Nieuwe jLeïdse Courant Nog geen beslissing over premierschap Commentaar Strijdmacht V.N. verlaat Kongo hamoWeer Nazi's lieten valse schatten zinken K.V.P. wil hoogste post behouden De Quay voelt het meest voor Zijlstra LAATSTE NIEUWS I j is geen geld meer qütt) Dinsdag 9 juli 1963, 44ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBIAD „Stentvartigh 1» ghablavan mijn hert in teghan spoot" Vaste verbindingen Zie pagina 7 'p-m- 2,80, p.kw. f 8,25 Klachtendienst' bezorging 1.8—19 uqr Nieuws in één oogopslag Op het ogenblik draait de hele kabinetsformatie om de vraag wie minister president zal worden. Dr. De Quay heeft namelijk te kennen gegeven dat niet hij, doch minister Zijlstra de aangewezen man is. Gisteren is dit verrassende plan aan de fractieleiders meegedeeld. Dr. De Quay zou zyn opdracht terugge ven als er tegen het pre mierschap van minister Zijlstra overwegende be zwaren blijken te bestaan. Vandaag zijn koning Paul en koningin Frederi- ka van Griekenland voor een meerdaags staatsiebe- zoek in Engeland aange komen. Scotland Yard heeft in verband met te verwachten onregelmatig heden buitengewoon strenge veiligheidsmaatre gelen genomen. Koningin Frederika werd eerder in Engeland lastig gevallen. In Oost-Berlijn is giste ren het proces begonrten tegen dr. Hans Globke. de rechterhand van bonds kanselier Adenauer. Vol gens de akte van beschul diging zou Globke de dood van miljoenen Joden mede veroorzaakt hebben. Bonn noemt het proces een pro pagandastunt. Burgemeester Boot van Hilversum heeft ten over staan van o.a. vertegen woordigers van de Neder landse Gasunie verklaard dat het niet alleen gaat om de distributie van aardgas maar vooral om de distri butieve gerechtigheid die in de knel komt indien er geen aardgasprijs zou ko men die voor de huis vrouw een werkelijke ver laging betekent t.o.v. de huidige prijs. De V.N.-troepen zullen tegen het einde van het jaar vdor het grootste deel uit Kongo zijn terugge trokken. Secretaris-gene raal Oe Thant heeft hier toe besloten omdat de V.N. niet meer over vol doende financiële midde len beschikken om de strijdkrachten in stand te houden. Het olierijke sultanaat Broenei zal geen deel uit maken van de Maleise fe deratie, die op 31 augustus tot stand zal komen tussen Malakka, Singapore, Sera- wak en Noord-Borneo. De sultan is van mening dat zijn rechten in de federatie niet voldoende zouden worden beschermd. Maandagmiddag arriveerdt op Schiphol de nieuwe ambas sadeur van Israël, generaal D. Schaltiel. Generaal Schaltiel volgt de huidige ambassadeur Cidor op. (Van onze parlementsredactie) VV/TE wordt minister-president van het nieuwe confessioneel-liberale ka- binet? Dit is de vraag waar op het ogenblik de hele kabinetsformatie om draait. Als het aan formateur De Quay ligt, zal niet hijzélf, maa 44-jarige antirevolutionaire minister Zjjlstra premier worden. Met dit rassende plan zijn gisteren de fractieleiders De Kort (kath.v.), Toxopeus (lib.), Van Eysden (a.r.) en Beernink (c.h.) geconfronteerd. Het is zeer de vraag of met name de KVP de kandidatuur-Zqlstra zal aanvaarden. Wei gert de katholieke Kamerfractie en blijkt ook prof. De Quay niet te murven om de hoogste regeringspost opnieuw te gaan bezetten, dan moet naar een andere KVP-er worden uitgezien. Veelbetekenend lijkt het be zoek dat minister Luns vanmorgen aan de formateur heeft gebracht. Het is bekend dat mr. Luns. door KVP-fractieleider De Kort die gisteravond als laatste van de fractieleiders door prof. De Quay werd ontvangen gepousseerd wordt als kandidaat-premier. De