Nieuwe Leidlse Courant VALENTINA DICHT BIJ VALERI Commentaar Worden ruimtevaartuigen aan elkaar gekoppeld? Geruchten Russische over derde astronaut Churchills kapper eindelijk betaald Russische „steun" voor Macmillan Mr. H. Albarda wordt pres.-directeur KLM CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Maandag 17 juni 1963, 44ste jaargang^ Vrolijke inzet van Holland Festival Zie pagina 7 Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen jNieuws in één oogopslag Voor het eerst in de ge schiedenis is gisteren een vrouw de ruimte ingescho ten: de Russische astro naute Valentina Teresj- kowa. Het is niet onmo gelijk dat haar ruimte schip, de Wostok 6, aan de reeds enige dagen om de aarde cirkelende Wos tok 5 (met Bikowski aan boord) zal worden gekop peld. Waarschijnlijk zal Bikowski vrijdag naar de aarde terugkeren. Het debat in het Britse Lagerhuis over de affaire- Profumo, dat vandaag is begonnen, zal vrijwel ze ker eindigen in een ver trouwensvotum voor pre mier Macmillan. De pre mier heeft de menings verschillen in zijn kabinet voor de aanvang van het debat kunnen wegnemen. In de loop van de dag hebben de fractieleiders van de vijf grote partijen in de Tweede Kamer be sprekingen gevoerd met formateur De Kort over het basis-program dat zij zaterdag van hem hebben ontvangen. Premier Ben Goerion van Israël heeft president Sjazar zijn ontslag aange boden „om persoonlijke redenen". Ben Goerion is sinds de stichting van de staat Israël in 1948 premier geweest. Sjazar zal waarschijnlijk de mi nister van financiën, Esj- kol, vragen een nieuwe regering te vormen. De raad van commissa rissen van de KLM heeft zijn vice-voorzitter, mr. H. Albarda, aangewezen als president-directeur. Hij zal als zodanig drs. E. H. van den Beugel opvol gen, die onlangs onver wacht is afgetreden. Ook zal binnenkort nog een vijfde directeur worden benoemd. In Jackson (VS.) zijn gisteren twintig negers ge arresteerd nadat het, na afloop van een rouwdienst die was gehouden ter her denking van de vermoorde negerleider Evers, tot on geregeldheden was geko men. Veertien politieagen ten liepen verwondingen op. Evers zal in Washing ton worden begraven. T~\E Russen hebben dus inderdaad een vrouwelijke astronaut de ruimte ingezonden. Zij heer Valentina Wladimirowna Teresjkowa, is 26 jaar, ongehuwd en heeft de rang van tweede luitenant. Om 10.30 uur Nederlandse tijd kwam zij gisterochtend in de Wostok-6 in een baan om de aarde. Kort daarna kwam zij in de directe nabijheid van de Wostok-5 van de astronaut Valeri Bikowski, die toen al enkele dagen om de aarde cirkelde. Uit Moskou wordt vernomen, dat Teresjkowa en Bikowski zullen trachten, met handbesturing een ren de ruimte te bewerkstelligen, mogelijk gevolgd door een de twee ruimtevaartuigen. Als ruimtepiloot Bikowski kon, zou hij vast en zeker naar beneden schreeuwen: „He, ik ben er ook nog", want sinds de lancering van Teresj kowa is alles „Valja" (troetelnaampje voor Valentina) wat de klok slaat. Toch zal hij nog wel aan zijn trekken komen, wat belangstelling betreft, want hij lijkt voorbestemd te zijn een nieuw wereldduurrecord te gaan ves tigen. Er doen geruchten de ronde, dat hij tot vrijdag in de ruimte tracht te blijven. zal worden gelanceerd. Dan zou trio bestaande uit twee vergeten en een vrouw zijn, of de derde zou Bi kowski eventueel kunnen vervangen. Maar de zegslieden in Moskou waren hiervan lang niet zo zeker als zij waren omtrent de lancering van de eerste vrouw 'an tevoren bleken te weten. LANDING Daar staat tegenover dat een Japanse deskundige, die de vlucht van Bikowski volgt, meent dat deastronaut