Nieuwe Leidlse Courant Zweeft Valentina nog steeds in de ruimte? Commentaar Klompé en Cals geen minister Bolsward heeft een mantel-mysterie Flink El Russen beweren van wel, maar: Onbehagen bij AR-CH over kabinetsformatie Scheidslijn met China nu wel erg definitief Vieuw onderzoek in zaak-Profumo Valentina en Valeri geland Woensdag 19 juni 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigk i» ghablevM Zie pagina 5 mijn hert in teghenjpoet" Weertjemeneer Er p.m. 2,80, p.kw. 8,25 MR. J. M. L. TH. CALS arm ..twee jaar...* ïeuws m één oogopslag In westelijke kringen meent men dat de vrouwe lijke ruimtevaarder Valen- tina Teresjkova niet meer in haar Wostok 6 om de aarde draait. Russische autoriteiten hebben dit echter (nog) i ven. Premier Macmillan en de Britse Labourleider Wilson zouden vandaag reeds een bespreking heb ben over de aspecten van de veiligheid van de staat die in de zaak-Profumo aan het licht zijn gekomen. De oud-minister van oorlog is gisteren met zijn vrouw in Londen teruggekeerd. Allerwegen heerst on behagen over het verloop van de kabinetsformatie. Men verwijt dr. De Kort dat hij niet zelf wil kiezen tussen VVD en PvdA, maar dit overlaat aan de fracties zelf. De bekende zanger en acteur Hans Kaart is gis teren tijdens een operatie in een ziekenhuis te Lu gano plotseling overleden, jaar oud. De laatste commandant van het beruchte concen tratiekamp Auschwitz, Ri chard Bar, is gisteren in de gevangenis te Frankfort overleden. Hij zou volgend jaar terecht hebben moeten staan in een massaproces tegen oorlogsmisdadigers. De Tweede Kamer heeft beslist dat ook HBS'ers, HTS'ers en zij die een hoofdakte kweekschool hebben, toegelaten kunnen worden tot de theologische faculteiten na eerst een voortentamen Latijn hebben De kloof tussen Rood- China en de Sowjetunie wordt steeds breder on danks de besprekingen die 5 juli zullen beginnen. De eis van de Chinezen dat de Russen moeten afstappen van de politiek van Vreed zame coëxistentie is door een partijfunctionaris in Moskou met kracht van de hand gewezen. Naar thans bekend werd, zullen twee K.V.P.-leden van het demissionaire ka binet om persoonlijke redenen voorhands het ministeriële veld ruimen. Het zp de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, die omwille van zijn gezondheid twee jaar kalm zal moet aandoen, en de mi nister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat mr. Cals wel zijn Kamerzetel zal bezetten. Dr. Klompé zal eveneens het Kamerlidmaatschap blijven vervullen, doch zij zal, naar haar zeggen, geen „Europees of ander tijdrovend werk" aanvaarden. Mejuffrouw Klompé wenst eindelijk voor haar privé-aangelegenhe- den tijd beschikbaar te krijgen. DR. M. A. M. KLOMPE tijdrovend. TS er iets aan de hand met de Rus- sische astronaute Valentina Teresj kova en haar ruimtecabine Wostock 6 Als we radio Moskou mogen gelO' ven bevindt zij zich nog steeds in d( ruimte en is alles wel aan boord, ook Waar blijft christen-democratie (Van onze parlementsredactie) TT" ABINETSFORMATEUR De Kort rV. js nu 0p de hoogte gebracht van racties der vijf grote Kamer- Ondanks gesprek in Moskou: Vrede - eis van socialisme Dat de vooruitzichten op een goe de afloop van de besprekingen tus sen de Sowjetunie en communistisch China op 5 juli in Moskou niet al te hoog moeten worden aangeslagen is gisteren eens te meer gebleken tij dens een rede van Leonid njitsjef, de ideologische deskundige van de par tij, die categorisch de eisen van Chi na, dat de Sowjetunie moet afstap pen van zijn politiek van vreedzame coëxistentie, van de hand wees. De partij liet verder meedelen, dat de jongste Chinese brief die zaterdag aan Soeslof werd overhandigd, niet zal worden gepubliceerd, omdat er passages in voorkomen die een ver keerde interpretatie geven van en ongerechtvaardigde kritiek inhouden op de Russische politiek. Publikatie zal de kloof alleen maar groter ma ken. Iljitsjef hield zijn rede op de vergade