Uw probleem is het onze Ver diensten voor cultuur met „anjers" bekroond OPGAVE VAKANTIEADRES Chefarine „4" doet wonderen! Chefarine A Predikanten ilit W-Irian p^es Beatrix gerei. of hervormd? Verdraaide Vaticaan of Tass tekst telegram? Een woord voor vandaag Vakbeweging komt met democratisch manifest Moderne Diogenes zoekt kamers voor studenten Algerije: E.E.G. krijgt voorkeursbehandeling DINSDAG 2 JULI 1963 i Prins Bernhard reikte er vier uit PRINS BERNHARD heeft van-ib"l hebt ««Uvtrd tot de toe- I i u t gankelijkheid van deze meesterwerken morgen als regent van het Zijn der wereldliteratuur voor heel ons volk. naam dragende fonds tijdens een;stempelt u tot een unieke figuur in ons bijeenkomst in het gebouw van de land 20 besloot de Pnns- Onopvallend Nederlandse Handel Mij. te Am sterdam aan vier personen de zil veren anjers uitgereikt. Deze on derscheiding is in maart 1950 inge steld. Jaarlijks wordt zij als blijk van waardering verleend aan (ma ximaal vijf) „personen van onbe sproken vaderlands gedrag, die in enigerlei vorm van onverplichte arbeid bijzondere verdiensten heb ben verworven voor de Neder landse cultuur, of voor die van de volken der andere rijksdelen". Dit jaar werden de zilveren anjers verleend aan de heren: J. B. C. M. ran de Mortel (60) uit Vught, direc ter van de 's-Hertogenbossche Brandwaarborg maatschappij 1841, mr. W. van Elden (64) uit Den Haag, directeur van de Bank voor handel en scheepvaart te Rotterdam, H. G. P. Kleijn (70) uit Amsterdam gepensioneerd procuratiehouder van de Rotterdamse Bank in de hoofd stad, en G. D. Swanenburg de Veye (65) arts te Alkmaar. In zijn toespraak zei de Prins onder meer: ..Laten wij ons realiseren, hoe weinig van ons cultureel erfgoed zou zijn ontstaan, indien de scheppers van deze cultuur hun werk louter om den brode of uit bittere noodzaak hadden moeten verrichten. Zelfs de meest recht vaardige honorering zal ook in de toe komst nimmer kunnen wegnemen, dat er belangrijke culturele taken overblij ven, die alleen in de marge van het le ven vervuld kunnen worden". Schiller citerend „de mens is slechts waarlijk mens daar waar hij speelt" vervolgde de Prins ..men heeft het over vrijetijds besteding maar vrije tijd wordt niet be steed: vrije tijd wordt gespeeld, zij het allerminst als een spelletje. Want in zijn meer intense en authentieke vormen wordt spel tot creativiteit, die verheven of minder verheven kan zijn, maar die in wezen altijd een vernieuwing, een veredeling, een sublimering van het le- of onvolmaakt, niet leren spelen, aldus de Prins, dan gaat de cultuur van die welvaartsstaat te gronde". Persoonlijk woord In zijn persoonlijk woord tot de heer Van de Mortel zei de Prins dat terwijl diens dagelijkse arbeidster rein, de brandverzekering, hem voor al met de ernst van het leven en met de vergankelijkheid van alles fronteert, het werk waarvoor hem de onderscheiding wordt verleend ten nauwste verband houdt met de su perieure ernst van de hogere dwaas heid, de ernst van het spel. „Dat ook de wijsheid van het dwaze door u metterdaad wordt gediend wekt geen verwondering gezien dc grote naam, die uw geboortestad 's-Herto- genbosch op dit punt heeft verwor ven", aldus de Prins. Zich tot de heer Van Elden richtend merkte de Prins op: „Uw werkzaamhe den op juridisch en economisch gebied hebben u tot ver buiten onze grenzen gebracht: uw eigen artistiek talent ligt op het gebied van de letterkunde. Dat u reeds in uw studentenjaren gedichten schreef hebt u met meer intellectuelen gemeen. Maar dat u aan zeer moeilijke vertalingen begon en belangrijke poëti sche teksten uit het Engels, Latijn, Tot de heer Kleijn zei prins Bern hard: „Als ik uw oeuvre overzie blijkt daaruit dat u behoort tot degenen, die in deze eeuw van het geweldige, gi gantische, luidruchtige en razendsnel le de liefde en aandacht hebt behou den voor wat klein en onopvallend, is en in alle stilte met onzichtbare snel heid naar het licht groeit. TJ hebt met uw geschriften tienduizenden, met uw persoon