Droom jacht voor prins Rainier van Monaco Eerste (rustige) Duitsers nemen bezit van Budel Sensatie op Wimbledon: Bungert verslaat Emerson Op een dubbeltje wordt niet gekeken Kosten: twee a drie miljoen? Wel liederen - maar gedempt Nederlandse dubbels ronde verder Bobby Wilson werd om oren geslagen Referendaris (defensie) acht zich weggewerkt Vredestein verwacht nog een moeilijk jaar NIEUWE LEIDSE COURANT 6 DINSDAG 2 JULI 1963 Keuringen wachten op de gladiolen Na ellenlange instructie in trein „Onze werf heeft al vaker grote Jachten gemaakt, maar de opdracht van prins Rainier II beschouwen we als de meest», vererende", vertelde ons de heer J. W. C. Beek, de 41-jari- ge scheepsarchitect van de N.V. Scheepswerf Kerstholt, die het ont werp maakte van het 40 meter lange droom jacht Albecaro, dat in op dracht van de Prins in de stad Gro ningen wordt gebouwd. Het jacht, genoemd naar Albert en Ca roline (Albecaro). de kinderen van prin ses Gracia en prins Rainier, zal In augus tus klaar komen en na een technische proefvaart op de Eems onmiddellijk koers zetten naar het miniatuur-staatje aan de Middellandse Zee. Zullen de op drachtgever en z'n echtgenote voor de doopplechtigheid en de tewaterlating zelf naar Groningen komen? „We we ten officieel van niets", zei de commer cieel directeur van de werf, de 38-jarige Herman M. Kerstholt. Waaraan heeft de werf van Herman Anton en Jurjen Kerstholt de opdracht van de Monegaskische prins te danken? „Waarschijnlijk heeft de Prins jachten van ons in de haven van Monaco gezien", meent de in Haren woonachtige scheeps architect Beck, die drie jaar bij de Gro ninger werf in dienst is. „De prins heeft in ieder geval de 39 meter lange Allebo H bekeken, die we voor een Frans-Bel gische industrieel hebben gemaakt Hij was nogal geïmponeerd door de lijn van het schip en stelde zich met ons in ver binding. „Uit het contact is een opdracht voort gekomen, die volgens de heer Beek een erkenning inhoudt voor de hele noorde lijke scheepsbouw. In de loop van het vorig jaar reisde de heer H. M. Kerst- Academische examens LEIDEN. 1 juli Aan de rijksuniversiteit zijn geslaagd voor de examens: doet. Fran se taal- en letterkunde: mej. C J M Nies ten (Roermond) en me). T K Duyster Cs-Gravenhage)kand. Franse taal- en let terkunde: de heer H C M van Delft «Rot terdam); kand. klas? taal- en letterkunde me). M Stol (Middelburgme). P E Franke (Voorburg); doet. farmacie: mej. M A P v d Poel (Rotterdam). DELFT Geslaagd voor de examens: kand. wiek. ingenieur: R P Adriaans* (Den Haag), L B D Harkema (Delft), J O de Kat (Den Haag). B P Klooster (Den Haag). A W M Kok (Den Haag). J H A de Smit (Rotterdam), T H M Smite (Den Haag), W H Swarte ('Haarlem); kand. werktuigk ingenieur. R Aldere (Bremen). J J Alexan der (Delft). J Renier (Delft), J Bolwldt (Rotterdam). E F M Driessen (Nijmegen). W J Hoogervboezem (Lekkerkerk). P V ten Hove (Den Haag). F W M van Joost (Den Haag), A C A van Resteren (Leiden), W A M Knaven (Den Haag). H P Kruithof (Rotterdam). J Mollema Appingedam). A J M S van Montfoort (Den Haag). T G Muntlnga (Den Haag). T R M van Neck (Enschede). P A van Rijs (Zevenhulzen). H J Smits (Barendrecht). F Treuren (Krim pen a. d. IJssel), R T Veldhuyzen van Zanten (HUlegom). J P Visser (Den Haag). B J J Weerelnk (Vasse). E A M de Wit (Delft): kand. schelk. Ingenieur: me). J X C Hessels (Delft). L Aaldijk (Rotterdam) J M A Baas (Bergen). E J van Beem (Den Haag). J L de Blieck (Bilthoven). C Boer (Apeldoorn). H Boer (Rhoon) (met lof). P Bos (Den Haag). J C van den Bos (Delft) H Bosch (Wierden) (met lof). J J J Bosch (Baexem), R Breek (Schiedam), HAP Collenteur (Leidschendam). P van Doorne (Den Haag), J A Duine (Delft). R Glaser (Voorburg). J Glass (Leeuwarden). R H J Goris (Geleen), B Haanappel (Santpoort). L P van 't Hof (Zuidland). C do KeizeT (Amsterdam). G J Kerlen (Den Haag). E J van de Kraats (Arnhem). W van Krimpen (Delft). J G Kruisweg (Apeldoorn). G H Lameris (Amsterdam). C