Nieuwe leidlse Courant Macmillan behoeft het veld (nog) niet te ruimen Commentaar Lagerhuis schaart zich achter regering Te weinig brandstof voor samentreffen? jSteun aan Kennedy's Oost-W est-theorie Zeer brede basis voor de geboorte overleden Tranen over een beeld Verf met voldoening r Dinsdag 18 juni 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „St»ntv«itigh is gh •bleven mijn hert in leghenspoet" Maestro in Holland thuis Zie pagina 7 Kantoren Leiden - Steenstraat 37 "*r~ Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936- Abonnementsprijzen p.w. 0,65, p.m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18-19 uijr Einde van de affaire-Profumo fieuws in één oogopslag lagerhuis over de affaire ProfumoKeeler im een „overwinning" voor Mac millan geëindigd. Bij de stemming vielen 26 partij genoten de premier af, niet voldoende om hem tot aftreden te dwingen. De mogelijkheid dat Mac millan binnenkort toch het bijltje erbij neer zal leg gen wordt zeer groot ge acht. Daar de Russische astronauten Valentina en Valeri niet voldoende brandstof dn hun Wostoks hebben, zullen zij er waarschijnlijk niet in sla gen een „rendez-vous" in de ruimte tot stand te brengen. De kleinste af stand tussen de ruimte vaarders is vijf kilometer geweest De kabinetsformatie sleept zich nog steeds voort zonder dat zich nieuwe gezichtspunten hebben geopenbaard. Ver wacht wordt dat dr. De Kort nog deze week een keuze zal doen tussen de P.v.d.A. en V.V.D. om deel te nemen aan een vier-partij en-kabinet. Een ,,zeer brede basis" lijkt uitgesloten. 11 Tijdens de herdenking van de Oostduitse opstand in 1953 gisteren heeft zich slechts één in cident voorgedaan: een bomaanslag in het Oost duitse ministerie van han del, waarbij geringe scha de werd aangericht Zowel Adenauer, Erhard als Willy Brandt hebben toe spraken gehouden. De bekende hoogleraar in de weg- en waterbouw kunde prof. Thijsse heeft gisteren aan de T.H. in Delft zijn afscheidscollege gegeven. Na afloop ont ving hij de eremedaille in goud van voortvarend heid en vernuft van de Huisorde van Oranje, een onderscheiding die tot nu toe slechts drie keer was toegekend. In apothekerskl ingen is men van mening dat veel apotheken in de komende jaren aanzienlijk moeten worden gereorganiseerd. Voorts meent men dat iedere aanprijzing van ge neesmiddelen in een apo- theke achterwege dient te blijven. "pREMIER MACMILLAN heeft gisteren na een bewogen debat in het Britse lagerhuis over de affaire-Profumo een motie van vertrouwen verworven. De stemmenmeerderheid was echter kleiner dan de conserva tieve regering had gehoopt, doordat 26 conservatieve afgevaardigden hun premier in de steek lieten. Macmillan kreeg 321 stemmen; 252 afgevaardig den brachten hun stem tegen de premier uit, zodat de conservatieve meer derheid 69 stemmen bedroeg. In parlementaire kringen was men van oor deel, dat een regeringscrisis was vermeden, maar dat Macmillans lot was bezegeld. Men spreekt reeds over de eventuele plaatsvervanger van de premier, waarbij de beste kansen worden gegeven aan minister Butler. Toen de uitslag bekend was geworden, klonken van de banken waar de socialistische oppositie zat, kreten als .aftreden", terwijl de aanhangers Macmillan hem staande een ovatie brachten. HAROLD WILSON .veiligheid. van een met spanning tegemoet ge zien debat, waarin Harold Wilson, de leider van de socialistische oppositie, premier Macmillan ervan beschul digde door zijn houding in de kwes- tie-Profumo met de nationale 1 ligheid te hebben gespeeld. Zoals bekend heeft de verhouding Wostok 5 verliest hoogte Val ja en Valeri: „Alles wel" Valja en Valeri draaien nog steeds hun rondjes om de aarde. Alles is volgens radio Moskou wel aan boord. Valentina Teresjkova zingt zo nu en dan en Valeri Bikovski vroeg mu ziek van Tsjaikowski ten gehore te brengen. Het is echter de vraag, of zij er nog in zullen slagen, een „ren dez-vous" tot stand te brengen, om dat zij daarvoor waarschijnlijk te weinig brandstof bij zich hebben. Bovendien verliest de Wostok. 