Niemwe Leidse Courant IVintig minuten t.v. per week op school Commentaar Prins Charles „betrapt" in hotel-bar MIRAKEL .aatste ruimtevluchten eerden weinig nieuws Houthal keukens YYD, AR? CH dwongen formateur tot keuze Fiets(je) op recept Profumo twee uur lang door politie verhoord Donderdag 20 juni 1963, 44ste jaargang Delfts CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitigh It ghtbleven Zie pagina 7 mijn hart In teghantpoaf' ti. 2,80, p.kw. 8,25 Klachfendienst bezorging 18—19 Onderwijstelevisie start in oktober rinses krijgt ntieke klok eraard glunderde onze Kroon- es. Vooral deed ze dat toen heer Bolten haar gisteren bij opening van de antiekbeurs n fraaie klok aanbood Drakensteyn zal prinses Bea- deze klok ongetwijfeld een plaatsje geven. (Verslag op pagina 7). In Protestants-Christelijke kring overweegt men één uitzending over kerkbouw en één uitzending met de Protestantse liturgie tot onderwerp. euws in één oogopslag Zaterdag zal de kabi netsformateur De Kort de Koningin meedelen of een kabinet gevormd moet worden van confessionelen met VVD dan wel met PvdA. De liberalen en de protestanten hebben hem gisteren gedwongen zélf een keuze te doen. De directeur van het Blitse observatorium van üodrell Bank meent dat de tuimtevlucht van Valen tine en Bikovski niet aan ten voortijdig (en volgens Tass veilig) geland ..in het Vooraf vastgestelde ge bied". President Kennedy heeft fiet Congres gisteren een program voorgelegd dat feen gelijke behandeling tan negers en blanken in bpenbare gelegenheden be oogt. Ook dient de rassen integratie op de scholen te worden bespoedigd. De ne- feers moet tevens billijke werkgelegenheid worden verschaft. President Segni van Ita lië heeft de Christen-de mocraat Leone benoemd tot kabinetsformateur. Hij fcou het meest voelen voor Samenwerking met de techtse liberalen die bij de verkiezingen hun zeteltal kagen verdubbeld. Kort na zijn aankomst in Londen is de oud-minis ter van oorlog Profumo Urenlang verhoord door re chercheurs van Scotland gard onder meer omtrent tijn betrekkingen met dr. ft^ard, die inkomsten uit prostitutie zou hebben ver kregen. (Van een onzer verslaggevers) TN de nieuwe schoolcursus zal de Stichting Nederlands Onderwijs Tele- visie vanaf 22 oktober voortaan dinsdagsmiddags om 2.02 uur een twin tig minuten durende les op de beeldbuis brengen. Bovendien zullen om de veertien dagen op vrijdagmiddag van twee tot drie uur telkens twee lessen worden herhaald. Vanzelfsprekend zullen deze educatieve programma's, uitgezonden door de N.T.S., ook in de huiskamers op tv te zien zijn. Per jaar zijn voorlopig zes gerichte uitzendingen te verwachten. De Protes- tants-Christelijkcn, de Rooms-Katholieken en de niet-kerkelijken zullen elk twee programma's inbrengen. "Op het eigenlijke „lesrooster" van het N.O.T. staan zes vakken. Het zijn maatschappijleer, natuurweten schappen, Engels, aardrijkskunde, verkeersopvoeding en Nederlands toneel. Het laatste vak, Nederlands toneel, zal ook door de Belgische televisie wor den uitgezonden. In samenwerking tus sen B.R.T. en N.O.T. is het middel-Ne derlandse stuk ,,Mariken van Nimwegen" in voorbereiding. Vóór de uitzending van het toneelstuk zal een documentaire wor den gebracht, die de tijd waarin het stuk gesitueerd is tot onderwerp heeft. Pro gramma's die zowel geschikt zijn voor de lagere schooljeugd als voor de leer lingen van een gymnasium zijn ondenk baar. Vandaar dat de „schooljeugd" is onderverdeeld in vier groepen. De zend tijd is eerlijk over deze vier gedistribu eerd en elk schooltype krijgt 2% uur per jaar. Dat maakt een totaal van 20 tot 24 lessen van twintig minuten elk, is tien uur schooltelevisie per jaar. In de loop van de volgende week kan het fiat van de N.T.S. worden verwacht. Het was al bekend dat school-tv nog dit jaar wer kelijkheid zou worden. De N.T.S., die voor uitzending moet zorgen, moet of ficieel nog instemmen, maar het lijdt geen twijfel of de streefdatum van 22 ok tober zal de eerste uitzending te zien Laatste fase De t.v.