Chroesjtsjef bevindt zich niet in Moskou Geen over debat Willem Vogt weer terug achter bestuurstafel Europese arbeiders tegen politiek van De Gaulle Compromis in taalstrijd haalt liet nu wel ZEISS IKON de bjjbel. 194- Werkplan van bijen 5 MAANDAG 8 JULI 1963 Tijdens gesprek met Chinezen: j Westen gaan voeren, die onderhandelin- ]gen over een aantal beperkte akkoorden j tussen Oost en West mogelijk kunnen Rustdag Terwijl de gesprekken over dej Gisteren hadden de onderhandelaars in ideologische twist tussen de Rus-1Moskou rustdag in hun harde strijd sische en Chinese delegaties wor- ?Sa. NSChde™cn?n^nT«rdebRUSi- den voortgezet, bevindt Chroesj-jsche gedelegeerden kwamen tsjef zich niet in Moskou. Hij'1 is in Kief, de hoofdstad van de Oekraine, op 800 km afstand. Hij zond een brief naar een collec tieve boerderij in de buurt van Moskou, waarin hij zijn spijt be tuigt, niet aanwezig te kunnen zijn bij een plechtigheid voor een opvallend goede arbeider. Blijk baar heeft de Russische premier dus onverwacht zijn plannen ver anderd en wil hij vèr verwijderd zijn van de plaats waar het ge sprek met de Chinezen plaats vindt. Speculatief De New York Times meent, dat Chroesjtsjef besloten heeft, te streven naar een nieuwe verstandhouding met de V.S., nu de Sowjetunie de hoop heeft opgegeven, dat het ooit tot een verzoe ning met rood China zal komen. De A B A S I N kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! op de heuvel a. waar de besprekingen vorige week zijn begonnen. Totdusver heeft nog geen van beide delegaties pogingen in het werk gesteld inlichtingen te ver strekken over het verloop van de be sprekingen. Wel heeft radio-Moskou in de uitzending voor het binnenland een door radio-Peking verzorgd program van een half uur in de Russische taal ge schrapt. Totnogtoe zond de Russische ra dio veelvuldig dergelijke programma's uit. Kadar Intussen is bekend geworden, dat een delegatie van de Hongaarse regering en de communistische partij binnen en kele dagen een vriendschappelijk bezoek aan de Sowjetunie zal brengen op uit nodiging van de communistische partij en de regering van de Sowjetunie. De delegatie zal onder leiding staan van premier Kadar, die eerste secretaris is van het centrale comité van de Hon gaarse communistische partij. Uit Peking wordt gemeld, dat daar gisteren overeenkomsten betreffende we tenschappelijke en culturele samenwer king zijn gesloten. Een Roemeens volley balteam nam deel aan een tornooi in Albanië, samen met Chinezen, Noordko- reanen en (uiteraard) Albanezen. Straaljager stort neer in camping: zeven doden Een straalvliegtuig is gisteren neergestort op" het badhuis van een padvinderskamp in de Ver. Staten. Zeven personen kwamen om het le ven 4 kinderen en 3 ouderen. Ze ventien personen werden gewond. Het straalvliegtuig werd plotseling onbestuurbaar. De piloot verliet het toestel en het onbestuurde vliegtuig kwam toen in het propvolle kamp te recht. Vele ouders waren het weekeinde op bezoek om het kamp van hun kin deren te zien. In een oogwenk was het badhuis een laaiende vuurzee. De piloot kwam in de buurt op een open veld terecht. Hij bleef ongedeerd. „Zegevieren of kabinetscrises" AVRO paste geen censuur toe T)E bijna 75-jarige oprichter van de AVRO, Willem Vogt, ge looft, dat het AVRO-plan om als algemene omroep het tweede televisienet en het derde radio net te gaan verzorgen in 1965 zal zegevieren of er komt een kabi netscrisis. De heer Vogt maakte op de zater dagmiddag in de AVRO-studio in Hil versum gehouden jaarvergadering zijn rentree achter de bestuurstafel, nadat