Nlemiwe leidse Courant Rode topspion naar westen overgelopen Commentaar Formatie loopt op haar eind Tweedehands duurder dan nieuw GIGANTISCH CONTINENT Inlichtingen van onschatbare waarde Netwerk van Russen is tijdelijk verlamd Nachtboot gezonken: minstens 40 doden Chr. kandidaten akkoord Verf met voldoening IWdrKlKtwr: Dr. E. DIEMEt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn h»ft in fagh«nipo«t" Vrijdag 12 juli 1963, 44«te jaargang "N Pag. 5 v„ bezorging 18—19 uiir Nieuws in één oogopslag Een hoge officier van de Russische inlichtingen dienst is naar het westen overgelopen. Dit is een van de grootste vangsten uit de koude oorlog. Het gehele Russische spionagesysteem is als gevolg hiervan wel licht tijdelijk lamgelegd. De E.E.G.-ministerraad is het eens geworden over een driemaandelijks con tact met Engeland via de Westeuropese unie, waar van behalve de E.E.G.-lan den ook de Britten lid zijn. In principe worden de bij eenkomsten op ministe rieel niveau gehouden. In Ecuador is het be wind van president Arose- mena door een militaire staatsgreep aan de kant gezet. De afgezette presi dent werd met een vlieg tuig van de luchtmacht naar Panama gebracht, na dat besloten was, dat hij uit Ecuador moest worden verbannen. De formatiepoging De Quay-Marijnen is in l»....i laatste fase gekomen. Het komende weekeinde zal beslissend zijn. De voor naamste moeilijkheden lig gen nog in de sfeer van het program. Vandaag hebben de kandidaten voor financiën, sociale zaken en economische zaken een „prioriteitengesprek" ge had. In Indonesische rege ringskringen is men van gevoelen dat Nederland te sterk aandringt op herstel van zijn bevoorrechte po sitie in Indonesië. Het zou aandringen op het schade loos stellen van Nederlan ders die door de nationa lisatie zijn geschaad. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging heeft verklaard dat zij geen spe ciale voorrechten wenst. Op de Rio de la Plata in Argentinië is gisteren een rivierboot in brand ge raakt en daarna gezonken. Minstens 40 mensen zijn daarbij om het leven ge komen. Tot de geredden behoort de bekende Fran se priester Abbé Pierre. Een dichte mist bemoei lijkte het reddingswerk. Volgens uit Cuba in Amerika aangekomen vluchtelingen, wordt op het eiland van Castro op nieuw een raketbasis door de Russen gebouwd. Rus sische militairen zouden de bouwplaats bewaken en zelfs Cubanen mogen niet in de nabijheid komen. T^EN hoge officier van de Russische inlichtingendienst is naar het westen ■*-J overgelopen. Klaarblijkelijk houdt zijn stap verband met de Penkofski- affaire. Hij was naar Moskou teruggeroepen, maar voelde er niets voor, het lot van Penkofski te delen, die vorige maand werd doodgeschoten. De officier zou heel goed ingelicht zijn over de werking van het Russische spionagenet in het westen. Dit kan betekenen dat de Russen hun organisa tie grondig moeten herzien, aangezien naar Ass. Press uit Londen meldt de Rus reeds talrijke inlichtingen van onschatbare waarde heeft ver strekt. De mogelijkheid bestaat, dat de arestatie van do Zweedse spion, kolonel Wennerström en de vier Russen, die in New York „werkten" reeds een gevolg is van de onthullingen door de overgelopen officier. Zijn desertie heeft al enkele weken geleden plaats gehad. Dat het nieuws over het overlopen van de Russische officier eerst thans bekend is geworden, houdt verband met het feit, dat men in Amerika de zaak uit veiligheidsoverwegingen ge heim wilde houden. Daarin zijn de Amerikanen geslaagd. Na wekenlang verhoord te zijn door de centrale in lichtingendienst, in Washington werd hij naar Engeland gebracht, waar men hem ook graag aan de tand wil de voelen in verband met de vele spionage-gevallen, waarmee dit land de laatste tijd werd geplaagd. Zijn aankomst in Engeland is echter niet geheim gebleven en zo zag premier Macmillan zich genoodzaakt, een beroep op de pers te doen, de naam van de ge vluchte Russische officier niet te publi ceren. En daarmee was meteen het nieuws in de wereld gebracht. De overloper heeft kort na het Mos- (Advertentie) VERFHANDEL OEGSTGEES1 KEMPENAERSTR. 