5 van Bikovski nog voortdurend hoogte. Vanochtend vroeg begon Valja haar 23ste reis door de ruimte. Valeri Bi kovski begon toen ongeveer aan zijn biste rondje. Het grootste aantal ba nen, door een Amerikaan bescchreven. was 22. Ook is Bikovski op weg. het bestaande Russische record te breken. Nikolajef maakte namelijk 64 omwen telingen. Op een gegeven ogenblik wa ren de ruimtevaarders slechts vijf ki lometer van elkaar verwijderd. Bikovski gaf voor zijn kijkers een show, door een kleine hoeveelheid water Brandt bij herdenking Muur: tAN HET slot van de nationale dag ter herdenking van de Oostduitse opstand in 1953, hebben honderden Westberlijners aan de muur ge- ïonstreerd voor het slechten van dit communistische bouwsel. Extra Btrouilles van de Westberlijnse politie deden dienst om paraat te zijn ochten de vopo's verleid worden het vuur te openen. Een keten van ilitiemannen verhinderde de demonstranten te dicht bij de muur te omen en ten slotte werden ze een zijstraat ingedrongen. Dat was het slot van een herdenkingsdag, die bijna geheel gevuld was met toespraken zowel in Bonn als in Berlijn. Toespraken van vice-kanselier Erhard en burgemeester Willy Brandt in Berlijn en een rede van kanselier Adenauer in het Westduitse parlement. In Oost-Berlijn is het de gehele dag rustig gebleven, be houdens een bomaanslag die in het Oostduitse minis terie van handel enige schade aanrichtte. Adenauer verklaarde m Bonn. dat de Sowjet- politiek ten opzichte van Oost-Duitsland nog de „merk tekens van het Stalinisme draagt en vruchteloos is ge bleken". De Oostduitsers zijn geen communisten ge worden en de Russen zijn er alleen maar in hun eigen vooruitgang door bemoeilijkt, aldus Adenauer, die het vreemd vond, dat Chroesjtsjef in andere landen Stali nistische methoden heeft laten varen wanneer ze geen resultaat opleverden, maar in de Sowjetzone vastge houden heeft aan deze politiek van vruchteloosheid. Burgemeester Brandt wekte de Duitsers op steun te verlenen aan het streven van president Kennedy om de betrekkingen tussen Oost en West te veranderen, randt zei dat deze strategie in het belang van Duitsland zou zijn. Erhard vertelde de 100.000 mensen, dat de „geest van vrijheid onder- nooit tot zwijgen gebracht kan worden". Hij drong er bij Moskou aan dezelfde edelmoedigheid te betonen als de vroegere koloniale mogend- n. De wereld moet weten, aldus Erhard, dat Duitsland bevrijd is van ikzinnige nationalisme, maar wel één land, één volk wil zijn onder gekozen bestel. F*f ^5 Ifyl uit te gieten, het bleef in de vorm van een kleine glinsterende bol in de cabine rondzweven. Daarna kwam Valentina in het beeld. Zij bladerde in haar logboek. Op haar gezicht stond grote inspan ning te lezen en onder (haar ogen wa ren duidelijk donkere kringen te zien. Nadat het beeld even uitviel, ver scheen zij weer op het scherm. Dit maal scheen de jonge vrouw zich ech ter bewust van het feit, dat zij door miljoenen werd igezien. Zij vertoonde een stralende glimlaoh (Zie vervolg pagina 6) Christine Keeler, die ook betrekkingen onderhield met de Russische diplomaat Ivanov, de conservatieve regering grote verlegenheid gebracht. Bij het debat gaf premier Macmillan de oppo sitie toe dat zijn veiligheidsdiensten had den verzuimd hem te rapporteren meldingen die zeiden dat miss Keeler gevraagd zou zijn geheime inlichtingen van Profumo los te krijgen. Het hoofd van de veiligheidsdienst had deze mel dingen niet van belang geacht Een conservatief parlementslid eiste tijdens het debat openlijk dat de premier zou aftreden. Hij vroeg zich af of Macmillan juist had gehandeld door Profumo's verklaring dat zijn betrek