UIT HET VUISTJE Rus wilde ambtenaar uit VS tot spionage dwingen Kennedy lanceert aanval op rassendiscriminatie Emancipatie in De West herdacht Komen communistische leiders weer bijeen Frans verbod op invoer tomaten en abrikozen Coiiiecorn gaat zaken doen Mannenhak enige spoor in moord Zeeuws meisje /ft een éumfce Doolhoven vroeger l'jgira DINSDAG 2 JULI 196S Uitwijzing Sevastjanof bevolen Bewijsmateriaal T-JET Amerikaanse ministerie J klaard, dat „de Amerikaanse bewering van buitenlandse zaken heeft rUWl aaUWeziS onjTÜ^Ïd gisteren in een nota aan de Rus- O is- Het is niet uitgesloten dat de Russen sische zaakgelastigde in Was- moeting tussen de twee broers, die el- kaar voordien in 25 Jaar niet hadden ge- een Amerikaanse diplomaat bij wijze_ ziem zou in april jj. hebben plaatsge- hington de uitwijzing bekend ge maakt van de Rus Sevastjanof, die gepoogd heeft een buitenlan der. die in Amerikaanse over heidsdienst is, tot spionage te bewegen. Sevastjanof, die werk zaam is op de Russische ambas sade in Washington, zette deze buitenlander onder druk door met maatregelen tegen zijn fa milie in de Sowjetunie te drei gen. De bewuste buitenlander, die in middels het Amerikaanse staatsbur gerschap heeft aangevraagd, wordt in diplomatieke kringen aangeduid als „John". De man zou werkzaam zijn op het Amerikaanse inlichtingenbu reau C.I.A., dat als hoogst geheim be kend staat. In de officiële beschuldi ging wordt de attaché van de Russi sche ambassade „activiteiten die on verenigbaar zijn met zijn diplomatieke status" verweten. De ambtenaar van het C.I.A. heeft de Amerikaanse autoriteiten van de pogin gen van Sevastjanof om hem tot splon- nage over te halen, zelf op de hoogte ge steld. Op hun advies had h(J zelfs twee keer een ontmoeting met het lid van de Russische ambassade. Met foto's en met op de band opgenomen gesprekken heeft hl) trachten te bewijzen dat Sevastjanof beschuldigd kon worden van splonnage. „Comité" Derde man Ook -o een derde persoon met deze spionnagezaak te maken hebben. Volgens Amerikaanse autoriteiten Sevastjanof bij zijn pogingen orr ambtenaar tot medewerking te bewegen, gebruik hebben gemaakt van de bemid deling van diens broer, die door de Sowjet-diplomaat naar de Ver. Staten was gehaald doch inmiddels weer naai de Sowjetunie is teruggekeerd. De ont- Op de gemeente Zaamslag is de 69-jarige heer J Wisse uit Zaamslag gistermiddag door een vrachtauto aangereden toen hij op de" fiets de weg overstak. De man is kort na het ongeluk aan zijn verwondingen overleden. Maandagmiddag is de 62-jarige slager E, Schijns uit Geleen met zijn auto op de autoweg ter hoogte van het vliegveld Zuid-Limburg bij een inhaalmanoeuvre geslipt en tegen een boom gereden. De heer Schrijns gehuwd en vader van vier kinderen was op slag dood. Volgens gezaghebbenden Amerikaanse kringen heeft bij deze affaire ook een rol gespeeld- het Russchlsche „repatrië- ringscommifré", dat ook in Oost-Berlijn kantoor heeft en over een twintigtal agenten van de K.G.B. beschikt. De taak dit bureau is o.m. het opsporen van het buitenland uitgeweken Russen die nog familie in de Sowjetunie hebben en dezen onder druk te bewegen spiona ge voor de Russen te verrichten. Volgt de Russische regering de nor male procedure dan moet zij Sevastja nof terugroepen. Een woordvoerder van de Russische ambassade heeft echter v Dij W vergelding. Dit is sinds 1959 al maal voorgekomen. De 33-jarige Sevast janof bevond zich sinds 1959 in de Ame rikaanse hoofdstad. Gevangene wilde meisje ontvoeren (Van i onzer verslaggevers) Een uit de gevangenis ontsnapte jonge Duitser, is