Voor miljoenen blinden is genezing mogelijk Dit wordt mode in de volgende zomer Auto botste tegen boom: twee doden Winkelomzet hoger in mei Brandweerauto slipte: twaalf gewonden in Putte Economie en Financiën MAANDAG 8 JULI TTALIë is al gereed voor zomer 1964. A Dat wil zeggen met de materialen, waarin de Italiaansen en waarschijn lijk ook vele andere vrouwen dan langs het strand en door de stad zul len flaneren. Het is nu eenmaal zo. dat de confectie seizoenen vooruit moet denken. In het voorjaar moeten de wintercollecties klaar komen, in het najaar de zomercollecties, wil men het hele apparaat van distributie goed in werking stellen. Het tijdstip van inkopen van de stoffen ligt dus nóg vroeger en het ontwerpen van die stoffen is een zaak van jaren vooruit denken. Daarom wordt tweemaal per jaar in Milaan de Mitam gehouden, de interna tionale beurs voor textiel. Om de con- fectieindustrie een idee te geven hoe dr materialen verwerkt kunnen worden en welk effect er dan bereikt wordt, zijn van vele stoffen modellen gemaakt. Het was opvallend, dat er veel bloem- dessins waren, waarbij de bloem zo natuurgetrouw mogelijk weergegeven is. Ook in de fantasiedessins is een tendens, de kleuren niet meer in schaduweffecten ie laten verlopen, doch duidelijke con trasten te zoeken. De kunststoffen, al dan niet gemengd, beheersen de markt. Nieuw was een honderd procent katoenen materiaal voor japonnen, dat waterafstotend is en materiaal van terylene en wol, 'ook terdicht, voorbadpakken. Zwarte onregelmatige figuren op een stralend, wit fond op een weef sel van zijde met tricel. Goed resultaat van Mijnbouw Curasao Het bruto-overschot van de Mijnbouw- i mij. Curacao is in 1962 gunstig beïnvloed door het lage aanschaffingspeil van de onmiddellijk afgeschreven bedrijfsmidde. len en dit gaf de gelegenheid de verde- I lingsinstallatie geheel af te boeken, mede omdat verdere mechanisatie en uitbrei ding de eerste tijd aanzienlijke investe ringen zou vereisen. De opbrengst der produkten was f 13,61 (vorig jaar 13,24) miljoen. Na diverse voorzieningen en re serveringen o.a voor het saldo f 741.352 (360.020). Voorgesteld wordt een uitke ring aan de beide trustmaatschappyen, I die hen in staat stelt f. 105 (60) per be wijs 10 certificaten uit te keren. Per winstbewijs wordt f. 3,81 (-) uitge keerd. De exploitatie der verdeliingsin- stallatie is aanmerkelijk verbeterd en langdurige buitenbedrijfstelling kwam niet meer voor zodat de verwerkte hoe veelheid belangrijk werd vergroot. De verkoopmogelijkheden van fosfaat blijven gunstig. Er is nog niet enige zekerheid over het eindresultaat der onderzoekin gen der fosfaatafzettingen, dat voor het bestaan der onderneming van het aller grootste belang is. Daggeld verhoogd Met ingang van 8 juli is het tarief van daggeld van 1 pet tot 1,4 pet verhoogd, nadat het op 3 juli verlaagd was van 1V4 pet tot 1 pet De verhoging is veroorzaakt door gedeeltelijke terugbetaling van ge stald schatkistpapier, waardoor f 70 mil joen aan de geldmarkt werd onttrokken. Zodat een verkrapping is ontstaan Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. meisjesnaam-krui pend dier, 2. achting-bekend dier- meisiesnaam, 3. water in Z. Holland vogel-nachtgewaad, 4. spil van een wiel-zijde van het voorhoofd-familie lid, 5. de bovenste halswervel-zuiver, 6. langzaam-scheikundig element (afk)-bekende afkorting. 7. nakroost- kloof-muzieknoot, 8. Europeaan-een jarig kalf, 9. oorlogsgod-water, in Limburg. Verticaal: 1. aangezicht-familielid, 2. riviertje op de grens van Drente en Overijsel-rechten inbegrepen Tafk), oude rekening (afk), 3. bij woord-zijtak Douro-stok, 4. wat ge sproken wordt-vaartuig-staat meestal boven drukwerk, 5. bloe.'ze-over blijfsel bij verbranding.