immim Uw probleem is het onze Een kanttekening Prot. Nijverheidsscholen werken voor Roeanda 400.000 Een woord voor vandaag Actie boycot Zuid-Afrika door Nederlandse volk Weinig kans getrouwde vrouw in arbeidsproces Nederland blijft ver achter Geünieerde kerken zoeken eenheid te bewaren C.S.F.R. conferentie op „De Witte Hei" farbovit SNELFIX de snelle lijm^^ Ceta-Bever^f^^ 2 DONDERDAG 27 JUNI 1963 HET GOUD NOG HARD NODIG QOUD IS VOOR de meeste Nederlanders afgezien van hun gouden trouwring niet iets tastbaars, dat zij in een geldkistje hebben liggen. Geen wonder dat het bezit aan goud vereenzelvigd wordt met macht en rijkdom, maar voor een enkeling weggelegd. En zijn er dan geen gouden tientjes meer? Inderdaad zijn die er nog. Ze! zijn zelfs te koop maar in het betalingsverkeer spelen zij geen rol meer,! omdat zij geen wettig betaalmiddel zijn. In ons muntstelsel kennen wij dan i ook noch het gouden tientje noch het gouden vijfje. Wel de gouden dukaat. Die mag zelfs voor eigen rekening bij 's Rijks Munt in Utrecht worden geslagen. Maar ook deze gouden dukaat is geen wettig betaalmiddel en men zal er dus zijn belastingen niet mee kunnen betalen. Waarvoor dient hij dan wel? Als schatpenning, als middel om een goudschat op te bouwen. Met andere woorden, voor de potters, die alleen maar ver trouwen in goud hebben. Heeft het goud dan geen betekenis meer in het betalingsverkeer? Jawel, maar alleen in het internationale betalingsverkeer. En dan niet in het be talingsverkeer tussen de importeur in Engeland en de exporteur in Neder land maar in het betalingsverkeer tussen de landen. En niet te vergeten, het goud dient in vele landen als wettelijk voorgeschreven dekking van de uitgegeven bankbiljetten. Bij ons is de Nederlandsche Bank de hoedster van de Nederlandse goud- en deviezenvoorraad. De bank zal dan ook maatregelen nemen om die goud- en deviezenvoorraad op het verantwoord geachte peil te houden. Volgens de weekstaat van onze centrale bank van afgelopen maandag bezat zij in totaal 6.504 miljoen aan goud en deviezen, waarvan alleen goud 5.698 miljoen; dat is ongeveer 87',4 pet. van de totale voorraad. Wij moeten er direct bij vertellen, dat ons land meer deviezen bezit, dus buitenlandse betaalmidde len, dan er bij de Nederlandsche Bank aanwezig zijn. Zo hebben ook de han delsbanken nog de nodige deviezen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de vorige week bekend ge maakt, dat de handelsbanken eind april 2.070 miljoen netto aan deviezen bezaten. De Nederlandsche Bank had toen 6.345 miljoen, zodat het totale Nederlandse bezit aan goud en deviezen toen dus 8.415 miljoen groot was, waarvan het goud ongeveer 6714 pet. uitmaakt. Opvallend is, dat er in het goudbezit van de Nederlandsche Bank sedert 13 augustus 1961 geen verandering is gekomen. Voordien groeide de hoeveelheid voortdurend aan, doordat de centrale bank de ontvangen deviezen regelmatig in goud omzette. Waarom zij dit deed. heeft zij nooit met zoveel woorden ge zegd. Wij kunnen daarom alleen maar het vermoeden uitspreken, dat de Ne derlandsche Bank liever goud dan b.v. dollars, ponden of andere valuta had. Maar de laatste jaren voelde de leiding van de centrale bank kennelijk niet meer de behoefte om met die omzetting door te gaan. Of dat zo zal blijven, kan alleen de tbekomst leren. Goud dient ook ter vereffening van de schulden van de landen in het inter nationale betalingsverkeeer. Na de oorlog is er tussen de landen een nauwe samenwerking in het geld- en betalingsverkeer