Uw probleem is het onze iVog vier films beloven succes voor Cefa ASPIRIN® Eerst moet Duitse volk worden genezen OPGAVE VAKANTIEADRES Kard. W y szynski weerlegt aanval van Gomoelka Een woord voor vandaag Afgestudeerde Surinamer moet elders werk zoeken» (Ho 2 Nil MAANDAG 8 JULI 1963 Dr. Müller Gangloff over verzoeningsactie Deling voorlopig aanvaarden HET is niet juist dat de vriend schap tussen andere westerse volken en West-Duitsland uitslui tend is gebaseerd op militaire en economische belangen. Men moet de nood van het Duitse volk zien en het helpen bij zijn genezing. dr. Erich Müller Gangloff di- an de Evangelische Académie West-Berlijn het afgelopen weekeinde op Kerk en Wereld in" Driebergen hij enkele lezingen hield over de Oost- West situatie. Dr. Müller Gangloff meen', dat er op het ogenblik dringender pro blemen zijn dan de hereniging van Oost en West-Duitsland. Volgens hem is het Duitse volk ernstig ziek en verbergt de mantel der welvaart een groot aantal noden. De herinneringen aan de tweede wereldoorlog en de schuldgevoelens bestaan nog steeds, aldus dr. Müller. Hij zei dat het nog regelmatig voor komt dat ex-SS-ers gekweld door de gedachte aan de wreedheden die zij hebben bedreven krankzinnig worden. De vraag hoe het Duitse volk van deze ziekte kan worden genezen is volgens hem niet alleen belangrijk voor de Duitsers zelf, omdat alje christenen in een bepaald opzicht verantwoordelijk zijn voor wat het christelijke Duitse volk indertijd heeft gedaan. Dr. Mtlller Gangloff meent dat men de gedeeldheld van Duitsland voorlopig (Ds F. Rosingh als zendingspredikant naar West-Afrika Dezer dagen is aan de Zendingshoge- «chool te Oegstgeest geslaagd voor he zendingsexamen ds. F. Rosingh; to voor kort predikant van de Remon strants Gereformeerde Gemeente t< Sommelsdijk. Het is de bedoeling dat ds. Rosingh na door de Generale Sy node van de Nederlandse Hervormde Kerk tot zendingspredikant te zijn be roepen door de Raad voor de Zending in West-Afrika zal worden te werkge- steld. waarschijnlijk voor het jeugd werk te Ghana. De kerkorde van de Hervormde kerk maakt het mogelijk, dat een ambtsdra ger van een andere kerkformatie beroe- Een wordt tot hervormd zendingspredi- ant. In dit geval heeft zo'n predikant tijdens zijn verlof het recht ook in de hervormde gemeenten voor te gaan in kerkdiensten en de sacramenten te be- Secretaresse Raad voor de Zending vraagt ontslag Mevrouw M. J. de Geus-Smelt, secre taresse van de Raad voor de zending, speciaal belast met het werk voor de publiciteit en het vrouwenwerk, heeft om gezondsheidsredenen tegen 1 janua ri 1964 als zodanig ontslag gevraagd. Mevrouw De Geus werd in 1956 door de Generale Synode van de Nederland se Hervormde Kerk in deze functie be noemd. Prinses Beatrix heeft aquarellen teruggekregen De aquarellen van prinses Beatrix, die vrijdag op weg van Drakesteyn naar een kunsthandel in Baarn, waar zij zonden worden ingelijst, zijn ver loren, zijn terecht De aquarellen zijn donderdagavond, dus reeds op de dag waarop zij werden verloren, gevonden. De heer Visser en zijn zoon uit Baarn hadden op straat de regenjas zien liggen, waarin het pakje met de aquarellen was gewikkeld. Zij namen de jas mee met de bedoeling deze later by de politie te bezorgen. Niet vermoedend dat zich in de opgevouwen jas bezittingen van een lid van het Ko ninklijk Huis zouden bevinden, hadden zij de jas btf hun thuiskomst in de schuur gelegd en er aanvankelijk niet meer aan gedacht. Ze hadden wel iets anders aan het hoofd, er was namelijk feest in den huize Visser: een van de gezinsleden was jarig. In de krant lazen zij later het verhaal van de verloren aquarellen in de regenjas van kunsthandelaar Crets ®n dit bracht vader en zoon Visser op het denkbeeld, dat dit wel eens de regenjas zou kunnen zyn, die zij hadden gevonden. Zaterdagmorgen