Beeldbuis 20 minuten per week voor de klas 'Ondernemers willen geen „pottekijkers" bij leiding Conclusie na forumdiscussie: Meningen over winstdeling en medezeggenschap verdeeld In Goffert-stadion wordt Oranje-saluut gebracht Intellect vrije wereld wordt slecht gebruikt Volk leren lezen in geschiedenisboek Anti-roker: nu mysterie Sinterklaas onthullen Hulp en toelichting van leraar nodig Scholen kunnen gratis t.v.-apparatuur krijgen sIf i 2.95 15 JIEUWE LEIDSE COURANT 9 DONDERDAG 20 JUNI 1963 A (Van onze sociaal-economische redactie) AE Nederlandse ondernemers verzetten zich met grote eenstemmigheid tegen het toelaten van inspraak-van-buitenaf in de leiding van hun drijven. VVinstdeling en zogenaamde medezeggenschap worden in het j gemeen wèl aanvaardbaar geacht, doch de mening over de vormen, waar- J l deze moeten worden gerealiseerd, lopen nogal uiteen. Tot deze conclusie wam prof. H. W. Lambers, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te otterdam, aan het einde van een gistermiddag onder zijn leiding gehou- forumdiscussie over „de structuur van de onderneming". eze discussie ontspon zich het negenhonderdtal onder- die in Boskoop bijeen waren op 180ste algemene vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel bestuur van deze organisatie weet Ikenjare de „fine fleur" van het Neder- bedrijfsleven bijeen te brengen het op aantrekkelijke wijze stellen van één of meer bijzonder iele vraagstukken. Deze keer ging het de ondernemingsstructuur, een zaak, laatste tijd in het brandpunt der pingstelling staat, niet in het minst al* bepaalde verlangens der vak- teging. ils gemeld, hadden vier directeuren bedrijven een pre-advies uitgebracht, de heren J. A. Hamburger uit Utrecht. A. W. Overwater uit 's-Hertogen- ich, prof. dr. F. L. Polak uit Enschede dr. H. J. M. van der Ven uit Bergen Zoom. 's Morgens gaven zij hierop elk toelichting, nadat prof. Lambers leiding had gehouden, waarin hij be- ogde dat de meningen over de middelen. de economische doelmatigheid bevor- >ren, zeer verschillend zijn, juist door de eerslag die men hiervan op maatschap- 'lijke rechten verwacht. Het is onze taak ssen die middelen zo te kiezen dat wei- welzijn zich parallel bewegen, ius de hoogleraar. hier echter ook tegen te zijn. Dr. v. d. «Hui Winstdeling De forumdiscussie, die zich tussen de •adviseurs ontwikkelde naar aanlel- n uit de vergadering binnengeko- vragen en opmerkingen, bewoog :h geruime tijd rondom het vraagstuk de winstdeling. Trof. Polak, die zich- een socialistisch ondernemer noemde, ;n „sociaal paradijs op een ec ich kerkhof" te willen bouwen, .-arde zich tegen het verstrekken Sin winstaandeel in de vorm van tatiflcatle als tegenhanger van het winst- indeel van directeuren en commiss I i HU voelde meer voor een wettelijke j i pling van het werknemers-winstaan- Opnieuw verzette prof. Polak zich tegen een zgn. investeringsloon, dat in zijn pre-advies een „gedrochtelijk undenkbeeld uit een volmaakt wfdig brein" had genoemd. Drs. Overwater toonde zich nogal be- eesd voor de figuur van een „variabel boven het „rechtmatig loon", ter- jl hierin z.i. het gevaar schuilt van een ijvend verlengstuk van het vaste loon, omstandigheden, waarbij onderne- ingen het nauwelijks verantwoord zou- achten een werknemers-winstaandeel te keren. Dr. v. d. Ven achtte dit ge- ar echter zeer klein, indien winstdeling kis et per bedrijfstak, maar per onderne- Ing geschieden. De heer Hamburger g ietwat op tegen „sterk fluctuerende' plet komsten van werknemers; z.i. moet eer tuele winstdeling dan ook aan de be- leiden kant blijven. !ao. I Twee monstert lok werd vrij uitvoerig gediscussieerd allerlei vormen van medezeggen en