vanavond moet gaan landen, omdat de omwente lingstij d van zijn ruimtevaartuig was teruggelopen onder de 88 minuten. Alle door Russen gelanceerde satellieten wer den naar de aarde teruggeroepen, als de omlooptijd beneden die grens was geko men, aldus deze Japanse deskundige. DERDE MAN Dit is Valentina Teresjkova, de eerste vrouw in de ruimte, breed lachend in haar ruimtekostuum. Lagerhuisdebat over zaak-Profumo I In het Britse Lagerhuis werd vandaag het debat over de zaak-Profumo gehouden, dat naar verwachting zou eindigen met een vertrouwens votum voor premier Macmillan. De Britse minister van gezondheid Enoch Powell, over wie het gerucht liep dat hij uit de regering zou treden, heeft Macmillan van zijn steun verzekerd. De belangstelling voor het debat, waarvoor men zes en een half uur had uitgetrokken, was zo groot, dat men reeds zaterdag met slaapzakken en flessen thee en koffie voor het Lagerhuis was gaan posten. Intussen heeft gisteren het Russische persbureau Tass ontkend, dat Iwanof tijdens de Cubaanse crisis op een of andere wijze heeft gepoogd onderhande lingen te voeren met vertegenwoordigers van Engeland om dit land in d< crisis te laten bemiddelen. Voor het eerst in de Russische berichtgeving wordt melding gemaakt van Iwanof ln verband met de zaak Profumo. Tass negeert echter het feit dat de Rus een verhouding met juffrouw Keeler zou hel gehad. Tass noemde de beschuldiging „kwaadaardige verzinsels" en de „plompe pogingen van sommige „bourgeois-schribenten" om Iwanof op een of an manier in verband te brengen met dfe affaire-Profumo een bewijs, dat in bepaalde kringen in Engeland in de strijd om stembussucces niet aarzelt methoden te gebruiken, waarbij geen rekening wordt gehouden met het feit. dat zij schadelijk kunnen zijn voor de Russisch—Britse betrekkingen", n,» j betekent dus indirect Russische steun voor Macmillan. Het Labour-parlementslid Lipton zei zaterdag, dat Kennedy zijn bezoek Engeland diende uit te stellen met het oog op de crisis in de conservatieve regering. Hij vond dat Macmillan zelf om uitstel behoorde te vragen. Ken nedy zal op 29 juni uit Ierland aankomen en de volgende dag besprekingen met Macmillan voeren. De Britse minister van luchtvaart, Hugh Eraser zei zaterdag bij zijn terugkeer uit Amerika, waar hij met Kennedy besprekingen heeft gevoerd, dat de Amerikanen zeer bezorgd zijn over het veiligheidsaspect van het geval Profumo. Hij voegde hier tot de journalisten aan toe: „Ik was in staat de verzekering te geven, dat er geen lekken zijn geweest". CARRIÈRE Valentina, die op 6 maart 1937 in Mas- lennikowo werd geboren, begon op venitien-jarige leeftijd te werken in bandenfabriek in het naburige Jaroslawl, een oude stad in het gebied van de bo venloop van de Wolga. Haar vader tractorchauffeur. Hij kwam in de oorlog om het leven. Haar moeder was textiel- arbeidster. Valentina's carrière als astro naute begon toen zij in 1959 parachute springster werd bij de luchtvaartclub van Jaroslawl. Al spoedig had zij de leiding van een parachutistengroep van haar fabriek. Zij heeft 126 sprongen gemaakt. Toen zij vorig jaar aan de kosmonauten- school studeerde kreeg zij de militaire rang van tweede luitenant. DOEL Het doel van de gelijktijdige vlucht is het bestuderen van de invloed diverse factoren van de ruimtevaart op het menselijk organisme, waaronder een vergelijkende analyse van di vloed van deze factoren op het orga- dere doeleinden zijn het doen van n medisch en biologisch onderzoek ei verbeteren en perfectioneren van besturen van ruimtevaartuigen tijdens gelijktijdige vluchten. Daarna zullen observatieposten