ontstaan. Een eerste vorm daarvan was de oprichting van het Internationale Monetaire Fonds, waarbij begin van dit jaar reeds 82 landen waren aangesloten. Dit Fonds heeft tot taak de aangesloten landen te helpen, als zij in financiële nood verkeren, doordat zij een tijdelijk gebrek aan buitenlandse geldmidde len hebben. Aan die landen kan het Fonds buitenlands geld beschikbaar stel len, waardoor zij in het buitenland kunnen blijven kopen, daardoor op de been kunnen blijven en ook hun wisselkoers kunnen handhaven. Opdat het Fonds deze hulp kan verschaffen, moet elk aangesloten land een hedrag aan geld storten en wel voor 3i in eigen geld en voor H in goud. Hier komt dus het goud weer om de hoek kijken. Maar ook nog op een andere manier. Elk land moet bij toetreding vaststellen met hoeveel goud zijn geld- eenheid (bij ons de gulden) gelijk gesteld kan worden. Voor ons land wil dat zeggen, dat elke gulden een waarde vertegenwoordigt van 0,245.489 gram fij: goud. En daar van de meeste landen die goudwaarde van hun geldeenheid is vastgesteld, kan gemakkelijk de verhouding (de pariteit) tussen alle geld soorten onderling berekend worden. De pariteiten en daardoor ook de wisselkoersen zijn dus door de totstand koming en werking van het Internationale Monetaire Fonds vastgesteld. Al leen zullen in de praktijk door vraag en aanbod kleine schommelingen in de wisselkoersen, dus in de prijs van de buitenlandse betalingsmiddelen, naar bo ven en naar beneden optreden. Al is de pariteit in overleg met het Fonds vastgesteld, de regeringen van de aangesloten landen hebben de vrijheid wijziging in de pariteit te brengen, mits die wijziging kleiner blijft dan 10 pet. Voor grotere wijzigingen is toe stemming van het Fonds nodig. Een paar maanden geleden heeft de minister van financiën bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend waarin de bevoegdheid om de pariteit van de gulden te wijzigen opnieuw wordt geregeld. De minister wil dat kunnen doen zonder Inschakeling van het parlement. Wel zal het advies van de Ne derlandsche Bank, dat de minister verplicht is te vragen, zo spoedig mogelijk na de wijziging aan de Staten-Generaal worden overgelegd. In Nederland wij stipten dat reeds aan valt het met het oppotten van goud door particulieren wel mee. In het buitenland wordt dat echter op vrij grote schaal gedaan. En vooral neemt de hamsterwoede toe als er politieke gevaren, om niet te zeggen oorlogsgevaren, dreigen. In zulke tijden zien wij de goudprijs, op de internationale markten voor goud op bedenkelijke wijze omhoog gaan. En die stijging jaagt de speculanten natuurlijk in de markt, waardoor er in korte tijd ongekende prijsfluctuaties ontstaan. Op geheel andere wijze is het goud deze week nog voor het voetlicht gekomen doordat een handelsbank donderdag de inschrijving opende op participatiebe- wijzen in een beleggingsfonds voor goudmijnwaarden. De inschrijvers worden op deze wijze (maar voor een zeer klein gedeelte) medebezitter van de Zuid- afrikaanse goudmijnen en krijgen dus belang bij de produktie van goud. Huishoudschool herhouwen nodig Alle protestants-christelijke nijverheidsscholen in Nederland werken op het ogenblik aan een actie tot opbouw van een nieuwe huishoudschool in Remara (Roe anda). De oude school staat op in storten, en daar de docenten en leerlingen van de Nederlandse nijverheidsscholen zich colleg; voelen van de mensen die in Re- mera met protestants-christelijk huishoudonderwijs zijn begonnen, gaat men vanuit Nederland