daarbij werden twee „monsters" en. Prof. Polak, die meende dat de lernemer zowel een bulldog als een Opfotleman moet zijn en derhalve niet elke wijziging met een „botte bulle- „neen" mag zeggen, noemde het ikbeeld van drs. Overwater van een iartite Raad van Beheer een „mon- Drs. Overwater zag op zijn beurt ens van prof. Polak, om de onder- lingsraden ook bevoegdheden in de lidssfeer te geven, een „monstrum", loals reeds eerder gemeld, bepleitte drs. ater in zijn pre-advies een uit drie samengestelde Raad van Beheer. kapitaal en leiding, die samen het leel van de onderneming vormen, zeg- ischap hebben. Tijdens de forumdiscus- werd op dit (ingrijpend) denkbeeld it constructief ingegaan. Drs. Overwa- zag op het vlak der hoogste verant- lelijkheden geen taak voor de onder- lingsraden, zulks in tegenstelling tot Polak, die „bijna alle" beleidsvraag- in deze raden zou willen bren- De twee andere pre-adviseurs bleken 'N BLOUSE VOOR JE MOHDEE? I ZOEK'N ROBSOM UIT IT t>E KUN-ST.' V ennootschapshamer Veel tegenweer ondervond ook een pleidooi van prof. Polak voor de Instel ling van een vennootschapskamer, waar aan z.i. met name het toezicht op de naleving van verscherpte voorwaarden van verslagpllcht zou moeten worden toevertrouwd. Onder de tegenstanders be vond zich o.m. prof. mr. H. J. Hellema, buitengewoon hoogleraar aan de V.U., die meende, dat er voldoende toezicht Is, ter wijl er In het bedrijfsleven zo'n grote variëteit bestaat, dat er voor een vennoot schapskamer nauwelijks een omlijnde taak kan zijn. Voorts kwam o.m. de samenstelling de Raad van Commissarissen ter sprake, waarbij van uit de vergadering met r door ir. A. J. Ingen-Housz ernstig werd gewaarschuwd tegen het toelaten van vloeden-van-buitenaf, waardoor het noodzakelijke, vertrouwelijke karakter van het college van commissarissen loren gaat De forumleden waren het hier mee eens. Uit de vele andere gezichtspunten, die In deze vergadering werden gedaan, mag ten slotte één niet onvermeld blijven. Pre-adviseur dr. v. d. Ven betoogde, dat tn toenemende mate het Inzicht veld wint dat de mensen primair gelijk zijn slechts secundair, dus op minder wezenlijke punten, ongelijk. Hij noemde dit een tamelijk recente ontwikkeling, hetgeen hij illustreerde met het volgende citaat uit een krant van ruim 100 jaren geleden: „De berichten uit Praag zijn over het algemeen gunstig. De cholera heerst er wel bij voortduring, doch be paalt zich tot dusverre tot Heden van geringsten stand Koninkrijksdag op 31 augustus? (Van een onzer verslaggevers) WAARSCHIJNLIJK op woensdag 28 augustus zal het Nijmeegse Goffert-Stadion helemaal bevolkt worden door leden van Oranjever enigingen in Nederland. Men rekent op 20.000 mensen die in aanwezig heid van hetzij koningin Juliana, hetzij prinses Beatrix een oranje- saluut zullen brengen ter golegen- heid van het 150-jarig bestaan van is koninkrijk. De bond van Chr. Oranjevereni gingen in Nederland, de federatie Oranjeverenigingen, alsmede de Chr. Jeugdorganisatie „Oranje Gar de" willen op deze wijze een oranje- manifestatie verbinden aan een der grote gebeurlijkheden in het kader van de nationale herdenking 1813— 1963. Zij achtten daarvoor de opvoe ring van het openluchtspel van Carel Briels „Voor en na Waterloo" te Nij megen het meest geschikt. Dit werd gisteren op de in Utrecht ge houden bondsdag van de Bond van Oranjeverenigingen in Nederland door •oorzitter, L. Kol (ds) C. M. Graaf- stal medegedeeld. De bedoeling is, dal na de opvoering van het spel, als het Goffert-Stadion in schemer zal zijn ge huld, honderden delegaties van oranje verenigingen uit den lande onder fakkel licht in een défilé naar voren zullen tre den. Klederdrachten