hij in 1952 uit al zijn AVRO-functies was gezet. Hij mocht een staande ovatie van de ongeveer tachtig in de zaal aanwezige AVRO-leden en het merendeel van de enkele tientallen op het toneel toevende gewestelijke besturen in ontvangst ne men, toen hij naast de waarnemend voorzitter, mr. W. Hoekstra, en onder voorzitter E. de Jong als adviseuT hono rair en lid van verdienste had plaats genomen. ,,De jaarvergaderingen van de AVRO moeten geen kerkdiensten van een half- religieuze sekte zijn, waarin de liturgie van het begin tot het einde vaststaat", zei de heer Vogt in een toespraak ter inleiding van zijn toelichting op het AVRO-plan, nadat mr. Hoekstra zijn openingsrede had uitgesproken. Geen voorzitter Hij vond dat de leden van de AVRO zich niet ,,als dode dienders" moeten gedragen en dat het bezoek aan de AVRO-jaarvergadering niet gelijk moet staan met „een bezoek aan het sterf huis". Groot was de bijval die de heer Vogt met zijn ruim een half uur du rende toespraak oogstte. Van het voor stel van enkele bestuurders van het co mité van AVRO-vrienden (het vroege re actiecomité), die het AVRO-bestuur in overweging gaven de heer Vogt door de algemene vergadering te laten be noemen tot algemeen voorzitter, kwam «venwel niets terecht. Televisie De heer Vogt achtte het gewenst dat de leiding van de AVRO wordt gegeven aan de beste man „ook al is hij de las tigste". Het kort geleden ingediende AVRO-plan gaf de heer Vogt een goe de kans. Hij zei zich geen zorgen te ma ken over het compromis waarop de vier regeringspartners zich ten aanzien van het tweede televisienet hebben ver bonden. „Pas op, want de pacificatie commissie zal voor 1 juli 1965 een de finitieve oplossing moeten vinden. Is dat niet gebeurd, dan zal de regering de op lossing zelf moeten zoeken. Wie gelooft aan een resultaat van de pacificatie- commissie. kan eerder geloven aan al gehele ontwapening of ombouw Hij betoogde dat door de recente ontwikkeling bij de kabinetsformatie de houding van de AVRO niet is ge wijzigd. Wij gaan voort met onze Voorbereidingen om op 1 juli 1965 de exploitatie van het tweede net ter hand te kunnen nemen, want als de N.T.S. het tweede net min of meer gebrekkig in handen heeft, laat ze het nooit meer los", aldus spreker. Een zichtbaar verlegen mr. Hoekstra zei na het krachtig applaus dat het be stuur op de toespraak van de heer Vogt geen censuur had willen loepassen. „Misschien is hij in sommige dingen wel wat te ver gegaan, maar over de hoofdlijnen zijn we het toch wel met j Meer geruchten over schandaal in Engeland De Profumo-Keeler zaak in Enge land suddert nog steeds door. Duide lijk wordt het dat lord Denning, de rechter die door de premier met het onderzoek belast is, het onderste uit de kan wil hebben. Er is sprake van dat hij systematisch elk gerucht dat over deze onverkwikkelijke zaak de ronde doet, hoe ongeloofwaardig het ook moge klinken, zal onderzoeken. vaart zal het wel niet lopen, vaar is het dat steeds weer be richten binnen komen dat meer minis ters van de regeringsploeg van Mac- millan zo niet in rechtstreeks contact met Christine Keeler stonden dan wel in andere duistere zaken waren ge mengd. Nu onderzoekt Scotland Yard weer ït nieuwste bewijsstuk een bandop name van Christine Keeler, die nieuwe feiten zou bevatten over het geval van de veroordeelde Westindiër Lucky Gor don, haar voormalige minnaar. De band zou ook van betekenis zijn' aor de veiligheidsaspecten van de Pro- fumo-zaak. Brits korporaal wijkt uit - kent geheime stukken Een korporaal van de Britse in lichtingendienst, die volgens een me