Nieuwe Leiclse Courant Verdwenen Brit blijkt thans gespioneerd te hebben Communisme heeft zichzelf overleefd VLIEGFIETS Derde man in zaak Burgess en Maclean IAATSTE NIEUWS China „annexeert" Russisch gebied Informatie-Beel zal niet lang duren Mffliééi Dinsdag 2 juli 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBIAD „St»ntvastigh is ghableven ;y mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 7 ••w. f 0,65, 'p.m. 2,80, p.kw 8,25 Nieuwe moeilijkheid voor Macmillan r\PNlEUYV staat de Britse regering voor een zware krachtproef. Na het i Profumo-schandaal van twee weken geleden, zal het Britse Lagerhuis vandaag nog premier Macmillan aan de kaak stellen in verband met een gisteren bekend geworden spionageschandaal. Een ander lid van de rege ring, de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Edward Heath, gaf namelijk in ditzelfde Lagerhuis toe dat de Britse journalist Harold Philby, die in het begin van dit jaar op geheimzinnige wijze uit Beiroet in Libanon verdween, zich achter het IJzeren Gordijn bevindt. Heath maakte verder bekend dat Philby de man is geweest die de Britse diplomaten Burgess en MacLean waarschuwde dat de veiligheidsdienst op het punt stond hen te arresteren, waarop zij naar Rusland uitweken. Nieuws in één oogopslag Het communisme is uit de tijd, heeft president Kennedy van de Verenigde Staten tegen de Italianen gezegd. Vandaag is hij door de Paus in audiëntie ontvangen. Vanavond zou de 'president Italië weer verlaten, waar hij niet zo hartelijk is toegejuicht als elders in Europa. Op het ogenblik is het wel zeker, dat het 17-ja- rige meisje Marie Louise Duerinck uit Walsoorden zaterdagavond door een nog onbekende door slagen met een steen op het hoofd om het leven is gebracht. Er zijn weer twee spio- nagezaken bijgekomen. Een lid van de Russische ambassade in Washington is uitgewezen, omdat hij een Amerikaan preste tot spionage-activiteiten. In Engeland is onthuld dat de verdwenen journalist Ha rold Philby voor de Rusesn heeft gespioneerd. Hij moet de man zijn geweest, die Maclean en Burgess waar schuwde, dat ze gearres teerd zouden worden. West-Duitsland mag niet beschikken over kernwa pens. Daar zijn de com munistische leiders in Oost-Duitsland van over tuigd. Wanneer de Duitsers toch de vinger aan de kerntrekker krijgen, bete kent dit een conflict tussen Oost en West. Robert F. Kennedy, de Amerikaanse minister van justitie, heeft gisteren het Congres gevraagd de ras senscheiding in particulie re bedrijven te verbieden. Deze vorm van discrimi natie, aldus de toelichting van de minister, zet het meest kwaad.bloed. De Franse politie is gis teren met traangas opge treden tegen 5000 fruit- en groentetelers, die in Avig non protesteerden tegen de lage prijzen welke zij voor hun produkten krij gen. De demonstratie is niet vergeefs geweest. De regering verbood prompt de invoer van tomaten en abrikozen. Aan de reeks spionageschandalen die de laatste tijd openbaar worden (zie ook elders in dit nummer) zullen er nog vele worden toegevoegd, zo heeft een Amerikaans blad gemeld- De Britten zullen over enige tijd weer door iets dergelijks worden verrast, aldus Newsweek. De Russen zouden namelijk nauwkeurige technische ge gevens hebben gekregen over Ameri kaanse wapens, waarover in het afge lopen jaar is gesproken bij het over leg tussen de Ver. Staten en Engeland. Op 7 november 1955 had premier Mac millan, die toen nog minister van buiten landse zaken was, in het Lagerhuis ver klaard, dat Philby relaties met de com munisten onderhield en dat men hem juli 