Nieuwe Leidse Courant 3eel wegbereider voor een nieuw kabinet-De Quay? Commentaar Politieke situatie ligt nog ten dele open Uit verlangens moet men keuze doen Belgisch vliegtuig door granaat neergestort Matig enthousiasme voor Chroesjtsjef Paniek na brand wolkenkrabber in BOOT Zaterdas 29 juni 1963, 44ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,65, 'p.m. 2,80, p.kw. f 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 uqr CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD 0E „St»ntv»itigh it ghebleven v mijn hert in teghenspoet" ORGELS, PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt vrijblijvend prijslijst BODEGRAVEN TELEF. 01726—2541 Informateur geschrokken van stapel rapporten (Van onze parlementsredactie) TVTA het formatie-echec van de leider der grootste Tweede-Kamerfractie -1- heeft H.M. de Koningin opnieuw een beroep gedaan op een buitenpar lementaire figuur. Aan de 61-jarige oud-premier prof. dr. L. J. M. Beel, mi nister van staat en vice-president van de Raad van State, is nu de taak toe bedeeld om als informateur een uitweg uit de politieke impasse te vinden en de weg te effenen voor een nieuwe formateur, die in korte tijd een ka binet op poten kan zetten. Iieuws in één oogopslag De nieuw-benoemde ka binetsinformateur prof. dr. L. J. M. Beel, zal eerst enkele dagen besteden aan de enorme hoeveelheid rapporten, die tijdens de I periode Romme-De Kort tot stand gekomen zijn. De aan staatsraad Beel ver strekte opdracht laat hem ruimte om verschillende kanten op te gaan, om. naar een nieuw kabinet- De Quay. De opdracht spreekt voorts over een I ..spoedige" vorming van een kabinet. Het Centraal Flanbu- reau heeft de regering ge waarschuwd, dat de ko mende vier jaren niet alle ver'angens op sociaal ge bied kunnen worden in gewilligd. Men zal een keus moeten doen, want de ruimte is tamelijk be perkt. De minister van defen sie geeft jonge en be kwame beroeps-onderoffi cieren van land- en lucht macht de kans, beroeps officier te worden. Op kos ten van het rijk kunnen zij een avond-hbs volgen, aangevuld door een cursus aan een school voor re serve-officieren. De Russische premier Chroestsjef is gistermid dag in Oost-Berlijn gearri veerd. Het enthousiasme van het publiek was aan merkelijk geringer dan wat deze week de Ameri kaanse president in West- Berlijn ten deel viel. Chroesjtsjef heeft (nog) geen anti-Westerse uitla tingen gedaan, maar wil vooral de satellietlanden polsen over de ideologi sche moeilijkheden met China. Prinses Margriet is ten huize van haar grootmoe der in Diepenheim van een trap gevallen en liep daar bij een lichte hersenschud. ding op. H.K.H. wordt op paleis Soestdijk verpleegd. Het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening in Den Haag bestaat vijftig jaar. Het ziet ernaar uit dat Nederland steeds meer oppervlaktewater zal moe ten gaan drinken, o.m. het kwalitatief niet al te beste Rijnwater. Meer en meer Nederlanders zullen dus aan de chloorsmaak moe ten wennen. Een enquête heeft uit gewezen dat moderne schrijvers niet zo bijzonder in trek zijn bij de r.k. middelbare schooljeugd. .Arendsoog" van Nowee blijkt het geliefdste boek te zijn. Realistisch werk staat onder op de ladder van de voorkeur. De Zweedse kolonel Wennerstroem, die ver hoord wordt wegens spio- nage-activiteiten, zou door de Russen hiertoe gedwon gen zjjn omdat zij de be schikking hadden over be. wijzen dat de kolonel ook in de tweede wereldoorlog heeft gespioneerd voor Hitler-Duitsland namelijk. De Koningin verzocht prof. Beel „een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om te komen tot de spoedige vorming van een kabinet, dat zich verzekerd kan achten van een vruchtbare samenwerking met de Planbureau waarschuwt: In de parlementaire periode 1963/67 dient een keuze te worden gedaan uit eew-aantal verlangens die in de afgelopen jaren naar voren zijn ge komen. Een keuze is onontkoombaar omdat de beschikbare ruimte veel