Tweede-Kamerfracties van KVP, VVD, ARP en CHU zijn vandaag bij een geweest om zich o.m. te beraden over de voorstellen van de formateur met betfekking tot de portefeuille verdeling en zetelbezetting in het toe komstig kabinet. De keuze van de nieuwe premier is 't voornaamste on derwerp van gesprek geweest. Aan de hand van de rapporten over het frac- tieberaad zullen prof. De Quay en prof. Zijlstra morgen hun conclusies trekken. Er is dus op het ogenblik nog geen beslissing genomen over het pre mierschap. Gisteravond deed het ge rucht de ronde, dat prof. De Quay voornemens is zijn opdracht terug te geven als blijkt dat e rtegen een kabinet-Zijlsbra overwegende bezwa ren bestaan. Hij zou zich m.a.w. ge heel hebben vastgelegd op een combi natie me de a.r. bewindsman aan het hoofd. Het geprek De Quay-Luns van hedenmorgen zou echter een aanwij zing zijn, dat de formateur ook nog een andere richting op kan. Het standpunt van de KVP-fractie was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend, maar in niet-parlemen- taire KVP-kringen viel niet de minste geestdrift te bespeuren voor een premier schap van prof. Zijlstra Onbegrijpelijk is dat niet. Op 15 mei is de KVP als ver reweg de grootste partij uit de bus ge komen. Het ligt dus voor de hand dat de leiding van het kabinet in handen van de KVP blijft. Het was al erg ge noeg dat de fractieleic. van deze partij, c De Kort, niet bij machte blfeek een kabinet te vormen Als nu bovendien nog het premierschap zou worden weg gegeven aan een vertegenwoordiger van een kleinere partij, zou dit het prestige van de KVP ernstig verzwakken. Dan zou met recht van een testimonium pau pertatis (bewijs van onvermogen) kun nen worden gesproken, aldus genoemde Sensationele gebeurtenis bij miljonairshuwelijk Bjj het huwelijk van de Amerikaanse miljonairsdochter Suzanne Clark met de schatrijke oliemagnaat Ro bert Bond, gisteren te Philadelphia gesloten, deed zieh l>(j het diner een -rn-al iimele gebeurtenis voor. Op het feestmenu stond namelijk slechts één gerecht: soep! Onder de gasten ontstond bil liet vernemen van deze ongewone menukeuze grote verbijs tering, die eehter, toen de soep werd opgediend snel plaats maakte voor een laaiend enthousiasme. De over gelukkige bruid werd bedolven on der complimenten en verklaarde lachend: "Ik wist het wel dit is namelijk do nieuwe California Osscstaartsocp! Waar die op tafel komt worden andere gerechten over- Negen tig jarige redt kleuter De 90-jarige heer C. van der Knaap uit Kwintsheul heeft gis teren het 3-jarige kindje van de familie A. Kuypers uit het water van de Lange Wateringkade in Kwintsheul gered. Het kind was met zijn stepje in het water ge reden. De oude heer was de enige die even later een handje boven het wateroppervlakte zag uitkomen. Stram als hij door zijn leeftijd was, kon hij toch aan de kant knielen en zo liet handje grijpen, waardoor het kind spoe dig op het droge stond. KVP-kringen, die overigens alle respect hebbc.i voor de grote bekwaamhèden prof. Zijlstra. Geen kandidaten De K.V.P., zo zei men voorts, zou zich bij een kandidatuur-Zijlstra kunnen neerleggen als onomstotelijk vast staan dat geen goede kandidaten in eigen kring beschikbaar zijn. Dit is echter nog allerminst bewezen. Als prof. De Quay niet wil, zal een beroep moeten worden gedaan op leidinggevende KVP-ers minister Luns, Kamervoorzitter Van Thiel, partijvoorzitter \alberse, oud-mi_ nister Witte, minister Marijnen, staats secretaris Schmelzer of minister Veld kamp. (Volgens onbevestigde berichten zou minister Veldkamp reeds hebben