Rijnsburgse Boys gaat weer spijkers met koppen slaan Wegens 900 jaar christendom vele evenementen rondom het Braassemermeer Excelsior met oratorium rjSaul van Handel NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 JUNI 1963 Belangrijke besluiten op de jaarvergadering J^R WERDEN gisteravond op de jaarvergadering van *-J Rijnsburgse Boijs geen doekjes om gewonden: Rijns burgse Boys heeft een slecht seizoen achter de rug, tvant het eerste elftal degradeerde, hetgeen uiteraard een financiële terugslag veroorzaakte Aan de oorzaken van de slechte resultaten werden vele woorden gewijd. We zullen niet weer breedvoerig deze zaak gaan op rakelen. Belangrijk is dat na veel wikken en wegen een aantal constructieve besluiten werden genomen die, mits met strakke hand doorgevoerd, tot verbetering kunnen leiden. De eerste maatregel is dal de elftal commissie wordt teruggebracht van ze ven tot drie personen, waaronder dè trai ner. Een beslissing die daarmee ten nauwste samenhangt is de instelling van een kernploeg van achttien man waaruit de spelers voor het eerste elftal moeten worden gekozeh. Indien de kernploeg (door bijv. vertrek van één der leden moet worden aangevuld mag de nieuw gekozen speler pas na vier trainings avonden in het eerste elftal worden ge- Verplichtingen De achttien uitverkorenen vooraf worden gevraagd of zij de verplichtingen die het lidmaatschap van de kernploeg met zich i brengt op zich willen nemen. Eén van die verplichtingen is dat minstens éénmaal per week (doch liefst tweemaal) de training bezoekt De training is in handen gelegd var de heer Van der Lans uit Voorhout, die tot nog toe alleen de jeugd trainde. De onderhandelingen met trainer De Vis zijn vastgelopen op financiële bezwaren, terwijl ook ernstige bedenkingen tegen de eis van de heer De Vos bestonden het alleenrecht te hebben bij de opstel ling van spelers Ook de jeugd Het bestuur sprak zijn volledige r trouwen uit in de capaciteiten van heer Van der Lans. Een voordeel Visserij heel slecht Het is met de visserij ditmaal niet zo best gegaan. Ze was een stuk minder dan in de dagen ervoor. Op 56 graden noor derbreedte werden gemiddeld vijf tot zes kantjes haring gevangen en regelmatig enkele manden gul en kabeljauw. Er ont stond op 58 graden noorderbreedte enige verwarring, toen een Poolse trawler meldde dat op 58 graden veel haring te vangen zou zijn. Tal van trawlers gingen die kant uit omdat ze zelf wat oostelijk bijna niets vingen, maar de teleurstelling was groot toen op de „Poolse plek" de visserij nog slechter bleek te zijn. Goede berichten komen van het mos selfront, want in Yèrseke zijn de eerste consumptiemosselen aangevoerd en de kwaliteit is zeer goed gebleken. De Wad- denzcemosselen hebben een visgewicht van 35 kilo per 100 kilo mosselen, de Zeeuwse 28. Een grappig detail uit de visserijwereld is wel de blijde gebeurtenis op de VL 121 Willem. Daar is de bemanning plotseling met vijf koppen uitgebreid De scheeps hond Trixi heeft namelijk het leven ge- schonken aan een vijfling De bevalling had plaats in de hut van de schipper. In IJmuiden zorgden achttien schepen voor 2940 kisten, waarvan 960 schelvis 429 wijting, 260 gul en kabeljauw. 140 koolvis. 550 haring. 250 makreel, 100 schol 49 wolf. 90 varia. 230 stuks kabeljauw en 3500 kilo tong. In Scheveningen was de aanvoer 170 schelvis. 70 witting. 80 gul en kabeljauw, 75 haring, 50 schol. 2 makreel. 