7) TELEFOON 50105 (Advertentie) FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57-59 LEIDEN TEI.FFOON «31S5 (Advertentie) FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 I Nieuwe Rijn 4! gjaiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiij VOOR A.E.G. VOLAUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. Ramp op de Rio de /a Plata Minstens 40 personen zijn omgekomen en vier ernstig gewond, toen de Argentijnse rivierboot Ciudad de Asuncion gisteren op de Rio de la Plata in brand raakte en zonk. Tot de 355 geredden behoort de Franse armenpriester abbé Pierre. De boot zonk in dichte mist Alle passagiers raakten te water. Er worden er nog twintig vermist Een Argentijnse mijnenveger wist de meeste drenkelingen aan boord te nemen. Maar het reddingswerk werd bemoeilijkt door de dichte mist Onder de 358 passagiers waren zeer veel kinderen. Verder had de Ciudad de Asuncion 63 bemanningsleden aan boord. Aan de redding namen veertien schepen deel. die in de werkelijk zeer zware mist voor elkaar een groot ge vaar vormden. De ramp had plaats op ongeveer 65 kilometer van Buenos Een Argentijnse tankboot heeft gemeld dat de Ciudad de Asuncion in aan varing is gekomen met een Frans vrachtschip. De marine kon dit bericht echter niet bevestigen. In 1957 is een soortgelijke ramp op de Rio de la Plata voorgevallen. Toen werd de nachtboot geramd door een Amerikaans vrachtschip. Er kwamen 93 mensen door verdrinking om het leven. Volgens een vrouwelijke passagierc heeft abbé Pierre ruim vijf uur in het water gelegen voor de mijnenveger Murature hein oppikte. Hij was bewusteloos geraakt maar dreef nog steeds, vertelde de vrouw. De armenpriester zelf wilde geen commentaar geven op de ramp en de aren die verliepen voor hij gered werd. Hij noemde het een tragedie voor velen, maar een tragedie die snel vergeten zal zijn en In het niet valt bij de nood van honderdduizenden in de wereld. Mensen die geen eten hebben en geen dak boven het hoofd hebben. Mensen die in de oorlog sterven. kouse proces tegen Penkofski contact opgenomen met een Amerikaanse am- isade in een geallieerd land. zo werd Londen bekend gemaakt. De verkla ringen van Penkofski hadden een aantal Russische agenten in het buitenland in opspraak gebracht, die prompt naar Moskou ontboden werden. De overgelo pen top-spion is zijn chefs echter een stap voor geweest. Hij meldde zich in eerste instantie bij de Amerikanen, maar :r blijkbaar de voorkeur aan, zich in Engeland te vestigen, als hem politiek asiel zou worden verleend. De Amerika- hebben hem dan ook ter beschikking de Britse inlichtingendienst gesteld, □adat zij alles uit de spion hadden ge haald, wat er in zat. De Rus wordt nu zwaar bewaakt op in. geheime plaats in Engeland om mo gelijke Russische vergeldingsmaatregelen te voorkomen. Men vreest, dat hij ver moord kan worden, niet om hem tot zwijgen te brengen, maar als demonstra- Tan de macht van de Russische in lichtingendienst. Het heeft namelijk geen zin, hem tot zwijgen te brengen, omdat het daar toch al te laat voor is. 1 Engeland verbaasd over Soekarno Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn verbazing geuit over