Nieuwe leidse Courant Zweedse kolonel was spion Strandt formateur op zijn eigen fractie? Commentaar Kennedy bezocht Berlijn als slot van zegetocht Ook liberalen maken moeilijkheden Chroesjtsjef komt vrijdag Marineboot overvaren: drie man verdronken CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBIAD „Stantvartigh l> ghablevan Woensdag 26 juni 1963, 44ste jaargang Beer en draak onverzoenlijk ZIE PAGIISA 5 t in taghampeat" V.. Telefoon 31441 2,80, p.kw. f 8,25 Klachtendienst bezorging 1.8 19 uqr Dr. De Kort dicht bij mislukking •esident Kennedy heeft giste- |i een bezoek gebracht aan nerikaanse troepen in iegerhorst-Kazerne in Hanau V.-Dld.). Hier krijgt hij uit \nden van sergeant Dawson tidle een mes, om daarmee een fee in de vorm. van zijn vroe- bre torpedoboot „PT 109" aan snijden, tijdens de bijeen- jmst in de officiersmess van de kazerne. ïeuws m één oogopslag President Kennedy heeft vandaag een bezoek aan West-Berlijn gebracht om de .bevolking van deze be dreigde stad een hart on der de riem te steken. Vandaag besluit hij zijn zegetocht door Duitsland. In Washington is offi cieel het gerucht tegenge sproken, als zouden de Verenigde Staten van plan zijn, een deel van hun troepen uit Europa terug te trekken uit bezuini gingsoverwegingen. Formateur De Kort heeft geen motivering ge geven voor het uitschake len van de P.v.d.A. Dat heeft vooral in zijn eigen K. V. P.-fractie ontstem ming gewekt- Wellicht zal de formateur nu zijn op dracht moeten teruggeven. Op de Bergse Maas heeft zich gistermiddag in konte tijd een drama vol trokken. Een landings vaartuig op proefvaart werd overvaren; drie op varenden verdronken. Een Zweedse kolonel, Stig Wennierstroem, is ge arresteerd. Het onderzoek naar zijn daden is nog in een beginstadium. Maar zeker is reeds, dat hij ge durende vijftien jaar voor de Russen heeft gespio neerd. Een Amerikaans onder zoek heeft uitgewezen, dat drie militairen van de Amerikaanse luchtmacht niet zijn betrokken bij het schandaal-Profumo. Hun ontmoeting met Christine Keeler was slechts „zeer terloops". Inmiddels is de Engelse Lord Denning met zijn onderzoek begonnen of nog meer prominente Engelsen contact hebben gehad met het foto-model Keeler. Bevolking kreeg hart onder de riem President Kennedy heeft vandaag West-Berlijn bezocht en de miljoe nenbevolking van deze geïsoleerde stad een hart onder de riem gestoken Het was hem onmogelijk gemaakt, tussen de pilaren van de Branden burger poort door een blik op Oost Berlijn te werpen. De communisten hadden vlagachtige gordijnen tussen de pilaren gehangen, waardoor Un- ter den Linden niet meer te zien was. Omstreeks kwart voor tien arri veerde hij op het vliegveld Tegel. Om elf uur hield hij een toespraak voor vakbondsleiders. Even half twaalf was hij bij de Brandenburger poort en omstreeks twaalf uur bezocht hij het Amerikaanse „checkpoint Charlie". Na een toespraak in het stadhuis, waar hij zijn handtekening zette in het gouden boek. gebruikte hij de lunch. Om half vier was hij al weer in het gebouw van de Vrije Univer siteit en om vijf uur was het tijdstip aangebroken, waarop hij naar Ierland moest vertrekken, terugziend op een ware zegetocht door West-Duitsland. Kennedy heeft het bijzonder goed naar zijn zin gehad. In Wiesbaden vertelde hU: „Als ik mijn functie neerleg, wan neer dat ook zal zijn, zal ik in mijn bu- )L foor verwaarlozing knecht: vier jaar voor weduwe Het gerechtshof te 's-Hertogen- isch heeft vanmorgen de 53-ja- weduwe A. G. H. M.