110 stuks stijve kabeljauw. De vleetlóggers kwamen tot de vol gende vangsten: KW 22 - 100, KW 70 - 60. KW 130 - 4. KW 95 - 75 met nog vijftien netten te halen. Gemiddeld Katwijk 60. Scheveningen 22 en Vlaardingen 12 kan- ALPUF.fi AAN OEN RIJK Geslaagd De Nederlandse Vereniging voor Las techniek heeft 24 april J.l. in de Chr Technische School een examen afgeno men voor het N V.L -Gronddiolo Booglasscn (elektr lassen! De NVL be richtte dezer dagen, dat voor genoemd diploma zijn geslaagd: A den Hollande' te Leiderdorp en W n Loon te Leiden die beiden de cursus van de Chr. Tech nischc Avondschool te Alphen hebben gevolgd. rnoRsrunTF.fi Geen spreekuur Burgemecs cr De Kool zal vrijdag avond verhinderd zijn spreekuur te Muziek voor Anjeractie In verband met de Anjeractie op 23 juni a.s. volgen de harmonieën Benve- nuto en St. Laurentius de volgende routes: Benvenuto (vertrek 19 30 uur Ambachtshuis) Voorstraat, Biidorpstr. Burg. de Kempenaerstraat, W. de Zwij- gerlaan (tot Hyac nthstraat), W. de Zwijgerlaan, Burg. de Kempenaerstraat. Oranjeplein, Kon. Wilhelminalaan. Pr, Bernhardlaan, Pr. Margrietlaan. Kon. Julianalaan, Lejdseweg, Bachlaan. Grieglan. Von Weberlaan. Operapad, Leidseweg, Treubstraat, Voorstraat. St. Laurentius (vertrek 19.30 uur Bondsgebouw): Leidseweg Raadhuis laan, Oranjeboomatraat, Chr, Huygens- straat. Prof. Asscrlaan. Molcnlaan. Prof. Zeemanplantsoen. Raadhuislaan. Bethle- hemstraat, Baden Powellweg. Prof. Einthovenlnan, Alb Schwei'zerpl.mt- soen, Ant. van Leeuwenhoekkade. Nw. Voordorpstraat, Tolstraat. Parkstraat, Burg Vernèdepark, Leidseweg. dat de nieuwe trainer naast de senio ren ook de jeugd traint en daardoor jong talent snel kan ontdekken. Een belangrijk discussiepunt was het leiding geven aan de lagere senioren elftallen. Het afgelopen seizoen trad steeds een lid van de zevenkoppige elf '.allencommissie als leider (en grensrech ter) op. Het bleek niet mogelijk staande de vergadering vier leden te benoemen die bereid zijn als leider van een lager seniorenelftal op te treden, een gebrek aan clubliefde van de kritiekvolle sup porters! Herwinnen In zijn openingswoord memoreerde voorzitter Alb. Paauw de matige resul taten van het eerste elftal. Het bestuur en de elftallencommissie hebben in ver band daarmee veel kritiek te verduren De voorzitter gaf toe dat er wellicht fouten zjjn gemaakt maar altijd is ge tracht het belang van Rijnsburgse Boys te dienen. Hij riep de leden dringend op de eenheid te bewaren en met elkaar te proberen door het kweken van een goede geest en bard werken het verloren ter rein te herwinnen. Secretaris W. van Egmond gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de presta ties van alle elftallen. Een pluim op hoed kregen het tweede en vierde elftal en de junioren A. De tweede penning meester, de heer J. Bleichrodt. gaf een fi nancieel overzicht. De inkomsten waren beduidend lager dan vorg jaar maar toch kon men nog f 1000 van de schuld jan de Boerenleenbank aflossen. Vóór septem ber 1963 hoopt men nog eens f 1000 te kunnen aflossen. Mutaties B\j de bestuursverkiezing werden de heren Alb. Paauw. G van der Mey. P. van der Mey en G. Zandbergen bij en kele kandidaatstelling herkozen. Als le den van de elftallencommissie werden gekozen de heren Ab van der Mey en J. Zwaan. De kernploeg zal worden sc- mengesteld door het bestuur. Zingende jeugd in Rijnsburgs Maranathakerk 7 NE jeugdkoren van De Lof stem te Rijnsburg gaven, onder leiding van Cor Kurpershoek, een uitvoering in de Maranathakerk. We hebben de heer Kurpershoek in Benthuizen leren kennen als een, bij alle gemoedelijke soe pelheid. energiek, doortastend, voortvarend dirigent, die niet wars is van het populaire lied-van-de-dag, als het muzikaal tenminste goed is, maar verder noch in de programmakeus noch in de voordracht concessies doet aan een slechte smaak. Deze mening hebben we gisteravond niet behoeven te wijzigen. De Maranathakerk is echter de zaal van aanwezigen verzocht in eigen kring het Benthuizer verenigingsgebouw niet. Het verschil zit voornamelijk in de akoestiek, die in het genoemde gebouw onhandelbaar, in de kerk bijzonder fijn gevoelig is. En het werd ons al spoedig duidelijk, dat zekere grenzen van felheid en luidheid in bepaalde timbres niet zon der schade aan de klankkwaliteit niet kunnen worden overschreden. Alleen de zang van de grote meisjes (koor A) bleef daar doorlopend vrij van. De uitvoering maakte door goede or de, vlotheid en de levendige voordracht frisse, in grote