zullen de streek aanduiden, die de diverse delegaties ver tegenwoordigen. Een en ander zal wor den opgeluisterd door vele harmonie- gezelschappen, fanfarekorpsen alsmede tamboer- en pijperkorpsen. Thans is men overal in het land met de voorbereiding hiervan bezig. In plaat selijk verband zijn ook verscheidene ma nifestaties in voorbereiding. Zo in Den Haag, waar de chr. oranjevereniging Bij- :n Oranjje in K. en W. op vrijdag avond 27 september een groots jeugdappel hoopt te houden. Dat de bond geen uitsluitende organi satie voor ouderen wil zijn, werd het af gelopen verenigingsjaar bewezen door een nauw samengaan met de chr. jeugd organisatie de „Oranje Garde". Voorts is •n intensief contact met de nog maar kortelings opgerichte vereniging van monarchistisch-democratische jongeren een verband van jonge intellectuelen, voortgekomen uit politieke jongeren- groeperingen, die zich dieper willen be- znnen op de grote waarde van de mo narchistische democratie. Een zaak. die zij nog veel te weinig doordacht achten. Op initiatief van deze vereniging zal na de grote vakantie een wedstrijd worden uitgeschreven voor de hoogste klassen middelbare scholen en voor studen ten. De opdracht is een verhandeling (monografie) te schrijven over de waarde van de monarchie in deze tijd. Wedstrijd Uiteraard zullen aan deze wedstrijd prijzen verbonden zijn. De uitreiking zal waarschijnlijk kunnen geschieden te Rot terdam, als daar op 31 maart 1964 de nationale herdenking 18131963 zal wor den afgesloten met een jeugd landdag het thema „Het Koninkrijk der Nederlanden nu en in de wereld van morgen". Op de bondsvergadering van de Chr. Oranjeverenigingen is gisteren voorts besloten een beschermheerschap in te stellen. Mr. dr. J. Donner, oud-president de Hoge Raad, heeft dit bescherm heerschap inmiddels aanvaard. Ook is ingesteld een erecollege van aanbeveling, aarin vele prominenten zitting hopen Teneinde tot een grotere bundeling te komen kent de bond voortaan ook de fi guur van z.g. geassocieerde leden (gelijk aan gewone leden behoudens het stem recht). Deze figuur is met name be doeld voor als aansluitingsmogelijkheid voor oranjeverenigingen en -comité's, die niet voor het merendeel, maar wei voor een deel uit prot.-chr. leden ba- Een van de onderwerpen waar de bond zich op bezint is de mogelijkheid ertoe mede te werken dat een Konink rijksdag wordt ingesteld, zoals die o,m. in Engeland gebruikelijk is. Derhalve een vaste datum in een gunstig seizoen, die als „Dag van het Koningshuis" zou gunnen worden aangemerkt. Een dag. waarop allerlei manifestaties in de bui tenlucht zonder bezwaar zouden kunnen worden gerealiseerd. Immers de 30ste april en in de toe komst de 31ste januari lenen zich daar weinig toe. Bij zeer veel oranje verenigingen leeft de wens een even tuele Koninkrijksdag op 31 augustus te stellen, als piëteitsvolle nagedachtenis aan wijlen koningin Wilhelmina, de moe der des vaderlands. Het laatste woord over deze zaak is echter nog niet ge sproken. Uiteraard zou de koninginnedag ook worden gevierd, maar dan in be scheidener mate. Wat de bestuursmutaties betreft: her kozen werden de aftredened heren ds C. M. Graafstal te Ermelo (voorzitter) en J. H. Bogehölz te Zelhem (vice- voorziitter). De heer L. J. Sloet te Ar- melo wenste zijn mandaat niet verlengd te zien. Mede in verband met het feit dat men meer aan „public relations" wil gaan doen. nam de heer A. de Waard, journalist te Bennekom zitting in het hoofdbestuur. oefenterreinen bij Nieuw Milligen Een vijf man sterke delegatie van het Landbouwschap en de gewestelijke raad Gelderland van dit schap heeft gisteren achtereenvolgens met de rijksdienst voor het nationale