Nieuwe Leidse Courant Oogst van 3 weken: mislukking Commentaar flmtoua DE KORT FAALT DE QUAY FORMATEUR? Blinden kunnen atletiek bedrijven T umult Prestige KVP-leider kreeg pijnlijke klap Na triomf in Berlijn Kennedy in het land van zijn voorouders Met Kerst vijf vrije dagen WIM SONNEVELD-SHOW CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Donderdag 27 juni 1963, 44ste jaargang op congres Zie pagina 11 Abonnementsprijzen H.M. de Koningin ontving gis termiddag op Soestdijk een aan tal deputaties van ouden van da. gen uit verschillende provincies. Tijdens het défilé werden de Koningin verschillende geschen ken aangeboden: Zo bracht de deputatie uit het Utrechtse F broek een grote kaas mee 1 Soestdijk. Het was een vrolijk moment op de trappen van witte paleis. Nieuws in één oogopslag De vorming van een nieuw kabinet wordt een langdurige geschiedenis. Na drie weken pogen de eindjes aan elkaar te krij gen heeft dr. De Kort zijn opdracht aan de Koningin moeten teruggeven. De manier, waarop hij de Pjv.d-A. heeft uitgeran geerd, is heft struikelblok gebleken. Voor een behoorlijk le venspeil op het platteland is het nodig, dat het nieu we kabinet een behoorlijk prijsbeleid voert in de agrarische, sector, heeft de voorzitter van het Land bouwschap, de heer A. W. Biewenga, gezegd. Maar helaas, zo constateerde hij, gaan de inkomsten van de veehouderij regelmatig achteruit. De Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal heeft gisteren van het Europese parlement geen motie van wantrouwen te incasseren gekregen. Maar wel was de kritiek over de ontwik keling in de kolen- en staalsector, met name van socialistische zijde, ernstig. Terwijl in de Verenigde Stallen 1 op de 3 getrouw de vrouwen dm het arbeids proces is opgenomen, telt Nederland 1 op de 20 vrouwen in loondienst. Een oorzaak is, dat het Nederlandse bedrijfsleven aan de gehuwde vrouw weinig promotiekansen biedt. President Kennedy is gisteravond in Ierland het land van zijn voor ouders gearriveerd, waar hem een groots wel kom werd bereid. Hij kwam uit Berlijn, waar de ontvangst de geweldigste was, die de Amerikaanse president ooit heeft gehad. In de Verenigde Staten zou men op het punit staan een aantal arrestaties te verrichten om een inter nationale bende van zgn. „call girls" op te rollen, die met haar oneerbare praktijken de veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar zouden hebben gebracht. President Kennedy is gisteravond in Ierland, het land van zijn voor ouders, gearriveerd, waar hem een groots welkom werd bereid. Vandaag zou hij zich naar Dungans- town begeven op 130 km ten zuiden van Dublin, voor een bezoek aan de voorouderlijke boerderij van zijn overgrootvader, Patrick Kennedy, die omstreeks 1840 naar de Ver. Sta ten emigreerde. Kennedy kwam uit Berlijn, waar hü een vierdaags bezoek aan Duitsland had afgesloten en zich ondubbelzinnig ge schaard had achter het streven naar vrijheid voor de vroegere Duitse hoofd stad. Tot de menigte voor het stadhuis zei hij: „tweeduizend jaar geleden was de meest fiere zin, die een mens kon zeggen, dat hij een burger van Rome was. Nu is dat geworden „ik ben een burger van Berlijn". Het gejuich steeg ten top, toen Kennedy generaal Clay naar voren liet komen en zei: „hij zal terugkomen, als dat noodzakelijk is". Clay was commandant van Berlijn tij dens de Russische blokkade. Aan de Oostberlijnse zijde van d^ slagbomen bij de grensovergang Charlie trachtte de politie met weinig succes een menigte van 800 mensen terug te dringen. Kort nadat Kennedy Charlie had verlaten, reed een auto met twee Amerikaanse militairen op dat punt Oost-Berlijn in. De militairen werden luid toegejuicht door de Oostberlijners, die echter door de politie werden teruggedrongen. De woordvoerder van het Witte Huis, Pierre Salinger, zei tot verslaggevers, dat de ontvangst in Berlijn de geweldigste die de president ooit heeft gehad. :t is nu zeker, dat Kennedy door de paus in audiëntie zal worden