meerderheid ook werkelijk mooie liedjes, een prettige in druk. Men zag het de kinderen aan. dat echt schik in het zingen hadden. En de hardwerkende, aanmoedigende, tege lijk stevig vasthoudende dirigent maakte ieder lied weer een kleine gebeur tenis, die niemand onbewogen kon laten Het kinderkoor zong onder meer drie liedjes van Annie M. G. Schmidt, door Cor de Ruiter van muziek voorzien ..Stekeivarkentjeswiegelied" klonk wer kelijk vervoerend. De onbevangen geest driftige kinderzang werd aanvankelijk door wat scherpe, niet geheel zuivere intonaties ontsierd. De kerkruimte vraagt om een lichte aanpak, een trilling at te hoog. Later verdwenen deze schoonheidsgebreken wel niet geheel „Negerpopje" en „Tovertrommei- klonken toen alleraardigst door de héél vlotte voord r1 t Ook de meisjes van koor B zongen hel der óp er. levendig ..De vrolijke jager" Jan Vrolijk, een écht muzikaal lied, klonk werkelijk mooi. We willen niel nalaten, deze zangeresjes te prijzen om de knappe uitvoering van twee liedjes Jules de Corte, waarvan „Juultje Pingelen" terecht vermaard is ge worden. Die lof moet dan vooral de rap pe dictie gelden. Toch moeien we hier opmerken, dat De Corte zélf de voor dracht héél simpel houdt, dus niet zo energiek zingt als deze ijverige meisjes deden. Ook in deze groep waren de in tonaties niet altijd correct Van de witgebloesde. zwart gebroekte en -gedaste vijftien knapen hoorden we. eveneens tweestemmig, een aantal pitti ge liederen, zoals „Voorwaarts Christen strijders". „Waar dat men zich al keert of wendt" (uit Valerius) en het aardige sterk gesyncopeerde „Kwikkie", Deze jongens deden het al héél aardig: hun zang klonk véélbelovend, net zoals die van de meisjes trouwens. De jongedames (A) spanden wel de kroon. Het is toch écht niet gemakkelijk, de wals „Donauwellen" van lvanovici zuiver en zwierig te zingen. Maar deze meisjes deden het toch heel verdienste lijk Nog muzikaler klonk „Iwan Iwano witsch", dat levensecht werd voorgedra gen en veel applaus kreeg. We mogen niet verzuimen, de pianist o j zijn voor treffelijke begeleidingen te prijzen. Voorzitter O. J. Knipscheer sprak een aanbevelend slotwoord, waarin hij de HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend zichtzending aan huis G. KOELEWIJN clame voor deze jeugdkoren te maken. De jongen bijvoorbeeld zouden best van vijftien op dertig kunnen komen. Gezamenlijk werd, met orgelbegelei ding van Dirk Schoneveld, nog gezon gen ,,'k Heb geloofd en daarom zing Ik" Joh. van Wolfswinkel HILLEGOM Brandweer en E.H.B.O. waren paraal Toen gisteravond groot alarm werd ge- geven doordat een voorbijganger bij di N V. Hillegomse Houthandel in de Van Meerbeekstraat brand had ontdekt, was de brandweer binnen acht minuten m staat de eerste straal water te geven. It- middels had men de grote vrachtauto'1 uit de opslagplaats naar buiten gebrachc Dit geschiedde echter niet zonder on gelukken. Een passerende bromfietser kwam met een auto in aanraking en daarbij werd zijn rechterbeen afgeruk; Eén lid van het personeel kreeg een stapel hout op het hoofd en bleef buitei kennis op de vloer liggen. Hij nad een schedelbasisfractuur en een beenwond Een andere persoon werd door de gewel dige rookontwikkeling bedwelmd. De leden van de EHBO hebben geen alarmmelding, maar moeten alle pe- motor of auto worden gewaarschuwd 16 personen bezig met de gewonde er bedwelmde personen. De reserve-rijks- politie zorgde voor de afzetting van he: Deze alarmoefening voor brandweer EHBO en reserve-rijkspolitie is goed gp slaagd. Binnen een half uur was de Var Meerbeekstraat weer opgeruimd en net jes. De oorzaak van de brand bleek t? bestaan uit de veronderstelling dat eer. voorbijganger achteloos een sigaret had weggeworpen en dat deze terecht wa.