-niei een, 6, water in N. Holland-scheikundig ele ment (afk)., 7. stuk stof-wortel-voor- zetsel, 8. overal-Europeaan-bijwoord, 9. deel van het gelaat-op een ande re wijze. Oplossing vorige puzzel. 1.-2. veter, 2-3. roerend, 1-4. veertig, 3-4. drang, 3-6. dienaar, 4-5. grandes, 5-6. stier, TRANI. Opmerkelijk waren de vele cloqués, waarbij het zg. everglaze dat na jaren experimenteren nu blijkbaar uitstekend voldoet en ook bedrukt in de handel ge bracht wordt. Beeld van Piar op Curacao Venezuela, dat vrijdag 152 jaar onaf hankelijk was, heeft Curagao een stand beeld aangeboden van de Venezolaan se vrijheidsheld, Manuel Piar. Dit beeld heeft een plaats gekregen Op de Piazza Piar te Willemstad waar Hotel Curagao Intercontinental staat. De gezaghebber de heer M. Gorsira sprak woorden van dank namens regering en volk van de Nederlandse Antillen. Ook de Nederlandse beeldhouwer, prof. V. P. S. Esser heeft voor de Antillen een beeld van Piar ontworpen.' Voor dit beeld werd een inzameling gehouden en ook van overheidswege werd steun toegezegd. Daarna rees er volgens de' Amigoe di Curagao nog deining. De af deling Curagao van de Sociedad Boli- variana, de Lions Club van Curagao en de Academia de Historia schreven aan de stichting Piar dat zij er tegen waren en een bestuurslid van de eerste vereni ging noemde het beeld „afschuwelijk modern". Het beeld komt waarschijnlijk op het molenplein vlakbij het standbeeld van Pedro Luis Brion. In de Ensche&esestraat in Hengelo gisteren een auto, bestuurd door de 26- jarge in Duitsland studerende Pers A. Majidian, tegen een boom gebotst. Pers is ter plaatse overleden. Eén var andere inzittenden, de 36-jarige P. Landewee uit Hengelo weTd zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk ziekenhuis in- Hengelo overleed. Zijn echtgenote kreeg een shock en lichte verwondingen. De vierde inzitten de, eveneefts een Pers, is met ernstig let sel in het ziekenhuis opgenomen. Vermoedelijk hebben de heer en ma- vrouw Landewee een lift van de Perzi sche studenten gekregen. De oorzaak var het ongeluk is niet bekend. Op de provinciale weg van Lieshout naar Gerwen (NB) is zaterdag de 44- jarige wielrijder H. Maas uit Eindhoven aangereden door een personenwagen. Hij werd daarbij zodanig gewond dat hij 's vonds in het ziekenhuis in Helmond overleden. Hij was van achteren aan gereden door een wagen bestuurd door Van G. 'uit Eindhoven. Zondagavond is in Amsterdam de 69-jarige timmerman P. J. Lievaart bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Hij stak per fiets, komende van de Spieringweg, de Zuiderweg (een voor- rangsweg) over en werd daarbij door een personenauto gegrepen. Hij was op slag dood. Op de Heemstrabaan even over het Tielse Veer in de gemeente Wamel, de 59-jarige mevrouw Stap-Pelle uit Nijmegen om het leven gekomen, nadat de door haar man bestuurde auto, waar in zij zat, tegen een bestelwagen was gebotst. De bestelwagen werd bestuurd door S. A. uit Leeuwen-Beneden. Diens echtgenote werd gewond. Gisternacht is onder de gemeente Boe kei de 30-jar!ge Th. Hoevenaars uit Boekei op z'n bromfiets frontaal tegen een hem tegemoetkomende auto aange reden. De man was op slag dood. De bestuurder van de auto en een passa gier werden licht gewond. Zij zijn op genomen in een ziekenhuis in Veghel. Zondag is tussen Beugen en Boxmeer op de niet beveiligde overweg de 71- jarige G. Janssen uit Groejfoeek tegen een trein opgereden. De man was op slag dood. De trein, die van Nijmegen De geldomzetten in de winkels wa ren in mei aanmerkelijk hoger dan een jaar tevoren, aldus blijkt uit de gege vens van het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf. Hier mede moet men er natuurlijk rekening mee houden, dat dit jaar een deel van de Pinksterverkopen in mei viel, zo dat men als de cijfers over juni bekend zijn meer houvast heeft, doch de stijgingen zijn hier en daar opmerkelijk. Ook de aan