dedeling van het Engelse ministerie van oorlog, toegang had tot hoogst geheime" inlichtingen, heeft in Oost- Berlijn politiek asiel gevraagd, om dat hij „niet langer met revanchis- ten wilde samenwerken". De korporaal, Brian Patchett. wordt sinds dinsdag vermist. Hij was verbon- de inlichtingendienst op het De autoriteiten deelden mee, dat hij geen documenten had meegenomen. De aard van zijn werk bracht echter mee dat hij zeer goed op de hoogte was van geheime stukken. Eind vorig jaar was hij van het Britse Rijnleger naar Ber lijn overgeplaatst Hij heeft een brief achtergelaten aarin hij vermeldde naar de commu nisten te zullen overlopen. Het Oost- duitse persbureau maakte met veel op hef gewag van deze desertie. Volgens ADN het Patchett gezegd, dat de „ge allieerden een oorlog voorbereidden, on der druk van de revanchisten". Amerikaans metallurgist eweert een nieuw hoog- terêcord voor modelvliegtuigen te heb ben gevestigd. Zijn eigen gemaakt model van 1,50 m en drie en een kwart kilo heeft een hoogte bereikt van 4060 ter, op 350 gram brandstof, en landde 36 minuten na de start op 25 meter af stand van de plaats van opstijging. Willem Vogt heeft tijdens de al gemene jaarvergadering van de Avro in Hilversum zijn rentree achter de bestuurstafel gemaakt. Hoewel hij alleen een advise rende stem had, zo werd gezegd, ontvouwde hij toch een plan om van de Avro de belangrijkste omroepvereniging te maken, die het zuilenstelsel uit de weg moet riumen". Op deze foto zien we naast de heer Vogt de wnd.- voorzitter van de Avro mr. W. Hoekstra. Deze foto uit de Engelse stad Peterborough toont de vijftienjarige Janet Pettican met haar konijn Scamp. Dit dier blijft zelfs na een behandeling door een dieren„psychiater" geloven, dat hij een eend is. Scamp is bij pogingen om te zwemmen al enkele malen bijna verdronken. Janet heeft haar konijn nu van drijvers moeten voorzien Namens meer dan twaalf mil joen georganiseerde werknemers hebben zaterdag de vakvereni gingen van de zes EEG-landen in Dortmund aangedrongen op het nastreven van een politiek ver enigd Europa. Een 25.000-tal vak verenigingsleden, onder wie twee duizend van buiten Duitsland, demonstreerden in de Westl'alen-| halle voor „Verenigde Staten Europa" met deelneming van Groot-Brittannië en andere de mocratische landen als gelijk berechtigde partner van de V.S. Jean Monnet, de vader van de Euro pese eenheid, noemde het samengaan de democratische volkeren vs de grote vreedzame revolutie pelijke politieke autoriteit nodig heeft en :n gekozen Europees parlement. De leider van het Westduitse vakver bond, Ludwig Rosenberg, deed een in directe aanval op president De Gaulle, hij kritiek oefende op wat hij noem- tijd. Hij zei dat Europa een gemeenschap toen hij kritiek oefende op wat m, de denkbeelden die het streven i eenwording van Europa in de weg staan en noch met de idealen van de volkeren, noch met de behoeften van onze tijd stroken. Wie vandaag gelooft oude of nieuwe stellingen voor een suprematie in Europa te kunnen rechtvaardigen, leeft in het verleden en heeft niets uit de on gelukkige geschiedenis geleerd, aldus Ro senberg, De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V.. pleitte voor schrapping van het recht van veto uit het E.E.G.