- gekomsn op een brandbaar element. Spreekuur burgemeester De burgemeester van Hillegom is van andaag tot 17 juli afwezig Het spreek- ur van vanavond vervalt Het eerst volgende spreekuur wordt gehouden op woensdag 24 juli van 18 tot 19 uur Tennisclub .Hillegom" Ofschoon het niet fraaie weer nogal :ns tegenwerkte, is de tennisclub Hille- er toch in geslaagd de onderlinge competitie af te werken De winnaars dames-enkel: 1 mej. G, Lom- mevr. D Bosma-Erber. Dames- dubbel: 1 mevr Bosma en mevr Admi- 2 mevr. Holt en mej Greet Lom- e Heren-enkel: 1 S. Keizer. 2 G Engelen: heren-dubbel: Kramer-H Bos; W Hofkes-A. van Zanten. KATWIJK Geen voorrang verleend Woensdagavond half zeven ontstond op de kruising Hartweg-Noordelijke Kanaal dijk een botsing tussen een autobus en bromfiets, doordat de bestuurder van het rijwiel met hulpmotor geen voorrang verleende. Deze bestuurder liep een rechtersleu- telbeenfractuur en een hersenschudding op. Een veertienjarig meisje, dat hij op de duo vervoerde, kwam onder de ach terwielen van de autobus terecht en werd ernstig gewond aan het rechterbeen Twee artsen verleenden geneeskundige hulp. De beide slachtoffers werden over- gebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. De bromfiets werd aan de voor zijde geheel vernield LEIDERDORP Kon. onderscheiding bij Touwfabrieken Gisteren was het veertig jaar geledeD dat de heer T. D. H. A. Schouten in dienst trad by de N.V. Vereenigde Touw- 59ste verjaardag. Voordat hy bij de Verto kwam, was hij elders werkzaam, maar thans werkt hij al veertig jaar lang niet alleen bij dezelfde werkgever, maar ook in dezelfde afdeling, de hekelarij, waar hij hekelaar en serieweger is Directeur H. B. Haanappel legde de nadruk op de belangrijkheid van de af deling en prees de jubilaris om zijn nauwkeurigheid. Hij memoreerde dat de heer Schouten een van de eersten was die in 1948 het diploma van de textiel- avondschool behaalde. De heer Haan- appel bedankte de jubilaris en over handigde hem het vererende getuig schrift van de Mij. voor Nijverheid en Handel en de zilveren medaille, de gou den T.V -speld met briljant, een gouden horloge met inscriptie en een geschenk onder couvert. De jubilaris sprak een uitvoerig dank woord, waarna burgemeester mr. R. M Gallas van Leiderdorp na een toespraak hem de bronzen medaille in de Orde van Oranje-Nassau opspelde. Voorts spraken nog de heren I. Voge lenzang. hoofdingenieur D. J van der Moortel. S. Schalkers. Jas Stouten en A. Beij De laatsten boden namens de Jubileumcommissie een leren actetas en sigaren aan. Voor de ondernemingsraad sprak de heer R. Houps. Na een gezellig samenzijn en een „re ceptie" bracht de jubilaris de dag verder in zijn woning te Oegstgeest door. DE KAAG Zesentachtig bejaarden op stap in twee autobussen Voor het eerst» hebben de bejaarden van De Kaag en Abbenes geen gebruik gemaakt van personenauto's maar van bussen Dit was nodig vanwege het ver keersprobleem, maar het is de ouden van dagen uitstekend bevallen. Het jaar lijkse uitstapje is dan ook een groot succes geworden. Er waren ditmaal 86 deelnemers en deelneemsters aan de tocht, die met twee bussen werd ondernomen via De Kaag en Abbenes naar Avifauna, waar na een wandeling door het schitterende vogelpark koffie werd gedronken. De lunch werd gebruikt in „Anna's hoeve" te Hilversum en het diner in De Kwakel bij Aalsmeer. In Bergzicht te Maarn stond de thee gereed. Tijdens het voortreffelijke diner na men de bejaarden afscheid van ds. Brons, in verband met zijn vertrek naar Weesp, Hij kreeg een pijp aangeboden als aan denken. Na een toespraakje van voor. zitter D. van Nieuwkoop, bracht de heer Schette de dank van de bejaarden aan het adres van het comité onder woor den. Omstreeks tien uur keerden men bijzonder voldaan huiswaarts. OUDE WETERING Bejaarden naar Volendam Gistermorgen om 8.30 uur vertrokken de bejaarden met twee autobussen en één personenauto voor hun jaarlijks uit stapje. Dit jaar was de reis naar Noord- Holland. Via Haarlem ging het eerst Santpoort, waar de koffie werd gebruikt. Vandaar werd er gereden door de Velsertunnel. hetgeen bij de passagiers in de smaak viel