rien jaar geleden kwamen de Oostduitsers in opstand Kwaad der corruptie woekert nog voort JIuur der schande heeft^ hun lot bezegeld Vonk van de opstand Cooper zag wel degelijk voorwerpen op aarde 7ft een fcofifce Ky ran ZATERDAG 15 JUNI 1963 Staking leidde tot revolutie Russische tanks werden tijdens de ongeregeldheden op de Leipzi- ger Platz in Oost-Berlijn met stenen aangevallen. maatregelen om de opkomst van vrije of mogelijk zelfs oppositionele opvattin gen te verhinderen. Al is het dan waar dat onontbeerlijke vakkundige krachten op sleutelposities een bepaalde vrijheid in hun levenswijze konden handhaven, op universiteiten en andere pedagogi sche instituten werd de druk echter steeds sterker. Hetzelfde is het geval met de kunst. Ook hier handelt het re giem van de Sowjetzone in overeen stemming met de opdrachtgevers in Moskou en de andere landen van het oostelijke blok. Het gevolg van de onderdrukking van een bevolking, waarin de herinnering aan een vrije mensheid nog levendig is en zelfs ook onder de jeugd nog voort leeft, was dat de stroom van vluchtelin gen naar het westen een gigantische omvang kreeg. In totaal zijn er van 1949 tot 1961 ongeveer 3.5 miljoen in woners van de Sowjetzone naar het westen gevlucht. Dat betekent dus dat 1 op de 5 mensen de zone verliet. Deze aderlating, die de machthebbers van de zone niet door middel van een verstan dige en menselijke politiek maar met geweld wilden bestrijden, leidde uitein delijk tot de oprichting van de Berlijn- se muur en tot een aanzienlijke uitbrei ding van de barricades rond het gehe le gebied van J De muur Als een verschrikkelijk teken van de dictatuur werkte de op 13 augustus 1961 tot stand gekomen oprichting van een muur dwars door de stad Berlijn, waardoor de economische en menselijke contacten zonder pardon afgesneden werden. De Berlijnse muur, waar intus sen ook duizenden buitenlanders de on menselijkheid van dit terroristische sys- et eigen ogen konden aanschou- - de voortzetting van de politiek, die door de opstand van de zeventiende juni 1953 reeds een keer de hele wereld opschudding heeft gebracht. Maandag is het tien jaar gele den dat in Oost-Berlijn en in de Duitse Oostzone de opstand uit brak. Nadat reeds op 16 juni 1953 het eerste verzet tegen het heer sende communistische regiem losgebroken was, marcheerden een dag later de bouwvakarbei ders van de toen nog zo geheten Stalin-Allee te zamen met de me taalarbeiders van Henningsdorf en de vele duizenden, die zich bij hen aansloten, naar het regerings gebouw van de communistische machthebbers op teneinde de vrij heid voor geheel Duitsland op te De vonk van de opstand sprong op vele andere steden in het ge hele gebied van de Russische be zettingszone over. Door de ijlings gealarmeerde Russische tanks en het al spoedig afgekondigde ver bod om te demonstreren of zich zelfs maar op straat te bevinden, werd de opstand echter met ge weld onderdrukt. Voor de gehele wereld werd evenwel indertijd met alle duide lijkheid aangetoond dat de in de dictatuur van partijchef Walter Ulbricht levende Duitsers niets vuriger verlangen dan de vrijheid en de eenheid van hun vaderland. De oprichting van de muur dwars door Berlijn op 13 augus tus 1961 bewees de wereld op nieuw dat de regering van het on vrije deel van Duitsland zich alleen nog maar door terreur en door onmenselijkheid kan handhaven. Bekeuring ook zonder overtreding MEN JAAR geleden buitten de Oostduitse communisten het slechter worden van de economische toestand uit om de ar- __|idsnormen (de maatstaf volgens welke de. prestatie van de )Mpeiders bepaald en beloond wordt) steeds meer op te schroeven, [erdoor groeide de ontevredenheid onder de arbeiders voort- irend. Op de morgen van de 16de juni 1953 legden de bouwvak- die in de Oostberljjnse Stalin-Allee werkten, hun Werk Ier om hun eisen kenbaar te maken. In optocht gingen zij demon terend naar de regeringswijk, maar hoewel van regeringszijde pgezegd werd dat de verhoging van de arbeidsnorm weer onge- hn gemaakt zou worden, handhaafde men het plan voor de