Nieuwe Leidse Courant Politieke sfeer slechter Commentaar Vandaag nog geen nieuwe (in)formateur? Aarzeling om V errassende correcties op uitlatingen van ex-formateur De Kort VVD of PvdA Wat zijn de plannen van Chroesjtsjef? MMRill Boer Nijmeier mocht niet verder hooien De Gaulle laat er geen gras over groeien Ontslagkwestie K.L.M. is uiterst moeilijk -Hl! Islfolfcii Vrijdag 28 juni 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „St.ntv..tigh I, gh.1,1.... Zie 5 mijn Kerf in leghen spoot" Sip en Sap Papendrecht Abonnementsprijzen p.kw. f 8,25 f Klachtendiens» bezorging 18 19 uijr President Kennedy van de Verenigde Staten heeft giste- ren een bezoek gebracht aan jhet huis van zijn voorouders |in Dunganstown in Ierland, iMet de huidige bewoonster, mevrouw Mary Ryan en haar dochter Josephine dronk de [president op zijn gemak een kopje thee, terwijl onderwijl de familiebanden toerden be sproken. (zie pagina 11). Vieuws in één oogopslag Volgende week gaat ge neraal De Gaulle mat en kele van zijn ministers naar Bonn om daar met Adenauer te spreken over de uitvoering van 't Frans- Duitse verdrag van samen werking. Ongetwijfeld wil De Gaulle zo snel moge lijk proberen het effect weg te nemen van de triomftocht van Kennedy door Duitsland. Kennedy bevindt zich nog steeds in Ierland, het land van. zijn voorouders. Het is een ongedwongen bezoek, dat zich in een vrolijke sfeer afspeelt. Ook in Oost-Berlijn raadlt men nog naar de ware bedoeling van het bezoek, dat Chroesjtsjef aan deze stad zal brengen. Intussen is bekend gewor den, dat zondag ook Go- moelka, de Poolse partij chef, en Novotny, de Tsje chische president, in Oost- Berlijn arriveren. De politieke sfeer in Den Haag is er niet beter op geworden. Dr. De Kort heeft uitgelegd waarom hij zijn informatie-opdracht moest teruggeven, maar andere politici hebben zijn beweringen weer tegenge sproken. Den Haag vraagt zich af, of er nu weer een informateur moet' komen. Dr. ir. F. Q. den Hol lander heeft gisteren de aandeelhoudersvergade ring van de K.L.M. weer uitgelegd, dat de ontslag kwestie uiterst moeilijk is. Hij zei te hopen, dat de ontslagen met weinig leed gepaard gaan. De kans is niet uitgeslo ten, dat grote zelfbedie- ningsbedrijven zelf tot agrarische produktie zul len overgaan, zo heeft de voorzitter van de Z.H.I., ir. P. Boezaardt, gisteren gezegd. Hij legde uit, hoe moeilijk de situatie in de landbouw is. De B.P. en de Shell heb ben een bod gedaan op de Burmah Oil Co. Voorge steld is de aandelen te vergoeden voor een be drag. dat bijna een miljard gulden beloopt. Ook CH wil program-aanpassing (Van onze parlemenlsredactie) TN de bekende „Haagse politieke kringen" is gisteren druk nagekaart over -*- de mislukte formatie-De Kort. Na prof. Vondeling (soc.) kwamen ii loop van de dag de fractieleiders Toxopeus (lib.) en Beernink (c.h.) met klaringen, die op enkele punten verrassend konden worden genoemd. Zo deelde mr. Beernink mee, dat ook hij in zijn laatste brief aan dr. De Kort Dp de aanpassing van 't basisprogram had aangedrongen. Volgens hem zou in wederzijds overleg tussen de vier niet-socialistische fractievoorzitters het program zodanig moeten worden ingekrompen en aangepast, dat het een duidelijk beeld geeft van wat in het raam der financiële mogelijkheden uitvoerbaar zal zjjn. Mr. Toxopeus had in zijn brief aan de formateur bijna letterlijk hetzelf de gesteld. Een „aanpassingskuur" van het program achtte hij „dringend noodzakelijk". Op zijn persconferen tie verklaarde dr. De Kort gister morgen, dat deze liberale eis voor hem het voornaamste argument was geweest om zijn opdracht terug te geven. Hij verzweeg, dat de c.h. frac tieleider het met het WD-standpunt eens was. Hij verzweeg ook dat mr. Beernink de mening van mr. Toxo peus deelde, dat de mogelijkheid van een nieuw gesprek der vier fractie leiders, ook over de andere essentiële bezwaren van de WD (bezetting tweede t.v.