Kritiek van KNAC-leden op contract met ANWB Op zeer rumoerige jaarvergadering Oost en West ontmoetten elkaar in Kursaal Politie ranselt jongelui met knuppel veld af AEG Anton Heilier hield eigen j orgelconcert ten doop j 7 ZATERDAG 6 JULI 1963 Het sluiten van een overeenkomst over een nauwe samenwerking tus sen KNAC en ANWB zonder dat de KNAC haar leden hierover van te voren had ingelicht, is gistermiddag in Utrecht aanleiding geworden tot een zeer rumoerige en langdurige algemene jaarvergadering van de automobielclub. Vrijwel algemeen heerste er ongenoe gen omdat het bestuur in deze kwestie geheel zonder overleg te werk was ge gaan en de leden uit de kranten en later via berichten in het clubblad hadden was gesloten. Op ondubbelzinnige wijze lieten zij hierover hun ontstemming blijken: de vergadering droeg een chaotisch karak ter en verscheidene malen moest de voorzitter, mr. A. W. baron van Imhoff. optreden als de vergadering rumoerig dreiigde te worden. VKAGEN Achter elkaar werden de vragen afge vuurd op het in het nauw gedreven be stuur, dat zich slechts met moeite wist te verdedigen. Als reden voor het feit dat men geen overleg met de leden had gepleegd, gaf men op dat het totstand komen van het contract een langdurige geschiedenis was geweest en dat pas in het laatste stadium spijkers met koppen konden worden geslagen. Overigens bleef het bestuur op zijn standpunt staan, dat men had gehan deld in de volle overtuiging de leden hiermee een dienst te bewijzen, al werd toegegeven dat de ontstemming van de leden begrijpelijk was. Er móest een vorm van samenwerking komen, het voortbestaan van onze club was daar mee gemoeid, aldus het bestuur, dat op merkte dat de KNAC in een noodsituatie verkeerde, Dat het contract zo'n storm zou doen opsteken had het bestuur niet verwacht omdat gebleken was dat zeventig procent van de KNAC-leden eveneens lid ls de ANWB. Op emotionele wijze verklaarden scheidene sprekers zich tegen de san werking. De hang naar traditie, de waardering voor een laag lidmaatschaps nummer, het feit dat vader en groot vader ook al lid van de KNAC waren, de ietwat geïsoleerde beslotenheid van een club en het feit dat de ANWB door KNAC-leden tooh min of meer wordt beschouwd als een „fietsclub", wa: argumenten, die tal van leden uitten die hen fel deden kanten tegen een mengaan met de ANWB. Bezwaren had men ook tegen het feit dat men bü het KNAC-kantoor in Den Haag voor het verkrijgen van toeristi- iedenis: mej. A V Nies- sink (Utrecht) en de heer D van dei Horst (Deventer, cum laude): kand. Engelse taal. en letterkunde: mej C A L C Ober man (Rotterdam); doet. Engelse taal- en letterkunde: mej. J G M v d Valk (Zoe- heer F A G Barbé (Vlissingenl: doet. Ned recht: de heren F G W Keurvers Cs-Gra- venhage) en P de Wit (Rotterdam); kand. geneeskunde: mej. A van den Berg (Oude Wetering), mej. E Hagtinglus en mej. A A von Ronnen (Oegstgeest), mej. MAS: Curacao), mevr. M Joekes-Smith Cs-Gra- venhage) en de heren H A Aardoom (Dor drecht). P van Brammelen (Alphei Dijk ('s-Graï (Rotterdam), M M P Haa- J W de Haan (Noordwijk) :beek (Haarlem), F Kuipers D W Erkele lebos (Leidei M P L Klun.. i Rotterdam), D J Lankamp (Wa« M F Niermeijer (Wap< van Oud-Alhlas (Rottere (Curaga Tonino (Princenhage). T J Voorhot den) en R A Weemhoff (Nootdorp): doe Bilderbeek (Leiden"^} M ,-nhage). heer R H der Land. Th Gui heren F Ch Schie te Leiden): kand. mej. J K Merkelij log (beiden l L Reerink (alle eer A den Her- Leiden): kand. C wis- en •kunde: de heren N W J van Duij- den); kand. E