-C- te ill-Schinnen veroordeeld tot een vangenisstraf van vier jaar met het voorarrest. Het hof achtte wettig en over igend bewezen het primair ten ite gelegde misdrijf: iemand, wiens onderhoud, verpleging verzorging ze krachtens wette- ke overeenkomst verplicht was. hulpeloze toestand te brengen I te laten, welk feit de dood ten-l /olge heeft gehad. Iet hof neemt daarbij tevens 1, dat de 62-jarige Theike Ot- i door het overwicht dat ver achte op hem had, door haar t voorzien in eigen onder- verpleging en verzorging erd afgehouden. De oude man ierf op 21 september 1962. De rechtbank in Maastricht had overeenkomstig de eis 19">t dezelfde straf veroordeeld. De dvocaat-generaal in 's-Hertogen- sl osch had zes jaar gevangenisstraf eeist In Stockholm is het grootste spionagecomplot, dat Zweden ooit heeft meegemaakt, opgerold. Als ge volg daarvan zullen de Russische bassadesecretaris en militaire at taché het land moeten verlaten. Deze aanzegging heeft de Russische zaak gelastigde gisteren moeten horen de Zweedse regering. Kolonel Stig Wennerström, een vooraanstaande figuur en drager verschillende Zweedse onderscheidingen, zomede van het Amerikaanse Legioen van Eer, is gearresteerd. Hij was door de luchtmacht bij het ministerie buitenlandse zaken gedetacheerd als ad viseur voor ontwapeningszaken. Hij heeft bekend sinds 1948 voor de Rus sen te hebben gespioneerd. Hoewel Wennerström al op 20 juni gearresteerd, is het onderzoek nog in een beginstadium. Het is echter al zeker dat de onthullingen als een bom in Zweden zullen inslaan, want een spiona- gezaak van dergelijke omvang is in Zwe den nog niet voorgekomen. Foto's Wennerström is ook marine-attaché in Moskou en Washington geweest. Hij is 57 jaar. Hij heeft bekend aan de Russi sche ambassade tegen betaling foto- copieën van documenten over de Zweed se defensie en geheime militaire papieren over andere landen te hebben verstrekt. De kolonel behoorde tot een van de aanzienlijkste families van het land- Hij is adjudant van koning Gustaaf Adolf geweest toen deze nog kroonprins was. De ernst van de zaak werd onder streept door een ongebruikelijk rege ringscommuniqué dat besloot met een verklaring dat de regering de ontwikke. ling nauwkeurig zal gadeslaan en de no dige maatregelen zal nemen zodra ver dere bijzonderheden bekend zijn. reau een brief achterlaten voor mijn op volger, die alleen in droevige dagen mag worden geopend. In de brief zal staan: „Ga eens een bezoek brengen aan Duitsland". Het enthousiasme van de Duitsers ken de tot dusver geen grenzen. Kennedy genoot er van en begaf zich herhaaldelijk over afzethekken klimmend tussen de menigte om handen te schudden. Hij sprak gisteren ook met Erhard, die in de herfst Adenauer zal opvolgen als kanselier. Gesproken werd over de problemen rondom het westelijke bond genootschap, waardoor Erhard zich straks geplaatst zal zien. Ook werden monetaire en economische kwesties, zo wel binnen het westelijke bondgenoot schap als in de gehele wereld, behan deld. Gisteren is ook bekend geworden, dat Chroesjtsjef vrijdag reeds in Oost-Ber- lijn zal arriveren, blijkbaar om te trach ten het effect van Kennedy's bezoek weg te nemen. De Oostduitsers is aangeraden, huizen, straten, pleinen en fabrieken te versieren met „rode vlaggen van de ar beidersklassen". Berichten, als zou de Russische premier gisteren reeds naar Boekarest zijn vertrokken (in verband met door de Roemeense leiders veroor zaakte moeilijkheden, die betrekking hebben op het conflict tussen Rusland en China) werden in Moskou tegengespro ken, nadat zij min of meer waren beves tigd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Chroesjtsjef toch Moskou verlateD heeft, maar dat men zijn reis geheim wil houden. Door bliksem gedood Tijdens een kort onweer is gisteren in Roden (Dr.) de 23-jarige landbouwers zoon H. Bakker uit deze gemeente door de bliksem getroffen. Hij was op slag (Van onze parlementsredactie) DE poging van formateur De Kort om de grondslag te leggen voor een confessioneel-liberaal kabinet schijnt nu al op losse schroeven te staan. De