-schooluitzendingen waren on derwerp op een bijeenkomst in de lera- renkamer van het Haagse Johan de Witt- lyceum, waar gisteravond de heer Ralf H. Hakkert als coördinator van voor lichting en programmering verbonden aan de Stichting Nederlandse Onderwijs Televisie een voordracht heeft gehou- het gebruikmaken van het me dium televisie ten dienste van het onder wijs. Op het bureau van het N.O.T. aan het Sweelinckplein in Den Haag werken be halve de heer Hakkert nog twee scena rio-schrijvers, twee researeh-deskundi- gen en een public relationsadviseur on der leiding van directeur H. J. L. Jong bloed aan de laatste fase van voorberei ding. De keuze van de onderwerpen voor schooltelevisie zijn in nauw contact met het onderwijs gekozen. Elke les is ge richt op één groep van ongeveer de zelfde leeftijd en van ongeveer gelijke ontwikkeling. De eerste groep omvat alle leerlingen van de vijfde en zesde klas lagere school. Dc tweede groep zijn de leerlingen, die lager beroeps- of huis- houdonderwijs volgen, de derde groep zijn de leerlingen mulo, uitgezonderd de vierde' klassers en tot slot de vierde groep bestaande uit de leerlingen hoogste klas mul» en het voortgezet hoger- en middelbaar onderwijs. Maatschappijleer is een van de zes vakken op het rooster van het N.O.T. we schoolvak zal door de mam moetwet binnenkort voor het gehele voortgezet onderwijs verplicht worden gesteld. Hulpmiddelen als bijvoorbeeld goede leerboeken zijn er nu nog maar heel weinig. Vandaar ook dat de school televisie hier een werkterrein zag. De televisie zal het nieuwste vak opdienen met wat staatsinrichting, beginselen van economie en geeft richting aan de poli tieke vorming. Het N.O.T. zal trachten bij dit laatste vak de leraar en de klas aan gespreksstof te helpen. (Zie verder pagina 9) Directeur van Jodrell Bank: Jir Bernard Lovell, directeur van het observatorium van Jodrell nk bij Manchester, heeft verklaard, dat men, ondanks de goede Dop van de jongste Russische ruimtevluchten, maar moeilijk aan conclusie kan ontkomen dat de plannen die de Russen voor deze ichten hadden gemaakt, niet verwezenlijkt zijn. Volgens hem kan er maar weinig voor uitgarag zijn geboekt op het gebied van de ..ontmoetingstechniek" in de ruimte en bovendien hadden de vluchten nu niet zo heel veel langer geduurd dan die van Wostok 3 en 4. Een grote menigte heeft de eerste Rus sische ruimte va ar ster Valentina Teresj- kowa toegejuicht toen zij gisteren in triomf door de straten van Karaganda werd gereden. Tegenover verslaggevers zei Valentina, die er opgewekt uitzag en grapjes maakte, „Alles ging goed. Het programma werd volledig uitgevoerd en, zoals u kunt zien. ik gevoel mij uitste kend." Tijdens haar gesprek met de pers vertegenwoordigers werd zij aan de tele foon geroepen door, zoals zij later zelf verduidelijkte, de hoofdontwerper van haar ruimteschip. De astronaute deed hem een kort verslag over de vlucht en zei „Ik dank u voor alles. Wanneer wij elkaar ontmoeten