wis- en natuurkunde: de heren J Sepers, P Bordewijk en A C M v d Drift allen te Leiden): "kand. G wis- en natuurkunde: mej L Doting en mej. C J Eckhardt beiden te Leiden): kand. F' wis- en natuurkunde: de heer A L vd Weeie (Leiden): kand. F wis. en natuurkunde: mej. L M Mante en de heren W H J Stork. H A Haopel (allen te Leiden). J P O van Dalen (Noordwijk aan Zee) en J Lusten burg en Tj Postma (helden te Leiden): atuurkundc; mej. C W nd K* wis- en natuur- ïej. C A K Overduin (Leiden): Ongenoegen over zwijgzaamheid van bestuur (Van een onzer verslaggevers) sche informatie wordt venvezen naar het ANWB-kantoor, terwijl velen even eens aanstoot bleken te nemen aan het gebruik van ANWB-cnveloppen voor correspondentie met leden van de KNAC. 75.000 GULDEN Feitelijke gegevens over de conse quentie van het samenwerkingscontract kon het bestuur nog niet geven. Mei moeite liet de voorzitter zich verleiden tot de mededeling dat de samenwerking de KNAC ongeveer 75.000 gulden per jaar gaat kosten. Hij voegde direct daar aan toe dat de leden van de KNAC thans dezelfde rechten hebben als de ANWB-leden, met inbegrip van het lid maatschap van de Wegenwacht. Dit deed een der leden opmerken, dat het bestuur beter het ANWB-lidmaatschap voor de 30 procent der leden, die nog geen ANWB-lid zijn, voor zijn rekening had kunnen nemen, omdat men dan nog goedkoper uit was Op voorstel van een aantal leden, werd tijdens de vergadering een com missie benoemd, die de achtergronden zal bestuderen van het bestuursbesluit tot samenwerking met de ANWB. Over enkele maanden zal deze commissie een rapport uitbrengen Voorts werd besloten het KNAC-be- stuur met vier commissarissen uit te hreiden om dit college een sterker sportief accent te verlenen. De heer P. Nortier uit Den Haag had dit voorstel verdedigd. Hij zeide te vrezen dat nu de samenwerking met de ANWB een feit is geworden het sportelement in de KNAC zou verdwijnen. En dat is juist element dat vele leden aantrekt. vier commissarissen zijn: de heren P. Nortier T. J. Jansen Venneboer (Doe- BALANS Bij de toeliohtmg van de balans maakte het bestuur gewag van de pre caire toestand, waarin de KNAC ver keert. Ieder jaar worden verliezen ge boekt ojn. door grote afschrijvingen op de anti-slipsohool. De reserve-positie was daardoor eind vorig jaar vergeleken met een jaar daarvoor met ruim een ton verzwakt. Meegedeeld weid dat van de 82 personeelsleden er al veertig waren afgevoerd, wat een aanzienlijke kosten besparing had betekend. Aan het slot van de vergadering wer den de drie voor aftreden aan de beurt zijnde bestuursleden, mr. A. W baron van Imhoff, jhr. mr H. J. van Meeuwen en de heer J. M. Broedelet in het be stuur herkozen. Journalisten-c.a.o. nu goedgekeurd De Stichting van de Arbeid die aan vankelijk haar goedkeuring aan de c.a.o. dagbladjournalisten voor 1963 ont hield op grond van bezwaren tegen de daarin vervatte uitbreiding van de mini mum-vakantieduur voor bepaalde groe pen journalisten heeft thans haar fiat verleend. In onderling overleg hadden daarop de partijen bij deze c. a. o.