Nieuwe leidse Courant „EUROPA" IS IN GEVAAR Veel stemmen voor Peron Bus van viaduct gestort: 9 doden Radiostrip veroorzaakte alarm Erhard maakt eind aan illusie Ernstig Bonn geschil van met Parijs Toeristen in Duitsland Gesprekken formateur met fractieleiders IlilfiMislla Maandag 8 juli 1963, 51ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvaüigh is ghableven Zie pagina 7 mijn hert in teghentpoet" V TAPTOE MET KLAP TOE Erhard heeft een eind gemaakt aan de illusie, dat er zo'n hechte samen werking bestaat tussen Frankrijk en Duitsland. Deed men het in Bonn rige week nog voorkomen, alsof het gesprek tussen De Gaulle en Adenauer niet op een mislukking was uitgelopen, thans weten we dat dit wel het geval is geweest. De Westduitse minister van economische zaken, die v bestemd is, Adenauer als kanselier op te volgen, sprak in München van een gevaarlijke ontwikkeling voor de Europese integratie. Nieuws in één oogopslag De vakverenigingen van de zes EEG-landen hebben in een grote bijeenkomst in Dortmund aangedron gen op het nastreven van een politiek verenigd Eu ropa; 25000 vakverem- gingsleden demonstreer den in de Westfalenhalle voor de „Verenigde staten van Europa" met deelne ming van Engeland. Er bestaan tussen Frankrijk en Duitsland ernstige meningsverschil len, vooral op het terrein van de landbouw, maar ook op enkele andere ge bieden, zoals de Europese eenwording. Dit heeft Er hard, de jnan die voorbe stemd is Adenauer als bondskanselier op te vol gen, verklaard- Op het ogenblik dat in Moskou het gesprek tus sen Russen en Chinezen plaats vindt, vertoeft Chroesjtsjef in Kief. Vol gens de New York Times, zou hij besloten hebben tot een verzoenender hou ding jegens de Verenigde Staten. Over het gesprek in Moskou wordt weinig wereldkundig gemaakt. De oud-dictator Peron, die momenteel in Spanje in ballingschap vertoeft, blijkt nog steeds grote in vloed in zijn land te heb ben; bij de verkiezingen die gisteren zijn gehouden heeft een groot deel van de bevolking gehoor gege ven aan zijn oproep blanco te stemmen. Voorlopig leidt de radicaal Illia. De bijna 75-jarige op richter van de AVRO, Willem Vogt, gelooft dat het AVRO-plan om als al gemene omroep het tweede televisienet en het derde radionet te gaan verzor gen in 1965 zal zegevieren. Zo niet, dan komt er een kabinetscrisis, zo zei de heer Vogt Een brandweerauto uit Putte, op weg naar een klein brandje, is geslipt, ten gevolge waarvan 12 personen werden gewond. Zes zijn er zelfs ernstig aan toe. De brandweerauto botste tegen een Belgische wagen, beide voertuigen vlogen in brand. De minister sprak op een vergade ring van de Beierse CSU, een zuster partij van Adenauers CDU. Hij gaf openlijk toe, dat er sinds vorige week vrijdag ernstige meningsverschillen tussen Frankrijk en Duitsland bestaan, niet alleen op het gebied van de land bouw, maar ook op andere terreinen. Erhard sprak van harde tegenstellin gen tussen De Gaulle en Adenauer, die er toe leidden, dat op geen enkel punt volledige overeenstemming kan wor den bereikt. Dit moet voor bondskanselier Adenauer een grote teleurstelling zijn geweest. Hij is de man, die alles gedaan heeft wat. hij kon om tot zo nauw mogelijke betrek kingen met Frankrijk te komen. Aden auer heeft in de veronderstelling geleefd dat er met De Gaulle wel te praten zon vallen. Gebleken is echter, dat met de Franse president geen werkelijk gesprek mogelijk is en dat er slechts van een Frans-Duitse samenwerking sprake ban zün, als men zich in Bonn schaart achter de plannen van generaal De Gaulle. Zo lang het nog ging om het uitstippe len van