Nieuwe leidse Comranil Verhouding Moskou-Peking nog slechter geworden Kernstop is zeer dringende zaak Gevangene met nieuwe long overleden Vijf Chinezen uit Rusland uitgewezen Besprekingen zullen gewoon doorg aan Kennedy en Macmillan vinden: typ SHORTS Verf met voldoening [fleXa] Delfts echtpaar verongelukt Vooral in zuiden groot aantal verkeersdoden Eerste gesprekken informateur Beel (ook met Planbureau) wklfilii Maandag 1 juli 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Klinkende argumenten in België Zie pagina 5 Steenstraat 37 President Kennedy beantwoordt de toespraak waarmee de Britse premier, Macmillanhem zater dag op het vliegveld Gatwick heeft verwelkomd. Nieuws in één oogopslag Het benauwende pro bleem van de kernbewa pening is het afgelopen weekeinde uitvoerig be sproken door premier Macmillan van Engeland en president Kennedy van de Verenigde Staten. Het verbod van de kemproe ven, zo luddide hun ge meenschappelijke conclu sie, is een eerste vereiste. De bespreking tussen Rusland en Rood-China dqze week gaat wel door. Maar de verhouding tussen de twee landen is nog slechter geworden. Zater dag (zijn 5 communistische Chinezen Rusland uitgezet. Kennedy en Macmillan be schouwen het topgesprek in Moskou als zeer belang rijk voor de toekomstige betrekkingen met het Wes ten. De nieuwe informateur, prof. Beel, zou vandaag zijn eerste besprekingen voeren met prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal planbureau, en met de fractieleiders. Aan Arnhem komt de twijfelachtige eer toe van een der grootste inbraken van de laatste jaren. Bij een juwelier is voor meer dan honderdduizend gul den gestolen aan ringen met briljanten, gouden armbanden en horloges. Het weekeinde heeft weer tal van doden op de weg geëist. Ernstig vooral was het ongeluk op de rijksweg Breda-Tilburg, waar twee personenauto's frontaal botsten. Voor een record-aantal toeschouwers (125.000) zijn zaterdag in Assen de jaar lijkse T.T.-races gehouden. Het opvallendst was de verrassend goede terug keer van Gilera. /~\NDANKS het feit dat de Sowjetunie zaterdag onverwacht vfjf Chine- zen onder wie drie leden van de Chinese ambassade in Moskou en twee studenten het land heeft uitgewezen, zullen de besprekingen tus sen beide landen deze week toch doorgaan. Het is nog nooit gebeurd dat de Sowjetunie of China terugroeping van eikaars diplomaten hebben ge- eist. Daarom werd het in westelijke maatregelen kringen niet onmogelijk geacht dat de besprekingen zouden worden uit gesteld. Reden voor de uitwijzing was het feit dat de Chinezen de tekst hadden verspreid van de Chinese brief die in de Sowjetunie niet werd gepubliceerd en waarin de Chinezen een volgens de Russen foutief over zicht gaven van de stand van zaken met betrekking tot het ideologische geschil. De vijf Chinezen zijn in Peking door zeer hoge partijfunctionarissen van het vliegveld afgehaald. Zij werden met bloemen cn hartelijke toespraken wel kom geheten. Desondanks Heten de Chinezen giste' ren nog bekendmaken dat het gesprek in Moskou doorgang vindt, hoewel de Premier Macmillan en president Kennedy hebben het afgelopen weekeinde het benauwende pro bleem van de kernbewapening be sproken. Zij kwamen tot de conclu sie, dat het sluiten van een verdrag tot het verbieden van het nemen van proeven met kernwapens zeer drin gend is. De twee regeringsleiders verklaarden in een gemeenschappe lijk communiqué, dat zij alles in het werk zouden stellen om een derge' lijk verdrag tot stand te brengen. De Britse premier en de Amerikaanse president voerden hun gesprek in buitenverblijf van Macmillan in Birch Grove in het Zuidengelse graafschap Sussex. Hun conferentie is zondagmor gen onderbroken door een kerkgang. Kennedy reed in een druilerige motre gen naar het dorp Forest Row om daar de vroegmis in de r.k. kerk van Onze Vrouwe van het Woud bij te wonen. Bij de ingang van de kerk stonden be togers, die Kennedy door middel van borden vroegen de Polarisduikboten te rug te trekken. Pater Charles Dolman, 75 jaar oud, droeg de mis