Nieuwe Leidlse Courant Formatie De Quay zal wel enige tijd nog vergen Commentaar Student in ton vindt 60 kamers Vroegtijdige speculaties over portefeuilles Rode Kruis en Europa op nieuwe zegels In mei 8320 huizen er bij Kunsthandelaar verloor aquarellen van Beatrix mm Zaterdag 6 juli 1963, 44ste jaargang TAPTOE MET KLAP TOE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zie pagina 7 Abonnementsprijzen Vandaag stukken lezen - morgen rustdag Nieuws in één oogopslag Het ziet er nog niet naar uit dat prof. De Quay zijn nieuwe kabinet binnen en kele dagen gereed zal heb ben. Vandaag bestudeerde hij de stukken, zondag is ook voor de kabinetsfor mateur een rustdag en daarna zal er nog veel te wikken en te wegen zijn. Overigens gonst het in Den Haag van namen van ministeriabele figuren. Ter jaarvergadering van de KNAC bleek een sterke oppositie te bestaan tegen de door het bestuur van de KNAC aangegane overeenkomst met de ANWB. Men vreesde ver lies van eigen zelfstandig heid. Het bestuur bestreed echter de mening dat de „automobielclub" door de „fietsclub" zou worden overvleugeld. Een Baarnse handelaar is gedupeerd doordat hij een aantal aquarellen van prinses Beatrix verloren heeft. Achttien schilde rijen, bestemd voor Dra- kensteyn, zouden door de heer Crets worden inge lijst. Hij nam ze ook in ontvangst, maar op weg naar huis verloor hij het pak, dat hij achterop zijn bromfiets had gebonden. Het eerste gesprek tus sen vertegenwoordigers van het Russische en het Chinese centrale comité der communistische partij heeft gistermiddag in Mos kou plaatsgevonden. De begroeting op het vlieg veld stond in scherp con trast' met de verbeterde polemiek van de laatste tijd. (Van onze parlementsredactie) ÏZ" ABINETSFORMATEUR prof. De Quay hoopt morgenavond zijn werk- AV program voor de eerste dagen van de volgende week bekend te maken. Gisteren en vandaag heeft hij de stukken van de informatie-Beel bestu deerd. Gisteravond had hij een oriënterend gesprek met de ex-informateur. Voor het weekeinde heeft prof. De Quay geen afspraken gemaakt. De zondag zal ook voor hèm een rustdag zijn. te i tot het c Alvorens ken van ministers binet zal prof. De Quay waarschijnlijk eerst nog een onderhoud willen hebben met de vier fractieleiders. Hij kan dan de ingenomen standpunten verifiëren tevens peilen, welke wensen er in deelnemende partijen t.a.v. de zetelverde ling leven. Een volledige reconstructie van het demissionaire kabinet is niet mogelijk. De ministers Cals, Klompé, Visser, Van Aartsen, Beerman en Korthals keren in ieder geval, resp. naar alle waar schijnlijkheid, niet meer terug. Ook het aanblijven van andere-ministers is nog twijfelachtig'. Men verwacht dan ook, dat op z'n minst vijf of zes nieuwe figuren moeten worden aangetrokken. Veel hangt af van de vraag welke ver schuivingen er zullen plaatsvinden. Het is duidelijk dat de vier partijen niet de hele linie dezelfde zetels zullen be houden die ze in het oude kabinet be zetten. De mate waarin geschoven ruild zal worden, wordt door alerlei po litieke en personele factoren bepaald. Hoe dan ook, de zetelverdeling en -be zetting vergt nogal wat tüd en een verrassing betekenen als prof. De Quay er binnen een week mee klaar zou zijn. Ook de daarna volgende uitwerking van een regeringsprogram en met name de kwantificering van de bedragen voor landbouw en defensie zal niet op een achternamiddag geregeld kunnen wor den. Informateur Beel en de vier fractie leiders hebben die kwantificering aan het „prioriteiteninzicht" van het te vor men kabinet overgelaten. Ze omzeilden daarmee een lastige klip. Vooral de agra rische wensen vormen een moeilijk punt. Ze komen overigens al bij de zetelverde ling aan de orde, want de kandidaat-mi nister voor landbouw zal aan zyn toetre ding tot het kabinet zeker de voorwaar de verbinden, dat tenminste f 150 miljoen méér voor de landbouw beschikbaar Namen Het is nog net even te vroeg