de grote lijnen voor een Frans- Duitse samenwerking, konden Adenauer en De Gaulle het nogal vlot eens worden, zelfs toen de Franse presiden nogal abrupt de Europese deur voor de neus van de Engelsen dicht smeet. Nu het echter aankomt op het bereiken van praktische akkoorden, zoals over dc graanprijzen, botsen de belangen zodanig dat ook Adenauer wel het been moei Monument „Gele Rijders" onthuld Prins Bernhard heeft zaterdag tij dens een plechtigheid op het Gele Rijdersplein in Arnhem het monument „Gele Rijders" dat de Arnhemse beeld houwer Gijs Jacob van den Hof maak te, plechtig onthuld. Op het plein heeft de commandant elfde afdeling veldartillerie, luitenant kolonel J. H. Gunning, in een toespraak gewezen op de verknochtheid tussen de gele rijders en de burgerij van Arnhem Burgemeester Ch. G. Matser van Arn hem verzocht prins Bernhard, die in gezelschap van zijn particuliere secre taris mr. A. E. van Braam Houckgeest Op het bordes van een bankgebouw had plaats genomen, het monument te ont hullen. Het beeldhouwwerk stelt een rfjder te paard voor. Bij het monument was de erewacht betrokken door rijders in de tenue, waarin de „Gele Rijders" zich vroeger stak en dat weer wordt gedragen. Na de onthulling defileerde de elfde afdeling rijdende artillerie, onder com mando van majoor G. E. Feuilleteau de Bruyn, met het trompetterkorps der ar tillerie onder leiding van wachtmeester Jongepier, voor prins Bernhard. stijfhouden Voor dit laatste zijn allerlei redenen aan te voeren, die zowel van economische als van politieke aard zijn Ook de vlieger van De Gaulle, een vorm van samenwerking tussen de EEC en Engeland tot stand te brengen, is in Bonn niet opgegaan. In bepaalde krin gen werd dit gebaar van de Franse pre sident wel uitgelegd als een - concessie aan het standpunt van de „andere vijf' EEG-Janden Het heeft er echter aliles van, dat de geste van De Gaulle slechts; bedoeld was om de kritiek op Frank- rijks afwijzende houding te doen ver stommen. Maar de door De Gaulle voor gestelde stappen hadden niet het karak ter van overgangsmaatregelen. Zij zou den ongetwijfeld een definitief karakter hebben gekregen en de toetreding van Engeland en mogelijk andere landen, zou er nog onwaarschijnlijker door ge worden zijn. Vandaar dat Erhard als toekomstige kanselier zich zorgen maakt over de ontwikkeling binnen de EEG. Hij pleitte in zijn rede te München opnieuw vooi de toelating van meer landen tot de Indonesisch leger zal optreden tegen contrarevolutie De Indonesische strijdkrachten zullen niet aarzelen contrarevolutionaire ele menten te vernietigen, aldus heeft de mi litaire zegsman kapitein Joesef Sirath verklaard. Het leed volgens Ass. Press geen twijfel dat hij daarmee de commu nisten en hun linkse vrienden bedoelde. Sirath herinnerde aan de opstand te Ma- dioen in 1948, die neergeslagen werd door kolonel Nasoetion, die nu minister van nationale veiligheid en chef-staf is. De verklaring volgde na een rede van Soekarno, waarin hij de strijdkrachten opriep tegen de contra-revolutionairen. De strijdkrachten en vooral een aanta) zeer nationalistische officieren worden als de grootste vijanden van de commu nisten beschouwd. Soekarno's waarschuwing kwam tij dens een door de communisten geleide campagne tegen een aantal regerings besluiten, vooral op economisch terrein De communistisch» bezwaren tegen deze bezuinigingsmaatregelen zijn meer poli tiek dan economisch van aard en men ziet de loyaliteitsverklaring van het le ger daarom als een belangrijke zet in de binnenlandse politiek. De linkse groepen verzetten zich ook krachtig