Helft van metaalwerkers deelt in bedrijfswinst handiger dan ooit' Geef eens boven vermogen voor jubileum N.B.G. Samenwerking architect kunstenaar bij kerkbouw HOGERE PREMIES VOOR ZIEKTEVERZEKERING Een woord voor vandaag Bij evangelisatie gaat het nu om enkeling Kardinalen trokken zieli terug voor pauskeuze Leidingwater hard als steen en toch Lof voor beleid van Chr. politie-ambtenaren bond DONDERDAG 20 JUNI 1963 Voorzitter Peters van C.M.B. (Van onze soc.-econ. redactie.) |van de meeste van deze actiepunten een regelmatige economische groei noodzake- VAN de ongeveer 500.000 werk-!1'* >s- De werknemers zullen echter i i - steeds duidelijk moeten delen in de stij- nemers in de groot- en klem- ging van het nationale inkomen, terwijl metaal- en in de elektrotechnische van de^erknemei^ ™en8 v^n^rote^e industrie geniet thans plus minus tekenis zijnde volledige werkgelegenheid de helft een jaarlijks aandeel in de j niet met een te lage prestatie honoreren, gemaakte ondernemingswinsten opi Jee basis van een winstdelingsrege- op dit punt leeft er bij vele leden een ling. Dit winstaandeel varieert jgroot ,fevoel van onbehagen, aldus de j voorzitter, van drie tot tien procent met een Het arbeidsklimaat wordt voor een gemiddelde van ongeveer Vijf pro- belangrijk deel bepaald door de ^bestaam cent. Deze cijfers werden vanmor- nmp""pr n" n'pn pn onr gen bekend gemaakt door de voor zitter van de Christelijke Metaal- bedrijfsbond, de heer H. Peters, bij de opening van de tweedaagse algemene vergadering, die de C.M.B. vandaag en morgen in Arnhem 'houdt. In zijn openingsrede constateerde de voorzitter, dat er van jaar tot jaar vooruitgang in de arbeidsvoorwaarden is te bespeuren, doch hij sprak daar~ bij de verwachting uit, dat verdere verbeteringen vermoedelijk wel wat geleidelijker tot stand zullen komen dan in de periode 19561962 het geval is geweest. Voor de komende jaren le ven er bij de C.M.B. o.m. de volgende wenfsen: voortgaande verhoging van lonen en salarissen, waarbij de positie der laagstbetaalden scherp in het oog ge houden wordt: uitbreiding van de vakantierechten tot ten minste 15 werkdagen len, waarvan zoveel mogelijk twee werkweken aaneengesloten snipperdagen; vergroting van de vakantietoeslag tot 6 procent: verkorting van de arbeidstijd tot 8H uur per dag en 42>,i uur per week; jb Betroost verhoging a.o.w.-pensioen tot 3250 |£n ■f mncinfln Inl trttaal 711 de Inkomensverhoudingen behandeling van de werknemers m.D.t. de gang van zaken in onderneming en bedrijfstak. Het gevoel van onbehagen vloeit voort uit het feit, dat men niet wezenlijk als mede-bedrljfsge- noot te worden erkend en reëel bij de gang van zaken In de onderneming te worden betrokken. KAPITAAL EN MENS ..Wanneer deze ondernemers zich dan verzetten tegen één cent loon of één vakantiedag meer, is de boot pas goed aan en het gevoel van onbeha gen volkomen. En dan kan niet wor den verwacht, dat de werknemers blaken van arbeidsbereidheid", zo zei de bondsvoorzitter. Indien de werkgevers een grotere bereidheid tot werken wensen, dan moeten zij zor gen voor een gezond arbeidsklimaat. Wij verwachten daarom van hen, dat zij met voortvarendheid zullen mee werken aan de totstandkoming van betere inkomensverhoudingen. Ook moet de werknemers volledige ope ning van zaken op economisch gebied worden gegeven." met aanvullend pensioen tot totaal 70 firocent van de verdiende lonen en sa- arissen (welvaartsvagt) opneming van de beambten in het pensioenfonds van de metaalnijverheid; algehele opheffing van het gemeente- klasseverschil; voortgaande verbetering van bestaan de winstdelingsregelingen en uitbrei ding daarvan, waarbij het vraagstuk van bezitsvorming door deelhebbing in de ingehouden winsten mede de aan dacht moet hebben. De heer Peters zei zich er van be wust te zijn, dat voor de realisering ARBEIDSKLIMAAT ..Deze werknemers wijzen op de