zor gen dat de protestantse huis houdschool in Remera kan blij ven bestaan. Het gaat hier om een school in Remera, aar meisjes worden opgeleid die aan de bevolking voorlichting moeten gaan geven op het gebied van kinderverzor ging. voeding en hygiëne. Het wordt ech ter met de dag gevaarlijker in die school les te geven en te krijgen, omdat voort durend gedeelten van de muren en het dak instorten. Wanneer er nog één fikse aardbeving komt, en dat gebeurt nogal eens in Roeanda is het met de school ge daan. Dit mag niet gebeuren want dat moet de opleiding worden gestopt. En dat funest zijn voor de bevolking, want de sterfte onder de bevolking vooral zui gelingensterfte is ontstellend hoog, voornamelijk als gevolg van het feit, dat men volkomen onbekend is met de meest elementaire zaken op het punt j: gezondheidszorg. Inzameling Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg: J. van Root- selaar, te Delft; te Borne (2e pred. pl.) (toez.): H. W. Obbink, te Silvolde. Aangenomen naar Gaast c.a.: B. Ja ger, vicaris te Amstelveen. Bedankt voor 't Harde: J. H. Cirkel, te Huizen (N.H.). GEREF. KERKEN wordt een inzameling gehouden. Een bouwplan voor de nieuwe school is er al: dat is door de Nederlander Jan Hylkema Beroepen te Heerde: A. A. Klapwijk. oud leerling van de H.T.S. te Haarlem te Bovensmilde. gemaakt. j Bedankt voor Sneek: A. ter Hoeve, te Er is 400.000 nodig, waarvan 150.000 Heerlen, op korte termijn. Dat laatste bedrag is be stemd voor vernieuwing van het-inter naat bij de school, dat er het allerslechts aan toe is. De protestants christelijke nijverheids scholen verzamelen hun bijdragen op gi rorekening 75651 van de Utrechtse Cre- Effectenbank. Beerman en Luns naar pauskroning Een protestantse en een rooms-katho- lieke minister zullen zondag in Rome aanwezig zijn om de kroning van paus Paulus VI bij te wonen. Het zijn de demis sionaire ministers mr. A. C. W. Beerman en mr. J. M. A. H. Luns. Zij vormen samen een bijzondere missie die bovendien nog zal bestaan uit F.R. W. H.M.J. graaf de Marchant et d' Ansembourg en mr. D. J. M. van Thiel Coovels. België heeft besloten om koning Bou- dewijn en koningin Fabiola. het enige overgebleven rooms-katholieke vorsten paar in de wereld, naar de kroning laten gaan. CHRIST. GEREF. KERKEN W. Nieuwen- UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN te Veendam. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Veendam: L. Oost, kané te Leeuwarden. Concilie toch nog in september Het Vaticaans concilie zal toch nog ln september van dit jaar worden hervat. De verwachting dat paus Paulus het be gin van de tweede zittingsperiode wat naar de toekomst zou verschuiven, om de voorbereidende commissies de gelegen heid te geven om meer tijd te hebben om de tegenstellingen die zich voordoen te bespreken, is dus niet uitgekomen. Giste ren werd in het Vaticaan officieel mede gedeeld dat de paus besloten heeft het concilie op 29 september te heropenen. Mensen kunnen mensen hinderen in hun gang naar God. Als de dragers de verlamde hij de Here willen brengen, vinden zij de weg versperd. De menigte staat opeen gedrongen en weigert ruim baan te maken. De dragers hadden kunnen terugkeren. Zij hadden tot de verlamde kunnen zeggen: Het spijt ons ontzettend, maar je ziet het, er is geen doorkomen aan. We hebben onze goede wil getoond, maar het lukt niet. Dat hadden ze kunnen doen en kunnen zeggen. En zo gebeurt het vandaag de dag nog. Ja, die Jezus, over Wie zo veel gesproken wordt, ja, ik zou wel eensmaarDe