mei voorafgaande maan den geven voor de meeste branches stij gingen te zien, die echter wat minder hoog waren. Alleen de schoenreparatie heeft zich door de stijging in mei nog niet hersteld van de achterstand ln de eerste maanden van 1963 tengevolge van de strenge winter. De omzet van de eer ste vijf maanden is dus nog aanmerkelijk Bij het kruideniersbedrijf was de stij ging in mei 10°/* (in de eerste 4 maanden 8'/»), by zelfbedieningszaken 9«/o (eerste 4 maanden 7*/*), by slagers 6Vo (in geheel 1962 3textiel 19°/s (eerste 4 maanden 11 schoenreparatie 5Vo (in april 10%. In maart echter daling 3%), banket 11% (eerste 4 maanden 7aardappelen, groente, fruit 9*/# (eerste 4 maanden 10*/*) kantoorboekhandel 12*/*(eerste 2 maan den 4%, volgende twee 10%), melk en zuivel 9*/* (eerste 4 maanden 10*/*). glas aardewerk, porselein en huishoudeiyke artikelen 12*/* (eerste 3 maanden 4april 13%), bakkers 10% (eerste 4 maanden 9*/#). tabaksfabrikanten 9% (april 13%. eerste 3 maanden 2*/»), meubelen, enz 14% (april 17%. eerste 3 maanden klei ne daling), dranken 18*/* (eerste 4 maan den 14°/«), drogisten 14%, (eerste 4 maan den 12%), kappers 14»/« (eerste 4 maan den 1%), boekhandel 9% (april 9°/o, eerste 3 maanden 5*/*), parfumerieën, kosme- tlca 15% (eerste 2 maanden geiyk, vol gende 2 maanden sty ging 8*/*), gouden en zilveren werken 18%, (maart en april 17*/., februari 11%, januari een daling van 3%). naar Venlo reed kreeg twintig minuten vertraging. Gistermiddag werd op de rijwielover steekplaats in Maarheeze de zestien jarige Lieébeth Verbruggen uit Maar heeze door een auto aangereden en le vensgevaarlijk gewond Zij overleed 's avonds in het ziekenhuis te Weert. In Zwolle is zaterdag de 37-jarige korporaal eerst1: klasse G. J. Gerards uit Harderwijk overleden, die donder dag in Nunspeet roet ernstige hoofdwon den langs de kant van de weg naast zijn bromfiets is gevonden. Korporaal Ge- rads was gehuwd. Hij laat zes kinderen Astronaut Glenn in de politiek? In militaire kringen doen geruchten de ronde als zou overste John H. Glenn van de Amerikaanse marine het volgend jaar het Amerikaanse ruimteprogramma verinten en zich in de binnenlandse politiek bege ven. Enkele politici uit Ohio hebben ver klaard dat zij niet al te verbaasd zouden zijn als Glenn zich kandidaat zou stellen voor de Senaatsszetel die nu wordt bezet door de democraat Stephen M. Young. t Glenn, die met zijn 41 jaar de oud ste Amerikaanse astronaut is, heeft het stilzwijgen over zijn toekomst bewaard. H\j vertelde onlangs een verslaggever dat hem er niets over bekend was dat een van de leden van zijn groep het volgend jaar het programma zal verlaten. Niettemin is de situatie in Ohio zo dat politici van mening zijn dat Glenn wel eens een attractieve kan didaat zou kunnen zijn als hij be sluit z\jn marine-uniform uit te trekken. schakel Vy over op Gulfpride SELECT SINGLE-G DO motorolie van nmdnan Een kunstzijden crêpe, bedrukt met grote rozen in verscheidene tinten roze. Aandelenkoersen in juni gedaald De koerswaarde van gewone aandelen is op de Amsterdamse beurs in juni met f39 miljoen toegenomen tot f33.091 (vorig jaar f26.945) min, aldus blijkt uit de cijfers van het Centraal bureau de statistiek. Dit had een ongewone oor zaak, want terwijl de koerswaarde alle andere afdelingen zakte, van die bankaandelen van f 1475 min tot f2037 min toe door de introductie van de Natio- nale-Nederlanden N.V. met een nominale waarde van f 55,6 min en een reële v de van f 552,7 min berekend naar de koers van 994 pet op 28 juni Door deze intro ductie steeg de gemiddelde koers bankaandelen van 305 tot 378. De koers waarde van internationale concerns daal de van f23.282 min tot f22.828 min var handel en industrie van f6601 min tot f 6561 min, van scheep- en luchtvaart van f752 min tot f737 min, van cultures