LoimlHe Rijk van vier miljard blijft van de familie Flick een nieuwe motorolie met vee] langere levensduur Vijandschap tussen vader en soon Gevaarlijke delinquent menselijk behandelen /yyu24 lx. oitiL- t BPVisco-Slolic Christine betrokken bij atoomspionage 'Ga&tcf Landbouwschap gaat nuj praten over onteigening; Penderechi sKlaagzang op laatste ISCM-concert JNI ZATERDAG IS JUNI 1963 Vragen instorting silo in Botlek Het Tweede Kamerlid de heer Brands- ma (soc.) heeft de minister van sociale saken en volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het ongeluk by de bouw van silo's in het Botlekgebied. waarbij vier bouwarbei ders het leven verloren en enkele ande ren ernstig letsel opliepen- Hy vraagt de minister of hij kan meedelen aan welke oorzaken het on geval moet worden toegeschreven en of de geldende bouw- en veiligheidsvoor schriften wel voldoende waarborgen bie den voor de veiligheid van de werkne mers, ook voor objecten als deze. Is in dit geval de juiste toepassing van de bouw en veiligheidsvoorschriften vooraf door de bevoegde instanties ge controleerd. Zo neen, waarom niet? De heer Brandsma stelt ook vragen over de hulpverlening. Hij wil weten of het juist is dat eerst na zeer geruime tijd aan de slachtoffers de nodige deskundi ge hulp kon worden geboden, hoewel reeds enkele weken geleden in de Rot terdamse gemeenteraad op de noodzaak van een snelle vervoersgelegenheid tussen die stad en het Botlekgebied de aandacht werd gevestigd. Indien niet de hand is gehouden aan de bouw en veiligheidsvoorschriften en/of hulpverlening aan de slachtoffers onnodige vertraging heeft ondervonden wil de minister dan stappen ondernemen die tot een verbetering van de situatie kunnen leiden, zo vraagt dit Kamerlid. industriële Westduitse rijk, een soort staat in de staat, van de familie Flick is intact gebleven als ge volg van een gerechtelijke uitspraak. Geen van de twistende partijen, allen leden van één gezin, werd in het ge lijk gesteld. De 79-jarige Friedrich Flick, eens ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf als oorlogsmisdadiger, beheert nu een geweldig fortuin, dat onder meer een meerderheidsbelang inhoudt in de auto mobielfabriek Daimler Benz en een reeks andere fabrieken en mijnen. Hij wil dat beheer koste wat het kost niet uit handen geven en raakte hierover in voortdurend conflict met zijn oudste zoon Otto Ernst. 46 jaar, en ook veroordeeld wegens oor logsmisdaden. ONTERVEN Eis van gerechtigheid: De behandeling van de gevaarlijke de linquent is gisteravond te Oosterbeek het onderwerp geweest van drie inleidingen op de veertigste conferentie van het Ne derlandse gesprekscentrum. Prof. mr. D. vart Eek te Nijmegen, be toogde dat rechtvaardigheid en naasten liefde eisen, dat er geen kosten worden gespaard om de gevaarlijke delinquent weer geschikt te maken voor de maat schappij. Hij pleitte ervoor, dat bij de executie van een straf die gevolgd wordt door ter beschikkingstelling van de regering reeds tijdens de straf een begin wordt gemaakt met de therapie van de gestoorde delin- V v WW' ite fjp Bij de vaststelling van een verlenging van de terbeschikkingstelling zag prol Van Eek liever een nauwkeuriger proce dure dan thans. De zorg voor het algemeen welzijn mag iet in strijd komen met de essentiële menselijke rechten van de delinquent, zoals zijn lichamelijke integriteit. Hij dan ook tegen een shockbehandeling zonder toestemming van de gestoorde de linquent. Vrijheidsbeneming moet dienst baar zijn aan de therapie en aan de op heffing van de gevaarlijkheid. Prof. mr. H. Bianchi, hoogleraar aan de .Vrije Universiteit te Amsterdam, zei- de dat het niet aangaat