gro te offers, die de werknemers zich na 1945 t.b.v. onze nationale economie heb- i stellen daartegenover rechtvaardige verdeling nationale vermogen, dan de helft in bezit is van slechts 0.6 procent van ons volk. Soms bestaat indruk, dat de ondernemers zich »r inspannen voor het dividend van de aandeelhouders dan voor de positie van de werknemers. En heel sterk leeft het gevoel dat het kapitaal hoger wordt gewaardeerd dan de mens, die het werk doet aldus de heer Peters, die hierover verder zei, dat de cumulatie van functies inkomens vele werknemers een doorr het oog is. Zij wijzen dan op het feil dat vele directeuren ook commissaris één of meer ondernemingen, zij naast het veelal hoge sa laris nog eens duizenden guldens, al of niet vrij van belasting incasseren. Intussen verheugde de heer Peters zich over. dat ook in werkgeverskring de noodzaak en betekenis van eco misch overleg met de werknemers hun organisaties steeds meer wordt gezien. Hij sprak de wens uit dat de grotere openheid spoedig tot uiting kan komen in een publiekrechtelijk bedrijfs orgaan. GASTEN De Chr. Metaalbedrijfsbond heeft in deze twee dagen een stevig werk-agen- dum af te handelen, waarbij ook het rapport ,.De C.M.B. in het zoeklicht" in bespreking komt. Onder de gasten be vinden zich ook afgevaardigden van de zusterorganisaties in België. Zwitserland. Oostenrijk en Italië, alsmede van de In formatiedienst der E.GK.S. te Luxem burg. Allen werden in hun eigen taal door de voorzitter verwelkomd. De C. M. B. heeft thans 35.600 leden, waarvan 29.800 handarbeiders en 5.800 beambten. De bond beschikt over stuurders. 150 jaar Ned. Bijbelgenootschap Wat is bijbel u inaard? (Van onze kerkredactie) Vorig jaar hebben we met succes de slogan gevoerd ,,Wie een bijbel heeft, een bijbel geeft", Ik zou nu de vraag willen stellen: ,Wat is uw bijbel waard?". Geef naar vermogen, beslist niet be neden vermogen, en als het kan voor het jubileumfonds maar eens boven vermogen. Het hier- Doven aangehaalde zijn maar een paar zinnen uit een gloedvolle propagandarede van ds. J. H. Sil- ievis Smitt, algemeen voorzitter van het volgend jaar 150 jaar bestaande Nederlandsch Bijbel- C.M.B. voelt niet voor verlenging c.a.o. tot april '64 (Van onze soc.-econ. redactie) De Christelijke Metaalbedrijfsbond voelt er voorshands weinig vooi c.a.o.'s in de metaalindustrie te lengen, zo bleek hedenmorgen uit de openingsrede van voorzitter H. Pe ters in de algemene vergadering van de C.M.B. te Arnhem. De heer Pe ters reageerde op de onlangs gedane uitspraak van ir. K. v. d. Pols, voor zitter van de afdeling sociale zaken van de Federatie Metaal- en Elek trotechnische Industrie, dat verlen ging van de c.a.o.'s tot 1 april 1964 ernstige overweging verdient. „Zover zijn wij nog niet", aldus de C.M.B.-voorzitter. ..Voorlopig wachten we het najaar af. Mocht echter aan een verlenging van de c.a.o.'s niet te ont komen zijn. dan verwachten wij. dat de werkgevers deze op royale wijze zul len honoreren". De heer Peters zei het gewenst te achten, dat de Stichting van de Arbeid spoed betracht met de vaststelling van het beleid t.a.v. de generieke arbeids voorwaarden, w.o. verlenging van de kantie en verdere verkorting van d< beidstijd, omdat daardoor de c.a.o. de metaalindustrie mogelijk móeten den verlengd. Daartoe zien wij ons ver niet genoodzaakt, zo zei de heer Peters. Met het verlangen om op basis S.E.R.