plan en met de minister van defensie ir. Visser gesproken over het voornemen van de rijksoverheid bij Nieuw Milligen 210 hectare landbouw grond te onteigenen en tot militair oefenterrein te bestemmen. Op zeer korte termijn willen zij ook nog trachten een onderhoud te krijgen met de minister van landbouw en van o., k. en w, Het gesprek met de rijks dienst voor het nationale plan, zo ver telde men ons bij het Landbouwschap was prettig en openhartig, maar bij de rijksdienst wilde men het alleen be schouwen als een „uitgebreide infor matie" door het Landbouwschap. Van minister Visser hoorde men dat deze op zichzelf geen bezwaar zou heb ben tegen aanwijzing van een ander terrein. De bewindsman liet echter uit komen, dat in dezen de rijksdienst voor het nationale plan geadviseerd en de ministerraad beslist heeft. Het Landbouwschap wil nu de rege ring vragen haar beslissing te herroe pen en de rijksdienst voor het nationa le plan opdracht te geven de zaak nog eens nader te bekijken. Jlu. Loudon op wereldoliecongres: Als burgers moeten wij de vraag overwegen hoe lang de vrije wereld zich nog kan veroorloven een ineffi ciënt gebruik te maken van ons waar devol maar toch beperkt bezit aan In tellect aldus jhr. mr. J. H. Loudon, pre sident-directeur van de Koninklijke Nedcrlandsche Petroleum Mij. op het zesde wereldpetroleumcongres te Frankfort, waaraan 6000 afgevaardig den uit de hele wereld deelnamen. Hij sprak over het onderwerp: Versnel ling van het tempo der technologische ontwikkeling in dë aardolie-industrie, doch zijn rede ging ver boven de gren zen van dit onderwerp uit Hij wees oo de invloed van het speurwerk niet alleen op technologisch en commercieel terrein maar op de gehele samenleving, op de noodzaak voor het bedrijfsleven om mee te doen aan de ontwikkeling van het on derwijs. Voorzitter chr. oranjeverenigingen: (Van een onzer verslaggevers) Wij vormen met onze bond van chr. oranjeverenigingen geen ver ouderd verschijnsel, maar zien voor uit en onderscheiden duidelijk taken in de toekomst. Wij willen dienen en trouw zijn aan Oranje, omdat w(j dit koningschap zien als een „Voor uit-gift" op het koningschap van Christus, totdat hij komt. Anders ge zegd: als een verlengstuk van zijn koningschap in onze Nederlandse samenleving, ons ten zegen. Deze woorden sprak gisteren de voorzit ter van genoemde bond, lt.-kol. ds. C. M. Graafstal op de bondsdag te Utrecht. Welke taken ziet de bond concreet voor zich Om te beginnen willen de chr. oranjeverenigingen ons volk weer leren lezen in het geschiedenisboek. Want historische zin is vooral bij de mo derne jongeren gering, omdat zij veelal :n op de toekomst gericht te kun. leven. Dat is ook juist, aldus de predi kant, maar een gerichtheid op de toe komst zónder historische zin zal altijd chaotisch, zonder stuur en houvast blij- en. Nimmer mag vergeten worden, dat thans wordt uitgemaakt op welke grond slagen de komende eeuw ingericht zal worden. Wordt het op een koude, zake lijke, materiële grondslag, de eeuw van het atoom? Of zal heit een geestelijke basis zijn, de eeuw van Christus? De laatste gedachte uit te dragen behoort mede tot de taak van onze organisatie, aldus de voorzitter Zeer belangrijk noemde ds. Graafstal ook een waken voor hert koninkrijk een tijd van verdergaande integratie van Europa. Op zichzelf behoeft daar niet tegen te z(jn het is zelfs een eis van de tijd alleen mag Euro pese Integratie nimmer leiden tot verlies van het volkseigene, het natio nale karakter. Ook al zijn er (nog) geen stemmen die pleiten voor het afschaf fen van nationale overheden en het in stellen van één Europees presidentieel bestuur, hier en daar wordt, aldus de