bij een poging een meisje in Kampen uit haar ouderlijke woning te ontvoeren door de politie gegrepen weer vastgezet. De jongeman was juist van plan met het meisje te vertrekken naar Giethoorn, waar reeds een kamer was besproken, toen de moeder van het meisje kwam opdagen. Onmiddellijk waarschuwde zij de. politie, die het tweetal even later met pistool in de hand met hun auto aanhield. Bij het onderzoek bleek de joi die een vals rijbewijs bezat, Karl taf Bever te heten en uit de gevangenis Bielefeld te zijn ont.' .apt. Na zijn ontsnapping had hij zich schuldig ge maakt aan diefstal van auto's en plegen van diestallen. Toen de grond voor hem in Duitsland te hee1^ onder de voeten werd, trok hij de Nederlandse grens over en ontmoette Kampen het (16-jarige) meisje. Tegen particuliere bedrijven Kent u Hervese, Kanter, Friese Leidse kaas? Wees niet één- kennig: houd van méér kazen! De Amerikaanse minister van justitie Robert F, Kennedy heeft gisteren het Congres gevraagd de rassenscheiding in particuliere be drijven te verbieden, omdat dit „een van de vormen van rassen discriminatie is welke het meest kwaad bloed zet". Voor de Senaats commissie van handel zei hij dat deze discriminatie een belediging cn een vernedering is voor miljoe nen Amerikanen. In een beschrijving van ,,de on zedelijke logica van deze huichel achtigheid" zei Kennedy: „Blan ken van welk verdacht allooi ook, zelfs prostituees, handelaars in verdovende middelen, communis ten of bankrovers zijn welkom in Inrichtingen welke sommige van onze federale rechters, ambassa deurs en ontelbare leden van onze strijdkrachten niet willen toela ten". In de Senaat zal het verbod van deze vorm van discriminatie niet slechts stuiten op verzet van zuidelijke afge vaardigden maar het heeft ook niet de steun van de republikeinse fractievoor zitter Everett M. Dirksen. Deze heeft amendement ingediend dat beoogt de rassendiscriminatie In openbare aan gelegenheden met argumenten en niet met dwang te beëindigen. De democraten hebben de steun van de republikeinen nodig om de ver wachte obstructie van de zuidelijke af gevaardigden (Filibuster) tegen de wet op de burgerrechten te overwinnen. Na betoogd te hebben dat helaas de zuidelijke overheid in vele plaatsen nog niet rijp is om deze kwestie zelf te re gelen betoogde Kennedy dat de federa le overheid wel moet ingrijpen. „Hoe kunnen wij tegen een neger in Jack- Mlssissippi. zeggen: Zodra er oor- is bent u Amerikaans onderdaan, r in de tussentijd bent u onderdaan Mississippi en kunnen wij u niet helpen." Hi betoogde dat de rassendemon- straties in Jackson. Birmingham. Sa- annah. Danville, en Cambridge wel en duidelijk bewijs zijn dat dit wets ontwerp dringend nodig is. Met twee gebeurtenissen hebben de Nederlandse Antillen gisteren het feit herdacht, dat honderd jaar geleden de slavernij werd afgeschaft, 's Mid dags is op Het Kif een tijdelijk mo nument onthuld ter herinnering aan de nu honderdjarige emancipatie. Het monument is opgericht op de plaats, r eens twee aanstichters tot een slavenopstand om het leven werden gebracht. Het voorlopige monument draagt als opschrift: „Dit monument werd door het ellandsbestuur aan de bevolking van Curacao aangeboden als een symbool van een herboren volk, dat zijn krachten wil bundelen om een nieuwe eendrachtige samen leving te scheppen." De tweede gebeurtenis was een her denkingsbijeenkomst van de Staten vanl de Nederlandse Antillen, gisteravond. Statenvoorzitter J. A. O. Bikker sprak! een herdenkingsrede uit, waarin hij dej gebeurtenissen van honderd jaar gele-l den releveerde en er op