kingen met miss Keeler van onschuldi ge aard waren te geloven. De plaatsver vangend Labourleider Brown eiste' een nader officieel onderzoek, hetgeen van de kant van de regering werd aanvaard. Diepe wond In zijn antwoord verklaarde Mac millan ernstig, dat het gebeurde een diepe wond heeft geslagen. Macmillan zei, dat Profumo op 9 augustus 1961 werd gewaarschuwd door Sir Norman Brooke, de toenmalige secretaris van het kabinet, voor een mogelijk gevaar door zijn omgang met de society-arts dr. Ward, die Profumo, miss Keeler Ivanov met elkaar in contact bracht op berechting wacht. van de moeilijkste gebeurtenissen in zijn politieke loopbaan: de verdediging van het regeringsbeleid in de affaire-Profumo, en naar sommigen menen de bezegeling van zijn lot. Resultaat van „hearing" DE (Zie vervolg op pag. 6) (Van onze parlementsredactie) Tweede-Kamerfractie van K.V.P., V.V.D. A.R.P. en C.H.U. hebben zich gisteren vrij langdurig beraden over het basisprogram van kabinetsformateur De Kort. De P.v.d.A.-fractie kwam vanmorgen bijeen, nadat het socialistische frac tiebestuur gisteravond reeds over het program had gesproken. De drie confessionele fracties hebben zich positief tegenover de voorstellen van dr. De Kort opgesteld, zij het dat de C.H.U. nog een concretisering (lees: kwantificering) van een en ander op prijs zou stellen. Voor P.v.d.A. en V.V.D. zitten er in het basisprogram enkele moeilijke puntjes, waarover zij de formateur nog nadere inlichtingen zullen vragen. Politieke waarnemers verwachten echter niet, dat één van de partijen reeds in deze „program-fase" van de formatie buitenspel zal komen te staan, tenzij b.v. de kwestie van de bindingen voor een bepaalde groepe ring een „breekpunt" zou gaan vor- (Voor vervolg zie pag. 61 VERFHANDEL OEGSTGEES1 KEMPEN AFRSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 231 SF FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 QOK BINNEN de protestantse wereld wordt de uitslag van het conclaaf dat morgen aanvangt en dat te beslissen heeft over de nieuwe paus met spanning tegemoetgezien. Niet dat de kloof tussen beide overtui gingen onder de vorige paus is gedempt De kloof is er nog altijd en zij wordt juist nu te duidelijker en ook te pijnlijker als kloof gezien en ook ervaren. Maar er zijn wel nevels opgetrokken die om de kloof hingen. Men is elkaar weer gaan zien. Men heeft onderkend waarin men wezenlijk wel en waarin men wezen lijk minder verschilde. Daartoe heeft de nu overleden paus van uit de mogelijkheden van zijn hoge kerke lijke ambt belangrijk bijgedragen. Een bekend protestant heeft het dezer dagen op zijn wijze uitgedrukt, toen hij zeide dat de paus goedheid tot nieuws had ge maakt. Dit betekent al veel in een tijd waarin het nieuws veelal een slechte klank heeft en het goede nieuws zo gemakkelijk door het slechte wordt verdrongen. Men veronderstelt niet teveel wanneer men vermoedt dat de paus, ware hem een npg langer leven gegund geweest, ook had bijgedragen aan een andere bejegening van de protestanten in die landen waar zij thans nog omwille van hun geloof wor den verdrukt Niet alleen voor zijn geloofsgenoten is daarom de keus van de opvolger een be langrijke. Zal de lijn worden voortgezet? Niet waarschijnlijk is het, dat zij geheel zal worden onderbroken. Daarvoor im mers is teveel in beweging gekomen. Bewezen is, dat het ook anders kan en mag dan voorheen. De beweging zal mo gelijk wat worden vertraagd, algehele stil stand echter is niet meer te verwachten. Van gewicht is, dat de kardinalen tot hun keuze zullen komen, nu, binnen de eerste periode van het concilie, de grote ont moeting van elkaar heeft plaats gehad. Zij zijn voor elkaar niet langer de schim mige wezens met oppervlakkige kennis van de ander. Men heeft elkaar gesproken, elkaar in de ogen gezien, wetenschap op gedaan omtrent