-prognoses voor langere termijn tot meerjarige c.a.o.'s te komen kon hij geheel instemmen. Hij achtte dat in het belang zowel van de werknemers als van de bedrijven, wat betreft het doorvoeren van een bepaald program van sociale verbeteringen en de be- drijfsrust genootschap. Vooral na wat de bezoekers van de jaarvergadering hadden kunnen zien, door middel van film en dia's over het werk van het genootschap, vond ds. Sillevis Smitt het nodig, de vergadering aan te sporen het jubileumfonds eens groots op te zetten. Op de 149ste jaarvergadering van genootschap, die gisteren in Amsterdam werd gehouden, zijn de plannen. r bekend, uiteengezet voor de ring van het 150-jarig bestaan. In 1964 zal de aartsbisschop van York, als gast heer van het Nederlandsch Bijbelge nootschap, vele vooraanstaande perso nen in de wereld van de Verenigde Bij belgenootschappen in Nederland ontvan gen. Men zal dan gezamenlijk de ver schillende vraagstukken op het gebied van de bijbelverspreiding over de wereld bespreken. En dan het jubileumfonds. Vooral door het ontstaan van een dubbele taak. nu Indonesië weer bereikbaar is ook voor Nederlandsch Bijbelgenootschap, er met Kameroen twee arbeidster- •n, kampt het genootschap met een nadelig saldo en een tekort aan liquide middelen. Deze zware taak, door God gegeven, zullen we mede door het ju bileumfonds moeten zien te volbrengen, aldus de algemeen secretaris mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Seroosker- ken. Ook de algemeen penningmeester A. Rutgers was van mening dat het kapitaaltekort, van enige tonnen, mede door het jubileumfonds wel was op te heffen. Verkiezing Op de jaarvergadering is ook voor- ien in diverse bestuursfuncties. Me- touw C. W. van de Vorm-Schuurman. te Rhoon. werd als hoofdbestuurslid ge kozen en herkozen werden mej. mr. J Rutgers en de heer C. P. Starre veld en prof. dr. W. C. van Unnik. De heer J. B. Samson werd als provinciaal ?"enwoordiger in het hoofdbestuur herkenen en gekozen werd ds. O. S. Cazemier, te Dalfsen. In de middagvergadering kregen de aanwezigen een uitstekend beeld van de situatie in Hongkong door middel van de door de „American and Canadian Bi- Een goed idee. Strips van twee! •ASPRO' is thans verpakt in rose cellofaan in strips van twee tablet ten, de juiste dosering om U snel van Uw pijn af te helpen. Vertrouw op 'ASPRO' de veilige doeltref fende pijnstiller, want U weet het ,...2 'ASPRO's èn... U bent weer fit! Zo drukt U het tablet uit het stripje... hoofdpijn, verkoudheid, griep...? 2 'ASPRO'%-èn..M6enCkfeebfit/ In 1964 hoopt De prof. dr. G. van der Leeuwstichting het tien jarig bestaan te vieren. Ter ge legenheid van dit tweede lustrum zal de stichting zich wagen aan een belangrijk experiment op kerkbouwgebied. Van 15 april tot 15 mei zal in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam een expo sitie worden gehouden, waarvan een van de brandpunten zal zijn het openbaar maken van de resul taten van een meervoudige op dracht, welke binnenkort zal worden gegeven aan een aantal architecten en beeldende kunste- Met 1 augustus Een groep van 35 particuliere verzekeringsmaatschappijen heeft als gevolg van de stijging van ziekenhuistarieven en van de ho noraria van medische specialis ten, besloten de premie ziekte kostenverzekering te verhogen met ingang van 1 augustus. En kele maatschappijen die niet tot de betrokken groep behoren zul len hetzelfde doen. De premieverhoging zal al naar ge lang de omvang van de verzekering, de plaats van inwoning en de verze kerde klasse van de zlekenhuisverple- ging, variëren van ongeveer tien tot twintig procent en zal voor nieuwe verzekeringen met ingang van 1 augustus van kracht worden. Voor de bestaande verzekeringen gaat de verhoging in bij de eerste premiebe taling na 31 juli, in een groot aantal gevallen eveneens op 1 augustus. De betrokken groep verzekeringsmaat schappijen biedt een verzekering tegen de kosten van geneeskundige verzorging op kostprijsbasis, A - - worden verzekerd de kosten verpleging in een ziekenhuis, ongeacht voor deze verpleging geldende kosten. De verzekeringsmaatschappijen, die kostprijsverzekeringen sluiten hebben zich het recht voorbehouden, de premies aan de kosten der geneeskundige ver zorging aan te passen. Het huidige premieniveau van de ver zekeringen is gebaseerd op de zieken- huistarieven en het niveau