M van der Linden (Rotterdam). H W van der Linden (Den Haag). P van der Loo (Den Haag), K J H van Loon (Den Haag), H C van der Meijden fRulnen). A L Mooiweer (Harlingen). R E Niemandsverdriet (Rotterdam), T J Nieuw- atad (Gorlnchem) (met lof). F J Osinga (Haren), J C Pronk (Den Haag), J I Ris- •eeuw (Schoondjjke), C Ruijterman (Rot terdam), J Scherm'erborn (Zuid- en Noord Schermer). J Schram (Rotterdam). Tan Hong Sheng (Den Haag). B J Terpelle (En- *hede).G C Westbroek (Den Haag). H F Zoek (Rotterdam): ingenieurs-wisk. inge nieur G J de Bruin (Rotterdam). A J Her mans (Noordwijk aan Zee). G J van den Heuvel (Delft). H W Hoogstraten (Lelden) (met lof). H Kamphorst (Apeldoorn), P F de Maat (Vogelwaarde). A G Noordam Cs-Gravenzande). C de Ridder (Rotterdam) (met lof). T J Rlnges (Utrecht). W H G Ruhe (Amsterdam); Ingenieurs scheeps bouw*. Ingenieur: M A Pannevis (Krimpen aan de IJssel). ROTTERDAM Geslaagd voor het kand. ex. economische wetenschappen: H A Vos (Rotterdam). G Th J M Storimans (Rijs wijk). E van den Ouwelant (Voorburg), C de Voogd (Rotterdam). H A van Dijk (Rot terdam). E F van Veen (Den Haag) cn M G Sen (Den Haag). Nederland op tweede plaats internationaal honkbaltoernooi In een drie uur durende wedstrijd hebben de Amerikaanse Grand Rapid Sulltvans maandag in een ontmoeting voor het Internationaal honkbaltoernooi te Haarlem een gemakkelijke 111 zege behaald op de England Spartans. In de weinig enerverende strijd, die acht In nings duurde, waren de Sullivans ver uit superieur aan hun tegenstanders. Matthews, Reld en Angelo sloegen elk een homerun, waai door het aantal home runs ta dit toernooi op vijftien kwam. Stand na drie dagen: 1. Sullivans 36, 1/3. French Woods en Nederlands Bonds- team 22, 4. England Spartans 30. Zweed (60 j.) wordt Kanaalzwemmer Een 60 jaar oude Zweed, die pas op 48-jarige leeftijd aan grote zwemtoch ten begonnen is, wil deze maand pro beren de Straat van Gibraltar over te Zwemmen. Zweminstructeur Erik Martin is van daag per vliegtuig naar Palma de Mal- lorca vertrokken om daar nog twee weken te trainen. Hij zei te denken dat hy ongeveer zes uur nodig zal hebben om de 18.5 km tussen Tarika naar de Afrikaanse kust ergens tussen Ciris en Cruses af te leggen. Voor de eerste klasse a (heren) van dg zomercompetitie van de KNZB werd maandag de wedstrijd NereusPSV jMpulrl Nereua won met 7—4. (Van een onzer verslaggevers) holt met tekeningen naar Monaco en kreeg bijna onmiddellijk het prinselijk fiat. „Ik heb kennelijk goed aangevoeld wat de prins wilde". Het is een kwestie van feeling en geluk geweest", zei de scheepsarchitect. Naar Tokio? Sommigen die het jacht al op de werf hebben bekeken, zijn van mening dat in de Albecaro iets van de coaster is terug te vinden, maar de heer Beck is daarvan zelf niet erg overtuigd. Hij vindt dat het schip voor honderd procent een zee- jacht is. De Albecaro waarmee prins Rainier en z'n gezin zullen gaan spelevaren, is vol ledig zeewaardig en berekend op een snelheid van tenminste veertien mjjl. De prins wil grote zeereizen gaan maken en hü schijnt te overwegen om het volgend jaar met z'n eigen schip naar Japan te PRINS RAINIER II tevreden gaan. Hü zou volgens deze nog niet be vestigde geruchten de Olympische spelen willen büwonen. Het schip dat met stabilizers, radar, echolood en tientallen andere technisch» snufjes is uitgerust, biedt plaats aan de eigenaar en z'n gezin, vijf gasten en elf twaalf bemanningsleden. Vergeleken met de negentig meter lange Marie-Christine van scheeps-mag- naat Onassis, is het jacht van prins Rai nier nog bescheiden, maar het hoeft geen betoog, dat de prins niet op een dubbel tje hoeft te kijken. Hoewel Frankrijk het kleine staatje aan de Middellandse Zee door maatregelen op fiscaal gebied de duimschroeven heeft aangezet, blijkt de vorst zich nogal wat te kunnen permitte- De koffie-dikkijkers keken evenwél zuur toen de laatste slag van deze vier partijen was geslagen. Jawel. Santana had de