Spakenburg veroverde met 2-0 verdiend de landstitel Voetballen kijken, een avontuur i Quick Boys kreeg de Molen A OORD WIJK - met de gebroeders MARIJT - was kansloos VOETBALWEDSTRIJD LEIDEN-GOUDA 1-3 Jaap v. d. Niet brak been NIEUWE LEIDSE COURANT 6 MAANDAG 8 JULI 1963! In de fuik de Spakenbtirgse fuiken zijn gestrikt? We mogen het met een gerust hart op miljoenen schatten, want de Spaken burgers hebben er wel een handje van. Ze doen het ook al een poosje, ziet u. „Een beetje regenachtig weer moet je hebben. En de wind moet meezitten", vertrouwde een doorgewinterde Spa kenburger ons langs de lijnen toe. De doortrapte fuikenzetter vond: Geeft niet of de wind tegen zit als de fuik wordt uitgezet. Ze tippelen er toch wel in, als de wind maar draait". Vanavond was het zulk weer in Spa. kenburg. Eerst zat de wind tegen, maar toen er was gedraaidWe heb ben het wijdmazige net achter de witte Noordwijk-poort tot tweemaal toe zien opbollen. De vangst is bin nen, zei Spakenburg. Noordwijk was in de fuik gelopen. Als haring piET v. d. TOORN had voor de laat- ste maal in de wedstrijd en voor de laatste maal in zijn 18 jaar oude arbitrale carrière gefloten. Het was 20 voor S.V. Spakenburg. Jong en oud, in klederdracht of in „gewone" kleren, versperde de spelers de weg naar kleedkamer en douche. Bassen, tenoren, alten, sopranen en mezzo sopranen mengden zich in een dui- zendstemmig koor dat een hoeveel, heid bont ge-klank-kleurde vader, landse en andere liederen ten gehore Het „hand in hand kameraden", het „glory, gloryhallelujah" en andere zeer vrije vertalingen op de uiteenlopende wijzen getoonzet schal den soms hevig tegen en door el kaar over de gelukkige landskam pioenen. We hoorden zelfs de pre. mière van het in der haast geschreven „Als verse haring zijn ze hier gekomen, als ingemaak te gaan ze weer terug....". Het kabaal uit de niet moe te schreeuwen kelen was in schrille tegenstel ling tot de dicht vallende regen niet van de lucht. Toerisme jyEHALVE dat liet dorp Spakenburg op zijn kop stond, was het er ook nog een omgekeerde (vissers) wereld. Hier en daar wijzen de onmiskenbare tekenen er op dat er in gemeente en particuliere portemonnaies toch vrij veel toeristen-centjes zitten. Geen wonder, het rustieke IJsselmeer- plaatsje met z?n botters en z'n kleder dracht trekt vele kijkers-op-vakantie. Daaraan zijn de Spakenburgers wel gewend. Ook nu waren er vele duizenden be zoekers, die toen de voetbalwed strijd was afgelopen in dichte drommen naar de uit harde noodzaak soms op grote afstand geparkeerde vervoermiddelen stroomden. Het was zó'n lange en dichte stroom, die zich schuifelend door de nauwe straatjes voortbewoog, dat ditmaal de Spaken burgers voor hun deurtjes en raam pjes van hun rustieke huisjes stonden om de toeristeneens aan te gapen Flessehals TJET voetbalminnend publiek, koel ge- houden door de neerplenzende re gen, schuifelde op de honderden auto's af, mannetje aan mannetje, soms ver ontrust door een gierende motor van een bromfiets met-ingetrokken-kop- peling. Om het centrum - en dus de auto's - te bereiken moest de massa de Haven straat door. Langs de haven, waar tientallen botters al in volle zondags rust lagen afgemeerd, is deze straat een tiental meters breed. Maar waar deze in het dorpscentrum uitmondt versmalt zij tot een straatje van hoog uit vijf meter breed. En juist daar stond een hopeloos in de hem tegemoet komende stroom men sen gestrande auto. Moedeloos op het stuur leunend wachtte de heer Koe- lewijn (palinghandelaar natuurlijk) betere tijden af. De massa spoot via de luchtgaten aan weerszijden ter beedte van een meter het dorp in als uit een stopfles met gazeuze. Het heeft duizenden vele natte minuten oponthoud bezorgd. Toen we rpOEN