van de ho noraria op 1 augustus 1961. KOSTENSTIJGING De verzekeringsmaatschappijen heb ben een onderzoek ingesteld naar dc stijging van de kosten. Van 1 augustus 1961 tot 1 januari 1963 zijn de verpleeg- prijzen in de verschillende klassen van de ziekenhuizen gestegen met 20,6 tot 24.4 pet. In de grote steden en met 26,3 tot 33,7 pet. in de overige gemeenten. De stijging van de specialisten-hono raria en de zg. bijkomende kosten van ziekenhuisverpleging (gebruik van ope ratiekamer, laboratoriumonderzoekin gen. medicijnen e.d.) vertonen een over eenkomstige opwaartse beweging die op sommige onderdelen de stijging der kenhuistarieven zelfs overtreft. Het aantal ziekenhuisopnemingen per 1000 inwoners wordt voorts steeds gro ter en het aantal verwijzingen door huis artsen naar specialisten neemt eveneens toe. Het intensiever gebruik van nieuwe en dure medicamenten bleek eveneens een sterke kostenverhogende factor te zijn. aldus deze verzekeringsmaatschap- dat onder pijen. OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek uw vakantieadres VIA DE UIT DE KRANT GEKNIPTE BON die wij regelmatig op de ble Society" uitgebrachte film crowded ways". Ds N. W van der Bent, onlangs uit West Irian tijdelijk terug-! gekeerd, vertelde het een en ander over de bijbelverspreiding op dit eiland. Hij vertelde onder meer dat een papoea er 9 gulden voor een bijbel moest neer tellen. terwijl een Hollandse bijbel er slechts zes gulden kostte. Dit voorbeeld illustreerde de offers die sommige pa- poea's moeten brengen om Öe bijbel in handen te krijgen. Ook ds. Y. Schaaf, uit Kameroen, vertelde hier van zijn werk in Afrika. Hij bracht de dank over van de bewoners van Kameroen dat het Nederlandsch Bijbelgenootschap de moed gehad heeft daar te beginnen. Verantwoording Vooral ook na wat er was gehoord en gezien, riep ds. Sillevis Smitt zijn gehoor op door te geven de rijkdom die we hier in Nederland hebben. „We zullen de verantwoording moeten aanvaarden anders staan we niet vrij tegenover God De kans. de opdracht, het voorrecht en de roeping die we hebben zullen we moeten benutten", aldus ds. Sillevis Smitt. Uit het jaarverslag van het Neder landsch Bijbelgenootschap blijkt dat er in het verslagjaar 15.277 bijbels, 25.000 Nieuwe Testamenten en 75.200 andere uitgaven werden gedrukt. Voor Indonesië kwam een oplaag van 10.150 Nieuwe Testamenten in het Kamberaas gereed. Bovendien werden nog 30.000 evangeliën gedrukt. Voor Kameroen kon een begin den gemaakt met het zetten van Nieuwe Testamenten, nl. in het Fulani en het Moudgoum. en van een 2-talige uitgave van het Johannes-evangelie in het Bafia. Wat de bijbelvoorziening in Neder land betreft: in het verslagjaar wer den 222.902 gebonden bijbels en bijbel gedeelten verkocht, tegenover 220.625 exemplaren in 1961. Ook de Rijdende Bijbelhuizen bewij zen hun net. Via deze bijbelhuizen werden in 1962 31.168 protestantse en 6.114 r.k. uitgaven verkocht (vorig jaar resp. 23.450 en 2.514 exemplaren). De wijn is op. De feestvreugde op de bruiloft te Kana dreigt minder te worden. Here, zij hebben geen wijn! En dan het vervolg: „Zijn moeder zeide tot hendie bedienden: Wat Hij u ook zegt, doet dat!" (Johannes 2:5). Misschien hebben zij de schouders opgehaald en gedacht: Goed dan, we zullen wel zien. Wat zóu Hij kunnen zeggen? Ja, wat zou Hij kunnen zeggen. Hij zegt iets wat niemand had verwacht en waar niemand zo op het eerste gezicht eniq nut in ziet. Feitlijk is het te dwaas om het te doen, maar j| laten ze het maar doen. De mens wiens wijn op is heeft van niemand anders heil te verwachten dan van Hem, Die Zijn bloed heeft gegeven om die mens te redden. Hij kan maar alleen tot Jezus gaan en zeggen: Here, de wijn is op, hier sta ik met lege handen, met J niets anders dan met een leven, dat helemaal verknoeid is. Dat is het begin. Het hart is uitgestort. Maar dan! Wat Hij u zegt, doet