ge weigerd zitting te nemen in het kabinet dat prof De Quay voor ogen staat). (Voor vervolg zie pagina 7) Gistermorgen begon kabi netsformateur De Quay met het ontvangen van de fractie leiders der regeringspartijen. Na overleg te hebben gepleegd met de AR-fractieleider Van Eijsden schudde hij hem ten afscheid hartelijk de hand. Na de moord op zeven politie- nnen en twee militaire mon teurs is op Sicilië een groot scheepse actie begonnen tegen de Maffia. Op de foto een co lonne politiewagens met per sonen, die er van worden v dacht in verbinding met het Maffia-verbond te staan. Roosendalers rijden man dood in België Twee Roosendalers, J. J. en R. W. heb ben maandag in Antwerpen eer. reeks aanrijdingen besloten met een botsing waarbij het slachtoffer, een havenarbei der, vrijwel op slag dood was. De bestelwagen kwam daarna in aan raking met een paal en sloeg over de Volgens de Antwerpse politie verkeer, den de Roosendalers onder invloed van sterke drank toen zij in de bestelwagen door de stad reden. Bijenvolken uitgemoord Een tuinder uit Venlo kwam tot de ontdekking, dat de volken van twee bijenkasten, die op zijn tuinderij ston den, gedood waren door een onbeken de, die voor de ingangen der kasten in zwavel gedrenkte tabletten had neergelegd. Naar schatting 150.000 bijen sneuvelden bij deze massamoord. De tuinder had de bijenvolken geleend van een imker om een veldje planten te be vruchten Tegen het einde van het jaar zullen zich vrijwel geen V.N.-troe- pen meer in Kongo bevinden. Se cretaris-generaal Oe Thant heeft hiertoe besloten, omdat er geen geld meer is om de V.N»-activitei- ten in Kongo op de oude voet voort te zetten. Dit kan worden opgemaakt uit mededelingen, die een V.IV.-woordvoerder gisteren In Genève heeft gedaan. De strijdmacht, die vorig jaar nog uit jna 20.000 man bestond, zal tegen het nd van het jaar dus vrijv/el geheel uit Kongo zijn verdwenen, tenzij op korte termijn nog financiële middelen worden gevonden om de troepenmacht te kunnen handhaven. In het begin van dit jaar werd de strijdmacht al tot ongeveer 13.500 teruggebracht. Binnenkort zullen nog slechts 10.000 VN-militairen in Kongo zijn. De financiële moeilijkheden zijn vooral veroorzaakt door de weigering van de Sowjetunie en Frankrijk, hun aandeel te leveren in de kosten van de legering van de VN-troepen in Kongo. Slechts tot het eind van dit jaar is een oplossing ge vonden om de zaak draaiende te houden. Wat daarna (Jient te geschieden, is nog niet helemaal een uitgemaakte zaak. ,Om de consequenties van de huidige gang zaken duidelijk naar voren te doen komen heeft Oe Thant waarschijnlijk de Bij koninklijk bezoek geen enkel risico Scotland Yard heeft ongekend stren ge veiligheidsmaatregelen getroffen om koning Paul en koningin Frederika van Griekenland bij hun bezoek aan Engeland, dat vandaag is begonnen, te beschermen tegen demonstranten. Dat schijnt intussen de vele betogers niet af te schrikken. Zij zijn vastbe sloten het vierdaagse bezoek in de war te schoppen. Toen de Griekse koningin in april in Londen was, ter gelegenheid van het hu welijk van prinses Alexandra, werd zij op straat lastig gevallen door Grieken die de vrijlating eisten van verwanten in Griekenland. Specialisten van Scot land Yard zullen tijdens het staatsiebe- zoek voordurend in touw blijven. In bur ger geklede politiemannen zullen de lei ders van de organisaties die om politieke redenen tegen het bezoek zijn, streng in het oog houden. Het comité van honderd, dat tegen de kernbom ageert, heeft de monstraties aangekondigd, evenals groe