WE drie kwartier later bij een palingkraam stonden, drukten we onze verbazing uit over de hoge prijs, die de Spakenburger middenstand-in- veronderstelde-feeststemming vroeg voor een pondje paling (we wilden ten slotte niet helemaal met lege handen thuiskomen). „Als lJsselmeervogels nou kampioen geworden waspareerde de pa lingboer, daarmee terloops de vinger leggend op het feit dat het kleine pa- lingdorp toch maar twee tweedeklas sers heeft. Tegen zo'n opmerking wa ren we niet bestand, zodat we ons maar bij de twee rijksdaalders neer legden (fig.). Toen we eindelijk weer bij het kleine maar geriefelijke autootje van onze en we onze regenkleding op 'n water- we onze regenkleding op een water dicht plekje hadden opgeborgen, duurde het nog maar twintig minuten voor we Spakenburg en Bunschoten achter ons hadden liggen. Toen we door de stortbuien over slecht Drie Noordivijkse doelpunten uit vier wedstrijden. Voorhoede lek? ^ELFS in zijn sterkst mogelijke opstelling heeft Noordwijk de kansen op het landskampioenschap niet kunnen behouden. Aanvallend schoten de rood- broeken in de met zo veel spanning tegemoet geziene wedstrijd tegen Spakenburg, ondanks het meespelen van de gebroeders Marijt evenveel tekort als in de voorgaande drie wedstrijden. De noodzakelijke doel punten bleven uit en doordat Spakenburg met keihard spel handig profiteerde van twee grote fouten in de Noordwijk-achterhoede werd het landskampioenschap voor de club van Heinen een feit. En als men zich af vraagt of die 2-0 zege wel was verdiend, willen we eerlijk bekennen, dat Spakenburg zaterdagavond de ploeg was die in aanmerking kwam voor winst. Niet omdat het technisch een bekwamer geheel is dan Noordwijk. Dat weet men zelfs in het feestende palingdorp aan het IJsselmeer. Maai er spelen meer factoren een rol in het voetbalspel. In ijver, vechtlust, door zettingsvermogen en wilskracht overtrof Spakenburg dit weinig over tuigende Noordwijk. We hadden in dit treffen meer van Heemskerk en zijn mannen verwacht dan dit vaak ongeorganiseerde, weinig doeltreffende en weinig moedgevende voetbal. botter mee naar huis nemen) waren kennelijk vergeten, want de stemming was soms bepaald onvriendelijk. Nu willen we direct Noordwijk na een goede start in zijn rit me werd gestoord door het stugge, soms wat harde spel van de thuisclub. Het mag dan waar zijn, dat Spakenburg zelf ook een stevige stoot kan verdragen, de wijze waarop rechtsback v. d. Groep aanvoerder Hemen in het offen sief gingen, maakte het nodig dat de correct en secuur leidende Rotterdamse arbiter v. d. Toorn geen ogenblik in concentratie mocht verslappen. De vriendelijke gezichten voor begin van de wedstrijd, de naar aannemen toch wel gemeende woorden voor de toss en het overhandigen presentjes Spakenburg kreeg "nets de Noordwijker vuurtoren en Noordwijk mocht een model van een Bunschoter Een kopduel tussen linksback P. v. d. Groep en middenvoor C. Marijt, onder het toeziend oog van de gebaarde P. v. d. Lippe. VOOR JUDO KARATE JON BLUMING Maredijk 48a Leiden Tel. 32038 gedraineerde binnenwegen richting Leiden koersten, kregen we heel wat buiswater over. We verwachtten zelfs dat voor onze boeg dolfijnen zouden spelen, maar daarnaar hebben we vergeefs in het licht van de koplam pen getuurd. Palingen zagen we wel. gerookte, voorin de auto. Toen we heel laat maar veilig in onze huiselijke haven waren weergekeerd, konden we niet anders zeggen, dan dat het toch een avontuur is naar een voetbalwedstrijd te gaan kijken. Foe- balle kijke, een avontuur. Doelman H. Koelewijn schonk zaterdag klare wijn met een koel hoofd. Ook hier grijpt hij af doend in. rechtsbuiten Koelewijn (Vermeer ver ving hem uitstekend) de Spakenburgse aanval herhaalde malen