mensen te isole ren. Zoals men zich eens met de geïso leerde leprozen is gaan bemoeien, zo moet men gaan inzien, dat men ook ver antwoordelijk is voor de gevaarlijke de linquenten. Het is een eis van gerechtig heid zich bezig te houden met het wei van de mens zonder enige .uitzonde ring. Men is medeschuldig als 'men zich in de verantwoordelijkheid onttrekt en s men zijn medemensen bang maakt. Mej. A. M. Roosenburg, psychiater van de Van der Hoevenkliniek te Utrecht, zei dat degenen die men als misdadigers aan duidt, gemeen hebben, dat zij geen hulp hebben gehad, althans niet tijdig genoeg. Onterfd: toch kwart miljoen inkomen gen van de holding company via wel ke zijn vader het industriële rijk be heerde. De rechtbank besliste tegen zulk een ontbinding, maar ook tegen de door vader Flick voorgestelde ver anderingen. waardoor Otto Ernst in feite onterfd zou worden. Nu ja. ont erfd. hem zou slechts 0,27 procent van het familiefortuin zijn gelaten, nog al tijd na aftrek van belastingen een jaarinkomen van 250.000 marken. De financiële structuur wordt nu een donatie-overeenkomst, waarbij elke zoon 45 procent van het kapitaal wordt ge laten, maar waarbij de vader het be heer houdt. Deze overeenkomst is door Flick ontworpen om de hoge successie belasting te vermijden. De rechtbank vond dat de bijna-onterving van Otto Ernst het gevolg was van persoonlijke animositeit tussen hem en zijn vader en geen enkel belang diende. MET KRUPP Het rijk van Flick is met dat van Krupp een van de machtigste Duitse industriegroepen. Flick was destijds een van de invloedrijkste mannen in het bewapeningsprogramma van de nazi's, een van de redenen van zijn veroorde- Veertienjarig meisje na 18 dagen terecht Achttien dagen is de veertienjarig» Joke Webbink uit Almelo spoorloos ge weest. In het hele land werd naar het meisje gezoaht omdat een ongeluk werd gevreesd. Het meisje dat in een tehuis in Breukelen vertoefde, ontsnapte daar op 27 mei. Sedertdien hoorde men niets meer van haar. Nadat haar foto en sig nalement waren verspreid, werd ze de zer dagen in Enschede aangehouden, waar ze onder een valse naam sedert enige dagen in een spoelerjj werkte. Minister Cals weer aan het werk Minister Cals mag van zijn geneesheren geleidelijk zijn werkzaamheden hervat ten. Hij zal op maandag 17 juni a.s. weer de leiding van het departement dio gedurende zijn ziekte in handen was van mej. dr. M. A. M. Klompé op zich ne- Londens advocaat onthult: De voormalige Sowjetrussische attaché bij de ambassade in Londen, Eugene Iva- zou Christine Keeler, met wie hij zowel als de afgetreden Britse minister oorlog Profumo bevriend waren, ge vraagd hebben te proberen van Profumo het tijdstip te ontfutselen van de levering kernkoppen aan West-Duitsland. Dit wordt beweerd in een brief die de Lon- dense advoeaat Michael Eddowes premier Macmiilan heeft gezonden. Ed dowes zou meegedeeld hebben dat hij op 29 maart aan Scotland Yard een ledig rapport omtrent zijn kennis de affaire-Ivanov heeft doen toekomen- Zijn brief aan Macmiilan is donderdag bezorgd. Zoals bekend werd kapitein Ivanov i het begin van dit jaar naar Moskou teruggeroepen. Volgens waarnemers 2 de ontvangst van de brief Macmiilan toe gebracht hebben vrijdagochtend met spoed Lord-kanselier Dilhorne, die op zijn verzoek een rapport over de kwes tie der landsveiligheid in verband met het schandaal-Profumo heeft opgemaakt, en de minister van binnenlandse zaken Henry Brooke bij zich te ontbieden. Mo gelijk zou hier een nieuw onderzoek door. een tribunaal of hoge rechter nodig Volgens de London Evening Star heeft Eddowes gezegd dat Christine Keeler hem op 14 december gezegd heeft dat Ivanov via haar van Profumo het tijd stip van levering van kernkoppen aan W.