kleiner is dan het bedrag dat voor inwilliging van alle wensen benodigd zou zijn. Deze mening heeft het Cen traal planbureau neergelegd in zijn nota „Toeneming en besteding van bet nationale inkomen in de komen de vier jaren". Indien geen enkele bevolkingsgroep nadeel mag ondervinden van de in williging van bepaalde verlangen», terwijl het peil der collectieve voorzie ningen op zijn minst gelijk moet blij ven, dan moeten nieuwe verlangens- ten laste worden gebracht van dp ruimte die ontstaat door de groei van het nationale inkomen. Daarom is in de nota eerst een berekening van deze ruimte gemaakt. Er is afgezien van eventuele conjunc turele schommelingen Verondersteld is dat bij gelijkblijvende prijzen de groe- van het nationale produkt 4 pet zal be dragen; hiermede correspondeert een stijging van 2% pet per jaar van de arbeidsproduktiviteit. In een afzonder lijke paragraaf zijn twee andere moge lijkheden verondersteld, tw. het geval waarin de groei 5 pet is en het geval waarin bij 4 pet groei tevens 1 pet prijs stijging optreedt. In de lijst van speoifieke aanspraken zijn alleen die verlangens opgenomen, die hetzij door een representatieve groep, hetzij door de overheid naar voren zijn gebracht. Bedrijfsinvesteringen nodig voor de expansie van het nationale pro- dukt zijn bij voorbaat van de beschik bare middelen afgetrokken en worden niet beschouwd als een specifieke aan spraak waaromtrent nog een beslissing moet worden genomen. De lijst van verlangens ten aanzien van lonen en sociale uitkeringen beloopt in totaal f 2,7 miljard Het grootste gedeelte van deze aanspraken legt bij verwerkelijking beslag op de ruimte die bij gelijkblijvende loonquote voor loons verhoging beschikbaar is. Het realiseren van deze verlangens wordt bemoeilijkt door de omvang van de „incidentele" loonsverhogingen. Aangenomen is dal deze omvang in de naaste toekomst on geveer van dezelfde grootte zal zijn als in het recente verleden. In dat geval is Het Belgische ministerie van defensie heeft gisteravond verklaard, dat een mortiergranaat het Belgische militair vliegtuig getroffen kan hebben, dat in Sennelager (West-Duitsland) woensdag is neergestort Zoals bekend, kwamen daarbij 38 inzittenden om het leven. Negen mannen wisten zich het leven te redden door met hun parachute er uit te springen. In een communiqué, dat door het ministerie werd uitgegeven, wordt gezegd: ,de C119 maakte aanstalten te gaan landen en vloog boven oefenterrein waar Britse troepen aan het schieten waren met scherp, waaronder mortiergranaten, aangenomen zou kunnen worden dat een projectiel het vliegtuig raakte, waardoor het neerstortte In het communiqué werd er aan toegevoegd dat tot dusverre mets erop wijst dat het vliegtuig storing had of dat de bemanning een fout he^ze Veronderstelling wil echter niet vooruitlopen op het onderzoek fet ingesteld wordt door Britse en Belgische militaire autoriteiten. de gehele periode 1963/67 voc verhoging der regelingslonen èn vi specicifieke aanspraken slechts miljard beschikbaar. Dit bedrag c pondeert met een loonstijging va half procent per jaar Afstand groot de afstand tussen wensen en mogelijkheden groot. De budgetruimte die in 1967 voor realisatie van specifieke aanspraken be schikbaar is bedraagt minder dan f 1.4 miljard Uit dit laatste bedrag dienen namelijk ook de uitgaven te worden ge fimancierd die weliswaar een verbetering het voorzieningsniveau inhouden, en dus als verlangens zouden kunnen wor den beschouwd, doch die tevens min of onontkoombaar zijn, zoals nood zakelijke moderniseringen. Inwilliging alle opgenomen verlangens op het gebied van overheidsuitgaven en belas tingen in dat jaar zou f 6 miljard vergen (Voor vervolg zie pagina 11) Gisteren is prinses Irene uit Ma drid aangekomen op Schiphol om vandaag de verjaardag van haar vader mee te vieren. Op de lucht haven werd zij ha/rtelijk verwel komd door jonkvrouwe C. E. B.. Roëll, hofdame van H.M. de Ko