mensen staan de mensen in de weg. Doch wat gebeurt er? Als de mensen hen niet doorlaten „namen zij de dakbedekking weg boven de plaats waar Hij was, en na het dak opengebroken te hebben, lieten zij de matras neder, waarop de verlamde lag" (Marcus 2:4). De dragers laten zich door niets en niemand weerhouden. Gaat het niet horizontaal, dan vertikaal, maar bij de Here zullen zij komen. Kijk, dat is nu geloof. En geloof dringt tot daden. Het geloof ziet altijd uitkomst, ziet altijd perspectief, maakt van de mens eeri vernuftig mens. Here, hoe dan ook, ik wil bij U zijn. Wie gelooft ziet het ongelooflijke mogelijk te maken. De dragers wisten en de verlamde wist het: Ik kan alleen genezen als Jezus Zijn zegenende handen uitstrekt. Ik moet bij Hem zijn, hoe dat ook zal moeten. En ïk kom bij Hem. Niemand houdt mij tegen. Door het geloof weet ik een oplossing. Zijn zelfs de muren van Jericho niet door het geloof gevallen? Op alle Nederlandse huishoudscholen, technische scholen, u.t.g. enz. wordt over het werk in Remera verteld en daarna (Advertentie) Verrassende vinding moderniseert wasdag! Waswater nu zo zacht als meiregen 'npvama voor mij? PRIMA,ALS'TMAAR EEN ROBSON IS! <JIT" DE KUNST.' Het leidingwater is in Nederland bijna overal hard. Het wordt opgepompt uit de grond, en neemt dan bodem zouten mee, die het water veel te hard maken. Daardoor kan de waskracht van normale wasmiddelen niet vol ledig worden benut, en wordt het gewassen textiel vaak stug. De enige oplossing zou zijn, om voortaan regen water te gebruiken, maar wie in Nederland heeft nog een regenton? Castella brengt nu op een grandioze OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT - 20 JUNI t/m 13 JULI - 1963 - Initiatief van twee comité s De besturen van het comité Zuid-Afrika en het studentenco mité Zuid-Afrika hebben op een persconferentie gisteren mede gedeeld dat zij in het komende najaar een actie zullen beginnen voor een boycot door de Neder landse regering en het Nederlandse volk van de unie van Zuid-Afrika. Een brief, die eerste genoemd comité zond aan de fractievoor zitters, die bij het formatie-over leg betrokken zijn, over de hou ding der nieuwe regering tegen over Zuid-Afrika, vormt ,,de pre lude" van deze actie. De actie zal o.m. omvatten, aldus de toelichting, de houding die cultu rele, sport-, wetenschappelijke en emi gratieorganisaties innemen tegenover Zuid-Afrika, alsmede die van particu liere bedrijven, welke handelsbetrek kingen met dit land onderhouden. ontstaan en het toenemend verzet dat ook buiten Zuid-Afrika tegen deze politiek is gerezen, stellen ook Neder land voor de vraag of het niet meer expliciet en daadwerkelijk moet doen blijken van haar afkeer van het Zuid- afrikaanse rassenregime. Bijeenkomst fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer. prof. dr. ir. A. Von deling, gezegd dat juist wegens de wantschap met Zuid-Afrika een protest van Nederland tegen de apartheidspoli tiek niet zal kunnen uitblijven. De re gering zou volgens hem duidelijk dienen te maken dat bepaalde situaties door Nederland zeer slecht worden beoor deeld en daarmee niet voortgegaan mag worden. manier uitkomst. In haar laboratoria is een zachtmaker ontwikkeld, het leidingwater zo zacht maakt als meiregen. Deze zachtmaker draagt de naam Antical-3 en is toegevoegd aan het nieuwste Castella wasmiddel: Actief Blauw. De resultaten zijn opzienbarend. Met Castella Actief, Blauw wordt 100 waskracht ontwikkeld. In het mei regen-zachte sop wordt het goed veel schoner