-t.w. de vereniging De Nederlandse Dagblad pers en de drie journalisten-kringen besloten een herziene overeenkomst de stichting voor te leggen, waarin de gemaakte bezwaren rekening is houden, zulks evenwel onder het uit spreken van hun teleurstelling over de door de stichting geopperde bedenkin gen tegen de nieuwe vakantieregeling. De gewijzigde c. a. o. zal voor wat be treft de salarisbepalingen,, terugwer kende kracht hebben tot 1 januari Het sprookje van iedere Thuis bij U de beste wasmachine uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa. Binnenkort is de benoeming te ver- wachten van de heer T. Elink Schuur, man tot Nederlands Ambassadeur te Can berra. Thans is hij ambassadeur te Lis- Pum Niemeyer en ir. A. Escher expo seren van 13 juli1 augustus in Kunst zaal Heuff, Hof laan 7, Wassenaar-Dorp. Twee jonge, van muziek bezeten, hoogstbegaafde musici, beiden nog enige jaren van de drie kruisjes af, beheersten gisteravond het concert van het Residentie Orkest in de Kurzaal: de dirigent Zubin Mehta en de pianist Malcolm Frager. Oost en West. een te Bombay en een in Missouri geborene, vonden elkaar in een middel- en hoog tepunt van de Westeuropese cultuur: het vierde pianoconcert van Beetho ven. En het werd een harmonisch samen gaan, waaraan de niet met de vleugel safnenstemmende houtblazers in het mid dendeel weinig afbreuk konden doen. De solist overwint de technische moeilijk heden spelenderwijs, maar het is geen oppervlakkig spel. Juist dit vierde con cert verraadt onmiddellijk de geestelijke standing van de pianist. Dichterlijk en soepel gaf hij deze muziek wat het naar en inhoud toekomt. Kalme Portugezen op Navo-taptoe Was het gisteravond buiten Olympisch Stadion in Amsterdam r de NAVO-taptoe werd gehou- een vreedzame demonstratie door enkele jongeren, in het stadion hebben agenten er met de gummi knuppel op los moeten slaan toen ongeveer dertig jongelui het optre den van het muziekkorps van Portugese nationale garde wilden verhinderen door de grasmat op te rennen en de Portugese militairen voor de voeten te lopen en te zitten. De grasmat lag in het duister voor di entree van het Portugese muziekkorps, dat vanuit de Marathontunnel opmar cheerde. De jongens renden in het don ker het veld op, nagezeten door agenten die gereed stonden om demonstraties de kop in te drukken. Terwijl het muziek korps het Feijenoordlied speelde, brach- ten agenten de tekst van dit populaire clublied in de praktijk.... Zij sloegen er met de gummiknuppel op los en sleur den de jongelui die op het gras waren gaan zitten aan handen en benen weg. Dit optreden vond geen genade in de ogen van het publiek, dat luid begon te joelen. Nadat de eerste groep demonstranten as verwijderd, rende nog een groep ït terrein op, die zich tussen de ge lederen van het korps begaf, Maar rus tig doorspelend en marcherend werkten de Portugezen het eerste nummer van hun optreden af. Rondom het veld ston den tientallen agenten, de knuppel in de hand. De Portugezen oogstten een luid applaus van het publiek. De politie verrichtte geen arrestaties. De demonstratie buiten droeg een vreedzamer karakter. De betogers wa ren in broedelijk gezelschap van enige collectanten van het Leger des Heils en droegen leuzen mee als „Schrikbe wind in Portugal", met als tekening een liggende neger met een geweer op de borst. Twee spandoeken droegen het op schrift ..Voor niet-aanvalsverdrag NAVO- Warschau-pact" en „Nederland neutraal en atoomvrü". Het optreden van het orkest dat „een fascistisch regime vertegenwoordigt" werd ten strengste afgekeurd. Onder tekenaars van een pamflet dat werd uitgereikt waren: Actiecomité Angola 1962. studentenvereniging Politeia. de P.S.P. afd. Amsterdam, de socialistische jeugd, afd. Amsterdam. De dirigent, die sommigen zich van het vorige Holland Festival zullen herinne ren, heeft zich in korte tijd opgewerkt tot de top der jongere dirigentengeneratie. Als een triomfator staat hij voor het or kest, gebiedend als een heerser uit liefde voor