duizenden dichter tot de na tuur gebracht. Daarmede behoort u tot degenen die wij nodig hebben in de strijd tegen het grote gevaar dat de moderne mens bedreigt, en waaraan men de naam vervreemding pleegt te geven". Zich tenslotte tot de heer Swanenburg de Veye wendend zei de Prins dat het tot de heer Kleijn gesprokene ook vooi hem gold. „Uw werk doet u als eer zeer jeugdig man kennen, niet in df laatste plaats door het levendige er fraaie gebruik van een zo jeugdig me dium als de kleurenfotografie", zo voeg de de Prins er aan toe. (Advertentie) Dringend verzoek uw vakentle- edrei, vla de uif de krant geknipte bon, die wij regelmetig op de ed- vertentiepegine pleetien, zo vroeg mogelijk op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet MINSTENS ÉÉN WEEK voor- det u met vakantie gaat in om Chefarine "4" bevat vier beroem de geneesmiddelen die eikaars werking versterken. Hierdoor is het mogelijk met een kleinere dosis te volstaan. Bovendien zorgt één der bestanddelen dat een ge voelige maag niet van streek raakt. Chefarine "4" is dus een bijzonder veilig middel voor de bestrijding van pijn en griep. Een enkel Ublet zorgt bij pijn, griep ol een "landerig gevoel" det u met plezier uw werk kunt doen! 20 tabletten 10.80, 40 tabletten (in stripe) f 1.80, 100 tabletten 13.50. Moeilijkheid ook voor theologen Weer oproep van voor LJousad] j i e 1 ,lei landen is dit Advies gevraagd I H.rvnn aan synoden De Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland heeft zich in zijn jongste maandelijkse vergadering bezig gehouden met een brief, die ds. P. B. W. Polvliet, sinds 1958 perdikant der Evang. Christelijke Kerk te West-Irian en thans terug in ons land, aan de synode der Ned. Herv. Kerk en die van de Gereformeerde Kerken heeft ge zonden. Ds. Polvliet vraagt hierin hoe gehandeld moet worden met de gerepatrieerde predikanten van de Evangelische Christelijke Kerk in West-Irian, die niet kunnen kie zen tussen de bovengenoemde ker ken. Niet alleen voor de gerepatrieerde predikanten schept deze keus moeilijk heden. Zoals bekend zijn er ook di verse, uit West-Irian teruggekeerde, ge meenteleden van de Evang. Christ. Kerk die met dit vraagstuk zitten. En kelen proberen dit op te lossen door het lidmaatschap tot beide kerken te vragen. reeds gebeurd. De kerken zijn klaar met een _.-er deze materie. Het Ne derlandse Hervormde boekje „Kerk en Israël" is in het Engels. Deens. Zweeds en Duits vertaald. In Zwitserland werkt de Jüdische Christliche Arbeitsgemein- schaft. De Evangelische Kerk in Duits land heeft de verhouding kerk en Is raël op de agenda geplaatst. Ook de Berlijnse kirchentag heeft de aandacht er reeds op gevestigd. Men hoopt er ook op de Dortmunder Kirchentag aan dacht aan te schenken. De Oecumenische Raad droeg ds. Grolle op na het kerkenberaad op Bos- sey, plannen aan de Raad voor te leg gen voor verdere activiteiten op dit ge bied in Nederland. Eerstesteenlegging campus T.H. Twente Op 10 juli aanstaande zal de minister van O.. K. en W„ Zijne Excellentie mr. J. M. L. Th. Cals. de eerstesteenlegging verrichten voor de studentenhuisvesting op de campus van de Technische Hoge school Twente te Enschede. Ter gelegenheid van de eerste steen legging zal de minister om 14.30 uur een rede houden in de Twentse schouwburg te Enschede. Het welkomstwoord zal worden gesproken door de voorzitter van het college van curatoren ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren. commis saris der Koningin in de provincie Over ijssel. De met de bouwaangelegenheden der hogeschool belaste curator, dr. ir. H. Prinses Beatrix heeft gisteravond voor de televisie een uitzending van de N.T.S. ingeleid, die was gewijd aan de actie Dousadj. De kroonprinses deed dringend beroep op het Nederland- olk om de actie voor het door de aardbeving in Perzië verwoeste dorp Dousadj, te steunen. heel of gedeeltelijk vernietig* Europese werkgroep zette een actie op touw om een van deze dorpen te her bouwen. Men koos hiervoor Dousadj, gelegen in een bergachtige en vrij on toegankelijke streek. De 550 inwoners van het dorp leven, sedert de aardbeving hun woningen vernietigde, in tenten. 