voor spe culaties over de persoonlijke samenstel ling van het toekomstige kabinet. Dat Omdat het Internationale Rode Kruis 100 jaar bestaat, zal de P.T.T. een se rie van vijf Rode Kruis postzegels met toeslag worden uitgeven. De toeslag zal geheel aan het Nederlandsche Roode Kruis ten goede komen. De zegels, die zijn ontworpen door de Haagse kunste naar R. J. Draijer zullen van 20 augus tus tot en met 30 september op alle postkantoren te koop zijn. Deze speciale Rode Kruispostzegels blijven geldig tot en met 31 december 1964. Er is ook weer een Europazegel uitge geven. in de waarden 12 en 30 cent (zon- werp is van de Noor Arme Holm en wordt gebruikt door de postadministra ties van 19 landen, welke samenwerken in de C.E.P.T. Vermiste jongen was verongelukt De 18-jarige J. A. Bellis uit Petten (NH), die sinds donderdag 27 juni spoorloos was, blijkt op zijn bromfiets te zijn verongelukt. Hij is in St Maar tenzee, dat tot de gemeente Zijpe be hoort, aan de linkerzijde van de weg tegen een houten paal van het elektrisch net gereden en vervolgens in de sloot langs de weg terechtgekomen, waar hij gisteren is gevonden. Doordat hij bij de botsing tegen de paal ernstig werd gewond bij de sectie bleek dat de jon gen een zeer zware schedelbasisfractuur te hebbenwas hij vermoedelijk buiten bewustzijn, toen hij in het water viel. Zijn bromfiets lag boven op hem, toen hy werd gevonden. neemt niet weg, dat met name in KVP- kring al heel wat namen van potentiële ministers worden genoemd. De KVP niet ongenegen zijn Volkhuisv ting van de A.R. over te nemen ei schijnt daarvoor de volgende kandidaten te hebben: mr. Aalberse (partijvoorzit ter), mr. Becht (burgemeester burg), drs. Bogaardt (id. van Rijswijk), de heer Matser (id. van Arnhem) Schmelzer (staatssecretaris van algemene Voor Defensie zou de K.V.P. Bot (staatssecretaris van binnenlandse zaken) en de heer De Jong (id. van ma rine) gereed houden. Voor O n d e r w ij K. e n W. wordt de naam van het Twee de-Kamerlid dr. Albering genoemd, i die de Tilburgse hoogleraar prof. Bosman. Ver der verwacht men in K.V.P.-kringen de terugkeer van de ministers Luns Veldkamp op resp. Buitenland In de kringen van A.R.P. en C.H.U. men' aanmerkelijk voorzichtiger met het spuien van namen. De A.R. wacht of of minister Zijlstra alsnog bereid zal den gevonden een vierde ambtstermijn te aanvaarden. Andere a.r. kandidaten zouden zijn: mr. B. W. Biesheuvel (Land bouw), staatssecretaris Roolvink (Volks huisvesting of Maatschappelijk werk), prof. Donner (O.K.W.), prof. Versteeg (O.K.W. of Justitie), prof. De Gaay Fort man (Justitie) en prof. Diepenhorst (id.). Als C.H.-kandidaten worden genoemd staatssecretaris Scholten (Justitie) en mr. Beernink (Binnenlandse zaken of Ver keer en Waterstaat). Mr. Toxopeus (bin nenlandse zaken. Justitie of Defensie), prof. Witteveen (Financiën of Economi sche zaken) en de heer S. J. van den Bergh (Defensie) zijn de meestgenoemde V.V.D.-kandidaten. Televisie Inmiddels is iets meer bekend gewor den over de inhoud der akkoorden, die donderdag tijdens het overleg van infor mateur Beel met de vier fractieleiders tot stand zijn gekomen. Voor wat betreft het televisie-vraagstuk is dus overeengeko men, dat bij wijze van overgangsregeling het tweede tv.-net tijdelijk in handen komt van de bestaande concessionarissen (omroepverenigingen, N.T.S.). De rege ring stelt hiervoor de concessievoorwaar den vast, maar de pacificatiecommissie die de hele problematiek rond het tweede net gaat bestuderen kan over die voorwaarden een advies uitbrengen. Er zijn waarborgen getroffen, dat de over gangsregeling in geen enkel opzicht voor uit zal lopen of de definitieve regeling. Het kijkgeld zal er niet voor mogen wor den verhoogd. Dè consequentie daarvan 'at van reclame-boodschappen ge bruik zal moeten worden gemaakt Intussen zal de pacificatiecommissie een advies over de definitieve wettelijke re- V erkeersmisdrijven 5 pet