hebben vader en zoon Visser de aquarellen op het paleis aan prinses Beatrix overhandigd. Zij ontvin gen een envelop met inhoud. moet accepteren. Volgens hem is het echter verkeerd West-Duitsland te willen bewaren als een bastion van bet anti- communisme vol anti-ideologieën. Men kan niet vluchten uit de huidige situatie, aldus dr Müller Gangloff, en als hereni ging onbereikbaar Is moet men proberen goede buren te worden. Het gaat zijns inziens om een opnieuw zien cn begrij pen van de oostelijke wereld, om een nieuwe ontmoeting met het nieuwe com munisme. In dit verband sprak hij ook ovei de aktion sühnezeichen waarmee mer probeert een brug te slaan tussen Duits land en zijn vroegTe vijanden. Deze ver zoeningsactie heeft zich in de laatste jaren in de westelijke landen sterk ont plooid. Zelf3 in Israël kon men na veel begrijpelijke tegenstand aan het werk synago- Overbruggen Rusland en Polen zijn de landen, die in de tweede wereldoorlog het meest geleden hebben door de Duitsers 21 miljden Russen verloren het leven maar juist daar kon de „aktion sühnezei chen" niet beginnen. Wij kunnen onze verzoeningsopdracht pas goed beginnen als we ook de muur en het ijzeren gor dijn kunnen overbruggen, aldus dr. Mül ler Gangloff. Hy noemde het dan ook zeer belang rijk dat Ohroesjtsjef, tijdens een gesprek, dat hij onlangs met hem 'heeft gehad, niet afkerig tegenover de actie heeft ge staan en er zelfs in heeft toegestemd dat de beweging achter het ijzeren gor dijn komt werken. Nog belangrijker dan het verzoenings werk zelf noemde dr Müller Gangloff dat de jonge Duitsers worden geconfronteerd met het verleden en de schande van hun eigen land. Het is geen toeval dat Berlijn de bakermat van deze actie is, zei hU tenslotte. Op alle fronten een schot in de roos Na de voorstelling van de twee nieuwe Cefa-films „Timelock" en „Visit from the President" die vrij dag in het Rotterdamse Atrium onze collega alle reden tot waarde ring hebben gegeven, is het plezie rig dat wij eveneens met instem ming en lof kunnen gewagen van de vier films die zaterdag aan bestuur ders en andere geïnteresseerden zijn getoond. Ook met „De held van 2b", „Inspecteur Hanaud", „Hoe kom ik in Amerika?" en „Opzij voor de brandweer" heeft de Cefa in de roos van verschillende genres ge schoten. ,,De held van 2b" is een boeiende, soms aangrijpende, maar ook met hu mor doortrokken sociaal-maatschappe lijke schets van de „lieverdjes" uit de sloppen in het Londense East-End. Het milieu heeft deze kinderen recal citrant gemaakt. Bij de geringste aan leiding laten zij zich opzwepen door pri mitieve instincten, waarvan haat en sexuele ongeremdheid de meeste con flicten veroorzaken. De kinderen heb ben bovendien het ongeluk in hun naar geestige middeleeuwse school te worden beschouwd als wilde dieren. Minstens zo schokkend als de menta liteit van de vrijgevochten jongens en meisjes is de geestesgesteldheid van de schoolleiding voor wie de jeugd slechts via de uit de krant geknipte ben, di« wij r*g«lm*tig op d» ad vertentiepagina plaattan, se vroeg mogelijk op te geven. Indian daza a«hriftali|ka opgava niat MINSTENS ÉÉN WEEK voor dat u mat vakantia gaat in ent vakantie, goede reis! daar staat BAYER achter Werken aan vrede Kardinaal Stefan Wyszynski, primaat van de Poolse rooms-katholieke kerk, heeft zondag, direct na zijn terugkeer uit Rome. geantwoord op de aanval van de Poolse partijleider Gomoelka. die de Poolse bisschoppen ervan beschuldigde af te wijken van de door paus Johannes XXIII in zijn laatste encycliek „Vrede op aarde" aangegeven lijn. Kardinaal Wyszynsk verklaarde in een volgepakte St. Johanneskathedraal in Warschau, dat de encycliek een theolo gische zaak is. waarvan de interpretatie aan de kerk moet worden overgelaten. Hij vervolgde: „De pers in Polen is weinig op de hoogte van deze zaken