30 Europeanen, leden van de werkgroep, bouwen nu op 300 meter van het oude dorp aan een geheel nieuw Dousadj. De werkers, die in een tentenkamp! wonen, bouwen in samenwerking met een aannemer. Binnen vier tot vijf winter valt. hoopt gereed te zijn. Ds. Polvliet nu vraagt vor WB |H WjÊ scheppen waardoor deze predikanten hetl ^'s'theeman 'zai'na de rede recht krijgen in gezamenlijke diensten i njster een exposé geven van de bouw- woord en sacrament te bedienen. De j kundige opzet der hogeschool. Oecumenische Raad besloot aan de sy-1 noden te berichten zeer geïnteresseerd j te zijn bij de beslissing die belde kerken hierover zullen nemen. Uit de vergadering kwam voorts de behoefte aan een studiesecretaris naar voren. Plannen zijn ontworpen om de Raad aanzienlijk meer financiën te be zorgen om het sterk groeiend oecume nisch werk te kunnen verrichten. Oecumene en Israël Ds. J. H. Grolle deed ter vergadering mededelingen over het werk dat in in ternationaal verband op het gebied van Strijd om dankbetuiging van paus Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Leusen: M. Fok- kema, te De Kaag; te Eindhoven (le pred.pl.): J. H. Bokhove, te Neede; te Nijverdal (toez.) (vac. G. Jukema): K. den Hartog. te Welsryp. Aangenomen naar Bunnik (toez.): G. Zonneberg. te Dokkum; naar Zeist (Ned. Prot. Bond): mr. L. H. v. d. Bilt. te Dalen; naar Randwijk (toez.): J. Bak ker, te Giessendam-Hardinxveld; naar Utrecht (stuw. pred.): J. C. de Bruine, vlootpred. te Den Helder. GEREF. KERKEN Nwe Bildtdyk: H. Dijkslag, te Meeden. Aangenomen naar Delft (7e pred.pl.): G. Oppedijk, te Dokkum; naar Hoofd dorp (2e pred.pl.): J. D. de Vries, te Aardenburg. Bedankt voor Katwijk aan Zee (3e pred.pL): Joh. Dijkstra, te Klazienaveen. Een telegram van paus Paulus aan Chroesjtsjef heeft eerder de verhouding tussen Rusland en Ita lië verslechterd dan verbeterd. De dankbetuiging die de paus stuurde op het telegram waarin de Rus sische premier hem feliciteerde met zijn verkiezing is de oorzaak geworden van een aanklacht door Italiaanse kranten tegen het Rus sische persbureau Tass, dat deze het telegram zou hebben vervalst. Heftige artikelen zijn verschenen in de Italiaanse bladen. Gisteren heeft Tass in een Engelse uitzending over de radio een correspondent van het persbureau voor de microfoon laten komen, genaamd Anatoly Krasikof, die de kranten moest tegenspreken. Krasikof reageerde met name op pu blicaties in het Florentijnse blad Nacione en de Romeinse bladen II Tempo en Giornale d'Italia. Zij hadden geschreven dat de paus onmogelijk een telegram had kunnen sturen aan Chroesjtsjef met de door Tass vermelde tekst. De strijd gaat om het kleine woordje „zijn" in de zin van paus Paulus dat hij .God bidt ..dat het Russische volk in zijn 'welvaart en goed georganiseerd maat schappelijk leven" een rijke bijdrage zal I leveren tot de werkelijke vooruitgang van de mensheid en de zaak van de ware vrede in de wereld. „Zijn" of „een" I Dat woordje „zijn" maakt dit tele- [gram volgens de Italianen vals, want de paus zou nimmer erkennen dat de wel vaart van de Russen te danken is aan het werk in eigen kracht. Volgens de Italianen had er moeten staan ..een welvaart, of had het woord „zyn geheel moeten vervallen. I Krasikof zei gisteravond dat noch Tass noch de Sowjetpers ook maar een enkel woord aan deze boodschap heeft toe gevoegd of er iets uit weggelaten heeft bij het publiceren van de precieze tekst het pauselijk document. Bovendien het telegram reeds in het Russisch vertaald door het Vaticaan toen het naar Moskou werd gezonden. Het A.N.P. is in zijn archieven gedo- ;n om eens na te kOken welke berich ten dit Nederlandse persbureau heeft mgen. Het kreeg de tekst van dit _ram van zowel Reuter als de Franse AJ.P. Beide berichten kwamen Rome. In beide teksten, zowel in de Engelse als in de Franse vertaling kwam dat woord „zijn", waarover de Italiaanse kranten vallen, voor. De volgende dag echter kwam er uit „bevoegde bron" die verder niet met name genoemd werd in Vaticaanstad een tekst waarin het woordje „zijn" ontbrak en die luidde: ..Wij bidden dat God, dat dit volk in welvaart en in een goed geordend leven" die rijke bijdrage zal leveren. De vraag blijft wat de juiste tekst is. die van Tass en de oorspronkelijke uit Rome, of de tekst die een dag te laat kwam. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Harderwijk: I. de Bruyne, te Rotterdam-C. Bedankt voor Schiedam: Joh. de Waal, te Klundert. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Amsterdam-C.. Rotterdam- Z. en Rilland Bath: J. Karens, kand. te Zoe term eer en A. W. Verhoef, kand. te Capelle a. d. IJssel. Beroepen te Terwolde: J. Karens, kand te Zoetermeer; te Boskoop: A. W. Ver hoef, kand. te Capelle a. d. IJssel. UNIE VAN BAPTISTZN GEMEENTEN A'dainse Olofskapel wordt kunstcentrum De stichting „Kunstkontakt Neder land" gaat de Oude Zijds- of St. Olofs kapel in Amsterdam exploiteren als kunstcentrum. De aankoopakte is za terdag gepasseerd en het complex gaat voortaan „kunstkerk - kunstkontakt he ten. Er zal meteen een begin worden gemaakt met het voorlopig repareren van dak en ramen om verder verval te voorkomen. Over ongeveer twee maanden hoopt de stichting de eerste expositie over haar werk (het uitlenen en verkopen van beeldende kunst) en over de bewogen geschiedenis van deze kapel te openen. De stichting, die na herhaald beroep op medewerking van particuliere zijde in staat was de kapel te kopen, hoopt het originele orgel in de kerk te kun nen terugbrengen. Ook naar de licht kronen en andere verdwenen attributen uit deze oude kerk wordt gezocht. De hervormde gemeente heeft alle medewerking toegezegd. De stichting heeft het archief over de kerk en de aangrenzende huizen geschonken aar de gemeente. In maart zal een begin worden ge maakt met de restauratie van twee van de vijf huisjes. Daarna komt de kerk onder restauratiehanden, omdat de stichting hoopt dat door de aankoop van het complex van de St. Olofskapel nieu- Aanecnomon naar 2e Exloermond: H. we mogelijkheden voor nog vele onge- Bijleveld, kand. te Utrecht. Ibruikte monumenten worden ingeluid. Afrikaanse actie tegen Portugal in Genève De Afrikaanse landen hebben gisteren n Genève geëist, dat Portugal zich te rugtrekt van de internationale confe rentie over het onderwijs die door de Unesco en het Internationalebureau voor het onderwijs is georganiseerd. De conferentie werd maandag geopend Zuid-Afrika neemt niet deel aan deze conferentie, waarop 92 landen vertegen woordigd zijn. Zodra de conferentie was geopend, 'erklaarden de ministers van onderwijs ran Nigeria en Mali uit naam van alle Afrikaanse landen, dat zij bezwaar heb ben tegen de aanwezigheid van Portu gal omdat dit land een kolonialistische politiek voert. De Sowjetrussische ver tegenwoordiging verklaarde zich soli dair met de Afrikaanse landen. Later spraken ook de Arabische landen zich in dezelfde geest uit. De Afrikaanse en Arabische delega ties ftouden vandaag een motie indie nen waarin de verwijdering van Portu gal van de conferentie wordt gevraagd. EEG-landen verlagen hun tarieven De landen van de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG) hebben giste ren hun onderlinge invoerrechten met tien procent verlaagd en eveneens de tarieven voor derde landen aangepast. De verandering van het gemeenschappe lijk buitentarief is gebaseerd op een ver mindering met dertig procent van het verschil tussen de individuele tarieven van de zes landen en het tarief dat aan landen buiten de gemeenschap wordt be rekend. Met de tariefsverlaging zijn de Zes twee en een half jaar voor op het schema volgens hetwelk de EEG-landen op 1 januari 1970 één gemeenschappelijk buitentarief zullen hebben. Deze rede is hard, wie kan haar aanhoren? De schare heeft de Here gezocht en gevonden. En ze luisteren met aandacht naar wat Hij hun heeft te zeggen. Wat ze horen ligt hun niet zo