NIEUWE AANVOER Siinkist Geloof en toekomst vertrouwen in van het land Kennedy hakt de knoop door Jullie wilt alles veel te snel Ta eeft &oit£e Rechtse regering onder nieuwe formateur? Bonn weigert graanprijs te verlagen Zuivering van bloed 196 DONDERDAG 20 JUNI 1965 ir Conclusie na reis door Indonesië moeten veel meer proberen in een Oos terse huid te kruipen. Wij, Indonesiërs, zijn een verdraagzaam en lijdzaam volk, Ook als we weinig hebben en hoe- velen van ons hadden vroeger eigenlijk meer? zijn we tevreden. We leggen ons neer bij de dingen, die over heen komen. We zien er vaak zelfs vorm van kastijding in. Bovendien: wat voor kansen hebben we eigenlijk gehad? De revolutie is nog maar pas begonnen; hij moet nog worden geconsolideerd. Wij hebben ons moeten bewapenen te gen de rebellen en later tegen de Ne derlanders. Het economische en het fi nanciële front kunnen pas nu de nodige aandacht krijgen. Het zal misschien nog jaren duren, voor we er bovenop zijn. Maar het geloof en het vertrouwen in de staat wordt hierdoor niet geschokt. Gebrek Djakarta, juni Waar koerst Indonesië naar toe Of, minder doelbewust gesteld waar wordt het, door interne of externe krachten voortbewogen, naartoe gedreven Het is een vraag, die elke waarnemer in dit ïo enorm grote en immens rijke land zich herhaaldelijk stelt. Het is ook een vraag, die tot op zekere hoogte retorisch is, omdat het van gebrek aan werkelijkheidszin getuigt een duidelijk antwoord te Verwachten. alle mogelijke maatschappelijke la. -gen en groeper-ingen heb gevoerd, is ir ieder geval één ding helder op de voor. grond komen te staan. Het Indonesië var 1963, dat van Sabang tot Merauke reikt, dat door Soekarno als diens poli tieke schepping wordt gezien, dat door hebben aangetrokken om voor zijn vei ligheid te waken, als hij in een stadion, of op een plein wordt toegejuicht, is dat spontaan en niet door gangmakers uitgelokt. De kritiek hoor ik al: dit mag alle maal waar zijn, het staatshoofd van In donesië heeft de .grote massa van het volk óók bijna tot de bedelstaf ge bracht. Alles is schrikbarend duur ge worden. Een straatveger im Djakarta verdient per week minder roepiahs dan één ice-cream soda in Hotel Indonesia kost. Als er niet ge-oeroesd, of wel ge scharreld wordt, zou er honger geleden worden. De corruptie tiert welig, de ambtenaren verkopen hun gunsten, kort om: de economisch en financiële chaos is zo goed als totaal. Getallen Dat. zo zal men er ongetwijfeld aan toevoegen, heeft Soekarno tevens op z'n geweten. De staatsverplichtingen voor al die voor aangegane leningen in Mos- en Peking worden met astrono mische getallen geschreven. De staats begroting heeft geen gezonde balans. In de consumptie-sector wordt meer geïn vesteerd dan in de produktieve sector. Er zijn zoveel verschillende valuta waarderingen dat export alleen maar zin heeft, als er een koppeling aan im port bestaat. Voor de levering van agra rische produkten worden door de staat geen aanmoedigingen gegeven. De com municatie-moeilijkheden binnenslands zijn zó ontstellend groot dat rijst, die overal en op een zich steeds uitbrei dend areaal groeit, mede hierdoor ge ïmporteerd moet worden, wat een nieu we aanslag op de toch al zo lege deviezenpot betekent. Glimlach Het zijn argumenten, die ook ik voort- West beurtelings zoet en streng j durend heb laten horen. En ik heb wordt toegesproken, heeft geloof trouwen in de toekomst. Dit ondanks de teisterende inflatie, dit ondanks de ont stellende ontwaarding van het geld, dit ondanks het feit, dat de economi- en financiële maatregelen, welke nog toe getroffen zijn, moeilijk tot .ieve resultaten kunnen leiden. Principes Politiek gezien, is Indonesië het land USDEK: van de vijf essentiële pun- i het zogenaamde Politieke Mani fest (MANIFOL), dat veertien jaar na t begin van de revolutie, op 17 augus- 1959, publiek werd gemaakt. De :onstitutie van 1945 heeft er een plaats gevonden, het Indonesisch