ontvangen, nl. op dinsdag 2 juli, als de Amerikaanse president zich in Rome bevindt politieke besprekingen. Een beeld van het bazoek van de Amerikaanse president aan West- Berlijn: temidden van een groep begeleiders kijkt Kennedy door het IJzeren Gordijn bij het Amerikaan se „Checkpoint Charlie". Eurovisie brengt pauskroning Zondag 30 juni neemt de NTS van 27.55 tot plm 20.25 uur van de Italiaanse televisie een recht, streekse Eurovisie-reportage over van de kroning van paus Paulus VI op het Sint Pieters plein te Rome. „Hier kersen niet meer bij rijksweg Vele automobilisten kennen in de ker sentijd de vlaggen en doeken die tot kersen eten in de boomgaard noden dan wel tot aankoop van kersen aan stalletjes activeren. Met deze nering, althans aan de rijkswegen, zal het voortaan zijn ge daan omdat de rijkspolitie ernstige be zwaren heeft tegen het stoppen op de rijkswegen. Fooien aangenomen Tientallen kregen ontslag als ambtenaar Enkele tientallen ambtenaren men spreekt zelfs van veertig die werk. zaam zijn bü rijkswaterstaat, o.m, t< Wemeldinge en Hansweert bij de slui zen, hebben schriftelijk ontslag aange zegd gekregen omdat zij fooien zouden hebben aangenomen. Jarenlang was het gebruik dat fooien werden aangeboden en aangenomen. Om hieraan paal en perk te stellen moesten die betrokken ambtenaren ook elders in den lande waar het zelfde gebruik gold schriftelijk verklaren na 1 janua ri 1963 geen fooien meer aan te nemen op straffe van ontslag. Ter compensatie van het verminderde inkomen zou een vergoeding van rijkswege worden inge- De situatie bij de sluizenambtenaren uit Zeeland die ontslag werd aangezegd, is thans zo dat zij die geen vaste aan stelling hadden, definitief zijn ontslagen. De overigen kunnen blijkbaar nog op clementie en herziening van de aange zegde maatregel aandringen, hij-f (Van onze parlementsredactie) T~\R. DE KORT heeft gisteravond na een formatie-arbeid van precies drie weken zijn opdracht moeten teruggeven. Dit werd meegedeeld door het kabinet van de Koningin in een communiqué van de volgende in houd: „H. M. de Koningin heeft hedenavond ten paleize Soestdijk de for mateur dr. W. L. P. M. de Kort ontvangen. Dr. De Kort heeft de Koningin verzocht ontheven te worden van de opdracht een kabinet te vormen dat zich verzekerd kan achten van een ruime steun in het parlement. H. M. heeft dit verzoek ingewilligd". Alvorens een nieuwe formateur of infor mateur te benoemen, heeft de Koningin vandaag op Huis Ten Bosch de gebruikelijke adviseurs ontvangen. werd duidelijk, dat zijn voorkeur uitging naar samenwerking met de V.V.D. Maar toen hij de formatie-opdracht kreeg, wei gerde hij om die voorkeur bij voorbaat in een duidelijke keuze tot uiting te bren gen. Het was zijn bedoeling om aan de hand van zijn program te bewijzen, dat de V.V.D. wél en de P.v.d.A. niet in de rege ring thuis hoorde. Deze methode had echter een averechtse uitwerking: dr. De Kort kon de socialisten niet meer met goed fatsoen op programmatische gronden kwijtraken, terwijl de liberalen weigerden om kleur te bekennen. De befaamde manoeuvre van mr. Toxo- peus dwong de formateur ten slotte toch tot een keuze, die volgens alle regels van het spel ten gunste van de P.v.d.A. had moeten uitvallen. Maar gezien het verzet daartegen van de protestantse fracties (met name de C.H.U.), de meerderheid van de K.V.P. en 5 last but not least de leden van het demissionaire kabinet, was dr. De Kort eenvoudig niet in de positie om voor de socialisten te kiezen. Dat zou trouwens niet in overeenstem ming zijn geweest met de verkiezingsuit slag, die toch wel duidelijk wijst in de richting van voortzetting van het beleid, dat door het kabinet-De Quay is gevoerd. Achtereenvolgens verschenen de voor zitters van Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman en mr. Van Thiel, de vice- president van de Raad van State, prof. Beel en de leiders van de Tweede-Kamer fracties van K.V.P., P.v.d.A.. V.V.D., A.R.P. en C.H.U., resp. de