ningin. Prinses Margriet hersenschudding Prinses Margriet heeft een lichte her senschudding opgelopen. Toen ze een paar dagen geleden bij haar grootmoeder prinses Armgard op kasteel Warmelo In Diepenheim van een trap viel. Prinses Margriet wordt thuis op paleis Soestdijk verpleegd. Nu zij niet in staat is de doopplechtig heid van het turbinetankschip „Es60-Den Haag" op donderdag 4 juli te verrichten, heeft prinses Beatrix zich bereid ver klaard haar te vervangen. Aubade voor jarige prins Ter gelegenheid van de 52ste verjaar dag van prins Bernnard bracht het ca- dettenkorps Prins Bernhard van de Ko ninklijke militaire academie te Breda de Prins, volgens de jaarlijkse traditie een aubade. Dit korps, dat 32 man sterk is, staat onder leiding van de tambour-maitre ca det-sergeant J. P. van Reene. Na het spelen van het Wilhelmus voerde het korps vanmorgen een muzikale show uit in de voortuin van paleis Soestdijk. In de loop van de ochtend ontving de Prins, die immers inspecteur-generaal van marine, landmacht en luchtmacht is, een deputatie van zijn staf, die hem een geschenk aanbood. De dag werd verder in de familiekring gevierd. Kennedy won op punten volksvertegenwoordiging". Deze for mulering heeft tot tegengestelde in terpretaties aanleiding gegeven. Dit bewijst alleen maar, dat prof. Beel er verschillende kanten mee uit kan. Sommige waarnemers menen in de formulering een „extra-parlementaire" tendens te bespeuren. In de opdrachten aan prof. Romme en dr. De Kort werd gesproken van een kabinet met een zo breed mogelijke", resp. een „ruime steun in het parlement". Het verzoek aan prof. Beel gewaagt van een „vruchtbare sa menwerking met de volksvertegenwoor diging". Dit verschil in terminologie is niet zonder betekenis. „Samenwerking" klinkt zwakker dan „steun". Dit vormt wellicht een aanwijzing, dat prof. Beel kan streven naar een constellatie zon der werkelijk bindende program-af spraken in enigerlei vorm tussen kabi net en fracties en tussen de fracties on derling. Dit zou de V.V.D. zeer welgevallig mier Chrocsitsief Oost-Berlijn ont- werden in verband met deze gedachten- zijn. Men sprak gisteravond in libera- vangen. Hoewel er wel wat gedirigeerd wisseling de communistische leiders var le kring al optimistisch over „vrije enthousiasme was en er voor het Oost- Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije kwesties" enz. Maar dan vergeet men. berHir>t sUdhuis zeker 50 000 mensen tfnSyl, voorts w°rdt gef}uis' dat In de nieuwe Inlormatie-opdracht 'er<i d='. °°f Bulgarue en Roemenie op ook de woorden zich verzekerd stonden- naaide dit alles niet bij Kenne- deze bijeenkomst zullen zyn vertegen kan achten" voorkomen. Dat wijst in dy's bezoek aan de andere kant van de woordigd. de richting van min of meer sterke muur waar anderhalf miljoen mensen! Alles uiteraard „om de verjaardag op de been waren om de Amerikaanse van Ulbricht te vieren". Een correspon- I president langs de routes toe te juichen SSLT. .Associated Press heeft heel oc" I treffend zijn indrukken over de bezoe- Het heeft overigens de aandacht ge- en een ha,f milJ°en mensen hem vanaf ken van Chroesjtsjef en Kennedy verge trokken, dat de formulering van het het Westberlijnse stadhuis wilde horen lijkenderwijs weergegeven. Hij consta- verzoek aan prof. Beel zeer veel over- spreken i teerde om.: Bij de intocht van Kennedy eenkomst vertoont met de informatie- 1 stonden de mensen vijftig rijen dik en opdracht, waarmee hij in 1959 de komst Uit de rede die Chroesjtsjef hield, het gedrang was zo groot dat ruim dui- van het extra-parlementaire rechts-libe- kwamen twee belangrijke dingen naar zend mensen flauw vielen. Langs de weg rale kabinet-De Quay voorbereidde. De voren. In de eerste plaats uitte hij geen die Chroesjtsjef ging, waren wel touwen Koningin verzocht hem toen de moge- enkele directe bedreiging tegen het wes- gespannen, maar op vele plaatsen zag lijkheden te onderzoeken „om te komen ten (zoals