socialis- de geleide democratie, de geleide nomie en de Indonesische identiteit, irmee de mentale en de morele ka rakteristiek wordt bedoeld. MANI- OL wordt, in samenhang met USDEK, jsteeds weer ter tafel gebracht, en geldt jals het Mekka van de Indonesische po rtiek. De staatsideologie van Indonesië is le Pantja Sila, waarover ook vrijwel lagelijks gesproken of geschreven lordt. Evenals bij USDEK zijn vijf torincipes in het spel. De eerste heet ge loof in God, de tweede nationalisme, de jderde humaniteit, de vierde democra- i of souvereiniteit van het volk en de [vijfde sociale gerechtigheid. l het volk toegevoegd dat geen volk ter wereld rustig zou blijven, als het jarenlang on der gelijke omstandigheden moest leven. Waar ligt het breekpunt? zo heb ik gevraagd. Er is weinig of geen uitzicht. Wanneer is de tijd rijp voor een sa menbundeling van krachten, dadendrang, die het geluk vi zou kunnen vermeerderen, voor een so ciale revolutie, voor een opstand voor mijn part? Boven een kopje thee, of een glaasje limonade, heeft men mij glimlachend aangekeken. En ik voelde me dikwijls bedrukter worden dan de drukkend- me avond, die op een terrasje ei der een veel te zwak electrisch tje typisch kenmerk van een dat met huishoudkundige problemen worstelt werd doorgebracht. Zo snel Als men openhartig verder praat en het is opvallend hoe openhartig alle gesprekken in Indonesië verlopendan wordt gaarne toegegeven dat het aa top wel eens aan vakbekwaamheid breekt. Vooral aan economen en finan ciële experts, aan figuren als Lieftinck, Zijlstra en Erhard, die bewezen heb ben een staat op een gezonde leest kunnen schoeien, bestaat een enorme L hoefte. In het kabinet bijvoorbeeld heeft geen van de liefst zestig leden een ge- eigende opleiding om het hele grote complex van noodzakelijke sanerings maatregelen met vaste hand in de goe de richting te leiden. „We hebben een minister van een handel nodig", zei een Indonesisch za kenman wat wrang, „en geen handelen de minister". Potverteren ,,We zijn jaren aan het potverteren geweest", vertelde een ander, „zonder ons te realiseren dat we Rusland en China in harde valuta hadden terug te betalen. Als het roepiahs waren geweest, hadden we er gewoon een paar miljard aangemaakt.,.." Nóg dieper zijn de vragen gegaan. Geloven jullie niet dat de communisten belang bij een economische chac- u-1- ben? Zijn jullie niet van menii het een angstwekkend voorteken de PKI al twee miljoen leden telt, beter is georganiseerd dan welke andere par tij ook, en met de dag groter wordt? Ligt er, door de sociale onrust, die als nog kan ontstaan, geen omverwerping van het huidige regime in het verschiet? Is de mogelijke opneming van com munistische ministers in ae „binnenste kring" van het kabinet niet een ge dachte om van te huiveren, omdat de toenemende invloed van de PKI er dui delijk door wordt bewezen? Nationalisten Al weer was er bij al deze vragen diezelfde diepzinnige glimlach. Jullie, Westerlingen, zo werd er gezegd, heb ben te weinig vertrouwen in ons. Jul lie zijn, zonder veel reden, bang dat de rode vloedgolf via landen als Thai land, Cambodja en misschien wel Ma- lakka over Indonesië slaat, en pas voor de kust van Australië tot stilstand komt. Vergeet 't maar, Wij zijn volk van nationalisten, niet van munisten. Wij hebben een veel te gods dienstige aard om ooit in de extreem rode hoek gedrukt te kunnen worden. Als we zaken doen met Moskou en Pe king, als we ons door de Sovjet-Unie laten bewapenen, dan geschiedt dat op een zuiver zakelijke basis. Als we uit het Westen betere proposities hadden gekregen, dan hadden we onze vliegtui gen en schepen met in Rusland be steld en onze textielgoederen niet ir China. Wat jullie vooral in het oog moe ten houden, is dat de lijnen in het Oos ten veel minder scherp worden getrok ken dan die in het Westen. Het lang van goede betrekkingen met ze buren mag voorts niet worden derschat. Souverein Nee, zo ging het steeds