-net, financiering kinder bijslag uit algemene middelen), open moest blijven. Dr. De Kort deed het voorkomen alsof de drie christelijke partijen en bloc over wegende bezwaren hadden tegen de door mr. Toxopeus gewenste program-aan passing alsmede tegen het heropenen van de onderhandelingen over de reste rende geschilpunten met de V.V.D. Hij voegde eraan toe, dat de brief van mr. Beernink voor hem de „meest makke lijke" was geweest. Door de verklaring van de c.h.-fractieleider is deze uitla ting in een wel zeer zonderling licht ko men te staan. C.H. geen schuld In een vraaggesprek voor de N.C.R.V.- televisie onderstreepte mr. Beernink gis teravond, dat de oorzaak van het falen van dr. De Kort niet bij de C.H.U -frac tie moet worden gezocht. „Wij hebben het de formateur niet moeilijker ge maakt dan beslist noodzakelijk was", zo zei hij. Volgens hem is dr. De Kort mis lukt door de ontstemming in zijn eigen K.V.P.-fraotie over de wijze waarop hij dc socialisten buiten de deur heeft ge- Het basisprogram van de ex-formateur vond mr. Beernink te lang. Het gaf bo vendien niet aan, welke bedragen er nu precies voor de verwezelijking van al lerlei belangrijke wensen beschikbaar kunnen komen. De nieuwe formateur zal naar de mening van mr. Beernink met een kort maar krachtig basisprogram moeten komen, dat voor iedereen dui delijk is en dat met name over het punt van de financiën klaarheid verschaft VOOR A.E.G. VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. „Prematuur" V.V D.-fractieleider Toxopeus kon vol strekt niet begrijpen waarom dr. De Kort de liberale wens inzake de aanpas sing van het program tot „breekpunt" en voornaamste beweegreden van zijn ontslag heeft gemaakt. Deze beslissing was prematuur, omdat de V.V.D. het program alleen maar wilde „uitwieden" ontdoen van zaken, die financieel in komende vier jaar toch niet te verwe zenlijken zouden zijn. Het is immers niet (Van onze parlementsredactie) Iet was niet zeker, of H.M. de Konin- ging nog vandaag een nieuwe kabinets formateur of informateur zou aanwijzen. Vermoedelijk zou zij rustig de tijd wil- nemen voor de bestudering van de adviezen, die zij gisteren heeft ingewon nen van de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, de vice-president van de Raad van State en de fractieleiders de vijf grote partijen. Als die ad viezen erg tegenstrijdig zouden zijn, zou de benoeming van een informateur meer oor de hand liggen dan de aanwijzing in een formateur. De afgelopen dagen is de politieke sfeer verslechterd. Ex-formaiteur De Kort heeft zich in zijn persconferentie gisteren zo fel afgezet tegen libera- en socialisten, dat niet geheel duide- is naar welke regeringscombinatie K.V.P. nu zal streven. De uitlatingen i dr. De Kort hebben scherpe reacties uitgelokt van de liberale fractievoorzit- mr. Toxopeus en zijn socialistische collega prof. Vondeling. De politieke si tuatie is door dit alles ondoorzichtiger geworden. Dit is een argument voor de benoe ming van een informateur. Deze zal moeten onderzoeken of continuering van huidige regeringscombinatie nog steeds de beste kansen heeft, öf dat gestreefd moet worden naar samen werking met de P.v.d A. Op het moment dat dr. De Kort zijn persconferentie gaf, vergaderde de K.V.P.-fractie waarvan hij nog steeds voorzitter is enkele zalen verder. Naar verluidt staat de fractie op het stand punt, dat weer een K.V.P.