1951 verzocht had ontslag te nemen bü buitenlandse zaken. Philby had dat toen gedaan. Uit niets was echter gebleken dat hij de „derde man in het Burgess- Maclaen-mystcrie" was geweest of dat hij zijn land had verraden. Nu, aldus verklaarde onderminister Heath gisteren in het Lagerhuis weet men. en wel gedeeltelijk uit de woorden van Philby zelf, dat hij al voor 1946 voor de Russen werkte. (Philby heeft zijn vrouw dezer dagen geschreven dat hij zich achter het ijze ren gordijn bevindt, red.) Nadat hij zijn functie had neergelegd, aldus Heath, had Philby echter nooit meer toegang gehad tot de officiële documenten of andere gegevens. Philby was al sinds zijn jeugd bevriend met Burgess. Hij Advertentie) Huisvrouw doet verrassende vondst in keuken Een 36-Jarige hulsvrouw te Amers foort deed gisteren een verrassende vondst in haar keuken. ZU ontdekte daar, dat het mogeltjk is met de nieuwe California Osscstaartsoep binnen 10 minuten een bordje soep klaar te maken, waarvoor zelfs de méést verwende fijnproevers alleen maar complimentjes hebben. Ook kunt zo'n plezierige ontdekking doen door vandaag nog een paar pakjes van deze verrukkelijke soep In huls te halen. Eet smakelijk! Russische diplomaten in Nieuw Delhi maken er geen geheim van dat tussen de Sowjetunie en communistisch-China een grenskwestie bestaat, zo meldt D.P.A. uit de Indiase hoofdstad. In politieke krin gen vraagt men zich af of het tussen beide landen in ernst tot een grensconflict zal komen nu Peking juist aan de vooravond van het gesprek over de communistische geloofsbelijdenis in bijkans alle Aziatische hoofdsteden landkaarten in omloop heeft gebracht die onverbloemd van Chinese herkomst zijn en waarop China een aan tal niet onbelangrijke grenscorrecties heeft laten aanbrengen. Grote stukken Aziatisch gebied van de Sowjetunie zijn op de nieuwe kaarten bij China gevoegd. Zij beslaan praktisch het gehele gebied dat bij het verdrag van St. Petersburg in 1881 door de Russen werd ge annexeerd. In Centraal-Azië zijn het lange grensstroken die aan de Chinese provincie Singkiang grenzen en in het Pamirgebergte een gebied van driehonderd kilometer lengte dat volgens Peking zonder meer Chinees grondgebied is. Andere Chinese aanspraken in Centraal-Azië betreffen het Wakhandal en het Hlidal. Hier hebben de Sowjets in de laatste jaren grote krachtinstallaties gebouwd. Aan de grens van Mandsjoerije gaat het om een ruim vijfduizend vierkante kilometer groot eilandengebied bij de samenloop van de Amoer en de Oessoeri- rivieren. Verder hebben de Chinezen nagenoeg het gehele industrie gebied om de Russische stad Chabarowsk op hun kaarten geannexeerd. De nieuwe kaarten laten voorts zien dat Peking het vraagstuk van de soevereiniteit over de hoogvlakte van Pamir niet wil laten rusten Peking heeft na lang touwtrekken pas in 1953 het gebied aan Rusland gelaten, doch thans staat het weer als Chinees aangegeven. samen met hem in Cambridge ge studeerd en een tijd bij hem ingewoond Washington. De Blitse journalist is namelijk van oktober 1949 tot juni 1951 secretaris bij de Britse ambassade in Washington geweest en keerde naar En geland terug een maand na de vlucht Burgess en Maclean naar de Sow jetunie. In verband met zijn verblijf in de Vér. Staten hebben de Amerikaanse autoriteiten gelast een onderzoek in te stellen naar de mate waarin de activi teit van Philby gevolgen zou kunnen hebben voor de veiligheid van de V. S. Philby is op 23 januari voor het laatst In Beiroet gezien. Zijn -vader was een bekend schrijver en kenner van de Ara bische