oorzaak daarvan moet voornamelijk gezocht worden in de KVP- fractie. Daar is gisteren grote ontstemming aan de dag getreden over het feit, dat dr. De Kort zijn beslissing om de P.v.d.A. uit te schakelen en met de VVD verder te gaan niet behoorlijk heeft gemotiveerd. Een belangrijk aantal KVP-ers (dat, naar men fluistert, onder leiding van minister Veld kamp staat) is hierover zelfs zo verbolgen, dat ze pertinent weigeren hun fiat te geven aan de keuze van de formateur en de uitwerking daarvan in het basisprogram. Met het oog hierop heeft de waarnemend KVP-aanvoerder Andriessen tegenover dr. De Kort laten doorschemeren, dat zijn fractie niet zonder een goede argumentatie akkoord kan gaan met de keuze. Door deze ontwik keling is de situatie zeer labiel geworden. Waarnemers twijfelen ernstig aan het welslagen van de formateur en achten het bepaald niet uitgesloten, dat hij zijn opdracht spoedig zal teruggeven. Het is namelijk zeer de vraag of dr. De Kort in staat is een goede motivering te geven. Naar in KVP-kringen verluidt heeft de formateur zijn afwijzing de PvdA gebaseerd op de eis van prof. Vondeling, dat ter mede-financiering van een verdere uitbouw der sociale volksverzekeringen (A.K.W. en A.O.W.) de algemene middelen voor een bedrag van ongeveer f250 miljoen moeten den aangesproken. Dit is in strijd met het prioriteitenprogram. Daarom wordt in het basisprogram van de formateur slechts gesproken van een „geleidelijk streven" naar bekostiging uit de algeme ne middelen voor wat betreft de uitbouw van de A.K.W. tot het eerste en tweede kind van zelfstandigen en loontrekken- den. Prof. Vondeling zou zijn eis echter mondeling hebben gesteld. Op papier was hij veel gematigder en wekte hij de indruk van deze zaak geen „breekpunt" te willen maken. Zijn mondelinge uitla ting ligt niet vast en kan door de forma teur dan ook niet als een waterdicht mo tief voor zijn keuze worden aangevoerd. Bovendien heeft hij te maken met het feit, dat de eis van de PvdA-fractieleider tal van KVP-ers toch wel erg aanspreekt, niet in de laatste plaats minister Veld kamp. De financiering uit de algemene middelen nam ook een centrale plaats in het gemeenschappelijk program van KAB en NW in. De tragiek van dr. De Kort is, dat hij nu in botsing is gekomen met zijn eigen fractiealthans met een belang rijk deel daarvan. De twee protes tantse fracties zullen hem met betrek king tot de motivering van zijn beslis sing geen moeilijkheden in de weg Drama op de Bergsche Maas (Van onze correspondent) Een plastic landingsboot, die op proefvaart was voor de Koninklijke marine, is gistermiddag om vier op de Bergse Maas door de Rotter damse binnentanker Volendam o varen. Drie van de veertien opva den verdronken. Het drama speelde zich af drie kilometer ten oosten van de brug bij Raamsdonkveer. De omgekomenen zijn de heer A. de Wit, technisch hoofdambtenaar van het ministerie van marine, gehuwd en wo nende te Alphen aan den Rijn; de heer C. G. de Vrijer, hoofdopzichter A bij het sterie van marine, gehuwd en wo nende in Den Haag en de heer L. A. van Zom, employé van Verolme, gehuwd en wonende te Maassluis. Het marine-landingsvaartuig, de L.C.A. 95-20 was de eerste van een serie van drie landingsvaartuigen, die voor reke ning van de Koninklijke marine bij Ve rolme wordt gebouwd. De boot, die ge bruikt moet worden voor eenvoudige landingen op de kust, voer nog onder de vlag van Verolme. Het vaartuig passeer de de binnentanker Volendam. Plotseling zou echter de motor aohteruit zijn g gen met als gevolg, dat de landingsboot dwars voor de tanker kwam. De tanker, in ballast varend, drukte de landings boot omver. Alle veertien opvarenden kwamen in het water terecht. Door een snelle reddingsactie op dc tanker Volen dam en ook door een politieboot in de