de goede zaak. Hij schrijft eer kentaal in de lucht, een soort beeld- klankschrift, dat door het orkest in klankbeeld wordt omgezet, omdat het de semantiek van deze taal kent en begrijpt. De directie is beeldend en veelbeteke nend, uiterst exact tot in het kleinste gebaar. De gewenste sterktegraadt het timbre, de klankkleur vloeit als vanzelf voort uit het gebaar. Zowel de verrukkelijke Symphonie nr 96 van Haydn als het onuitputtelijk rijke Concert voor Orkest van Bartok werden uit het hoofd geleid, wat niet als een show aandeed, maar als een dwingende noodzaak. Hoe fel en laaiend de muziekdrift van Zubin Mehta ook is: wie zo in de Elegia de groté eenzaamheid van de door Bartok opgeroepen doodsstemming kan oproepen en zo in volmaakt evenwicht het Andante van Haydn en het Trio in het Menuet aan ons wonderlijk mooi spelend Residentie Orkest ontlokt, is een begenadigd mu sicus, die niet met één woord gekarakte riseerd kan worden, maar de hoogten en diepten van het zieleleven reeds kent en tot innerlijk evenwicht heeft weten te brengen. De volle Kurzaal was opgeto- Dr. W. J. Schmidt Griek neergestoken door werkgever De 29-jarige Griek Vasilios Tatsidis. wonende in een pension aan de Maas haven in Rotterdam, is gisteren door zijn werkgever, de 57-jarige classificeerder P. B. uit Rotterdam met een dolk ver schillende malen in rug en heup gesto. ken. De Griek werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overge bracht. Het incident speelde zich af op het terrein van een N.V. aan de Butaan- weg in Rotterdam. De ruzie is. aldus de politie, waarschijnlijk ontstaan over de werkwijze van de Griek. De classifi ceerder is gearresteerd en ingesloten. QUININE LJNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM Actualiteiten 19.22 Motorpraat 10.30 Liclit ensemble 19.50 Lichte orkestmuz (gr) 20.00 Popul klass muziek door kamerorkest en solist 21.00 Snipperavond: muziek voor va kantiegangers en huisblilvers 21.40 Ope- rettemuz (gr) 22.20 22.25 Boekbespre king 22 30 Nws 22.40 Wy luiden de zondag ln 23.00 Russische kamermuz: sopraan en piano of cello 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO 19.30 Muzikale lezing 1950 Gram 19 55 Deze week. praatpe VARA: 20.0o Nws 20.05 Disco-festival 21.15 Hoe lal op de AEG TURNA WASAUTOMAAT f995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordelige Skip Service- pak. Zendtijdbesteding van de Avro In 1962 was de AVRO 2.432 uur en 54 minuten „in de lucht", welke zend tijd werd besteed aan ernstige muziek (ruim 632 uur), aan lichte muziek (ruim 1.010 uur), aan kleinkunst (ruim 124 uur) en aan gesproken woord (ruim 665 uur). Uit het jaarverslag 1962 van de AVRO blijkt o.m. dat de aan de lichte muziek gewijde zendtijd daalde met 2,8 per cent. De hiedoor vrijgekomen zendtijd kwam ten goede aan de overige drie genoemde hoofdgroeperingen. Tegen over een geringe terugggang van het aantal met symfonische en kamermu ziek gevulde uren staat een toeneming van de aan recitals gewijde zendtijd. Op het terrein van de lichte muziek daarentegen daalde het aantal met re- cials gevulde zenduren. De aan dans en gevarieerde muziek toegemeten zendtijd, die in 1961 een niet geringe uitbreiding onderging, vertoonde in 1962 een teruggang. De uitbreiding van het aantal met kleinkunstprogramma's ge vulde uren is in het bijzonder ten goede gekomen aan de cabaretprogramma's. Op het gebied van het gesproken woord ten slotte daalde het aantal aan kunst NTS: 23.0023.05 Journ; en cultuur (met uizondering van de lit teratuur) gewijde zenduren, dat