uitstekende openingen vond. Presentje Directe aanpak Aangevuurd door een grote schare supporters, er waren zo'n 4000 kijkers, beet Spakenburg steeds dieper in Noordwijk-gelederen door, waarbij al het wapen van de dieptepass, goed te gebruiken met snelle spelers als Hartog en Bos, Passchier c.s. vaak voor grote problemen stelde. Hoewel keeper v. d. Niet het in die eerste speelhelit op het knusse, maar wat krappe Spakenburg- veld. niet erg moeilijk kreeg, was het toch wel duidelijk dat directere aanpak van de zaken de voorhoede van de thuis club gevaarlijker deed zijn dan die Noordwijk, waarin Haasnoot als scha kelspeler faalde. Map Marijt kon behoudens een enkele keer de weinig sympathieke rechtsback v. d. Groep niet passeren, broer Kees kwam zelden in het stuk voor, v. d. Lippe was zwak en Heemskerk kon het niet alleen. Noordwijk kon zich vrijwel niet aan de druk, die het zichzelf voor een groot deel had opgelegd, ontkomen. Haasnoot bleek niet de man om Heinen zonder meer schaakmat te zetten en betekende dat ondanks het uitvallen Noordwijk krijgt Neptunus te gast Als afsluitstuk van een lang en ver moeiend voetbalseizoen speelt het eerste elftal van de voetbalvereniging Noord wijk zaterdag een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen zondag-tweede klasser Neptunus uit Rotterdam. De wed strijd wordt gespeeld op het gemeentelijk sportpark aan de Van Panhuysstraat en begint om zeven uur. Noordwijk-supporter liep motorongeluk op in Bunschoten (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks kwart voor tien heeft de Noordwijk - supporter J. Brekelmans. Tramsteeg 49 uit Noordwijk-Binnen, bij het in'halen van een file auto's een on geluk gekregen, waardoor hij vrij ernstig werd gewond. Het ongeluk gebeurde in Bunschoten tijdens de grote drukte na afloop van de voetbalwedstrijd Spa kenburgNoordwijk. De behandelende arts constateerde een hersenschudding en vermoedelijk een beenbreuk, in ieder geval zware kneu zingen. Hij verleende toestemming de heer Breukelmans per supportersbus naar Noordwijk te brengen, mits de bus langzaam zou rijden. Zo kwam het dat (met vijf bussen) 184 Noordwijkse sup porters naar Spakenburg gingen en er 185 terug kwameo. Toeh zou de spaimende en nerveuze strijd tot het laatst toe open zijn bleven als Spakenburg geen presentje liad gekregen. Het was in de eerste minuut van de tweede helft. Stopper Passchier die te gemakkelijk dacht over het wegwerken van de bal. miste grandioos en de altüd attente midvoor Bos scoorde driftig (1—0). In de stromende regen is Noordwijk toen nog wel even fel teruggekomen, maar v. d. Lippe miste grandioos voor open doel. na goed doorzetten van Kees Marijt en een minuut later kogelde de Noordwijk-midvoor na een pass van Map in benijdenswaardige positie duide lijk naast. Dat Noordwijk-offensief, hoewel en thousiast van opzet, maar weinig gevaar opleverend, werd radicaal afgekapt toen in de 30ste minuut keeper v. d. Niet linksbinnen Hartog in een rush moest afstoppen. Beiden raakten geblesseerd en moesten worden vervangen door resp. Bouwknecht en Kuis. Jaap v. d. Niet bleek later een beenbreuk te hebben opgelopen, waardoor hij helaas langere tijd is uitgeschakeld. De hoekschop, die v. d. Niet hiermee had veroorzaakt, leverde meteen het tweede doelpunt op, want de hoog1 inge schoten bal behandelde Bouwknecht ver keerd door deze met beide handen voor de voeten te slaan van Heinen, die kei hard via de lat scoorde (20). Dat het daarmee volkomen gebeurd was, zal nie mand vreemd zijn. Noordwijk voetbalde een moedeloos laatste kwartier, zonder de uitstekende doelman Koelewijn te verontrusten. Spakenburg: d H. Koelewijn; a 1 d. Groep en v. Halteren; m J. v. d. Groep, De Graaf en H. Koelewijn; v Z. Koele