eglgende dag de algemene staking uit te roepen. Aangezien de ■ganen van de regering van de Sowjetzone een grote onzekerheid Ja de dag legden, raakte geheel Oost-Berlijn de volgende dag in IdEifttand. demonstrerenden verkondigden straffen. Nog heden tendage bevinden "li j politiek programma: het aftreden t de communistische regering, vrije leèls^iezingen voor geheel Duitsland en hereniging van Duitsland. Tegen de idag vielen de eerste schoten, waar- igekazerneerde volkspolitie en Russi- ie tanks tegen de onbewapende de- listranten in actie kwamen. Er vie- doden en gewonden. In de gehele ►jetzone kwamen de mensen spon- h in opstand, hoewel er nergens spra- y buwas van enig georganiseerd ver- Jd en niemand de beschikking over *11608 had. De avond van de 17de juni óófdj de opstand door de Russische ipen bedwongen. :wel de geschrokken machthebbers le zone van mening waren dat zij [enkele punten van het economische arbeidsleven tegemoet moesten ko- n aan de onwil en de toorn van de 'olking, traden de politie en de justi- aq 1 van de communistische zone met y i gestrengheid tegen de opstandelin- 1 van de 17de juni op. Vooreerst speel- I zich de processen nog af voor Rus- ihe militaire rechtbanken en in het Jngiele gebied van de oostzone werd Ijs dood geschoten. vloedgolf van arrestaties ging Vlk het gehele land en in een later jium velden de rechtbanken van de ►jetzone ontelbare vonnissen, waar- ir de opstandelingen tot tuchthuis- gevangenisstraffen werden veroor- Id. De gearresteerden werden tijdens i verhoren mishandeld, terwijl ook ,1- Jiten van de volkspolitie zware straf- opliepen, omdat zij geweigerd had- irnei op de bevolking te schieten, inschfeer dan duizend officieren en man- Bppen van lagere rang werden ver- fleeld tot tuchthuis- of gevangenis- /EliI Militairen uit Israël opgeleid in Duitsland iuld door Hans Merten, socialis- !h afgevaardigde en lid van de de- isiecommissie van het Westduitse dement. ten, die dit vertelde in een .vraag- •k met een verslaggever van de Rhein Zeitung, een blad dat de .-..tie steunt, legde er echter de na- jk op, dat de Bondsrepubliek geen wa- is of andere uitrustingsstukken aan [el levert. Merten. die ook nog lid is de commissie van advies voor mi- lire hulp, gaf verder te kennen dat ttgelijke hulp verleend is aan Thai- d, Brazilië, Korea, Bolivia, Turkije, tiopië en Libye. ioals bekend heeft de iVestduitse re- JS1»8 woensdag officieel toegegeven, zij in het geheim militaire hulp ver- ig nt aan zeven Afrikaanse landen. Een Jeringswoordvoerder zei toen, dat die jeimhouding „volkomen zinloos" is ge est en noemde vijf van de zeven Afri- landen met name. De andere twee Fk1 h'j nog niet noemen, omdat de over- "(komsten met deze landen nog niet ge- rnd waren. Egypte was daar echter bij, zo zei hij. zich talrijke mensen wegens hun deelna me aan de gebeurtenissen van de ze ventiende juni 1953 ir. dc gevangenissen van de oostzone. Veel opstandelingen zijn als gevolg van mishandeling, slech te voeding en ziekten om het leven ge komen. Actie tegen Koerden in Irak: 300 doden Volgens radio-Bagdad zijn donderdag 300 opstandige Koerden gedood bij ge vechten met Iraakse regeringstroepen in het noorden van Irak. Volgens een verklaring van de militai re bevelhebber van de operaties heeft een groot aantal opstandelingen zich overgegeven en hebben veel dorpen zich trouw aan de regering verklaard. De militaire gouverneur van Irak, bri gade-generaal Saqalli, heeft de Iraakse petroleummaatschappij opdracht gege ven haar personeel, dat werkzaam is bij de olie-installaties in het gebied van Mosoel in het noorden, niet tijdelijk te ontslaan. In een poging de aanvoer van oü.e niet té onderbrekèh heeft dé militaire gouverneur opdracht gegeven, dat alle ontslagen arbeiders weer aan het werk moeten gaan (de olie is de belang rijkste bron van inkomsten in Irak). JJJAKARTA, juni Bij Ma- dioen dreigt de chauffeur, die me vervoert, een verkeers overtreding te begaan. Terwijl hij op 't punt staat door een stop licht heen te rijden, slaag ik er in hem een noodstop te laten