in 1961 enigermate steeg, in 1962 met 29,24 pro cent. Daarentegen steeg de voor speci. fiek litteraire uitzendingen gebruikte zendtijd. De uitbreiding van het aantal uitzendingen voor de zieken en repor- 10.0o Kerkdienst tages gewijde zenduren was opmerke lijk, aldus het jaarverslag. vanavond ivond.... progr 21.30 Ramblere Hit Parade 23.40 Honderd Jaar vrijheid, lezing O) 23.55—24 0o Nws. TELEVISIE NTS: 14.00—19 00 Eurovisie: Recht- •portage tenniswedstrijden Wimbledon: finale dames enkel, finales heren dubbel, finales finales gen: dubbel (VPRO: 17.00— VPRO: 19.30 Progr dr E D Spelberg. Programma voor zondag 8.30 Plechtig* NCRV: 9.30 Nws eestelijke koorlie- (gr) CONVENT VAN KERKEN: Bij Baarn heeft zich gistermiddag een 1 storing voorgedaan in het N.S.-beveili- gingssysteem. Doordat de wissels niet i kunnen worden omgelegd, ontstonden er i juist middenin de drukte van het vrij- dagavondvervoer aanzienlijke vertra- J gingen in de treinenloop. Engelse reacties op Profumo-affaire VAR A-verslaggever Henk van Stip- riaan heeft een bezoek van enkele da gen gebracht aan Londen. Hij heeft daar een aantal gesprekjes gehad en het is hem gebleken, dat de Engelsen de gebeurtenissen rodom hun voormalige minister van oorlog anders zien dan men in Nederland veronderstelt. Enkele inwoners van de Engelse hoofdstad zullen in het programma ,De Engelsen zien het anders" aan Henk van Stipriaan hun eigen visie geven. De produktie van dit programma is in handen van Tom Pauka. (Maandag 8 juli van 21.2022.00 uur). Gesproken portret van Leonard Benistein „Een dynamische, door en door Ame rikaans kunstenaar, een muzikale mil jonair, waarvan men ook in de toe komst nog veel kan verwachten", zo beschrijft Paul Chr. van Westering de componist Leonard Bernstein in een Gesproken Portret dat de VARA op vrijdag 12 juni zal uitzenden. Leonard Bernstein zijn ouders wa ren gevluchte Russische Joden werd in 1918 geboren. Hij schreef talrijke concerten, een opera, twee symfonieën maar ook topsongs en muziek voor hy per-moderne balletten. Een wereldsuc ces werd zijn musical West Side Story. (Vrijdag 12 juli van 21.30—21.45 uur) semble: oude KRO: 12.15 L plank: Jonge 12.50 Buitenlands 13.00 Nws en meded 13.10 De Stem vork: bel cantoprogr met toelichting 14.35 Oude kamermuz (gr) 14.00 Sopraan en pecten. muzikale i gemeenschap Hart. NCRV 19.00 Nws uit de kerken 19 05 Vocaal en semble; Engelse psalmen 19.3o Gesprek ken over de Heidelberger, lezing. KRO 5 Nws 20.00 Een avond in Mexico 21.30 fr21.50 Lichte Modern gram 22.05 22.25 Boekbespreking 2220 Nws 22.40 Avondgebed 22.50 Lichte gram 23.20 Re tourtjes 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nwi. HÉt"' strijd- van beroemde is te buiten, zelfportret- AVRO: 12.01 wedstrijden) 13.00 Nws eventueel postduiv ded of gram 13.20 Op de plaat rust strijdkrachtenprogr 14.00 Boekbespreking 14 10 Holland Festival* 1963: Residentie orkest en solisten; moderne muz 16.00 Dansorkest en zangsolisten 1620 Sport- revue. VARA. 17.00 Discobal: dansmuz voor tieners 17.30 V d jeugd 17.50 Nws, >ortjournaal. ViPRO: orkest- Haarlems Orgelmaand Het is traditie geworden, dat de missie Internationaal Orgelconcours Haarlem opdracht verleent tot het com poneren van een werk, waarin het orgel belangrijk aandeel heeft. Het vorige jaar resulteerde hieruit het werk voor orgel en pauken van Henk Badlngs dit jaar werd aan de Oostenrijkse organist Anton Helller de opdracht gegeven concert voor orgel en orkest te schrijven. En de eerste uitvoering van dit orgel concert kon men