wereld. Enige tijd geleden gingen geruchten dat Philby adviseur van de Imam van Jemen was. De man die het Profumoschandaal onthulde, het Labourlid van het Lager huis George Wi-gg, heeft medegedeeld, dat hij bij het begin van de zitting van het parlement vanmiddag onmiddellijk de zaak-Philby ter sprake zou brengen. Philby is voor de tweede wereldoor log correspondent geweest van de Lon- dense Times. Ontvangst in Londen voor prins Bernhard Prins Bernhard heeft gisteren in Lon den een ontvangst bezocht, die het Europese cultuurfonds een charita tieve instelling die de culturele eenheid wil bevorderen te zijner ere heeft gehouden. De Prins, die zelf voorzitter is van de stamorganisatie van het fonds, de Europese culturele stichting, helpt bij het op gang brengen van een twee daagse conferentie die vandaag, in het Britse Lagerhuis is begonnen. De conferentie heeft als centraal thema „De rol van Groot Britannië in Europa". Het havenschap Delfzijl rekent in zijn begroting reeds er op volgend jaar f 230.000 te ontvangen aan huur voor de aluminiumfabriek van N.V. Billiton. Hiervan 20,3 ha bestemd voor direkte bebouwing Billiton houdt voorlopig 5,7 ha in optie. Met ingang van 1 juli is benoemd tot secretaris van de Pensioenraad drs. G. J. de Ruiter, administrateur bij het ministerie van financiën. Hij volgt mr. A. D. Kuiper op, die medio vorig jaar werd benoemd tot directeur-generaal bij het ntinisterie van binnenlandse zaken. I Tijdens de intocht in Rome speelde de wind door het haar van president Kennedy. Vele enthousiaste Romeinen dachten, dat de President zijn haar naar de mode-Caesar had laten knippen. Kennedy tot de Italianen: President Kennedy van de Ver enigde Staten, die op zijn Europese tournee op het ogenblik in Italië ver toeft, zal vanavond reeds naar zijn land terugkeren. Volgens het eerste reisplan zou de president pas mor gen weer naar Amerika vliegen. Gisteren heeft Kennedy -in Rome besprekingen gevoerd met president Segni, premier Leone -en andere Ita-1 Koningin Juliana stak haar paraplu op, toen het gistermid dag tijdens de grote jubileum parade van de Koninklijke Luchtmacht begon te gieten. Naast de Vorstin rechts generaal B. W. Schaper; links gaat prins Bernhard gedeeltelijk achter de paraplu schuil. (Verslag op pag. 7) Ridderorden bij gouden feest van R.I.D. Ir. C. van Rooijen, directeur van hei Rijksinstituut voor drinkwatervoorzie ning (R.I.D.) is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Di heer A. .J. van Oosten, hoofdadministra teur van het R.I.D. is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Dr. G. M. J. Veldkamp, minister van sociale zaken en volksgezondheid, maak. dit bekend tijdens de gistermiddag in Den Haag gehouden jubileumbijeen komst ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het R.I.D. Mr. Beernink verwacht: liaanse regeringsleiders. Onderwerpen van gesprek waren de Navo-politiek. economische kwesties en natuurlijk ook het komende overleg over het sta ken van de kernproeven in Moskou In de avond bood de Italiaanse rege ring de hoge gast een diner aan. Bij deze gelegenheid zei de president dat het Westen zdch een grote inspanning moet gertoosten tegen het communisme. Maar even later voegde hij er aan toe, dat het communisme uit de tijd is. Letterlijk zei Kennedy: „De afgelopen tien jaar hebben over tuigend aangetoond, dat het communisme een systeem is, dat zichzelf heeft over leefd en dat de democratie de ware weg naar de welvaart en de vooruitgang is Het bewijs hiervoor is in West-Europa geleverd". Even later sprak de president