best. Wat Jezus vertelt wekt weerstand bij hen op. En dan komt de uitspraak, die verder over hun verhouding tot de Here zal beslissen. Deze rede is harduA* kan haar aanhoren? Deze rede is hardomdat wat Jezus zegt en verlangt ingaat, indruist tegen wat de mens wil. Natuurlijk, zo af en toe mogen ze Hem graag horen en ze zijn er graag getuigen van als Hij van die wonderbaarlijke genezingen verricht. Maar er zijn grenzen. Het kan niet van een kant alleen komen. Een eindje willen ze wel met Hem meegaan, maar Hij moet hen even eens tegemoet treden. Het leven is nu eenmaal een beetje geven en een beetje nemen. Daar staat de Here, en Hij spreekt over het brood des levens. Nee, het gaat hun te ver. Deze rede is hard, wie kan haar aanhoren? Het is de klacht van de mens, die buiten Jezus leeft over Jezus. Hij wil te veel en dat is nog veel te zacht gezegd1 Jezus wil alles. vDeze rede is hard. Voor miljoenen mensen is Jezus' woord te hard geweest. En weet u wat het einde was? „Van toen af keerden vele van zijn discipelen terug en gingen niet langer met Hem mede" (Johannes 6:66). Actieprogram N.S.V. vier tot viji i o de bergen de it men met het project|¥T 1 1 "1 E.V.O.: EEG-voorstel voor vervoerpolitiek onaanvaardbaar De algemene verladers en eigenver voerders organisatie E.V.O. in Den Haag meent, dat de voorstellen van de E.E.G.- commissie voor een gemeenschapipelijke vervoerpolitiek voor Nederland onaan vaardbaar zijn. De E.V.O. vreest, dat bij uitvoering van de E.E.G.-voorstellen het Nederland se wagenpark dat aan het internationale vervoer deelneemt, met ongeveer de helft zal moeten worden verminderd. De ontwerp-verordeningen bepalen nl., dat met ingang van 1963 de bilaterale contingenten met 20 procent zullen wor den verlaagd, doch die 20 procent wordt niet automatisch omgezet in gemeen- sohapsvergunningen. Aangezien het Ne derlandse beroepsgoederenvervoer langs de weg naar schatting 40 procent van "net meent, dat de voorstellen van de E.E.G. voor zijn rekening neemt, en het slechts 19 procent van het gemeenschappelijke contingent zal krijgen betekent dit dat een groot aantal Nederlandse beroeps vervoerders zullen worden uitgeschakeld. Optreden als pressiegroep De Nederlandse Studenten Vak beweging, die het afgelopen week einde in Utrecht is opgericht, heeft een democratisch manifest opge steld, dat in september en oktober als de ledenwerfactie voor de beweging begint onder alle Ne derlandse studenten zal worden verspreid. De studentenvakbeweging meent, dat de gemeenschappelijke belangen van de studenten als maatschappelijke groepe ring momenteel onvoldoende worden be hartigd. onder meer tengevolge vai historisch gegroeide concentratie verantwoordelijkheden binnen de gezel ligheidsverenigingen Precies een jaar na de onafhan kelijkheid van Algerije is een Al gerijnse delegatie in Brussel aan gekomen om het eerste contact met de Europese commissie op te nemen. In welingelichte kringen zegt men, dat het een beleefdheids bezoek is en dat de betrekkingen met Algerije niet diepgaand ter sprake zullen komen. De delegatie die onder leiding staat an de onderdirecteur van het plan, Khodja, en de directeur van het mini sterie van financiën, Ben Hamza, heeft een boodschap van premier Ben Bella bij zich, waarin Ben Bella meedeelt prijs te stellen op goede betrekkingen met de E.E.G.-landen. Kortgeleden hebben de Zes echter be sloten Algerije te laten delen in de voor delen der nieuwe verlaging van tien pro cent van de binnenréchten der gemeen schap, die gisteren van kracht werd en de totale verlaging van de rechten sedert het begin van de gemeenschappelijk markt ln 1958 op 60 procent heert ge bracht De Asva, de Algemene Studen tenvereniging Amsterdam, zal een actie gaan voeren die ten doel heeft aan de ernstige kamernood onder de studenten een eind te maken. Hiertoe zal de 24-jarige student in de politieke en sociale wetenschappen, Johan Bloem, zich in een enorm vat op de Dam in stalleren. Van dinsdag tot donder dag zal hij dag en nacht, nu en dan afgelost door een medestudent, in de ton kamperen. Grote aanplak biljetten en affiches, die op de ton zijn aangebracht, zullen de aan dacht van de burgerij vestigen op de kamernood en de mogelijkheden om deze te verminderen. De „kampeerder" zal kaarten verstrek ken, waarop beschikbare woonruimte en eventuele wensen van de verhuurder ver meld kunnen worden. Vóórts zal er een even grote ton op wielen door heel Am sterdam rijden.