-Durtsland te weten had willen ko men, maar dat zij die inlichting niet had verkregen. Eddowes was een patiënt van de (van souteneurschap beschuldig de) Stephen Ward. De advocaten van Christine Keeler hebben namens haar meegedeeld, dat haar bij geen enkele gelegenheid door Tvanov was gevraagd, militaire gege- vens van Profumo te verkrijgen. Hij verloor een deel van zijn bezit tingen aan de Russen, maar wist in on voorstelbaar korte tijd zijn rijk weer op te bouwen. De schattingen van zijn to tale bezit belopen ongeveer vier miljard Verdrinking schipper had triest gevolg In Hasselt bij Zwolle is gisteren door de familie bericht ontvangen, dat de veertigjarige schipper W. Seine in België is verdronken. De moeder van de schip per die in Den Haag bij familie logeerde is bij het horen van dit bericht aan een hartverlamming overleden. 6 Aan de dijk te Neerloon, gemeente Ravenstein, is gisteravond een boerderij bewoond door de weduwe Roelofs-Loef- fen en haar drie kinderen, afgebrand. Verzekering dekt de schade. Ine i telegram aan kabinetsformatcur dr. De Kort heeft de Kon. Vereniging „Onze Luchtmacht" gevraagd bij de be- Twee weken cel j ,Verkeersles' gegeven i onder invloedj „Ik wilde die mensen eens een lesje J geven voor hun verkeersfouten," zo had een 48-jarige tandarts uit Hazerswoude het feit gemotiveerd, dat hij op 13 april met de door hem bestuurde auto op de rijksweg Utrecht-Den Haag met een a snelheid van ruim 100 km rijdende, twee andere autobestuurders was gepasseerd J en hen vervolgens had gesneden. De Haagse politierechter veroordeel- J de de tandarts die terecht stond om- dat hij onder invloed van drank ver- 1 kerend een auto had bestuurd en sub- sidiar, de veiligheid voor het verkeer in gevaar had gebracht, tot twee weken J gevangenisstraf en intrekken van het rijbewijs gedurende drie jaar met aftrek van de tijd waarin het reeds is inge- trokken. Toen hij de auto had gesneden werd a de rijkspolitie in een witte Porsche ge- waarschuwd, waarop de tandarts werd J ingehaald en aangehouden. De beide politiemannen gaven ter zitting als hun J oordeel te kennen, dat de tandarts onder invloed van drank verkeerde. Verdachte bleek een alcoholpromilage van 1,18 in zijn bloed te hebben, het- geen de Officier van justitie weliswaar J niet abnormaal hoog vond, doch gezien het gedrag van verdachte een duidelijke J aanwijzing, dat hij niet in staat was een auto behoorlijk te besturen. „Een spelletje met de dood," noemde een getuige het optreden van verdachte. De Officier van justitie eist 4 weken gevangenisstraf en een jaar intrekken van het rijbewijs. De verdediger, mr. W. J. M. Borde- wijk zette uiteen dat verdachte over- vermoeid was en ook wat opgewonden door bepaalde omstandigheden en ver- zocht een voorwaardelijke gevangenis- J straf op te leggen. alsmede sport- en nieuwsuitzendingen. Veel aandacht wordt besteed aan de ontwikkeling van de ruimtevaart en wetenschappelijke onderzoekingen- Nieuwe studio Wereldomroep Radio Nederland Wereldomroep zal op vrijdag 21 juni a.s. de nieuwe grote De reclame in de Duitse televisie studio in gebruik nemen. Deze man- Is een steen des aanstoots geworden keerde nog aan Tegen reclame-tv. Duitse kranten en bioscopen uiten ontevredenheid studio zal het opnemen „Het vlaggeschip" de week". worden gemaakt vanavonë tualitciten i I, 402 i levenskracht 23.00 Nws 23.10 tss gram met comm 23.53—24.00 Na stappen van Gelderse Mij i Bezwaren tegen defensieplan Woensdag zullen het dagelijks be stuur van het landbouwschap in Den Haag en een delegatie van de ge westelijke raad voor Gelderland