de verklaring van Soekarno. waarin hij zich verzet tegen de federatie Maleisië. Een woordvoerder noemde deze verklaring in strijd met de op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de Philippijnen, Indonesië en Malakka ge maakte afspraak. Engeland zou Indonesië om opheldering vragen. I Link van Bruggen was in Australië Na zijn verblijf in Indonesië is onze speciale verslaggever Link van Bruggen doorgereisd naar Australië. In een serie artikelen reportages zal hij onze lezers op de hoogte stellen van zijn be- vindingen oj) dit in zovele opzich- ten fascinerende continent. Van Bruggen heeft uiteraard ook vele Nederlanders bezocht, g naar Australië zijn geëmi- 'i greerd. Wat hij van hen hoorde zal hij eveneens in zijn artikelen dc-rgeven. (Van onze parlementsredactie) De formatiepoging-De Quay-Marijnen is nu in de beslissende eindfase gekomen. De formateur en de kandidaat-premier proberen nu snel het nieuwe kabinet uit de grond te stampen. Volgens de berekeningen zullen zij 't komend weekeinde weten waar zij aan toe zjjn. Als zij begin volgende week nóg niet zijn geslaagd, mag men de conclusie trekken dat zij er niet meer uit zullen komen. Dan zal prof. De Quay zijn opdracht moeten terug geven. De voornaamste moeilijkheden liggen nog in de sfeer van het program. Van de besprekingen daarover tussen enkele kandidaat-minis ters hangt vrijwel alles af. Vandaag zouden de kandidaten voor financiën, sociale zaken en economische zaken, resp. de heren Witteveen (lib.), Veldkamp (kath.v.) en Andriessen (c.h.), onder leiding van mr. Marijnen een prioriteitengesprekhebben over de kwantificering van de bedragen, die globaal voor de belangrijkste beleids sectoren beschikbaar kunnen komen. Merkwaardig genoeg is de a r. kandi daat voor landbouw mr. Biesheuvel niet voor dit beraad uitgenodigd. Hij is pas vanmorgen officieel door forma teur De Quay aangezocht, nadat hem gistermorgen door mr. Marijnen dershands de portefeuille reeds aangeboden. De kandidaat-premier vandaag de eisen van mr. Biesheuvel aan de heren Witteveen, Andriessen en Veldkamp voorleggen. Na het beraad van dit drietal volgt waarschijnli een bespreking Biesheuvel- Witteveen. Daarna zal mr. Biesheuvel zijn beslissing kunnen nemen. Mr. Biesheuvel wil alleen pëaten op )e rivierboot Ciudad Asuncion is gisteren op de Rio de la Plata in brand geraakt en gezonken, hetgeen een groot aantal mensen het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde toen het schip op weg was van Montevideo naar Buenos Aires. basis van het „akkoord van Wassenaar", tan de landbouw na de woningbouw de hoogste prioriteit toekent. De moei lijkheid is dat dr. Veldkamp zich niet aan dit akkoord gebonden acht. Hij zal van daag stellig zijn eisen voor een verbete ring van het sociale beleid op tafel leg gen (f250 miljoen voor o.m. de uitbouw de A.K.W. en de verhoging van de A.O.W.-pensioenen). Als hij zijn zin krijgt dit tot gevolg zou hebben dat t weinig geld voor de landbouw beschik baar komt. hoeft de formateur niet meer nr. Biesheuvel te rekenen. Dit zou dan tevens {te mislukking van de for matie-De Quay kunnen betekenen, want het lijkt wel heel onwaarschijnlijk dat de formateur na een weigering van dc CBTB-voorzitter nog een ander voor land bouw zal kunnen aantrekken. De heer Biesheuvel heeft de volledige steun van de fractieleiders Toxopeus (lib.), Van Eysden (a.r.) en Beernink (c.h.). Deze hebben gisteren tijdens een bespreking met prof. De Quay nog eens onderstreept, dat naar hun mening aan de prioriteitenbepaling van het Wasse- naarse akkoord niet valt te tornen. Dat was een duidelijke waarschuwing aan het adres