weer ver der, Soekarno is geen communist, even min trouwens als een fellow-traveller. En de PKI, geloof ons nu maar, krijgt Koeien, die door hun bewaker gewassen worden bij een nog door de Nederlanders gebouwde spoor brug. Verboden —fsche Een partij, die de Pantja Sila niet inderschrijft hetzelfde geldt trou- ens voor MANIPOL-USDEK wordt ■rboden, of kan niet tot leven komen, vreemde omstandigheid doet zich dan voor dat de communistische PKI, ,a de nationalistische en socialisti- PNI de grootste partij in het land ^Btieet te zijn, zogenaamd met doelstel- ^■lingen werkt, welke in Moskou, en nóg meer in Peking, als bourgeois worden •angemerkt en daarom taboe zijn. Al dwalend door en al luisterend in Indonesië komt men al gauw tot de conclusie dat Soekarno, die -bij decreet thans tot zijn dood president zal blijven, geen van steun ontblote en bij de V macht van geweren regerende staats man is. Integendeel: Boeng Karno. zo- als hij zich graag door het volk laat noemen, is geliefd bij honderdduizen den en miljoenen. Men kent hem vaak Uitzonderlijke gaven toe waaa handig politicus en demagoog Iraffineerd gebruik van maakt mtu Ivecht om z'n sigarettenpeukjes en de limonadeglazen, waaruit hij gedronken 'heeft, omdat er een magische kracht Van uit zou gaan. Prestatie Wat Soekarno dan ook in al die ru ft1 moerige jaren van zijn bewind heeft be- I reikt, is beslist niet iets om zomaar aan I voorbij te gaan. Hij heeft in een door I meningsverschillen en opstandelingen- acties verscheurd land orde en rust ge bracht. Hij heeft door het invoeren van één Indonesische taal, het bahasa, gro tere eenheid en meer contactmogelijk heden in een Archipel van drieduizend eilanden geschapen. Hij heeft het na tionaal bewustzijn versterkt door een leger, een vloot en een luchtmacht op te bouwen, door zich voortdurend af te zetten tegen kolonialisme, neo-kolonialis- me, feodalisme en imperialisme, en door Nieuw-Guinea, of wel Irian Barat, in de schoot van het moederland te la ten terugkeren. V. Vrienden 6oekarno mag dan vijanden hebben, Wi heeft veel en veel meer vrienden. Bij mag een bataljon parachutisten Verse SUNKIST SINAASAPPEL1 en SUNKIST of'SK' CITROENEN zijn overal weer volop verkrijgbaar wettig gedeponeerd geen kans om een sociale revolutie te ontketenen, of naar de wapens te grij pen, zoals de fanatici van de Daroel Islam hebben gedaan. Het leger ii anti-communistisch: hetzelfde geldt onze politiemacht. En zo er com munistische ministers in de onmiddellij ke omgeving van de president komen taan iets waar wij vooralsnog in geloven, omdat die de Verenig de Staten zowel op het punt van de po litiek als op dat van eventuele lenin gen zou afschrikken dan gebeurt dat niet, omdat de macht van de PKI zo groot geworden is. maar omdat we het beginsel NASAKOM tot in zijn uiterste consequenties wensen door te voeren. Het hele volk is souverein; niet alleen de nationalistische en de religieuze groeperingen moeten aan de top zitten, maar ook de communisten, als ze ten minste een volksgroep van enig belang vertegenwoordigen. Corruptie Dan, bij voortduur, die laate, haast paradoxale vraag: Is het, gezien het feit, dat de corruptie een belangrijke bron van inkomsten voor een groot deel van de gewapende macht is geworden, onjuist te veronderstellen dat het le ger en de politie de grootste tegenstan ders van de financieel-economische r~ nering zullen zijn? Lopen juist de mi sen, die in Indonesië revolvers en n chinepistolen dragen, niet het risiko het rode kamp te worden gezogen, als oneerlijke handelingen streng zullen worden bestraft, omdat de basis van leven en werken weer normaal zal moeten zijn? Uitgesloten, wierpen m'n zegslieden me tegen. Wij, Indonesiërs, zijn nature geen corrupt volk. Velen ons denken bovendien ideëel. Als ei geknoeid wordt, dan moeten jullie dat maar vergeven. Zouden jvillie s- niet knoeien, als jullie met hard eerlijk werken nog niet voor het derde deel van de maand de kost zouden kunnen verdienen? Afgebakend Zo gaat Indonesië een weg, die vaak niet begrepen wordt, die afgebakend lijkt te zijn met rode knipperlichten. Als bezoeker realiseer je je dat je niet alleen kritiek, maar ook begrip moet hebben. Als bezoeker, die, vergeleken met de grote zelfkant van de Indone sische samenleving, in weelde baadt, voel je je bovendien vaak een poen, een schatrijke, helaas ook opvallende O.W.