spreker, bepaald wel met die gedachte gespeeld. Wij bevinden ons op de brug naar morgen, zo besloot ds. Graafstal. Er be hoeft thans gelukkig geen strijd gevoerd te worden. Onze organisatie wil echter de goedgezinden verzameld houden, op dat zij een stem zijn in het volk en op dat zij gereed staan tot geestelijke weer baarheid indien komende tijden deze onverhoopt mochten vergen. Er zijn zeide hij twee paradoxale vormen van bezorgdheid over het onder wijsstelsel, ten eerste dat wij" niet genoeg wetenschappelijke en technologische krachten opleiden en ten tweede dat veel nadruk op exacte vakken en tech nologie ten koste van de humaniora zul len gaan, terwijl beide in het bedrijf nodig zijn en de zeldzame personen, die beide terreinen beheersen, de grootste bijdrage leveren tot effectieve toepassing van de technologie. Hij vertelde voorts dat de uitgaven voor speur- en ontwikkelingswerk in 1950 1 pet bedroegen van het Amerikaanse na tionaal produkt. thans 3 pet, in het Ver enigd Koninkrijk 214 pet Voor de groep stegen zij van 0,76 pet van de verkoop opbrengst in 1954 tot 1,09 pet in 1962. of van 6 pet tot 10,3 pet van de netto-winst Hij waarschuwde dat een groot deel van de militaire en civiele inspanning niet wordt gewijd aan werkelijk spronkelijke denkbeelden, en dat de tabiliteit van het industriële speurwerk daalt door het toenemende aantal kenne lijk gelijktijdig gedane uitvindingen. De Amerikaanse geoloog Lewis G. Weeks zeide dat de grootste olievondsten onder zee zullen worden gedaan. De rijk ste formaties liggen onder de kustwate ren, zeide hij. Hij noemde de aardgasvondsten in Ne derland van grote betekenis. George Roberts jr. uit Oklahoma zeide dat de Amerikaanse produktie met 25 pet vergroot kan worden door water of gas te spuiten in velden, die niet voldoende beantwoorden aan de gebruikelijke thoden. Premier Pengel le Bonn De Surinaamse delegatie onder lei ding van de premier, de heer J. A. Pengel, is dinsdag te Bonn aangekomen en heeft woensdag overleg gepleegd mei de Westdultse regering over Duitse hulp voor de economische hulp aan Surina me, o.a. met de minister van economi sche zaken, Ludwig Erhard. De staats secretaris voor buitenlandse zaken. Karl Carstens, biedt donderdag de gas ten een maaltijd aan. Als hij weer in vrijheid komt De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft een ge vangenisstraf van tien weken, waar van vier voorwaardelijk, geëist tegen de 30-jarige anti-rookmagiër Robert Jasper G., wegens brandstichting in zijn anti-rook-tempel, een huisje van Nicolaas Kroese in de Korte Leidse- dwarsstraat in Amsterdam. De anti-rooklessen van de Amsterdamse ex-glazenwasser bestonden in hoofd uit het produceren van overmatige rook. Op een slotbijeenkomst op 19 april 1962 liep de zaak hem een beetje uit de hand en brandde de tempel gedeeltelijk uit, vertelde de verdachte. Toen de president zich verbaasd toon de over de opmerking van de anti-rook magiër dat hij zelf aan het roken slaafd is, lichtte Robert Jasper toe: „Ik probeer niet het goede voorbeeld te ge ven, maar ik wil contact met nicotinisten leggen door mezelf als slecht voorbeeld te stellen. Eigenlijk ben ik een exhibi tionist". Ten slotte las de president een verkla ring van de verdachte voor. waarin deze mededeelde zijn amateuristische acties te zullen staken omdat hij het ongepast acht de officiële anti-rookactie van het bureau voor kankerregistratie, die dit najaar be gint. te doorkruisen. „Ik ga mij toeleggen op het cabaret en ik wil de K-tempel handhaven om een nieuw beleven va het Sint-Nicolaasmysterie te bevorderen aldus de verklaring. De president vond het voor het laatste nog wat vroeg in het seizoen- (Vervolg