toegenomen Uit een recente publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (Statis tiek toepassing der Wegenverkeerswet 1961) blijkt dat in 1961 9.162 verkeersmis- drijven tot een veroordeling leidden, d.i. ongeveer vijf procent meer dan in 1960. Het merendeel (5.248) van deze vonnis- tn betrof „rijden onder drankinvloed"; daarvan had een derde betrekking op auto's, motorfietsen en scooters, ruim een kwart op bromfietsers en de rest op fietsers. Wegens doorrijden na ongeval werden 1.597 personen veroordeeld; we gens joy-riding 1.494, voor het merendeel jongeren. In 90 gevallen waren slachtof fers dodelijk getroffen, in 409 zwaar ge- In totaal waren slechts anderhalf pro cent van de veroordeelden vrouwen, bij doorrijden na ongeval echter zes procent. Aan 70 procent van de wegens „rijden onder invloed" veroordeelde bestuurders motorrijtuigen werd gevangenisstraf opgelegd, voor de bromfietsers en wiel rijders zijn deze percentages resp. 26 en 17. Aan 3.204 wegens verkeersmisdrijf ver oordeelde personen werd de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen voor korte of lange tijd ontzegd; wegens ver keersovertredingen aan 1.711 personen. Het aantal van de door politie en jus titie afgedane verkeersovertredingen liep de laatste jaren sterk op; het bedroeg in ruim 1.030.000. d.L 89 per 1.000 in- geling voor het tweede net moeten t bereiden. Ze krijgt daarvoor twee jaar de tijd. Als de commissie haar rapport niet vóór 30 juni 1965 heeft uitgebracht, zal de regering zelf het initiatief nemei een wettelijke regeling. Vondeling boos In socialistische kringen Is men uiter aard zeer ontstemd over de uitschakeling van de P.v.d.A. In een brief aan Het Vrije Volk in Arnhem levert prof. Vondeling felle kritiek op prof. Beel. Hy schrijft o.m.: „Over de werkwijze van dr. Beel heb ik mij, ondanks mijn grote ontstem ming, nog niet uitgesproken, op dringend verzoek van hem. Nu is het moment ge komen om in het openbaar te zeggen, dat evenals de werkwijze van dr. De Kort het zonder opgaaf van redenen uitsluiten van de P.v.d.A. ook die van dr. Beel onredelijk en niet consequent was. Aan dr. Beel schreef ik woensdag jl., dat de behandeling van de P.v.d.A., die groter i: dan de drie kleinere partijen tezamen, uitermate pijnlijk en onverdiend is" De socialistische fractieleider vindt het ook „opvallend en teleurstellend", zodra vertegenwoordigers van de door dr. Beel uitverkoren partijen bijeen zijn, er geheimzinnigheid heerst, terwijl het toch om zaken gaat, die alle Nederlanders in hoge mate interesseren. „Ik zie geen enkele reden om de genomen beslissingen geheim te houden", aldus prof. Vonde ling. Hij besluit zijn brief met de mede deling geen verder commentaar te zullen leveren zolang het program van het nieuwe kabinet en de samenstelling er van nog niet bekend is. Volgens gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek werden in mei van dit jaar 8320 nieuwe woningen vol tooid. In mei 1962 werden 7120 nieuwe woningen opgeleverd. In de eerste vfjf maanden van 1963 kwamen 21.900 nieuwe woningen gereed, tegen 28.200 in de overeenkomstige peri- van 1962. S. P. CRETS .snelbinders. Ideologisch gesprek begonnen Chinezen moeten groot geduld beoefenen a de ontmoetingssamenkomst van gisteren begonnen de Russische en de Chinese delegaties hun ideolo gische gesprek vanmorgen. Hoewel sommige waarnemers in Moskou menen dat de kloof tussen beide communistische landen hierdoor al leen maar dieper zal worden, zijn er misschien wel meer anderen, die hoopvoller gedachten hebben. Zij wijzen op de verklaring die kort »or het vertrek der Chinese delegatie i Peking werd uitgegeven en waarbij als duidelijk omschreven opdracht aan de Chinese delegatieleden staat ver meld „Het grootste geduld beoefenen en ernstige pogingen doen om tij dens de besprekingen overeenstem ming te bereiken". Is dit slechts een formele uitlating, of Korps Mariniers leverancier van Y.N.