Duitser Christian Kuhnke zon der mankeren verslagen, maar de za terdag tegen Mullikan nog ongenaak bare Bobby Wilson werd door de Ame rikaanse grappenmaker Chuck McKin- ley links en rechts om de oren gesla gen. De twee meter lange Amerikaan se student Frank Fröhling. die Roger Taylor in een servicemarathon had verslagen stond hoofdschuddend te knoeien en werd door de bijna even lange Australische bankemployé Fred Stolle uigeschakeld en als daveren de sensationele klap op de vuurpijl de grote favoriet van dit Wimbledon, de als nummer één geplaatste Austra liër Roy Emerson verloor van de ijs koude. Duitse architect-in-spé Wil helm Bungert. Nadat het centrecourt donderdag dc nu reeds als klasiek te boek gestelde strüd Santana-Osuna had mogen bele ven, kreeg thans de met duizenden in verrukking toekijkende tennisfans be zette baan, een thriller van de bovenste plank voorgeschoteld: 8—6, 36 6—3. 46, 63 voor Bungert was de uitslag van deze party, die vooral ln de laatste set zeldzaam opwindende momenten op leverde. Het resultaat van deze belangwekken de cn eindelijk weer eens zomerse ten nismiddag, die Nederland ook nog twee successen zou opleveren, was dat ia de ren. De gebroeders Kerstholt vertellen uiteraard niet, welk bedrag er voor het droomjacht moet worden neergeteld, maar volgens andere deskundigen zouden de kosten op aanzienlijk meer dan twee miljoen moeten worden geraamd. Prins tevreden Met de bouw van de Albecaro kon in het najaar van 1962 worden begonnen. Het schip werd in secties gebouwd en het casco kon vele maanden later in min der dan vier weken overeind worden ge zet De heer Beek vertelt, dat de sleep en voortstuwingsproeven in het Neder lands Scheepsbouwkundig Proefstation in Wageningen zeer naar wens verliepen en dat er in de bouw van het schip weinig stagnaties zijn opgetreden. Er is tussen opdrachtgever en werf steeds contact geweest. De Monegaskische vorst heeft niet alleen geregeld z'n wen sen op technisch gebied kenbaar gemaakt maar ook zorgvuldig de inrichting van het schip bepaald. Op Tweede Pinksterdag van dit jaar bracht de vorst een onopvallend bezoek aan Groningen. Hij landde op Eelde en werd per auto naar de werf aan de An- tillenstraat gebracht waar hij enkele uren verbleef. Hij voerde uitgebreide be sprekingen en liet zich anderhalf uur lang op het schip rondleiden. Hij toonde zich bijzonder vergenoegd over de resultaten en liet z'n stemming niet bederven, toen de wagen waarmee hij naar Eelde terugkeerde, door de Groninger politie werd aangehouden, omdat de chauffeur de 50 km grens overschreed. Pyromaan was bij cle brandweer De gemeentepolitie van Hoorn heeft de 24-jarige ijzervlechter A.P. gearres teerd, die er van wordt verdacht de af gelopen maanden diverse branden te hebben gesticht De man was deskundig op het gebied van brandjes, want hij was al vier jaar lid van de vrijwillige brandweer van Hoorn. Hij heeft inmid dels bekend. P. werkte bij voorkeur met in ben. zine gedrenkte oude kranten of lappen, die hij dan ergens naar binnen gooide. Zondagavond was hij bezig bij een kel der onder een café. Een politieagent zag de man rond lopen en stelde even later met de eigenaar van het café een onderzoek in. In de kelder ontdekte men tussen daar opgeslagen rieten stoelen een in benzine gedrenkte, brandende dot katoen. P. werd even later opgepakt en bekende na een vry langdurig ver hoor. Hij zal dezer dagen voor de offi cier van justitie worden geleid. S. S. M. Heyplaat N. V. te Rotterdam is opgericht met een kapitaal van 20 prio- teits- en 9980 gewone aandelen van f. 1000, waarin deelgenomen wordt voor 20 en 1979 gewone aandelen door de Scheepvaart- en Steenkolenmij. die di rectrice wordt Leden van de raad van bestuur worden de heren B. E. Ruys, P. C. van Houten, J. H. Oerlemans en W. M. van der Vorm, directeur van S. S. M. Doel is het stuwadoorsbedrijf, enz. halve finale Bungert het gaat opnemen tegen de onberekenbare Mckinley en Santana moet proberen de