- verdrag en voor grotere bovennationale bevoegdheden voor de Europese commis sie. Ook veroordeelde de heer Van Til burg het Frans-Westduitse vriendschaps verdrag. Blokvorming achtte hij in strijd Europa met het beginsel van gelijkheid in de Europese gemeenschappen. Morgen zal de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers de nieuwe voorstellen van de rege ring bespreken voor de regeling van de taalkwestie. Algemeen wordt verwacht dat de nieuwe voorstellen een meerderheid in de Kamer zullen krijgen, nadat de C.V.P. en de B.S.P. tijdens het weekeinde op speciale vergaderin gen er hun fiat aan hebben ge geven. De voorstellen, een nieuw compro mis nadat het verzet van Vlaamse zij de tegen de oorspronkelijke wetsvoor stellen tot de ontslagaanvrage-Lefèvre leidde, zijn het resultaat van het „po litieke conclaaf", dat vorige week vrij dag in Brussel werd gehouden. Hieraan namen deel ministers van de twee regeringspartijen, de rooms-katho- lieke en de socialistische partij, en tegenwoordigers van het bestuur Het voornaamste doel was een tussen oplossing te vinden voor de kwestie van de aanhechting van de zes Vlaamse gemeenten aan Brussel, een maatre gel die van Vlaamse zijde als „gebieds- roof' van de hand werd gewezen. In het nieuwe voorstel wordt trouwens niet meer van deze aanhechting gesproken. Het compromis beoogt garanties voor de positie van het Nederlands en „fa ciliteiten" op onderwijsgebied vooi Franco aanvaardt uitnodiging van koning Hassan I Koning Hassan de tweede van Marokko heeft zaterdag in Madrid besprekingen met generaal Franco i gevoerd tijdens een korte onderbre king van zijn terugreis naar zijn land na een officieel bezoek aan Frankrijk. Na afloop van het overleg werd communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat over problemen van gemeen schappelijk belang was gesprokén en dat deze kwesties nader zullen wprden be studeerd met het doel oplossingen te vinden die als basis voor latere overeen- ,1 komsten kunnen dienen. Beiden gaven ij uiting aan hun voldoening over de hui- I dige „uitstekende betrekkingen" tussen Marokko i Spanje. Zoals bekend maakt Marokko aan spraak op gebieden van de Sahara die onder Spaans bestuur staan. De betrek kingen tussen beide landen zijn beter geworden doordat Spanje de laatste tijd volgens dé Marokkanen een „posi tieve houding" tegenover de gebieds- eisen heeft aangenomen. In het communiqué wordt nog i gedeeld dat Franco een uitnodiging tot een nader vast te stellen bezoek Marokko heeft aanvaard. einde de stad i Oslo verliet tijdens het /ft eefi &Oft£e Ruim 500 Amerikaanse studenten en 35 leer krachten zullen in okto ber een reis om de wereld gaan maken aan boord van een „drijvende uni versiteit". Op zee zullen de studenten normaal college lopen, maar in de havens worden conferen ties gehouden met haven autoriteiten, zakenlieden en kerkelijke functiona rissen om enige ervaring op te doen over het leven in andere landen. Terwijl zaterdagavond bijna overal in het land de openluchtvoorstellin gen vanwege het slechte weer werden afgelast, is een toneeluitvoering in de openlucht in Beetster- zwaag toch doorgegaan. Na afloop applaudisseer den eerst de spelers uit bewondering voor de doornatte toeschou wers. Het theater 800 plaatsen was vrijwel vol. Bijna niemand dacht er aan om tc gaan schui len. I Vier Amerikanen zullen de maand september ver blijven in een volledig uitgerust ruimtevaartsta tion, waarbij denkbeel dige missies zullen wor den uitgevoerd. Verder zullen de toestanden, zo als die zich zullen voor doen op een lange ruim- tevlucht, zo realistisch mogelijk worden uitge voerd. I De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Leeuwarden heeft de 6500 niet-Friese deelnemers aan de laatste Elfsteden tocht aangespoord naar Leeuwerden te komen om nog eens de elf steden te bezoeken, teneinde te zien „hpe datgene, wat toen een verschrikking