-eenheclen In antwoord op een vraag heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld dat er onderzoek gaande is naar de moge lijkheden om,naar analogie van een Skandinavisch voorbeeld, bepaalde een heden van het Korps Mariniers speci aal gereed te houden voor onmiddellijke beschikbaarstelling aan de Verenigde Naties besloten hebben militaire een heden in te zetten tot behoud van vei ligheid en vrede. Op dit ogenblik draagt Nederland reeds een twaalftal officier waarnemers bij voor de V N.-organisa tie die toezicht houdt op de naleving het bestand in Palestina, zoals het indertijd ook tientallen officier-waar- :ts heeft afgestaan voor het optre- van de volkerenorganisatie in Liba- Een Nederlandse Rode-Kruiseen- fceid is ter beschikking gesteld van de V.N.-organisatie in Kongo. zit hier meer achter? In elk geval is de gehele Chinese verklaring in bijzonder milde toon gesteld. Wellicht willen de Chinezen hiermee de Russische beschul diging beantwoorden, die immers stelde dat zjj (de Chinezen) het ideologische meningsverschil niet wilden bijleggen. Oovallend is wel, zo wordt uit Moskou door westelijke correspondenten gemeld, dat de Russische radio en pers tot nu toe niet veel aandacht aan de conferen tie hebben besteed. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben de gemeenteraad voor gesteld drs. A. C. Noordegraaf uit Den Haag te benoemen tot rector van het ge meentelijke Coornhertlyceum te Haar- GEVRAAGD: winkeljuffrouw Prettige werkkring. Woninginrichting Fa. C. VERDUYN Vliet ZZ 29 Rijnsburg. tel. 01718-3036 de felheid van de jeugd. Het wenst onverkort vast te houden aan de oude communistische leerstellingen, zoals ze eens door Marx zijn geformuleerd. Het Russische communisme is oud genoeg ge worden om te ervaren, dat deze leerstel lingen het niet meer doen. De loop der ge beurtenissen in de wereld voltrekt zich niet met de wetmatigheid als in deze leerstellingen aangegeven. Van de besprekingen zoals deze thans te Moskou tussen China en Rusland zijn be gonnen, is geen inschikkelijkheid van de een jegens de ander te verwachten. Dat ze niettemin gehouden worden, is dan ook uitsluitend het resultaat van Chinese vol harding. De Russen hebben tot het laat ste getracht, hun bezoekers uit Peking door beledigingen te ontmoedigen. De Chinese volharding is begrijpelijk. Zij vloeit rechtstreeks voort uit de zuiverheid in de communistische leer. Wie leerstellig een welbewust standpunt inneemt, is ge neigd de ander te vermanen. Welnu, daar voor hebben de Chinezen, de beledigingen hun aangedaan ten spijt, de reis naar Mos kou ondernomen. Er moest worden ver maand. Venvacht men er in China resultaat van? Het moet worden betwijfeld. Maar resul taat zal er in de Chinese ogen reeds zijn, wanneer straks ten overstaan van de we reld, ten overstaan met name van de vol ken die nu nog in zorgvolle omstandig heden leven, duidelijk is, waar de commu nistische leer, met haar verlossing uit de maatschappelijke ellende, onverkort wordt wordt beleden te weten in China. Met andere woorden, het gaat in Moskou om het leiderschap in de communistische landen. In Rusland zelf is de denkwereld bezig te veranderen. De starre en onbe weeglijke Stalin heeft plaats moeten maken voor de beweeglijke en impulsieve Chroesj- tsjef. En het Russische volk zelf het moge dan niet de welstand hebben van de vrije wereld, de tijd is voorbij waarin het niet meer te verliezen had dan zijn kete nen. Het is bereid, Chroesjtsjef te volgen, ook wanneer deze zijn vijandige gezind heid jegens de vrije wereld laat varen of deze op zijn minst beslissend intoomt Het zal hard toegaan daar te Moskou. Er zal bezwerend worden vermaand en tegen de vermaningen zullen felle ver weren worden aangevoerd. Het is de bit tere strijd van wie nog veel gemeen hebben maar niettemin van elkaar zijn verwij derd. Het ware wellicht kortzichtig, hierin uit sluitend winst te zien. Want een conse quent