tege£ nauw.» re samenwerking met de westersgezinde regeringen van Malakka en de Philip- pljnen, tegen de overeenkomst met de drie buitenlandse oliebedrijven, tegen 'p stakingsverbod in de belangrijke indu strieën en tegen 'het optreden van het Amerikaanse vredeskorps in Indonesië Europese gemeenschappelijke markt en aarzelde niet zijn grote bezorgdheid uit te spreken over de Europese eenwording. Het is duidelijk geworden dat Frankrijk voortgaat met zijn streven, de EEG tot een gesloten gemeenschap te maken, die in de eerste plaats dienstbaar moet wor den gemaakt aan de plannen van De Gaulle op allerlei gebied. Het is een gelukkige omstandigheid, dat men in Bonn heeft ingezien, Waar de grens ligt. En dat Adenauer, die de voornaamste rol heeft gespeeld In het gesprek met de Franse president. zich in het onvermijdelijke heeft geschikt. Fran sen en Duitsers staan nu weer met beide benen op de grond. En in Bonn zal men er goed aan doen, het gesprek met Frankrijk voort te zetten in het kader van de EEG, waarvan beide landen deel uitmaken. Dat is een gezonde basis Vergiftigd ei per ongeluk gekookt enopgegeten Een landbouwer in Hengelo, die veel overlast en schade ondervond van kraaien en eksters bij het opfokken van jong pluimvee, legde dn de omgeving van de bedrijfsruimte enige met fosforolie ver giftigde eieren, om de vogels onschade lijk te maken. Een van de huisgenoten, die hiervan niet op de hoogte was, vond een der eieren en kookte dit tegelijk met enige andere. Het gevolg was, dat degene, die het vergiftigde» ei gebruikte, plotse ling onwel werd en op medisch advies met de meeste spoed in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De toestand van het slachtoffer is momenteel redelijk wel. De vulkaan Kerintji op West-Sumatra heeft tekenen van onrust getoond en dit heeft opnieuw bezorgdheid gewekt in Indonesië. De correspondent van Antara; te Padang had vertraagde berichten ont vangen dat de Kerintji tussen 24 en 28 juni onder donderend lawaai veel rook en stof had uitgebraakt. Bij Stuttgart is een Belgische autobus met Britse passagiers door de leuning van een viadiict heengereden en vijftien meter lager op een spoorbaan terechtgekomen. Negen mensen werden gedood en velen gewond, van wie twintig ernstig. Een Belgische autobus die met 36 Britse toeristen uit Oostende was ver trokken op weg naar het Oostenrijkse vakantie-oord Kitzbuehl, is in de buurt van Stuttgart van een autowegviaduct op een vijftien meter lager gelegen spoorbaan terechtgekomen, nadat de chauffeur, een Belg, was uitgeweken (Van onze parlementsredactie) Kabinetsformateur De Quay heeft vandaag afzonderlijke gesprekken gehad met de fractieleiders van de partijen die aan het nieuwe ka binet zullen deelnemen. Vanmorgen tien uur ontving hij op zijn ka binet aan het Plein 1813 ma:. Beer- nink (c.h.), daarna om half twaalf de beer Van Eysden (a.r.) en om vier ir mr. Toxopeus (lib.). Vanavond om negen uur zou prof. De Quay thuis een gesprek hebben met de KVP-fractieleider dr. Kort. Het onderhoud tussen de heren De Quay en Beernink duurde een uur. Na afloop verklaarde de c.h. fractieleider, dat gesproken was over de zetelverdeling en zetelbezetting, maar niet over het kabinetsprogram. ,,Ik hoop mijn fractie StlVlÊa. NYLON BADSHORTS met binnenslip voordelige strand-aanbieding 9.95 peek h. cloppenburg tegen morgen bijeen te roepen", aldus de heer Beernink. Ook met de andere frac tieleiders heeft de formateur hoogst waarschijnlijk alleen over de zetelverde ling en niet meer over de „akkoorden van Wassenaar" gesproken. Het afgelopen weekeinde heeft prof. De