gisteravond in de Nieu we Kerk te Haarlem beluisteren, waai het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder Henri Arends het uitvoerde met de componist aan het orgel Anton Heiller, eertijds een van de naars van het orgelconcours en de laatste jaren docent aan de „orgelacademie", heeft zich kennelijk met veel plezier deze opdracht gekweten. Hij schreef niet moeilijk aansprekend concert, dat balanceert tussen barokke en impressio- 37 En die dacht nou hem, Bart Beunders, een beentje te lichten Hij lachte hardop om de grap, terwijl hij zijn sigaret opstak. Met welbe hagen keek hij het blauwe rookspiraaltje na, dat in onnavolgbare gratie zijn weg naar het plafond zocht. Toen vermaande hij Bart Beun ders hardop. .,Ja, ja, nou vind je jezelf een heel baasje, maar als die kist niet uit de sling gevallen was. zou jij. Bart Beunders, er toch maar aardig ingetippeld zijn. Dus zo'n pien ter keneltje ben je nu ook weer niet". In het midden van zijn boetpredikatie stopte hij, omdat er op de deur geklopt werd en zijn „eerste" binnenkwam. „Kom er in, Rinus, kom er in. Ga er even bij zitten, jong. Ik heb een mooi zaakje jnet je te bespreken." Bezongd keek Rinus Westra hem aan. „Nog meer hommeles?" vroeg hij. Beunders glimlachte. „Nou ja hommeles hommeles? Het zou hommeles kunnen worden, het kan misschien ook, wat je noemt, bullen worden Wat zou jij doen, Rinus, wanneer je ineens menkte, dat je de hele inventaris van de Hembrug aan boord had?" „Mijn plunjezak grijipen en de benen nemen." „En dan? Wat zou je daarmee winnen?" „Geen biet, maar ik zou tenminste altijd nog :n fatsoenlijke kans hebben op een christelijke begrafenis." „Aan jou heb ik niks Man, je hebt dan ook wel geen greintje fantasie „Zou u me misschien kunnen vertellen, wat er in de hand is, in plaats van me raadseltjes op te geven?" „Er is aan de hand, mijn brave Rinus. dat e in luik 3 een vriendelijk partijtje van 152 kisten wapenen hebben ingenomen voor Amoy en dat er zeer waarschijnlijk wel de nodige ammu nitie ook bij zal zitten En officieel hebben we machine-onderdelen geladen." Rinus krabde zijn kop en zou waarschijnlijk, wanneer hij aan dek was geweest, over de rai ting gespuugd hebben om zijn gemoed te luch ten. „Da's mooi, kap'tein. Komt dat uit die Duitse kinderwagenfabriek?" „Wat voor een kinderwagenfabriek?" „Aah niks. Dat was alleen maar zo'n fabriek ONDER VALSE VLAG van onderdelen. Maar hoe of je het ook in el kaar prutste, er kwam altijd maar weer een machine-geweer uit." „Het lijkt er wel op. Maar, "wat zou jij doen?" „Wie weet er van?" „Dirk en wij." „En wat dacht i onze omstandighede klusje." Beunders lachte. „Maakt het veel verschil? A'ls je hangt, dan hang je en met tweemaal hangen ga je toch maar één keer dood Rinus, ik heb zo'n voor gevoel, dat we dik duiten gaan verdienen. Niet aan die 152 kisten gemerkt C-P.R., want daar is geen stuurmansre^u voor afgegeven en die zullen dus wel achtergebleven zijn; maar aan 152 kis ten gemerkt M.Q.R.R. waarvan de connosse- menten door de kapitein van de „Fairy Queen" worden aangeboden. Connossement en aan „Order"; dus je moet maar afwachten, wie die kisten zal komen claimen Rinus, het wordt een soort ziekte, dat overschilderen. Als je er een maal mee begint, dan schijn je van geen ophou den te weten Lijkt het jou niet, Rinus. dat je engens buidels vol gouden dukaten hoort ramme len?" De „Fairy Queen" lag op de rede voor Amoy, statig en vredig alsof ze in haar goed recht was. Ze kwamen er in de namiddag aan, nadat ze de vorige dag de baai van Hongkong