wees dat in de-1 ze honderd jaar veel is veranderd. „Vanl slavernij tot vrij volk- van kolonie tot t autonome status". Ook de Surinaamse minister-presi-j sident. de heer J. A. Pengel, heeft gis-1 teren op de dag der vrijheden een her denkingsrede gehouden, speciaal zijn aandacht wijdend aan de toekomst. Hij zei: „Niet al te lang meer een onderontwikkeld gebied te zijn, maar een ontwikkelingsgebied te worden, dat zich opmaakt om te gaan behoren Vrijdag gesprek met China Alle communistische leiders, be halve premier Chroesjtsjef, hebben Oost-Berlijn weer verlaten. De Poolse leider Gomoelka legde er bij zijn vertrek nog eens de na druk op, dat West-Duitsland be slist geen vinger aan de kerntrek ker mag hebben. Als dat toch ge beurt dan kan men er zeker van zijn dat dit een nieuw conflict tus sen Oost en West betekent, een bedreiging van de vrede. Het Is wel duidelijk dat de communis tische leiders, van wie de Roemeen Gheorghiu-Dej verstek liet gaan, niet meer dan enkele uren met elkaar hebben geconfereerd. Tijdens een boottocht op d< Spree zouden zij overeenstemming heb ben bereikt over de taktiek tegenovei China. spoedig naar Moskou terugkeren om 64 komende besprekingen met China voor te bereiden. Een Chinese afvaardiging is reeds in Moskou aangekomen om de komst van de Chinese onderhandelings delegatie voor de ideologische besprekin gen, die vrijdag beginnen, voor te be reiden. Er zou eveneens overeenstemming zijn bereikt over een communistische top conferentie, die medio juli In Moskou moet beginnen en waarop het voornaam ste onderwerp van gesprek zal zijn, de Comecon, de communistische gemeen schappelijke markt. Roemenië tyds al geen voorstander Koning Hoessein van Jordanië is niet alleen een liefhebber van sport- vliegen en autorijden, hij houdt er ook van op zijn zware Matchless- motor in de omgeving van de hoofdstad Amman een zo groot mogelijke snelheid te ontwikkelen. En als de regertngszorgen hem even vrijlaten, dan kunnen zijn onderdanen hun vorst op zijn zware machine zien langs daveren. voor de toekomst." De heer Pengel dat Suriname optimistisch mag zijn de zekerheid, dat het de moeilijk- reld niet zonder vrienden is. De ban den met Nederland en de Nederland se Antillen tonen meer en meer hun beproefde sterkte. Nooit zullen vrijwillig doorsnijden, al zullen licht veranderen. e wel- Twee mannen van honger overleden Fruittelers slaags met politie Duizenden Franse boeren zijn gisteren in Avignon slaags ge raakt met de anti-oproerpolitie. De politie moest traangas ge bruiken om de naar schatting 5000 fruit-en groentetelers, die protesteerden tegen de lage prij zen die zij voor hun produkten ontvangen, te verspreiden. Er vielen aan beide kanten gewon den. Als gevolg van deze en andere pro testdemonstraties heeft de Franse rege ring besloten tot een voorlopig verbod op de invoer van tomaten en abrikozen. Deze maatregel kan. indien nodig, wor den uitgebreid tot ander fruit en groenten, in het bijzonder wordt gedacht tafeldruiven. De maatregel is geno- vanwege de buitengewoon grote •ogst. Vooral de import uit Noord-Afrika achtereenvolgende dag stil, nadat 2.000 arbeiders gedurende elf wek stakingen hebben gehouden Frankrijk het gisteren tot onregelmatigheden ge komen. De door de overheid beheerde fabriek van Sud-Aviation in Toulouse met 7.000 werknemers ligt voor de derde Twee mannen zijn van honger en dorst omgekomen nadat hun vlieg tuig in het Afrikaanse oerwoud slechts drie kilometer van een dorp een noodlanding gemaakt had, zo blijkt uit via de Portugese kolonie I ^fwonien"belemmerd' Angola ontvangen