Quay de stukken bestudeerd en druk telefonisch contact gehad. Men heeft al gemeen uit zijn benoeming tot forma teur een aanwijzing gezien, dat h(j be reid is weer minister-president te wor den. Er doen echter geruchten de rond-a, dat hij deze post zou hebben gereserveerd voor de antirevolutionaire minister van financiën prof. Zijlstra. Zelf zou hij vice- premier willen worden met als voor naamste taak het onderhouden van de betrekkingen met de West. Dit plan van de formateur zou door verschillende le den van het demissionaire kabinet krach tig worden gesteund, maar in K.V.P.- krihg geen geestdrift hebben verwekt. Met name de katholieke fractie zou cp het standpunt staan, dat het weggeven van het premierschap onverenigbaar is met het feit dat de K.V.P. op 15 mei als de grootste partij uit de bus is gekomen. De fractie komt morgen weer bijeen. Het partijbestuur van de K.V.P. heeft zaterdag vergaderd, maar (volgens de Volkskrant) geen opzienbarende beslui ten genomen. Het Centraal Comité van de A.R.P. heeft zaterdag tijdens een speciale ver gadering haar vertrouwen uitgesproken in het beleid van de voorzitter der a.r. Tweede-Kamerfractie de heer Van Eysden. Het oudstrijderslegioen te Dordrecht heeft van prins Bernhard de uitrustings stukken voor de leden van de onlangs opgerichte wandelgroep ten geschenke gekregen. Bovendien stuurde de Prins tropenhoeden en klewangs voor de le- van de vaandelwacht. Het vijftienjarige Dubbeldamse meis je Lijntje Jouwsma, dat vorige week maandag in het huis van een buurvrouw ernstig werd gewond door brandende benzine, is in het ziekenhuis in Dor drecht overleden. Mevrouw M. C. H. V.-van D. te Woer den heeft bij de politie aangifte gedaan wégens mishandeling van haar veer tienjarige zoon door zijn gymnastiekle- raad. Deze had de jongen enkele klap pen uitgedeeld, omdat hij zijn voor schriften overtrad. voor zes auto's die in een kettingbot sing waren geraakt. Zes toeristen kwamen om het leven en achttien werden zwaar en twaalf licht gewond. Bij de kettingbotsing kwamen drie Duitsers om en twee werden zwaar en drie licht gewond. In de bus bevond zich een Nederlandse reisleider. Het gezelschap was zaterdag naar Maastricht gevlogen. Binnen een uur na het ongeluk hadden achttien ziekenwagens de gewonden weg gehaald.' Sommige gewonden moesten eerst uit het verwrongen wrak van de autobus worden bevrijd. Kraanwagens tilden later het wrak van de spoorbaan om de rails vrij te maken. De kettingbotsing ontstond doordat een automobilist, die meende bandenpech te hebben, stopte. Een achterop komende auto, waarvan de bestuurder remde, ging slippen en sloeg tegen de afrastering van het viaduct Vervolgens reden vier auto's op deze wagen. De volgens ooggetuigen met grote snelheid naderende autobus probeerde nog te remmen, doch gleed slippend tegen de stilstaande wagens en stortte vervolgens van het viaduct op de spoorlaan. Tijdèns het ongeluk viel een hevige regenbui. In Argentinië zijn gisteren uitermate verwarde verkiezingen gehouden. Nu de eerste uitslagen binnen zijn, blijkt, dat ve len gehoor hebben gegeven aan de oproep van de in Spanje in ballingschap vertoe vende oud-dictator Peron blanco te stem men. Waarnemers hebben hun verbazing uitgesproken over de invloed die Peron nog blijkt te bezitten. Volgens de eerste uitslagen leidt de kandi daat van de radicale volkspartij, de voormalige senator Arturo Illea, een plattelandsarts. Hij heeft beloofd alle olie-concessies teniet te doen en de betrekkingen te verbreken met het internationale monetaire fonds. Hoewel men de verkiezingen met een angstig