pen communisten. De hoofdcommissaris van politie van Londen heeft een wet die al een eeuw oud is te voorschijn gehaald, waarin de politie vergaande bevoegdheden worden toegekend om bij speciale gelegenheden tegn demonstranten op te treden. Er is een absoluut verbod tot het houden van optochten, het gooien van voorwerpen op straat langs de koninklijke route of het verspreiden van pamfletten. Lord Russell, de ziel van het comité, heeft tegen deze maatregelen een scherp protest laten horen. i de troepen geprocla- terugtrekking meerd. De toestand in Kongo is nog niet dien aard, dat de stabiliserende invloed van de aanwezigheid der VN-troepen kan worden gemist Aan de andere kant leeft in Kongolese regeringskringen echter de wens zich los te maken van de voogdij van de VN. ook wanneer dat betekent dat de politiemacht van de volkerenorga nisatie verdwijnt. Premier Adoela is gisteren naar Enge land vertrokken. Waarschijnlijk zal hij bij de westelijke mogendheden de moei lijkheden bespreken, waarvoor zijn re gering zich geplaatst ziet. Brielse burgemeester lEans ontslagen Bij Koninklijk Besluit is aan de heer D. M. van Zwieten onmiddellijk ingaand ontslag als burgemeester van de gemeen te Brielle verleend. De heer Van Zwie ten was sinds 23 maart 1963 in de uit oefening van zijn functie geschorst. Van de zijde van het ministerie van binnenlandse zaken deelt men ons mede, dat het ontslag aan de burgemeester werd verleend aangezien bij een ingesteld on derzoek is gebleken van onjuiste hande lingen onder meer met betrekking tot het verkrijgen van gelden voor de tentoon stelling „Brielle, sleutel van Europoort", het reserveren van een groenstrook voor zijn bungalow en het doen uitbetalen een honorarium aan een architect. TJET SNELLE SUCCES van informateur Beel garandeert nog niet de totstand koming van het nieuwe kabinet. Voorspeld hebben wij reeds, dat zetelverdeling en zetelbezetting nog problemen genoeg kun nen opleveren. Daar is in de eerste plaats de telkens weer weifelende heer De Quay. Enerzijds spreekt het aan, dat hij niet staat te trap pelen om de leiding van het kabinet te aanvaarden. Te gemakkelijk heeft zich van een politicus het beeld gevormd als van een man die steeds hoger wil. Aan de andere kant wekt zijn aarzeling nu ook teleurstelling. Die teleurstelling is er zeker in zijn eigen kring. Nu zouden wij wel willen waar schuwen tegen een vanzelfsprekendheid als zou de grootste fractie tegelijk de lei der van het kabinet moeten leveren. Dat ware een verarming als waaraan ook liet politieke leven nu eenmaal spoedig bloot staat. Maar helaas is de aanwijzing van de kabinetsleider wel almeer in de sfeer van het prestige geraakt. Dat de heer De Quay aan dit laatste euvel niet blijkt te lijden, valt in hem te prijzen. Op hetzelfde ogenblik schijnt echter wel duidelijk, dat zijn partij een van elders aangezochte leider niet dan mokkend aan vaarden zal. Wat nochtans de nieuwe mi nister-president mag verlangen, is, dat men jegens hem niet onwelwillend zal zijn. Anders kan hij er beter niet aan beginnen. Wat de K.V.P. betreft, hier past wellicht de opmerking dat zij sinds geruime tijd lijdt aan eigen grootte. Haar omvang be tekent niet alleen kracht, doch tezelfder tijd zwakheid. Het moge vreemd klinken, maar een wat kleinere K.V.P. zou in onze vaderlandse politiek gemakkelijker kun nen manoeuvreren. Nu ligt zij daar als een tamelijk log lichaam, met in zich onder scheidene elementen en op beslissende momenten te weinig tot betoon van een heid en eendracht in staat. Zulk een mo ment beleven