berichten. De man- Op verschillende plaatsen n«n hebben wekenlang van vruchten geleefd, zo blijkt uit brieven aan hun familie die in het vrijwel onbescha digde vliegtuig gevonden werden. Zij hebben kennelijk geen kans gezien om zich een weg te banen door het dichte woud dat hen van het naburi ge dorp scheidde. Een jager rp groot wild had de twee annen Acacia Costa (28) en Carlos Fernandes (19) gevonden in hun sport- vliegtuig, dat 18 maart verdwenen is op ;n vlucht van Cubal naar Lobito. Blijkens de gevonden brieven was Fernandes op 9 mei, 52 dagen na de noodlanding nog in leven. Van Costa staat alleen vast dat hij het logboek tot 24 april bijgehouden heeft. (Advertentie) Jongen door de bliksem gedood Tüdens een hevige onweersbul Is gis termiddag In de Friese plaats Holwerd de 10-jarige Tjeerd van der Wielen door de bliksem gedood. De jongen was met vier vriendjes voedsel aan het zoeken z(jn konijnen. Hevig onweer in Zuid-Duitsland In de naoht van zondag op maandag heeft in Zuidoost-Beieren een hevig on- ging gepaard brandden gedeeltelijk af. De schade wordt op meer dan een miljoen mark geschat. Een groot deel van de oogst ging verloren. Tal van wegen werden door ontwortelde bomen versperd. BROMFIETSHINDER De politie kan op grond van feitelijke waarneming optreden tegen bromfietsers die overmatig geluid produceren. Er is in de meeste gevallen geen speciale meetapparatuur nodig om een overtreding vast te stellen. Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat, dr. S. H. A. Korthals, mede namens de minister van justitie, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mej. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra. De minister zegt dat de politie soms ten onrechte dus aanneemt dat er een meet apparatuur nodig is. In bepaalde gevallen kan dit wel eens gewenst zijn, en dan doet zich het probleem voor dat er nog geen eenvoudig apparaat is ontwikkeld waarmee men op elke gewenste plaats een zuivere meting kan verrichten. loonsverhoging kracht bij te In de Peugeotfabriek is gisteren door 18.000 arbeiders een 24-uurs staking ge houden. De 48-uu rasta king van het per soneel van de verkeerstorens en het me teorologisch personeel van de Franse vliegvelden liep gisteravond af. Ondanks de kritiek van Roemeense zijde op de Russische buitenlandse poli tiek, is gisteren een hoge Roemeense militaire delegatie voor besprekingen in Moskou aangekomen. De Russische mi nister van defensie, maarschalk Mali- nofski, was ter verwelkoming aanwezig. Premier Chroesjtsjef heeft zijn bezoek an Oost-Duitsland afgesloten met een bezoek aaan de Russische troepen in Wünsdorf, even buiten Berlijn. In het stadion werd een massabijeenkomst door maarschalk Jakoebofski geopend, waarna de premier een „levendige" toespraak hield, aldus het persbureau ADN. Waarschijnlijk zal Chroesjtsjef zeer De Poolse minister van buitenlandse handel heeft bekendgemaakt, dat het Sowjetblok begin 1964 twee belangrijke maatregelen zal nemen om de handel ln het blok te stimuleren en te moder niseren. Nieuwe prijzen, gebaseerd op de we reldniveaus, zullen voor de handel ia het blok ingevoerd worden en ten be- boottocht op de hoeve van een multilateraal clearing heh- verkeer zal een nieuwe international# bank opgericht worden. De „internationale bank der social!