daar de meeste dit grote werk nog niet hadden gezien In Monnikendam werd geluncht, waarna werd gevaren naar Marken en Volendam. waar thee werd gedronken. In Volendam kwam de heer J Zoet, die slecht van gezicht is, te vallen van een stenen trap met 15 treden. Celukkig kwam de heer Zoet en zonder verwon dingen af Om half zeven arriveerden de be jaarden weer in Oude Wetering, waar eerst in paviljoen ..De Brasem" nog een diner werd gebruikt Om 8 30 uur wer den zy weer thuisgebracht. Van 10 tot 22 juli HOOGMADE Uitstapje Nieuw Leven De leden van de kleine, doch actieve Hervormde jeugdvereniging Nieuw Le ven maakten woensdag eep afwisselend en geslaagd uitstapje onder leiding van ds. J. H. de Vree en de heer G. de Bruin. Per bus trekken de 29-jeugdige deelnemrs via Noordwijk en Zand voort door de duinstreek. Bij het bekende Kopje van Bloemendaal genoot men van de koffie en het mooie panorama. Via de Velsertunnel en de Zaans'retk werd het schilderachtige vissersdoro Vo lendam bereikt, waar men pauseerde om een kijkje te nemen en de luncn te gebruiken. 's Middags reed men verder via Aik- maar naar Schoorl. Na een mooie zit door de duinen werd tenslotte vertoefd in een speeltuin te Bergen. Na nog e»n korte duinwandeling gemaakt te heb ben ging het verder naar de laatste pleisterplaats Haarlem, waar de deelne mers genoten van een afscheidsdiner. Tegen half tien arriveerde de jeugd wee: boordevol indrukken in de eigen woon- plaats. ALPHEN AAN DEN RIJN Concours-succes De chr. gemengde zangvereniging „Ju bilate Deo" te Oudshoorn (dirigent Dirk van Vliet) behaalde gisteren op het con cours te Nunspeet met 338 punten een eerste prijs in de ere-afdeling. Zij be haalde dit succes met het verplichte nummer „Nachtliedje" van Hub. Cuy- pers en het vrije nummer „Jubilate Deo' van Kasper Aiblinger. jT^EN historische optocht, een geïllumineerde vlootschouw op het Braas- semermeer, een grote zangersavond, een wandelmars en herdenkings* diensten in de kerken zullen de belangrijkste hoogtepunten vormen van de feestelijke viering van het feit, dat het iit jaar 900 jaar geleden is, dal het christendom zich vestigde in de streek rondom het Braassemermeer, Het initiatief tot dit feestelijk herdenken gaat uit van de verschillende Kerken te Rijnsaterwoude, Leimuiden, Woubrugge, Oude- en Nieuwe We-> tering en Roelof ar endsveen en wordt uitgevoerd door een comité toaariij o.m. zitting hebben de predikanten Baart en Gijsbers, pastoor Thomas en burgemeester Kammenga. Naast dit alles wil men ook een blijvende her-1 innering aan deze gemeenschappelijke viering bijeenbrengen in de vorm van een carillon, dat men wil plaatsen in de Woudse dom, die als historisch monument een centrale plaats in deze streek inneemt mas en de predikanten er met een draai orgel op uit trekken om, onder het motto: „Een kwart ton voor het carillon" huis aan huis geld in te zamelen. Over een klokje heeft men reeds d« beschikking doordat een der ingezetenen van Rijnsaterwoude. die van de plannen had vernomen, een in zijn bezit zijnd ca rillon-klokje aan burgemeester Kammen ga kwam aanbieden. Graag wil met iedereen gelegenheid geven dit voorbeeld te volgen, waarbij de gever van een klol de toezegging krijgt, dat zijn naam in d( klok zal worden gegraveerd. Om ieder een met de klanken van het toekomstij carillon vertrouwd te maken, zullen dooi een rijdend carillon in de plaatsen rond' om het Braassemermeer concerten wor den gegeven. Op 15 juli in Woubrugge 16 juli in Leimuiden, 17 juli in Rynsater woude en 18 juli in Roelofarendsveen et Oude en Nieuwe Wetering. In het jaar 1063 worden in een vroeg middeleeuwse oorkonde door Willem I. bisschop van Utrecht, de kapellen te Rijnsaterwoude en Leimuiden genoemd, waarvan men aanneemt, dat de Evange lieprediker Willebrord de stichter De oorkonde spreekt van „Kapellen te Rinsaterwald en Liethemuten". In deze tijd werd ook een kapel gebouwd in selijkerwoude (Woubrugge). In de herdenking van