de bisschoppen van de kerk zijn op de zelfde wijze voor theologische zaken ver antwoordelijk als andere mensen verant woordelijk zijn voor hun arbeid. Daarom moeten theologische zaken aan de bis schoppen worden overgelaten". „Het werk tot versterking van de vrede wordt door alle bisschoppen en daarom ook door de Poolse verricht", aldus kardinaal Wyszynski voor een me nigte von 3000 rooms-katholieken. „Vrede is het belangrijkste maar wij in de kerk kennen de vrede in de har- P.S.P. protesteert bij mr. Van Hall 5ram aan de burgemeester van Amster- am geprotesteerd tegen het optreden van de Amsterdamse politie tijdens de NAVO-taptoe in Amsterdam. Zij noe men dit optreden „walgelijk". Prinses opende 150 jaar Nederlandse kunst Prinses Beatrix heeft zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam de grote nationale tentoonstelling 150 jaar Nederlandse kunst geopend, die op verzoek van het Comité Nationale Her denking 1813-1963, waarvan de Kroon prinses voorzitster is, werd samengesteld. Deze tot 29 september durende expo sitie is de eerste manifestatie van dit comité, zo deelde de voorzitster van het tentoonstellingscomité, mevrouw J. V. C. Bakker-Heflting. oud-directrice van het Haagse gemeentemuseum, in haar inlei ding op de expositie mee. Tijdens haar rondgang werd de Prinses begeleid door de diireöteur der gemeen temusea a. i„ de heer Otto Meyer. Toen de Prinses bijna e*n half uur later dan het programma aangaf, vertrok, stond in de voorhal toevallig A Roland Holst. Spontaan trad de Prinses op de „Prins der Nederlandse diohters" toe en onder hield zioh een ogenblik met hem. Bondsdag Ned. Chr. Blindenbond Ruim 400 leden van de Nederlandsche christelijke blindenbond hebben zater dag deelgenomen aan de jaarlijkse bondsdag, die in Boschlust te Zeist werd gehouden. In zijn openingswoord noemde de voorzitter, de heer A. Korving uit Den Haag. het verheugend dat de Eerste en Tweede Kamer de algemene bijstands wet hebben aangenomen, die 1 januari 1965 in werking zal treden. Daarme- een nieuwe periode intreden in de L— die door de overheid wordt verstrekt. Er komt een principieel recht op overheids steun en dat was bijna niet te verwach ten. aldus de voorzitter, die voorts wees motiekan9en zijn nog steeds klein, in de toekomst zullen zich misschien meer mogelijkheden openen, zij het dan ook, dat aan de blinden in de vrije be roepen nog hogere eiren worden gesteld. Laten allen, die de mogelijkheid tot stu deren hebben, deze kans met beide han den aangrijpen, zo zei de heer Korving. De voorzitter vertelde, dat de christe lijke blindenbond het volgend jaar het 40-jarig bestaan viert. Het ledental be droeg per 1 juli 944. Vóór het einde var het jaar hoopt men dit op 1000 te brengen. Hij zei uit de gesprekken met de Pau sen Johannes en Paulus begrepen te heb ben, dat beiden dezelfde geest toegedaan zijn. „Daarom volgt paus Paulus de weg van zijn voorganger en zal hy de kerk langs dezelfde weg als Johannes XXIII leiden". Hij merkte op dat de paus zich rekenschap van geeft dat de vrede t in de wolken of op de maan tot stand gebracht kan worden, doch alleen in het hart van de mens. En voor het bestaan van de vrede is vrijheid, gerech tigheid en respect voor de overtuiging noodzakelijk. Dit is de grondslag voor vrede en harmonieuze coëxistentie, al dus kardinaal Wyszynski. Jonge vaklieden gaan hun vakkennis in Dublin tonen Onder leiding van de secretaris van het comité voor naitiOnale en internatio nale beroepswedstrijden, de heer H. Ha mer. zijn zaterdagmiddag 13 jonge Ne derlandse vaklieden van Schiphol naar Dublin vertrokken om daar deel te ne men aan een serie internationale vak- wodstrijden. Zij zullen hun krachten moeten meten met jongelui vit elf andere Europese landen en Japan. De jongens, in leeftijd variërend van 1621 jaar. hebben deze uitverkiezing