om de Noord waren uitgestevend. Bart Beun ders, die zijn Colombo-landing in handen van een agent in Hongkong had achtergelaten, had Simon geïnstrueerd er maar een schepje op te gooien, zodat ze de 300 imijil, die hen van Amoy scheidden, in iets meer dan een vol etmaal had den afgelegd. De „Fairy Queen" met een door snee vaart van 12 mijl, die ze haalde, mocht en als onbeduidend vrachtboot je, zijn. Fukien^ de Chinese provincie, waarvan Amoj de hoofdstad is, behoort niet tot de uitzonder lijk rijke provincies van het onmetelijke Chinese Ryk. Er wordt een vreemd taaltje gesproken vreemd zelfs voor het merendeel der Chinezen, die uit andere provincies stammen. Maar het grenst aan Kiangsi, waar, om zo te zeggen, de bakermat van de communisten stond. En dat was iets, dat Bart Beunders niet geweten had. Anders had hij waarschijnlijk het handeltje niet gedreven. Maar zo liep het nu eenmaal. Bart Beundens was niet meer de regulier ge trouwde scheepskapitein, voor wie het soheeps- journaail heilig was. Want met de omdoop van de „Katrynsiveen" was een nieuwe Bart Beun ders geboren; een man, die een te jong en te vurig hart had gekregen, een man in wie het avonturiersbloed heftig bruiste en wiens leven geen horizon meer kende. Wat was recht wat was onrecht? Zijn hart en zijn geweten zouden hem dicteren wat recht of wat onrecht, was en zelfs wanneer zijn gevoel hem daarbij in de weg kwam te zitten, zou hijzelf, en niemand anders hard en wreed vaststellen, wat recht was of er voor kon doorgaan. Bart Beunders de man uit Vlaardingen, was netjes en in alle 'eer en fatsoen gestorven; de vrijbuiter Bart Beun ders was geboren dn alle gilorie en alle onstui migheid, die des vrijbuiters is. Amoy de hoofdstad van Fukien, had de ..Fairy Queen geaccepteerd, als ware zij op een werf geboren in plaats van temidden dei oneindige vlakte van de Indische Oceaan Zou de havenmeester van Amoy het verschil kennen tussen het Zweeds of Nederlands accent van een Engels sprekend scheepskapitein? Het was Jm- cr,.<ëf,„?IlwaarsohÜ"lij4t' maar boven- nistische klankkleuren, maar waarin de J Oostenrijkse speelse gemoedelijkheid de boventoon voeren. Dit luchthartige roco- cokarakter-in-modernigewaad paste ook J wonderwel bij het elegante orgel van de Nieuwe Kerk. Aan het slechtst één kla- vier tellend instrument worden vaak j eenstemmige passages toebedeeld, die het i orgel doen klinken als een van de in- strumenten van het orkest. Maar toch is het Heiller ook niet altijd gelukt een even bevredigende oplossing te vinden 1 voor de combinatie „barokorgel" en he- dendaags symfonieorkest. Vooral de klank van de klarinetten bleek zich 1 slecht te mengen met de heldere pres- tantklanken van sommige orgelregisters. Waar de fluitstemmen .van het orgel werden gebruikt, ontstonden echter a prachtige kleurcombinaties met de hout- blazers van het orkest. Minder problemen deden zich voor bij f Mis nr. 2 in Es van Josef Haydn, de z.g. „Orgelmis", zo genoemd naar het solis- tisch optredend orgel. Op allerlei onver- J wachte plaatsen, zoals in het Kyrië en in het Benedictus, iaat het orgel zich op on- bekommerde wijze horen, zodat als het J ware kleine orgelconcertjes ontstaan, die aan het werk als geheel een grote beko- ring geven. Een goede gedachte - de J keuze van dit werk! De uitvoering liet weinig te wensen over, vooral door de uitstekende vocale medewerking van het Collegium Musicum Amsterlodamense. Maar de solisten uit dit koor voldeden jammer genoeg niet zo goed Het concert werd geopend met het Vierde