Wie uit hengelen wil gaan moet vroeg onder de wol Onbehagen bij ARenCHU Niemand weet wanneer de vis het beste bijt Nieuw loonstelsel door Eerste Kamer aanvaard Europaneemt' houding De Gaulle niet langer Mr. Toxopeus wordt op 2 juli in Kamer beëdigd eJNlEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 JUNI 1963 (Vervolg van pagina 1) Uit de gesprekken met de heren Van ?Kt'VBee:';in,c de formateur *yn gebleken, dat beide protestantse fracties er teleurgesteld over zijn. dat er bij deze formatie nog zo weinig te recht is gekomen van de christen-demo- cratrsehe samenwerking, die dr. De Kort lis fractieleider bij meer dan één gele genheid heeft gepropageerd. Men had top goede gronden) gehoopt, dat de K.V.P.-formateur >n de aanvang van zijn formatie eerst zou trachten om tezamen fe A R P- en C H U. een zo goed mo gelijk program op te stellen, een pro- -?am waarin uiteraard de christen-de- locratische inzichten zouden domineren basis daarvan zouden dan gemakfke- iker eisen aan P.v.d.A. en V.V.D. kun worden ges'e'd en zou de uiteinde- jke keuze tussen deze twee slechts ebben afgehangen van het versch ereidheid om aan de eisen van onfessionele blok (dat de meerderheid eeft in de Kamer) te voldoen. Waar- chijnlijk zou dit het verloop van ormatie aanmerkelijk hebben bespoe- igd. In plaats van dit alles is de forma- eur uitgegaan van het volkomen illu- aire denkbeeld van een nationaal ka'bi- et. Daarop heeft hij zijn basisprogram fgestemd en het spreekt dan ook vanzelf, at dit stuk niet anders dan vaag, on- uidelijk en voor geen van de partijen rerkelijfc bevredigend kon zijn. Het pro- ram-'De Kort impliceert geen keuze en >t op zekere hoogte is dat begrijpelijk. formateur kon moeilijk de Rom- liaanse compromissen-pap waarin lie vijf partijen een vinger hadden Is „kliekje" terzijde schuiven. Hij heeft lisschien ook rekening willen houden iet die groepering in zijn eigen partij. niets moeten hebben van de CD.U.- edachte. Keuze Maar hoe het ook zij, nu de vorming m een vijf-partijen-kabinet definitief ls uitgesloten kan worden beschouwd, inden de protestantse fracties, dat ook het program duidelijk een keuze tot iting moet komen (daarbij zal met hun ien terdege rekening moeten wor- gehouden). Men acht het in pro- estantse kring onjuist, dat de formateur keuze uitsfe.'t en passief afwacht 'ie straks zal afvallen de P.v.d.A. de V.V.D. Het optreden van dr. Kort is dat van een „afvlagger" eon afvalrace. In feite laat hij de erantwoordelijkheid voor de uiteinde- jke beslissing over de politieke grond- van het kabinet geheel in handen socialisten en liberalen- Maar de formateur kan moeilijk meer rug. Hij heeft zich in een zeer gecom- liceerde situatie gemanoeuvreerd. Nu ak P.v.d.A. en V.V.D. akkoord zijn ge- met zijn basisprogram, kan hij dit uk moeilijk nog zó gaan veranderen, tt het wél een keuze aangeeft. Maar pch lijkt dat onvermijdelijk, want een ijf-partijen-kabinet wordt niet gewenst kan dus niet aan de zetelverdeling oor zo'n kabinet gaan beginnen, in de loop dat daarbij P.v.d.A. of V.V.D. af- talt. Hij moet nu met de vier in zee gaan, Raaar.welke vier? Het ljjkt een onontwarbare knoop, fier wreekt zich, dat niet van meet af an een duidelijke lijn is gevolgd. Mls- A Ichicn zal de formateur zijn program nu k^»\ader uit gaan werken on wel zo, dat ich geleidelijk een keuze gaat aftekenen. >at was echter niet zijn bedoeling. Hij rilde zich immers beperken tot het op- lellen van een basisprogram. Pas als de olitieke samenstelling van het komend abinet bekend zou worden, zou het ba lsprogram daaraan kunnen worden aan- epast en worden uitgewerkt tot een