-De ton op de Dam zal ge flankeerd worden door enige tonnen van bescheidener afmetingen. Op de rijdende ton komen de woorden te staan: Studen ten zoeken kamers en zolderruimte. Daarnaast zal de bespeler van de pop penkast op de Dam enige voorstellingen geven met de kamernood als thema en zullen vanaf dinsdag 3.400 Amsterdamse winkeliers in het bezit zijn van een af fiche. die de mensen aanspoort woon ruimte ter beschikking te stellen. Oproep Zoals bekend drongen onIang3 de ree- tores van de twee Amsterdamse univer siteiten tezamen dringend aan op het verhuren van kamers voor studenten van beide universiteiten. Volgens de voorzitter van de commissie die de actie organiseert, de heer A. J. Strobosch, heeft de krottennota van b. en w. een verslechtering van de toestand veroor zaakt, omdat vele studenten in onbe woonbaar verklaarde woningen verblij ven. In september van dit jaar zullen aan de universiteit van Amsterdam naar verwacht wordt 10.000 studenten zijn mers terwijl er een behoefte bestaat aan 6.000. De stichting Studentenhuisvesting zal zich baseren op een plan van 3.000 nieuwe kamers. Daarvan kunnen slechts 500 in oude panden gerealiseerd worden, voor de overige 2.500 kamers Zullen stu dentenflats moeten verrijzen. Onder het beheer van de Stichting Studentenhuis vesting staan op het ogenblik ruim 400 kamers, met inbegrip van die in het te bouwen studentenhuis aan de Weesper- straat, De tweede stichting in Amster dam, die hetzelfde doel nastreeft, de Casa Academia, heeft 394 kamers onder haar beheer. BOEKENHOEK Het zeilwedstrtjdreglement tn wóórd en beeld door Lex Pran ger. Uitgave L. J. van Veen Uitgeversmij te Amsterdam. Wedstrijdzeilen is moeilijker dan u denkt. Naast een uitstekende techniek wordt van de zeiler een punctuele ken nis verlangd van het uitvoerige wed strijdreglement. Er is een ange lijst van bepalingen en regels vastgesteld, waar aan elke zeiler die aan een wedstrijd meedoet, zich dient te houden. Doet hij dit niet, dan is diskwalificatie het eind van het liedje. Wellicht gelet op de vele protesten die na afloop van een zeil wedstrijd worden ingediend tegen al dan niet opzettelijke overtreders van de bepalingen heeft de zeiljournalist Lex Pranger een alleszins overzichtelijk boekje samengesteld waarin hij het zeil- reglement in woord en beeld brengt. Ook de Nederlandse Studentenraad acht zij niet in staat, het gemeenschap pelijk belang te behartigen, omdat de ze raad slechts een klein gedeelte van de Nederlandse studenten vertegenwoor digt. De S.V.B. erkent overigens de eigen functie van gezelligheidsverenigin- gen, politieke en confessionele studen tenorganisaties. Op een persconferentie, deelde het be- stuur van de S.V.B. mee. dat de bewe ging wil optreden als pressiegroep daar bij strevend naar een effectieve beïn vloeding van de regering, gemeentelij ke en universitaire overheid. In het manifest is een aantal actie punten vastgelegd. Zo wil de studenten- vakbeweging op korte termijn komen tot een verhoging van de maximum rijksstudietoelaten tot 3500 gulden en een wettelijke vastlegging van de normen voor het verkrijgen van een dergelijke toelage. Ze wil ook de student betrek ken bij de opzet van ziin studie en streeft voorts democratisering binnen de universiteit na, onder meer door de in stelling van een beroepsinstantie tegen „hooggeleerde willekeur" en door de mocratisering van de studentenvertegen woordiging door middel van plaatselijke studentenraden en democratisering van de Nederlandse Studentenraad. Subsidies De studentenvakbeweging zal ook aan dringen op handhaving