maken. Met gillende remmen komt de wagen tot stilstand, nog net voor de fatale streep. Ik besteed er geen verdere aandacht aan. De chauffeur ergert zich gruwelijk, omdat hij zich iri z'n beroepseer voelt aangetast. Bevoorrechting en bevoordeling van militairen werpers van een tegenligger tot dimlicht te brengen door met z'n eigen lampen signalen te geven. Z'n stereotiepe ant woord was: „Het kunnen militairen zijn". Herhaaldelijk liet hij zich dan ook verblinden zó zelfs dat hij op z'n rem men moest gaan staan bevreesd als hij was voor brutaal te worden aan gezien, als hij zou worden aangehouden. Protectie Divans Niet alleen op economisch en sociaal gebied, maar ook op het vlak van de cultuur nam het totalitaire systeem Met Duitse vlaggen marcheer den de Oostberlijnse arbeiders door de Brandenburger poort. Kort daarna grepen Russische tanks in en werd de opstand neergesla- De Amerikaanse astronaut Gor- dondon Cooper heeft verklaard, dat hij van een hoogte van 160 km een vrachtauto, een boot en een trein op de aarde heeft ge- skundigen achten het mo- Advertentie) dat hij deze voertuigen inderdaad gezien heeft. Zijn ge oefende oog heeft echter in werke lijkheid vermoedelijk een bewe gende stofwolk langs de weg, een bewegend kielzog in het wa ter en een bewegende rookpluim op het land gezien. Bij de autoriteiten in het centrum voor bemande ruimtevaart te Houston bestaat er weinig twijfel aan. dat Cooper de din gen die hij beschreven heeft in zekere zin inderdaad waargenomen heeft. Hij zag de dingen in hun samenhang. Als militair piloot moet hij in een superso nisch vliegtuig soortgelijke dingen ge zien hebben. In zijn ruimtevaartuig, dat elke 90 minuten een baan om de aarde beschreef, zag hij die dingen weer. Uit de stofwolk, die zich op een be paald punt langs de smalle streep van een weg bewoog concludeerden zij her sens, dat de spits daarvan uit een vracht auto moest bestaan. Uit de bewegende punt vooraan een pijlachtig kielzog leidde hij een boot af. In de bewegende punt, die ergens op het land een spoor van rook achter zich liet, zag hij een trein. Hij redeneerde, dat de rookpluimen die hij zag opstijgen uit de plattegrond van' een hooggelegen bergdorp, afkomstig moesten zijn uit schoorstenen. Zodoende zag Cooper uit de ruimte bepaalde din gen op aarde, aldus de autoriteiten. Een andere factor dan zijn geoefende oog en het goede weer was. dat in de Himalayabergen waar veel van deze de tails gezien werden, de geografie in ster ke mate meespeelde. De atmosfeer van de narde ligt grotendeels beneden de 6.000 meter en het grootste vochtgehalte van I lucht bevindt zich eveneens onder die hoogte. Indien men derhalve vanuit een ruimteschip op hoge gebieden uitziet, wordt het zicht veel minder belemmerd door de nevel van water en lucht. Bovendien had Cooper het grote voor deel dat hij niet schuins maar recht naar beneden kon zien dwars door het ijlste deel van de atmosfeer heen. I Mevrouw Jacqueline Auriol, de schoondochter van de Franse oud-pre sident. heeft gisteren in een Mirage III het we reldsnelheidsrecord voor dames boven een uitge zet parcours van 100 ki lometer verbeterd. Zij bereikte een snelheid van 2030 kilometer per uur. Het is de vijfde maal dat zij dit record op haar naam brengt. Ditmaal veroverde zij het op een Amerikaanse. I Een wat opgewonden stier heeft gistermorgen kans gezien ongemerkt van het abattoir in Am sterdam te verdwijnen. Het dier volgde de spoorbaan en had bijna twee kilometer afgelegd voor hij bij de oostelijke ingang van het Centraal Station werd opgemerkt. Doodgemoedereerd wan delde de stier het station door in de richting Haarlem. Anderhalve ki lometer verder was het dier de sigaar. I Een Nederlands meis je heeft 40 Amerikaanse sexegenoten bewezen dat het nuttig kan zijn wan neer op school moderne talen worden geleerd. Zij is een uitwisselingsstu dente die met een klas uit Michigan een Frans oorlogsschip wilde be zoeken. Het was de Fransen niet duidelijk te maken wat de bedoeling was. Eindelijk stapte Hermine van Geldin (18 jaar) naar voren en