vol- tdig regeringsprogram, waarin de keuze ichtbaar zou zijn. Door al het geharrewar gaat veel tijd ,n aaferloren. Het blokkeren van de keuze UT' ''indt zijn voornaamste ooi-zaak vermoe- "n de verdeeldheid binnen de Een belangrijke deel -van de vtholieke fractie voelt voor een voort- jezette samenwerking met de V.V.D., een ander deel geeft de voorkeur en samengaan met de P.v.d.A. en ordt daarin krachtig gesteund door uitenparlementaxre groeperingen als de •A.B., wier spreekbuis de invloedrijke olkskrant is. Misschien zal het stand- het K.V.P.-bestuur, dat gister- rond vergaderde, de doorslag geven. De beide protestantse partijen hebben »g niet openlijk van een voorkeur blijk ïgeven. maar liet is een publiek ge- eim, dat zij de voortzetting (met enkele irrecties) van het beleid van het ka- inet-De Quay wensen en de verwezen- jking daarvan beter gewaarborgd achten i een combinatie met de V.V.D.. In h. kring leeft bovendien de opvatting, at een samengaan met de P.v.d.A. geen rond vindt in de verkiezingsuitslag. Landbouw Van de behoefte aan duidelijke be- idslijnen in het program heeft de c.h.- 'ieleider gisteren nog blijk gegeven hij de formateur verzocht de finan ce consequences van de land'bouw- iragraaf nader te kwantificeren. In et basisprogram staat alleen, dat de grariërs qua weistand niet bij de rest an de bevolking ten a'chter mogen lijven. Dr. De Kort zegde toe aan het erzoek van mr. Beernink te zullen vol- maar het is nog niet bekend elke cijfers hen precies voor de geest aan. Bij geruchte werd vernomen, dat >m een bedrag van f 150 èf 200 mil- voor het nieuwe landbouwbeleid gaan. Het "landbouwvraagstuk was isteren mede onderwerp van gesprek tij- is een onderhoud tussen minister Zijl- a en zijn partijgenoten Van Eysden Biesheuvel. De |JT"pnat i&tho sport met de meeste beoefenaars Al veertien dagen lang hebben vele tienduizenden hun hart kunnen op halen aan de sport, die van alle sporten verreweg de meeste beoefenaars telt, het hengelen! „Vissen" is niet zó maar een sport. Urenlang langs de slootkant, langs de vaart, in de wijde polders of de grote rivieren is een evenement dat waarlijk ontspanning biedt. Een zonsopgang langs de wa terkant meemaken geeft een rust, die een verademing kan betekenen in deze gejaagde, haastige, altijd maar druk doende wereld. n van de allerplezierigste dingen de hengelsport is wel, dat alle be- nodigheden voor één a twee tientjes te koop zijn. Neem nu bijvoorbeeld een simmetje, die zijn al te krijgen voor pakweg f0,75, dit is natuurlijk wel een licht geval, want voor dieper water is het beter, dat er een zinker wordt ge bruikt. Een bamboe-hengeltje is al te krijgen voor de prijs van ongeveer f5 cl f6. Er kan meestal niet met één tuigje worden volstaan, de diepte van het water spréékt hierbij een woordje ,ee. Zoals reeds opgemerkt, wordt er voor diep water een zgn. zinker gebruikt, die vooral zeer doeltreffend is voor gro tere soorten vis. De zinker wordt met zoveel lood belast dat hij net zinkt, en ian maar afstellen: de pen net zo lang .dieper" zetten totdat het rode puntje net boven water uitsteekt. Nu hangt de haak op de bodem. Voor ondieper water ■orden meestal de lichtere pennen ge bruikt, die sneller op „beet" reageren. Er zijn daarbij tal van mogelijkheden Dan zijn er al leefnetten in de handel een gulden of drie, die goed ge noeg zijn om de gevangen vis in te be- t aas is wel erg belangrijk, omdat ne dag de vis beter in brood bijt in maden, en de andere dag weer liever wormen heeft. Er zijn over het erg veel theorieën, bijna evenveel als over de windrichting, die volgens sommige vissers een heleboel met