sterke ser vice van de dubbelspelspecialist Stolle te doorbreken Roy Emerson, de eeuwige tweede die na verleden jaar door een gebroken teen te zijn uitgeschakeld alles op alles zou zetten om in navolging van zijn grote landgenoot Rod Laver het ..groot slem" in tennis te halen door na het winnen van de Australische en Franse kampioenschappen ook Wimble don en Forest Hills op zijn naam te bren gen zal in de slotfase dus niet van de partü rijn. Rest; niet zo best Wilhelm Bungert, de 24-jarLge spon tieve, maar moeilijk lachende Keulenaar, had daarmee voor Duitsland bereikt, dat sedert 1937 toen Von Cramm het tot de eindstrijd tegen Budge bracht, geen enkel zijner landgenoten had gepresteerd De drie overige kwarteindstrijden zul len niet in het gouden boek der tennis- historie worden opgetekend. Mckinley was zo ongenaakbaar aan het net. en nummer twee van Engelands ranglijst Bobby Wilson maakte het verhaal, da', hij een goede met een slechte party af wisselt zo waar, dat het treffen na de aanvankelijke spanning in de eerste set het aankijken nauwelijks waard was: 86 64 62 Dat was anders met de partij tussen Santana en Kuhnke. wan', een wedstrijd met de artistieke tennis- De keuringscommissies behoefden ook gisteren niet met man en macht aan de slag om de bloemen in het Krelagehui* te beoordelen. Alleen de bijgoed-jury had vrij drukke bezigheden. Er stond een fraaie collectie lelies van fa. J. S. Dut, Den Burg (Texel): soorten die moei lijk in cultuur zijn: de Hansonii met de gespikkelde helder-oranje bloemen en de Mar ha n-hy briden Jupiter. Mrs. R. O. Backhouse, de crème-zwartgespikkelde J. S. Dyt, de donkerrode (bijna zwarte) Sport uit Jupiter. Lelies zagen we ook van gebrs. Hoff uit Hem: de trompet Royal Gold van de in Amerika woon achtige Hollandse kweker Jan de Graaff en een selectie, door de fa. Hoff gewon nen, die veel donkerder geel is. P. Rumphorst uit Uitgeest liet gisteren een en ander van ixia's zien. Vrijwel al les wat naam heeft in de ixia's kon men ontdekken: de rode Venus, de Rose Queen, de bekende Castor en Achilles, de kloeke Neptunus, de aparte groenach tige viridiflora en vele andere soorten. In een aantrekkelijk arrangement toon de fa. C. C. Winkel uit Benningbroek ex cellente kwaliteit anemonen. Van de halfdubbele St. Brigid noemen we o.m. de rode The Governer, de blauwe Lord Lieutenant en de purperrose Admiraal. Van de enkele een vaas bijzondere ge mengde The Caen en verder de rode Hol la ndia, de blauwe mr. Fokker en de pur perrose Sylphide Joli Coeur was de enige gladiool en ingezonden door fa. Jonkman-Hulse bosch uit Sassenheim. De knollen waren niet behandeld en gewoon buiten ge plant. Veruit de vroegste gladiool en veel aantrekkelijker van tint dan biiv Allard Pierson. De blauwe Hollandse iris Hildegarda werd ingezonden door fa. J. de Goede uit Breezand, van deze fir ma zagen we ook Orange King. De Graaff Bros S. A. van Konijnenburg Co., Noordwijk, liet ojn. een impo sant bloemstuk van Oriental Beauty zien. Daarnaast zaailingen, waarvan de brons kleurige 38, de blauwe 60 en de gele 36 er zeer goed uitzagen. P. Nüssen Zn.. Santpoort, etaleerde Symphonia, geel met witte vlag, en Lemon Champion, geel met crèmegele vlag. Ter zitting van het Ambtenaren gerecht in Den Haag is gisteren scherpe kritiek geuit op het beleid van de plaatsvervangend-secretaris- generaal van het departement van defensie, de heer S. D. Duyverman. Aanleiding hiertoe was de klacht van mejuffrouw M. Chr. van Mals- sen uit Rijswijk, die zich niet kon verenigen met het haar gegeven ont slag. Mr. W. H. Vermeer, die als haar ge machtigde optrad, wees erop, dat me juffrouw Van Malssen indertijd was toegevoegd aap het bureau van secre taris-generaal R. C. Rietveld. In de rang van referendaris vervulde zij daar be langrijke werkzaamheden, doch toen de heer Rietveld met pensioen ging, werd zü „uitgerangeerd" en werden haar slechts „klusjes" opgedragen. Zij mocht echter blijven als zij haar werk „naar