te danken aan hun prestaties tijdens de in te Utrecht gehouden nationale kam pioenschappen. Naast de landelijke kam- pioenen in de vakken schilderen, metse- i len, timmeren, stucadoren. construetie- bankwerken. maohine-bankwerken. las sen. metaaldraaien en leeriooien, moch ten ook nog enige uitblinkers in het tim meren. metselen en meubelmaken de reis meemaken. In het laatste vak kon in Utrecht geen vaardi^herdgproef wonden afgelegd, echter wel in DubLin. De jongelui komen uit alle delen van is land. De beroepsweistrljden in Du blin zullen tot 18 juli duren. Het totaal aantal deelnemers bedraagt 225. zodat onze landgenoten een zware concurrentie tewachten staart. Niettemin vertrokken zy vol goede moed. nagewuifd door vele trotse ouders en niet minder trotse pa troons. Op 19 juli zal het gezelschap in Nederland terugkeren. een vijandige horde is die je met selen onder de knoet moet houden. Van onderwijs is nauwelijks sprake en eer beetje liefde of begrip komt er niel aan te pas. John Saunders, een nieuwe leerkracht, probeert het fatale dwangsysteem te doorbreken. Hoewel zijn vooropleiding niet meer omvat dan wat hij als ma troos bij de marine en op een spoed cursus heeft geleerd en de kinderen ook hem tot het uiterste tergen, blijkt Saun ders een echte „meester" te zijn aan wie de meeste van zijn pupillen zich eindelijk gewonnen geven. Ontroerend Het resultaat schijnt aanvankelijk averechts te zijn, want de lieverdjes men in opstand tegen de tyrannieke derwijzers en makqn er in de school zo'n puinhoop van, dat Saunders ge dwongen wordt zijn ontslag te nemen. Dan riskeert hij de krachttoer om te weten of ook zijn methode is mislukt: staande tegenover de nog opgewonden troep, roept hij: „Wie vóór mij is. komt nu naast me staan". Een poos verroert niemand zich. Zal het oude instinct toch weer de overhand krijgen? De filmbeelden doen de toeschouwer gevoelen, welk een zware innerlijke strijd deze misdeelde en zo kwetsbare kinderen doormaken. En niet zonder ont roering ziet men dan hoe de een na de ander bewijst dat meester Saunders niet voor niets in hun betere ik heeft geloofd. „De held van 2b" is een eerlijke be lichting van de sloppenjeugd. vaak ont hutsend scherp een aanklacht tegen volwassenen en tegen de wantoestanden in het maatschappelijk en gezinsleven waarvan zij de oorzaak zijn. De grauw heid van het kinderbestaan wordt in het filmverhaal verzacht door komische en ontroerende tafereeltjes, al moet men daarbij wel bedenken dat de mees te voorvallen, waar de bioscoopbezoe ker om moet lachen, een minder grap pige achtergrond hebben. Deze met so bere middelen doch vlot gemaakte film is vooral een waardevol als warmmen- selijk pleidooi voor meer begrip en lief de jegens het kind dat tussen de wal en het schip is geraakt. S peurder skluif In het genre van de detectivefilms „Inspecteur Hanaud" een stevige kluif met veel „vlees" eraan in de vorm van intrigerende verwikkelingen en de ta lenten van een hoogst ongewone Fran se inspecteur. Hanaud een geestige en originele kerel gaat met een fikse dosis ver nuft en ijdelheid een vergiftigingsaffai re te lijf. Het centrum van zijn operaties is een fijn geheimzinnig landhuis in Dyon. waar hij te maken krijgt met twee jonge charmante vrouwen, een Balkanachtige Boris en een huwbare advocaat uit Londen. De liefhebbers van een ingewikkeld politieverhaal kunnen naar hartelust mecspeuren naar het antwoord op de vraag wie de oude. zieke dame heeft vermoord en hoe dat is gebeurd. „In specteur Hanaud" geeft het volle pond aan spanningen en natuurlijk aan ver rassingen. Scène uit de kostelijke boeven- comedie *,Opzij voor de brand weer", een van de zes welgekozen films, waarmee de Cefa in het ko mende seizoen ongetwijfeld een uit stekende beurt zal maken. De film „Hoe kom ik in Amerika" is in Duitse comediestijl het