van de subsidie* op mensamaaltijden en op een verbe tering van de accommodatie in de men sa's. Met betrekking tot de huisvesting streeft ze naar verbetering van de wo ningvoorziening (onder meer m aamen werking met de Algemene Studentenver eniging Amsterdam) en uitbreiding van het aantal studentenflats, terwijl ze stu denten die als huurder in moeilijkhe den komen, juridische bijstand zal ver strekken. Andere punten zijn verbetering en uit breiding van sociale voorzieningen voor studenten en het vaststellen van een re ductie op studiebenodigdheden en op bijvoorbeeld entreeprijzen voor culture le manifestaties. Op langere termijn wil de studenten- vakbeweging onderzoeken gaan instellen naar de knelpunten bij de democratise ring van het wetenschappelijk onder wijs. naar het verschijnsel van het stu dentenhuwelijk en naar de woonsituatie van studenten. Het actieprogram ver meldt ook een verandering van het rijks- studietoelagenstelsel in de richting van een studieloon vóór ieder die dit wenst. Ook wil men er eveneens op lange re termijn naar streven dat de sport in de universitaire wereld de plaats krijgt die haar krachtens haar vormen de waarde toekomt. Weekblad Het ligt in de bedoeling, dat de stu dentenvakbeweging een landelijk studen tenweekblad gaat uitgeven, samen met de werkstudentenliga. Dit blad zal voor lopig eenmaal in de veertien dagen ver schijnen. megen), Ch. Buijs, vice-voorzutter (Utrecht), A. van Hooff, secretaris (Nij megen;, M. Kok, penningmeester (Am sterdam; en W. Materna, (Nijmegen), R. van der Velde (Amsterdam) en mej. S. van Wier (Leiden). Men wil zo snel mogelijk komen tot het instellen van werkgroepen in alle universiteitssteden in ons land. In principe is besloten tot een formele fusie met de werkstudentenliga, voorlo pig zullen beide organisaties echter nog naast elkaar blijven bestaan. Het bestuur van de S.V.B. heeft zich be reid verklaard om in overleg te treden met de Nederlandse Studentenraad. Vraag: Stel dat een ondernemer in een bepaald seizoen losse arbeiders in dienst heeft, aan wie hij loon uitbe taalt: Zijn er dan voor deze arbeiders Algerije, aldus de premier, moet ziin loonstaten nodig? Is het mogelijk het belastingontvangsten op peil houden en betaalde loonbedrag in minde afgehouden. Dit is echter niet in het voordeel van de werknemer. Loonstaten behoeft u niet aan te leg- Men volstaat hier met een col toestand terugbrengt. Er is echter een afspraak en deze geeft u bepaalde rechten. Maar fectieve loonstaat voor losse arbeiders, deze rechten heeft men niets. 1 j(jn jonge industrie daarom genoodzaakt zijn het invoerrecht te wijzigen. Frankrijk en de andere E.E.G.-Ianden zullen daarbij echter een voorkeursbehandeling krijgen. Waar schijnlijk zullen dan over enige Zoals bekend heeft Ben Bella aan het eind van vorig jaar de Europese com missie verzocht Algerije nog van de sta tus van associatie te laten profiteren, die voor zijn onafhankelijkheid gold. totdat de nieuwe banden vastgesteld zijn. De vooroorlogse Franse premier Ca- mille Chautemps, die tot de radiioaal- socialistische partij behoorde, is maan dag op 78-jarige leeftijd in zyn woning in Washington overleden. Hij was vana 1930 tot 1934 en van 1937 tot 1938 premier en werd in maart 1940 vice-premier in de regering Reynaud, een functie die hij behield in de regering die juni 1940 door maarschalk Petain Dhij in vember 1940 aankwam. Hij bleef in Washington. brengen op de zonder dat daarvoor loonbelasting premie AOW/AWW werd afgedragen? Komt de te betalen belasting, enz. ge heel voor de losse arbeider en heeft de ondernemer daarmee helemaal niets te maken? Zijn er in dit geval ook sociale lasten verschuldigd? Hoe is het als kinderen bessen plukken? Is daar over niets verschuldigd? Antwoord: Wanneer ii seizoen losse arbeiders in dienst zijn, dan zijn daarvoor geen loonstaten en loonbelastingkaarten nodig. De losse ar beider dient in het bezit te zijn van een loonbelastingboekje, hetwelk de be trokkene bij de inspecteur of dienstge- leider