heren Andries- sen (plaatsvervanger van dr. De Kort), Vondeling, Toxopeus, Van Eysden en Beernink. Het hangt uiteraard van de adviezen af, welke partij nu de nieuwe (in)for mateur zal moeten leveren, maar hoogstwaarschijnlijk zal opnieuw een vooraanstaand K.V.P.'er worden aan gezocht. In verschillende politieke kringen gaf men gisteravond de demis sionaire minister-president De Quay de meeste kans. Dr. De Kort heeft gisteren uitvoerig de antwoorden van de vier fracties bestu deerd. Hij voerde vele telefoongesprek ken, schreef brieven, maar ontving geen fractieleiders meer. Om ongeveer kwart over acht reed hij van het kabinet van de minister-president in snelle vaart naar Soestdijk en tegen half elf kwam het be richt, dat de 54-jarige Ulvenhoutse poli ticus het moede hoofd in de schoot had gelegd. Dit wekte niet de minste ver bazing, want in feite stond de mislukking van de formatie-De Kort maandagavond Ongelukkig De ex-formateur is voornamelijk ge struikeld over het verzet uit zijn eigen fractie tegen de wijze waarop h(j de P.v.d.A. buiten de deur heeft gezet. Dat is de directe aanleiding tot zjjn falen geworden, maar de diepere oorzaak ligt in zijn ongelukkige wijze van formeren. Reeds onmiddellijk na de verkiezingen Vorige week al Toen eind vorige week de kaarten zo lagen, had dr. De Kort zijn opdracht moe ten teruggeven. Hij zou dan weliswaar niet ongehavend, maar evenmin met een volkomen geknakt prestige uit de strijd tevoorschijn zijn gekomen. Zijn grote fout, zo zegt men in Den Haag, is dat hij ten koste van alles heeft willen slagen. Hij zocht een argument om de P.v.d.A. uit te rangeren en hij meende het te hebben gevonden in de (niet schriftelijk vastge legde) socialistische eis inzake de finan ciering van de sociale volksverzekeringen uit de algemene middelen. Door vriend en vijand is dit als een onvoldoende deug delijk argument aan de kaak gesteld. Een groot deel van de K.V.P.-fractie (gesteund c(oor de meeste r.k. bladen) eiste een betere motivering. Dr. De Kort kon die niet geven en dat betekende voor hem het einde. Leider-af Nu hjj zo duidelijk in conflict Is ge komen met eigen geestverwanten, vraagt men zich in politieke kringen af of hij nog wel kan terugkeren als K.V.P.-fractieleider. De K.V.P.-Kamer- club herkoos hem vorige maand met algemene stemmen tot voorzitter. Maar zijn prestige heeft nu een zeer gevoelige klap gekregen. Zijn zonderlinge for matie-poging zal men niet licht verge ten. Het was de grote kracht van zijn voorganger, prof. Romme, dat hü de vleugels in zün partij op het juiste moment in bedwang wist te houden. Dr. De Kort mist kennelqk dat vermogen. Hü heeft de vleugels uit elkaar getrok ken. Het moet voor de grootste Kamer fractie niet erg aantrekkclük zijn om hem als leider te handhaven. Wie nu r Het is niet uitgesloten, dat de Koningin nu eerst een informateur benoemt om het terrein te verkennen. Als kandidaten voor het informatcurschap worden o.a. prof. Beel (kath.v.), prof. Romme (kath.v en prof. De Gaay Fortman (a.r.) genoemd. De situatie is echter niet zó in gewikkeld, dat ze de benoeming van een Informateur per se zou vereisen. Indien men de verkiezingsuitslag en de eis van de niet-socialistische partijen tot voort zetting van het beleid van het kabinet- De Quay als normatief beschouwt, kan meteen een formateur worden aange- Deze zal dan bij voorbaat moeten kiezen voor een regeringscombinatie met de V.V.D. Op die keuze zal hij zijn program moeten opbouwen. Niet om gekeerd. Hij moet zich dus verre hou- van de methode-De Kort en zich zoveel mogelijk losmaken van de pro- gramerfenis-RommeDe Kort. Alleen formateur die met een schone lei begint, heeft een kans zijn poging snel >t een goed einde te brengen. De formateur zal ook degene moeten zyn die minister-president wordt, zo zegt in Den Haag. Er zijn aanwijzingen' dat prof. De Quay zijn afkeer voor een tweede ambtsperiode heeft weten te vinnen. Als dit zo is, heeft hij zün kandidatuur voor het formateurschap duidelijk gesteld. Een opdracht aan hem jen indicatie zijn, dat niet getracht zal worden de socialisten bij het rege ringsbeleid te betrekken. Want prof. De Quay wordt geacht niet aan het hoofd te willen staan van een kabinet, waarin ook representanten zitten van de partij, die zijn beleid in de afgelopen vier jaar vaak onredelijk fel heeft bestreden. C.H.U.