wijn, Heinen, Hartog en P. v. d. Groep. Noordwijk: d v. d. Niet; a v- d. Wiel en v. Duin; m Barnhoorn, Passchier v. d. Meulen; v v. d. Lippe, Heemskerk, C. Marijt, Haasnoot en M. Marijt. Aanvoerder Dick Heemskerk overhandigt Wout Heinen een ets van de Noordwijkse vuurto ren en krijgt een BU-botter voor de prijzenkast terug. Tijdens een alleszins geslaagde samen zijn van alle ploegleden der deelnemen de verenigingen met hun dames heeft LFC-voorzitter F. van Waveren zater dagavond in de recreatiezaal van de HCW en NEM de prijzen, verbonden aan het Zilveren-Molentoernooi 1963, uitge reikt. Zich in het bijzonder tot de ploegen van Quick Boys richtend feliciteerde hij hen met het toernooikampioenschap en de herovering van de Zilveren Molen op Zwart-Wit '28. waardoor de naam van de Katwijkse club nu voor de tweede maal op de fraaie wisseltroofee werd gegra veerd. Nadat aanvoerder Floor van Duin de Zilveren Molen in ontvangst had ge nomen, sprak hij nog een kort dank woord. waarin hij opmerkte dat Quick Boys in het toernooi 1964 ongetwijfeld zal trachten „molenhouder" te blijven. Aanvoerder Ger Scherpenhuizen van Zwart-Wit '28 mocht een verguld-zilve ren legpenning en een klein zilveren mo lentje in ontvangst nemen. De molen ging ditmaal ongetwijfeld naar de beste ploeg, doch in het volgend jaar zullen wij zeker revanche nemen", zei Zwart-Wit-aan- voerder. Leidse junioren ontbrak het zaterdag overduidelijk aan gedegen oefening (Van één onzer verslaggevers) die jongens zijn nog jong ACH ze leren het straks nog wel". Dit verzuchtte een vergrijsde „voetbalrot" zaterdagmiddag achter ons op de over dekte tribune van het terrein in de Kikkerpolder, terwijl de junioren van Leiden en Gouda elkaar bestreden. De verzuchting was volkomen begrij pelijk, want trapte de Leidse voorhoe de niet steeds met open ogen in de op gestelde buitenspel val? Wanneer de rood-witte vuurlinie met iets meer overleg had gespeeld, dan zou er meer dan één bres in de Goudse verdedi- ginsmuur zijn geschoten. Nu verloor de Leidse jeugd terecht met I3. Oefening baart kunst. Van beide zaken had men geen Leidse kaas gegeten. De nederlaag was niet nodig, maar hoe paradoxaal het ook klinkt, de Leidse ju- mochten met de 31 nederlaag nog lang niet mopperen. Onnodig, omdat er technisch weinig verschil tussen de elftallen was. Leiden noch Gouda speel de goed voetbal, maar het jeugdig en thousiasme vergoedde veel. Het grote verschil was echter de taktiek. De bezoekers speelden met een vastomlijnd speltype. Verdedigend met de reeds gememoreerde succesrijke buitenspelval en aanvallend de volle honderd procent profijt trekkend van de snelle buitenspelers en de schutters- kwaliteiten van de middenvoor. Overweldigend De Leidse junioren startten overwel digend. Tot drie maal toe kwam midden voor Leo Redèl vrij voor de Goudse doel man Leen Bezem, die in alle gevallen de rood-witte aanvalsleider een halt toe riep. Wanneer Hazenoot (Q. Boys) een minuut later de bal niet uit het Leidse doel had gewerkt dan had de Leidse jeugd reeds tegen een achterstand aan gekeken. Nu duurde het tot de 22ste minuut. Rechtshalf De Jong profiteerde van een aarzeling in de Leidse defensie en scoorde ongehinderd 01. Toen de vooral in de eerste helft z\0ak keepende Bijleveld (Rynsb. B.) een cor ner van De Bleyker door z'n handen liet glippen, was de Goudse middenvoor Van Soest er als de kippen bij om de bal voor de tweede maal in de touwen ie deponeren. Lxiag niveau Na de hervatting daalde het spelpeil tot een bedenkelijk laag niveau. In de tiende minuut slaagde Leo Redèl er ein delijk in de Goudse doelman het nakij ken te geven. Acht minuten later maakte Van Soest aan alle onzekerheid een einde door via de onderkant van de lat raak te