van pagina 1) Actuele voorlichting over de nieuwste natuurwetenschappelijke-, tech nologische- en biologische ontwikkelingen staan ook op het programma waarmee de Stichting Nederlandse Onderwijs Televisie in oktober zeer waarschijnlijk zal gaan beginnen. De scenario's voor de life-uitzendingen liggen al gereed. De lagere klassen van het voortgezet onderwijs (bedrijfs opleiding en huishoudscholen) zullen in vier lessen „Engels spelenderwijs" in contact worden gebracht met een vreemde taal. Zelfs voor iemand, die niets van grammatica afweet zijn deze Engelse lessen waarin geen woord Nederlands wordt gesproken goed te volgen. Het beeld zal het gesprokene indringend begeleiden. Door toneel, zang cn ritmiek heeft het N.O.T. de presentatie van de stof leven dig gehouden. Speciaal gericht op de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere school zijn de lessen aardrijks kunde. Het N.O T gaat er in dc les van uit dart in andere landen andere mensen anders leven dan wij. Het wordt dus geen georgrafiache aardrijkskunde, maar aanvullend daarop een eenvoudig beeld van de sociale as pecten van enkele Europese bevolkings groepen. Het menselijk element zal ook al meer op de voorgrond treden in de lessen ver- keersopvoeding, eveneens gericht op hel lager onderwijs. Geen lesje linksaf- rechtsaf; geen definities en geen rijtje voorrangsregels dus, maar een verhaa' met een moraal. Helaas moest een ze vende vak vervallen Het N.O.T heeft gedacht aan beroepenvoorlichting. maar bij onderzoek bleek, dat geen twee deskundigen op dit terrein een zelfde mening waren toegedaan. Van de gerichte uitzendingen zullen behalve naar alle waarschijnlijkheid kerkbouw en liturgie door de Prot dhr. groepering, ook de onderwerpen hedendaagse religieuze beeldende kunst (R.-K.) en de Rooms-Katholieke bouw orden werden behandeld. De nietnker- kelijke, neutrale groepering denkt aan de onderwerpen „levensbeschouwelijke Vormende aard „De beeldbuis zal nooit de plaats in mogen nemen van de leraar voor de klas", stelit het N.O.T, uitdrukkelijk. Naar haar mening kan dat zelfs niet. althans zeker niet in de gegeven Ne derlandse onderwijssituatie. De N.O.T staat voor ogen uitzendingen te bren gen van vormende- cn oriënterend» aard. De schooltelevisie zal trachten een verrijking te bieden die de onder wijzer en de leraar met de hem nü ten dienste staande hulpmiddelen nooit brengen kan De taak van hert onder wijs is mede de cultuuroverdracht. De school is vanouds traditioneel in de goede zin van het woord en bovendien zeer behoudend Zeker ook in Nederland gooit men geen oude schoenen weg voordat de nieuwe terdege ingelopen zijn. Aan de vooruitgang van de techniek kunnen ook de scholen niet voorbijgaan Hoeveel scholen hebben niet reeds film- projectie-appartuur, radio's of bandre corders? „Wéér bevinden we ons in een nieuwe situatie." aldus de heer Ralf H. Hakkert A priori afwijzen van de mogelijkheden van massacommunicatie ten dienste van hachelijke zaak. het onderwijs wordt Zeker in de situatie, derwijs nu komt te staan. De leerkrach ten zouden kunnen vrezen, dat school televisie hun plaats als persoonlijk ken- nisblok in de klas zal aantasten. Die vrees is dan ongegrond, blijkens de doel stelling van het N.O.T., aldus spreker Het boek is onmisbaar, de film zouden velen n-ief meer willen laaitste audio-visuele hulpmiddel-televisie Weerstanden De weerstanden in het onderwijs zijn heel groot gebleken. Nadat in 1945 de heer Bouman een rapport in de ideeën bus van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen liet glijden, waarin de Schooltelevisie werd genoemd als het middel om het tekort voegde leerkrachten op te vangen, heeft ae