verhaal van Helmut Krauss. een oorlogswees die als verfomfaaide kleuter tijdens de „luchtbrug" van 1948 in Berlijn onoffi cieel geadopteerd werd door de Ameri kaanse luchtmachtkapitein Smith. „Je toekomst en je vaderland liggen bij de Air-Force" had zijn pleegvader hem voorgehouden. maar daarvan scheen niets meer te kloppen toen cap tain Smith naar Korea moest. Helmut besloot zelf het initiatief te nemen om zijn ideaal te bereiken. Al helemaal Amerikaans geschoold, kostte het hem niet veel moeite, in legerkringen voor echt te worden aangezien. Het lukt de volhardende avonturier identiteitspapieren en de bij zijn nieuwe persoonlijkheid behorende uniform te bemachtigen. Het „versieren" van een reisorder is de volgende stap. waarna het verder een koud kunstje is om plaats te bespreken in een legervliegtuig. Op het laatste ogenblik echter bespringt hem de pech: een soldaat die vader van een vierling was geworden, krijgt voorrang, de dochter van zijn tweede pleegvader brengt hem door haar trouw- lust in allerlei perikelen en in de tus sentijd komt ook weer op de proppen de altijd dronken militair wiens per soonsbewijzen Helmut had gepikt. Afgezien van de nogal eens nadrukke lijke humor en een aantal uitweidingen, waarin deze film typisch Duits is, be vat het verhaal aardige elementen, o.a. in de karaktertekening van sommige Amerikaanse militairen en de contraste rende mentaliteit van vier „Alte ^me de bezetter raden" die diensten verrichten. Boevencomedie De laatste film die wij zaterdag heb ben gezien, is een kostelijke uitsmijter. „Opzij voor de brandweer" vertelt met vaart en vol tintelende humor de bele venissen van drie linke jongens, die een methode proberen te ontwikkelen om de politie te slim af te zijn. Het opvoe ren van de snelheid van (gestolen) auto's is niet afdoende gebleken. Op weg naar de nor moet de arrestanten wagen stoppen voor een brandweerauto. Dat brengt de slimmerikken op het idee, na de bromtijd hun kans te wagen als brandweermannen. Dan hebben voorrang en kunnen zij ontsnappen Het is allervermakelijkst te zien de drie schavuiten die nog sympa thiek zijn ook een mooie spuit-met- koperen bel organiseren, maar hun han dig plannetje todh mislukt als ze ge dwongen worden hulp te verlenen en ze als onkundige spuitgasten door de mand vallen. Dan nemen ze een knaap arm die zo'n fanatiek blusser w: hij zelf de boel in brand stak e zijn congé had gekregen. Hardhandig tot brandweerman gedrild denk..i ze eindelijk hun grote slag te kunr.en slaan, doch op de vlucht wordt een onnozel brandje hun ongeluk. On derweg naar het gratis logement helpt wederom een opstopping in het Lon dense verkeer hun uan een nieuw plan. Vermeteler dan ooit, want de enige auto die in Engeland onder alle omstandig heden voorrang heeft en op dat ogenblik aan hün glundere schavuitenogen voor bij ging; was: de auto van de Konin gin. De kleurenfilm „Opzij voor de brand eer" is een kostelijke brok gezonde humor, die voor de Cefa evenveel suc ces belooft als de andere vijf aanwin sten. Ton Hydra. Ds. A. v. d. Ziel door Groningen-Z geschorst medewerking aan de kerkeraad Groningen-Zuid vrijgemaakt om te ko men tot schorsing van ds. A. van der Ziel te Groningen-Zuid. De classis Groningen adviseerde kerk van Zuid ds. Van der Ziel niet te schorsen. Ook de particuliere synode ad viseerde in deze richting. De ke van Groningen-Zuid heeft echter ds. Van der Ziel toch in zijn bediening geschorst. Ben< >n«Jerwlj7eres: »»n de School e Bijbel te Lisse: J Meynhout. te K. y d. Lecq. te Den Haag: aan de Sctv - g Vegtei te Den Dolder: I. rs. C. P. Hazenboschschool W E. Kremer, te Almelo: de Bijbel te H. I. Ambacht: school Geldermalsen: C. van Beest, te Ophe- njeft. en J. Jansen, te Spijkenlsse; aan de Chr. Nat. SiegerswoudeW. Drijver, te Leeu warden en G. v.d. Velfe. te Siegerswoude, aan de