de vangst te maken kunnen hebben. De juiste stelling is. dat niemand weet wanneer de vis het beste bijt. De meeste kans bieden de diepe polderslo ten, die rijkelijk met waterplanten zijn begroeid. Veel vrije visplaatsen zijn er in ons land niet meer, want de meeste zijn door de verschillende hengelaarsver enigingen en boeren gepacht en ver pacht. Er zal dus in de meeste geval- j (Van onze parlementsredactie) Gistermiddag is de Eerste Kamer ak- loord gegaan met de wijziging van het iuitengewoon besluit arbeldsverliou- lingen 1945. Deze wijziging was nodig in ^'erband met de aan het georganiseer- bedrijfsleven gegeven ruimere be- negdheden op het gebied van de tot standkoming van de lonen en andere f irbeidsboorwaardcn. De beide P.S.P.- de enige communist (e), die in Ie senaat is overgebleven, wensten ge- icht te worden te hebben tegengestemd. I Namens de a.r. fractie sprak prof. De Saay Fortman, die met het nieuwe sy- |teem van loonvorming zijn „hartelijke «stemming" betuigde. Sprekende ovei Ie positie van het college van rijksbe- piddelaars zei hij van mening te zijn Jat het college wel had kunnen worden Opgeheven. Minister Veldkamp en staatssecreta ris Roolvink waren dat niet met hem eens. Volgens laatstgenoemde verdiende het aanbeveling om in afwachting van de arbeidsvoorwaardenwet zoveel mo gelijk het instrumentarium te gebrui ken. waarover men thans beschikt. Voorts gaf de Kamer haar fiat aan het wetsvoorstel tot wijziging van de gemeentegrens tussen Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude enerzijds en de ge meenten Amsterdam en Haarlem an derzijds. de regelen met betrekking tot het vervoer van gevaarlijke stoffen en de instelling van een gemeente Noord oostpolder alsmede de voorlopige inde ling van deze nieuwe gemeente bij Over ijssel. Bij het begin van de vergadering wer den de P.v.d.A.-leden mr. G. van Hall en C. van der Waerden beëdigd. De ge loofsbrieven van prof. dr. J. E, de Quay zijn in orde bevonden, zodat hij tot de Kamer kan worden toegelaten. Om mee te beginnen, zijn een hen geltje van nog geen drie gulden en een simmetje van een paar kwartjes voldoende, dat zal elke goede adviseur op hengelsport- gebied moeten toegeven. len niets anders overschieten dan óf een dagvergunning bij een landbouwer óf een jaarvergunning bij een hengel sportvereniging te kopen. De prijzen liggen zeer laag. Dit hoeft dus ook geen bezwaar te zijn. In Nederland zijn veel mooie plekjes om te vissen. Neem nu eens Nootdorp of Pijnacker, daar zijn prachtige kar pervijvers en het is vrij dicht bij huis. Wat verder weg is de omgeving van Nieuwkoop ook zeer geschikt voor een prettige dag met een redelijke kans op een goede vangst. Het best kan men uit vissen gaan op zogenaamde witvis: voorn, bliek, ruis- voorn enz. Vroeg opstaan ls echter wel zaak, nie£ alleen om te vissen, maar ook om het mooist van de dag te zien, zo tegen een uur of drie, half vier aan het viswater zijn, dus wie een dagje uit vissen wil, moet vroeg onder de Naar Nieuwkoop Dat deden we ook toen we ons kon den aansluiten bij een groepje ras-hen gelaars. De avond ervoor zijn we om zes uur „onder de wol" gekropen, want om twaalf uur 's nachts was het op staan geblazen. Om één uur is het groepje van vijf Steeds meer abonnees gaan er toe over het abonnementsgeld per kwartaal te betalen. Zoals u weet bedraagt dit 8,25. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u het bedrag dan vóór 1 juli over schrijven op onze postrekening nr. 58936 of voldoen aan ons loket? Als i taalt, wilt Uiteraard geldt dit bericht niet voor dc abonnees die ons een machtiging tot automatische af schrijving hebben verstrekt. Kasreserve onveranderd Dc Nederlandsche Bank heeft het kas- reservepercentage voor het tijdvak 24 juni t/m 21 juli onveranderd vastgesteld op 3. compleet op de afgesproken plaats, van waar ze allen met een beladen fiets vertrekken. Ze gaan naar Nieuwkoop. De vorige dag heeft één van het stel de boer, die het viswater daar heeft gepacht, opgebeld om twee roeiboten en vijf dagvergunningen te bestellen. Om half vidr bij het krieken van de dag zitten we al op het water, nadat we eerst een „bakkie" hebben gedron ken in het boerencafeetje. En denk maar niet dat we daar de eersten ren, om half drie zat het kroegje al stampvol met „echte" vissers. We ren een plas over en op een geg Om kwart over vier staan de vijf hengels elk met een zware zinker, die goed is afgesteld in het water. Er is gezamenlijk een voertje maakt, waarvan dan ook om de vijf hengels een „voerplaat" wordt ge maakt. Prachtige partij De vangst is uitstekend, met z'n vij ven hebben we reeds om zeven uur 2E blieken en 28 voorns gevangen. Dan ko men de thermosflessen met koffie vooi de dag en al etende praten we wat. Zo tegen een uur of twaalf de zon staat hoog aan de hemel wordt het te warm. en het besluit valt om terug te roeien naar het cafeetje en daar wat verfrissends te halen. De kastelijn. die altijd benieuwd is naar de vangst van zijn klanten, be wondert de prachtige partij vis in het leefnet. Tegen een uur of twee roeien we weer weg en nu gaan we het een beetje dichterbij proberen. De vis bijt die dag goed, want één van de hengelaars ziet de kans om een karper van maar liefst 60 centimeter aan de haak te slaan. Het was een ste vige vracht om mee naar huis te ne- Duitser in Budel droeg „ijzeren kruis'' Het heeft de aandacht getrokken, dat een officier van de Duitse troepen in Budel, Oberstleutnant Herbert Witt- mann, in het openbaar ordetekenen draagt, die hem in de tweede wereld oorlog zijn verleend en een lid van de Tweede Kamer, de heer Bruggeman (psp), heeft hierover vragen gesteld aan de minister van defensie. Hij heeft de minister gevraagd of het hem bekend is, dat de Oberstleutnant in het open baar de ordetekenen draagt van het „ijzeren kruis met het eikenloof" en van een Spaanse onderscheiding door gene raal Franco verleend voor deelname het Kondor-regiment. Het Kamerlid wil van de minister weten, of deze het dragen van orde tekenen, verleend door nationaal-socia- listische of fascistische overheden in d< laatste wereldoorlog, niet een belediging vindt voor de geestelijke waarden, die in Nederland algemeen erkenning vin den. Mocht de minister deze mening toegedaan zijn, is hij dan bereid de dige stappen te ondernemen om in toekomst het dragen van dergelijke detekenen in het openbaar door de Oberstleutnant te voorkomen? Zo vraagt de heer Bruggeman. Spaak in Amerikaans tijdschrift Franse militaire denken verouderd De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft gisteren in een artikel in Amerikaanse tijdschrift Buitenland se Zaken gezegd dat president De Gaulle's „onvergeeflijk" veto het Britse lidmaatschap van de Euro pese gemeenschappelijke markt, zijn .duidelijke minachting" voor zijn Europese bondgenoten heeft getoond. Maar zijn bondgenoten in de E.E.G. zijn volgens Spaak niet van plan een dergelijke behandeling voor het ko mende jaar te aanvaarden. Volgens de Belgische minister is het SPORT EN Volleybal Damesselectie gaat trainen WEDSTRIJDEN Landentoernooi tennis VS te sterk voor onze dames (3-0) Ook het Nederlands dames volleybal, team gaat zich voorbereiden op de Euro pese kampioenschappen die van 22 okto ber tot 2 november te Boekarest