met de Italiaanse communistenleider Togliatti. Vanmorgen is Kennedy nog op audiëntie geweest bij de Paus. Hij werd met militaire eer en middel eeuwse pracht verwelkomd toen hij Vaticaanstad binnenreed. Verder be zocht de president het hoofdkwartier - - Ho Nqvo -"n Naoels. De paus verklaarde na de audiëntie tot Kennedy: „Wü zullen in onze gebeden altijd denken aan de pogingen om al uw landgenoten dezelfde voordelen van het burgerschap deelachtig te doen worden. De grondslag ervan is de gelijkheid van alle mensen uit hoofde van hun waar digheid als persoon en kinderen van God". E'EN langgerekt hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren over het midden van de Oceaan naar IJsland. Het verhindert de doortocht van oceaan depressies naar West-Europa. Bij Ier land ligt een oude depressie, die in de hogere luchtlagen nog flink ontwikkeld is, maar die aan het aardoppervlak van weinig betekenis meer is. In een groot gebied van West-Europa zijn de winden dan ook zwak. In onze omgeving blijft de lucht enigszins onstabiel. Er is daar. om morgen een kans op enkele lokale regen- of onweersbuienmaar ook zul len er opklaringen voorkomen. Het blijft vr\j warm weer. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Vrij warm weer met weinig wind. En kele zonnige perioden. Hier en daar een regen- of onweersbui. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Zon en maan Woensdag 3 juli: zon op 4.25, onder 21.03, maan op 17.43, onder 2.18. 6 juli: volle maan. Strandverwachting V7ANDAAG vertrekt Kennedy weer uit Europa naar zijn land wat vroeger dan volgens het oorspronkelijke plan. Hij heeft, in tal van besprekingen en redevoe ringen, gezegd wat hij te zeggen had; in tussen wachten hem in Amerika nieuwe problemen. Men had zich over het tijdstip van rijn reis verbaasd. Voor de landen die hij be zoeken zou, leek het nauwelijks het ge schikte moment om hem te ontvangen. Toch is hij gegaan, hetgeen te duidelijker be wees dat hij meende zijn bijzondere re denen te hebben. Welke deze zijn, laat zich bevroeden. Zij vormden ook het thema van hetgeen hij, publiekelijk en stellig even eens in meer vertrouwelijke sfeer, heeft gezegd. Welke zijn zij? Eerst iets over het tijdstip. In de communistische wereld is thans veel in beweging. Daar is het grote conflict tussen Rusland en China. Maar ook enkele satellietstaten rondom Rusland aarzelen in de keuze van een standpunt; men is er niet meer zo vanzelfsprekend aan Rusland gebonden als eens. De Chinezen zijn voor een gesprek op weg naar de Russische hoofdstad. Zij zullen er de Russische regering, in het bijzonder Chroesjtsjef, komen vermanen. In hun ogen is hij bedenkelijk afgeweken van de zuivere communistische leer. De Russische leider heeft niet gemakkelijk. In deze omstandigheden is er de Ameri kaanse president veel aan gelegen, de Rus niet van zich te vervreemden. Niet dat een kniebuiging van Chroesjtsjef voor China te verwachten zou zijn. Maar waarom het hem vanuit het Westen lastiger gemaakt dan onvermijdelijk? In deze situatie dan was een tocht naar Europa noodzakelijk. Niet onmogelijk im mers was het, dat de Amerikaanse presi dent, om Chroesjtsjef niet naar Peking af te stoten, wat zou afdoen aan zijn betoon van vriendschap jegens de Europese lan den. Is het niet de redeneertrant van met name De Gaulle, dat Europa verstandig doet, als het erop aan komt niet al te zeer op Amerika te rekenen? Welnu, juist in deze omstandigheden heeft Kennedy er waarde aan gehecht, zelf naar Europa te komen om het opnieuw de ver zekering te geven dat het