Guldo de Fresschool te Emmeloorc Jong. te Rotsterga: Blijft waakzaam, staat in het geloof, weest manlijk, weest sterk! Laat alles bij u in liefde toegaan (1 Corinthe 16:13). Pauhis laat er niet de minste twijfel over bestaan, dat de christen het in de wereld moeilijk en zwaar heeft en hij acht het nodig hem als het ware enige richtlijnen te geven tenein- de zijn juiste houding te kunnen bepalen. Het gaat bij Gods kinderen niet van een leien dakje. Zij moeten strijd voeren opj alle fronten. Later zal Paulus ook van zichzelf getuigen: IWtt; heb de goede strijd gestredenW Nee, de kinderen Gods, gaan nooit een effen, zonnige weg,-ia Luistert maar naar Paulus' eerste raadgeving. Blijft waak*jare zaam. Waakzaam blijven wil zeggen: van minuut tot minuutj^j bedacht zijn op aanvallen, die van de meest onverwachte zij-L,ar den kunnen komen. Een christen moet een waakzaam men jjd0k zijn, een mens, die in staat is elke aanval, die op hem wordtmee gedaan, af te slaan. 8fsc Maar het is niet genoeg. Hij moet staan in het geloof, al zijn,*oc handelingen en daden moeten van het geloof uit geschieden, t Hij moet manlijk zijn, d.w.z. hij moet krachtig optreden, strij- 3 v< den met open vizier, niet bang worden en zich terugtrekken: krot En hij moet sterk zijn, zo sterk, dat de vijand op hem geenj De vat krijgt. van Waakzaam blijven, in het geloof staan, manlijk zijn en sterk.is al Paulus eist veel, zo veel, dat het onuitvoerbaar schijnt. En nogjbescl is het niet genoeg. Want hij voegt, als hij dit alles heeft ge-r^ zegd, er dit nog aan toe: Laat alles bij u in liefde toegaan,r?et5 Geen baan in eigen land De 33-jarige heer F. M. Moll, van 1955 tot 1960 secretaris en sedertdien voorzitter van de ver eniging „Ons Suriname" en voorts, sedert de oprichting in 1961, hoofdbestuurslid van de P.N.H. (Partij nationalistische republiek) heeft donderdag aan de universiteit van Amster dam met succes zijn doctoraal examen in de politieke en sociale wetenschappen afgelegd. Hij heeft zijn studie kunnen voltooien mede door een beurs die de Surinaam se regering hem heeft verleend. Het is om deze laatste reden dat de heer Moll nu verwachtte dat de Surinaamse rege ring hem een positie zou aanbieden. Een Surinaamse bursaal verplicht zich namelijk met de aanvaarding van een beurs, na te zijn afgestudeerd zijn land gedurende vijf jaar te dienen. Thans heeft de heer Moll een schrij ven ontvangen ondertekend door de heer H. van Boheemen, hoofd van het bureau voor onderwijszaken van het kabinet van de gevolmachtigde mi nister van Suriname in Den Haag waarin hem wordt medegedeeld dat volgens een uit Suriname ontvangen bericht de overwegingen, die tot de beursverlenAng hebben geleidniet langer bestaan. Niet betalen De heer Moli kan geen functie in Su-| rlname worden aangeboden. Hij kan dus ontheven worden van zijn verplichtingen om het land vijf jaar te dienen en be hoeft dus niet terug te betalen, behalve hetgeen hij volgens de regeling van 1962 moet betalen. De heer Moll deelt als voorlopig com mentaar op dit schrijven mede door de inhoud daarvan diep te zijn teleurge steld. In de eerste plaats omdat hij nu zijn verworven kennis niet in dienst kanr,at stellen van zijn land en zijn volk. Voortr zegt hij dat hierdoor op onverantwoord" delijke wijze beursgelden zijn verspild'Hier en dat in een en ander een poging moetóode worden gezien tot intimidatie van de Su-wat rinaamse nationalistische studenten in^.ee Amsterdam. Volgens de heer Moll ii hierdoor reeds beroering in de Suri-r™ naamse kringen in de hoofdstad ontJWo° staan. erme De heer Moll nam in 1954 zitting in een comité, dat zich verzette tegen net sta-'" tuut. Hij woonde congressen by achterrirac het IJzeren gordijn en stelde voor een:am« straat in Paramaribo naar Loemoembi te nomen. Als voorzitter van Ons Surina me pleitte hij voor onafhankelijkheid! van zijn land. Zijn partij P.N.R. werd W indertijd opgericht door de Nationalists Meri sche beweging Suriname, die tezamen't.