van de direkte belastingen moet aanvragen. Dit vervangt de loonbelas- -Jering te Voor bessenplukkende kinderen (let op het bedrijf de leeftijd) géiden alle wettelijke be- palingen evenzeer als voor volwasse nen. Raadpleeg verder de handleiding voor de werkgever, een uitgave ministerie van financiën, aan te vra gen bij de inspecteur der direkte be lastingen in uw district. deze niet bewijzen kan. Alles hangt er van af of er getuigen zijn geweest bij de afspraak en of de tegenpartij voor het geval haar de eed wordt op- het gelegd, ontkent of erkent, dat zij de afspraak heeft gemaakt. Vraag: Ik heb een driekwart-viool, Brieven, die niet styn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een gnlden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Toen trouwden, is ei bepaald gevorderd bij ve kort na de oorlog woonruimte voor ons wi weduwe, die een vrij iroot huis 'bewoonde. Aangezien er zelfs geen WC was, kreeg ik toestem ming van de weduwe op een bestaand fundament een schuurtje te bouwen dat me vijfhonderd gulden gekost heeft, .j Daar was een WC. kookgelegenheid en de direkte belastingen moet bergruimte. De eigenaresse weigerde x» ----- - ongunstige soms gevaar- staat: Joh. Baptist Schweitzer HJke invloed heeft op de persoonlijk- at forman Hieronym. Amati Pestial heid. verklaring te geven, dat het schuur- echter niet meer achterhalen. Wend tingkaart. U behoeft de losse arbeiders Uf van mij was, doch beloofde dat eens tot dus geen werknemersverklaring te la- bij verkoop van het huis de bepaling seum. - laste komen- opgenomen zou worden, dat het schuur- AOW, tje van mij gekocht kon worden. Na in te' vier j?-ren hebben wij een andere wo ning gevonden. Inmiddels is het huis vervocht, maar wij krijgen geen ver goeding voor het schuurtje. Zou ik in een proces enige kans hebben te win- conservatorium of ten invullen. Het te de deel der premies volgens AOW, AWW, AKW en KWL dient u in te houden en in het boekje overeenkom stig het model in te vullen. Na afloop van het werk moet u het boekje aan de werknemer teruggeven. Wanneer een losse arbeider verzuimt zijn loon belastingboekje te overhandigen. d?:i moeten belasting en premies AOW, AWW. enz. niet volgens de tabel voor losse arbeiders maar volgens de alge mene coördinatietabel groep I worden Vraag: Regelmatig kom ik in kran ten en tijdschriften het woord „frusta tie" of „gefrustreerd" tegen. In Var Dale kan ik het niet vinden. Wat be tekent het? Antwoord: Frustrare is het Latijnse woord voor verijdelen, teleurstellen eD ;n._ soms misleiden. Frustratie is daarvan Antwoord: Als er geen afspraak was het zelfstandig naamwoord. Tegenwoor- Vraag: Wij willen een norit-filter ko pen om het drinkwater in onze gemeen te te filteren. Het resultaat bleek goed. Wij hoorden echter dat er bepaalde be- in de standdelen uit het water worden ge haald, die er noodzakelijk in moeten zitten. Is dit filtreren op de een of an- dere wijze nu schadelijk voor de ge- Maggini. De zondheid? Antwoord: Filtreren met een norit- filter heeft geen schadelijke invloed op de gezondheid. Wel kunnen er nuttige zouten uit het water verwijderd wor den, maar schadelijk is dit niet, Ook nuu[u JUL- al verdwijnen er met de schadelijke tegen. ïn Van stoffen ook wel goede. „PanpF'. Gaarne zou ik weten, wie de ver vaardiger is geweest. Antwoord: De bekende vioolbouw zijn o.a. Guarneri. Stradiva- haald, die i rius. Van Heel. Klotz, Amati (een fa- -,M~ T* milie die na 1740 niet meer op de grond komt), da Salo en Maggir... u genoemde bouwer konden we geweest, dan had i Vraag: Wij hebben een vogelkooitje met aluminiumverf geverfd. Men be weert nu dat de kanarie zich nu zal doodvliegen. Is dit juist. Antwoord: Er is geen gevaar dat de kanarie zich zal doodvliegen. Wel is het recht ver- djg wordt dit woord veel in de psycho- zaak bij de fabrikant alleen het recht toe. bij vertrek alles dient dit woord vooral weg t« nemen wat hij gebouwd heeft, van remming, teleurstelling

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4