onderwijswereld een zeer sceptische houding aangenomen. In het onderwijs heeft het g woord en het contact leraar-lereling al. tyd ceimaal gestaan. Vooral op de nasla en lycea ligt nog steeds het accent op het woord. Het nieuwste audio-visuele hulpmiddel is dus revolutionair. De zekering dat schooltelevisie Juist de hulp cn toelichting van de Ieraar behoeft, schijnt geen geruststelling te zUn. Ook veel andere argumenten worden aange voerd. „De schoolradio werd In Neder land nooit een succes, waarom dan schooltelevisie?", is er één van. „Juist omdat schoolradio mislukte moeten we et met televisie proberen," is het ant- oord van het N.O.T. Het mislukken van de schoolradio ligt niet aan het hulp middel. maar aan het feit dat de drie -•--ol-«din's rU» wit in Nederland ken- ien„ ongecoördineerd en by gebrek aan muaeicii gehandicapt wordt. Groei Vandaar dat de pedagogische centra in Nederland zich ook verzetten toen vijf jaar geleden de Nederlandse om roepverenigingen aanvragen Indienden ?lk voor zich met schooltelevisie te mogen beginnen. De pedagogen vrees den alle nadelen waaraan de Nederland se schoolradio-uitzendingen mank gaan. Het ministère voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen stelde zich achter de zienswijze van de pedagogiische centra en gaf N.O.T. en N.T.S, opdracht tot een oplossing te komen. De basis werd gevonden en in een overeenkomst werd voor twee jaar besloten dat N.O.T. N.T.S. daadwerkelijk met uitzenden 2 den gaan beginnen. De NO.T. treedt op als uitvoerend lichaam van het gehele georganiseerde onderwijs, de N.T.S. als technische uitzendingstantie van het ge organiseerde omroepbestel. De eerstge noemde stichting heeft bij deze overeen komst op zich genomen de schooltele visieprogramma's te ontwerpen c scenariovorm samen te stellen. De N.T.S. zal de uitvoering en de produktie de programma's behartigen. Een en der zal geschieden in gelijk gedeelde verantwoordelijkheid en in nauwe derzijdse samenwerking. 1Vat kan TV. „Wat kan tv dat film niet kan een van de meest voorkomende vragen. De televisie kan goedkoper, sneller en actuelor produceren. De Stichting Ne derlands Onderwijs Film heeft destijds een 25 minuten durende educatieve film laten vervaardigen over de ontdekking van edelgassen. De produktie kostte f 82.000 Het geweldige nadeel van der gelijke films is de grote mogelijkheid van snelle veroudering. Vooral bij de natuurwetenschappen gaat de ontwikke ling vliegensvlug. Een continu-produktie van films voor onderwijsdoeleinden er niet. De televisie kan een uitzending over de ontdekking van edelgassen aan merkelijk goedkoper brengen dan f 82.000. Veel actueler ook, want aan anderhalve maand produktietijd voor een les twintig minuten heeft het N.O.T vol doende en het laatste nieuws kan dus op de voet gevolgd worden. Voor effectieve spreiding is bij film een zagwekende hoeveelheid kostbare pieën nodig. Bij schooltelevisie verval len de distributie-moeilijkheden. Boven dien heeft de televisie als plus-punt dat van de uitzending voor een naar ver houding zeer gering bedrag een telere- cording gemaakt kan worden. Deze re cording, en eventueel vermenigvuldigd, kan als film door de Nederlandse On derwijs Film in de filmcarthoteek wor den opgenomen. Gratis De schooltelevisie zal voor iedereen te ontvangen z()n. Elke school kan vry blijvend kijken. Het is de bedoeling var het N.O.T. aan de leerkrachten, die daar. belangstelling hebben, gratis uitvoerige handleiding beschikbaar te stellen. In samenwerking met het Cen traal Bureau voor de Statistiek wil het N.O.T. bovendien aan driehonderd scho len televisietoestellen, antennes, en alle andere benodigdheden ter beschikking stellen, ook