zal ik u alle bijzon derheden vertellen." Tass meldde voorts, dat dezelfde piloot die vorig jaar astronaut Pavel Popovitsj na diens landing vanuit zijn vliegtuig ontdekte, nu ook Valentina had opge- Ruimtevaarder Bikovski, die eveneens gisteren op aarde is teruggekeerd, werd door twee boeren uit een dorp in Ka zakstan bogroet. Hij zag er vermoeid en ongeschoren uit, doch tegen zijn begroe- ters had hij verklaard dat hij zich goed veelde. Bikovski is met zyn vier dagen, 23 uur en 54 minuten iets meer dan een dag langer dan Nikolajef vorig jaar augus tus in de ruimte gebleven. Valentina bleef zeven minuten onder de tijd van Popovitsj. die toen twee dagen, 22 uur en 57 minuten boekte. Bikovski heeft ongeveer drieënhalf miljoen kilometer afgelegd, Valentina Teresjkova ongeveer twee miljoen. ,yUw stem klinkt alsof u zojuist van een feestje komt," aldus complimen teerde Chroesjtsjef de ruimtevaarster Teresjkova telefonisch na haar lan ding. „Een rustige stem zonder teken van vermoeidheid." Dit vertelde de Sowjet-premier op de bijeenkomst van het centrale partijcomité in Mos kou, aldus méldt Tass. Nationaal monument koningin Wilhelmina komt in Den Haag Het comité van advies, inzake de op richting van een nationaal monument ter nagedachtenis aan koningin Wilhelmina heeft kort geleden advies aan de minis terraad uitgebracht. De ministerraad heeft op grond hiervan besloten de ge meente Den Haag aan te wijzen als plaats, waar het nationale monument voor de overleden vorstin zal worden op gericht. Chroesjtsjef naar Scandinavië Sowjet-premier Nikita Chroesjtsjef zal in het voorjaar van 1964 officiële bezoe ken brengen aan Noorwegen, Zweden er Denemarken, aldus is officieel bekend gemaakt door premier Gerhardsen var Noorwegen. De data worden later be kendgemaakt. Sowjet-ambassadeur Loenkov heeft gisteren een bezoek gebracht aan de premier om hem mee te delen dat Chroesjtsjef de reeds lang geleden ge dane uitnodiging van Noorwegen gaarne aanvaardt. Reeds eerder had hij de uitnodiging vair' Denemarken en Zweden aanvaard. Alle drie bezoeken zullen nu in het voor jaar plaatsvinden. Oorspronkelijk zou de Sowjet-premier reeds in 1959 Noorwegen hebben be zocht, maar hij gelastte dit bezoek plot seling af en gaf als reden de onvrien delijke houding van de Noorse pers. Onlangs was de uitnodiging" hernieuwd. De Noorse conservatieve pers heeft al geschreven dat hij niet welkom is, maar de socialistische pers neemt een andere houding aan. (Advertentie) f165,- met granitoblad en 2 onderkastjes, zie onze etalage HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 P.v.d.A.-kansen uiterst gering (Van onze parlementsredactie) ER komt meer tekening in de politieke situatie rond dc kabinetsformatie. Eindelijk is dan gisteren definitief het doek gevallen over formateur De Korts schimmenspel met het vijf-partijen-kabinet. Volgens publieke verklaringen van de fractieleiders van A.R.P. en zoals we gisteren in een deel onzer edities al meldden V.V.D. en C.H.U. hebben zij dr. De Kort meegedeeld, dat zij onder de huidige omstandigheden afwijzend tegenover zo'n nationaal kabinet staan. De formateur is dus zonder meer voor een keuze gesteld. meedelen tot welke keuze hij heeft Verklaarde mr. Toxopeus (lib.) in zijn gepubliceerde brief aan dr. De Kort niet te kunnen inzien, hoe de vier niet-socialistische partijen met de P.v.d.A. zouden kunnen samen werken, mr. Beernink (c.h.) deelde het A.N.P. mee, dat bij de vorming van een vier-partijen-kabinet zijn voorkeur