hart heeft tegemoet gezien, hebben zich geen ern stige incidenten voorgedaan. Er zijn enkele vechtpartijen geweest, doch voorzover bekend, zijn er geen doden te betreuren. Het Argentijnse ministerie van buitenland se zaken schat dat zeventig procent van de kiezers is opgekomen. Toen een kwart van het aantal stemmen was geteld, luidde de stand: Illia 1.204.031 stemmen, Allenda (oud-gouver neur van Buenos Aires, een gematigd linkse politicus) 731.053 stemmen en Aramburu (kan didaat van de gematigd rechtse Union del Pueblo Argentino) 449.233 stemmen. Blanco stemmen (van ex-president Juan Peron): 410.629. Fabrieken Zevenberger» RITA kleine depressie, die in de nacht van zaterdag op zondag met veel regen langs onze kust trok, heeft van ochtend de Finse golf bereikt. Achter de storing steeg de luchtdruk flink, zodat er nu een rug van hoge druk is ontstaan, die van het midden van de Oceaan tot over zuid-Engeland en Frankrijk reikt. Deze drukverdeling had voor het Noordzeegebied een overwegend noord-westelijke stroming tot gevolg, die in ons land een flinke afkoeling te weegbracht. Intussen trok ook over 't Strandverivcichting Rug van hogedruk met ook morgen Groenlandse plateau een depressie. De. ove'rweg'end droog weer. flinke perioden ze bereikte vanochtend het zeegebied van zonneschijn maar te koel strandweer bij IJslandZe neemt in diepte toe en met nog een vrij krachtige westenwind. volgt voorlopig nog een euidoostelijke In de middag 16 a 17 graden, zeewater koers. Het is evenwel mogelijk, dat de 16 graden. Vooruitzichten: wel zonnige depressie later meer in zuidelijke rich- perioden maar wisselvallig en door een ting zal gaan afbuigen. Verwacht moet vrÜ sterke zeewind te koeL worden, dat de fronten van de nieuwe dSEFJÏÏSrJlZ TerfoTr hé; "feï >fEER ll\l EUROPA ulTXn&ÏÏAiïn'Z: «"PP— "'borgen zeven uu, Dc Bilt verwacht tot dinsdagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, later toenemende bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige, maar aan D. Helder de kust later matige tot vrij krachtige ^Per ZON EN MAAN Zd.-Liml Dinsdag 9 juli: zon op 4.30, onder 20.59: stockh" naan op 22.48. onder 7.03. C)6lo Zondag 14 juli: laatste kwartier. Kopenh. HOOGWATER SCHEVENINGEN Londen 9 juli: 4.34 v.m.; 17.01 n.m. Indstil 13 10 Zaterdagmiddag heeft prins Bernhard op het Gele Rijders plein in Arnhem het monument onthuld van de rijdende artil lerie. Luxemburg onbew. Aberdeen Een reddingsvliegtuig Vanmorgen vroeg is een Britse mili tair om het leven gekomen in Maarhee- zc, toen de auto, waarin hij met drie andere militairen zat, tegen een boom reed. Het was een nègentienjarige leer ling-vlieger uit Sprang Dahlem in Duits- land- De drie andere militairen zijn een ziekenhuis in Weert opgenomen. J^EN reddingboot, een vlieg- de vissersboot Kilravock bui- noordoosten tuig en enkele schepen ten de kust van Wales een in Schotland, zinkende was. dc Royal Air Force en de op zee zijn zaterdag in staat fragment opving van een pro- De visser seinde het nieuws reddingboot van Peterhead programma opgevangen en Bei van alarm gebracht om de dat onmiddellijk over denkbeeldig schip te hulp te „Schepen en dc zee" heette, kustwacht in Holyhead en de kwamen in actie. heeft toen alarm geslagen". komen dat alleen een radioprogramma i verkeerde. nood De Kilravock kreeg de i druk dat er een schip, de Vi- het door aan alle schepen in macht alles af. Een woord- van de kustwacht, „dat wij De verwarring begon toen nora genaamd 60 mijl ten het gebied. voerder verklaarde: op onze hoede zijn".

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1