op. Hij vertelde later, dat er in deze dienst op verzoek vai hoge bezoekers geen preek zou worden gehouden. Maar de mensen van het dorp hadden hiertegen geprotesteerd. Toen had hij een korte preek gehouden en gesproken over de Amerikaanse pre sident, de nieuwe paus en de eenheid van de kerk. Premier Macmillan ging naar de kerk in Horstad Keynes. Onmiddellijk na de kerk zetten de twee staatslieden hun besprekingen voort. In de loop van de middag wi het communiqué uitgegeven, waarin zeer de nadruk werd gelegd op de kern bewapening. Het bleek, dat de V.S. Engeland het eens zyn over de alge mene lijn, die de afgevaardigden zullen volgen, wanneer 15 juli het overleg over de kernstop met de Russen wordt F—103— Alleen bestuderen Het communiqué bracht verder aan het licht dat Kennedy de Britse pre Attentie Actie mier niet heeft kunnen winnen voor de deelneming aan een multilaterale kern macht ter zee in het raam van de NAVO. Macmillan wil niet verder gaan dan het Amerikaanse plan bestuderen, zon der zich ook maar tot deelneming te verplichten. De president en de pre mier waren het erover eens, dat een fundamenteel vraagstuk van de Navo is het aaneensluiten van de landen rond- VAKANTIE-AANBIEDING voor heren Satin de Luie 9.95 Sturkaflex II.'5 7ZUa 14.75 >;TJxi:«if^(ei,r.Tj.ikmv,g Een produkt van de Sikkens Groep om een kernmacht. Maar dit probleem moet uitvoerig besproken worden met de bondgenoten. Ook andere wereld problemen zijn aan de orde gekomen. Zo besteedden de twee staaitslieden veel tijd aan de betrekkingen tussen Moskou en Peking. De komende conferentie in Moskou tussen Rusland en Rood-China kan essentieel zijn. Zal Chroesjtsjef een succes behalen op deze conferentie, dan zal dit de verhouding met het westen zeker ten goede komen. Vanmorgen is president Kennedy in Rome aangekomen. Gisteren arriveerde hij reeds per vliegtuig in Milaan. Hy bracht de nacht door in Bellagio aan het Comomeer. Op reis van Ierland naar Engeland heeft Kennedy zaterdag een bezoek gebracht aan Chatsworth. Hier legde hy een krans op het graf van zyn zuster Kathleen, die in 1948 als gevolg van een vliegtuigongeluk het leven ver- de Sowjetunie een ver slechtering van de Chinees-Russische ver houding betekenen. China zal echter niet nu antwoorden op de reeks aanvallen, maar behoudt zich het recht van reactie Het centrale comité bevestigt dat de delegatie zal worden geleid door Teng Hsiao-Ping, secretaris-generaal van de partij, met als plaatsvervanger Peng Tsjen, burgemeester van Peking. De af vaardiging zal uit zeven man bestaan. Tekenend voor de bijzonder slechte si tuatie tussen de beide landen is voorts een incident dat in Moskou voorviel. In cie vitrine aan de buitenmuur van de Chi nese ambassade, waarin foto's worden op gehangen over bet leven in China, is een ruit vernield. Een Russisohe politie man moet dag en nacht vor de ambas sade de wacht houden. Het lijkt dus on waarschijnlijk dat een en ander aan zijn aandacht zou zijn ontsnapt. De ambassade heeft vier Russen va daad beschuldigd en voegt hieraan toe dat dit een door de Russische autoritei ten uitgelokte sabotagedaad was. By een verkeersongeluk In Beaune (Frankrijk) Is het echtpaar Van der Sluis uit Delft omgekomen. Hun auto kwam in botsing met een vrachtwagen. De heer W. L. van der Sluis was 49 jaar, lijn vrouw een jaar jonger. Babylijkje gevonden Een in een plastic zak verpakt baby lijkje (een meisje) is zondagavond door een twaalfjarige jongen drijvend aange troffen bij een steiger van de Vlevo- jachthaven in Amsterdam-oost. Het lijkje verkeerde reeds in staat van ontbinding. Tot zijn zichtbaar genoegen ontving de jarige prins Bernhard zaterdag een hoornblazer-pop uit handen van de cadet-sergeant J. P. van Reenen, comman dant van het cadettenkorps „Prins Bernhard" van de K.M.A., dat de Prins voor paleis Soestdijk een aubade bracht. Een van de vele ernstige ver keersongelukken van dit week einde: een Belgische personen auto reed op de rijksweg Til burgBreda frontaal op de wa-, gen van de arts F. Lemmink. De doktersvrouw