de vestiging het christendom wil het organiserend mité een oecumenische gedachte leggen door zich als Rooms-katholieken en Pro testanten gezamenlijk te bezinnen op het gemeenschappelijk geloofsbezit, n.l gave van bet Evangelie. Daarnaast wil men door deze viering belangstelling wekken voor de rijke historie van de eigen streek. Carillon Als een belangrijk deel van haar taak ziet het comité het bijeenbrengen gelden voor een carillon, dat in de Woud- se dom zal worden aangebracht De op brengst van een collecte tijdens de her denkingsdienst in de kerken op 21 juli moet daarvoor als basis dienen. Daarnaast echter zullen pastoor Tho- Raad van Zoeterwoude bijeen Kritiek op onteigeningsplan en geheime zittingen I~)E GEMEENTERAAD van Zoeterwoude vergaderde gisteravond onder lei- ding van burgemeester J. A. Detmers. Bij het voorstel inzake onteigening van gronden in het industrieschap „De Grote Polder" merkte de heer Wester man op, dat hij het niet eens was met de motivering in het pre-advies. Ont eigening is altijd een onaangename zaak, zo zei hij, zowel voor de gemeente als voor de betrokken partij. En ondertussen wordt vaak de indruk gewekt ten onrechte, aldus de heer Westerman dat de betrokken partij geen oog zou hebben voor het algemeen belang. De heer Westerman verklaarde ten ilotte het niet eens te zijn met de argu menten, waarmee B. en W. in het pre advies de bezwaren van reclamanten wegwimpelen. Het bezwaar, dat het uit breidingsplan in zijn geheel nog niet goedgekeurd, mogen wij niet kleineren, aldus spr. Hij zei voor een minneliike schikking te zijn. De heer J. H. v. d. Ploeg bleek het met het door de heer Westerman zo ge wraakte pre-advies eens te zijn. De bur gemeester antwoordde de heer Wester dat met de eigenaren reeds eenstemming was bereikt en dat Katwijk aan Zee Z~iNDER LEIDING van Herman Blekkenhorst heeft de Chr. Oratorium- vereniging Excelsior te Katwijk aan Zee gisteravond in de Nieuwe Kerk het oratorium „Saul" van G. F. Handel uitgevoerd. Voor kunnen nagaan is dit werk in ons land zelden tot klinken gebracht. We menen zelfs te weten dat de heer Blekkenhorst eens een partituur heeft moeten lenen van de Britse omroep, omdat er hier te lande geen voorhan den bleek te zijn. Bij de gisteravond gegeven uitvoering was goede zorg besteed aan de verwezen lijking van de door HSndel voorgeschre ven instrumentatie. Zo was naast het gel (dat hier en daar ook obligaat-c certant optreedt) het clavecimbel als c tinuo-instrument aanwezig, en had r ïor de vertolking van dat gedeelte, aarin Handel eon klokkenspel wer ;n celesta in het orkest opgenomen. Excelsior bracht het werk in een enigs- ns verkorte vorm. In de regel is het aanbrengen van coupures niet aan te be velen, maar nu konden we dit volkomen billijken, want het oratorium „Saul" dermate breed van opzet en de inhoud weinig wisselend van aspect, dat de at dacht in de gisteravond gekozen vo gemakkelijker gespannen kon blijven. De harmoniek is in dit werk erg sober ook de contrapuntische vondsten zijn niet altijd even belangrijk. Niettemin zijn er gedeelten die getuigen van Handels compositorisch meesterschap en daar heb ben de uitvoerenden dan ook werkelijk uitstekende prestaties geleverd. De objectieve weergave, v Blekkenhorst streefde, viel ons op. Ner gens liet hij zich verleiden tot ei dreven dramatiek. Het koor gaf veel te genieten: zo waren de zuiverheid de open klank beslist opvallend. Ze- er waren nog wel eens wat ongelijke inzetten en het gelijklopen met het in strumentale ensemble was niet altijd perfect. Ook de orkestinzetten leden een enkele maal aan hetzelfde euvel, maar over het geheel is er goed muziek ge maakt Van de solisten trokken vooral de bas Herman Scheij en de alt Wilh. Matthes de aandacht De uitspraak van het Engels van de heer Scheij was niet altijd ever correct, doch men geeft zich gaarne ge wonnen aan de levensechte creatie die hy van Saul wist te geven en wat is zijn geluid