uitgaat naar een samen gaan van de drie confessionele par tijen met de V.V.D. Ook de heer Van Eysden (a.r.) heeft aan de formateur laten weten welke regeringscombi natie zijn fractie voorstaat. Hij wilde zich hierover verder niet uitlaten, maar het lijdt geen twijfel, dat ook de anti-recolutionairen de samen werking met de V.V.D. het meest wenselijk achten Niet de formateur, maar de drie ge noemde fractieleiders hebben met hun openlijke verklaringen een eind gemaakt aan de schijnvertoning van het vyf-par- tjjen-kabinet. Zij hebben daarmee de weg voor een keuze vrijgemaakt en de for matie versneld. Dr. De Kort is gisteren naar zijn woon plaats Ulvenhout vertrokken om daar de antwoorden van de fracties te bestuderen. Vanmorgen keerde hij terug naar het Plein 1813, waar hij om 1 uur minister Zijlstra ontving. De formateur sprak met de bewindsman over de z.g. kwan tificeringen, waarover hem naar aan leiding van z'n basisprogram inlich tingen waren gevraagd. Voor vandaag had hij verder geen afspraken. Zater dagmorgen om elf uur zal hij aan H.M de Koningin een voorlopig verslag over zijn bevindingen uitbrengen. Mogelijk zal hij de vorstin dan kun- besloten. Zo op het eerste gezicht lijkt de keuze niet moeilijk. Immers, bij meerderheid van stemmen is in feite reeds besloten de P.v.d.A. buiten het kabinet te houden. De protestantse partijen en de V.V.D. willen niet met de socialisten in zei K.V.P. wil geen rooms-rode coalitie der AR P. en C.H.U., dus ligt de ming van een rechts-liberaal kabinet voor de hand. De formateur kan nu basisprogram van de socialistische breng" ontdoen, het geheel nog iets enten op de verlangens van de drie fessionele partijen, en vervolgens met de V.V.D. op een aantal punten tot een koord zien te komen. Mr. Toxopeus klaarde gisteren, dat het basisprogram hem wat de grote lijn, de teneur, betreft best aanstaat, maar dat hij tegen enige punten toch wel ernstige en minder ern stige bezwaren heeft Hij vertrouwde echter, dat „in een gesprek tussen de vier partijen van het kabinet-De Quay men ook op déze punten tot voor ons allen re delijke oplossingen zal geraken". Als deze oplossingen inderdaad tot stand ko men en zetelverdeling noch ministers keuze moeilijkheden opleveren, kan het kabinet over enkele weken aan de Ko ningin worden gepresenteerd. KVP Maar zo eenvoudig ligt de zaak toch (nog) niet. Dr. De Kort zal het nog moeilijk genoeg krijgen met de keuze tussen P.v.d.A. en V.V.D. Hij staat na melijk voor het feit, dat een niet-on* belangrijke stroming in zijn eigen K.V.P.-fractie er weinig voor voelt, de P.v.d.A. opnieuw tot vier jaar oppo sitie te veroordelen. Het betreft hier niet alleen de K.A.B.-groep, die in de fractie vrij klein en bovendien ver deeld is. Neen, ook andere, meer „neu trale" K.V.P.-ers achten het onjuist een zo grote, constructief-democrati sche partij als de P.v.d.A. nog langer buiten de regering te houden. Zij vre zen dat dit zal leiden tot een verdere radicalisering van het socialisme in Ne derland. Weliswaar heeft dinsdagavond het partijbestuur van de K.V.P. zich voor samenwerking met de V.V.D. uit gesproken, maar ten slotte beslist toch de fractie en zolang die nog geen ho mogeen standpunt vermag in te ne men, zit dr. De Kort moeilijk. Welke keuze hij ook doet, hij wil in de eerste plaats verzekerd zijn van de ongelimi teerde steun van zijn fractie. (Voor vervolg zie pagina 11) "PR WORDT meer geld geleend, maar het kopen op afbetaling lijkt wat min der te worden. Dat is de voorlopige