f 188 min tot f 192 min. Met behulp van hoornvliestransplantatie Er zijn in de wereld ongeveer vijftig miljoen blinden, die zouden kunnen worden genezen door hoorn vliestransplantatie. Dit is de mening van de Internationale Oogbank, vol gens een artikel in het maandblad The Lion van de Amerikaanse Lions- organisatie. In dit artikel wordt beschreven welke activiteiten thans in Amerika worden ontplooid ter bestrijding van de blindheid. Activiteiten, die voor een belangrijk gedeelte worden ont wikkeld door de Lions-clubs, die ren groot aantal oogbanken in de Ver enigde Staten steunen en die in sa menwerking met radio-amateurs in heel Amerika actie houdt ter verkrij ging van donors. Hoewel het toepassen van hoorn vliestransplantatie nog maar in het beginstadium is. zijn tot nu toe al vele goede resultaten bereikt. En spe cialisten geloven, dat nog veel meer kan worden bereikt: van de 400.000 blinden in de Ver. Staten zouden er tenminste 15000 kunnen worden ge nezen. Binnen 48 uur Hoornvliestransplantatie ls geen een voudige zaak. schryft The Lion. De weefsels moeten binnen enkele uren na het overlijden van de donor worden weg genomen en binnen 48 uur worden ge transplanteerd bjj de patiënt. Daaruit vloeit dus voort dat men geen tyd heeft om op de opening van het testament van de overleden donor te wachten. Er moet direct worden inge grepen. Daarom is in een groot aantal staten van de VB. een belofte tijdens het leven gegeven in aanwezigheid van twee getuigen wettelijk bindend verklaard, een bepaling die het mogelijk maakt direct na het overlijden van de donor tot de (kleine) operatie over te gaan. Het hoofdkwartier van de twee jaar bestaande Internationale Oogbank is ge vestigd in Washington, van waaruit ge nezing brengend hoornvlies wordt ver voerd naar alle delen van de wereld. Zo is het bijvoorbeeld mogelyk met hoorn vlies van een Amerikaanse donor binnen 48 uur een blinde in Hong-kong te hel pen. mede dank zij de snelle luchtver- bindingen. Zoals gezegd: bü het verlenen van hulp Ravage groot - schade ruim een ton Wagens en huizen vlogen in brand (Van onze correspondent) Een onbetekenend brandje in een houtmijt in het grensplaatsje Putte is er de oorzaak van geweest, dat twaalf personen werden gewond, van wie zes zeer ernstig. Een brandweerauto, op weg naar dit brandje, slipte in de Dorpsstraat op nog geen 100 meter van de Nederlandse grens tegen een tege moetkomende Belgische auto. Beide wagens vlogen in brand. De inzitten den konden nauwelijks uit het vuur worden gered. Het aantal gewonden was groot. De brandweer uit Antwerpen, die voor het brandje was gealarmeerd, reed met drie auto's in volle snelheid door Putte. Door de regen was het wegdek van keien spiegelglad geworden. Bij de kerk kwam de tweede brandweerwagen in een slip en raakte eerst een woning. Enkele brandweerlieden werden van de wagen geslingerd. De auto tolde enkele keren rond en raakte vervolgens de Belgische auto, bestuurd door F. Vervoort uit Deur- ne. De brandweerauto kwam ten slotte tot stilstand tegen een gevel, die geheel werd ingedrukt. De wagen vloog in brand. De auto van de heer Vervoort kwam drie huizen verder tot stilstand en werd eveneens een prooi van de vlara- De bemanning van de derde brand weerauto slaagde er in de brandende auto te blussen en de inzittenden van de auto met veel moeite te redden. Het elf jarig zoontje Paul Alix zat met zijn voet bekneld en de 52-jarige P. Alix had zyn been gebroken. De heer Vervoort liep lichte verwondingen op. Van de negen brandweerlieden ver keerde vooral adj. Van Geelen in levens gevaar. Alle gewonden zyn naar een zie kenhuis in Antwerpen vervoerd. Omdat de brandende auto's dwars in de straat stonden, moest het grensver keer tussen Nederland en België wor den omgeleid. De stagnatie duurde uren. De schade aan de auto's