was, zich nu lieflijk, knus en charmant toont". I De V.V.V. van Schoor 1 heeft in een telegram aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd of de toenemen de vervuiling van het zeewater gevaar kan op leveren voor de volksge zondheid. De V.V.V. zegt dat de stranden steeds meer vervuilen door aan gespoeld huisvuil, rottend fruit uit onderlossers, en dat zij ongerust is over de plannen om de stads- riolen regelrecht in zee te lozen en de berichten dat ook de Duitse in dustrie overweegt om via een pijpleiding afval in zee uit te storten. Spaak in Moskou aangekomen Paul-Henri Spaak, de Belgische minis ter van buitenlandse zaken en voorma lig secretaris-generaal van de NAVO, die gisteren in Moskou is aangekomen, zal waarschijnlijk vandaag met premier Chroesjtsjef van de Sowjetunie in Kief besprekingen voeren over vraagstukken die de betrekkingen tussen Oost en West Spaaks bezoek aan de Sowjetunie wordt in Moskou beschouwd als onder deel van de westelijke peilingen voor de besprekingen die op 15 juli in Moskou beginnen tussen vertegenwoordigers van de Sowjetunie, de Verenigde Staten en Engeland over een verbod op proeven met kernwapens. Russische funcl zegd, dat het initiatief tot c gen van Spaak met Chroesjtsjef van ae Belgische minister is uitgegaan. Staking in Brits Guyana ten einde Gisteravond is een einde gekomen aan de staking in Brits-Guyana, die bijna 80 dagen geduurd heeft. Na een rumoerige vergadering van vijf uur keurde het algemeen verbond van vakverenigingen eenparig een over eenkomst goed, die zaterdag tussen premier Jagan en de voorzitter van het vakverbond, Ismael tot stand was ge komen. De leden van 15 van de 25 bij het al- Twee Vlaamse organisaties, de Volks unie en het Vlaamse actiecomité hebben echter ook dit nieuwe compromis van de^ hand gewezen en opgeroepen tot ver-1 rige vakverenigingen gaan morgen of ek weer aan het werk. gemeen verbond van vakverenigingen aangesloten vakverenigingen hervatten vandaag het werk. De leden I later in de week grammofoonmuziek; 91.30 Radiokrant; Amerikaanse marsmuziek mber 1961); 19.50 Engelse (opn.); 20.20 Omar haling van 6 nove ponisten portretten -BI 22.00 Volk en staat, parlementaii taar; 22.15 Nederlandse pianomuziek; 22.30 Nieuws en SOS-berichten; 22.40 Avondover denking; 22.55 Boekbespreking; 23.05 Piano composities met toelichting; 23.45 Lichte grammofoonmuziek; 23.55-24,00 Nieuws. .Hilversum n 298 m. VARA: 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Licht instrumentaal ensemble: 18.55 Parle mentair overzicht; 19.10 Reportage Tour de France 1963; 19.15 Regeringsuitzending: An- Kabinet van de Nederlandse Jazzmuziek uit Zweden; 20.00 Nieuv VARA's boottocht met m.s. Kenau: mentsmuziek; 20.40 Radio Filharmoi loderne muziek; t anders, klankbeeld; 22.00 zangsolisten; 22.30 Nieuws; 22.40 Lichte orkestmuziek;" 23.io Op"de 'praL li—23.30 Lichte gram- Gustav Mahler, 1. Symphonie nr. 1 In D gr.t. Langsam. Sehleppend, KrSftig, bewegt. gemessen. ohne zu schleppen, van Wenen o l.v Paul Kletzki. II. uit „Lie- der eines fahrenden Gesellen". Die zwei ola,Vun AuKen- Dietrich Fischer Dieskau. Philharmonia Orkest o.l.v. Wilhelm Furt- wangler, III. Symphonie nr. 4 In 1 Heiter bedachtig. Nicht eilen, In klassieke muziek: (Om plm. 14.00 kan het programma onderbroken worden voor: Tour de l'Avenir 1963. rep): 14 35 Voor de plat telandsvrouwen; 14 45 Lichte grammofoon muziek; 15 30 Klasieke pianomuziek; 16.00 17.45 Beursberichten: 17.50 Regeringsuitzen ding: De Centrale Bank van de Nederland se Antillen, door Mr. Drs. F. P. de Vries; 18.00 Kinderkoren en