„. met de P.N.R. betrokken was bij de sta- M king te Affobakka en die ook aange-iJWaa spoord heeft tot boycot van een NederJJcroc lands smaldeel dat Suriname bezocht. De heer Moll heeft, zich echter all voorzitter van Ons Suriname gedistan- a cieerd van een verzoek der N.B.S. aan de officier van justitie te Haarlem om een vervolging in te stellen tegen de heer J. A. Pengel, omdat deze zich sma lend zou hebben uitgelaten over Suri naamse jongeren in Nederland, zodat men het optreden van de N.B.S. niet zoi maar met de heer Moll in verband mag brengen. D Het program van de P.N.R. omvatfes' strijd voor de onafhankelijkheid van de111-111 door het kolonialisme onderdrukte volke-1 ren en De partij zou strijden voor een Onafhankelijke Democratische Republiek V' Suriname. Borrel van prins Charles in de doofpot Tegen de eigenaar en de buffetjuffrouw van het Crown Hotel te Stornoway, die prins Charles in juni een glaasje cherry brandy geschonken zouden hebben, zal geen vervolging worden ingesteld. Hier mede is voorkomen, dat de koninklijke familie in een onaangename positie komt te verkeren. De eigenaar van het Crown Hotel, Alexander D. Macmillan, en zijn nicht. Christine Matheson. werden kort na het bezoek van de 14-jarige troonopvolger door de politie verhoord en- verbaliseerd. In Schotland mag aan personen onder de 18 jaar geen sterke drank verstrekt worden. Doordat niet tot vervolging zal worden overgegaan is het risico weggenomen, dat Macmillan prins Charles kan dag vaarden. Prins Charles kwam met een oefen- jacht van de Gprdonstoun school naar Stornoway. De Prins en zijn school makkers gingen eerst een film met Jayne Mansfield zien en gebruikten vervolgens een maaltijd in het Crown Hotel. Daar wist prins Charles zich aan het toezicht van de rechercheur te onttrekken en zich voor een slok naar de hotelbar te begeven. Beroepingswerk Mv- NED. HERV. KERK enJ Beroepen te Hillegcm: A Westra. te Scharnegoutum; te Lage Zwaluwe (verb, Sc ber.l: Th. P. Pol, te Zeerijp: te Sleeu-ne- wijk: J. H. de Vree, te Hoogmade. Zc W. Blanken, te Westerbork. CHRIST. GEREF. KERKEN UU£ Tweetal te Rotterdam-Charlois: Rlend Toorman. kand. te Nwe Pekela en J. K' Westerink, kand. te Zwolle. sica N Beroepen te Leeuwarden: J. H. Velema, Toel te Apeldoorn GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht. Katwijk aanhaal Zee. Beekbergen. St. Annaland, Kampen, hov Kortgene. Nw. Beyerland: A Verhoef tJ kand. te Capelle a. d. IJssel; te Gouds- n.,f waard: J. Karens, kand. te Zoetemeer. aan de Petrui m-Z: N Stam, U ,,Jal id tot onderwijzer- A- »«•-. school, te Rotterd, iklcerland; aan de Gr< IJssel: J. Has-Ven Bijbel té Nortér: F\ "Meilink. ta E' de Herv. Zuider Ulo school ts'Get' J. Klink, te Ritthem; aan de B 1 Onstwedde: F. H. Kalk. t« s Delft: i s Chr. ulo school t Chr. Ulo school Grijpskerk; aan de Julian: chem F. L. Gerritsen, te Vrlp; aan de School K met de Bijbel te Ouddorp (Z.H.): J. L. Lok- f! ker. te Ouddorp; aan de Dr. H. Bavlnckschool reik te Hilversum: J. C. L. Visscher, te Dordrecht; R Vraag: Als iemand al vijftig jaren de klompenhandel beoefent, in een ge sloten huis, dus niet in een winkel die ingeschreven is bij de Kamer van Koophandel en de detailhandel, mag hij dan ook koffie en thee verkopen. Zo niet. welke andere artikelen wel? Antwoord: Voor de fabricage en verkoop van klompen is geen vests- I gingsvergunning nodig. De verkoop rotsen stranden, van koffie en thee is echiter wel ge- haven binnengaan. bonden. Lijsten van vrije produkten bestaan er niet. Als u dus in bepaal de artikelen handel wilt drijven, is het eigendom wij huizen nog niet zelf bewonen? Vraag: Van wie is het volgende versregeltje? „Neem mij. Heer God, het roer