al weer gratis. Voorwaarde zal zijn dat de scholen meewerken door gegevens en inlichtin gen te verstrekken aan de research-des- kundigen. Wie al de kosten hieraan ver bonden zal dragen is echter tot op dit moment nog niet opgelost. Wél gedekt zijn de kosten van uitzending (de hoog ste post) en de kosten van het bureau het N.O.T. Spoed vereist bij uitkeringen aan nazislaclitoffers Om na de inwerkingtreding van het algemeen verdrag met Duitsland en de daarvan deel uitmakende verdragen, waarvan de datum is bepaald op 1 augustus de ratificatie geschiedt op 1 juli zo spoedig mogelijk te kunnen overgaan tot het doen van uitkeringen aan nazislachtoffers, heeft de minister van financiën, prof. dr J. Zijlstra, de Tweede Kamer verzocht zo veel moge lijk prioriteit te verlenen aan de be handeling van zijn op 6 juni ingediend wetsontwerp. Dit beoogt wijziging van zijn begroting, om gelden voor deze uit keringen beschikbaar te krijgen. Dc be handeling zou naar de wens van de mi nister zo snel moeten geschieden, dat ook de Eerste Kamer het wetsontwerp nog voor het zomerreces zal kunnen af in zijn brief aan de Tweede Kamer, waarin hij op spoedige behandeling aan dringt, zegt de minister, dat hij reeds, zoveel in zijn vermogen ligt. maatrege len heeft genomen om te komen tot dc uitvoering van de bepalingen van het financieel verdrag, voor zover het be treft het doen van uitkeringen aan nazi- slachtoffers. Minister Zijlstra herinnert er in zijn brief aan, dat de rege-ring herhaalde ma len heeft verzekerd, dat zij het uitkeren van de aan nazislachtoffers toekomende bedragen zo veel mogelijk zal bespoedi gen.' 1 4-n 0/£, STES^®" Wie ooit dacht dat sterk en mooi bij een kous niet kon samengaan, moet eens gauw de Jovanda CHARMING met naad of de Jovenda ROMANCE nylons geven, ondanks het buitengewoon sterke breisel, uw benen dat zo bewonderde, tere, mat glanzende waas. Ze zijn erinalle nieuwe Jovanda- kleuren en bezitten na tuurlijk ook de Skinfit rimpelloze pasvorml slechts WIE KIJK HEEFT OP KOUSEN KIEST Provincie heeft overschot aan vrouwen (Van een onzer verslaggevers) De provincie Zuid-Holland telde op 31 december van het afgelopen jaar 2.787.124 inwoners, waarvan 1.374.000 mannen en 1 413.124 vrouwen, een vrouwenoverschot van 39.000 dus. Dat blykt uit de thans verschenen staat, die de loop van de bevolking over Ï962 in deze provincie aangeeft. Vergelijking van de cijfers over vorig jaar en 1961 toont aan dat de bevolking in 's lands dichtst bevolkte provincie vo rig jaar met 31 400 personen is toegeno men. waarvan 16.356 mannen en 15.033 vrouwen. Die toename is niet veroor zaakt door vestiging, maar door geboorte. Er werden namelijk 27.594 mannen en 26.239 vrouwen geboren, terwijl er res pectievelijk 12.198 en 10.052 overleden. Dat wil zeggen dat er in totaal 31.583 personen meer wei-den geboren dan er overleden (15.396 mannen en 16.187 vrou- ven). In het afgelopen jaar vestigden zich >3.474 mannen en 60.288 vrouwen, maar :r vertrokken 62.505 mannen en 61.440 /rouwen. Er vertrokken dus 1212 vrou- ven meer als er zich vestigden, maar er /estigden zich 969 mannen meer als er 'ertrokken. Dat betekent dat er 183 per- onen meer uit de provincie vertrokken >is er zich vestigden. De wereldproduktie van schrijfmachi- ïcs is volgens president-commissaris Brok van dc Olympia Werke te Wil- lelmshaven in 1962 gestegen van 4.5 tot 4,9 miljoen stuks, ongerekend dc com munistische landen. Het Westduitse aam- 21 pet, het Amerikaanse 26. Italiaanse 13, Nederlandse 11, Britse 3 pet. West-Duitsland had 24 pet van de werelduitvoer. Nederland 21 pet, Italië 20 pet, Engeland 10 pcL

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9