Veelbelovende nederzetting van Provinciale Waterstaat bij het Lammenschansplein KAAR TEN VOL ZEG ELS Toespraken en kranslegging op eerste congresdag Expogé Concierge Schipper is thans pensioengerechtigd, maar kan niet stilzitten NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 JUNI 1963 In t hart van een nieuw werkgebied (Van een onzer verslaggevers) AAN HET BEGIN van de Voor- schoterweg, bij de Trekvlietbrug, is een riant gebouwtje, dat doet den ken aan een zomer-bungalow, gezet voor personeel van de Provinciale Waterstaat. Mede in verband niet een serie werken in deze omgeving is een afdeling.van de Waterstaat verplaatst van Woubrugge naar Lei den. Werken die niet alleen al uitvoering zijn men denke aan aanleg van het grote verkeersplein in de omgeving van de Lammebrug, aan het eind van de Lammenschans- weg maar ook in de toekomst tot uitvoering zullen komen zoals de aanleg van het scheepvaartkanaal Korte Vliet. Vóór vakanties plein in gebruik TJET ellipsvormige verkeersplein tus- sen de Kanaalweg en de Zoeter woudseweg, dat een middellijn heeft v-ari 70 (bij 80 meter, .nadert zijn vol tooiing. De heer J .van den Oever, in genieur, bouwkundige bij de Provin ciale Waterstaat, en de heer N. Bou- man, technisch hoofdambtenaar, deel den ons mee. dat het verkeer het vóór de vakanties in gebruik zal nemen, althan's gedeeltelijk. Over vier maan den zal het geheel klaar zijn. Het is voor de betrokkenen bij de Waterstaat teleurstellend dat het plein als het eenmaal in gebruik is genomen, geen toegang geeft tot een gerecon strueerde Lammenschansweg. Daardoor zal het de eerste tijd niet aan zijn be stemming kunnen beantwoorden. Do De Trekvlietbrug tussen Zoe terwoudseweg en Voorschoter weg krijgt elektrisdh te bedie nen bomen in de plaats van de draaïhekken, overeenkomstig de bediening van de Lammebrug. deze werkzaamheden zijn al begonnen. reconstructie weg, dae een van de mooiste invalswe gen van Leiden moet worden, zaak van de gemeente Leiden. Jammer is het dat de moeilijkheden bij de bereidingen niet zo tijdig konden den opgelost, dat de aanleg var plein en deze reconstructie gelijke tred konden houden. Het verkeersplein moet nog slechts van een asfaltlaag worden voorzien Nieuwe bediening voor de Trekvlietbrug "PEN ANDER WERK in deze omge- ving is de vernieuwing van het dek van de Kanaalweg. Aan de weg zelf wordt niets veranderd; alleen zal zijn rijkwaliteit worden verhoogd. Ook de Trekvlietbrug, de verbinding tussen de Zoeterwoudseweg en de Voor- schoterweg, is onder handen genomen. Daar wordt een belangrijke verbetering tot stand gebracht: de draaibare afslui ting -wordt vervangen door bomen die elektrisch zullen worden bediend, over eenkomstig de bediening van de Lam mebrug. Voorschoterweg wordt aanzienlijk verbreed T^EN VOLGEND punt is de ver breding van de Voorschoterweg met de strook waar de trambaan heeft gelegen. Daarover worden nog onderhandelingen met de gemeente Leiden gevoerd. In dc toekomst zal naast de Trek vlietbrug een tweede brug nodig kunnen worden, waarvoor ruimte be schikbaar is. Het verkeer van Leiden naar Voorschoten zal dan gebruik maken van de bestaande brug en het verkeer van Voorschoten naar Leiden zal over de tweede brug wor den geleid. Het is evenwel nog niet te zeggen, wanneer tot deze brug- bouw moet worden overgegaan. De brug over de Zijl, ter hoogte van de Willem de Zwijgerlaan, is wel heel wat urgenter. Het is ook nog moeilijk uit te maken de Lammenschan6-1 hoe het verkeer op de Voorschoterweg en ftjsggn Voorschoten, Leidschendam en Voorburg zich zal gaan ontwikkelen. Zoals bekend, zal naast de spoorbaan Den Haag-Leiden een Forensenweg worden aangelegd. Daarvan wordt ver wacht, dat hij ontlastend zal werken op de oude route door de dorpen. Kanaal Korte Vliet krijgen -met de aanleg het Kanaal via de Korte Vliet, zeer belangrijk plan, dat beoogt de stad Leiden van haar drukke scheepvaart route met alle ongerief voor het weg verkeer te verlossen. Dit alles overziende heeft de ves tiging van het kantoor van de Wa terstaat