-fractieleider mr. Beernink heeft gisteravond al laten doorschemeren hoe zijn advies aan de Koningin zal luiden Hij gaf opnieuw blijk van zijn voorkeur voortzetting van de huidige rege- ringsconstellatie en voor continuering het gevoerde beleid. Ook bleek hij geporteerd voor een formatie-opdracht prof. De Quay. De wijze waarop dr. De Kort de socialisten buitenspel heeft gezet, vond hij volgens A.N.P.) niet cor rect. Het zou z.i. juist zijn, als de ex- formateur alsnog een explicatie aan prof. Vondeling zal geven. Regeling 27 december De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft in verband met het feit, dat dit jaar de Kerstdagen op een woensdag en doderdag vallen, een algemene vergun ning verleend waarbij is toegestaan vrij dag 27 december 1963 door overwerk te doen inhalen. Deze algemene vergunning, die is ver leend. op advies van de Stichting van de Arbeid, geld voor werknemers van 16 of ouder in fabrieken of werkplaat- en pakhuizen en voor werknemers 18 jaar of ouder in de daarbij be. horende kantoren. Het inhalen dient te geschieden in de periode 2 december 163 tot 16 januari 1964. In die gevallen waarin bij toepassing in een vijf-daagse werkweek normaal zaterdag niet wordt gewerkt, mag het inhalen ook op deze dag geschieden: de werktüd mag dan niet meer dan 49)4 per week bedragen. TYE KABINETSFORMATEUR is nu ook zelf het slachtoffer geworden van zijn merkwaardige wijze van formeren. Er zat uiteindelijk voor hem niets anders op dan zijn opdracht tot kabinetsformatie aan de Koningin terug te geven. Behalve het Ne derlandse volk is hij nu ook zelf een er varing rijker. Intussen is er nogal wat verloren gegaan aan tijd en aan prestige. De formatie, die naar onze mening dit keer gemakkelijker had kunnen zijn dan gewoonlijk ten onzent het geval is, wordt nu wederom een tijdrovende aangelegen heid. En inmiddels verwijderen we ons steeds meer van de verkiezingen, waarvan we straks nauwelijks meer weten welk resultaat ze hebben opgeleverd. De verkiezingen om daaraan niettemin te herinneren hebben opgeleverd een bevestiging van het regeringsbeleid met verlies zowel van de regeringsgezinde libe ralen als voor de oppositionele socialisten. Wat lag meer voor de hand dan een kabi net dat bereid zou zijn het regeringsbeleid voort te zetten met verrekening voor hel overige van het liberale verlies? De tot standkoming van zulk een kabinet had eerst behoren te zijn beproefd. In plaats daarvan is een andere methode gevolgd waarbij voor het uiterlijk het accent minder is gezocht in de bevestiging van het regeringsbeleid dan in de om standigheid dat liberalen en socialisten beiden gelijkelijk verliezers waren. In deze opvatting dienden ze als gclijkelijke ver liezers ook gelijkelijk de kans te krijgen, aan een nieuw kabinet mee te doen. Dit laatste is de methode-De Kort gewor den. zulks wellicht mede op basis van het voorbereidende werk, door de informateur Romme verricht. Deze heeft zich echter, overeenkomstig zijn beperkte functie, uit sluitend bepaald tot een inventarisatie van de bestaande problemen. De fout van formateur De Kort heeft hier in bestaan, dat hij de consequenties niet heeft getrokken uit de methode die hij zelf had gekozen. De gedachte van de voortzetting van het regeringsbeleid heeft hem parten gespeeld op zichzelf een juiste gedachte, maar minder passend in zijn systeem. Had hij verondersteld dat de socialisten zichzelf wel zouden uitscha kelen? Dan heeft hij zich daarin verkeken en verrekend. Zodat hij, kennelijk niet be reid de gevolgen te aanvaarden, de knoop moest doorhakken. En dit is hem door