van het landbouwschap een onderhoud hebben met de Rijksdienst voor het Nationale Plan over de landbouw gronden bij Meerveld en Nieuw Mil- ligen op de Veluwe, die op de nomi natie staan om voor defensie-doel einden onteigend te worden. Na dit onderhoud wil het landbouwschap een gesprek aanvragen bij de minis ter van defensie. Een en ander in het gevolg van stappen, die het hoofdbestuur van de Geldersclie Maatschappij van Land bouw heeft gedaan bij de gewestelij ke raad Gelderland van het land bouwschap. Gisteren hebben vier Kamerleden, de heren Oldenbanning en Couzy van de V.VD., Mellema van de CH.U. en Vredeling van de P.v.dA. op uitnodi ging van B. en W. van Apeldoorn het betrokken gebied bezocht. Daarna heb ben het Apeldoornse gemeentebestuur, de genoemde kamerleden, een afvaar diging van de Gelderse Maatschap pij die om een onderhoud met B. en W. had verzocht en enkele boeren uit het gebied met elkaar gesproken. Woordvoerders van de Geldersche Mij. vertelden gisteren op een perscon ferentie in Apeldoorn, dat deze maat schappij en het gemeentebestuur een stemmig van mening zijn dat alles ge daan moet worden om de onteigening te voorkomen. Van groot belang acht men het bij de Geldersche Mij., dat de belanghebbenden nu zelf bezwaren in dienen tegen het onteigeningsplan. Tot .11 juli hebben zij daartoe de gelegenheid Het gaat om 210 hectare cultuur grond van 45 eigenaren, in gebruik bij 22 boeren, plus nog veertig a vijftig hectare woeste grond. De Geldersche Mij. is het met de Rijksdienst van het Nationale Plan die het terrein heeft uitgezocht niet eens dat de J cultuurgrond hier minder waardevol zou zijn. De opbrengsten der voornaamste gewassen, aldus de Geldersche Mij, zijn bier hoger dan de landelijke gemiddelde J opbrengsten op de zandgronden. Men wijst er ook op dat volgens de J plannen van defensie van sommige be- drijven 20 hectare onteigend zal worden, J terwijl de gebouwen en een heel klein stukje grond daaromheen bij de eigenaar blijven. Het is moeilijk, een schatting van de waarde der te onteigenen grond en van de waardevermindering van het a overblijvende te maken. In overleg met de gewestelijke raad van het landbouw- schap wil men nog een nadere inventa- 1 risatie der bedrijven maken. Het is de Geldersche Mij. niet dui- a delük welke legeronderdelen op dit ter- rein zouden moeten oefenen. De in a Stroe en Milligen gelegen onderdelen. 1 zo meent men, hebben geen oefenterrein 2 nodig. Men meent dat de Rijksdienst voor het Nationale Plan zijn besluit 2 heeft genomen zonder voldoende onder- zoek naar de agrarische betekenis van J het gebied, en dat ook recreatiebelan- gen uit het oog verloren zijn. voor in de Bondsrepubliek verschij nende dagbladen en voor de bio- scoopond ernemingen. Een groep van 500 Westduitse uit gevers heeft de strijd aangebonden en in een openlijk protest gewezen op de grondwet, die gelijke concurrentie- kansen waarborgt Er werd verder gezegd, dat de dag bladen tegen de concurrentie van de tv-reclame niet op kunnen, en er grote schade door ondervinden De omroeporganisaties hebben de verwijten van de hand gewezen. Zjj hebben laten weten dat de Duitse opening Hoiland" Festival iö63:~ Monsieur industrie in 1962 voor 282 miljoen Pourceaugnac. opera (±21.00): 50 Jaar mark televisiereclame hebben ge- herwoni maakt, maar dat de kranten aan ad- Nieuwe vertentie-inkomsten, tezamen met de Nw* week. en maandbladen 2.5 miljard tt^^l mark opstreken. tendonf In Oost-Europa, "reisindrukken De dagbladen antwoordden hierop, 19 45 Klaas kamermuz (gr> 15.55 Deze week dat deze vergelijking mank gaat, aan- praatje. VARA: 20.Oo Nwa 20.05 Disco- pL. Hssjt^sra-jss ss