-er tot for mateur of informateur zal moeten wor den benoemd, maar een (in) formatie opdracht aan een protestants politicus leek haar ook niet onaantrekkelijk. Mr. Toxopeus verklaarde gisteren, dat hij de aanwijzing van een formateur het meest logisch zou achten. Mr. Beernink gaf nogmaals uiting aan zijn voorkeur een voortzetting van de samenwerking met de V.V.D. Auto's botsten: baby gedood in kinderwagen Een baby van viereneenhalve maand is gisteren in Meppel bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. De kleine Raoul Bakker lag in een kinderwagen er wandelde met zijn moeder, toen het on geluk gebeurde. Zijn moeder, mevrouw Bakker, is ernstig gewond in het zieken huis opgenomen. Bezoek aan Oost-Berlijn In Oost-Berlijn is de gehele nacht doorgewerkt om de stad met hon derdduizend Russische en Oostduitse vlaggen te versieren voordat Chroesjtsjef (vandaag) arriveert. Vanochtend leek men in leidende communistische kringen echter nog niet goed te weten, wat Chroesjtsjef nu eigenlijk van plan is. Een functionaris van een der commu nistische persdiensten wees er op. dat het hier een vriendschapsbezoek betreft en geen staatsiebezoek, zoals dat van Kennedy aan West-Berlyn. Daarom j« Chroesjtsjef vrij om zyn eigen program- ma te bepalen. Er doen dan ook nog steeds geruchten de ronde, dat de Rus sische premier de astronaute Valentina Teresjkowa mee zal brengen. Maar ook hiervan is geen bevestiging te verkrijgen Intussen is wel bekend geworden, dat Dit is Joseph Godber, minister van staat voor buitenlandse zaken in Groot-Brittannië. die John Prof li no opvolgt als minister van oorlog. Wladislaw Gomoelka, dc Poolse partij secretaris en Antonin Novotny, de pre sident van het communistisch geregeer de Tsjechoslowaklje, zondag in Oost Ber lijn zullen arriveren, om de viering van de 70ste verjaardag mee te maken van Walter Ulbricht, de Oostduitse partij secretaris. Zoals men weet, is het bezoek van Chroesjtsjef officieel ook daarmee ln verband gebracht. Het blijft nog duister, waar de Rus sische premier zich op het ogenblik be vindt. Hij zou zich in Roemenië bevin den, waar de communistische leiders hun eigen weg lijken te willen gaan Z.K.H. prins Bernhard viert mor gen zijn tweeënvijftigste verjaar dag. Ter gelegenheid daarvan deze recente opname van het Nat. Foto Persbureau. De landbouwer B. Nymeyer. één de drie boeren die begin maart in landsche Veld uit zijn bedrijf is gezet, op vordering van het Landbouwschap, is gisteren door de politie van zijn vi gere land verwijderd. Hij was op weiland aan het hooien, toen hij i zegging kreeg het werk te staken van het land af te gaan omdat hij ach op verboden grond bevond. Donderdag avond zette de heer Nijmeijer het werk voort, waarbij hij werd geholpen dooi onder anderen Klaas Hartman, de land- houwer, wiens boerderij tijdens de rel letjes in verbrand. Ditmaal greep de oolitle niet in. In de loop van de middag is de voor zitter van de Boerenpartij, de heer H Koekoek uit Bennekom, zich van de gang van zaken in Hollandsche Veld op de hoogte komen stellen. Naar aanlei ding van de deze week gepubliceerde verklaring van het Landbouwschap, dat hypotheekhouders weigeren mee te wer ken aan de uitbetaling van de koopsom 'die bij de griffie van de rechtbank in Assen is gedeponeerd) voor de betrok ken boerderijen, zei de heer Nymeijer dat deze verklaring onwaar is. Volgende week naar Bonn Volgende week (op 4 en 5 juli) zal president De Gaulle met enkele van zijn ministers in Bonn zijn om met Adenauer besprekingen te voeren het kader van het Frans-Duitse ver drag van samenwerking. Hij zal dan ongetwijfeld trachten, het effect de triomftocht van Kennedy door Duitsland zoveel mogelijk weg te ne- Qp een persconferentie verklaarde de Franse minister van voorlichting giste ren, dat bepaalde Duitse politici niet het belang voor Frankrijk inzien van het tussen beide landen tot stand gekomen verdrag. Het zou echter beledigend zijn voor de Duitse regering die zelf het verdrag zou hebben gewenst om te veronderstellen, dat zij zou kunnen be sluiten, het verdrag niet uit te voeren. Het is dus. duidelijk, dat De Gaulie Adenauer zal herinneren aan de ver plichtingen, die naar zijn mening uit dit verdrag voortvloeien. Adenauer bevindt zich dan ook niet in een benijdenswaar dige positie, temeer daar verwacht