*» tische landen", zoals het nieuwe clea» ringinstltuut zal heten, zal het de lan den mogelijk maken de tekorten en over schotten op hun rekeningen met de an dere landen van het blok op multilate rale basis te vereffenen. Zulks gebeurt thans op bilateral basis, wat de omvang van hun handelsverkeer zeer beperkt De prijzen, die in het Oosteuropese handelsverkeer gelden, worden op het ogenblik willekeurig vastgesteld door de deze markt. Argentinië paraat voor verkiezingen Met het oog op de verkiezingen van zondag is gisteren voor het Argentijnse leger en de luchtmacht de hoogste staat van paraatheid afgekondigd. Uit welingelichte bron wordt verno men dat sommige legerofficieren om een speciale bijeenkomst gevraagd hebben om te eisen dat de regering van president Guido haar veto zal uitspreken over het nationale volksfront dat de steun heeft van de verbannen dictator Peron en de afgezette president Frondizi. Gen. Juan Carlos Ongania, de opperbe velhebber van het leger heeft voor alle eenheden van het leger en luchtmacht de volledige staat van paraatheid afge kondigd. Hij verklaarde dat de regering weet dat sommige .nationalistische groe peringen er op uit zijn de macht ov prijspeil Succes in strijd tegen Koerden In Noord-Irak zijn belangrijke gevech ten geleverd tegen de opstandige Koer den. zo is maandag in een officieel com muniqué in Bagdad bekendgemaakt. Hoe wel de natuurlijke gesteldheid van het terrein in het voordeel van de Koerden zou zijn, hadden regeringstroepen ver sterkte posities, waarin zich 600 opstan delingen hadden verschanst, ingenomen. Naar de New York Times uit Beiroet meldt, worden de Iraakse troepen ge steund door een Syrisch bataljon. Ook zouden enige Syrische straaljagers van het type Mig aan de strijd tegen de Koer den deelnemen. Doodvonnissen in Cuba Maar onderzoek weinig verder (Van een onzer verslaggevers) Hoewel het onderzoek nog maar weinig is gevorderd, staat thans wel vast dat het 17-jarige meisje Marie-Louise Duerinck uit Walsoorden zaterdag door een misdrijf om het leven is ge komen. De mogelijkheid van zelfmoord, waaraan aanvanke lijk ook was gedacht, heeft de politie uitgesloten. Sectie op het stoffelijk overschot heeft nog niet uitgewezen of het meisje is aan gerand. Een van de sporen die de politie op de plaats van de moord heeft ge vonden, is de afdruk van een mannen- hak, die wellicht afkomstig is van de dader. Daarmee gaan de Rijkspolitie van de groep Hontenisse en de dis trictsrecherche van de Rijkspolitie nu verder. Versoheidene goede vrienden en vrien dinnen van het meisje zijn reeds ge hoord, ook is hun kleding onderzocht op eventuele bloedsporen Maar dit onder zoek leverde geen enkel resultaat. Alle gehoorden bleken een waterdicht alibi te hebben. Zij verklaarden dat Marie- Louise nooit het verlaten en donkere polderweggetje zou zijn opgegaan ii zeischap van iemand die zy niet goed kende. De politie staat nu voo raadsel: werd het meisje gedwongen TEGENSTANDER Voor zover men de moord heeft kun nen reconstrueren Is het meisje door slagen met een steen op het hoofd om het leven gebracht. De verwondingen wijzen daar op. Ze moet nog heftig te genstand hebben geboden getuige de verwondingen aan haar handen. De steen was afkomstig van een sta pel klinkers die naast het weggetje lag. Na de moord moet de dader de steen weer koelbloedig hebben teruggelegd. De politie is van mening dat de (teder toen hij in zijn verwachtingen werd te leurgesteld, in blinde woede de steen heeft gegrepien en haar daarmee heeft neergeslagen. Sporen hebben uitgewezen dat het meisje na de moord over enkele tientallen meters is vervoerd naar de droge sloot, waar drie jongens haar zon dagochtend vonden. Volgens een maandag met een vlieg- ig van het Internationale Rode Krui* uit Cuba gearriveerde vluchteling, heb ben de vorige week in Camaguey, Cu ba, 35 anti-communisten terecht ge staan. Negen van