komsten heeft, terwijl de abonnemen- Nws I2 40 Als de klok dertien slaat, hoor- ten op dag-, week- en maandbladen spel 23.10 Dan?orkest met zangsolistcn 23.40 veel minder gewicht in de schaal leg- Klass gram 23.55—240o Nwa. fien- TELE VI SIS De Duitse bioscoopbond is vervolgens NCBV: 15.0o Verhalen van Dickens. Bim in het geweer gekomen. Deze stelt vast, 15.2s Fiiateiistisch allerlei 15.40 Op mars dat de gezamenlijke bioscooponderne- naar Mars, documentaire 16.30 Dier in 't mingen in 1962 55,4 miljoen mark aan vizier, raaandeljjke progr over dieren 17 00 vermakelijkheidsbelasting hebben moe- j^^a^Oo Joumaa^eif weerwère ten afstaan, terwijl de televisie in de- 20.20' Memo 20.30 Naspel op Nederhorst zelfde tijd 167 speelfilms zonder een TV-spel 22.05 Muziek voor u 22.35 Mor- cent belasting te betalen kon vertonen, gen is het zondag. NTS; 22.45—22.50 Jour- Bovendien kan de televisie nog put ten uit geldbronnen, bijeengebracht door zeer hoge prijzen voor reclame, iets. waaraan de bioscopen niet kunnen tippen. „Wanneer wordt hier de in enscn Duitsland geldende gelijkberechting toegepast?" luidt de vraag waarmee de bioscoopbond zijn protest besluit. Programma voor zondag n wijding KRO: 9. ital (gi Oost-Europa telt nu 14 miljoen kijkers igmls 11.30 Pi 12.05 Klein bera 12.: 5 Lichte 9.45 Klaveclmbel- 9.55 Inleiding Hoogmis 10.00 cital: moderne muz ragenbeantwoording zangsolistcn 1250 Buitenlands comm 13.00 Nws en meded 13.10 Bel-Cantoprogr met toelichting 13.45 Piano-duo: moderne muz 14.00 Omroepork en solist; moderne muz 15.00 Lichte mia sportreportages, In de Oost Europese landen alle aan. gesloten bij de Intervisie, telt men nu bedachte lied 17.45 Mensen, lezing 18.00 Het ruim 14 miljoen geregistreerde televi- Geladen Schip, kritieken 18.30 De kerk sietoestellen. De Sowjetunie, alleen in aan het werk: actualiteiten van het ker- ovarS'S^v™ oVr00doTnÏÏteSl 'ira*'mSSS^STSS: overdekt, is even over de 8 miljoen ken ;905 Vocaal ensemble en orgel: gc- .3o Gesprekken over de Hel- delberger, lezing. KRO: 19.45 Nws 20.00 Een avond ln Spanje, licht progr 21.30 Pia norecital: moderne muz 21.50 Lichte ork muz (gr) 22.20 22.25 Boekbespreking 22.30 Nws 22.40 Avondgebed De overige 6 miljoen kijkers zijn als volgt verdeeld: Oost-Duitsland 1,8 mil joen, Tsjechoslowakije 1,5 miljoen, Po- len 1,1 miljoen, Hongarije 300.000, Roe- 22.30 Nws "22740 Avondgebed" 22.30'Llcht< menië 80.000 en Bulgarije 30.000. Franse muz (gr) 23.20 Spiegel van de Alle landen van het Oostblok hebben hedendaagse muziek 23.55—34.00 Nwi. nu directe verbinding met Moskou, zij Hilversum II, 29» m. VARA: 850 Nws. Er worden in al deze landen vrij wei- Geestelijk leven, toespraak. VPRO: nig amusementprogramma's uitgezon- 10.00 Zondagshalfuur voor de kinderen, den. De hoofdschotel blijft samenge- IKOR: i0.3o Doopsgezinde kerkdienst 1150 steld uit documentaires die voorlichting Vraag en antwoord. VPRO: U .45 Flitsen, "even ovpr hpt arheid-mroees pn de nieuws van eigen erf AVRO: 12.00 Caril- geven over net arbeidsproces en ae lonbespellng 12.05 Muziek voor alen: stand van zaken bij industrie en land- amua muz (gr) (±12.30 mogelijke afge- bouw. Voorts zijn er culturele pro- lastingen van wedstrijden) 13.00 Nw* gramma's, dikwijls gewijd aan kunst, eventueel poatdi -w-v -m -m -w- 7- -jê g muziekprogr 14.30 Voordracht 14 40 Radio- J Sportrevue VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars 17.15 Stad en land, gesprek. Society for Contemporary Musio voorbij. Het laatste concert verklonk gis teravond in de grote zaal van het Am sterdamse Concertgebouw en het eindig de met waarachtig enthousiaste reacties, met bisgeroep en met een herhaling