ring van het hoofdbestuur van de partij die speciaal bijeen geroepen is om te spreken over de huidige liberale koers van vele Russische kunstenaars (schrij vers, dichters, musici en geleerden) en een programma op te stellen om deze kunstenaars te leren hoe zij moeten wer ken in het belang van de partij. Het opvalende van deze vergadering was dat weinig kritiek op de handelwijze van deze kunstenaars werd geuit, maai- dat meer gesproken werd over het pro bleem van wat er nu gedaan moet wor- Chroesjtsjef zelf heeft deze kunst meer malen in het openbaar veroordeeld, maar werd hierin niet gevolgd door vele voor aanstaande communistische leiders, zoals Togliatti, die verklaarde de Italiaanse John Profumo, de Britse oud-minister van oorlog, die een politieke orm ontketende en moest aftreden, is gisteren met zijn vrouw in zijn oning in Londen teruggekeerd. Het echtpaar heeft enige tijd buiten - Britse hoofdstad vertoefd. Premier Macmillan en oppositieleider Harold Wilson zijn gistermiddag Vereengekomen samen overleg te voeren over het instellen van een eelomvattend nieuw onderzoek naar de veiligheidsaspecten van de westie-Profumo. Nadat Macmillan gisteren met zijn voornaamste minister had vergaderd, hreef hij Wilson een brief, waarin hij een vergadering voorstelde over 'ee punten: 1. De veiligheidsaspecten van de zaak. De regering is op dit punt voor ander van een vooronderzoek door een aantal leden van de privy council politici die zich uit het politieke leven hebben teruggetrokken, welk on- rzoek zal worden gevolgd door een volledig onderzoek door een juridische mmissie. Labour wil een parlementscommissie instellen met volledige be- oegdheid om iedereen tot en met de premier als getuige te dagvaar- en. De zittingen zouden geheim zijn, maar de bevindingen zouden na afloop loeten worden gepubliceerd. De parlementaire aspecten van de zaak. Conservatieven en Labour 'illen het eens worden over de tekst van een motie van afkeuring, waarin let gedrag van Profumo gelaakt wordt als belediging van het parlement. Evenals de Britse rechtbanken kunnen ook de twee huizen van het parle- )ent straffen opleggen wegens belediging van hun gezag. Een daarvoor Pgelegde straf kan echter nooit langer duren dan de zittingsperiode van het ballende parlement ren ontving hij de fractieleiders An- driessen (kath. v.), Beernink (cii.) en Vondeling (soc.) en vandaag de he ren Van Eysden (a.r.) en Toxopeus fracties op zijn basisprogram. Giste- (lib.). Dr. De Kort weet nu, dat geen van de vijf partijen een veto over zijn program wil uitspreken en hij weet tevens, dat hij niet aan de vor ming van een vijf-partijen-kabinet hoeft te gaan beginnen, omdat de geestdrift daarvoor uiterst gering, resp. nihil is. Hij weet nu ook, dat er met name in de kringen van A.R.P. en C.H.U. toch wel enig onbehagen is ontstaan over de tactiek, die de formateur tot dusver heeft gevolgd. (Voor vervolg zie pag. 9) In Roozendaal is gisteren de 35-jarige monteur W. la Vaille uit Roozendaal ver ongelukt. Hij werkte aan de bovenlei ding van de spoorlijn en viel van een rijdende ladder. In het ziekenhuis te Tilburg is giste ren de 82-jarige J. C. Stabel uit Goirle overleden aan de verwondingen, die hij zaterdag opliep toen hij op de fiets door een Duitse vrachtauto met aanhanger werd aangereden. Iljitsjef schijnt al eens fel bekritiseerd te zijn door Chroesjtsjef omdat hij de premier niets gerapporteerd heeft over de afwijkende mening van buitenlandse communisten. De Chinese brief aan Moskou is in king wel gepubliceerd. China geeft hier in de wens te kennen dat er bij het Over leg in Moskou zal worden gesproken ovei Chroesjtsjefs kritiek op Stalin en de per soonsverheerlijking. De brief bevatte 25 andere „kernpunten" die China ter sprake wil zien gebracht De vreedzame coëxistentie wordt door de Chinezen een verdraaiing van de leer genoemd. TFat nu? Westelijke ning dat de kans op enig resultaat van de komende besprekingen