en hui zen wordt op meer dan een ton ge schat. Het kleine brandje, de oorzaak van alles, is door de Nederlandse brand weer geblust. Donors gezocht voor hoornvlies (Van een onzer verslaggevers) bewijzen radio-amateurs in Amerika be- langryke diensten, zy vormen dikwijls de verbindende schakels tussen de oog- banken. Iedere ochtend komen zy ln de ether met verzoeken om hulp. Zo'n radiomelding leidde er onlangs toe dat een hoornvlies van een man uft Chicago die juist was overleden en zich als donor had aangemeld, naar een twee jarig meisje m Oklahoma werd gevlogen, voor wie transplantatie dringend nood zakelijk was. Om het werk uit te breiden en meer mensen te kunnen helpen worden regel matig groots opgezette acties gehouden, want de onderneming staat of valt met het aantal donors. Stabiele kaasprijzen Baekers-Elias-De Haes leed flink verlies Baekers-Elias-De Haes Textielindustri» leed over 1962 f 184.385 verlies (vorig jaar f364.732 winst). Voorgesteld wordt dit af te boeken van reserves en geen dividend uit te keren (v.j. 6 pet). Produktie daalde 7 pet in omvang en waarde, de om: pet, waarbij de uitvoer echter steeg, vooral die naar de Euromarkt Het geconsoli deerde exploitatiesaldo bedroeg f 0,7 (1,69) miljoen, de afschrijving f 1,18 min. De achteruitgang hield verband met de terug slag in een deel van de Europese textiel industrie en speciaal de revaluatie in 1961 droeg daartoe by. De pogingen de kosten te verlagen moeten op den duur slagen, doch hierbij zijn verschil lende moeilykheden op te lossen, o.a. het gebrek aan geschoold personeel. Met do volledige eenwording zyn belangrijke deringen gemaakt, maar dit is een zaak van jaren. De werkmaatschappyen hebben bruto f765.000 geïnvesteerd in vaste tiva. Het kapitaal is uitgebreid met f202.000. BU een institutionele belegger is 'n lange lening van f4.326.00 gesloten ter consolidatie van korte schuld. De order portefeuille was eind 1962 hoger dan jaar tevoren. De nieuwe c.a.o. brengt zienlijke kostenstijgingen. Ook in 1963 zal een moeilijk jaar zyn. Noury-Baker opgericht De Koninkiyke Industrieële My. Noury en Van der Lande te Deventer en J. T. Baker Chemical Co. te Phillipsburg in New Jersey hebben opgericht de Noury- Baker N.B. te Deventer opgericht voor fabricage van reagentia en fyne chemi caliën. Zy zal in 1964 de verkoop in r Benelux ter hand nemen. J. T. Baker in 1904 opgericht en is onderafdeling van Richardson-Merrell Inc. Zy levert meer dan 1000 reagentia en chemicaliën voor de chemische, farmaceutische, elek- Ironische, fotografische en textiel-in- dustrie. Noury en V. d. Lande heeft 15 fabrieken, ook in Duitsland. Frankryk, Engeland en Italië, van meel. plantaar dige oliën, citroenzuur, elektro-chemi- sche produkten, organische peroxyden en andere grond- en hulpstoffen voor plastic, hulpstoffen voor verfindustrie, farmaceutische produkten en diagnos tische reagentia. Beleggingsfonds Onroerende Goederen: Op 1 juli wordt f27,50 interim-uitkerjng betaalbaar gesteld per participatie. De invloed van de langdurige vorst is gering daar middelen voor bouwtermijnen op redelijke voorwaarden worden uitgezet Alsnog verkregen toestemming tot huur verhoging deed de inkomsten ook rela tief stygen. Een herwaardering der roerende goederen, gezien het prysver- loop, deed de waarde per participatie stijgen met f. 14.50. De afgiftepriis niterium-uitkering is op 1 juli f. 1387. In het eerste halfjaar nam het aantal par ticipaties met 3500 toe tot 36.000 en 1 vermogen met 1.5.5 milioen tot f. min. Het in 1962 ontwikkelde bouwpro gramma van ruim f. 20 min. is door de vorst vertraagd. Daarnaast is een nieuw programma uitgewerkt waarvan f. 6 min. in contracten is vastgelegd. Een kantoor pand te Rotterdam is gekocht Bouw contracten werden afgesloten in Maas tricht Oss en papendrecht. Het vermogen is