en van stugheid is geen sprake In massa moderniseren de vrouwen nu de wasdag: alom wordt Castella Actief Blauw gevraagd en enthousiast In Nederland werkt 1 op de 20 gehuwde vrouwen, in de Verenig de Staten 1 op de 3. Daar er een teruggang van het totale aantal vrouwelijke werk krachten in onze industrie wordt geconstateerd, kan deze verhou ding nog ongunstiger worden. Toch zien velen inschakeling van de gehuwde vrouw in het arbeids proces als het enige middel om de beroepsbevolking belangrijk' uit te breiden, aldus het Neder lands Instituut voor Efficiency dat over dit onderwerp een infor matienota (haar achtste) heeft Na communistische maatregel West en Oost vergaderen afzonderlijk In de afgelopen dagen hebben de afgevaardigden naar de synode van de geünieerde Duitse kerken (waarin hervormden en luthera nen elkaar gevonden hebben) af zonderlijk in Oost- en West-Berlijn vergaderd. Zij hebben zich in het bijzonder beziggehouden met de vraag hoe het werk voortgezet moet worden In deze synode ont moeten verschillende regionale kerken elkaar uit Oost- en West- Duitsland. De afgevaardigden uit het westen werd de toegang tot Oost-Berlijn geweigerd om daar de synode bij te wonen. Dezelfde moeilijkheid moest ook de synode van de Evangelische Kerk Duitsland, die alle regionale kerken vat, onder ogen zien. Ook de synode de verenigde Lutherse kerken werd het vergaderen reeds onmogelijk gemaakt. De nieuwe actie van de Oostduitse re gering is een verdere poging om de een heid van de kerk in Oost- en West- Duitsland te verbreken. De communisten hopen dat zij de Oostduitse kerk gemak kelijker voor hun karretje kunnen span nen, als deze helemaal geen contact meer kan hebben met westerse christenen. Terwijl zowel de synode van de Evan gelische Kerk als die van de verenigde lutherse kerken in het westen een meer derheid van synodeleden bijeen kon brengen die besluiten kon nemen, is dit de synode van de geünieerde kerken on mogelijk. Deze synode zou voor het eerst sinds 1960 weer bijeen komen. Het mode- ramen van de synode, die uit zowel Oost duitsers als Westduitsers bestaat heeft geregeld kunnen vergaderen. De bijeenkomsten in West-Berlijn den geleid door de voorzitter vai. synode Joachim Beckmann. Hij heeft ge wezen op de mogelijkheid van oecume nische contacten met kerken in Zuid- Noord-Amerika, Afrika en Japan Hij deelde evenwel mede dat er geen plan nen bestaan om tot een wereldunie van geünieerde kerken te komen. Beckmann ziet de taak van deze kerken in de oecumenische beweging meer van „cement zijn tussen de verschillende confessies". Ook deze kerken hebben getoond niet te willen gaan op de plannen van de aatssecretaris voor kerkelijke zaken an Oost-Duitsland, Hans Seigewasser. die al jaren streeft naar een breuk tussen de Duitse kerken van Oost en West. Hoe wel hij had gewaarschuwd dat er geen gezamenlijke synode mocht worden ge houden. besloot het moderamen toch de synode in Oost-Berlyn bijeen te roepen. De westerse afgevaardigden zouden dan een bezoekersvisum voor Oost-Berlijn aanvragen. Volgens de indertijd gesloten overeenkomst tussen de geallieerde troe pen hebben de Westduitsers vrij toegang tot Oost-Berlijn. Daardoor zag Oost-Duitsland zich kele dagen voor het bezoek van Kennedy Het instituut heeft een „beperkte enquete" gehouden naar ervaringen ln het bedrijfsleven. In de informa tienota ligt de nadruk op de moge lijkheden om meer gehuwde vrouw- in het arbeidsproces in te scha kelen. Het valt op, dat in Nederland ge huwde vrouweh slechts 