genoegen" zou verrichten. Pleiter uitte scherpe kritiek op de wijze waarop men te werk was gegaan. Hy stelde dat de heer Duyverman de speler Santana is altyd het aankeken ten volle waard Hoe gemakkelijk de Spanjaard ook won. Kuhnke's service was een sterk wapen, dat vrijwel gelükwaardig was aan dat van „Manoio". De Spanjaard was echter heer en meester door grotere netpresste, meer variatie in zün slagen- arsenaal, grotere snelheid en beter anti- cipatievermogen: 63 64 64. De Amerikaan Frank Fröhling accen tueerde zijn siungelachtigiheid door in de partij tegen Fred Stolle, over de baan te sjokken met de houding van een man die door de gehele wereld, scheidsrecn- ter, lijnrechters en noodlot incluis naar het leven wordt gestaan. Met zijn lange magere benen onder hef ver over de broek hangende tennishemd leek hy een ontluisterde ooievaar, die in een storm terecht was gekomen en zün nest niet meer kon vinden. Zijn service had soms even het effect van mortier vuur maar al was die van Stolle minder tndrukwekkend, de zekerheid was bil de Australiër juist iets groter en hef effect daardoor beslissend: 97 75 64 Waarom niet? Toen de blonde Wilhelm Bungert tegen de donkere Australische tennisatleet Rov Emerson aantrad, kon niemand vermoe den. dat 132 onvergetelijke minuten zou den volgen. De service voerde de boven toon tot en met de achtste game (44). toen verloor Emerson zijn opslag dade lijk gevolgd door Bungert, maar een nieuwe doorbraak op 66 leverde de Duitser de eerste set op. Nu ja, dacht men. waarom zou Emerson geen set verliezen. Maar Bungert was sterk. Zeer sterk zelfs. En hij was althans deze middag de meest complete speler ondanks zün af cn toe missende backhanddrive. De beslissende doorbraak ln de tweede se» kwam in de tweede game al, toen Bun gert na vüfmaal advantage zün service verloor. Het werd 36 voor de Austra liër en de score leek zün verwachte loop te zullen krügen. Er ontbrak echter iets in het powe»- play van de Australiër. Niet alleen kon Emerson de goede lengte in zijn topspin forehand niet krijgen, ook zün tweede service was te gemakkelijk te bespelen De regen viel gestadig neer en de lucht boven het oude goederensta tionnetje in Vlodrop was een grau we massa toen gistermiddag een lange trein kreunend stopte. Sinds jaar en dag rijden hier geen reizi gerstreinen meer en de drie goede rentreinen die dagelijks Vlodrop van en naar Duitsland passeren, zijn de enige zorg van de eenmansbezet- ting van de spoorwegen hier in dit puntje van Limburg. Maar gistermiddag stopte er een personentrein van Duitse makelij, ge trokken door een Nederlandse diesel loc. Coupéraampjes werden naar be neden geduwd en flarden muziek uit draagbare radiotoestelletjes vermeng den zich met het sissen van de remlei dingen van de trein. Uit de coupéra men hingen jongemannen, Duitse jon gemannen, die in ons land de eerste drie maanden van hun militaire dienst in het kamp Budel tussen Weert en Eindhoven gaan doorbrengen. Toen enkele Nederlandse spoorweg autoriteiten de trein binnenstapten, wa ren de negentien onderofficieren juist gereed met een gesprek met deze mili tairen dat vanmiddag al om half twee in Keulen was begonnen. Nog maar nauwelijks hadden de jonge mannen. die allen in burger waren ge kleed. in Keulen afscheid genomen van hun familie of het gesprek was begon nen. Het alles beheersende gesprek over hoe de Duitse militairen zich in Neder land moeten gedragen. Correct, correc ter zelfs dan in Duitsland, want de Ne derlanders, zo werd hun gezegd, hebben er alle reden voor om deze zü het vreedzame Duitse militaire invasie kritisch te bekijken. De honderden jon- ene dag nog had verklaard, dat me juffrouw Van Malssen „subliem" werk te, maar de andere dag haar door een ingrijpende wijziging in de organisatie van het bureau van de secretaris-gene raal op een züspoor had gezet. Namens mejuffrouw Van Malssen (ridder in de Orde van Oranje-Nassau en draagster van het Kruis van ver dienste voor haar