-er. Wat kun je er tegen doen? t er enige realiteit in het steeds eer terugkerend schuldbesef? In Indonesië wonen en werken thans geen akelig bevoorrechte Nederlanders voorrechte Amerikanen, Russen, Tsjechen, Fransen, Italianen, Oostduit sers enzovoorts. Vaag begrip Men zal moeten erkennen dat nar als die van Sharif, sultan Ham id van Pontianak en de nog steeds verzet plegende dr. Soumokil nog maar als vage begrippen voortbestaan. Men zal er aan moeten wennen dat de revolutie slechts de bovenlaag van het volk ma terieel voordeel heeft gebracht. De gro te massa zal het voorlopig nog met politieke injecties moeten doen, die Moge de krachtige ontplooiing st onderwijs dit tegelijkertijd rijke rmc land ten voordeel strekken. Mo- ïn er stromingen ontstaan, welke in slagen het Indonesische volk naast de vrijheid ook de welvaart te brengen. Rusland weigert kernwapens aan Egypte Het onafhankelijke Israëlische blad Maariv meldt dat de Sowjetunie een Egyptisch verzoek om hulp bij de ont wikkeling van kern- en andere moderne wapens heeft afgewezen. Maariv, dat betrouwbare w-aarnen aanhaalt, schrijft, dat de Sowjetunie Egypte van „vrijwel onbeperkte hoeveel heden" conventionele wapens voorziet. Volgens het blad heeft maarschalk Aimer, de vice-president van de Verenig de Arabische Republiek, die een bezoeik aan Moskou heeft gebracht, om Russische hulp gevraagd bij de ontwikkeling atoomwapens en geleidesystemen voc raketten, waaraan Duitse geleerden op het ogenblik in Egypte werken. De droom van stoere fietsers om van Dene marken naar Nederland en België of andersom op een eigen fietspad te kunnen rijden, zal mis schien in vervulling gaan. De verkeersdirecteur van Münster, zelf een fiets- enthousiast heeft name lijk met de Deense lei der van het toeristen- wezen gepraat over de mogelijkheid van aan leg van een fietsweg van Viborg in Denemarken naar Bremervörde in Nedersaksen. Deze weg zou dan doorgetrokken kunnen worden tot de Nederlandse en Belgi sche wegen. ft Burgemeester O. de Boer van Schiermonnik oog heeft gisteren de oud-R.A.F.-piloot Robin son uit Derbyshire en zijn vrouw en twee doch ters ontvangen. De heer Robinson is op Schier monnikoog geen onbeken de: op 31 oktober 1941 werd hij namelijk door de Duitsers iboven het eiland neergeschoten. Hij heeft enige tijd op het eiland gevangen gezeten. I Artsen van een zieken huis op Curacao trach ten op het ogenblik het volledig herstel te be werkstelligen van een elf dagen oud jongetje, dat lijdt aan tetanus. Een behandeling in een ho- gedrukkamer, zoals nu wordt toegepast, heeft op Curasao al enkele ma len succes gehad. I Drie, tot dusver onbe kend gebleven personen hebben eergisteren het bijenmonument wegge haald, dat sinds vorig jaar het dorpsplein in Renkum sierde. Omwo nenden wisten te vertel len dat 's middags om streeks vier uur drie jon gemannen met een be stelauto het plein opre den en met enkele hand grepen de draadplastiek van het voetstuk verwij derden. Zij sloegen geen alarm omdat zij dachten dat het hier een onder houdsbeurt betrof. ft Dat telt aan. De 31-ja- rige mevrouw Genovese in Grenoble, wier gezin van negen kinderen reeds drie tweelingen telde, heeft gisteren het leven geschonken aan een drieling, allen jon gens. Program burgerrechten Voorstel aan het Congres President Kennedy heeft giste- m bij het Amerikaanse Congres zijn uit vijf punten bestaand pro gram voor burgerrechten inge diend. Het voorziet volgens de president in de meest verant woorde, redelijke en dringend j noodzakelijke