instrumentaal ensemble: lichte muziek; 18.30 Lichte grammofoonmu ziek voor de jeugd; 18AO En nu mijn geval, vragenbeantwoording, Hilversum II. 298 m. AVRO; 7 00 Nieuws: 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram- iofoommuziek. VPRO: 7.50 Dagopening; 8.15 Lichte ieke igrammofoonmuzlek; 9.40 Morgenwijding; 1.55 Boekbespreking; 10.00 Arbeidsvita lil.00 Voor de zieken; 12.00 Licht zarvgsolisten; 12.20 Regeringsuitzending; voor de landbouw: 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Lichte grammofoonmu ziek; 13.00 Nieuws: .13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoon uzlek; 13.25 Beursberichten; 13.30 Lichte orkestmuziek; 14.00 Radio-Filharmonisch sextet: klassieke en moderne muziek; 14.40 Grammofoonmu ziek voor de kinderen; 15.00 Zangrecital: 15 30 Terrasgesprek: dialoog over de af schaffing van de Slavernij in de West-Indi sche koloniën; 100 jaar geleden: 16.10 Lichte f^ÊÊmHf16.30 Voor de jeugd; 17AO Grammofoo de jeugd. Wie krijgt de steun van Eisenhower? Volgens de Philadelphia Inquirer is ex-president Eisenhower bereid vier waarschijnlijke kandidaten voor de Re publikeinse nominatie voor het presi dentschap der Verenigde Staten volgend jaar te steunen. Het zijn gouverneur William W. Scranton van Pennsylvania, gouverneur George W. Romney van Michigan, senator Thruston B. Morton van Kentucky en generaal Lucius D. Clay, president Kennedy's persoonlijk* vertegenwoordiger in Berlijn. Tot de kandidaten die Eisenhower eventueel zal steunen, behoren niet gouverneur Nelson Rockefeller van New York en senator Barry Goldwater. Vol gens The Inquirer wijst Eisenhower Rockefeller af wegens diens echtschei ding en snelle hertrouwen en Goldwater Honderd betogers in V.S. gearresteerd Gisteren zijn bij de ingang van het lunapark in Baltimore een honderdtal betogers voor rassengelijkheid zowel blanken als negers gearresteerd. Vo rige week bedroeg het aantal arrestaties in Baltimore 283. Evenals de vorige week, bevonden zich predikanten, pries ters en rabbijnen onder de demonstran ten van wie de meesten op de grond ge knield of gezeten waren. Zij moesten door politieagenten weggesleept worden. De blanke bezoekers van het lunapark namen zondag een dreigender houding aan dan de vorige week en wierpen zelfs met stenen naar de betogers, die erin geslaagd waren het lunapark bin nen te komen. De politie maakte gebruik van honden om de orde te herstellen. Dreigende staking in Ver. Staten De vakbonden van Amerikaanse spoorwegarbeiders hebben gisteren een compromisvoorstel verworpen dat hun was voorgelegd door de mi nister van arbeid, en dat ten doel had een spoorwegstaking, die deze week dreigt uit te breken, te vermij den. De spoorwegdirecties hebben het plan zonder voorbehoud aanvaard. De minister zal de situatie vandaag met president Kennedy bespreken. De president heeft al eens te kennen ge geven dat hij, indien de regerings voorstellen niet zouden worden aan vaard. het Congres speciale bevoegd heden zal vragen teneinde een algemene spoorwegstaking te voorkomen. Het geschil bij de spoorwegen gaat over de vervanging van nagenoeg alle stoomlocomotieven door diesel-electri- sche treinen. De maatschappijen me nen dat daardoor de stokers overbodig zijn, terwijl de vakbonden eisen, dat zij als hulpmachinist in dienst van dè maatschappijen zullen blijven. (Advertentie) vereldgarantie CONTINA f139.