mag worden, dat de meerderheid van zijn kabinet geen stap verder mee wil gaan op de weg, die De Gaulle zo graag wil bewandelen. De Franse woordvoerder trok gisteren opnieuw in twijfel, of de Verenigde Sta ten over een tiental jaren nog steeds bereid zullen zyn, garant te zyn de verdediging van Europa. Bovendien wilde hy een duidelyk onderscheid ma- keu tussen Atlantische solidariteit en de vorm, waarin deze op militair gebied gegoten moet worden. De huidige vorm, de Navo, is voor Frankrijk niet zonder meer aanvaardbaar. Frankrijk wenst baas in eigen huis te zyn en zijn dediging niet aan anderen overlaten. Wel wil liet in tijd van nood solidair zijn. Intussen heeft de Westduitse regering laten weten, dat het bezoek van Ken nedy een symbool is geworden van de Duits-Amerikaanse solidariteit, die de grondslag is van de Atlantische samen werking. Ook de belangrijke Westduitse bladen laten zich lovend uit over de woorden, die de Amerikaanse president tijdens zijn bezoek heeft gesproken. Vermelden we nog, dat Engeland niet van plan is, zich te binden aan de Ame rikaanse plannen met betrekking tot de Navo-kernmacht, zolang het resultaat van de in Moskou te houden driemogend- hedenbesprekingen niet vaststaat. Dit zal duidelijk naar voren worden gebracht tijdens het bezoek, dat Kennedy het ko mende weekeinde aan Macmillan zal brengen formatie heeft de heer De Kort laten zien, hoe het beter niet moet. Billijk komt het ons voor, dat aan de K.V.P. een andere kans wordt gegeven. Dat is trouwens ook een kwestie van politieke verantwoorde lijkheid. De situatie is uitermate verward gewor den, mede door de beschuldigingen over en weer. Er liggen allerlei schriftelijke stukken op tafel, en terwijl een kabinets formatie zich als zodanig het best voltrekt in een sfeer van een zekere beslotenheid en vertrouwelijkheid, is alles in de open baarheid gekomen. Het verstandigst zou het misschien zijn, alles even te laten betijen en de wat ver hitte gemoederen gelegenheid te geven, tot rust te komen. Wat de algemene situatie betreft, kan dit stellig; zij is gelukkig rustig en de staatszaken lopen toch wel. Er is nog altijd een kabinet, al is het de missionair, en zelfs zou de Koningin het gevraagde ontslag van de ministers kun nen weigeren. Waarschijnlijk is het niet. dat dit gebeurt, maar zonder kabinet zijn we niet. Dit ter geruststelling van wie het onder het geharrewar bijna waren ver geten. Ook het betijen is er wellicht niet bij. Maar waar is de politieke padvinder die ons uit het moeras leidt? Terwijl we dit schrij ven, worden reeds namen genoemd van buitenstanders die nochtans geacht kun nen worden de verhoudingen te kennen en ten gunste van wie geldt, niet rechtstreeks bij de strijd betrokken te zijn. Gelukkig kennen we onder ons verschei- denen van dezulken en zij vormen een waardevolle reserve. Maar, wij zouden zeggen, eerst behoort de K.V.P. de kans te krijgen op een revanche, waaraan zij vermoedelijk ook wel behoefte zal hebben. Het is geen goede beurt geweest die haar fractievoorzitter, zij het niet in die hoe danigheid, heeft gemaakt. Wat dit laatste aangaat, hetgeen gisteren aan verklaringen is afgelegd, maakt zijn politiek nog onbegrijpelijker dan zij reeds was. Want gebleken is nu wel, dat met de liberalen in het geheel niet de overeen stemming in het verschiet lag, die ons was voorgehouden en waartegenover dc socia listen moesten worden afgeschreven. Integendeel, na de breuk met de socialis ten doen de liberalen zich stevig gelden, daarbij profijt trekkend van de situatie, de uitverkorenen te zijn. Deze Houding moet overigens te voorzien zijn geweest. Zodat inmiddels ook met hen de breuk onvermijdelijk moest worden. Er zijn formatiepogingen waarvan men achteraf mag zeggen, 'dat zij weliswaar mislukt zijn, maar dat zij niettemin op haar wijze hebben bijgedragen aan het uit eindelijke welslagen. De