in de ruimte worden gestationeerd, die zo meldt Tass bij gedeelten in elkaar gezet zullen worden en complete laboratoria zullen zijn. VROUWEN In de nabije toekomst zal het volgens het persbureau wellicht noodzakelijk worden, dat vrouwen deelnemen aa ruimtevaart, als men kleine levensge meenschappen in de ruimte denkt brengen. Het zou dus van belang zijn te weten hoe het vrouwelijke organism* reageert op de factoren, die zich bij een ruimtevaart voordoen. Overigens herin nert men er aan, dat het einde van de vlucht van Valentina zal voorafgaan aar het internationale vrouwencongres, dat volgende week in het Kremlin begint (Zie vervolg op pag. 6, ZOMERPANTALONS lichtgewicht 7ÓUa 29.75 Katoenen gabardine, krimpvrij 10.9 '.y.y.TcT.iiwr elkaar koppelen Valentina Teresj kova, zoals zij thans door de wereldruimte zweeft. De foto werd genomen tijdens een van de talrijke oefenin gen. Normaal eten en drinken is in een toe stand van ge wichtloosheid on mogelijk; daarom I Plan benoeming vijfde directeur: (Van een onzer redacteuren) De raad van commissarissen van de KLM zal in een op 27 juni te hou den buitengewone vergadering van aandeelhouders van de maatschappij voorstellen de heer mr. H. Albarda. die thans de functie van vice-voor zitter van de raad van commissaris sen vervult, op te nemen in de direc tie. In verband hiermede zal de heer Albarda uit de raad van commissa rissen treden. De raad van commis sarissen zal de heer Albarda tot pre sident-directeur van de maatschappij benoemen. Deze zal in genoemde functie leiding geven aan de werk zaamheden van de directie en de ac tiviteiten coördineren. De directie zal bestaan uit: de he ien mr. H. Albarda, president-direc teur, ir. F. Besangon, directeur, mr. L. de Block, directeur, E. H. Larive. directeur. Het ligt in het voornemen van com missarissen in een vergadering van prioriteitsaandeelhouders, die aan de buitengewone vergadering van aan deelhouders van 27 juni voorafgaat, voor te stellen het aantal directieleden te bepalen op vyf. De commissarissen hopen binnenkort in de gelegenheid te zijn een voorstel te doen voor het vprvullen van de nog bestaande vacature. De heer Albarda is sedert de instelling van het college van gedelegeerden uit de raad van commissarissen der K.L.M. eveneens lid van dat college. Hij werd in 1956 benoemd tot vice- voorzitter van de raad en van het col lege. Daardoor is hij steeds ten nauwste betrokken geweest bij de ontwikkeling van de luchtvaartmaatschappij en de luchtvaartproblematiek in het algemeen. Geen wonderen De nieuwe president-directeur van de K LM. heeft vanmorgen kennis gemaakt met de pers. Hij merkte op. dat zijn 17- jarige ervaring als lid van de raad van bestuur, later de raad van commissaris sen en het college van gedelegeerden een belangrijk element bij zijn benoe ming is geweest. Hoewel deze functies van adviserende en controlerende aard waren, heeft hij zich toch vertrouwd kunnen maken met de algemene proble matiek, in het bijzonder met de moeilijk heden, waarmee het bedrijf thans wordl geconfronteerd. De heer Albarda zei er ;ich volledig van bewust te zijn dat de hem wachtende taak geen sinecure is. doch zich met zijn ervaring in handel, industrie en verkeer met overgave ter beschikking te stellen. .Wonderen zult u van my niet kunnen verwachten, maar wel een op werkelijk heidszin berustende aanpak, enerzijds gedragen door mijn vertrouwen in de toekomstmogelijkheden en anderzijds door een onvoorwaardelijke inzet van al le beschikbare krachten". Grondslagen beleid J Het In principe handhaven van de bestaande exploitatie-plannen en het zo snel mogelijk