3-4 procent de beroepsbevolking uitmaken, terwijl voor andere landen veelvou den daarvan worden genoemd: V.S., Frankrijk en Engeland 25-30 procent, West-Duitsland zelfs meer dan 30 procent. De informatienota zegt dat van .aatregëlen op grote schaal om het werk aan te passen aan de vrouw nog geen sprake is. Men weet nog te wei- ran de invloed van de aard van moet een studie worden gemaakt van de arbeidsenergie van de vrouw in haar eigen ritme en daarnaar moe ten de arbeidstijden worden geregeld. Het bedrijfsleven biedt te weinig promotiekansen en legt het accent de vrouwenarbeid nog te veel op de ongeschoolden- en meisjesar- beid. De getrouwde vrouw staat gewoon lijk anders in het bedrijf dan de on gehuwde vrouw, omdat een groot deel haar persoonlijkheid gebonden is de achtergrond van de normale gezinsstructuur. Zij zal haar baan trachten aan te passen aan haar hui selijke behoeften. Prot. centrum voor kinderbescherming Opgericht is de Stichting „Protestants Centrum voor de Kinderbescherming". Deze stichting zal als advies- en voor lichtingsbureau voor de bij de oprichters aangesloten leden gaan fungeren. De oprichters zijn: de Nederlands Her vormde Kinderzorgbond, de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Chris telijk Maatschappelijk Werk (waarbij de algemeen protestantse, de gerefor meerde en de niet-specifiek hervormde kinderbeschermingsinstellingen zijn aan gesloten) en de Vrijzinnig Protestantse Vereniging „Tot Steun". Het secretariaat is voorlopig gevestigd te Amsterdr Pieter de Hoochstraat 18. Normaal? Weinig directies hebben het idee geaccepteerd dat getrouwde vrouwen werknemer een normaal ver schijnsel zijn geworden. Aanpassings maatregelen worden daardoor meesb al ad hoe getroffen. Part time werk schijnt de beste oplossing te bieden om de behoeften van de industrie en de wensen van de getrouwde vrouwen met elkaar in overeenstemming te brengen. De er varingen hiermee zijn echter in ons land nog uiterst summier. De informatienota concludeert on- ïr meer: Er zou een studie van de vrouwenarbeid nodig zijn. De mogelijkheden van part time werk zouden beter en dieper onder zocht dienen te worden, aangezien hierin de beste kansen schijnen te liggen om meer gehuwde vrouwen in arbeidsproces in te schakelen. (Advertentie) De Civitas Studiosorum in Fundamen- to Reformato (C.S.F.R.) hoopt van 13 juli in het Gereformeerd Jeugdi trum „De Witte Hei" te Huis ter Heide haar jaarlijkse zomer conferentie houden. Dr. A. A. Koolhaas en dr. J. Verkuyl zullen respectievelijk het wezenlijke het relatieve van het gereformeerd testantisme belichten. Prof. mr. West-Berlijn gedwongen om de wes- Diepenhorst houdt een referaat telijke afgevaardigden de toegang tot toekomst van het Gereformeerd^ Protes- Oost-Berlijn te weigeren. Het gevolg Is nu dat ook deze synode een overgangs regeling moet gaan zoeken, waarbij ech ter nadrukkelijk zal worden uitgespro ken dat de eis van de eenheid onverkort gehandhaafd wordt. inqewa (actieve Icoofdrage'es) bij maag-en gewandsklachten.fr25 Ir? 1." tantisme in een eenwordend Europa". Ook ds. L. Kievit en de heer Tij men Knecht zullen het woord voeren op de conferentie. Inlichtingen omtrent deel name: dhr M Burggraaf, Nicolaasweg 215, Utrecht. Ds. G. Kerssies overleden Te Wezep is op 86-jarige leeftijd over leden ds. G. Kerssies, emeritus predikant der gereformeerde kerk van Wildervank. Ds. Kerssies werd in zijn eerste ge meente Marrum op 8 januari 1905 be vestigd. Na drie jaar vertrok hij naar Wolvega, daarna