onmiddellijke omgeving, konden direct tien drenkelingen worden gered. Bevrijd werd de De gekapseisde boot kant gesleept. Toen hoorde men klop signalen. Snel werd een gat in de bodem de boot gezaagd, zodat de heer Maat de polyesterafdeling van Verolme nog gered kon worden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet geheel duidelijk. Er wordt een uit voerig onderzoek ingesteld. Het veronge lukte vaartuig is 14,5 meter lang, 3,7 meter breed en heeft een holte van 1,80 meter. De motor is er een van 200 pk. De boot kan dertig mariniers met oor logsbepakking en twee jeeps vervoeren. Tijdens de proefvaart had het vaartuig 1800 kg betonnen blokken aan boord. Een scheepje van dit type: een glasvezel polyester landings vaartuig van de Koninklijke Marine, is gisternamiddag op de Bergse Maas overvaren. Baron Bentinck naar Parijs - mr. Luns naar Londen Binnenkort is de benoeming tc ver wachten van mr. A. W. C. Baron Ben tinck van Schoonheten, momenteel am bassadeur te Londen, tot ambassadeur in Parijs. Baron Bentinck zal in z(jn nieu we post de opvolger zijn van mr. J. W. Beyen. Baron Bentinck is in 1905 geboren en hij trad in 1937 in dienst van het minis terie van buitenlandse zaken. Van 1951 tot 1956 was hij gezant te Bern en van 956 tot 1958 plaatsvervangend secreta- is-generaal van de Noordatlantische verdragsorganisatie. Hij werd in 1958 am bassadeur te Londen, waar hij mogelijk J. M. A. H. Luns als opvolger krijgt leggen. Zij menen dat hij zelf geheel verantwoordelijk is voor zijn keuze. Nu hij besloten heeft de kant van de VVD op te gaan, zullen zij hem hun medewerking niet onthouden. Ook bij VVD De formatiepoging-De Kort dreigt echter niet alleen te stranden op de ont stemming in de KVP-fractie. maar ook op de houding van de WD. Dr. De Kort heeft het de liberalen iets makkelijker gemaakt hun instemming met het basis- program te betuigen door in zijn jongste wijzigingsvoorstellen aan de vier fracties enigszins aan de WD-wensen tegemoet te komen (de inhoud van de voorstellen publiceerden wij gisteren reeds in een deel van onze edities). Maar de forma teur én de drie confessionele fracties hebben daarbij uitdrukkelijk de els ge steld, dat de WD zich nu ook zeer posi tief uitspreekt over alle punten van het (aangepaste) program. A.R.-fractieleider Van Eysden heeft dit gisteravond in een vraaggesprek voor de NCRV-televisie met nadruk onder streept Een duidelijke, positieve uit- spraak van mr. Toxopeus is vooral ver eist ta.v. de sociale paragraaf en de voor gestelde tijdelijke regeling voor de be zetting van het tweede t.v.-net Tijdens de informatie-Romme wensten de libera len de bekostiging van de A.K.W. uit de schatkist en de voorlopige bezetting van het tweede net door de bestaande con- onarissen als „vrije kwesties" te be schouwen. De formateur kan dit alleen tolereren voor wat betreft de uitkomsten van de studie der pacificatiecommissie voor het tv.-vraagstuk. (Voor vervelg zie pagina 11) Benoeming mr. Pos tot ambassadeur in Cuba Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. dr. R. H. Pos, thans gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, tot hare Majesteits buiten gewoon gevolmachtigd ambassadeur te Havanna (Cuba). ¥^E DEPRESSIE die gisteren in diepte toenemend over Engeland trok, is nu boven het noordelijk deel van de Noord zee aangekomen. Het koufront seerde vannacht met regen ei buien ons land. Daarna stroomde krachtige wind tussen zuidwest koelere oceaanlucht binnen. Het komende etmaal zal de wind geleidelijk in kracht afnemen maar de aanvoer van onstabiele oceaanlucht duurt voort. Naast opklarin gen zullen opnieuw buien voorkomen die waarschijnlijk intensiever zullen zijn dan vandaag. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreid voorkomende buien. Aanvankelijk vrij krachtige, later meest matige, wind tussen zuidwest en noordwest Weinig verandering in temperatuur- (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 27 juni: zon op 4.21, onder 21.04 u„ maan op 11.05, onder 00.22 uur. .28 juni: eerste kwartier Strandvertvachting Krachtige tot matige zuidwesten wind houdt het strandweer ook morgen te koel. Overwegend droog met zonnige perioden. Overdag 15 tot 17 graden, zee water 15 graden Vooruitzichten: luchtstroom van de oceaan blijft hardnekkig, waardoor nog steeds te koel strandweer. AAN KENNEDY was van vele zijdeu zijn reis naar Europa ontraden. In eigen land zat hij midden in de vragen van het rassenprobleem. Europa scheen weinig gereed hem te ontvangen. In Duits land is een regeringswisseling te wachten. De Engelse regering heeft haar eigen zor gen van een uiterst bedenkelijk soort. Ook Italië het derde reisdoel Heeft zijn regeringskwesties. Kortom, het tijdstip van de Europese reis leek weinig gelukkig. Hoe minder gelukkig op zichzelf echter het tijdstip mocht zijn, te groter de waar schijnlijkheid dat, nu de president des ondanks doorzette, hij daarvoor zijn bij zondere redenen moest hebben. Die redenen dan zijn inderdaad geopen baard, en wel tijdens de redevoeringen die hij heeft gehouden, met name de uiterst belangrijke rede van gisteren over de Amerikaanse buitenlandse politiek. Kennedy heeft in weinige dagen veel moe ten spreken. Maar al zijn betogen droegen een kenmerk: de Atlantische eenheid. Ken nedy kwam met een boodschap, hij had iets te zeggen. En als deze president iets te zeggen heeft, doet hij het met een op merkelijke zeggingskracht, met als het ware klassieke zinnen, met verrassende zinswendingen die het ook in later tijden tot een genot moeten maken van zijn ver togen kennis te nemen. In later tijden wij echter leven in het heden, en wij zullen verstandig doen met wat Kennedy te zeggen heeft tot ons te laten doordringen om meer dan de be koring van de zeggingskracht die eruit spreekt. Twee overwegingen bepalen thans de po litiek die de Amerikaanse president voor staat. Hij streeft naar eenheid met Europa. Europa kan Amerika niet missen, maar Amerika Europa al evenmin. De tijd is voorbij waarin Europa zich als zelfstan dige macht kan handhaven. Eveneens is de tijd voorbij waarin Amerika zich kan afzonderen. Geen wonder dat in zulk een visie Ken nedy zich moest keren tegen de Franse president die de eenheid verstoort, en ook in de wijze waarop de Franse president om zijn politiek werd gehekeld, bleef wei nig onduidelijk. Het moet voor De Gaulle een wat vreemde gewaarwording zijn ge weest, dit alles uit Amerikaanse mond te vernemen juist uit het land waarmee hij onlangs een bijzonder bondgenootschap heeft aangegaan. Hij moet begrijpen dat er betrekkingen zijn van nog andere aard dan die hij vanuit zijn droomwereld aan gaat. Kennelijk heeft Kennedy er behoefte aan gevoeld dit te zeggen en juist nu. Ook zijn mogelijkheden zijn niet onbeperkt. Zijn ambtsperiode loopt straks ten einde. Hij moet voortmaken. Maar geldt dit laatste ons allen'niet? (ItTrQ Tommy is ondeugend geweest". Hoogwater Scheveningen 27 juni: 7.05 v.m., 19.31 n.m. HÉT WEER I/V ELROPA 'upporteri hedenmorgen zeven uui U 41 !8 14 03 Bij het oversteken van de Hugo de Vrieslaan in Amsterdam is gisteren een l-jarige fietser, de heer J. W. Kiel in botsing gekomen met een vrachtauto. Kort daarna is hij overleden. Westduitse treiler vergaan: 24 doden De Westduitse treiler München is gis teren ter hoogte van Faeringehavn aan de westkust van Groenland op een rif gelopen en vergaan. Van de 42 opvaren den zijn er 15 gered; 24 bemannings leden zijn omgekomen en drie worden nog vermist Andere treilers zoeken het gebied af naar de vermisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1