zullen worden gehouden. Voor de trainingen te Utrecht, die donderdag 27 juni begint, zijn uitgenodigd de dames A. van Beelen, C. Blij leven, T. Boer, H. Kok, J. Turk stra, B. Sonneveldt. H. van Gulik, A. Plant, J. Wassink, I. Vissenberg, T. Hors man, C. de Hoog, M. Bruggeman e Amptmeiier. Valentina nog in de ruimte? (Vervolg van pagina 1) Nog weer later werd bekend, dat Fran se waarnemingsstations gisteravond te vergeefs hebben gespeurd naar het ruim tevaartuig, waarin Valentina zich moest bevinden. Het had 's avonds om kwart voor tien boven Frankrijk moeten ver schijnen. Maar de waarschuwingsstations in Meudon en Besangon hoorden of za gen taal nog teken van de Wostok 6. Vol- terdam gens de leider van de Franse waarne- mingsdienst voor satellieten, Paul Muller, waren de omstandigheden voor observa tie gunstig. Bij vorige passages had men de Wostok 6 goed kunnen waarnemen. Muller maakte uit dit alles op dat de Russen hun ruimtevaarster hebben laten landen. Signalen van de eerder gelan ceerde Wostok 5 met Bikovski aan boord worden door de Franse stations nog dui delijk waargenomen. Andere opvallende dingen zijn: 1. Dat de berichten, die het Russische' persbureau Tass over de ruimtevlucht van Valentina verstrekt, aangehaald worden uit Moskouse dagbladen die (uiteraard) vele uren achterlopen op de gebeurtenissen, en 2. Dat vanochtend bekend is gemaakt dat Valentina reeds om vijf uur werd gewekt. Op voorgaande vluchten was het wekken van ruimtevaarders op een dergelijk uitzonderlijk vroeg uur een teken, dat zij gingen landen. In het Russische bulletin werd echter niets over een dergelijk plan gezegd. Bi kovski werd twee en een half uur later gewekt, een normale tijd voor een ruimtevaarder om wakker te worden, zo meldt Ass. Press, Bikovski, die alle records voor ruim- tevluchten gisterochtend al heeft ge broken, blijft in zijn Wostok 5 op ver ontrustende wijze hoogte verliezen. Op zijn verzoek is hij toegelaten als lid van de Russische communistische partij. Eur. beker landenteams Luxemburg wil niet thuis spelen Het Nederlandse elftal zal twee thuis wedstrijden spelen tegen Luxemburg voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landenteams. De eerste wedstrijd tussen beide landen, die oorspronkelijk in Luxemburg zou moeten plaatsvinden, is vastgesteld op 11 september in Amsterdam en de .echte" thuiswedstrijd zal op 30 oktober in Rot terdam worden gespeeld. Nederland heeft zich. zoals bekend, voor de tweede ronde van het toernooi geplaatst door een overwinning (3—1) en een gelijkspel (11) tegen Zwitserland. Luxemburg had in de eerste ronde vrijgeloot. Katwijk-combinatie won van Freke-elftal Gisteravond werd op het Katwijk-ter rein een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen een Katwijk-combinatie en een elf tal, bestaande uit leden van de familie Freke te Katwijk. Het elftal bestond uit zes broers en vijf neven. Er ontstond een aantrekkelijke wedstrijd. De familie Fre- de aanval dan Katwijk. Na tien minuten spelen, maakte rechts half Wim Freke 1—0 door een hard schot af te vuren waar keeper Schoneveld zich op verkeek. Vijf minuten voor de thee pauze bracht Koos Freke de stand op 20. doordat links-achter Gilleband de bal miste, waardoor Koos vrij voor kee per Schoneveld kwam te staan, en met uitgekookt balletje gaf hij hem geen schijn van een kans. Nade rust trokken de partijen afwis selend ten aanval. Er waren twintig mi nuten gespeeld toen de Katwijk-combi natie uit een goed opgezette aanval de stand op 21 bracht, doch tien minuten voor de tijd wist Wim Freke de stand op •1 te brengen. Ondanks verwoede po gingen van de