nu wel nihil zal zijn. De New York Times vraagt zich al af wat er nu gaat gebeuren. Zal Chroesjtsjef de jongste Chinese brief aangrijpen als een aanleiding om nu akkoord te gaan met Kennedy's voorstellen voor vreed zaam naast elkaar bestaan, of zal hij, nog meer dan hij nu al heeft gedaan, ach ter de Chinese oorlogszuchtige politiek aanlopen. Peking is de laatste maanden nog niet tevreden, dat blijkt uit alles. Een aanwijzing tot wat gaat gebeu ren, zou de rede van Iljitsjef kunnen zijn, die verklaarde dat de strijd om de vrede het belangrijkste programma punt van het socialisme moet zijn. Na een felle berisping aan het adres van China zei hij, dat de Sowjetunie niet zal terugkomen op haar vastberaden heid om de lijn van „de onschatbare bijdrage van premier Chroesjtsjef tot de theorie en praktijk van het mar- xistisch-leninisme te blijven volgen" Verder dat de strijd tegen de persoons verheerlijking en tegen de gevolgen daar van werden bekroond met een eminente morele en politieke Pers Over de binnenlandse ideologische ge schillen van de Sowjetunie zei hij, dat deze problemen toegeschreven moeten worden aan het „subversieve ondergrond se banditisme van de imperialisten". In dit verband was zijn kritiek op de kunstenaars wel fel en hij maakte dui delijk dat niemand in de Sowjetunie bui ten de politiek kan blijven. Ook de pers moest het ontgelden hoewel pers, ra dio, bioscopen en televisie de „knokploeg de partij blijven vormen". De pers fn de kwestie van de liberale geest onder de kunstenaars echter schromelijk tekort geschoten. Iljitsjef veroordeelde de pers „wegens een bekrompen mening, onvoldoende strijdlust en onredelijk aan wenden van macht en middelen". Hij sprak over de oprichting van een meer efficiënt systeem voor de pers. bij haar collega Valeri Bikovski, die in de Wostok 5 om de aarde draait. Maar waarnemers in Frankrijk, Enge land en Australië hebben reden aan te nemen, dat de Wostok 6 met Valen tina zich niet langer in de ruimte be vindt. Als dat waar is, rijst vanzelf sprekend de vraag, waarom de Rus sen dit niet openlijk toegeven en blij ven doen, alsof Valentina, die zondag op het Rode Plein in Moskou gehul digd moet worden, haar taak normaal Het was gisteren reeds opgevallen dat Valentina in afwijking van haar programma in een diepe slaap was ge vallen en door haar collega Valeri Bi kovski moest worden gewekt. Later werd duidelijk dat zij moeilijkheden met de verbindingen had, zowel met de grond als met de Wostok 5. Het Amerikaanse volgstation te Woomera in Australië hoorde, dat Bikovski te vergeefs probeerde, in contact te ko men met Valentina toen beider ruim tevaartuigen Australië passeerden. Zwakjes werd gehoord, dat Teresjkova zich meldde met: „Ik ben zeemeeuw, ik ben zeemeeuw". Zij werd niet op gehoord. Wel werd vernomen, dat Bikovski bleef proberen, contact met haar te krijgen. Valentina ant woordde echter niet. Later werd in Engeland een radiobood schap opgevangen, die van Valentina af komstig was en luidde: „Ik ben gereed om gegevens te ontvangen over een lan ding met handbesturing". Dit zou er de moeilijkheden, die er toch blijkbaar boven Australië waren geweest op kunnen duiden dat zij op het punt stond, te pogen naar de aarde terug te keren. Voorts was het opvallend, dat de beel- ?n, die gisteren van Valentina op de '-schermen in de Sowjetunie versche nen, op verschillende uren bleken te zijn opgenomen, terwijl Bikovski rechtstreeks in het beeld kwam. Deze uitzending de vlucht van Valentina duurde slechts enkele seconden; er werd niet met haar gesproken. De omroeper kon dan ook niets meer doen dan haar het beste toe- Voor vervolg zie pag. 9) Op de grote rennen van Ascot in Engeland komen velen niet alleen om te kijken, doch zeker ook om gezien te worden: de sportieve gebeurtenis is langzamerdhand uitgegroeid tot een modeshow van allure. Hier zien we barones Rothschild in een creatie van een geel-grijs ruitje met bijpassende