van het laatste werk, de Treurzang opgedra gen aan de slachtoffers van Hiroshima, van de Poolse componist Krzystof Pen- derechi (nit 1960). Maar daarvóór was het een vervelen de en troosteloze aangelegenheid, zoals de „Three Movements for Orchestra van George Perle, die maar niet konden op houden. In Arne Nordheim's Canzone stak iets persoonlijkers, een gevoel 19 Intussen was de motorlaunoh tot op sohreeuw- lengte van de „Katrynsveen" genaderd Ze gooi den. de mot or in de vrij loop en dobberden nu vredig langszij van ihet sohip. De Europeaan, die aan het roer stond, schreeuwde door een mega foon naar boven. „Want any assistance against those black devils, captain?" „Oh", zei kapitein Beunders tegen West ra, „die sohy-nt ten minste aan de goede kant te staan". „En als je neen zegt, dan is het misschien loden pijpen samen delen met dat rapalje." „Ja, het zal wel een lekkere jongen zijn, daar ben ik zeker van." „Wat vraag je om dat tuig weg te jagen?" schreeuwde hij terug. „Honderd pond", klonk het uit de motorlaunch, waarop Beunders in onvervadst Hollands riep: „Je.tante Intussen was de motorbootlangszij gekomen. Nu zagen ze, dat de kerel, die achter de mitrail leur verschanst zat, veilig en wel opgeborgen was aohter een kogelvrije staalplaat en dat de geweren, waarmee de andere kerels bewapend waren, formidabele wapens waren. De zeilprau- wen lagen als katten op de loer. Ze waren op korte afstand blijven liggen, tegen de wind in, zodat je de doffe klappen van hun grote fladde rende zeilen kon horen. Aanmoedigend zag het er zeker niet uit, maar het kon de stemming aan boord niet drukken. Als hongerige wolven hin gen de jongens over de railing. Bijna had je kun nen zeggen, dat ze al likkebaardden bij de ge dachte, wat er voor hen in het vet stond. Geen enkele was er, die niet, verborgen aohter de scheepswand, een handspaak of een vlijmscher pe bijl omklemde. En zelfs de scheepsjongen was niet ontmoedigd door de schop, die hij van de „boots" had moeten incasseren. Hy had zich tussen de andere mannen ingedrongen en zich meester gemaakt van een dikke stalen splitpen. Als het er op los ging zou hy zijn portie binnen halen. De kerel van de motonlaunoh stelde voor, dat hij aan boord zou komen om de zaak rustig met de kapitein van de „Katrynsveen" te bespreken. Na wat tegenstribbelen stemde Beunders toe en ze smeten een touwladder over de railing, waar langs hij naar boven kon klauteren. Ze waren I wijs genoeg om de valreep niet te strijken, want ONDER VALSE VLAG ten slotte wist je nog niet wat voor vlees je in de kuip had Als veiligheidsmaatregel flankeer den Dirk, de „boots", en Simon, de „meester", de Engelsman op zijn weg naar de brug, omdat, zoals Dirk het zo bloemrijk uitdrukte „een blan ke gast-, die zioh met dat. spul iniliet wel geen greintje fatsoen in z'n lijf moest hebbn". Hij klemde dan ook de bijl stevig in de hand en de Engelsman heeft nooit geweten hoe dicht hij by zijn dood is geweest. De brief die Moedertje Kuinder9 in haar smal le en blauwbeaderde handjes hield, vertelde het verdere verhaal. „Wat ze daar in de hut van de „ouwe" heb ben bekokstoofd, weet ik natuurlijk niet. Ze heb ben er zeker wel een half uur gezeten en toen ze naar buiten kwamen, leek het er niet veel op of ze vriendschap voor het leven hadden gesloten „De ouwe" had een smoel als een oorwurm en die Engelsman met een grote Colt in zijn gordel liep langs iedereen heen, alsof de schuit van hem was. Hij klom weer in zyn eigen sloepie en gaf aan één van die zwartjes in zyn boot wat or ders in een of ander Koeterwaals. De mitrail- lear werd afgedekt met een stalen pantserplaat je, waar ze achter kropen en