eikaars persoon, cn de keuze zal dan wellicht een moeilijke blij ven, ze zal tegelijk gefundeerder kunnen zijn dan ooit. Spoedig zal blijken, of een voortgaan zeker is op de weg, door de vorige paus betre den. Het zou geen meelevend protestant zijn, wie hier zonder belangstelling tegen over staat. De verslagen beeldhouwer Mi letic tussen de stukken van zijn gipsen nederlaag onder de ogen van het grote publiek dat dit drama meemaakte. Communist kan in FS miljoen cds vergoeding eisen Het Amerikaanse Opperste Gerechts hof heeft bepaald dat een vroegere par tijfunctionaris van de Amerikaanse com munistische partij, Henry Winston, van de Amerikaanse regering een schade vergoeding kan eisen van een miljoen dollar. Winston wil zijn eis indienen op grond van het feit dat hij tijdens zijn verblijf in een staatsgevangenis blind is geworden tengevolge van een verkeerd gestelde diagnose en de verwijdering van een hersentumor. Hij is op het ogen blik voor zaken in Moskou. lette is gistermiddag te Zaandam in huilen uitge barsten en met hem een zestal vrouwelijke en mannelijke helpers uit Zaandam. Nadat het gemeentebe stuur onlangs op esthe tische gronden een beeld („De Houtwerker") van Miletic, dat op een brug de Zaan moest wor den geplaatst, had afge keurd, besloot de Zuid- Slaviër de bevolking te laten zien dat zyn beeld voor plaatsing in aanmerking kwam. Op het terrein van de gasfabriek te Zaandam (in een loods op dit terrein had hij het beeld in klei vervaardigd) bouwde hy uit brokken gips het beeld op. Nadat hij er enige da gen en nachten aan had gewerkt en het vier me ter hoge beeld op het dak van een oude schuilkelder bijna klaar was. viel het gistermiddag in vele brok ken uit elkaar, tot grote schrik van de maker en zijn helpers en helpsters. De beeldhouwer is nu van plan opnieuw zijn beeld in gips te zetten, doch bij het eerste opbren gen van het gips is het kleinmodel ernstig bescha. digd. De handen zyn ver dwenen en ook de voeten hebben veel te lijden ge had. Wat hij overigens met het beeld moet doen, als dit in beton is gegoten, is hem zelf momenteel nog een raadsel. De gemeente Zaandam wil het niet heb. ben omdat twee niet met name genoemde deskundi gen het hebben afgekeurd, nadat het gemeentebe stuur om hun advies had gevraagd. Enige honderden toe schouwers waren even eens diep onder de in druk. Uit de kring van kijkers stegen tal van minder prettige woorden op aan het adres van het overigens afwezige ge meentebestuur. Miletic liet zich als een gebro ken man wegvoeren naar de kantine van de gasfabriek. Zowel hij als zijn helpers en helpsters huilden als kinderen. Een jonge Zaandam mer was zelfs zo over stuur dat hij naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. naar de Noordzee. De storing werd de afgelopen 24 uur nog iets dieper en daar mede samenhangend namen ook de re- gengebieden in omvang toe. De zeer voch tige lucht, die vandaag met een zuidelij ke tot zuidwestelijke wind naar ons land stroomde, wordt morgen vervangen door lucht van polaire oorsprong. Het zal dan ook woensdag vrij koud weer zijn met enkele buien. Een volgende depressie lag vanmorgen ten oosten van New-Foud- land. Deze storing koerst eveneens in de richting van West-Europa. Het weer blijft de komende dagen onbestendig. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Koud weer met aanvankelijk nog af en toe regen, later verspreide opklaringen Ho'd maar ook enkele buien. Matige tot krach- vbssinf tige langs de kust tijdelijk harde, moge- Eelde lyk stormachtige westelijke wind. Dc Bilt (Opgemaakt te 11.15 uur). Tendens dalend ZON EN MAAN Woensdag 19 juni: zon op 4.19, onder 21.03; maan op 3.09, onder 18.33. Vrijdag 21 juni: nieuwe maan. lindhoven Id -Limb, lelsinki 18 16 1 23 !2 0.1 Een produkt van de Sikkens Groep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1