in vloeiend Frans wist zij te bewerkstelligen dat de groep meisjes het schip kon bezichtigen. I Een 20-jarige pompbe diende uit Amerika is veroordeeld tot 20 slagen met een zware koppel riem omdat hij een jong hondje met benzine heeft overgoten en in brand gestoken. Verder kreeg hij tien dagen en moet hij elke dag tien kilome ter lopen naar de kli niek waar het hondje wordt verpleegd. J In Swindon, Engeland zal een rij-instructeur terechtstaan, die wordt beschuldigd van het ge bruik van eetborden, po ken en tennisballen bij het lesgeven in autorij den. Bissell gaf rij-in- structie, maar beschikte niet over een wagen. Hij gaf zijn leerlingen de ap paraten en vertelde hun zich voor te stellen dat zij in een auto zaten. De tennisballen waren dan rem en koppeling. Ruim 90 procent van Bissels leerlingen slaagden. Als er op het Javaanse platte land maar even een auto stilstaat is hij meteen omringd door nieuwsgierige kinderen. Als het verkeerslicht weer op groen gesprongen is, wordt de auto aan de an dere kant van het kruispunt door een wild gebarende politieman aangehouden. „Daar. Aan de kant!", zegt de dienaar vaP Hermandad met blikkerende ogen. „En jij" dat tot de chauffeur „er uit en met me mee!" Als een geslagen hond loopt de chauf feur naar het wachthokje van de agent, die nog altijd als een idioot te keer gaat. Ik laat 't met op me zitten; ook ik sta weldra tegenover de schreeuwende man. .Vertel hem", zo vraag ik de chauffeur e vertalen, „dat er geen verkeersover treding is geweest. Zeg hem bovendien dat ik een afspraak heb, die ik niet van plan ben te missen door zijn willekeur". De politieman nog altijd woedend gaat er met geen woord op in. De papieren van de chauffeur, zomede die van de auto. moeten op tafel komen. Als ik hem op zijn verzoek verteld heb niet de eigenaar van de wagen te zijn, vraagt de aeent me h hij t Geld. Een paar minuten later zit de chauf feur weer achter het stuur. Wat is er gebeurd?" vraag ik hem. Hij wilde geld hebben", luidt het ant woord. „Hij zei dat hij geen eten voor 'n vrouw en kinderen had." „Wat heb je gedaan?" „Ik heb 't hem gegeven. Hij had pro- s-verbaal opgemaakt. 1 veel verder van i heleboel tijd till 5 3 kost' Hoeveel ben je kwijtgeraakt?" O, maar honderd roepiah. Hij wilde hebben en zei dat ik 't wel op de Met Ter verontschuldiging kan natuurlijk worden aangevoerd dat de relatie tussen lonen en prijzen zulke abnormale pro porties heeft aangenomen dat zo goed als niemand zonder scharrelen en ver sieren rond kan komen. In hetzelfde ver band kan ook worden gesteld dat de in roepiahs zwemmende bovenlaag de niet gering in aantal zijnde mensen, hiertoe behoren, bezitten alles wat zich zouden kunnen wensen, ook vaak een aan de staat onthouden deviezen- spaarpot in het buitenland op get enkele wijze het voorbeeld geeft. ,,W; zij in 't groot doen", hoort men steeds weer in lagere kringen zeggen, „mogen wij toch zeker wel in 't klem doen. Bo vendien: hoe zouden we kunnen leven, als we nooit eens een beetje zouden knoeien?" Te ver. Hoeveel begrip men voor dit laatste ook op kan brengen men moet maar eens tot een maatschappij behoren, die, hoe hard men ook werkt, geen voldoen de, eerlijke onderhoudskansen voor het gezin biedt het feit blijft bestaan dat de staat de misstanden niet in de kiem tracht te smoren. Met de mond wordt in de fraaiste bewoordingen de bestrij ding van corruptie en de vestiging sociale gerechtigheid gepredikt. En majoor, die binnen enkele jaren honderd miljoen roepiah heeft „gemaakt", of eei districtsambtenaar, die bij de opslag vai rijst heeft geknoeid, wordt zeker wel ii de kraag gepakt. Maar dje majoor komt op een matje in de gevangenis terécht, omdat hij met z'n onoorbare praktijken net iets te ver is gegaan, met andere woorden: schele ogen heeft gemaakt. En die districtsamb tenaar. die niets meer op z'n geweten heeft dan vele van z'n collega's, moet misschien ten voorbeeld worden gesteld. Van een systematisch gevecht tegen de corruptie is helaas nog geen sprake; het principe van gelijkheid voor de wef doemt zelfs