vond de dood, zes andere inzittenden van beide wagens werden gewond. Twee doden zijn te betreuren bij een botsing die zaterdag is gebeurd tussen een personenauto en vrachtauto met oplegger ter hoogte van de Wilhelminabrug bij stadscentrum van Breda. De slacht offers zaten in de personenauto. Het zyn de bestuurder, de 59-jarige T. Ypma uit Breda en zijn 15-jarige zoon B. Ypma. J. Ypma, zeventien jaar, werd zeer ernstig gewond. In Nijmegen zijn zaterdagnacht twee dodelijke verkeersongelukken gebeurd. Op de Weurtseweg, werd de 31-jarige uit Keulen afkomstige matroos Joachim Freimark aangereden door een uit de richting Weurt komende personenauto. Freimark was ongehuwd en opvarende van het schip Luxor. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. In dezelfde nacht vonden voorbijgan gers op de vijfsprong van de Marialaan en de Oude Heeselaan langs de wej, het stoffelijk overschot van de 21-jarige bromfietser M. J. W. Heesakkers. De overledene bleek ernstig aan het achter hoofd te zijn gewond. 0 Zaterdagnacht is de 23-jarige semi-arb G. Roeffen uit Boxtel in zijn woonplaat3 met zijn motor tegen een huis gereden. Hij overleed kort na opname in een ziekenhuis. Na afloop van een feestje bij zijn ouders was hij met een buurmeisje op zijn motor de stad ingereden. Plotseling verloor hij de macht over het stuur en botste tegen een woning op. De duo- passagiere mej. V. N. uit Boxtel liep verwondingen op aan beide benen. 9 De 48-jarige F. Lammerts uit Roer mond werd zaterdag bij het nazien van zijn auto in Weert, gegrepen door een personenauto, bestuurd door een 19- jarige scholier uit Best. De heer Lam merts werd door de auto een aantal me ters meegesleurd en moet onmiddellijk zijn overleden. Op onverklaarbare wijze is zaterdag nacht de 45-jarige ongehuwde bromfiet- J. B. Heuving uit Stadskanaal in bot sing gekomen met een langs de weg staande lichtmast. De heer Heuving was op slag dood. Zaterdagavond laat vloog de 18-jarige Klachtendienst bezorging 18—19 uqr (Van onze parlementsredactie) JNFORMATEUR BEEL heeft het afgelopen weekeinde de stukken bestudeerd en is vandaag begonnen met zijn besprekingen. Aüs eerste ontving hij vanmorgen de directeur van het Centraal Plan bureau, prof. P. de Wolff. Deze heeft hem een toelichting gegeven op de nota die het C.P.B. heeft samengesteld met het oog op de fiitan- cieel-economische verwachtingen voor de komende vier jaar. Aan de hand van dit stuk en van de mondelinge toelichting door prof. De Wolff kan prof. Beel een overzicht krijgen van de finan ciële mogelijkheden en onmogelijkheden om aan de wensen van de verschillende partijen te voldoen. Zoals bekend, stelt de C.P.B.- nota dat tot '67 grote matiging zal moeten worden betracht, wil men vermijden, dat door prijsstijgingen of andere oorzaken de belangen van zekere groepen worden geschaad. De nota zal bij deze kabinets formatie ongetwijfeld een grote rol gaan spelen. De voorspellingen van het C.P.B. dwingen nog meer tot het doen van een keuze dan voor heen het geval was. In dit licht zal prof. Beel bijv. de socialistische wens met betrekking tot de medefinanciering uit de algemene middelen van de A.O.W.-verhoging (f200 a f250 miljoen) terdege bezien. Vanmiddag heeft prof. Beel afzonderlijke ge sprekken gevoerd met de leiders van de drie confessionele Tweede-Kamerfracties. Achter eenvolgens ontving hij de heren De Kort (kath. v.), Beernink (c.h.) en Van Eysden (a.r.). Mor genochtend zal prof. Beel met prof. Vondeling (soc.) spreken en morgenmiddag met mr. Toxo- peus (lib.). Voordat dr. De Kort naar de Infor mateur ging, zou hij eerst nog een spoedver gadering van de K.VP.