byna f. 50 min. Er wordt gestreefd naar verdere verspreiding. I Het enige, waarvoor daar een scheepskapitein goed is, is de „sqeeze". Geen „squeeze" bete kent wachten, wachten en nog eens wachten, tot dat de griezelige „greenhoorn" er achter wenst te komen, dat zonder „squeeze" geen mogelijk heden bestaan. Ofschoon Bart, de vrijbuiter, geen geregelde bezoeker was geweest van de China Coast, had hij er voldoende over gehoord om te weten, waar hij aan toe was. Zijn sdheepskas telde ook wat Amerikaanse dollars en voor Ame rikaanse dollars doet China veel, zoals zelfs Tsjang Kai-Shek maar al te zeer aan den lijve heeft ondervonden. En de wetenschap, dat hij een vrachtje aan boord had. dat zeer waar schijnlijk vele Amerikaanse dollars waard kon zijn, maakte hem vrijgevig, hoewel bedacht zaam. Er zijn dingen in China, die men eerst na jarenlange ervaring op de juiste wijze weet aan. te pakken. Het hoogst beleefde doch niette min gereserveerde glimlachje is de onver vreemdbare uitvinding van de Chinees, dat veel al volkomen fout wordt vertaald. Meestal telt slechts het concrete, omdat ze bovenal redelijk en praktisch zijn; zeker waar het om „squeeze" gaat. Hun gezond verstand vraagt: waarom zou iemand dikke „squeeze" betalen, wanneer hy niets te verbergen heeft. En te weinig „squeeze" Is weggesmeten geld. Dat is de moeilijkheid en de Chinees zal u de weg niet wijzen. Hy weet toch voor zichzelf, dat hij oneindig superieur is aan de Westerling, de „vreemde duivels", maar hij is veel te wijs om het door daad of gebaar te laten merken. En wie haast maakt is redde loos verloren. Ook dat ligt voor de hand, omdat voor de Chinees 9lechts de eeuwigheid de eni ge tijd is. Tyd is van geen belang, maar tyd is aan de andere kant het enige en onoverwinne lijke wapen van China. Strijd is belachelijk, want, zo zegt het spreekwoord, een man vecht slechts, wanneer hij geen verdere argumenten heeft. Dit alles zijn argumenten die iemand, die van „squeeze" wil profiteren, behoort te wéten. Niet steeds gaat het om de dollars; het gaat om een goed en onvervreemdbaar recht. Maar er is iets, dat belangrijker is dan „squeeze". Een geste, een woord of een niet gesproken woord kan leiden tot verlies van ge zicht. Tal van pogingen zijn gedaan: Beschaamd zetten, eerverlies of verlies van reputatie, pres tige of gezag. „Losing face", zoals de Chinees dit aanvoelt, valt niet te vertalen. Het kan ne gatief zijn, het kan ook even goed positief zijn: „adding face"- Een voor ons Westerlingen vol maakt onbelangrijk voorval kan voor de Chinees een zo belangrijk „loss of face" betekenen, dat zelfmoord het uit kan wissen. En dat, terwijl de Chinees, in afwijking van de Japanners, op dit gebied volkomen normaal lijkt te denken. De grofste belediging daarentegen, die een Wester ling kan worden aangedaan, kan volgens Chine se begrippen slechts een „loss of face" voor de beledigende party meebrengen. China kan soms een moeilijk land zyn, vooral voor hen, die wil len begrijpen in plaats van aanvoelen. De vrijbuiter van de „Fairy Queen" voelde China aan. Hy was geheel op zijn gemak met de dikke Chinese havenmeester, die op een dik buikig afgodje leek, aan wie een onverlaat zijn sokkel had ontstolen. Gemoedelijk rookten ze een sigaretje en werd een praatje gemaakt in een idioom, dat vaag aan Engels deed denken, ter wijl de scheepspapieren, die de havenmeester ternauwernood had ingekeken door een Chinese krani in orde werden gebracht. Toen ging Bart Beunders weer naar boord te rug, want hoe verleidelijk de geneugten van Amoy ook voor de zonen van het Hemelse Rijk mogen zijn, voor de Westerling bieden zij slechts weinig attractie. Hij behoefde niet lang te wachten, want nau welijks aan boord terug, gleed een prauw langs zij met één enkele passagier. Het was een „mo derne" Chinees; men zou