realiseren van de re organisatie van het bedrijf en het af sluiten van de daarmee verband hou dende maatregelen: 2 het kweken van een positieve werk sfeer en het handhaven van een ge zonde arbeidsdiscipline: een agressieve verkooppolitiek naast een zo economisch mogelijk beheer. Voor deze doelstelling heeft men het oog gevestigd op iemand buiten het be drijf. die als vijfde directielid zal optre den. Het parool is „Sales first"; alle aandacht voor de kwaliteit van het produtet, met name voor het dienstbetoon en de algemene betrouw baarheid. waarbij de regelmaat centraal begrip voor de rol van het moderne ondernemerschap, waarbij de renta biliteit weliswaar doel is, maar waar het begrip winst ook wordt gehanteerd met het oogmerk de continuïteit van het be drijf te verzekeren en werkgelegenheid te scheppen. De verantwoordelijkheid ten opzichte van het eigen personeel, waarvan de krachtsinspanning essentieel is voor de toekomst der onderneming, is uiterst belangrijk. Samenwerking De nieuwe president-directeur zei ver der dat zy opvatting over samenwerking in de luchtvaart in het algemeen en met name in Europa geheel gelijk is aan die door de KLM reeds geruime tijd is voorgestaan. Samenwerking op lucht vaartgebied is, vroeg of laat, een logisch gevolg van de technische en luchtvaart- politieke ontwikkeling. Met name wan neer omstreeks 1970 het supersone jet vliegtuig zijn intrede doet, zal samen werking beslist noodzakelijk zijn. (Voor levensloop zie pag. 6) Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft te Tokio een Japanse lening van 11 miljoen dollar gekregen voor de bouw van een waren huis te Djakarta en daarna zaterdag naar Rome vertrokken om zich te voegen bij Soekarno. merkwaardige emancipatie van de vrouw. Na een aantal mannen die de ruim te zijn ingeschoten is het nu ook een vrouw, die op grote hoogte voortsnelt en om de aarde cirkelt. Waarom zou de vrouw niet kunnen wat de man kan? Waarom zou de vrouw de man niet kunnen evenaren in het circule ren om de evenaar? Maar wanneer de vrouw het zou kunnen, waarom zou lij het dan ook moeten? Dit is, naar onze indruk, het typische ver schil in de Russische en in de Amerikaan se kijk op deze dingen. Op zijn wijze heeft het Marxisme het een en ander gedaan aan een andere plaats bepaling van de vrouw. Het heeft daarbij, als wij het zo zeggen mogen, de vrouw vermannelijkt. Tal van werkzaamheden, waarvan wij menen dat zij toch wel in het bijzonder ten laste van de man komen veel ruw werk inbegrepen komen on der de communistische maatschappijbe schouwing evenzeer ten laste van de vrouw. Er is daar een vervaging grenzen in de richting i het mannelijke. De" Amerikanen zien "het blijkbaar anders. Ook zij weten wel wat publiciteit Is. Ook zij hebben er weet van, dat de ruimte vaarten mede kunnen strekken t°t verho ging van het aanzien in de wereld. Ook zij zullen zich bewust zijn, dat een moge lijk aandeel van de vrouw in deze spreken zal tot de verbeelding van miljoenen. Zij houden het echter op de man. We leven wel in een merkwaardige tijd. Wie zijn bijbel opslaat en daarin het beeld ziet, dat bijvoorbeeld in Spreuken 31 van de vrouw wordt getekend, moet toegeven dat de vrouw ook daar belangrijk meer is dan alleen maar „huiszittend". „Zy haalt van verre haar spijs", zo lezen we daar, temidden van andere mededelingen, die alle getuigen van een veelzijdige vrouwe lijke begaafdheid en werkzaamheid. De vrouw van Spreuken 31 maakt ook haar ruimtevaart door het leven, maar zij staat met beide voeten op de grond. Ook dit laatste moeten wij in alle nuch terheid blijven bedenken. Wat de Russen