van dr. Veldkamp. Afgewacht móet worden of deze alsnog zal inbinden; of althans tot een voor alle partijen vaardbaar compromis bereid blijkt. Houdt hij aan zijn eisen vast, dan stelt hij de K.V.P. voor de gewetensvraag of ze hem Formateur De Quay heeft gisteravond in zijn tooning aan de Waalsdorperweg de voorsit- ters van de VVD-, CHU-, en ARP-fracties ontvangen voor een nader beraad. Na afloop werden de drie politici buiten opgewacht door vele nieuws gierige journalisten en fotogra fen. Op de foto van links tiaar rechts: de heren Van Eysden, Beernink en Toxopeus, dié in gesprek is met een aantal ver tegenwoordigers van de pers. al dan niet kan laten vallen. Een moeilijk dilemmd. Steunt de K.V-P. als partij dr. Veldkamp, dan brengt ze de formatie-De Quay in gevaar. Laat ze hem vallen, dan riskeert ze een opstand in eigen gele- Defensie Volgens een officiële verklaring heb ben de heren Toxopeus, Van Eysden en Beernink gisteren met prof. De Quay voornamelijk gesproken „over de bezet ting van enkele ministerszetels, waarvoor de V.V.D., A.R.P. en C.H.U. belangstel ling hebben en waarvan vaststaat, dat de K.V.P. daarvoor minder of geen be langstelling heeft". Het gesprek zal vooral betrekking hebben gehad op de bezetting van defensie. Het is nog niet duidelijk aan welke partij deze post zal worden toegewezen. Duidelijk is alleen dat de V.V.D. 'm niet wil hebben. Ze heeft er de afgelopen jaren ellende genoeg mee beleefd. De K.V.P. heeft nog een poging gedaan defensie er als zevende zetel bij te krij gen, maar dit stuitte op overwegende be zwaren bij de hndere partijen. De K.V.P. zou dan al te zeer in het kabinet domi- pOLITIEK IS behalve een moeilijk ook A een hard bedrijf. We hebben het vaak gezegd en het blijkt ook telkens weer. Dezer dagen hebben we op deze plaats onze be vreemding geuit over de verklaring van de A.R.-fraetie inet betrekking tot dc kandi- datuur-Zijistra. Soms lijkt het, of men el kaar met publiekgemaakte verklaringen bestrijdt, zoals een wat verwijderd voor beeld ook Rusland en China elkaar door middel van hoofdartikelen in de regerings pers bevechten. Een nieuw voorbeeld vormt de gisteren vrijgegeven verklaring van formateur Dc Quay over een mogelijke kandidatuur-Kbrthals. Bij dit laatste punt willen we thans nog wel even stilstaan. Het is uit deze verklaring wel duidelijk ge worden, dat de V.V.D. de heer Korthals niet langer wenst, men heeft tegen hem zelfs overwegende bezwaren. In een vroe ger stadium al was gebleken van bezwaren bij de heer Korthals tegen bepaalde ver schijnselen binnen de V.V.D. Indien dezelfde V.V.D. het advies van een buitenstaander wil accepteren, zouden wij haar willen toevoegen, dat zij toen ver standig had gehandeld met naar de be zwaarde heer Korthals te luisteren. Het liberalisme echter is van tegenstrijdigheden niet vrij, bewijs te over dat loslaten van een confessionele basis nog geenszins de onderlinge eenheid garandeert. Dc heer Kórthals mocht beschouwd worden als een vertegenwoordiger van het jonge libera lisme, dat binnen de oude partij een rede lijke vernieuwing beoogt. Men mag niet hopen, dat zijn uitsluiting van het minister schap is terug te voeren op een overwin ning van dc conservatieve stroming te den ken geeft het geval intussen wel. Als minister had de heer Korthals een voortreffelijke staat van dienst. Zijn parle mentaire bekwaamheid, zijn innemende en integere persoonlijkheid zij waren be vorderlijk aan een alleszins gelukkig be wind. Aan de toenadering tussen Neder land en de West met name heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd. Wij hebben hem meermalen geprezen, achteraf