haast kunnen zeggen een ultra-moderne, want niets ontbrak. Niette genstaande de brandende hitte, die loodzwaar was hlyven hangen, droeg hy een juweel van een Panama hoed, een flanellen pak met on waarschijnlijk grote ruiten, fonkelnieuwe helgele schoenen, een fantastische zonnebril, die alle al lures van een stofbril had aangenomen, en tot verdere glorie van zijn imposante persoonlijk heid, piepte uit zijn borstzak een batterij van vier gouden potloden, als een soort staketsel Met jeugdig elan sprong hij op de valreep, als een hinde schoot hy naar boven, waar Dirk Zij- Linga in een ietwat besmeurd hemd, een rafel broek en blote voeten de honneurs waarnam. In bijna onberispelijk Engels vroeg hij aan Dirk: „Kan ik de kapitein spreken; mijn naam John Lee Mu", waarop Dirk prompt in goed Rotterdams mompelde: „Daar zal je moe ook geen weet van hebben", maar in Engels van eigen vinding voegde hij eraan toe: „111 look- see, mister". Bart en Rinus zaten echter een kop thee, toen John Lee Mu werd aangediend. Ze gaven elkaar een knipoogje en Rinus zei: I0'k Zal maar weg wezen; U wil Krupp zeker liever onder vier ogen sprekeft". „Kijken of het lukt, Rinus. Laat mijn goud- vinkie maar binnen". John Lee begon met zich voor te stellen en schudde de handen alsof hy een lang verloren gewaande vriend had teruggevonden. Zijn mond vertrok zich tot een brede grijnslach, waardoor hij een gebit toonde, waarop elk paard jaloers kon zijn. „Ik hoop, dat u een voorspoedige reis heb' gehad, kapitein. En mooht er iets zyn, dat ik voor u in Amoy kan doen, dan sta ik geheel en al te Uwer beschikking". „Dat is altyd prettig," zei Beunders aller vriendelijkst „AJs u bij geval wat lading voor me weet te zitten, dan houd ik me beleefd aan bevolen, zoals dat in advertenties heet." „Dat treft. Toevallig kan ik u een goede tip geven, kapitein. Ik ben wel geen speciale vriend van hem, maar praat u eens met Yoshizuki. Ik weet, dat hij een flinke party lading voor Na gasaki heeft en dat er al enige dagen geen boot voor die richting is geweest, die het mee kon nemen. Probeert u eens; maar misschien is het beter dat u mijn naam niet noemt." ,(Wordt vervolgd) De Leeuwardense beurs noteerde vrij dag 5 juli onveranderd vergeleken met de voorgaande week. Voor Goudse was de notering f 2,06, voor Edammers f 1,91 en voor broodkaas f 1,92. Het aanbod werd vrij gemakkelijk opgenomen, doch hogere prijzen waren voor de producen ten niet te realiseren. Dat was wel het geval met boerenkaas waarvan deze week de grotere aanvoeren tegen hogere prijzen werden opgenomen Tot nu toe is de kaasproduktie ca. 3260 ton kleiner geweest dan vorig jaar, als gevolg van een daling van de produktie van volvette kaas van 4775 ton die gedeelteiyk werd gecompenseerd door een hogere produktie van 40+ kaas. De binnenlandse consumptie ontwik kelde zich niet onbevredigend. In de periode tot 20 april werd voor binnen land 27.724 ton afgeleverd, dat is ca. 1600 ton of ca. 6 pet meer dan vorig jaar. In de toeslagen by uitvoer van boter kwam geen verandering. Daar nu nog maar naar enkele be stemmingen toeslagen gegeven worden is de uitvoer aanmerkelyk gedaald. Dc binnenlandse verzorging ondervindt generlei moeilykheden meer. doch vast gesteld dient dat de voorraden nauwe lijks 10 pet bedragen van die van vorig jaar op het overeenkomstig tUdstip. Zevenwouden (Algemeene Friesche Brandwaarborgmij.). De premieontvangst bedroeg in 1962 (1961) f 611.077 (566.244), waarvan ten bate van het boekjaar f 594.586 (546.046); de schaden eigen ra- kening beliepen f 206.216 (201.306). Het voordelig saldo na afschrijving bedroeg f 22.334 (8148). De gewone reserve ls f 275.000, bijzondere reserve f 185.765, res. koersverschillen f 25.000, premie-reserve f 184.440. Academische examens LEIDEN. 