parlementaire ge schiedenis levert daarvan vele voorbeelden. In de nu mislukte poging zien wij dit bij komend voordeel nog niet. Hopen wij, dat het niet zover behoeft te gaan, dat eens de regeringspartners van straks slechts uit louter verdriet bij elkaar komen. Den Hollander tot aandeelhouders: De reorganisatie van de KLM en vooral de beperking van de getal sterkte is in volle gang, ook al blijkt dat naar buiten niet duidelijk en lijkt het ook niet snel te gaan. Er is een soort dienstregeling gemaakt, waar in de verscheiden fasen der reorgani satie zijn opgenomen. Het overleg over de personeelsinkrim ping moet echter tijd gegeven worden om tot overeenstemming te komen, aldus sprak de president-commissaris van de luchtvaartmaatschappij, dr. ir. F. Q. den Hollander, gistermiddag in de algemene vergadering van aandeelhouders. De heer Den Hollander noemde de ontslagkwestie uiterst moeilyk. Het is van de hoogste urgentie snel te weten: hoe, wat. wie en wanneer. Hy zei te hopen dat het overleg tot een goed einde zal voeren, met zo weinig mogeiyk leed en zo weinig mogclyk moeilijkheden. Een der aandeelhouders merkte op dat het gedrag van de vliegers, als men uit gaat van de stelling dat staken als on- i Nederlands kan worden beschouwd, in het verleden on-Nederlands is geweest. De overwegingen van die groep zijn van overwegend materiële aard, zo zei hij. Hij bracht aan het licht dat veel vluchten die vroeger met twee vliegers werden uitge voerd, thans met drie of zelfs vier wor den gemaakt omdat de vliegers, die hij zag als een pressiegroep, taken van an dere stuurhutbemanningsleden hebben geliquideerd of bedreigd met liquidatie „met de snybrander". De nieuwe president-directeur vaj K L.M., mr. H Albarda, die bij acclama tie in deze functie was benoemd, z< zijn antwoord onder meer dat men niet te veel meer over het verleden moet pra ten en denken. In dat vliegerskorps, zo zei hy, leven nog goede krachten. Over de resultaten van het tweede kwartaal dat bijna ten einde is, merk te de president-commissaris ir. Den Hollander nog op dat „die er niet zo opgewekt uit zien". Zoals bekend, be droeg het verlies der maatschappij in het eerste kwartaal van 1963 f 38,3 mil joen, tegen f 40,4 miljoen verlies in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. i daarna naar het noorden afgezkenkt. Vrijdag om 7 uur bevond het centrum zich boven Zuid-Limburg. De storing veroorzaakte de afgelopen nacht veel regen. Beek meldde tot 7 uur in totaal 24 mm. De storing verplaatst zich verder in noordoostelijke richting. Aan de ach terzijde stroomt morgen met zuidweste lijke wind koele lucht binnen. Er zullen daarbij nog buien voorkomen, maar daarnaast kunnen enkele opklaringen worden verwacht. Het hogedrukgebied boven de oceaan is nog verder in om- vang toegenomen en breidt zich ntt uit Depressie met cnkeIe buien tett via over Noord.Skandtnavte. Daardoor wordt Eelglê naar West-Duitsland, morgen ge- de doortocht vaon oceaandepressies iets volgd doOT opkIali„gen. ,fitig<! tot naar het oosten geblokkeerd. In Midden, krachtige noordoosten wind. Inl de mid- Earopa w de warmte teruggekeerd, maar dag 18 4 20 reewater 15 graden. een koufront dat over Frankrtjk geirolc- Vooruitzichten: hogedrukgebied trekt ken is zal deze warmte weer verdrtjven. verder paar de Noordzee met in de ko. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: mende dagen stabieler en zonniger Veranderlyke bewolking met opklarin- strandweer- gen, maar plaatselyk ook buien. Matige nu en dan vry krachtige wind in hoofd zaak tussen oost en zuid. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Tendens dalend Str andverwachting HET WEER II\ EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur er*. w J 4 g d Hoogwater Scheveningen 28 juni: 7.56 v.m.; 20.25 n.m. 29 juni: 8.52 vjn.; 21.22

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1