dan maar uirt handen en laat me zuigend op de voorplecht staan, dan zal mijn schip niet op de voerrecht en accijnzen veilig in Uw recht indien handen te krijgen, daar wordt, dan weet de hond op de duur 1 -~1 precies waaraan hij zioh te houden heeft. Vraag: Wat is het invoerrecht op een gebruikte auto uit Duitsland? Antwoord: Volgens de dienst het Brieven, die niet zUn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. beste i u vertellen, wélke andere produkten, waarin u zou willen handel drijven, wel vrij zijn. huisgezin, uitgave 't Koggeschip, ring bezit -— 42 pet. vraag te waarde, en als nr.— - onze trouwe lezers doorge- niet bezirt 55 pet. Denk aan srtrengë controle en koop geen wrak of gesto- EEG-verkla- de geschat- die verklaring schien nog wel ten. welk voedsel ik moet geven. Antwoord: De beste voéding hond is vlees. een onbewoonbaar verklaarde woning, kinderen laat het niet op een conflict 1 aankomen. 1 Vraag: Ik ben in vaste loondienst en verplicht verzekerd. Mijn groenten, zonder zout gekookt. Nu wil de gemeente, dat ik zonder graat, andere woning omzie Aangezien ik goed naar mjjn zm woon voej hier- niets. Mijn vraag is nu: Wat dienst medeverzekerd. Mijn C Amsterdam, 14de druk. bijeenbracht Voer liever geen aardappels. Een heei van de gemeente het Bijbelsi Dagboekje.^ uitgegeven jong hondje voert u vijf maal op - jaar lang tijdelijk thans is haar tweede jaar E staart mij te doen? Kan ik dit verzoek begonnen. Van het ziekenfonds kreeg uui j- i. i_ beridrt. dat mijn vrouw en vier door Callenbach te Ntjkerk Antwoord: Dit ^zijo de initialen van lijk kan School i sveld M wijk: t Steen- Apeldoor HHHHH lerhorst den Ber»; H. Kuiper. 5e Herv. School te Hoogeveen: j Boonstra. te Leeuwarden; aan de Van Bilder- dijkschool 11. te Der. Haag: K. Verburg. tl 's-Gravenhage: aan de Chr. School te Ommen: B. Schuurmans, te Terzooi (Fr.). H. W. Spiering, ster uit een bekende familie te Tiél. De tweede druk van het dagboekje hoeveelheid. Geleide- de hoeveelheden groter woonbaar verklaarde woningen de tussenpozen langer maken tot omgeving, het verzoek ontvingen u komt op dagelijks twee maaltijden als het dier volwassen i. dier beneden de leeftijd is, mengt u elke dag wi. traan en vitaminedruppeltjes door ziin eten. Zorg elke dag voor vers drink- erscheen in 1904. en de 18de druk 1961, steeds bij Callenbach. Vraag: Ondergetekende heeft ee huis uit een nalatenschap gekocht e een ander het daarachter gelege huis. De tuin, die tezamen met h< voorsite door mij gekochte huis want dit verhuurd is. behoort echter bij hert gevaarlijk- 0. achterste huis, dat door de ander is veel geduld met de opvoeding gekocht. Kan de eigenaar van het ach- ------ terste huis nu de tuin van de huurder andere woning uit te Zo lang het zij eenmaal waren vertro an een jaar de woningen door de gemeente kalk, lever- anderen verhuurd. Antwoord: Dit laatste is een vi de 8eschi«d«nis, maar in tijden de voor mij zelf geldt, omdat mijn naar vrouw meer verdient dan ik, zodat ik toen geen kostwinner meer ben. Nu ver- vertrokken. werden dient zij inderdaad meer. Vallen nu mijn vrouw en kinderen inderdaad meer onder mijn verzekering water. Het is aan te raden de hond woninggebrek gebeuren te laten inenten tegen hondenziekte want dit is een veel voorkomende gevaarlijke aandoening. Heb vooral .X' gekke In elk geval kan u n de gemeente niet zo maar de wind slaan, want de gemeente zoek heeft het recht u uit te zetten. Aan prijzen en aanmoedigen gezien de gemeente niet erg dik in de on Wel moet n ren se. woningen schijnt te zitten, is er mis- strafton. Wel (14 Antwoord: De mededeling van hel I ziekenfonds is inderdaad juist. Zodra gla uw vrouw een groter inkomen heeft ter dan u, wordt zij beschouwd als de kostwüister en alleen u blijft verplicht verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2