parasol, hogp hoed en schoenen. Opvallend is hef beslist! In Moskou gaat het gerucht, cte beide ruimtevaarders veilig zijn ge land. Volgens een Deens waarnemings station zou Valentina Tresjkova om half elf (Ned. tijd) reeds geland zijn en Bykovski omstreeks 12 uur (Ned. tijd). Het laatste wat van Valentina is gehoord was vanmorgen om 9.20 uur toen zij zich in het lanceergebied bevond. Het feit, dat er daarna niets meer werd vernomen van haar ruim teschip Wostok VII maakt het waar schijnlijk dat zij is geland. Even later werd de landing door het persbureau Tass bevestigd. Ds. King: opnieuw protestmars naar Washington Ds. Martin Luther King, de leider an de strijd van de negers tegen de apartheid, heeft vandaag aangekon digd dat een protestmars naar Wash ington gehouden zat worden indien de zuidelijke democraten in het congres zouden proberen de integratie wets ontwerpen tegen te houden. TYE KABINETSFORMATIE begint zo langzamerhand een vervelende, om niet te zeggen enigszins irritante, aange legenheid te worden. Wie mocht hebben ge hoopt dat de formateur de afgelopen da gen spijkers met koppen zou slaan, heeft zich vergist. Hij is met een basis-program voor de dag gekomen, dat een insider be titelde als een tweede, vermeerderde druk van de leidraad-Romme. Het lijkt er veel op alsof we ons nog in het informatie- stadium bevinden: van het nieuwe kabinet mag nauwelijks worden gezegd dat het in de maak is. Hetgeen totnogtoe van het basis-program bekend is geworden, vestigt de indruk dat het vlees noch vis is en verscheidene po litici hebben dan ook al verzucht dat we op deze manier (bijna) niets opschieten. De K.V.P. lijkt op. een maagd, naar wier hand twee vrijers dingen, tussen wie zij maar geen keus kan maken. De socialisti sche minnaar is onder de kin gestreken, maar ook de liberale vrijer die al lang dacht vaste verkering te hebben is over de bol geaaid. De formateur mag men hierover niet te hard vallen. Hij zat met de erfenis van de heer Romme, die nu eenmaal de op dracht had om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om een zo breed mogelijke basis voor het kabinet te leg gen. De informateur stelde een leidraad samen, waarin de socialisten zowel als de liberalen zich vrij aardig konden vinden en het spreekt vanzelf dat de heer De Kort niet zomaar een van de beide partijen de bons kon geven. Vooral niet omdat er Rooms-rode èn Rooms-blauwe K.V.P.-ers bestaan. Met ons worden nu velen ongeduldig. We zouden de heer De Kort willen herinneren wat hij op 10 mei jJ. in Arnhem heeft betoogd. Hij zei: „Slechts één zaak lijkt mij buiten kijf. Als het enigszins kan zal de K.V.P. er goed aan doen met de twee andere christen-democratische partijen hand in hand te staan." Als het enigszins kan. zei hij. Welnu, het kan. K.V.P., A.R.P- en C.H.U. zijn met elkaar zelfs iets ver sterkt uit de verkiezingsstrijd te voorschijn gekomen, terwijl de P.v.d.A. en de V.V.D. een geduchte knauw kregen. De christen democratische partijen hebben met hun 76 zetels de meerderheid, al is deze mini maal. Op grond van deze feiten hopen we dat de formateur de gedachte aan een vijf-partijcn-kabinet loslaat zijn op dracht verplicht hem er geenszins toe om daarnaar te streven en het er met de heren Van Eysden en Beernink over eens wordt wie van de beide sollicitanten naar een plaats in het kabinet moet worden afgewezen. Onder de huidige omstandig heden. die betrekkelijk normaal kunnen heten, hebben we aan een nationaal kabi net geen behoefte. Waar we wel behoefte aan hebben, is aan een daadkrachtig kabi net, dat de sociaal-zwakkeren recht doet en tegelijk de mogelijkheden schept voor de beleving van de eigen verantwoorde lijkheid. Prinses Beatrix is voornemens de ny- lonfabriek British Enkalon in Antrim in Noord-Ierland, een dochteronderneming van de A.K.U. te Arnhem, op maandag 23 september officieel te openen. I?EN randstoring van een depressie boven de Noordzee passeerde van nacht met krachtige en langs de kust stormachtige westelijke wind. In de koudere onstabiele lucht, die achter de depressie om naar ons land stroomde kwamen vannacht en vanmorgen nog enkele zware onweersbuien voor met hagel. Aan de kust van Zuidholland en Zeeland begon het vanmorgen weer oo te klaren. Bij Ierland is intussen een nieuwe oceaan depressie aangekomen, waarvan zich een afzonderlijke storing losmaakt, die vermoedelijk de komende nacht al in ons land enige regen zal veroorzaken. De hoofdstoring die zich langzamer ver plaatst zal na morgen het weer gaan beïnvloeden. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Veel bewolking met op de meeste plaat sen tijdelijk regen of motregen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 20 juni: zon op 4.19, onder 21.03; maan op 3.43, onder 19.53. Vrijdag 21 juni: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 juni 0.48 v.m.; 13.20 n.m. Strandverwachting Ook morgen nog te koud en onaange naam strandweer - na enkele opklarin gen weer enige regen. Tot krachtig of matig afnemende wind tussen zuid en zuidwest. In de middag 14 a 15 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: van de Oceaan trekt nog een depressie in de richting van de Noordzee met voorlopig onbestendig HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uui T> OND HET doopsgezind rusthuis te Bolsward is een mysterie ontstaan, dat hangende het onderzoek eerst enige dagen geheim werd ge houden, maar nu dit onder zoek niets positiefs heeft op geleverd, door de politie aan de openbaarheid werd prijs gegeven. Op de vroege vrijdagmor gen verleden week ontdekte de autorijschoolhouder F. Swart te Bolsward aan de waterkant een keurig uitge spreide zwarte damesmantel in het gras. Op de mantel be vonden zich zes natte gul dens. In een damestas ernaast bevond zich f 26. Ook lagen er een paar handdoeken naast de mantel. De gewaarschuw de juist surveillerende wacht meester van de Rijkspolitie te Bolsward constateerde dat een der handdoeken gemerkt was als behorende aan het doopgsgezind rusthuis in Bolsward. Hier aangekomen constateerde men, dat de deur van de doopsgezinde kerk, die aan de achterzijde in ver binding staat met het rust huis, open stond. Ook de deur van de directricekamer stond open. In de tuin van het rust huis en in de tuinen van de belendende percelen en ook op straat werden vervolgens allerlei vreemde zaken aan getroffen, zoals damesschoe nen, stukken kaas, een kaas- rasp enz. In de keuken van het rust huis was ook nogal huisge houden. Verscheidene eieren waren gebroken, afgebroken takjes van een cactus werden terug gevonden in de toiletten en wasbakken. Veel stond op een andere plaats dan het hoorde. Niemand van de be woners van het rusthuis heeft van een nachtelijk bezoek ook maar iets gemerkt. Ook de di rectrice en het dienstdoende personeel niet. Bij controle bleek, dat alle bewoners van het rusthuis sliepen, of zich althans te bed bevonden. Het wordt dan ook uitgesloten ge acht, dat een van de bewo ners van het huis deze vreem de dingen heeft gedaan. Trouwens, aan de kapstok hing een nieuw suède dames jasje dat niet in het rusthuis thuishoort en daaronder stond een paar luxe sandalen, dat al evenmin aan een van de bewoners toebehoorde. In de zakken van het jasje zaten gekneusde eieren. Even heeft men wel aan iets ernstigs gedacht, maar niemand in Bolsward wordt vermist. De politie staat nog steeds voor een compleet raadsel. Diefstal kan aller minst het motief zijn geweest, integendeel: in de portemon nee van de directrice zaten zes gulden meer dan er in hadden moeten zijn Eclde De Bilt Twenthe Helsinki3 Stockh. Luxemb. MUnchei ZUrich Genève 1. bew.v regenbui1 s regenbui v 12 17 12 12 12 18 9 19 13 7 24 regenbul w 12 zw. bew wzw 4 zw. bew wzw 3 zw. bew wzw 6 h. bew. windstil 27 :2 O.', iv. bew. I w 8 24 15 5 regen windstil 27 12 10 h. bew. windstil 25 14 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1