werk in oorlogstüd) eiste hij vernietiging van het ontslag en het herplaatsen van klaagster in een functie overeenkomstig haar capacitei- Mr. E. Drooglever Fortuyn, optredend namens de minister van defensie, her innerde eraan, dat op 1 december 1960 de leiding van het departement ingrij pend was gewijzigd, zodat mejuffrouw Van Malssen er niet op kon rekenen, dat er voor haar niets zou veranderen. De heer Duyverman had een eigen staf en doet bovendien veel meer detailwerk zelf dan de heer Rietveld had gedaan. Volgens mr. Drooglever was overplaat sing naar een andere functie zonder meer mogelijk. Over drie weken zal het ambtenaren gerecht uitspraak doen. en zijn lobs waren tekort Toen Bungert de derde set won (63) begon het er lelijk uit te zien. De zwiepende, scherp duikende fore hand van Bungert baande zich opnieuw een weg door de service, doch op 21> voor de Rijnlander kreeg het spel van Emerson ineens de vlaag van maoht en trefzekerheid, die hem aan de top van de wereldranglijst had gebracht. Bungert werd drie games lang weggevaagd en het keerpunt leek daar te zijn. Helaas, de mysterieuze superioriteit ebde weer weg en al won Emerson de set (46) erg overtuigend was het slot weer niet geweest. Toen kwam het ex plosieve, adembenemende sluitstuk, waar de vonken van af spatten. Emerson ver loor zijn service, o.a. door een dubbele fout en in de vijfde game nog eens. waarna een love-game' van Bunger: volgde Het was 51 voor Bungert en de situatie voor Emerson leek hopeloos te Spleetjes Maar Roy klemde zün kiezen vast op elkaar en kneep zün ogen tot spleetjes Hij won zijn service en daarna vechtend als een leeuw, die van zijn tegenstander Na drie matchpunten te hebben wegge werkt. Met de service in eigen hand leek 45 en meer mogelijk. Bungert vertrok nog steeds geen spier, geen haar zat ver keerd en geen zweetdruppel verscheen op zijn voorhoofd. Hij joeg driemaal een return langs Emerson: 1540, weer twee match- punten dus. maar opnieuw sloeg een smash van Bungert achter de baseline in en weer werd het gelijk Ook het zesde wedstrijdpunt werd nog teniet gedaan, toen nadat een crossdrive van Emerson op de lijn uit werd ge- gemannen, voornamelijk uit Keulen en Mönchen-Gladbach luisterden apatisch Zij waren nog te veel vervuld van het afscheid dat zij van hun ouders, ver loofden en vrienden hadden genomen. Zij lieten het over zich heen gaan, het verhaal van de Duitse bezetting, waar van zü al zoveel gehoord en gelezen hadden, maar dat hun eigenlijk zo irre- eel leek. Zü waren nog niet geboren, dez» toekomstige soldaten van de Duitse bondsrepubliek toen het oorlogsleed ons land overspoelde. Terwijl de onderoffi cieren vertelden over het nieuwe kamp dat zij in Nederland gingen bevolken, doorwoelden velen van hen de nieuwe koffers, die thuis zorgzaam waren inge pakt. Anderen hadden foto's van familie leden tevoorschijn gehaald. In dit op zicht onderscheidden deze recruten zich niet van Nederlandse aankomende ml- litairen, die zich voor het eerst bü hun onderdeel melden. Of het nu kwam door de nadrukke lijke instructie te allen tijde correct te blijven of voor een timide stemming vanwege het moeilijke afscheid thuis, vaststaat, dat het opmerkelijk rustig was in de trein. Geen geschreeuw, zoals men dat eens van Duitse militairen gewend Waarom? Geen gezang, maar een trein vol ge laten jongemannen, die naar een vreemd land werden gevoerd. In Roermond en Weert werd gewuifd tegen op het station wachtende reizigers, eerst aarzelend, toen spontaan alsof de ingepompte re serve was weggevallen. „Waarom wuiven die mensen eigen lijk?", vroeg een van de recruten aan een groep van zijn vrienden. Cynisch luidde het antwoord: „Omdat we nog geen uniform aan hebben". Er waren weinigen onder hen die ons land al eens eerder bezocht hadden. De transportofficier, een jonge luitenant, vertelde over de hartelijkheid, die hü in en rond Budel de afgelopen weken had ontmoet. ..Toen ik werd aangewezen om in Budel dienst