con clusie uit de zo juist verschenen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek over het afbetalings- en volkskrediet wezen in het eerste kwartaal van 1963. Heel duidelijk spreken de cijfers van het geldkrediet. Bij de gemeentelijke volks kredietbanken nam in het eerste kwartaal van dit jaar het aantal aanvragen we|« iswaar in vergelijking met hetzelfde kwartaal van vorig jaar met 6 pet af, maar het totaal geleende bedrag liep met 3 pet op. Gemiddeld genomen werd het opgenomen krediet dus groter. Ook bij de particuliere geldschietbanken liep het aantal leningen iets terug en wel met 1 pet maar het totale bedrag schoot met 9 pet omhoog. Hier was de groei van het gemiddeld opgenomen bedrag dus sterker. Het meest tot de verbeelding spreken de cijfers over de persoonlijke leningen van de handelsbanken en de financieringsmaat schappijen. In aantal was er een stijging van 10 pet en in bedrag een stijging van liefst 16 pet. Die opvallende toeneming zullen wij wel grotendeels moeten toeschrijven aan de reclame die verscheidene banken voor de persoonlijke leningen maken. Zij richten zich bovendien tot een andere groep die gemiddeld een wat hoger inkomen heeft dan de volkskredietbanken. Kennelijk is er in de middengroepen behoefte om te lenen en dat dan met grotere bedragen. Natuurlijk trachten de banken die behoef ten te prikkelen. Een voordeel van de geldlening is, dat men kan gaan kopen waar men wil en dan bovendien in de winkel niet op afbeta ling behoeft te kopen. Wij moeten aanne men, dat dit voor bepaalde mensen aan trekkelijker is dan om rechtstreeks op af betaling te gaan kopen. Over het kopen op afbetaling zijn ook enkele cijfers bekend, en wel over de postorderbedrijven en de grootwinkelbe drijven. Bij de postorderbedrijven lag de afbetalingsverkoop in het eerste kwa^#al van dit jaar 9 pet lager dan in hetzelfde kwartaal van vorig jaar. Het is moeilijk om te zeggen, of dit nu aan het kopen op afbetaling zelf ligt dan wel aan het per post bestellen. Een feit is in elk geval, dat verscheidene postorderbedrijven, die sterk aan de weg getimmerd hebben, de strijd niet meer hebben kunnen volhouden. Maar ook bij de grootwinkelbedrijven is de afbetalingsverkoop in het eerste kwar taal geslonken. De daling van 33 pet is echter wel heel bijzonder, zodat wij ver moeden dat bijzondere krachten aan het werk waren. De daling voltrok zich name lijk in de maanden januari en februari, toen het weer heel slecht was en nu niet direct tot winkelen uitnodigde. In maart lag de afbetalingsverkoop echter een goe de 20 pet hoger dan in maart van 1962. Jammer is, dat de cijfers voor de afbeta- lingsmagazijncn, dus de verkoop in de de tailhandel, ontbreken, want dan hadden wij meer houvast gehad en met meer zekerheid kunnen zeggen, hoe het de ver koop op afbetaling is gegaan, dan nu het geval is. Automobilisten moeten meer li- g chaamsbeweging hebbenzeggen 5 vele artsen, en ook die van de 51- jarige heer B. M. M. J. Overing uit Deventerdie na anderhalf jaar i experimenteren Dé fiets uitvond, een kleiner voorwiel, een stuur dat draaibaar is onder het zadel en een stijf frame. Gemakkelijk i mee te nemen in de auto, praktisch voor kleinbehuisden (want een c halve meter korter dan normaal) en goedkoper dan een gewone fiets. John Profumo, de afgetreden minister van oorlog, werd gisteren twee uur lang ondervraagd door twee inspecteurs van Scotland Yard over zijn betrek kingen tot dr. Ward, die nu wacht op zijn berechting wegens het trekken van