oplossingen van dit probleem. Gelijkheid De hoofddoeleinden van het program zijn bestemd om de negers gelijke be handeling als de blanken te verschaf fen in openbare gelegenheden als hotels, theaters en ontspanningsterreinen, om de rassenintegratie op de scholen te be spoedigen, om een billijke en volledige werkgelegenheid te verschaffen, om op federaal niveau een dienst in te stellen voor betrekkingen tussen gemeenschap pen, die zal samenwerken met plaatse lijke groepen en om federale steun te verbieden voor enigerlei program of ac tiviteit, waarbij rassendiscriminatie wordt toegepast. begraven. Op Arlington worden ve teranen der Amerikaanse trijdkrachten ter aarde besteld. Vele bekende Ameri kanen liggen er begraven. Incidenten In Washington deed zich nog een inci dent voor waarbij een blanke soldaat werd gedood. Aanvankelijk werd bericht dat hij door negers was doodgeranseld. Later bleek, dat er van een verkeerson geval sprake was geweest. In Gadsden Alabama) werden 400 negers gearres teerd. nadat zij hadden gedemonstreerd. Beroep Kennedy zei, dat het rassenprobleem iet in de straat kan worden opgelost. Hij voegde er echter aan toe, dat de kortgeleden gehouden demonstraties ren voorgekomen, omdat het onrecht uit hoofde van rassenonderscheid reëel is er geen andere oplossing in zicht i: Hij waarschuwde tegen demonstraties die tot gewelddaden kunnen leiden, door dat het grote probleem nu aan het Con gres is voorgelegd. En hij deed eer roep op alle leiders van de gemeen schap, zowel zwart als blank, om uiterste te doen tervermindering va spanning en zelfbeheersing aan de dag te leggen. Verhit debat Verwacht wordt, dat het program var Kennedy een verhit en opgewonden de bat van vele weken in het Congres zal veroorpnken. Vooral wat betreft de ge deelten betreffende discriminatie bij openbare gelegenheden, die particuliere eigendom zijn en betreffende een ver bod van federale steun aan activiteiten, waarin discriminatie voorkomt. Niette min wordt aangenomen, dat het Congres na een parlementaire titanenstrijd uit de bus zal komen met een aantal krachtige en uitvoerbare wetten. Evers Gisteren is ook Medgar Evers, de te Jackson vermoorde leider van de afde ling Mississippi van de Vereniging vooi de vooruitgang van gekleurde Amerika nen, op de nationale begraafplaats te Arlington bij Washington met militaire Nenni kreeg vertrouwensvotum De politieke toestand in Italië wordt steeds verwarrender. Pie- tro Nenni die eergisteren aftrad als leider van zijn socialistische partij, heeft gisteren een overwin ning behaald op een vergadering van het centrale comité van zijn partij. Hij kreeg een vertrouwens votum en daarmee zou een forma teur dus ook weer kunnen rekenen op parlementaire steun van de Nenni-socialisten wanneer een links gerichte regering zou wor den gevormd. President Segni heeft echter inmid dels een nieuwe formateur benoemd: Giovanni Leone, voorzitter van de Italiaanse Kamer van Afgevaardig den en ook christen democraat, even als de vorige formateur Moro. Leone heeft de vrije hand gekregen. Geruchten willen dat h(j zich zou wll- n wenden tot rechtse liberalen die by de laatste verkiezingen hun zeteltal heb ben verdubbeld. Daarmee zou het expe riment van de opening naar links, door premier Fanfani begonnen, slechts een kort leven zün beschoren. Temeer omdat de overwinning van Nenni hij kreeg een vertrouwensvo tum van 40 stemmen voor bij 2 onthou dingen en 33 tegen in een motie waarbij volledig vertrouwen werd uitgesproken in een centrum-links Tegering op de Srocommu nisten in zijn partij twijfel eeft gelaten over de blijvende steun van de socialisten aan de regerinig. Immers, de partij erkent zelf dat er grote ver warring heerst. Het centrale comité heeft besloten het voor de volgende maand vastgestelde partijcongres te versdhudven naar oktober. Hierdoor krijgen de strijdende partijen binnen de partij 'gelegenheid hun geschil len uit te vechten. Het betekent