prachtig! Wilhelmine Matthès bleek ook nu over voortreffelijk stemmateriaal te be schikken, dat zij via een zeer gave tech niek en een verfijnde interpretatie aar ons wist voor te stellen. Veel waardering ook voor de sopraan Elisabeth Lugt, Zij heeft een helder ge luid en een prachtige techniek, alhoewel de voordracht misschien wel eens at koele kant was. De tenor Bert van 't Hoff met zijn stra lende stem en uitstekende trefzekerheid, boeide ons zeer. Leo Rommerts. die als bas de kleine partijen vertolkte, bleek over een sonoor geluid te beschikken en wij zouden hem graag in een werk horen, waarin hem wat meer eeleeenheid werd geboden zijn mogelijkheden te tonen, want het leek ons dat die zeker aanwezig De clavecinist Jaap Spigt verzorgde zijn continuopartij gaaf en vastomlijnd. Ook de celesta werd door hem bespeeld. Aan het orgel was Victor Hens gezeten, die in het begin kennelijk moeite had met de nogal traee aanspraak van het Instrument. Vooral bii de uitvoering van de versieringen gaf dit nog wel eens aan leiding tot „plakken", zoals dit met een organistenterm wordt aangeduid. Het concertante gedeelte gaf hem ge legenheid te tonen dat hij uit het goede organistenhout is gesneden, al bleef het erg jammer dat het orgel vooral in de idensen vaak achteraan kwam Ondanks de hierboven genoemde be varen was het een uitvoering waar wil met veel genoegen op terugzien en we *iin Exe<-Ulor en «iin dlrlrent dankbaar e dit werk van Handel hebben ge bracht voorlopige koopakte was opgemaakt, doch dat er een particulier in het spel is, die de grond uit speculatieve overwegin gen, wil kopen en daarvoor een hogere prijs heeft geboden. De burgemeester zei verder, dat de betrokken particulier wel te kennen heeft gegeven samen te willen werken met gemeentebestuur en indus trieschap. doch dat hiervan nimmer iets is gebleken. Omdat de grondeigenaren thans beroep hebben aangetekend, moet de Kroon nu een beslissing nemen. Nadat wethouder Van Hofwegen het zijne had gezegd, werd het voorstel van B. en W. met 9 tegen 3 stemmen aan genomen. Rioolbelasting Nadat enige subsidie-verzoeken waren goedgekeurd, kwam het voorstel ter ta fel inzake aankoop van grond in het uit breidingsplan „Dorp" (plm. 1460 m2 srond. gelegen aan de Loethe) van de Hervormde Gemeente voor f 1.50 per m2 onder voorwaarde, dat de afscheidingen en het onderhoud daarvan voor rekening van de gemeente komen De raad ging met het voorstel akkoord, evenals met de rioolbelasting van f20 per aangesloten perceel. Na geheime zitting'werd het voorstel tot het toekennen van een schadever goeding. groot f21,000. aan de heer P Overdevest wegens pachtbeëindiging. aangehouden. Nadat nog wat over verbetering van wegen was gepraat, bracht de heer Wes terman In de rondvraag de veelvuldige fiesloten zittingen aan de orde. Hy vroeg of het niet mogelijk is voortaan alleen bij hoge uitzondering In geheime zitting te gaan. De voorzitter zei hieraan weinig te kunnen doen; als een raadslid besloten zitting verlangt, moet dit worden toege staan. Overigens vond de voorzitter het nogal loslopen met het aantal besloten zittingen. Ook zeileri De festiviteiten worden gehouden in dt periode van 10-22 juli. Hiermede hoopt men tevens de vele zeilers, die in dez« periode rond de Braassem verbluf hou' den, te bereiken. Op 10 juli wordt ei voor de kinderen van de scholen te Rijn. saterwoude en Leimuiden een buitendal gehouden met sport en spel. Voor de historische optocht, die op IS juli zal worden gehouden en waarby hel de bedoeling is het gehele meer rond t« trekken, is men bij verschillende vereni gingen en jeugdorganisaties al druk in d< weer. Uit de suggesties, die het comiti heeft gegeven voor wat er op de wager moet worden uitgebeeld, noemen wij: eet heidense offerplechtigheid, de aankomsl Willebrord, de bouw van de eerstt kapel, de vernielingen der Noormannen Vlootschouw Een geïllumineerde vlootschouw op het Braassemermeer zal op de avond vari 16 juli de