wij, naar het schijnt, thans. De saambindende werking die de grote verdienste was van een man als Romme wordt er onder het nieuwe bestel nog al te zeer gemist. Dat onder deze omstandigheden een naam als die van Zijlstra wordt gehoord, is niet zo wonderlijk als het lijkt. In elk geval bewijst de heer De Quav daarmee, dat hij verder durft te kijken dan ziin partijneus lang is. En dat in de heer Zijlstra tal van eigenschappen worden aangetroffen die hem tot een voortreffelijk bewindsman maken, weet in Nederland ieder. Samen met de heer De Quay zou hij aan een ka binet goed leiding kunnen geven. Maar of hij het daarom doen moet. en doen zal? Het zal geen schande zijn, indien hij, bij de overweging van andere belangov, ook die van ziin eigen partij daarin betrekt. De aanvaarding van een minis'ernresi- dentsehap kan ziin tegen hebben en ziin voor. Maar we formeren door zo te schrij ven al weer duchtig mee Feen storing, die afkomstig is Groenlandse plateau, bereikte in de nacht van maandag op dinsdag de Noorse kust. Aan zijn zuidelijke flank stroomt met westelijke wind vrij koele Oceaan- lucht ons land bintien. De fronten van de depressie zijn niet actief en veroor zaken weinig of geen regen. Er verandert niet veel ir de algemene weerstoestand, doordat de westelijke stro ming zich ook het komende etmaal hand haaft. Hierbij drijft van tijd tot tyd veel bewolking binnen, maar de regenkansen worden klein geacht. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Vrü veel bewolking, maar slechte hier en daar wat lichte regen. Overwegend mati ge wind tussen zuidwest en west. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets la gere. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zon en maan: woensdag 10 juli: zon op 4.31, onder 20.59, maan op 23.15, onder 8.17. Zondag 14 juli: laatste kwartier. Hoogwater Scheveningen 10 juli: 5.10 v.m., 17.37 n.m. Tendens dalend HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Nillllislillii Strandverivachting Morgen overwegend spreid» opklaringen maa o tot vrij krachtige wind tussen west noordwest. Hierdoor te koel. in de mid- öèïo' dag 16 a 17 graden. Koperrfi Vooruizichten: weinig neerslag maar Aberdeen licht onbestendig met nog een te koele ponder zeewind. iroog met ver- Eindhoven r nog een matig Heisln!db' Stockholm £R moet nog meer vervalst Zuid-Amerika wonende Duit- ben gedeponeerd. Een van In afgelopen jaren hebben ling (ongeveer 90 miljoen buitenlands geld uit de sers, overtuigd. deze kisten zou begin van dit verschillende onderzoekings- gulden) vervalste Engelse periode van het dere rijk op In v®rklar'nf ?<®f™ «ar ^oor iemand, wiens naam teams vergunning gevraagd bankbiljetten bleken te zit- de onderzoekers dat de S.S. aan de groep bekend is, zijn om een onderzoek naar de ten. De Nazi's waren van plan de laatste fase van de opgevist. Men heeft de auto- gezonken kisten in te stellen, om deze bankbiljetten in de nadat in 1959 duikers kisten loop van de oorlog boven hadden opge- Engeland uit te werpen en bedrag daardoor een financiële chaos de boem van het Toplitzmeer in Stiermarken rusten. Hier- oorlog tweeëntwintig kisten riteitcn van Stiermarken toe van is een opsporingsgroep, vervalste bankbiljetten en be- stemming gevraagd om in het uit het beweert ge- wijzen van oorlogsmisdaden meer te gaan zoeken, doch haald waarin steund worden door in bevattend, in het meer heb- deze is nog niet verleend. van negen miljoen pond ster- te veroorzaken. Parijs windstil 26 14 windstil 27 !2 29 18

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1