toen stevende ie recht op die prauwen met wilden aan. Wat er verder is gebeurd weet ik alleen maar van horen zeggen, want ik werd door de ouwe de machi nekamer ingescholden en een paar minuten daar na pingelde de telegraaf en kon ik langzaam op- stomen. Dirk Zijlinga heeft me later verteld, dat. ze op de brug geen oog meer aan die hele pi- ratengeschiedenis hebben gewaagd, maar hy heeft gezien, dat dat Engelse sloepie, net als een waakhond, voor de zeilprauwen ging liggen en ze zo een tijdje elkaar hebben liggen te beloeren, totdat langzamerhand die prauwen de moed maar hebben opgegeven en stuk voor stuk weei op de kust aanstevenden. Het. sohijnt „de ouwe' intussen een aardige duit te hebben gekost, want hij was vrijwel niet te genieten en Westra, onze „meester", kon zijn lol op. Het zal natuurlijk wel ernstig geweest zijn, want kapitein Beunders is er niet direct de man naar om zich voor niks een poot te laten uitdraaien. Ja, moeder, je zou daar in dat rustige woninkje van je niet geloven, dat zo iets in onze verlichte eeuw nog bestaanbaar is, maar ik raad je aan: blijf uit de buurt van Kaap Guardafui. Het is er niet pluis, da's zeker Ritselend fladderde het witte vel uit haar han den; als een dor blad, dat zioh van een tak heeft los gemaakt, dwarrelde het op het vloer kleed, waar vóór de lege stoel van vader een gesleten plek aan zijn mannenvoeten herinnerde. Angst trok in haar fletsiblauwe oogjes, toen ze ziende blind door het venster naar de grijze druil-regen 9taarde. Langzaam waren ze een mijl of vijftig opge- stoomd in de richting van Bombay. Nu waren ze ver genoeg van de Afrikaanse kust om geen vrees meer te hebben voor de piraten, die zich niet zo ver in open zee zouden wagen. En ka pitein Beunders had de machines weer stop la ten zetten en een zee-anker uitgezet. De kerel, die de bijnaam van „de duikelaar" had gekregen, was een keer of vijf naar bene den geweest en kwam ten slotte met de bood schap boven, dat inderdaad één van de schroef bouten zich had losgewerkt, waardoor er een kleine speling tussen schroef en as was ontstaan. Met die boodschap alleen echter zat de bout er niet aan en hij zou zeker nog wel een keer of tien moeten duiken om het zaakje te klaren In eerste instantie was de rest van de bemanning natuurlijk ten zeerste geïnteresseerd. Luide ga ven ze hun bewondering te kennen voor „de dui kelaar", die van twee tot drie minuten onder bleef en wiens borst van trots begon te zwellen bij elk nieuw hoeraatje. Maar de pret was er al gauw af en voor „de duikelaar", die langzaam in het duister der vergetelheid verdween, begon het. er nu als een zaakje uit te zien. Waarin hij ten slotte gelijk had. (Wordt vervolgd) VARA: 17.3S*^lp uitslagen en sportjournaal 18,30 Salonork cn zangsolist 19.00 Bij nader Inzien. Jour nal Istenfo rum 19.33 Een boeketje romant iek: liedjes. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Llch- i moderne muziek fijne kleuring, voor sfeer en men kor zekere verwantschap voelen met de zikale traditie in Noorwegen, zijn geboor- (er) 22.30" Nws 22 40 Actualiteiten teland. De „Arabescata" van Rautavaara, de delingen 23.00 Jazztrio 23.30 Lichte ork een Fin, leverden hier en daar goede a muz 23m 24 00 Nw> momenten op, maar alweer Rautavaa- TELEVISIE ra derf veel te lang over wat hij te zee- OTS. Koain,ia Hteabeth gen had. Midden tussen al deze senele a wedstrijd voor viool "963 18.00—18.15 Pau- muziek kwam de Symphonie Concertante ze convent van' kerken: '.8.15—19.13 voor hobo en strijkorkest van Jacquet I Ibert Of dit gebeurde om Jacques Ibert, die lange tijd de I.S.C.M. in Frankrijk vertegenwoordigde, te eren, weten wij niet In elk geval