onverkort op Amerika kan blijven rekenen. De Europese vrijheid, heeft hij gezegd, is tevens die van Amerika. Zijn bedoelen, Chroesjtsjef niet voor het hoofd te stoten in de moeilijke situatie waarin deze zich bevindt, gaat niet zover, dat hij zijn vast beraden Atlantische politiek ook maar enigszins verzwakt. Dit was in het kort het doel van zijn reis. Zij gedoogde geen uitstel. Zeer wezenlijk paste zij in de Amerikaanse wereldpolitiek, waarvan gezegd mag worden dat zij ook onze vrijheid beoogt. (RITA) Tendens stationair Hoogwater Scheveningen 3 juli: 0.40 v.m., 13.07 n-m. HET WEER liV EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur (Van onze parlementsredactie) Informateur Beel, die gisteren in ijn huis aan de Rijksstraatweg Wassenaar de heren De Kort (kat. v.), Beernink (c.h.) en Van Eysden (a.r.) ontving, sprak daar vandaag met de heren Vondeling (soc.) en Toxopeus (lib.). Hij heeft de vijf fractieleiders een volstrekte zwijgplicht opgelegd. De gesprekken werden „oriënte rend" genoemd, maar gezien de ge heimzinnigheid vermoeden waarne mers, dat de informateur zijn ge sprekspartners reeds met (voorlopi ge) conclusies heeft geconfronteerd. K.V.P.-fractieleider dr. De Kort bleef gistermiddag tot drie uur bij prof. Beel. Toen hij naar buiten- kwam. was hij niet bepaald in een zonnig humeur. Zijn stemming werd er niet beter op toen bleek, dat zijn auto niet wilde starten. Mr. Beernink was om half vijf klaar, wachtte een kwartier tevergeefs op een auto van de gemeente Rijswijk en kreeg tenslotte een lift van een journalist. De heer Van Eysden kwam lopend bij het informatiehuis aan omdat de taxi hem te vroeg had afgezet. Mr. Beernink gaf als zijn mening te kennen, dat het „geen lange informatie" zal worden. Het is nog niet bekend welk programma prof. Beel voor de komende dagen heeft opgesteld. In politieke krin gen neemt men aan, dat hij binnen zeer afzienbare tijd zal kunnen bepalen welke regeringscombinatie het best te verwe zenlijken. In het tempo waarin hij pleegt te werken zou het doen van een keuze tussen P.v.d.A. en V.V.D. nog slechts een kwestie van dagen zijn. Vandaag zijn op het Binnenhof de vijf Kamerfracties bijeengekomen. De frac tievoorzitters verstrekten geen informa- D. Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Vrij warm, maar onstabiele lucht uit Frankrijk. Morgen zonnige perioden en Eindhoven ook nog kans op een regen- of onweers- Zd.-Limb. bui. Zwakke wind tussen zuid en zuid- Helsinki west. In de middag ruim 20 graden, zee- os°okh0lm water 16 graden. Kopenh. Vooruitzichten: perioden van goed Aberdeen i strandweer, maar niet bestendig. A°damn ties over hun gesprekken met prof. Beel. In de K.V.P.-fractie had nog een discus sie plaats over het omstreden beleid, dat dr. De Kort als formateur heeft gevoerd. Men acht het niet waarschijnlijk dat hij gedwongen zal worden zijn voorzitters hamer ter beschikking te stellen, hoewel de kritiek op zijn formatie-activiteiten nog steeds voortduurt. De Tweede-Kamerfractie van de V.V.D heeft nu eindelijk ook weer een „echte" voorzitter. Mr. Toxopeus is namelijk in de Kamervergadering van hedenmiddag beëdigd tot Kamerlid. De afgelopen we ken is hij weliswaar als leider van de li berale fractie opgetreden, maar zuiver formeel gezien was hij dat niét Frankfort München Zürich Wenen Innsbruck Belgrado no 1 19 13 0.4 windstil IS 10 S z 2 19 14 11 zo 2 23 15 5 windstil 18 9 3 windstil 24 12 0.5 windstil 19 12 1 24 11 0.3 1 24 15 O 2 25 13 1 1 23 14 0.2 windstil 27 15 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1