op deze plaats wel volle zin. Men mag hopen dat de verplaatsing naar deze omgeving een gunstige in vloed zal hebben op het tempo waar in deze stuk voor stuk belangrijke projecten worden voorbereid en tot Het verkeersplein tussen Ka naalweg, Zoeterwoudseweg en Voorschoterweg moet nog slechts van een asfaltlaag worden voor zien. Provinciale Waterstaat wil er vóór de vakanties verkeer op toelaten. Foto's N. v. d. Horst uitvoering komen. De heren Van den Oever en Bouman zijn over hun nieuwe accommodatie zeer tevreden. Ze zijn ervan overtuigd, dat deze hun werklust nog zal stimuleren. Mulo-examens te Leiden Geslaagd voor diploma A: de dames: N Th. van der Mij, Oegsbgeest; H. F. \"*t Oever*. Hazerswoude; E. M. Bernd- en; W D. Blangjaar te Leiden; G E Roest*, J M. N. v. d. Graaf, A. M. v Ingen Sohenau* te Leiderdorp, De heren: H A Hoek, Katwijk; A. J Hagemans, E. Momburg te Leiden. Geslaagd voor diploma B: de dames M. van der Wolk'. Leiderdorp; H G. A. den Heijer Rijnsburg; de heren: R, Munnik*. Leiderdorp; G M. Dijkstra, I. Boom, G. Metselaar, Th J. O.uwerkerk, C. J Timimers -te Leiden; P. J Brewster, Warmond; J J. van Ha- sendonk, Voorschoten; B. II. E. Misero. Oegsbgeest Met gemerkte kandidaten behaalden tevens het middenstandsdiploma. Afge- n 7 kandidaten. zijn echt wat U nodig hebt bij de naderende vakantie. Koop daarom alles in Midza zaken. - Minister Korthals: blijft waakzaam GISTERMIDDAG omstreeks vier uur plaatsten vertegenwoordigers (ook buitenlandse) van verenigingen en organisaties met betrekking tot het verzet in de laatste wereldoorlog een aantal kransen en bloemstukken aan de voet van het Leidse verzetsmonument bij molen „De Valk". Als eersten legden mr. G. Ch. Aalders en de heer W. Bakker, respectievelijk voorzitter en algemeen secretaris van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd, een kruis van witte en paarse bloemen namens het gehele Nederlandse verzet. Het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap speelde „Blijf bij mij, Heer" en het Wilhelmus, terwijl na een minuut stilte van de trans van de molen de Last Post werd geblazen Het witte kruis was aan het begin van de openingszitting van het Expogécon- gres, gistermiddag om half twee, dooi twee in witte organdie geklede meisjes de Stadsgehoorzaal binnengebracht en onder vioolspel van Theo Olof op een lege stoel aan de bestuurstafel geplaatst Het symboliseerde de gedachten van de talrijke aanwezigen aan de in de oorlog gevallen vrienden, zei de voorzitter van de Leidse afdeling, de heer F. Voorzaal in zijn welkomstrede. De vice-minister-president en minister van verkeer en waterstaat drs. H A. Korthals, verrichtte de officiële opening door middel van een toespraak, waarin hij opriep tot blijvende waakzaamheid De leden van de Expogé zijn geroepen tot waarschuwen en getuigen, tot ijveren voor een maatschappij waarin de mens de liefde tot de naaste als een diepe be leving ervaart. Wij zullen steeds indach tig moeten zijn dat de vrijheid altijd in gevaar is en dat ook ons parlementair- democratische systeem bij voortduring tegen aanslagen moet worden gevrij waard. Drs. Korthals sprak ten slotte de wens uit dat de Expogéleden hun gezag en invloed zullen aanwenden om onze democratie een waakzame er vende te doen zijn. Na z(jn jaarrede (waarover wij gis- Examen smeltlassen in Leiden Onder auspiciën van de Ned. Vereni ging voor Lastechniek IN.V-L.) zijn ir de Technische School Haagweg 4 te Lei den de examens smeltlassen afgenomen. Hiervoor slaagden de volgende leerlin- 8 Autogenisch lassen beginners: Huschka, Leiden; A van Iperen. Leiden; J Lagas, Leiden; J van der Linden, Lei den; H Pont, Leiden H J M de Niet, Leiden; J Rijnsburger, Leiden, F Rom- bout, Leiden; R Borst, Zoeterwoude; H v d Waals, Leiden; J van der Marei, Lei den; H C Mooijekind, Rijnsburg. Autogenisch lassen gevorderden: H. van Riet, Leiden; C N Duyndam, Noord- wijk; P van Sohie, Noordwijk; R. Coelen, Leiden; R Majolé, Leiden; K F van Buuren, Leiden; A van Duin, Noordwijk. Elektrisch lassen beginners: J J Straathof, Leiden; N Wallaart, Leiden; P van Vliet, Hillegom; P Madern, Bos koop; J Straathof. Leiden; W van Fruch- ten, Leiden; P Kroesemeijer, Leiden; C A de Boer, Leiden; H J M Castelein. Elektrisch lassen gevorderden: d Velden, Leiden; D C Prins, Rijnsburg; D van Staden, Oegstgeest; P H J Siere, Leiden; H M Wubs, Koudekerk a d Rijn; J Zierikzee, Leiden; N Hartman, Leiden; G Buurman, Sassenheim; D P Kruide nier, Leiderdorp: J van Hooven, Leiden; A. du Prie, Leiden; J den Os, Leiden. Er werden geen leerlingen afgewezen. teren reeds schreven) overhandigde mr. G Ch. Aalders drs. Korthals een van dé schrijfblokken, bestemd voor degenen die zich voor de Expogé ver dienstelijk hebben gemaakt. De president van de F.I.LD.I.R. (de in ternationale federatie van gedeporteer- en geïnterneerden uit het verzet). Hans Joachim Unger, bond de aanwezi gen op het hart ervoor te zorgen dat hun kinderen, samen met de mensen uit an dere landen, ervoor zullen waken dat verschrikkingen als die uit de laatste wereldoorlog nooit meer voorkomen Kapelaan H. M J. Stoelinga begroette de buitenlandse gasten, onder wie ver tegenwoordigers van de F.I.L.D.I.R., de Franse, Belgische,, Spaanse, Duitse en Deense organisaties en van Herdenkings oord Rieme-Oostakker, en wees er in zijn herdenkingsrede op dat deze tijd óók nog zwart kan zijn, getuige om de ras- senstrijd in Amerika. De gevallenen uit de wereldoorlog en die uit de huidige strijdtonelen zijn de juwelen tegen de achtergrond van zwarte ellende. Daarom volstaan wij niet met het oprichten van monumenten, maar maken ook in deze herdenkingsdagen opnieuw plannen om, ondanks onze menselijke zwakheid, de wereld iets goeds te geven. Aldus kapelaan Stoelinga, na wien* rede de congressisten zich opstelden voor de stille tocht naar het verzetsmonument Het programma werd daarna voortgezet met een ontvangst door het Leidse ge meentebestuur dn de Burgerzaal van het Stadhuis en een maaltijd in de Doelen kazerne. Voor de openingsbijeenkomst wa- Vele jaren christelijk lyceum f^lSTEREN vierde een bescheiden man zijn 65ste ver jaardag en daarmee zou een eind moeten zijn gekomen reeds 26 jaar lang verrichte werkzaamheden. Dat einde is er nog niet, tot vreugde van hemzelf en van het bestuur van het christelijk lyceum aan de Kagerstraat. „Ik kan niet stilzitten", vertrouwde de jarige heer R. H. Schipper ons toe in een gesprekje. En dat kunnen wij ons voorstellen, want de pensioengerechtigde heeft het altijd druk gehad. Toen de heer Schipper op 1 maart 1937 als concierge zijn arbeid de school aanving, waren er ruim tweehonderd leerlingen. Het lyceum breidde zich echter in de loop der jaren sterk uit (men verwacht dat met september in totaal duizend leerlingen de school zullen bezoeken), met welke groei de werkzaamheden van de con cierge gelijke tred hielden. enkele jaren stond de heer Schipper nog voor alles alleen, doch rond 1960 breidde ook de personeclsstaf zich uit met onder anderen een administrateur, een secretaresse en een typiste. De concierge, die in 1960 een poos ziek werd, moest daarna een deel van zijn arbeid overlaten aan anderen om zich voornamelijk gaan wijden aan de salaris- en andere administratie. Na het be reiken van zijn 65ste levensjaar blijft hij dat doen, „als het school muur mijn werk tenminste goed vindt", voegt hij eraan toe. Het fijnst ■Mijn conciergetijd was het fijnst', vindt de heer Schipper, die veel prettige contacten heeft gehad met „zijn" jongens en meisjes hun ouders. Dat blijkt ook uit het feit dat oud-leerlingen in Canada (waar het echtpaar Schipper twee jaar geleden zijn ge- emigreerde kinderen bezocht) hem herkenden en tot bezoeken uitnodigden. „Vroeger had je met de leerlingen veel meer contact dan thans. Er zijn er nu ook zoveel meer. Ik herinner me nog het aanbod van enkele jongens om de hele biblio theek in de zomervakantie leej halen en weer in te ruimen, omdat de zaal moest worden geverfd. Ik had het in die tijd erg druk en was ook daarom dus heel blfj toen de jongens hun vakantiedagen werkelijk