inkomsten uit prostitutie. Ook lord Astor, de man by wie Christine Keeler aan Profumo werd voorgesteld, is drie uur lang ondervraagd. Een Britse journalist, Bell, liet gisteren bekendmaken dat hij reeds in februari de Britse regering heeft gewaarschuwd tegen Ward. Bells advocaat zei dat zijn cliënt was gearresteerd bij het begin van het onderzoek tegen Ward en dat de politie zestien dagen geen bezoek bij hem heeft toegelaten. De advocaat zei dat Bell werd vrijgelaten vlak voor Profumo aftrad en nu wordt beschuldigd van het doen van onzedelijke voorstellen aan zyn bewakers. Een rijwielfabriek in Hulst nam prompt de fabricage van deze rij wielen ter hand en thans zijn ze al te verkrijgen. randstoring van een depres. ten noordwesten van Ierland veroorzaakte vannacht en vanmorgen weer veel bewolking en tijdelijk regen of motregen. De meeste neerslag viel in het zuiden en westen van het land. Een volgende randstoring zal voornamelijk vanavond en vannacht weer wat regen brengen. Morgen zijn enkele opklaringen waarschijnlijk, waarbij de temperaturen in de middag over het algemeen hoger zullen zijn dan vandaag. Het weer blijft evenwel wisselvallig want nieuwe sto ringen aan de zuidkant van de depressie bij Ierland zullen in de komende dagen het weer blijven beïnvloeden. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Enkele opklaringen en iets hogere tem peraturen maar ook nu en dan nog wat regen of motregen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) ZON EN MAAN Vrijdag 21 juni: zon op 4.19, onder 21.04; maan op 4.25, onder 21.05. Vrijdag 21 juni: nieuwe maan. Tendens dalend Strandverivachting Storingen van de oceaan brengen ook morgen aan het strand nog wat regen en vry veel bewolking. Zwakke tot matige wind tussen zuid- en zuidwest. In de middag 15 a 16 graden, zeewater 14 gra- Vooruitzichten: eerst tegen het week einde kan een zwak hogedrukgebied een kleine verbetering brengen. HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur u fï i ES Op het noordelijke gedeelte van het Zandvoortse strand is het lijk aange spoeld van een onbekende man. De leef tijd van de man wordt op ongeveer veer tig jaar geschat TAE DIRECTEUR van de (Spartaanse) kostschool Gordons in Schotland, waar de Britse prins Charles zijn opvoeding krijgt, heeft giste ren het zorgwekkende be richt in onderzoek genomen, dat één van zijn leerlingen de toekomstige koning van Hij maakte op ernstige toon bekend, dat hij disciplinair optreden overwoog tegen de veertienjarige prins Charles. Dat zou voor Charles kunnen uitlopen op stokslagen, voor het geval hij schuldig wordt bevonden. Gemeld is dat prins Charles een cherry brandy heeft ge kocht in de cocktail-bar van het Crown-hotel in Storn away, op het eiland Lewis. Lewis ligt buiten dc Schotse westkust. Het is een ruwe winderige plaats en prins Charles was daar gekomen aan boord van een jacht, sa men met andere leerlingen van Gordons. Het barmeisje verklaarde dat Charles bin nenkwam en iets bestelde dat hij met een halve kroon 1,25) betaalde. Als dat waar is heeft Charles inbreuk ge maakt op de Schotse wet, die bepaalt dat niemand onder de 18 jaar sterke drank in een openbare gelegenheid kan ko pen. Vanaf 16 jaar mag men wel drank in een restaurant kopen, maar dit is dan be perkt tot cider en bier. Ypenb. vllssingcn Eclde De Bilt Twenthe Eindh. Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo 4 15 11 1 4 16 10 1 indstll 20 14 rnbew windstil 29 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1