te gaan doen. ben ik bang geweest", zo zo vertelde hü. „bang omdat ik vreesde dat de Nederlanders ons links zouden laten liggen, maar het is me meer dan honderd procent mee gevallen." De Nederlanders zullen rond Budel geen exercerende Duitse militairen zien. De exercitie speelt zich allemaal binnen de omheining van het kamp af. En de korte marsen zullen ook binnen de beslo tenheid van het kamp worden gehou den, zodat de nog steeds in Duitsland in trek zijnde soldatenmarsliederen ge dempt zullen worden door het lover der bomen. De N.V. Rubberfabriek meldt over 1962 iets gedaalde omzetten. Het bruto- bedrijfsoverschot vóór belasting was 7 pet lager. Het geconsolideerde be- drijfsoverschot na belasting en tan tièmes was f 11,71 (vorig jaar 12,6) miljoen, afschrijving f 7,08 (6,65) min., vernieuwingsfonds f 1,49 (1,82) min. reserveringen f 0,58 (0,84) min., fusie- kosten Hevea f 274.700 emissie- kosten f (0,38 min.). De winst was geven, capituleerde de Australiër op t zevende wedstrijdpunt languit val lend naar een onhoudbare forehand cross. Bungert had de strijd beslist met zijn sterkste slag. Moeilijk De zwakke service van Eva de Jong was oorzaak van een onnodige moeilijke overwinning van haar en Jenny Ridder hof in de tweede ronde van het dames dubbelspel tegen de Amerikaanse mej. Alvarez en de Australische mejuffrouw Newman. Onze dames verloren daardoor de eerste set met 5—7. maar wonnen verder door goed spel van vooral mevr. RLdderhof en soms ook door sterk voleren van mevr. De Jong de volgende sets. 6—2 6—4. De laatste set had Eva de Jong zoveel zelfvertrouwen gegeven, dat zij later met Willem Maris een zeer verdienste lijke patrij speelde tegen het Zuidafri- kaanse duo Hagan en mej. Callanon Laatstgenoemde was in deze party bij zonder ziwak_ Willem Maris kon zich zel£s veroorloven tweemaal zijn service te verliezen en toch met 62 63 naar de volgende ronde over te gaan Het eerste transport militairen, een vijfhonderd man, was om half zes gisteravond in het kamp. Gisteravond laat kwam met een extra trein de rest en vandaag begonnen duizend Duitse militairen hun eerste exercitielessen in Budel. Drie maanden lang zullen zij hier blijven om dan weer plaats te maken voor duizend nieuwe recruten. Budel wacht af hoe dit militaire experiment zal aflopen. Sfeer in ft gezin De Nieuwe Leidsé' er in t Kennedy's gevolg had last van de Italiaanse politie Maandag, de eerste dag van het be zoek van de Amerikaanse president aan Rome, is door een aantal kleine inci denten ontsierd. Men weet deze ge beurtenissen aan te grote ijver van de Italiaanse politie. Al direct na de aan komst van Kennedy op het vliegveld Fiumicino ontstond verwarring toen de politie probeerde de lijfwacht van de president van het platform te verwü- deren. Vervolgens gingen de journalis ten en fotografen te keer omdat de po litie hen niet op voor de pers gereser veerde plaatsen wilde toelaten. Bü het Quirinaal aangekomen, werd verscheidene leden van het presiden- tilëe gevolg de toegang tot het paleis geweigerd. Hiervan waren de chef van het protocol Biddle Duke en het hoofd van de nationale veiligheidsdienst Geor ge Bundy het slachtoffer. Pas na een heftige woordenwisseling en nadat jjour nalisten de Italiaanse politie hadden overtuigd dat de twee Amerikanen d» waarheid spraken, mochten zij naar binnen. Het derde incident deed zich voor toen president Kennedy een bezoek bracht aan het monument voor de on bekende soldaat. Zoals hij ook in West- Duitsland- en in Ierland had gedaan, wilde Kennedy de uitgestoken handen van de hem begroetende Romeinen druk* ken. Met zuidelük enthousiasme door braken zü de afzetting, doch in hun ijver om de Amerikaanse gasten te ont zetten, zagen de politiemannen geen ver schil meer tussen stadgenoten en bezoe kers, waardoor ook deze niet gespaard bleven voor de enigszins hardhandige politionele actie. Een Amerikaanse re chercheur miste later zijn pistooL De Amerikaanse chef van het protocol heeft