dat. Dat is het vervolg. Doen wat Jezus zegt. Niet blijven stilstaan met het uitstorten van het hart. Nee, luisteren en Zijn opdracht uitvoeren. Hoe vreemd die ook kan zijn. Ds. Veldkamp tot ds. Leep Concilie niet oj korte termijn? ken van een ontwerp voor de nieuwe kerk op het terrein van het oplei- dings- en vormingscentrum „Kerk en Wereld" te Driebergen. In de advies commissie-jury hebben inmiddels zit ting genomen de architecten prof. ii H. Brouwer, J. B. Bakema en C Rietveld samen met de beeldende kunstenaar Christiaan de Moor en theoloog prof. dr. C. W. Mönnich. Zij zullen de opdracht formuleren en de keuze van de medewerkers bepalen.. Begin 1964 zal de commissie de resul taten beoordelen. Het is herhaaldelijk geconstateerd, dat de relatie tussen ar chitect en beeldende kunst en van beel dende kunstenaar met architectuur uiterst zwak en kwetsbaar is gewor den. De vraag, of dit zo moet blijven, of er geen integratie nodig is, laat de geesten niet los. De Van der Leeuwstichting heeft daarom gemeend dat deze situatie een hoogst interessante kans biedt om helpende en stimulerende initiatieven te en t.a.v. een hernieuwde ontmoe- tussen architectuur en beeldende kunst. De kans werd geboden een kerk- nte te laten ontwerpn voor „Kerk Wereld", waarbij een aantal zo we zenlijke zaken aan de orde komen, dat het duidelijk was. dat deze opgave niet an een architect alleen moet worden erstrekt. maar aan een team van hen •n een of meer beeldende kunstenaars. Degenen die zullen worden uitgeno digd. wordt gevraagd tot een gezamen lijke conceptie te komen. Het feit, dat architect en beeldende kunstenaar sa men komen tot een conceptie, houdt niet in. dat deze kerk met bijvoorbeeld plas tieken of gebrandschilderde ramen zal worden versierd. TEAMVORMING Het gaat allereerst om het geheel van ruimte en licht, waarvan architect Rietveld onlangs opmerkte: „Wij g»an ntet een teamvorming op deze wijze voor onze architectuur geheel nieuwe wegen ln. Het zou wel eens een wending kunnen betekenen!" Het is nog niet bekend, welke ar chitecten en beeldende kunstenaars zijn uitgenodigd, doch het bestuur van de Van der Leeuwstichting hoopt zo ze ven ontwerpen te ontvangen. De resul taten van dit belangrijke experiment zullen waarschijnlijk t.z.t. in boekvorm verschijnen. De totale kosten worden geraamd op 35.000. Hiervoor zijn bij enkele fondsen, o.m. het Prins Bern- hardfonds, subsidies aangevraagd. Vandaag zijn de kardinalen be gonnen aan hun eerste stemmingen voor een nieuwe paus. Er zal vier maal per dag worden gestemd en de nieuwe paus heeft, volgens een officiële mededeling van het Va- ticaan, 54 stemmen nodig om gekozen te worden. Gisteravond werden de deuren van de Sixtijnse kapel achter de ruggen van de kardinalen gesloten. Reeds eerder hadden zij een mis bijgewoond, waarin monseigneur Amleto Ton- dini de traditionele rede hield ge titeld: „De verkiezing van een paus". Daarin wordt uiteengezet wat de kerk op dat moment in de geschiedenis no dig heeft. Volgens Tondini zijn de voor naamste opdrachten van de nieuwe 2. Arbeid voor de vrede en het weder zijds begrip tussen de volkeren. 3. Hervatting van het door de dood de paus afgebroken concilie. Concilie Letterlijk zei Tondini: „Het is aan paus. die door u, eminente vaderen, uit uw midden wordt gekozen, om het juiste tijdstip te bepalen voor de hervatting van het grote concilie. Het zal echter in het bijzonder aan hem zijn om vast stellen en te beoordelen, of de een politiek van wantrouwen en .'s. Dit moet in het bijzonder '£"ewe- worden aan de materialistische op vattingen die de waardigheid van de menselijke persoon verstikken en het relativisme dat de wezenlijke eenheid der mensen negeert. Om deze valse ideologieën en de gevaren daarvan te gen te gaan moet men terugkeren tot de door de kerk van Christus onderwe- 'oeginselen, de enige waarop broe derlijk en