-fractie presideren. Bij deze gelegenheid kwam de kritiek op zijn escapades als formateur aan de orde en werd de nieuwe beleidslijn van de fractie uit gestippeld. L. Warners uit Koekange in Oldenhave bij Ruinen met een van een vriend ge leend motorrijwiel uit de bocht. Hij werd tegen de grond geslingerd en was op slag dood. De duopassagiere, de 16- jarige Hillie van Achteren, werd even eens zeer ernstig gewond en overleed kort daarop. Vermoord meisje in droge sloot te Hulst gevonden In Hulst is sectie verricht op het lijk van de 17-jarige Marie Louise Duerinck uit Walsoorden (gemeente Hontenisse). dat gistermorgen door een paar jongens dood in een droge sloot is gevonden. Over het resultaat van de sectie is nog niets bekendgemaakt, maar aangenomen moet worden dat 't meisje om het leven ts gebracht Haar hoofd vertoonde slag- wonden. Nabij een loods van een in de buurt gelegen betonfabriek zijn bloed sporen gevonden. Over de omstandigheden waaronder het drama zich heeft afgespeeld, is nog niets bekend. Het meisje is zaterdag avond omstreeks half tien thuisgekomen haar fiets weg te zetten en is daar- zoals zij iedere avond deed. naar het minuten verder gelegen huis van haar hoogbejaarde en gehandicapte grootmoeder gegaan om er de nacht door te brengen. Zij is niet bij de groot moeder aangekomen. Deze heeft pas 's morgens tegen vijf uur alarm gesla gen. Het lijk van het slachtoffer werd tegen half elf gevonden langs een zij pad van de weg die zij naar haar groot moeder moest volgen. Het omgekomen meisje is het oudste uit een gezin met drie kinderen en stond als zeer rustig bekend. J£E depressie met centrum boven Zuid-west Engeland veroorzaakte tijdens het weekeinde in ons land ver- scheidene regen- en onweersbuien. De buien waren echter sterk plaatselijk maar over het algemeen viel in het wes ten en zuidwesten van het land regen dan in het oosten. De depressie boven Engeland ver. plaatst zich maar weinig zodat er in de huidige weerstoestand maar weinig verandering komt. Ook morgen zullen plaatselijk weer buien voorkomen met kans op onweer. In het temperatuur- verloop komt niet veel verandering. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en hier en daar enige regen of een regen bui met kans op onweer. Weinig verande ring in temperatuur. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 2 juli: zon op 4.24, onder 21.03: maan op 16.37, onder 1.55. 6 juli: volle maan. VERFHANDEt OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn IS Tendens stationair HOOGWATER SCHEVENINGEi. I juli: 12.14 n.m.; HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uui Strandvertvachting Lagedrukgebied D. Helder Zuid-Engeland vHss*"1"8 veroorzaakt morgen overwegend droog Eeldè strandweer met zonnige perioden. Nog De Bilt een kleine onweerkans. Een zwakke wind in de middag van zee. Overdag zd.-Limb. ruim 20 graden. Zeewater 16 graden, Helsinki Vooruitzichten: juli begint met pe- jt^?ckholm rioden van zomers strandweer. Kopenh. T)E gevangene van de staats- gens zijn uitstekend gedrag door een gezonde long. De is overleden, hij niet lang nisme vormt tegen iedere J-' gevangenis te Missisippi en zijn bijdrage voor tie operatie duurde drie uren. meer te leven had. „invasie" van vreemde cel- John Richard Russel, die 18 mensheid. Hij had zich vrij- ien. De chirurgen menen dit dagen geleden een nieuwe willig opgegeven voor een De long heeft tot aan de dood De chirurgen hebben hun vraagstuk nu opgelost 1c long had gekregen, is zater- longtransplantatie, een ope- van Russel normaal gefunc- techniek ontwikkeld in een hebben. Tijdens de operatie dag aan nierontsteking over- ratie die tot dan toe slechts tioneerd en de operatie wordt periode van zeven jaar op op Russel ontdekten zij dat leden. op dieren was verricht. De als geslaagd beschouwd. Een 500 proefdieren. De grootste zijn nieren slecht werkten. Russel was in 1957 ter chirurgen hadden zijn door woordvoerder van het zie- moeilijkheid voor dergelijke dood veroordeeld wegens kanker aangetaste linkerlong kenhuis zei dat. hoewel de transplantaties vormen de Pogingen om hem hiervan te moord, maar kreeg gratie we- verwijderd en vervangen patiënt nu aan nierontsteking antilichamen, die het orga- genezen zijn mislukt. Luxemb. Parijs Bordeaux Nice Berlijn zw. bew. onbew. h. bew. h beW mist L bew 19 14 0.6 Indstil 22 13 windstil 21 13 0.2 w 1 25 13 10 >2 15 0.1 indstil 36 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1