5 Juli Aan de Rijksuniversf- ztjn geslaagd voor de exa- geneeskunde: mej. I Hetfn srdenhout) en de heren C J Gever doet. (Suriname). JAC van Hoeve ('s-Gravan- hage), Lie Kong In* (Amsterdam) en J W Wladimoroff Cs-Gravenhage); se ml-arts examen. me). H Degen (Tilburg) en de heren P Luning (Leiden). M Pollock (USA) en Ch R Staalman (Lelden); artsexamen: de heren L Barnard (Leiden), A K C Bur ger ('6-Gravenhage) en Y J Stelma (Bloe- mendaal): doet Ned. recht: de heren H J v d Hoeven (Leiden). A F Duyverman Cs-Gravenhage) en A C P van Leeuwen doet. psychologie: r Jam-Z.). en de here_ "s-Gra- venhage). J J Veldman (PtJnaeker) en J J A Punt (Haarlem): kand. psychologie: mevr. M E v d Dries-Wiedemann Cs-Gravenha ge). mej H C Jouai Cs-Gravenhage), cum taude en de heren A Kooien (Lelden). W A Wasenaar Cs-Gravenhage); kand. Wes terse sociologie: mevr. J M Floor-van Ol- denborgh (Leiden), mej. A C de Graaf sn me) HIE Potgieser. belden te Voorburg en de heren K Hengeveld, J C M Schlmmei. G H J 't Hart en P H J 't Hart. allen te 'sGravenhage: kand geschiedenis: de hersn D H A Ko'If (Vlisslngen) en E O van Reijn (Lelden); doet. geschiedenis: de heer D J Faber (Lelden) cum laude; kand. N.W «ocllogie: de heer H A van Oort Cs-Gra venhage): kand. Slavische taal. en letter kunde. mej. W Hartland (Arnhem): doet Engels: mevr V P H E v d Lely-Rose (Lel- mej. N Begemann Cs-Gravenhage den) kand klas* taal. en letterkunde: M Jager Cs-Gravenhage). et me). M kand. i Wessellng-Versfelt kand. Ned. recht: de heer H S den): notarieel staatsex. 3e deel: de heer Th G J Loeresen (Maastricht): doet. vrije stu dierichting rechten; de heer W Welmers (Leiden); kerkelijk voorbereidend examen: de heer G M Booy Cs-Gravenhage), Promotie te Leiden Heden tulteit L__ op proefschrift getiteld: Voogdijkindcre Enige gedachten over de opvoeding va voogdijkinderen, gebaseerd op de gegeve. verkregen uit een interview SM defsorg tHMHH ter. geboren te Rotterdam in 1023 c.. wonend te Rotterdam. Promotor was pro mr. W H Nagel. Heden promoveerde tot doctor ln de tr culteit der wis- cn natuurkunde op pro« schrift getiteld: :.-dlhalogeencyclaehexan>. de heer H M van Dort, geboren wonend te E prof. dr. E Havinga. De cyc belangri. Heider in 1032 Promotor was p JH hexaanrlng ls dc bouwsteen in de levende natuur voorkomende" dingen, zoals bijvoorbeeld de geslachtshr monen en de hormonen van de DtJnlerechoi Onder meer om de reden is het van bi- lang te trachten een inzicht te krijgen de ruimtelijke bouw en eigenschappen v« deze cyclohrjjj- door de dlhalogeenoyclol deren. Tot nu toe was het echter niet ge lukt de 1.2-dihaIogeeencyclohxanen te syn thetiseren, zodat deze verbindingen no- niet wanen onderzocht. In dit proefschri' wordt onder meer de synthese van een ze.« tal 1,3 dohauogeen-cyclohexanen beschre ven. De ruimtelijke bouw van deze ver bindingen kon worden opgehelderd don- dipoolmoment- en kern6plnresonantde-mr tingen te verrichten en de infrarood- ei Ramanspecttra van deze verbindingen t> Heden promoveerde tot doctor In de wi en natuurkunde, op proefschrift getlte De Hydrolwse van de Paranltrophenylest van enige aminozuren, dpeptlden en h acylderivaten. de heer K E Th Kerl. geboren te MlddelharnU in 1923. thane v nend te Lelden. Promotor was prof. dr Havinga. In dit proefschrift worden de r sultaten gegeven van een onderhoek ni de invloed van de structuur op de hyd Iwse snelheid van do paranltrophenyl-esU van cige aminozuren, dlpeptlden en er aantal N-acytyl en N-corbobcnzyxyderiv* ton. Dc peranltrophen.vlesters van de vrlle aminozuren en peptiden vertonen een ge- daag dat afwijkt van de aethylesters van deze verbindingen cn van de paranltro- phcnylcstcrs van de overeenkomstige alipn- tiesn< leid Ter verklaring hiervan paranltropheny(esters worden e tal mogelijke reactiemechan;

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9