- CVK/IKOR/RKK: 19 30 Logboek, magazine: NTS: scar Jespers' 20.30 21.00 ïrk. interkerkelijk beeld Jan VrtjiMHU Tty. speelfilm; NTS: 22.45 Journaal; 22.50- Vrijgezelleii rslag Tour de France. iBaeC/cf' "S I 12.00 Mlddagklok-noo Licht instrumentaal kwartet ten; 12.30 Mededelingen t.b.v. bouw; 12A3 Paris et ses v« 1255 Katholiek nieuws: 13.00 Gifgas in Jemen Egypte gebruikt gifgas tegen de be volking van Noord-Jemen. Ik heb de tragische bewijzen daarvan in het berg dorpje Al Kawma gezien. Dit verklaart de correspondent van het Britse blad Daily Telegraph in Jedda, Richard Beeston, in het nummer van vanochtend. Hij voegde er aan toe dat bij een gasaanval zeven dorpelingen om het leven waren gekomen en vijfentwintig ten dode zijn opgeschreven. TOCH IS HET ZO! 1255) We spreken er weliswaar niet vaak over, maar ais het onderwerp ter sprake komt, zeggen we toch al len op onze tijd, dat de bijen de ho ning uit de bloemen zuigen. We we ten natuurlijk wel beter, want nie mand van ons heeft ooit honing in een bloem aangetroffen. Hoogstens wat waterig, zoetsmakend sap, dat de poëtische naam nektar draagt. Maar wie durft er na in gezelschap over nektar te spreken? Daarom wachten we er ons wei voor iemand te verbeteren wan neer hij het heeft over bijen die ho ning uit de bloe men halen. We zouden de spreker bovendien niets nieuws vertellen, want hij weet het ook wel beter, maar vindt het woord nektar even aanstellerig als wij. Met dat al weten we alleen nog maar dat bijen in bloemen een zoet smakend vocht aantreffen, dit opzui gen en inslikken en daarmee naar de korf vliegen. In het lichaam van de bijen vindt inmiddels een belangrijk proces plaats, want daar worden aan dit suikerhoudende vocht be paalde fermenten toegevoegd, waardoor iets ontstaat dat honing kan worden. In beginsel maakt de bij de honing dus zelf. Zij hoeft daar zelfs geen bloemen voor nodig, wat suikerwater vindt ze ook best. In dit verband is het wel aardig te we ten dat de zgn. bladhonlng die in bosrijke streken van Duitsland en Oostenrijk wordt gewonnen, afkom stig is van de suikerhoudende stof fen die worden afgescheiden door de bladluizen, voorkomend op koniferen. De stof die de bijen in de cellen van de korf deponeren, Is echter nog geen werkelijke honing. Daarvoor moet de dupne, vloeibare massa eerst indrogen, een proces dat de bijen zelf bevorderen door boven de cellen de vleugels met duizelingwek kende snelheid op en neer te bewe gen, waardoor de lucht een werve lende beweging krijgt en de voor- behandelde honing snel kan indro gen tot een dikke, stroopachtige stof die de naam honing waardig is. De was is een minstens even merkwaardig produkt. Deze wordt aan de onderzUde van het achterlijf zowel links als rechts, uit de was- klieren der werkbij en afgescheiden en verhardt ogenblik kelijk tot plaatjes. Met de achterpoten knippen en schaven de werksters deze het achterlijf en brengen r de mond. Nu z(jn de kaken by eigenlijk net zo gevormd als de spatel van een boetseerder of de troffel van een metselaar, zodat het de dieren niet veel moeite kost al kauwend, plettend en strijkend een heel gordijn van was te construeren, dat loodrecht omlaag komt te han gen. Aan weerszUden zUn volkomen gelijke zeshoeken geconstrueerd, waartegen de zeshoekige cellen eveneens van was gebouwd zullen worden. Een aantal van deze cellen zijn groter dan de overigen, omdat hierin de darren zullen opgroeien en bovendien worden langs de rand van de wasgordijnen enige tientallen zakvormige celletjes gebouwd voor de jonge koninginnetjes. Zoals u ziet, gaat alles volgens plan. En nu komen we op het punt waar we wezen wilden, nl. de won derbaarlijke lichamelijke aanpassing die plaats vindt indien dit plan wordt verstoord. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5