Kennedy dat niet to.v. het men alleen Vopo's. Bij Kennedy kende tot de formatie van een kabinet, dat zal °9s*eri had gedaan) en ten tweede prees het enthousiasme geen grenzen, maar bij mogen rekenen op een vruchtbare sa- bij met geen enkel woord Oost-Duitsland Chroesjtsjef mislukte een tevoren gere- menwerking met de volksvertegenwoor- 9n Ulbricht, voor wie hij (Ulbricht werd peteerd „Hiep, hiep, hoera" bij zijn aan- diging". De overeenkomst is inderdaad immers 70) speciaal overgekomen zou komst volkomen, zó treffend, dat politieke waarnemers züm •z-if- a„ geneigd zijn er meer dan normale be-j In politieke en diplomatieke kringenschillend KennMv^ wt'f r-vf VCT tekenis aan te hechten. aan beide zijden van de muur is men sief heviaf "El Chroesjt- van mening, dat de Russische premier verffpiiikintr- Kennprtv - e-en (Voor vervolg zie pagina 11) |is gekomenom met leiders uit diverse St* SSlL^'flnSn t Chroesjtsjef in een Zim, die op een rR WOEDT in de middenstand een felle strijd. De grootwinkelbedrijven trach ten door bijzondere verkoopmethoden klan ten naar zich toe te trekken, alom zien wij zelfbedieningszaken verschijnen, super markets worden opgericht, de branche vervaging neemt steeds grotere vormen aan. de verticale prijsbinding staat onder sterke druk. Het kan niet anders, of kleine midden standers bezwijken onder die druk. In 1962 zo blijkt uit de jongste publikatic van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn er 1400 verkoopplaatsen uitge vallen, waardoor het totaal aantal vesti gingen in de detailhandel van 204.712 op 1 januari 1962 tot 203.317 op 1 januari 1963 zakte. Toch werd het mes in de levensmiddelen sector er dieper ingezet. Er verdwenen 595 aardappelen-, groenten- en fruitzaken. 241 banket- en chocolateriezaken, 506 brood- en banketbakkers, 150 kruideniers winkels en 67 vlees- en vleeswaren winkels. Achter deze cijfers gaat een brok wanhoop en kapitaalverlies schuil, waar de buiten wereld geen weet van heeft Er is overigens niet louter achteruitgang geweest. Zo lezen wij uit de statistiek dat er o.a. 262 verkoopplaatsen voor ijzerwaren en gereedschappen zijn bijgekomen en dat er 117 verkoopplaatsen voor meubels zijn geopend. Er waren op 1 januari jl. dus 203.317 ves tigingen in de detailhandel. Dat is één vestiging op elke 57 inwoners. Per branche komen er natuurlijk heel andere cijfers tevoorschijn, maar die zijn desondanks toch wel spectaculair. Op 1 januari 1963 505 inwoners een kruidenierswinkel, 535 inwoners een textielwinkel, 843 inwoners een aardappel-, groenten- en fruitzaak. 972 inwoners een brood- en banketzaak, 1005 inwoners een sigarenwinkel, 1107 inwoners een melkwinkel, 1232 inwoners een slagerij, 1325 inwoners een rijwielzaak. Zo zouden wij kunnen doorgaan. Doch deze cijfers geven al een duidelijk beeld van de winkeldichtheid, die overigens van jaar tot jaar kleiner wordt. Deskundigen zijn zelfs van mening dat dit proces, in het bijzonder in de levensmiddelenbranche, nog zal doorgaan. Het aantal slachtoffers zal dus nog groter worden. De detailhandel bestaat niet alleen uil winkels. Daarnaast hebben wij nog markt-, straat- en rivierhandelaren, meer dan men wel denkt. Op 1 januari jl. waren er niet minder dan 17.679. Bovenaan de rij vinden wij 4269 kooplieden die textielgoederen verkopen, op de tweede plaats komen 3569 kooplieden in bloemen en planten en op de derde plaats zien wij 1977 kooplieden in aardappelen, groenden en fruit op de voet gevolgd door 1822 kooplieden in vis. Cijfers zijn vaak eentonig, maar ze kun nen ons toch wel veel over de verande ringen in onze samenleving vertellen. Brit uitgewezen uit Tsiecï'oslowakije De Tsjechische regering heeft de Britse regering verzocht de eerste secretaris van de Britse ambassade in Praag, be last met consulaire zaken terug te roe pen. Dit heeft het Tsjechische persbureau Ceteka gemeld. Volgens het Tsjechische ministerie van buitenlandse zaken heeft secretaris