inmiddels bü de Italiaanse autori teiten zün beklag ingediend over de onvoldoende ordemaatregelen. f 2,26 (2,88) min, waarvan f 0,22 (0,22) min. minderheidsaandeel derden. Reeds voorgesteld is 10 (14) pet divi dend. Het geplaatste kapitaal nam door fusie met Hevea toe tot f 18,27 (15,53) min., de algemene reserve daalde tot f 2,2 (2,25) min., de agioreserve steeg tot f 27,46 (19,66) min. De vergadering is 16 julL Het resultaat van 1961 had slechts ge ëvenaard kunnen worden bij een vergro ting van de omzet gezien de stijging van kosten, die niet voldoende door efficiency konden worden goedgemaakt, de ver scherpte concurrentie en het prüsbeleid. De omzetdaling in sommige afdelingen werd bijna goedgemaakt door stijging in andere, dank zij de brede spreiding. Ook het achterblijven van Hevea en Vrede- stein-Loosduinen drukte het totale re sultaat Door het buitengewoon ongun stige weer in voorjaar en zomer 1962 werd de afzet van plastic zomerschoeisel en rijwielbanden sterk geremd. Door de beëindiging van de samenwerking met Dayco was nog f 200.000 afschrijving no dig. doch verdere verliezen uit dien hoof de zijn niet te verwachten. Te Loosduinen was een vrij aanzienlijke achteruitgang bü transportbanden door verminderde vraag bij de mijnen, terwijl de overbren ging der installatie eveneens remde. Autobanden zijn het grootste artikel in de totale produktie geworden. De afzet- kansen in de Euromarkt zün toegenomen maar tevens is daar de concurrentie ver scherpt. De investeringen in de autoban denfabriek bieden daarbij gunstige voor uitzichten. Een gunstige factor is de uit breiding van de wagenparken. Men staat géreed de produktie te verhogen, waar bij de personeelsvoorziening zorg blüft geven. De nieuwe personenwagenband V-83 is aan de vakpers gepresenteerd. De produktie van truckbanden met radiale constructie is begonnen. Voor fiets, en bromfietsbanden is een internationaal zeer belangrüke positie opgebouwd, en het produktiepotentieel is de grootste in de Euromarkt Hogere uitvoer kon de verminderde vraag ten dele goedmaken. De produktie-afdelingen voor technische artikelen waren voldoende van werk voorzien, hoewel het tempo van de in dustriële groei wat geremd wordt De produktie van schuimrubber is vergroot evenals die van schoenhakken en zooi plaat. In 1963 werd in de eerste maanden de verkoop van auto- en rüwielbanden door de weersinvloeden geschaad, doch de totale omzet wijkt in 1963 niet veel af van 1962. Men verwacht in staat te zijn de grotere produktie te verkopen, mede door uitvoer. Grote investeringen zullen nodig zün voor besparing van arbeid en kosten en hoopt door vroegere investe ringen de aantasting van de winstmarges voor een groot deel goed te maken en heeft vertrouwen in de toekomst ook al zal 1963 waarschijnlijk een moeilijk jaar worden. In de geconsolideerde jaarstuk ken nam de aanschafwaarde van duur zame produktiemiddelen met f 13 min. tot 1082 min. toe vooral door omvangrijke in vesteringen te Enschede, terwijl liquide middelen met f 6,3 min. afnamen. De post lang vreemd vermogen steeg met f 4.5 min. door opneming op een onder handse lening. Wij vragen voor spoedige indiensttreding: VERKOOPSTER enige ervaring vereist. Vijf-daagse werkweek Opname in Pensioenfonds Met vakantieafspraken wordt rekening gehouden U kunt mondeling of schriftelijk solliciteren. Indien u telefonisch een afspraak wilt maken bel dan no. 25838 Breestraat 142-144 LEIDEN jVFERGENS is de glorieuze onzekerheid in de sport zo onzeker als op het „Glorious Wimbledon". De tennisexperts hadden zich wederom laten verleiden tot het doen van voorspellingen over de resultaten van de kwartfinales in het herenenkelspel, waarmee de officieuze wereldkam pioenschappen der z.g. amateurs gisteren werden voortgezet. De prognoses waren gebaseerd op hetgeen de overgebleven acht titelkandidaten in hun voorgaande partijen aan mogelijkheden en vorm hadden laten zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 8