Katwijk-combinatie om doelpunt te maken, kwam in de stand geen verandering meer. Jaarverslag NIWO te Utrecht Meer waarborgen voor het Nederlands vervoerwezen In de tweede ronde van het dames- landentoernooi, dat op de Queens Club m Londen wordt gehouden heeft Neder land gisteren met 3—0 van de Verenigde Staten verloren. Darlene Hard versloeg Eva de Jong-Duldig met 6—2, 6—2 en Jenny Ridderhof moest met dezelfde cij fers haar meerdere erkennen in de Ame rikaanse Moffitt. In het dubbelspel gin gen de Nederlandse dames tegen de Amerikaanse combinatie Moffitt/Cald- well met 60, 63 eveneens kansloos ten onder. FINALE 4DE KLAS LISSER B-SVOW IN LEIDERDORP De beslissingswedstrijd om het kam pioenschap van de vierde klasse A van de KNVB, tussen de gelijk geëindigde teams van Lisser Boys en SVOW wordt zaterdagmiddag om 4 uur in Leider dorp gespeeld op het terrein van do derde klasser ROL aan de Hoogmadese- weg. Voetbal In het kader van de fees telijkheden ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de koninklijke lucht macht heeft een team van oud-lucht macht militairen gisteravond voor 6500 toeschouwers in het Nijmeegse Goffert- stadion met 31 gewonnen van Go Ahead. In het militaire team kwamen spelers uit o.a. Enschede, PSV, Sparta. NAC en Feijenoord. De militaire doel punten werden gescoord door Brusselers (PSV) en Canjels (NAC) voor rust, en opnieuw Brusseiere. Franse militaire denken „verouderd" en hij veronderstelde dat De Gaulle er op uit is het vertrek van de Amerikaanse strijdkrachten uit Europa te versnellen opdat de Franse militaire sterkte de leeg te kan opvullen. „Dit zou", aldus Spaak, „gelijk staan aan een Franse hegemonie in Europa, het oogmerk van De Gaulle's grote plan." Het Atlantisch bondgenootschap en de Europese gemeenschap maken „de erg ste crisis van hun bestaan door" en ae Belgische minister van buitenlandse za ken voegde hieraan toe „het enige wat ons te doen staat is volhouden." Baer (Auschwitz) overleden Richard Baer, ex-commandant van het concentratiekamp Auschwitz en de be langrijkste beklaagde in het Auschwitz- proces, is maandag op 51-jarige leeftyd in de gevangenis van Frankfurt gestor ven. ear, die kort voor kerstmis 1960 in Sachsenwald bij Hamburg werd gearres teerd verbleef sedertdien in Preventieve hechtenis. 15 Jaar lang is Bear ls Sach senwald onder de naam Karl Neumann ondergedoken geweest Hij was de laat- te commandant van het beruchte con centratiekamp en hem werd ten laste ge legd aan het vermoorden van een onbe- 3 aantal mensen te hebben meege werkt. Het proces, waarin Bear de hoofdbe- klaagde was, zal echter door zijn dood niet worden beïnvloed. Het proces be gint volgend jaar in Frankfurt Onderzoek girostrookje Betaalde Koekoek Landbouwschap In Balk is gisteravond op initiatief van de heer H. W. Hielkema, voorzitter van de Friese C.B.T.B., een bijeenkomst gehouden met het doel een onpartijdig onderzoek in te stellen naar de authenti citeit van een girostrookje, waaruit zou moeten blijken, dat de heer H. Koekoek uit Bennekom, voorzitter van de Boeren partij en lid van de Tweede Kamer, op 17 september 1957 de hem opgelegde hef fing van het Landbouwschap heeft vol daan. De heer Hielk*«"ia had de heer Koe koek verweten, dat hij de leden van zijn partij wel aanzette om de heffing van het Landbouwschap niet te betalen, maar zelf wel aan die verplichting voldeed. Dit ontkende de heer Koekoek, ondanks het feit dat de heer Hielkema meedeelde de bewijzen te beschikken in de van een fotokopie van een giro- overschrijving ten bedrage van t 25,50 de rekening van de heer Koekoek op die van het Landbouwschap. De heer