sohieten: 13. Leiden kreeg ii resterende tijd nog de meeste kansen, maar slecht plaatsen en schieten stonden treffers in de weg. De voortreffelijke Goudse doel man Leen Bezem veegt ditmaal langs de bal heen, maar toen stond zijn doelmansgeluk in het doel. De bal ging namelijk naast. Rijnsburgse Boys speelde gelijk bij Katwijk De in aanbouw zijnde gereformeerde kerk aan de Zeeweg te Katwijk aan Zee heeft de eerste bezoekers reeds onderdak verleend- Het waren enkele voor de regen gevluchte toeschouwers van de voetbalwedstrijd Katwijk— I Rijnsburgse Boys. Andere voetbal enthousiasten hebben het tot het einde (33) uitgehouden onder 'n geïmpro viseerde tent, die van het afrasterings linnen was gefabriceerd. Toch hebben allen een leuke wedstrijd gezien. Bij Rijnsburgse Boys mankeerde iu het begin iets: twee spelers. Zodoende j hebben de geelzwarten tot de 20ste mi- j nuut met 9 man gespeeld. Niettemin na- men de gasten door middenvoor Jac. den Heyer in deze minuut de leiding met 01. Katwijks oranjehemden speelden aan- j vallend echter niet minder en hadden by de rust een aantrekkelijke 21 voor sprong, door doelpunten van linksbinnen 1 De Ridder en middenvoor Verdoes, beide uit voorzetten van linksbuiten Guyt. WEER VOOR Zesentwintig minuten na de hervatting gaf good-old Cees Heemskerk de bollen- club de moed terug door gelijk te maken en toen negen minuten later spil Van, Duyvenbode miste, schoot Den Heyer de gasten zelfs weer aan de leiding (2—3).. Op de valreep wist Guyt echter de stand weer in evenwicht te trekken, nadat zijn goed genomen corner tweemaal was weggewerkt. Tegen zijn schot de laatste trap van de wedstrijd had doelman Paauw geen verweer. Het had de gehele wedstrijd pijpe- stelen geregend. Het Katwijk-bestuur vergoelijkte dit na afloop door zijn gasten malse haring met toast aan te bieden. Bovendien met een herinneringsvaantje verrijkt, trok Rijnsburgse Boys weer op huis aan. De opbrengst van de wedstrijd verdween weer in de jubileumkas van I Katwijk. Drie maanden in gips (Van onze sportderactie) Noordwijk-voor- zitter dokter J. van Nes kon za terdagavond he laas niet anders constateren dan beenbreuk bij doelman Jaap van Niet. Een pijnlijke botsing met de Spaken burg-linksbinnen Hartog, een kwar- het einde I Ie harde wedstrijd tegen Spakenburg, was er de oorzaak van. Het been was vlak onder de knieschijf gebroken en moest direct in het gips. De diagnose luidde verder: drie maanden in het gips en verder af wachten. Het ziet er dus allesbehalve vrolijk uit voor de sympathieke 19-ja- rige v. d. Niet, leerling aan de chr. kweekschool in Leiden. Voorlopig heeft hij tot vandaag al veel belangstelling ondervonden in de Noordwijkse De Ruyterstraat. Maar een strop is het. Of, zoals secretaris Spaanderman het zegt: „die tol is te hoog voor een kampioen- W oensdagavond 7 uur Quick B. contra Kon. Luchtmacht Woensdag komt het nationale elftal van de Koninklijke Luchtmacht ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan naar Kat wijk. Om zeven uur speelt het een voet balwedstrijd tegen Quick Boys op het ltoofdveld van „Nieuw-Zuid". Opstelling K.L.: doel: Doesburg (Spar ta); achter: Kemper (PSV) en Ter Horst Sparta); midden: V. d. Oever (ADO), Warnas (Ned. jeugdelftal) en Wander DHC); voor: Jansen (DHC-Ned. jeugd elftal), Verheul (ADO 2), P. Keizer .Ajax), Frauleunt (Feyenoord 2) en Twist (DFC). Opstelling Q.Bdoel: K. den Hollan der: achter: H. de Mooij en P. Dijkdrenth; lidden: J. Korndorffer C. v. d. Plas r Fl, v. Duijn; voor: J. Paap, C. v. Duij- venibod'e, A. v. Leeuwen, P. Viool en J. den Hollander. Voorafgaande aan deze wedstrijd spelen de veteranenelftallen van de Luchtmacht en Quick Boys tegen elkaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6