presteren is beangstigend knap. Zij zijn de meesters in de lucht. Maar de proble men liggen op de aarde en aan de oplos sing daarvan betekenen ook deze steeds knapper en steeds langere ruimtevluchten geen bijdrage. En van die problemen kan onze aandacht, hoezeer nu weer geboeid, toch niet worden afgeleid. Bij alle bewondering en verwondering zul len we het wereldgebeuren in de juiste proporties en in de ware verhoudingen moeten blijven zien. Margarine weer cent duurder Met ingang van vandaag wordt de con sumentenprijs van margarine met één cent per pakje van 250 gram verhoogd. De Bond van Nederlandse Margarine fabrikanten die deze mededeling doet, voegt hieraan toe, dat deze prijsverhoging een gevolg is van gestegen grondstoffen- prijzen. De laatste verhoging eveneens met één cent per pakje dateert van 13 februari. Mr. H ALBARDA president-directeur breidt zich nu ook uit over het Middel landse Zeegebied. Aan de noordelijke rand van dit hogedrukgebied komt boven de oceaan een vrij krachtige westelijke stroming voor. Hierin bewegen verschil lende storingen mee, die ook het in ons land beïnvloeden. Zo passeerde vandaag in langzaam tem po het front van een bij IJsland liggende depressie. Het veroorzaakte bijna overal lichte neerslag. Een volgende, nu nog ten westen van de Britse eilanden gelegen depressie, Veel bewolking met tijdelijk enige regen koerst in de richting van Schotland en of motregen. Overwegend matige wind zal vermoedelijk morgenmiddag de tussen zuidwest en zuid. Dezelfde tempe- Noordzee bereiken. Deze brengt Nederland in zachte voch tige lucht met veel bewolking, waaruit opnieuw af en toe wat lichte regen zal Een derde depressie bevindt zich thans HET WEER IN EEROPA bij New Foundland. Ook deze komt naar Europa. In verband hiermee zal het ver. Rapporten hedenmorgen zeven uui tendens: styging De Bilt verwacht tot dinsdagavond: ZON EN MAAN station Dinsdag 18 juni: zon op 4.19, onder 21.02; maan op 2.41, onder 17.09. J_ Vrijdag 21 juni: nieuwe maan. D. Helder Ypenb. Strandverwachting Beide Matig strandweer met vrij veel be- Twente I wolking en een zwakke zeewind. In de Eindhoven middag 1516 graden. zeewater 14 Helsinki graden. Stockholm Vooruitzichten: enkele verspreide op- Oslo i klaringen, mar morgen weer een zwak Aberdeen oceaanfrontje met plaatselijk wat lichte Londen regen. n,regen wzw 3 19 12 1 20 12 2 19 14 0.6 19 14 0.1 JgEN Nigeriaanse aannemer, ren in dc barbierswinkel van uit bewondering voor Chur- taling van de schuld en het naar de kapper wilde gaan. Samuel Jaiyc. heeft ecu Charles Welgemoed in Pre- chili, schreef hij. De kapper restant als schadeloosstelling Toen de kapper klaar was zei 64-jaar oude schuld van Sir toria. heeft gezegd dat hij het geld voor het lange wachten. Churchill dat hij later zou Winston Churchill betaald. zal aanvaarden en een kwi- betalen. De volgende dag ont- Volgens een krantenbericht Jaiye schreef naar de krant, tantie zal zenden aan Chur- Churchill was dagbladcor- snapte hij echter aan zijn be- had Sir Winston in 1899 tij- dat hi.j gisteren vijf shilling chili. Jaiye had nog geschre- respondent tijdens de boeren- wakers. De schuld is nooit dens de boerenoorlog niet be- (f2,50) had gezonden aan de ven dat anderhalve shilling oorlog. Hij werd door de boe- voldaan, aldus het verhaal taald voor knippen en sche- kapper. Hij had dit gedaan (75 cent) bedoeld was als bc- ren vastgehouden, toen hij van Welgemoed. Brussel Luxemb. Parijs Ajaccio Madrid Mallorca 2 19 14 windstil 19 9 wzw 1 23 10 z 2 29 24 nw 6 20 13 windstil 17 10 onbew. I windstil 27 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1