nu maar hopende dat ook dit hem niet tot een ongewenst man in eigen partijgelederen heeft gemaakt. Ervaringen echter als deze strekken er niet toe om van een ambt in de politiek en van het ministerschap in het bijzonder, de aantrekkelijkheid te ver hogen. Blijft de vraag waarom dc formateur het nodig en nuttig heeft geacht, dit zo onver huld in een verklaring te publiceren. Het kan aantonen dat ook de heer Dc Quay met deze gang van zaken weinig is inge nomen. Zulks valt in hem te waarderen. De publikatie zelf is intussen wel eniger mate ongewoon, zij het anderzijds tegelijk verhelderen. Zij vormt een van de merk waardigheden in deze toch reeds zo merk waardige formatie. T~\e afgelopen nacht werd een laagste -*-* minimumtemperatuur van vijf gra den gemeten op het vliegveld Twenthe. Het weer komt 't komende etmaal onder invloed van een storingdie over Enge- land naar de Noordzee onderweg is. Het koufront hiervan zal tijdelijk enkele buien veroorzaken. Daarna breekt dc be wolking, Op het westelijk deel van de Oceaan koerst een nieuwe actieve de pressie naar het oosten. De snelheid hier van is zodanig dxt hij morgen de omge ving van IJsland bereikt. Daar deze de. pressie in een west circulatie is opgeno men, zal het weer de komende dagen veranderlijk blijven met afwisselend pe rioden met buien en perioden met op klaringen. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk een bui. Matige ln de nacht tijdelijk zwakke zuidwestelijke wind. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt 11.15 uur). Tendens stijgend zaterdag 13 juli zon op 4.34. onder 20.56; laan op 0.01. oder 12.11. zondag 14 juli; laatste kwartier. Hoogwater Schevenlngen 13 juli: 7.18 v.m.; 19.49 iun. St rami verwachting Randstoring met enkele buien boven UVT WtffTI? IXI VIID/~in 4 loord-Engeland bereikt morgen de *'£1 E.c.1% I/Y CjUtxLJrA Noord-Engeland bereikt morgen Noordzee. Daardoor morgen plaatselijk een regen- of onweersbui, afgewisseld door opklaringen. Matige zuidwesten wind. In de middag 16 tot 18 graden, zee water 15 graden. 1 Vooruitzichten: achter genoemde sto ring bereiken ons weer zonnige perioden, - maar bij een zwakke wind van zee blijft D het strandweer nog aan de koele kant. ipporten hedenmorgen zeven 'uur ft si ildlfi Kopenhagen 1 bew. Aberdeen gh. bew. Londen zw. bew. A'dam h bew Brussel zw bew TYE regering van Nieuw- tweedehands auto's te zullen aantal auto's van voor de prijs werd betaald dan voor delaren bood Australiërs een Zeeland wil een einde verpletteren." Hij zei dat dit Tweede Wereldoorlog, dat een nieuwe. zeereis naar N'ieuw-Zecland maken aan de inflatie van de jaar gelden beschikbaar zulten men op de wegen ziet. is nog Buitenlanders mogen een aan en een luchtreis terug, prijzen van tweedehands worden gesteld voor de invoer groot. auto die ze meer dan een jaar mits zij hun auto wilden mee- auto's die soms hoger zijn dan van 53.500 auto's uit het bui- De levertijd voor een auto in hun bezit hebben, vrij van nemen en bij aankomst wilden die van nieuwe auto's. tenland. van het Australische merk rechten invoeren, indien zij verklaren dat zij zich metter- Dc minister van douane- Er zijn meer dan een mil- Holden is zeven jaar. Dit leid- verklaren zich permanent te woon in Nieuw-Zeeland zou- zaken, Norma N. L. Shelton, joen auto's voor de 2,5 miljoen de ertoe dat voor een goede zullen vestigen in Nieuw- den vestigen. De groep werkte heeft beloofd „de zwendel in Nieuwzeeianders, maar het tweedehands auto een hogere Zeeland. Een groep autohan- toch nog met winst. vlndstll 18 10 windstil 18 13 windstil 23 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1