China is tegelijk een ongezeglijk China, ongezeglijk ook voor Chroesjtsjef. Het gevaar dat eens uit Moskou leek te dreigen, is verschoven naar Peking. Het is, ook als gevaar, echter niet minder wer kelijk. De kunsthandelaar S. P. Crets in Baarn, die achttien aquarellen, ge schilderd door de moeder van prin ses Armgard, voor prinses Beatrix zou inlijsten, heeft de platen op zijn weg van Drakensteyn naar zijn huis verloren man had de platen, samen met zijn regenjas, met z.g. snelbinders achterop zijn bromfiets gebonden. Toen de kunst handelaar zijn huis had bereikt, ontdekte hy, dat de snelbinders onderweg waren gesprongen en dat de platen en de regen jas waren verdwenen. De aquarellen hebben voor de Prinses uiteraard grote persoonlijke waarde en zij zou het d3a ook ten zeerste op prijs stellen, wanneer de Diaten weer in haar bezit kwamen. De platen, zo vernemen wy, waren bestemd om boven de trap in Draken steyn te worden' gehangen. Ze stellen bloemen voor. De kunsthandelaar meent, dat hU ze dicht by huis heeft verloren. Prinses Beatrix heeft een beloning van f 100 uitgeloofd voor degene, die de ver loren aquarellen terugbrengt. JfLKE dag in deze julimaand i nu toe nop onweer in ons land t genomen. Vrijdagmiddag was dit in het oosten van ons land en later ook in Zeeland en Zuid-Holland het geval. Vanmorgen werden alweer onweers buien in Friesland waargenomen. Het weer houdt de komende dagen wel een zomers maar toch onstabiel karakter. Een kleine storing is van de Oceaan tot Zuid-Engeland doorgedrongen. Deze sto ring zal nu naar het noordoosten trekken en morgen de Noordzee bereiken. Hier door zijn er ook zondag enkele verspreide regen- of om eersbuien te verwachten. Tussen de buien door komen zonnige perioden voor waarbij de temperatuur JUU" 0 00 v-m-» I0 njn- tot ongeveer 20 graden blijft stijgen. Zon der regenjas kunnen wij daarom moeilijk HET WEER lis EUROPA van huis gaan. Het algemene weerbeeld blijft weliswaar zomers, maar is onbe- Rapporten hedenmorgen zeven uur stendig. Tendens stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN De Bilt verwacht tot zondagavond: Veel bewolking en op de meeste plaat sen enige regen. Hier en daar ook on weer. Zwakke tot matige wind uit uit- D Heldcr eenlopende richtingen. In het algemeen Ypenburg iets hogere temperaturen. In het zuid- VUseingcr oosten van het land echter kans op ^elde hogere temperaturen en zonnige perio- Twente den. Eindh. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zd-Limb. Helsinki ZON EN MAAN Stockholir Oslo Zondag 7 juli: zon op 4.28. onder 21.01; Kopenh. maan op 21.35, onder 4.52. L^nc^*611 Maandag 8 juli: zon op 4.29, onder A^dam" Luxemb. Parijs s ^Y£ET een baard van drie ging Amsterdam (ASVA) dit de actie heeft georganiseerd, opnamen die zijn gemaakt kamers beperkt, dan moet de dagen heeft de 24-jarige onderdeel van haar „kamer- de heer A. J. Strobosch, voor het bioscoopfilmjournaal actie voigcns de heer str0_ bosch teleurstellend genoemd student in de politieke en actie 1963" die zij van dins- vertelde dat de actie tot nu van de volgende week vrucht sociale wetenschappen, Jo- dag af voert. Ook de rijden- toe zestig kamers heeft op- zullen afwerpen, han Bloem zijn tijdelijk on- de ton, die met affiches be- geleverd. Hij voegde er ech- Als ilpt eindresultaat zirh worden. „In dat geval zullen derkomen, een enorm vat op plakt heel Amsterdam heeft ter aan toe te verwachten, WH rolgend iaar totaal ande- de Dam te Amsterdam, ver- doorkruist, is uit het stads- dat -ie actie „nog niet eeheei oralilnks de intensieve pro- ",J "taal anue laten. Hiermee besloot de beeld verdwenen. De voor- was uitgewerkt". paganda evenals vorig jaar wegen moeten bewande- Algemene Studenten Vereni- zitter van de commissie die Bovendien hoopt h(j dat de slechts tot ongeveer honderd len"' voeSde bij er aan toe. windstil 19 14 windstil 22 14 w 2 20 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1