Hielkema daagde daarop de heer Koe koek uit om gisteravond naar Balk te- komen om dit te bewijzen. De heer Koe koek kwam echter niet opdagen. De heer Hielkema wilde de heer Koekoek in zijn ire gedaante tonen aan het Nederland- volk en met name aan de 133.000 leden n de Boerenpartij, die hem blindelings hun vertrouwen hebben gegeven. Nog steeds is men het er echter niet over eens of het girostrookje vals is of niet! Kritische vragen van prof. Vondeling Mr. Cals achter de regerm gstafel (Van een onzer verslaggevers) /"NP de vandaag in Utrecht gehou- den vergadering van de Stich ting Nederlandse internationale wegvervoer organisatie, de N.I.W.O., is o.m. gezegd, dat ondanks een aan- tegenwerkende factoren het grensoverschrijdend wegvervoer van Nederlandse ondernemers in 1962 een bevredigende ontwikkeling te zien heeft gegeven. Hieraan, heeft de huidige vervoerswetgeving een be langrijke bijdrage geleverd. Minder goed ivas men echter te spreken over de jongste voorstellen inzake het gemeenschappelijk ver voerbeleid van de Europese commis sie aan de raad van ministers. De N.I.W.O. vraagt zich af, of, indien de ze voorstellen zouden worden aange nomen, het Nederlandse aandeel in het grensoverschrijdend wegvervoer tussen de ledenstaten der E.E.G. wel op hetzelfde peil als thans zal kun nen worden gehandhaafd. In de voor stellen is op zeer vele punten slechts zeer weinig terug te vinden van de gedachten en opvattingen die aan Nederlandse zijde leven m.b.t. de in houd van het Europese vervoerbeleid. Als de voorstellen worden aanvaard. >u dit te grote offers van het Neder landse internationale wegvervoer bete kenen. Men hoopt dan ook, dat de Ne derlandse regering zal trachten meer waarborgen voor het Nederlandse ver wezen te verkrijgen. Het lijkt voor het NIWO onaanvaardbaar en in strijd met het EEG-verdrag, indien Neder land. dat van ouds zo'n belangrijke plaats op het gebied van het wegver voer inneemt, door het beleid van de Europese commissie zijn aandeel in internationaal wegvervoer aanzienlijk zou zien verminderen. Vrachtauto's Het grensoverschrijdend wegver met vrachtauto's is in 1962 in verge lijking met het jaar daarvoor met 18 procent toegenomen, n.l. van 4.737.000 tot 5.570.000 ton. Dc stijging van het ver voer naar België en Luxemburg bedroeg zelfs 24 procent. Gestreefd wordt naar een liberalisatie van het vervoer naar deze landen. Dit zou aanvankelijk 1 juli van dit jaar een feit zijn, doch door een nader te verrichten studie. Is de libera lisatie van het vervoer naar deze landen verschoven tot een nader te bepalen da tum. De stijging van hét beroepsgoederen- vervoer naar Duitsland bedroeg 18 pro cent. Hoewel het vervoer naar Frank rijk voor de Nederlandse ondernemers nog steeds grote moeilijkheden onder vindt door een van Franse zijde vast gesteld contingent, steeg het vervoer naai- dit land toch nog met 10 procent. De grootste stijging geeft echter het ver voer naar Italië te zien, namelijk met 122 procent De N.I.W.O. meent hier ech ter een waarschuwend geluid te moeten laten horen, omdat de vervoerders van uit Italië veelal geen retourvrachten hebben, waardoor de tarieven ongunstig worden beïnvloed. De vrachtopbrengsten stegen van 1961 met 16 procent, namelijk van f 112 mil joen tot f 130 miljoen. Op de in Utrecht gehouden bijeen komst werd o.m. het woord gevoerd door drs. A. H. Rijnberg, hoofd van de af deling internationaal wegvervoer van het ministerie van verkeer en waterstaat. Hij ging onder meer nader in op de onjuistheden bij het stellen van contin- genteringen. (Van onze parlementsredactie) De demissionaire minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal zich op 2 juli laten beëdigen als lid van do Tweede Kamer. Aldus heeft de Kamerpresident middag meegedeeld, nadat de socialis tische fractieleider, prof Vondeling, kele kritische vragen had gesteld over het feit dat de tot Kamerlid gekozen ministers en staatssecretarissen nog niet tot de Kamer zijn toegelaten. In dit verband wees hij er op dat voor de aanneming van de wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet een twee derde meerderheid noodzakelijk is en dat op 2 juli wanneer deze ontwerpen in tweede lezing worden behandeld een aantal leden van de P.v.d.A.-fractie door internationale verplichtingen niet weziig kan zijn. Zy komen door het voortduren van een aantal vakatures in de Kamer voor een conflict van plichten te staan. Op z'n minst vreemd noemde prof. Vondeling het dat men als fractie voorzitter kan deelnemen aan de bespre kingen over de kabinetsformatie zonder dat men van de fractie deel uitmaakt. „Ik ben geen formalist, zelfs geen Lagere aanbetaling motoren, bromfietsen, scooters en fietsen De verplichte minimumkassastorting bij het kopen op afbetaling van motor rijwielen, scooters, bromfietsen, rij wie- len en losse hulpmotoren is verlaagd van 25 tot 20 procent. De maximumduur van de afbetalingsovereenkomst voor deze artikelen mag worden verlengd van 18 tot 24 maanden De staatssecretaris van economische zaken heeft tot deze verzachting van de voorschriften besloten, omdat in deze sectoren van het bedrijfsleven sinds eni ge tijd van een niet onbelangrijke terug gang in de afzet sprake is. In de beschikking is uitdrukkelijk ver meld, dat de eerste van de perioden, waarin de gelijke of nagenoeg gelijke termijnbetalingen moeten geschieden, be gint bij het sluiten van de afbetalings overeenkomst. jurist, maar dit is toch wel merkwaar dig", aldus prof. Vondeling, die mr. Toxopeus op het oog had. Mr. van Thiel antwoordde dat bericht ls ingekomen van negen gekozenen dat zij hun benoeming hebben aangenomen. Hij hoopte dat spoedig tot hun beëdi ging kan worden overgegaan. De beëdi ging van de heer Toxopeus zal op 2 juli plaats hebben. Na dit ordedebatje ging de Kamer over tot behandeling van het wetsont werp Herziening van de regeling van de toelating tot Universitaire examens. Ach ter de regeringstafel zat mr. Cals, over wiens herstel de Kamer zeer verheugd wbs. Hij kon vele handen drukken. Alanbrooke (79) overleden Burggraaf Alanbrooke, de voormalige Britse chef van de generale staf en een van de belangrijkste organisatoren van de Engelse oorlogvoering, tijdens de tweede wereldoorlog, is gisteren over leden. Alanbrooke was 79 jaar. Explosie munitiemagazijn In Weesp blijkt schade f 60.000 De rijkspolitie van Weesp was gisteren gereed met een rapport over de schade die in Weesp is veroorzaakt door de ont ploffing op het terrein van de kruitfa briek de Krijgsman. De schade blijkt ongeveer 60.000 gulden te bedragen. Er zijn zevenhonderd ruiten vernield. Uit zestig straten is schade gemeld. Egon Hilpert benoemd tot 2e dirigent van Weense Slaatsopera De dirigent Herbert von Karajan heeft voorgesteld Egon Hilpert, die op het ogenblik directeur van de Wiener Fest- wochen is, te benoemen tot tweede diri gent van de Weense Staatsopera. Hij wordt de opvolger van Walter Erich Schafer. die om gezondheidsredenen ont slag genomen heeft. Von Karajan's ti tel blijft „artistiek directeur". Hilpert wordt directeur en hem is opgedragen orde op zaken te srtellen in de opera, vaar onlangs een voorstelling afgelast noest worden, omdat een zanger niet 'erschenen was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9