hen werden tot da doodstraf veroordeeld en onmiddellijk terechtgesteld. De overigen kregen ge vangenisstraffen, variërend van negen tot dertig jaar. Volgens ander? vluchtelingen wordt tegen de tegenstanders van het regiem 3p Cuba steeds meedogenlozer opgetre den. Met het vliegtuig kwamen maandag Dmstreeks 100 vluchtelingen uit Cuba in Miami aan. Woensdag worden cr nog ongeveer 100 verwacht met het laatste schip dat levensmiddelen en medicijnen naar Cuba heeft gebracht, als onder deel van de losprijs voor hen die des tijds aan de mislukte invasie in Cuba hebben deelgenomen. Oe Thant bezoekt Hongarije De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, is gistermiddag voor een of ficieel bezoek van twee dagen in Boe dapest aangekomen. Hij gaf hiermee ge hoor aan een reeds lang gedane uitnodi ging van de Hongaarse regering. Oe Thant die met een lijnvliejgtuig van de K.L.M. uit Amsterdam kwam. zal besprekingen voeren met regerings- •artijleider Janos Kadar. Op het vlieg- werd hij begroet door een eerste vice-premier, Gyula Kallai en de minis ter van buitenlandse zaken, Janos Peter. De Franse wereldrecord houder oester-eten, Mar cel Mariette, heeft in Musuelles-sur-mer met succes zijn titel verde digd. Hij verwerkte ln nog geen uur 420 oesters, terwijl zijn naaste con currenten het niet verder brachten dan 240 en 230 stuks. Of Marcel de oes ters lekker heeft gevon den wordt er niet bij ver teld. Het lijkt vrij on waarschijnlijk. Een 19-jarige Ameri kaanse moeder heeft het leven geschonken aan een vierling, waarvan het laatste meisje tien minu ten later ter wereld kwam dan de eerste. Hun totaal gewicht was 8,5 kilo. De meisjes maken een goede kans in leven te blijven, volgens de doktoren. Volgens psychiater John W. Lovett uit Toronto houdt iemand die be weert aan een paar uur slaap per nacht genoeg te te hebben, zichzelf voor de gek, omdat hij slaapt in de uren gedurende welke hij schijnbaar wakker is en zijn werk doet. Een zestigjarige Zweed, die pas op 48-jarige leef tijd aan grote zwemtoch ten begon, wil deze maand proberen de Straat van Gibraltar over te zwemmen. Hij wil over de 18,5 kilometer onge veer zes uur doen. De politie in Groningen maakt haast met haar aankondiging strenger te gaan optreden tegen bromnozems, die de bin nenstad onveilig maken door te snel te rijden, te veel lawaai maken en zich niet te houden aan de verkeersregels. Er wer den tot dusver 55 proces sen-verbaal opgemaakt, 27 bromfietsen werden voor een technisch onder zoek naar het hoofdbu reau overgebracht en bromfiets werd in beslag genomen. Een Tsjechische jongen is er zaterdag in geslaagd naar Oostenrijk uit te wijken hoewel er hem geschoten werd door .renswachten die hem tot nkele honderden meters over de grens volgden. Hij had zich echter zo goed verborgen dat zelfs de Oostenrijkse politie mannen hem niet konden vinden. Eerst gistermor gen troffen zü hem aan, volkomen uitgeput. Protest in Israël tegen vrijspraak Enige honderden mensen hebben gist< ren in Tel Aviv een bijeenkomst gehou den om te protesteren tegen de vrijspraak in Graz, Oostenrijk van de Oostenrijkse boer Franz Murer. Murer was er van beschuldigd tussen 1941 en 1943 toen hij nazi-commandant in Wilna, Litauen, was geweest 17 joden te hebben gedood. De protestvergadering werd gevolgd door een betoging. Op borden werd ge- eist dat Murer opnieuw berecht zal wor den. Hij werd de „Eichmann van Wilna" genoemd. De betogers wilden optrekken naar de Oostenrijkse ambassade, maai de politie belette dit. van de Ml Blanc. Vier Alpenklimmers zijn omgekomen Vier bergklimmers twee