bleek de keuze wat ongelukkig. Ibert heeft aardiger en le vendiger muziek geschreven dan dit veel te lange en weinig vindingrijke werk. Bovendien werd het niet best gespeeld, alsot noch de solist de hoboïst Koen van Slogteren, noch het begeleidende Om roeporkest er veel aandacht aan hadden besteed. Dirigent Roelof Krol hield alles zoveel mogelijk bij elkaar, maar er zat v in de weergave niet de minste lijn. En a lo°^ spiritueel klonk ze ook al nietl Programma voor maandag Hilversum I. 402 m. NCRV: 7 00 Nws 7.10 Dagopening 7.20 Klass gram 7 35 Sport uitslagen van zaterdag 7.45 Radiokrant 8.00 Nws 8.15 Gewijde muz 8.30 Lichte gram 3.00 V d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 10.10 Gram 10.20 Theo- ?rgang 11.05 Pianorecital: Nieuws he begeleidin '.2.05 Llcl inder 12.30 Meded ten t en tuinbouw 12.33 Gra '.2 40 Triptiek: voor v 7 .3 V d jeugd 7 30 Koorzang (gr) 17 40 Beursberichten 17.45 Gitaarmuz (gr) 1750 Rcgcringsuitz: Het onderwijs in Suriname In 1962. door dr* G K Lub :3 00 Kerk- lversum II, 298 m. AVRO: 7 00 Nw Ochtendgym 7 20 Lichte gram 8 0 8 15 Carillonbespeling 8.20 Lichte grar r»« Klasg gram 9 4 lorgenwijding '.0.00 Meded .'.5 Meded, i Ruddigorc Tot slot dan Penderechi's vermaarde werk uit 1960. Inderdaad hier kwam i iets nieuws tevoorschijn. En dan bedoelen wij niet de slageffecten op het klank- J lichaam of op de snaren van de strijk- i instrumenten of het spelen op of achter de kam. Maar wij hoorden hier totaal an- J dere samenklanken, die „clusters" ge- noemd worden klankmassa's van vele aan elkaar grenzende halve- of kwart- J tonen. Met deze „clusters" werkt hij en a bereikt hij een heel bijzondere uitdruk- kingswijze. En nu moet men niet terug- schrikken voor de ijle glissandi die in en uit elkaar schuiven, en voor de tik- en klopgeluiden. Maar men moet dan den- 1 ken aan het merkwaardig vibrerende J bëhnév „slotaccoord", waarin de tonen werkelijk ons pi in een druiventros" samenklitten en solistet soort zoemend geluid geven. In hoe- J actueel ■e deze schrijfwyze bruikbaar is of i L!cl1,p "rk muz '4 0o Pin spoedig in „manier" terechtkomt, kan pf.J01!1' t3?j iL* er'"il1 moeilijk nog beoordeeld worden. Maar revue Rartin mImh» zeker is, dat Penderechi iets nieuws ge- a rett e(gr) '7 '3 v d pad vonden heeft, en het ligt in de aard van xieiand jazzband '7.50 e„ de ontwikkeling dat deze nieuwe elemen- ™.ilitair3°0 Nws :8.25 avro-40. feest erder „uitgeprobeerd" worden en "1,sen 8 50 Openbaar kunstbezit, op hun verdere bruikbaarheid getoetst TELEVISIE Wij waren onder de indruk van deze ,.TS. slechts zes minuten durende Klaagzang. J Openbaar Kunstberi^oi. jS'aai on die als uit vele de gestorven monden van weeroverzicht 20.20 Zendtijd politieke pa vele duizenden opsteeg (om het maar ro- («Jen: VVD 20 30—20 30 Die Margerite (Do mantisch te zeggen). magriett. korte film 20.50 Ladri di Bicielet. te (Fietsendievenspeelfilm 22 29—22 25 J Journaal. Overzien wij het gehele festival, dan hebben wy niet veel eigens ontdekt Maar dat hadden wij ook niet verwacht Maai- staken toch enkele persoonlijkheden Maam uit de massa ijverig seriële schrijvende a 1. Fran componisten naar voren. En over de ken- Gretchc nismaking met deze figuren, onder wie Soclété vooral Penderechi zyn wij best tevreden. EarSs' Wat ons betreft is het Festival van de I.S.C.M. geslaagd. En al de uitvoerenden 1 riea Pa verdienen een groot compliment! J Marche au supplicc Songi Sabbat. Philharmonisch Or den Berge. 0 l.v. Igor Markevitch. 17.30 Di- Faust Symphonie, Faut Mephistofeles, Oi Symphor le de la ssions, Un vie d'un artiste") Dra. H. E. Kokee-\

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7