naar Enschede in 1915. hem emeritaat verleend. De begrafenis vindt zaterdag 29 juni te Wezep op de Algemene Begraafplaats plaats. De rouwdienst begin om 12 uur n de gereformeerde kerk te Wezep. (Advertentie) de Nederlandse regering verzocht ae nu 34-jarige heer Msimang en zijn landgenoot Lionel Morrison in ons land toe te laten. Voor beiden wees de mi nister van justatie dit verzoek af. Nu is men doende gelden bijeen te brengen om studie in Londen mogelijk te ma ken. Op een persconferentie zei de heer Msimang o.m. dat hij naar ons land was gekomen om zich via de openbare mening tot de Nederlandse regering te richten om deze te bewegen haar hou- De Spanjaard. Don Ramon Alvarez, ding tegenover Zuid-Afrika te wijzigen, lie pastoor werd in Tineo en die vorig Op een vraag antwoordde hij geen di- aar uit de r.k. kerk trad en door het reet contact te hebben met de Nedei •x-priesterfonds van de stichting ..In de landse regering maar wel met de Spaans ex-priester voor zending naar Bolivia Voorts sprak nog het Tweede-Kamer lid mr. J. A. Mommersteeg (K.V.P.), I die slch o.m. afvroeg of het stamver- Het studentencomité heeft verledenwante Nederland niet krachtiger moet optreden in de internationale organisa ties. Hij noemde in dit verband de Ver. Naties. In Zuid-Afrika worden de fun damentele rechten van de mens met voeten getreden en wij hebben, zo be toogde hij, het recht en de plicht hier tegen te protesteren. daar zijn theologische studies voltooien onder leiding van het ex-priesterrefugi- um van Zuid-Amerika. n.l. van de ,.Mi- sion Cristo Redemtor" in Cochabamba. Aan het hoofd van dit huis staat de Spaanse ex-iezuïet, D. J. Rico. De stichting „In De Rechte Straat" staat momenteel borg voor het levens onderhoud en de studiekosten van 9 ex- priesters. Zij is daardoor aan de grens •ertelde over de situatie landgenoten verkeren, ze: dat als ge volg van de regeringspolitiek er hon ger onder de bevolking is. Het recht van vakverenigingsacties is niet-blan- ken onthouden en nieuwe vaikbewe- gingsorganisaties van ndet-blanken wor den niet meer toegelaten, aldus de heer Msimang. Brief Vraag: Mijn dochter bezit een tran- heb. kan il^ haar sistor radio van Japanse makelij. Op de kiesschijf staat „Te met daarboven 4-6-7-9-1.2 en 16". Is het mogelijk de sleutel te verschaffen tot het zetten van deze gegevens gebruikelijke meterband de inkomsten- het meest geschikte. Ook is het be- Mag ik •bruikelijke meterband-gegevens? Antwoord: De aanduiding komt eine toestellen vaak als afsta OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de advertentie pagina plaatsen, zo vroeg mogelijk j op te geven. Indien deze schriftelijke opgave nietj MINSTENS ÉÉN WEEK voordat u met j vakantie gaat in ons bezit is, kan dei toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE schaal quentie fstemP ifers geven de fre- MÊLen mehagertz (me ga is miljoen), dus 12 wil zeggen 1/1) maal 12 mhz. Nu bestaat het ver band: Frequentie maal golflengte is lichtsnelheid. Nu kunnen we de vol gende schaal uitrekenen: 5.4 is 555 6 500 m, 7 430. 