voor mij kwa men opofferen". In de bezettingsjaren was een deel van het schoolgebouw door de Duitsers in be slag genomen, 's Morgens kregen de eigen leerlingen les in de overige lokalen en middags kwamen de Bonaventura- lyceïsten. In het conciergekamertje zag de heer Schipper ondertussen kans persoons bewijzen te vervalsen. „Dat was niets bijzonders hoor, er zijn zoveel mensen ge weest die onderduikers in huis haalden. Nu ja, een neef heeft een tijdje bij mij thuis gezeten, maar dat was maar kort „Weet u wat ik een gemis vindt?", leidt hij dan af. „De samenkomsten in de aula voordat de lessen van de dag begonnen. Vroeger, toen de school kleiner was maar nog wèl een aula bezat, kon dat gemak kelijk. Nu zingt men een gezang of psalm in iedere klas afzonderlijk. Maar het deed je wel wat, als je in de gang laatkomers stond op te wachten en je hoorde dat zin gen uit de aula". Van zijn zestiende tot lang na zijn trouwdag was de heer Schipper ook bui ten school en huis bezig met de jeugd, die hem steeds boeide (door financiële omstandigheden kon hij indertijd zijn onderwijzer worden, niet in ver vulling doen gaan). Hij was leider verscheidene jeugdverenigingen en tijdens de oorlogsjaren richtte hij een zangkoor op, waarvan de heer Chr. Hanegraaff de eerste dirigent was. Dankbaar De heer Schipper heeft zijn werk tus sen de opgroeiende mensen van toen en ou (hij heeft van veel huidige leerlingen de ouders ook op school gehad) altijd met plezier gedaan. Daarvoor is hij heel dank baar en dat zegt hij ook. „Ik ben anderen meer dank verschuldigd, omdat zij het mogelijk maakten met vreugde mijn werk te doen, dan anderen het mij zijn", vindt hij. In deze overtuiging hoopt hij nog een flink aantal jaren met zijn leerlingen aan het lyceum om te gaan en samen te wer ken. ren veel autoriteiten naar de gehoor zaal gekomen. We zagen mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, burgemeester Van Kinschot van Leiden en de burgemeesters van omliggende gemeenten, de rector magnificus en senaatsleden van de universiteit, de oud-commandant van de Nederlandse Binnenlandse Strijd krachten, W. de Gast, kolonel Wes- sels van de Leidse Koksschool, di recteur J. H. J. Kersten van de Stich ting 1940'45, hoofdinspecteur Cor- nelisse van de Leidse politie, deputa ties van de studentenverenigingen V.V.S.L., L.S.C. en Catena, ereleden van de N.V.E.P.G. en vertegenwoor digers van verscheidene andere or ganisaties en verenigingen uit het maatschappelijk leven in het huidige Nederland. Academie ontving deelnemers congres Expogé te Leiden TJET congres van dc Expogé'ers, dat vier dagen duurt, beperkt zich niet tot huishoudelijke zaken De maanden lange voorbereidingen waren er zelfj voornamelijk op gericht, de deelnemers in alle opzichten goed te „ontvangen". Dus staat er ook een aantal ontvangsten op het programma. Na die van gistermid dag door het gemeentebestuur van Lei den volgde gisteravond een ontvangst het Groot Auditorium van de univer siteit, waarbij de senaat en de rector- magnificus de gastheren waren. De bij eenkomst werd opgeluisterd door viool spel van de heer Jo Juda, eerste concert meester van het Concertgebouworkest te Amsterdam en declamatie van mevrouw Wanda Reumer. Dr' E. H. Reerink, president-curatoi van de universiteit heette de deelnemers aan het congres welkom Prof dr. S Dresden, rcotor-magnificus, sprak een rede uit. Mr. G Ch. Aalders. de voor zatter van ■'e Ned. Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de Bezettings tijd, dankte aan hot slot voor de waar dige onvangst. waardoor naar hij zei. het congres een bijzondere allure had ge- Prof Dresden herinnerde de aanwez-l- ?n aan het moedige verzet van de Leidse Alma Mater die in deze jaren sterke heenwijzing was naar de herleving van de vrijheid Hij noemde het ongezond te doen alsof er geen verleden is. Wel moet teeds worden overwogen hoe wij het verleden zullen doen herleven. Die vraag dient ook gesteld wanneer w(J herden* kingswoorden moeten spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3