Oostenrij kers en twee Britten zijn om het leven gekomen toen zij van Alpentoppen vie- Alle vier lijken zijn geborgen. Het was het eerste ernstige ongeluk i de Alpen sinds maanden. De Oosten rijkers hadden in slecht weer de „groene naald" beklommen, de Britten beklom men de „naald van Chardonnet". Zij vielen meer dan 500 meter omlaag. Bei de toppen bevinden zidh in het massief Deze streek, heugelijke tijden een groot meer be vindt (dat destijds ceel groter was), Is een Van de vruchtbaarste ge deelten van Egyp te en aan de rand TOCH IS BOET ZO! 1150) De Grieken kenden, behal- literatuur kan stammen en dus in ve het paleis van koning Minos geen enkel verband met de Griekse dat zij nooit gezien hadden, maar uit- oudheid behoeft te staan, sluitend ln oude overleveringen had- Dergelijke bouwsels, waarvan men den boren noemen nog een ander de ouderdom, noch het doel kent, labyrint, dat zich in Egypte bevond zijn ook in Noord-Dultsland en Rus- aan de ingang van de Fajoem, een land aangetroffen, zodat men reke- diepliggend breukgebied ten westen ning houdt met een wijde versprei- van bet Nijldal, omgeven door de ding ln vroeger tijden. Zou er Haw Libische woestijn, en door een nsu- voorts nog samenhang hebben be- vallel met het Nijldal verbonden, itaan met het klassieke labyrint, ln zich sinds on- welks midden volgens de ssgen de Minotaurus huisde, dan is een religi euze betekenis van de Trojsburchten wel zeer waarschijn lijk. Vooral wanneer hiermee nog in ver band worden ge bracht de mozaïek- labyrinten ln de ka thedralen van Rome, tijden verscheidene nederzettingen. Ravenna. St. Omaars, Chartres, De farao's van de 12de dynastie Amiëns, Sens, Atrecht enz. Deze hebben hier geresideerd en ons hun mozaïeken heten chemins de Jéru- piramiden als bewijsstuk nagelaten, salem (wegen naar Jeruzalem) en Het beroemdste bouwwerk is bier men veronderstelt dat zij gebruikt echter de tempel van Hawara, ge- werden om een soort pelgrimstocht bouwd onder farao Amenehmet III, naar die plaats te symboliseren. In die omstreeks 1800 v. Chr. regeer- Engeland werden ln vroeger tijden de en behalve zijn piramide, een do- labyrinten gemaakt naar kapellen dentempel van reusachtige afmetln- of kluizenaarswoningen, maar dit gen heeft nagelaten. Nog in de 6de religieuze doel is geheel in verge- eeuw v. Chr. heeft dit beroemde telheid geraakt, getuige het feit dat bouwwerk de mateloze bewondering het aanleggen van doolhoven door van Herodotus opgewekt, maar mo- middel van heggen met struikgewas menteel is er helaas niets meer van een liefhebberij van tuinlieden werd over. Dit was het tweede labyrint en dat ln kerken de doolhoven niet waarvan ln de klassieke oudheid meer op de vloer, maar op de wan- werd melding gemaakt. den werden uitgebeeld. We zijn over de doolhoven nog Vele tulndoolhoven vormen nog lang niet uitgepraat, want ln Skan- steeds een attractie voor toeristen, dlnavië en Finland zijn door archeo- mals bijv. het beroemde doolhof logen lage, bijna cirkelvormige van Hampton Court, dat werd ont- steenrijen In de bodem aangetrof- worpen In opdracht van koning W1I- fen die een labyrint van gangen vor- lem III, die een hobby voor deze men. Volgt men de door deze rij- aardigheden had. en aangegeven weg, dan komt men En weet u, dat men volgens de Ia in het midden van de kring. Deze byrint-theorie. nooit ln een doolhof merkwaardige overblijfselen wor- behoeft te verdwalen? den Trojaburchten genoemd, een naam die aar de stad Troje doet Nadruk verboden, denken, maar ook uit de volksboek- H. Petition.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7