aandacht vragen. Het meer za worden verlicht door bengaals vuur, ter' wijl men rekent op deelneming van vele zeilers, die dan doo'rdat juist de Braas. semweek wordt gehouden, aanwezig zijn Op 18 juli wordt in de veilinghallen in Roelofarendsveen een grote zangers- en muziekavond gegeven, waaraan de zang koren en kerkkoren, de muziekkorpsen het rijdend carillon zullen medewer ken. De koren zullen gezamenlijk enige liederen uit ..Valerius Gedenkklanck" zingen, terwijl verscheidene koren i afzonderlijk optreden. Ook het Leger des Heils zal aan deze avond meewerken. Zondag 21 juli zal in alle kerken ee officiële herdenkingsdienst worden g< houden. De feestelijkheden worden besloten m< in wandelmars. die wordt gehouden op zaterdag 27 juli. Voor de tippelaars is er gelegenheid 12, 16, of 25 km te wandelen. Alles tezamen een programma, dat de streek rondom het Braassemermeer volx de belangstelling zal brengen. De gemeentebesturen van Rijnsaterwoude en Leimuiden, zo verklaarde burgemeester Kammenga. staan bijzonder sympathiek tegenover deze activiteiten, met name ook omdat het initiatief hiervan van de Ker- 's uitgegaan. ALPHEN AAN DEN RIJN MODESHOW De lingerie-ateliers Lioofex N.V, te Amsterdam heeft sinds een jaar een kleine vestiging in Alphen in een pand de Prins Hendrikstraat. Omdat bin-! nenkort een nieuw atelier in gebruik: wordt genomen, werd gisteravond een modeshow gehouden in „Naby" ter ken nismaking met de bevolking van Alphtnl omgeving. Er werden voornamelijki pyjama's, dusters, nachthemden, bed-| jasjes en onderkleding getoond. Behalve om kennis te maken met de artikelen, werd de show ook gehouden) om de personeelswerving voor het bc-i drijf te bevorderen. De kledingstuk!:. n werden door personeelsleden getoond AL TE HAASTIG OOK NIET GOED Noordwijkerhout moet praten met veehouder Tot maandag krygt het gemeentebe stuur van Noordwykerhout de kans een regeling te treffen met veehouder-schil- lenophaler J. W. Meiland, door hem al is het ook voorlopig een ander stuk grond voor zyn bedryfsultoefenlng be schikbaar te stellen. Dit advies gaf de vice-president van de Haagse rechtbank by de behandeling een kort geding. Het geding is door de gemeente Noordwijkerhout aanhangig gemaakt omdat Meiland een perceel grond niet binnen twee dagen ontruimde Het n/iet-voldoen aan het bevel hiertoe zou de gemeente elke dag ƒ500 kosten, want de bulldozers staan aan de rand an het stuk grond te wachten. Mr. Slotemaker gaf biyk van weinig Instemming met de termijn van twee dagen, die de gemeente de heer Meiland per brief van 12 juni mbeedeelde. en waarin de ontruiming werd gelast. Zou daaraan niet worden voldaan, dan zou de gemeente maatregelen treffen tot ver beurdverklaring. De gemeente is al on geveer negen maanden eigenaresse van de grond. Tot de levende have van het bedryf van Meiland. die het perceel al zestien iaar gebruikt, behoren: twintig koeien »eertig varkens en een paard De gemeente heeft de grond nodig om er een parkeerterrein van te maken. dat. hoort bij de in aanleg zijnde sportvelden. Mr. C. C. van der Tas uit Amsterdam voerde door de veehouder aan. dat de grond uiteindeiyk aan de R.K. Kerk zou zyn vermaakt. De veehouder kan het perceel daarvan pachten. Een pachtover eenkomst is dan ook opgemaakt. Mr. L. Spreij uit Leiden bestreed voor de gemeente Noordwyker'nout de gel digheid van deze overeenkomst. De raadslieden gingen akkoord met het advies van mr. Slotemaker, nadat deze zyn verwondering had uitgesproken ever de korte ontruimingstermyn. Tot maandag wil mr. Slotemaker wachten Wordt de zaak tussen de gemeente en ie veehouder niet vóór die tijd geregeld, j dan zal mr. Slotemaker maandag bepa- ten, wanneer hy uitspraak zal doen. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Vrijdag 28 juni: hoog water 8.17 e 20.46 uur; laag water 3.49 en 16.13 uu A. G. de Jager arts te Katwyk. VRIJDAG U JUNI GEEN SPREEKUUR,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4