duurzaam begrip onder de sen gevestigd kan worden. (Van onze kerkredactie) De massa staat niet meer op ons te wachten. Het evangelisatiewerk wordt steeds moeilijker. Vandaag gaat het in de eerste plaats om de enkeling die door God wordt ge zocht. Deze woorden sprak de vrij- evangelische predikant uit Hilver sum ds. D. W. Veldkamp tot ds. H. C. Leep in een dienst te Gorin- chem, waarin ds. Leep bevestigd werd tot tweede predikant voor de binnenlandse zending. Deze predikant, die zestien jaar in Rot terdam gestaan heeft, krijgt tot taak de verstrooide vrij-evange- lische leden pastoraal te bearbei den en te evangeliseren in de zuidelijke helft van ons land. Ds. Veldkamp, die voorzitter is van de commissie voor de binnenlandse zending van de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten, bevestigde ds. Leep met een tekst uit Handelingen 8. waar de engel tegen Filippus zegt: Sta op en ga heen. Filippus had een periode vah veel ze gen achter de rug. We kunnen zelfs wel zeggen dat er in Samaria, waar hij had gewerkt sprake was geweest van een geestelijke opwekking. En dan komt in eens de stem van God die deze evange list oproept om heen te gaan. Denk er aan, zo zei ds. Veldkamp, het werk in het Koninkrijk Gods hangt niet af van de prediker. Filippus werd uit het druk ke leven van Samaria weggeroepen om een eenzame weg te gaan. Zekerheid Hij ging die weg zonder garanties van een goed inkomen, zonder zekerheid. De ene zekerheid die de prediker kan kennen is: Ik ben in Gods weg. Want 'dan is hij daar voor Gods rekening. Ds. Veldkamp meende dat juist dit ge deelte uit de bijbel ons iets te zeggen heeft voor onze tijd. De tijd van het massaevangelisatiewerk schijnt voorbij te zijn. De arbeid wordt moeilijker. Van daag gaat het in de eerste plaats om de enkeling. 'Maar de kern van 't evangelie blijft. Filippus preekte de kamerling van Candace Jezus, niet zomaar een Jezus naar eigen inzicht, maar Jezus, de Chris- Sti WASWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN Bijna al het water, dat uit Nederlandse kranen komt, brengt hardmakende bodemzouten mee Diep onder de grond ligt het zijn oproep af te wachten. Dan komt het boven om dienst te doen ln theepot en snelpan, in badkamer en daar zelfs keihard. Merkt U hoe Uw wasmiddelen, hoe krachtig ook. toch niet helemaal kunnen doen wat U van ze verwacht? Voelt U de stugheid van Uw was bij het strijken? Antical 3 zet daar een streep onder. Antical 3. dat in het nieuwe wasmiddel Castclla Actief Blauw zit, maakt van hard leiding water een meiregenzacht waswater. Nu haalt U de was soepel en zacht uit het sop. Nu is ze ook echt door en door schoon. Dank zij Castella Actief Blauw. Jaarvergadering druk bezocht "TvE drukst bezochte algemene vraagstukken en studies en in het bij- i vergadering uit de gesqhie- van het|denis van de Bond van chr. wij ku.ïnM Ipolitic-ambtenaren in Nederland, jje dinscjag en woensdag in de Friese hoofdstad werd gehouden, is voor het hoofdbestuur van deze organisatie één van de prettigste en gemakkelijkste vergaderingen geweest. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur werd namelijk zeer veel lof en heel weinig kritiek gehoord. Dat was voor een belangrijk deel het gevolg van de aanzienlijke ver betering in de maatschappelijke positie van de politie-ambtenaren, die het afgelopen jaar werd be reikt, mede dank zij het werk van de christelijke bond. Er klonk in de besprekingen grote waar dering en dankbaarheid door voor de bereikte resultaten. (Advertentie) held hebben bereikt, dat hopen op een resultaat dat di zondste deel van de mensheid wordt verwacht." Uit zijn woorden kan worden opge maakt dat hij het vanzelfsprekend acht dat de nieuwe paus het concilie, dat automatisch door de dood van Johan nes is afgebroken, weer zal voortzetten. Vrees De woorden zijn echter opmerkelijk voorzichtig gekozen. Zij moeten