niemand in dank afgenomen. Weshalve hij zich nu, een ervaring rijker, moest terug trekken. Formateur De Kort, die anderen een moei lijke positie had toegedacht, is daarmee zelf in een moeilijk parket gekomen. Om iets te noemen: behalve formateur was, en is, hij ook de leider van zijn fractie. Hoe zal hij straks in het parlement moe ten spreken? De fase zelf van dé kabinetsformatie waar aan zijn naam verbonden was, is hiermee overigens afgesloten. Een nieuwe wacht. Er zijn twee mogelijkheden. Men kan voortgaan vanuit de breukpunten die ge bleken zijn te bestaan, al zijn ze naar buiten thans nog niet alle duidelijk. Er kan echter ook en dit verdient zeker de voorkeur een geheel nieuw begin worden gemaakt, met de uitslag der ver kiezingen als uitgangspunt. Dat zou dan neerkomen op een voortzet ting van het regeringsbeleid met een aan bod aan de liberalen om mee te doen. Zij hebben weliswaar verloren en zullen dat bij de bepaling van hun invloed moeten erkennen, maar zij hebben tegelijk steun gegeven aan het regeringsbeleid dat als zodanig bevestigd uit de stembus is ge komen. Willen zij niet, of blijken zij on redelijk, dan ware aan de andere verlie zers, de socialisten, een kans te geven. Waarbij wellicht te overwegen ware, dat er, zij het op de achtergrond, nog een andere mogelijkheid is, namelijk die van een kabinet rechtstreeks steunend op de confessionele partijen. Onze sympathie mag in deze dagen wel weer in het bijzonder uitgaan naar de Koningin, wie het gegeven moge zijn waardevolle adviezen te ontvangen en aan wie wijsheid moge zijn toegebeden. Nü Aristona kopen om straks te genieten van grandioze zaterdagavond 29 juni en de dagelijkse filmverslagen van het enorme wieler-festijn, de Tour de France Tussen dit hogedrukgebied TN het boscomplex van het van sportonderricht aan blin- Het gehele terrein is zodanig twintig meter is bestemd nale sportwedstrijden voor Koninklijk instituut tot on- den uniek voor Europa wor- aangelegd, dat de blinden voor het uitlopen. blinde leerlingen te kunnen derwijs van blinden aan de den genoemd. Het is voorzien terstond de overgang van het deelnemen. Rijksweg te Bussum is gis- van akoestische wallen, die grote binnenveld voor bal- Voor de opening was be teren een sportterrein voor tevens als windvangers fun- spelen naar de sprintbaan en langstelling uit Zweden, Ongeveer honderd sportbe- blinden in gebruik genomen, geren. Voorts zijn de sintel- springbakken voelen. Er is Duitsland en België. Blinden- oefenaren waren present voor Het terrein, dat gelegen is in banen in de bochten verhard, tevens ruimte gereserveerd instituten uit deze steden deze wedstrijden, die gister een zeven meter diepe vallei, zodat de blinde atleten kun- voor het kogelstoten. De hadden groepen leerlingen avond werden afgesloten met speciaal voor dit doel uitge- nen voelen wanneer ze van sprintbaan heeft een lengte gezonden om vandaag de ge- een feestavond in het insti- graven, kan op het gebied richting moeten veranderen, van 120 meter, waarvan hele dag aan de internatio- tuut. 33saa pressie op de Noordzee staat een vrij M 5 krachtige noordelijke stroming die pa- laire lucht naar het zuiden voert. x i Verwacht wordt dat deze stroming d' IT," 1 "°°7 bTmsTaVz'u'L Otngen een kraehttg ho0edniksebied west naar noordioest ruimt Het weer ontstaan, dat rich to,,»m in dc rich, blijft oner het algemeen vrij koel ter- V'n..d'u.^S'J.,.Vl^n orwieaw flinke opklaringen v„„r. ae- komen. Kleine randstoringen kunnen tij- delijk enkele buien veroorzaken. De Bilt verwacht tot vrüdagavond: Veranderlükc bewolking met tijdelük enige regen. Aanvankelük zwakke ver anderlijke wind, later matige (ot vrij krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opge maakt om 11.15 uur). Zon en maan Vrijdag 28 juni: zon op 4.22. onder 21 04: maan op 12.13, onder 0.42; 28 juni: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 28 juni: 7.56 v.m.; 20.25 n.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1