Brandenburgse Concert van J. S. Bach, waarin het concertino werd ge- J speeld door Jan Hesmerg, viool, Frans Brüggen en Jeanette van Wingerden, blokfluit. Helaas werden de virtuoos ge- J blazen fluitpartijen te vaak overspoeld door het vrij ongenuanceerde spelend or- kest en daardoor kwamen de prachtige kleuren van dit werk niet voldoende tot hun recht. Na afloop gaven in het Sadhuis Burge- meester en Wethouders van Haarlem een J ontvangst, waarin aan de winnaar van het improvisatieconcours de Oostenrijker Willfried Grasemann de wisselprijs werd uitgereikt Fakir, hoorspel 21.30 Romant werkjes (gr) 21.55 Amerikaanse schetsen New York 22.00 Licht instrumentaal en semble en zangsoUst 22.3o Nws 22.40 Actualiteiten en meded. Daarna: Nabe schouwing Tour de France 23.00 Lichte Italiaanse muz (gr) 23.20 Moderne gram 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE RKK; 11.00 Plechtige Hoogmis te *s-Gra- venhage. NTS: 15 40 Eurovisie. Reportage Europees kampioenschap turnen voor he ren te Belgrado 17.00—19.00 Concours hippique te Aken: rechtstreekse uitzen- van de sta-yd om de Grote Prijs vari Aken 19.30 Weekjournaal 20.00 Sport in beeld. NCRV: 20.30 Mister Magoo. teken film 20.40 Met de commissaris valt te praten, eenakter 21.10 Onder vier ogen: .45 Amsterdams Kamerorkes' 22.15 tangesoliste: klass hunleven, TV-film (deel 20). NTS: t Uf de Frau. 22.35 Journaal 22.40 Programma voor maandag Hilversum I, 402 m. NCRV. 7.00 Nws 7.Io Dagopening 7.20 Klass gram 7.45 Ra diokrant 3.00 Nws 8.15 Gewijde muziek (gr) 8J0 Lichte gram 9.0o V d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 V d vrouw 10.10 Kamermuz (gr) !0.2o Rondom het Woord: theologische etherlergang 11.05 Mezzo - sopraar - - Voor t behoevi MHVH Gram. eventueel actualiteiten 12.40 Triï tiep. een programma voor mensen die vr willen zyn :3.00 Nws 13.15 Licht ensen kest (gi 13.45 Meisjeskoor fi 'hoolradio 14.30 Ougurkumer van donderdag 4 Juli ziekfestiji JD 15 35 JU 00 Bijbeloverdenking 16.30 Cello en piano: moderne muz 17.00 V d kleuters 17.13 V d Jeugd 17.30 Lichte gram 17.50 Beursberichten 17,45 Lichte gram 17.50 Re- _i_ -iebevorderlng in de Rooy 18.00 18.30 Met band r u paraat; operaprogramma. II, 298 m. VARA. 7.00 Nws 0 Ochtendgym 7 20 Socialistisch stryd- fhte gram. re- -ï 8.00 Nws en dlied 8.18 VARAs boot- gerlngsui Suriname, door mi Orgeispel: populair lied 7 23 Kla: 0.00 By ben; Willem Talsma 22.50^23 00 Fi Klas gram VPRO: dering. overdenking VARA: 1020 Onbe woond interview en gram 11.05 Voor dracht ::.25 Promenade-orkest: Romanti sche muz 12.05 Gitaar-recital (gr) 12.30 Meded ten behoeve van land. en tuin bouw 12.33 Voor het platteland 12.38 Elektronisch orgelspel 13.00 Nwe 13.15 V d middenstand, leziog 13.2o Licht instru mentaal sextet 13.45 Het Midden-Oosten, lezing (1) 14.10 Radio filharm orkest en zangsoliste: moderne Ned muziek (Het middagprogramma kan onderbroken wor den door reportage Tour de France 1963) 14.'0 Ned kamerkoor (gr) 15.05 Nocturne ln het Grand Hotel, hoorspel 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig 17.00 Oude bedjes 17.15 Italiaans ensemble en zang solist 17.50 Pianospel, lichte muz 18 00 Nws en romm 18 20 Actualiteiten 18 30 overzichtStrUment0a' cneetnbIc 13 55 p#rl Jeugdprogramma over de bybel 19 45 Ken- Merk. interkerkelijk magazine NTS: 20.00 Journaal VARA: 20.20 Oscar Jespere' beeld voor de VARA. filmreportage 20.30 Jan VrJJman ontmoet: VrUgczellen 21.00 ar,y' NTS: 22.45 Journaal 'g Tour de France. s het China (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7