ver staan worden tegen de achtergrond van het feit dat er ernstige kritiek leeft op de voorbereidingen. De eerste zitting heeft diepgaande verschillen geopenbaard binnen de Rooms Katho lieke Kerk. Voor het concilie in september her opend zou worden, had Johannes op dracht gegeven om deze verschillen door samenspreking te overbruggen. Duidelijk werd evenwel uit de vrij schaarse berichten over de verdere voorbereiding van de tweede zittings periode dat dit lang niet altijd goed gelukte. Deze woorden van Tondini kunnen inhouden de verwachting dat het concilie wel voortgezet moet wor den. maar dat dit niet op een al te korte termijn zal moeten gebeuren. Tondini ging ook in op de situatie in de wereld: „De jongste buitengewo ne vorderingen op wetenschappelijk en technologisch gebiedzei hij. „hebben ongetwijfeld het onderlinge verkeer tus sen de volkeren vergemakkelijkt, dit heeft on gelukkigerwij tot het reeds zolang Slechts op enkele onderdelen van de nieuwe arbeidsvoorwaarden werd in meer of minder sterke mate kritiek geuit. Van de zijde van de Friese afde lingen werd o.m. bezwaar gemaakt te gen de bepaling, dat de gemeente besturen ten behoeve van het georga niseerd overleg binnen de gemeentelij ke politiekorpsen dienstcommissies kunnen instellen. Men had de instel ling van deze commissies graag ver plicht gesteld gezien om minder af hankelijk te zijn va de bereidheid van geleid'de burgemeesters hiertoe. gewenste i Voorzitter D. Rook merkte op. dat de meentelijke autonomie. Zelfs culaire van de commissie aan de bur gemeesters. waarin richtlijnen werden gegeven voor de instelling van eer dienstcommissie, zag de minister eer bedreiging van de gemeentelijke auto- AFSCHEID De twee belangrijkste gebeurtenissen tijdens de middagvergadering waren de herverkiezing van voorzitter D. Rook te Amsterdam en het afscheid hoofdbestuurslid adjudant L. Heuvel te Delft, die binnenkort met pen sioen gaat. Hij werd hartelijk toegespro ken door de heer Rook, die hem envelop met Inhoud aanbood en vrouw een bloemstuk offreerde. In de plaats van de heer Van den Heuvel werd Rekozen de heer J. Hordes te Woerden. amens de Chr. Sociale Onderofficiers- vereniging werd de vergadering- toege sproken door de heer Zeegers. UNIFORMEN Eén der afgevaardigden wees erop, dat aan de nieuwe uniformen nog wel eens gebreken voorkomen. Zou het niet wenselijk zijn. dat er vooral mensen uil de praktijk in zo'n commissie van „on derzoek" daarvoor komen?, zo werd ge vraagd. De voorzitter zei, dat er zeer zeker mensen uit de praktijk bij het proberen van de nieuwe uniformen betrokken zijn geweest. Een groot deel van de bezwa ren dient naar de fabrikanten te worden verwezen. Trouwens er is een onderzoek gaande. Op Parijse kunsthandel heeft Toulouse Lautrec. „Danseuse roses". 943.000 fr (ongeveer 700.000 gul den" opgebracht. Dit is het hoogste be drag dat tot dusver voor een pastel of aquarel is betaald. tus der Schriften. Iedere prediking buiten of los van de Schrift is verwerpelijk. Vervolgens deed ds. Leep zijn intrede. Hij zal niet slechts predikant binnenlandse zending zijn voor van Nederland, maar wordt teveni V> verbonden aan de kleine vrij-evangeli- ache gemeente van Gorinchem. 5 Ds. Leep vertelde hoe in de afgelopen dagen en weken, vele vragen op hem wa- r ren afgekomen. De eerste opwelling, toen 1 hij beroepen werd, was dat 'n predi- 1 kant voor dit werk een schaap moest zijn r zeven poten. Hij moet eigenlijk c eminent spreker zijn, een prima organi sator en een evangelist bij uitnemend heid. Ds. Leep zei zich helemaal niet t« voelen als een dergelijk wonderschaap, l Maar toch gaf God in antwoord op al de e: vragen die op hem afstormden in de al gelopen weken telkens weer di< lijke blijdschap over het feit dat hij dit werk zou mogen doen. een werk dat hij altijd graag heeft willen doen. Ds. Leep sprak naar aanleiding van i woorden: „Ik ben de weg." Met grote n druk liet hij de gemeente van Gorinchem l.v. de vele belangstellenden uit alle de- van het land zien dat Christus de weg /oor wie geloven en voor wie niet g^ie loven, maar ook dat deze weg van or geloof vraagt, de wil om deze weg i gaan. Juist in deze tijd van verdraag zaamheid moet gepredikt worden dat hij c exclusief de weg is, dat er geen andert In zijn intredepreek, die in wezen een :er persoonlijk woord was en waarin liet evangelie heel persoonlijk kwam aanwezigen, wees ds. Leep er op dat het eigenlijk onmogelijk is dat twee predi kanten dit werk van de binnenlandse zen ding doen. Hij riep de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten op om meer geld en meer mensen in de toekomst ter beschikking te stellen. Arnhems Koepelkerk wordt gerestaureerd (Van onze correspondente) Arnhems vermaarde Koepelkerk het hartje van de stad, een zeshoekige kerk die in 1837 naar het voorbeeld van de Ronde Luthersekerk in Amsterdam is gebouwd, zal worden gerestaureerd De gemeente Arnhem heeft de raad 'i voorgesteld de restauratie te subs.diêrcn De provincie heeft dat al gedaan. De gereformeerde kerk (vrijgemaakt) moet van de restauratiesom van 31.000 potl gulden zelf bijna 7000 gulden betalen pot De betrekkelijk kleine vrijgemaakte kert eid< in Arnhem staat voor hoge kosten nu zij de koepelkerk, die omzoomd door grote bomen een fraaie centrale plaats I in het stadsdeel van Arnhem heeft Is r heeft gekocht van de Arnhemse her- ugii hervormde gemeente. Toen de Eusebiuskerk twee jaar ge- leden in gebruik kon worden genomen W was de Koepelkerk voor de hervormdea Rjj overbodig geworden. De ongeveer 30JS 150.000. In drie jaar tijds men het bedrag aflossen. Het rijk heeft ruim 15.000 van de restauratiekost» voor haar rekening genomen. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Sleeuwijk (N.B.): J. H p q de Vree. te Hoogmade; te Amsterdam.,, (Parkkerkgem.)W. M. van Asperen, te Haarlem: te Weerselo (toez.): W. F. 0' Stange, vic. te 's-Gravenhage; doo:a prov. kerkvergadering van Utrech (predikant ten behoeve Stichting Evan gelie en Industrie te Veen end a alA Terlouw, te Rotterdam-Feyenoord; t Meppel (vac. J. Chr. Fritzsche): B. J Peerholte. te Voorburg. Bedankt voor Papendrecht en Vrit zenveen (vac. H. Pol): J. Jongerden, t Bruchem-Kerkwijk; voor Middelham is |?an J. Kooien, te Reeuwijk; voor maire: J. D. M. A. Heijkoop, Zwolle. Benoemd: tot bijstand in het pastofen^ raat te Vlijmen en Hedikhuizen: J. Cbx k Fritzsche. em.pred. te Meppel. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek op Langendijk: H ing Langeburg, te Dryber. Bedankt voor Dokkum (4e pred.pl.) O.- en W.-Souburg: J. J. Lamme. Balkbi ug—Avereest. RF.MONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Naarden-Bussum: J ry" C. M. van der Sluys, te Hengelo. Afrikanen huistoe Besluit gevolg van „Addis Abeba Iruj De delegaties van tweeënderti] ,Cre Afrikaanse landen, die de conferen e I tie van de internationale arbeidsor n I ganisatie in Genève hebben bijge Gi woond zouden vandaag naar hui icre landen terugkeren. ie Evenals het weglopen uit de conferen 1 tie is de terugkeer van de delegatie ten bedoeld als een protestactie tegen di aanwezigheid van een Zuldafrikaanse al gevaardigde op de bijeenkomst Volgens een Egyptische gedelegeerd zouden dergelijke acties in alle interna tionale organisaties, ook in de Algeme ne Vergadering der Verenigde Naties worden toegepast. De directeur-generaaL van de arbeid? De organisatie, David Morse, verklaard later tegenover verslaggevers dat he werk van de ILO door de Afrikaan? actie niet werd belemmerd. Op de cor ferentie zijn honderd acht landen verte genwoordigd. Het Afrikaanse optreden is 'n uitvloei ;a(it sel van het op de topconferentie in At dis Abeba genomen besluit om Zuid t bj, 'ia te bestrijden. He

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2