Hil- lier-Fry zijn officiële contacten met le den van economische organisaties ge bruikt om geheime inlichtingen over de Tsjechische economie te verkrijgen. Op de Westduitse vliegbasis Hopsten zijn gisteren de prijzen uitgereikt voor de „Second Tacti cal Weapons Meet". De hoofd prijs, de Broadhurst Trophy", werd uitgereikt aan kolonel Ar- chambeau. van de 4e A.T.A.F, Twee van de vier individuele prijzen gingen naar Nederlan ders,t.w. le luitenant vlieger J. Pennings van de vliegbasis Eindhoven (l.), voor zijn raket- aanvallen en le luitenant vlieger A. van Blokland van de vlieg basis Volkel (r.) voor zijn pres taties bij het bombarderen van geringe hoogte. Een Thunder- streak van de Nederlandse lucht macht zorgde voor eer achtergrond. Mr. J. H. Kiewiet de Jonge is op een vorige week gehouden jaarverga dering van „Europêche" voor een pe riode van twee jaar herbenoemd tot voorzitter. Drie doden in Rio Ten dei stil gend optrad, trok bevond zich vanmorgen reeds by Hull. In het zuidwesten van het land vooral in Zeeland werd men hier wel het meest de dupe van. Zo gaf Vlissingen 15 mm. neerslag en maximum temperaturen van slechts 14 graden. Wel een verschil met het den van het land waar het kwik tot 21 graden steeg en weinig neerslag viel. Een nieuwe storing bij Frankrijk kan mogelijk het weer in het weekeinde be ïnvloeden. Er wordt namelijk in de ho gere luchtlagen koude lucht gestuwd zodat de onstabiliteit toeneemt. Voor dit weekeinde is dan ook wisse lende bewolking te verwachten met kans op een bui, die plaatselijk zelfs vergezeld kan gaan van onweer. De temperaturen zullen op normale HL'l ML LR ll\ EL HOP A waarden liggen. De Bilt verwacht tot zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Ongeveer dezelfde tempe- raturen als vandaag. Overwegend matige atatton wind tussen zuid en zuidoost. (Opge maakt om 11.15 uur). Zon en maan D. Helder Zondag 30 juni: zon op 4.23, onder 21.04, maan op 14.25, onder 1.17 uur Eelde Maandag 1 juli: zon op 4.23, onder De Bilt 21.03, maan op 15.31, onder 1.36 uur. Twenthe 6 juli: volle i Hoogwater Scheveningen 30 juni: 9.53 v.m, 22.24 nn». 1 juli: 11.06 vm.. 23.39 n.m. 'apporten hedenmorgen zeven uut In een wolkenkrabber in het cen trum van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft gisteren een hevige brand gewoed, die drie slachtoffers heeft geëist. Vijftien mensen die het dak van het eenentwintig verdiepin gen hoge gebouw waren opgevlucht, werden met zes helikopters in veilig heid eebracht. brandweerman die hen trachtte te red den, vielen voor de ogen van de toege stroomde menigte omlaag. Een jonge blonde vrouw miste bij haar sprong het net, dat over een paar touwen was ge spannen, bleef aan een van deze touwen hangen maar viel omlaag toen dit brak. t Een andere vrouw ontkwam aan de laborator urn op de «ventlende verdie. dood doord„ zjJ een plnp. Het vuur vond gretig voedsel in nen touw viel "ad^ zU he, 8hoB •^Pnie, de filmrollen en verspreidde rieh ragend m„r kon vasthoudeX Verscheidene snel. zodat de aanwezigen in de hogere brandweerlieden werden gewond. Vol- Zd.-Limb. Helsinki Stockh. De brand was ontstaan ln een fllm-,^gQ gewond. Enige verdiepingen geen tijd meer hadden naar beneden te vluchten. De brandweer hakte een gat in de muur van het aan grenzende hotel en kon daardoor vijf tien reeds door de rook bedwelmde mensen in veiligheid brengen. Door de hitte sprongen de vensters van de nabijgelegen gebouwen, waarbij twintig personen door glasscherven gens de brandweer zijn er geen mensen meer in het gebouw hoewel dit nog niet met zekerheid is vastgesteld. Men on- I dervond bij het blussingswerk veel hln- der van het gebrek aan water, dat uit 1 de vierhonderd meter verder gelegen Guanabara-baai gepompt moest worden, j Gevreesd wordt dat de vier uitgebrande bovenste verdiepingen van het betonnen 19 12 03 1. 19 12 14 dndstil 23 16 een'gebouw zullen instorten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1