echter ook dat de politieke verwarring tenmin ste nog drie maanden zal blijven voort duren. En zolang kan Italië niet wachten. Het werd al eerder betreuiid dat geen rege ring is gevormd, vooral ook in verband met het aanstaande bezoek van Kennedy Italië. Men acht het belangrijk dat de Amerikaanse president kan spreken met een premier die kan rekenen op ~zo breed mogelijke steun dn (het parlement uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop West-Duitsland heeft aan het landbouwbeleid van de gemeen schappelijke markt een zware slag toegebracht, tenminste al« de Duitsers him afwijzende hou ding tegenover een verlaging van de graanprijzen niet veranderen. De Westduitsers berekenen de hoogste prijzen voor granen, Bel gië en Luxemburg doen het iets minder hoog, maar vooral voor Frankrijk en Nederland is het belangrijk dat een verlaging tot stand komt. Het doel van de Euromarkt is om voor basisprodukten, zoals granen, een enkele prijs vast te stellen en alle hin dernissen voor de onderlinge handel in agrarische produkten weg te nemen. De Westduitsers weigeren ook om nu of het volgend jaar stappen te doer, voor het bepalen van een standaardkwaliteit. Deze houding wekt de wrevel op var» de Franse minister van landbouw Pisani. die de Westduitsers kwaad toevoegde: „Wat doen we eigenlijk in Brussel in dien we geen enkele vooruitgang boa ken?" Pisani liet de waarschuwing ho ren dat een en ander een fataal effect kan hebben op de komende Kennedy- ronde voor de tariefonderhandelingen. Pisani merkte op, dat „dezelfde men sen die nu de zaken blokkeren, in Ge neve wilden dat wy een liberale hou ding aannamen", daarmee op Duitsland doelend. Het besluit van de Duitsers zal onge- twyfeld zijn beïnvloed door de houding van de invloedrijke boerenstand. Dat geldt ook voor de kwaliteitsverbetering die zij weigeren aan te brengen, uit vrees voor een belangryke daling vaa het inkomen van de Duitse boeren. Het gevolg van dit alles is dat Bel gië en Luxemburg nu ook geweigerd hebben hun prijzen te verlagen, tot grote teleurstelling van de Fransenen van de Nederlandse minister van land bouw, Marijnen. worden aangetrokken door de pro- leucocyteij ten goede de stofwisseling Zou dit juist zijn, dan moesten ook bacteriën en zich dan in drommen andere vet-oplossende stoffen, naar de plaats des onheils spoeden alcohol, chloroform, benzol, terpen- dwars door de bloedvaatwanden tljn, kamfer, perubalsem, boterzunr heen. Met de indringer wordt korte propionzuur enz. een soortgelijke de phagocy- ten, of eetcellen. De verterende functie van de pha- gocyten blijkt een tere aangelegen heid te zijn, want door allerlei om standigheden en verhoudingen kan dit vermogen zeer TOCH IS HET ZO! Sprekend zijn in dit verband de re sultaten met chlo roform, dat in een oplossing van 1 op 100.000 het procee bevorderd, In een oplossing van 1 op 20.000 remmend werkt en by 1 op 800 de witte bloed- versterkt of verzwakt worden. Een cellen zelfs geheel verlamt. Propion- het vermogen van de witte bloedli- cyten. terwyl een oplossing van 1 op chaampjes om bacteriën te verteren, tien miljoen bevorderend werkt. Deze verschijnselen brachten wij- De waardevolle militie ln ons bloed len prof. Hamburger te Groningen die voor inwendige zuivering en op- op het denkbeeld de werking van jo- ruiming zorgt en de strijd aanbindt doform te toetsen. Deze stof ls im- tegen binnengedrongen vijanden, rea- wondverloop en het genezlngsproci oefent. Daarom onderzocht deze hoogleraar iodoform op do Invloed held die deze stof oefent op het verte- conclusies getrokken kunnen worden, ringsproces en verkreeg een positie- ve uitkomst. Dit verschijnsel meen de hij te verklaren door aan te ne men dat jodoform het vetvllesje tijd wederom de aandacht trekt. En weet n dat de bezinklngssnel- het bloed, waaruit bepaalde hernieuwde ontdekking uit de oude tijd Is? Daarover een volgende keer! Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5