9 de onderhouds- en studiie- die ik voor haar in 1962 ge- tus lijkt maakt heb, ook nog als buitengewone in het spoelwater. Gebruik lasten opgeven bij de aangifte voo; - de inkomstenbelasting? Antwoord: Die aftrek dubbelop ii niet toegestaan, Wel kan men in geval van de kinderaftrek afzien dien aftrek van buitengewone lasten voordeliger is. De kinderaftrek voor één kind kan men ongeveer gelijk stellen met een verlaging van het in komen met 700. Veelal is aftrek van buitengewone lasten voordeliger, verhuurd aan getrouwde 12 250 dat daarbij tevens de ziektekosten, enz. de toelichting op het aangiftebil- 16 188 m. Van de bekendste sta-H tions dient u de ligging aan te geven jet' medegenomen kunnen of te onthouden. Correctie: Men maakt er on tent, dat in ons antwoord van inzake inkoop van rijkspensi- onjuistheid is geslopen. Het i lijk niet mogelijk voor overheidspen- Niet te heet sioen de tijd iin te kopen, welke dienst van een burgerbaas of werk speciaal bleekmiddel Vraag: Een huis •n gezin. Daarna dit dochter bij vader en moeder ingegai in- zonder di>t te vragen. Nu is eerst ae moeder en daarna de vader overle den. Ook getrouwd en woning. Die vergunning gehad. Kunnen wij gen. dat zij dit huis moeten onti-uimen? Wij willen ze geen vergunning geven. We hebben al veel last van die doch ter gehad. Ze weigerde de laatste huur- te w verhoging tc betalen, en als ze wat laat huur maken op eigen rekening, houdt ze hel van de huur af en als ze de huur gi reert, trekt ze zestien cent af Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. huur en de huur wordt ten name van 1 de andere kinderen zijn de gezamenlijke erfgenamen voortge- vertrokken. Zo blijft die zet. De kansen van een proces zijn man en kind nog in die dus twijfelachtig, en het blijkt dat u hebben nooit een reeds huur van de dochter heeft aan- in het donker het biljet. Zo zouden proces volhouden dat de i der huur in het huis zit. Er is echter een andere kans. De dochter betaalt te weinig huur en weigert de volle i betalen. Een dergelijke wei- ig kan reden zijn tot uitzetting, is de dochter niet gerechtigd om bedragen voor eigenmachtige her&tel- haar mogelijkheden gekomen kan voorlopig nieuwe priesters, die reeds 4 om hulp hebben gevraagd, niet meer In genoemde brief zegt het comité helpen, hoewel er reeds meer aanvra- Zuid-Afrika het ln hoge mate op prijs' gen lijn van zeven r.k. priesters die te stellen als de fractie-' heeft doorgebracht. We) bestaat der resultaat. Zou u mij misschien hoe lang moeten willen uittreden uit d9 Rooms Katho-kader van hun besprekingen omtrent trotechniek, om onderwijs te ge ftleke Kerk. een regeringsprogram, de houding van de theoretische elektrotechniek. Ir. A. Fettweis: Aan de Technische Ho- geschool te Eindhoven benoemd tot ge- itters in hetwoon hoogleraar in de afdeling Elek- in heeft lie mogelijkheid als men op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht jammer voor een overheidslichaam heeft ge- werkt. Vraag: Mijn dochter de loop van 1962 haar studie snel. U schrijft hierin raad kunnen geven? Het is mmer van zo'n goed overhemd. Antwoord: Er moet toch wel iets jw wasmethode mankeren, want 18 jaar normaal vergeelt nylon tricot niet zo gaan. Hoe moeten we het nu aanpak ken? Moeten we hen aanschrijven er we ze tiijd geven om een andere woning te zoeken We zou den graag het huis willen verkopen, want het staat in een andere gemeen- veel last door kunnen lingen van het huis van de "huur af te trekken. Bovendien is er de mogelijk heid dat zij eigenmachtig dingen aan het gehuurde veranderd heeft. Om na te gaan of zij reeds zo veel achter is in de huurbetaling dat zij uitgezet kan worden en om vast te stellen dat zij werkelijk betaling weigert. Antwoord: Het is lastig dat de in- het nodig een deskundig raadsman te de overle- I beëindigd. Daar ik nog dm kinderen middel u gebruikt Misschien i* dit niet den huurders, want dood breekt geen

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2