niet aan de einder op. Te veel Indonesiërs hebben boter op het hoofd. Teveel groeperingen hebben machtsposities verworven, wa aantasting tot ontevredenheid, zwakking van het regime, zou kunnen Staaltji jes Van de ongelijkheid voor de wet de burger en de militair heb ik merk waardige staaltjes horen vertellen en zelf ook meegemaakt. Als weggebruiker bijvoorbeeld wordt de militair tot belachelijke begunstigd. De eigena een auto, welke in een van de grote ste den netjes langs de stoeprand stond ge parkeerd, toen een militaire vrachtwa gen er bovenop vloog, werd door een officier te verstaan gegeven dat hij ruim baan had moeten maken, omdat hij had kunnen verwachten dat er een leger truck aan zou komen... Het door de litie opgemaakte proces-verbaal leii tot een bijzonder korte zitting in ^8 rechtszaal. De magistraat, die doodsbe nauwd was als tegenstander van het le ger gebrandmerkt te worden, koos de gulden middenweg en besliste dat geen "an beide partijen schuld trof. Een andere militaire wagen, die der licht op een donkere weg werd voort bewogen, botste tegen een verlichte, tot de berm uitgeweken burger-tegenlig- aan. „Sabotage", zeiden de uitstap pende militairen tegen de chauffeur. Hoewel procesverbaal werd opgemaakt, weet de eigenaar bij voorbaat dat hij aan het kortste eind trekt. Ook wat de verzekeringspenningen, of de schadere geling betreft. Benauivd Tijdens een lange autotocht over Java viel 't me steeds weer op hoe benauwd de chauffeur voor naderende militaire vagens was. Hij hield in, stopte aanleiding belanda, die ik reed. kon verhalen. Ik heb hem echter verteld dat ik maar een chauffeur ben. en net zo slecht rond kon komen als hij. Uiteindelijk heeft hij er genoegen mee genomen". dan zelfs, zonder dat 0 terwijl ik hem bepaald niet afs een voorzichtige rijder had leren kennen. wjÊÈ j zeker tachtig kilo- Afkopt en velerlei opzicht akelige verhaal staat niet op zichzelf. Een bekeuring, ook één, die ten onrechte dreigt te worden gegeven, kan overal in het land worden afgekocht. De Indonesiër protesteert er niet tegen. Ten eerste ziet de kleine man en die is tenslotte altijd het haasje huizenhoog, zo men wil: met een feoda le geestesgesteldheid, tegen gezagsdra gers op. Ten tweede heeft de ervaring hem ondertussen wel geleerd dat hij als burger altijd aan het kortste eind trekt, als hij het zou wagen tegen te stribbe len. Recht en billijkheid zijn vaak zoek in de Indonesische samenleving. Bevoor- rechting en bevoordeling zijn er voor in S de plaats gekomen, willekeur, kneveling, I rglC zelfs de reinste vormen van banditisme. Vooral de militaire kaste zit hoog te I paard. Als men geen bescherming ge- meter per uur schoot hij luid claxone rend door dorpskernen heen, waar zich gewoonlijk honderden mensen op de weg bevinden. De grootste ergernis bezorgde hij me 's avonds, als hij weigerde de schijn- met Suprimal tegen reisziekte een onbezorgde^ Een credo Het kwaad van de corruptie tiert welig voort. Het „ieder voor zich en God voor allen" is welhaast een credo geworden. Onvoorstelbaar groot zijn de verschillen tussen rijk en arm. De één baadt in weelde, de ander verdrinkt in het onein dige moeras van diep-tragische mense lijke ellende. SUPRIMAL tijdig ingenomen, reisziekte voorkómen. De protectie officieren t begin al iets over is noodzakelijk in het huidige Indonesië. Omdat de militairen overal aan het roer zijn gezet, heeft iedereen, die wat wil bereiken, hen nodig. Wil men zaken doen, wil men een huis hebben, kortom: wil men bevoordeeld worden, dan is een goede relatie met een officier bepaald niet te versmaden. Hetzelfde kan ge zegd worden van de connecties binnen een politieke partij. Op basis „leven en laten leven" een wat mooiere naam voor steekpenningen! gooit men el kaar het balletje toe. Ach, het kan natuurlijk wel eens mis gaan. Als twee mensen bijvoorbeeld hetzelfde huis willen hebben of er iemand door op straat komt, doet wei nig terzake, en is zelfs een positieve factor, als het een Chinees betreft is de invloed en de macht van de „krui wagen". die wordt gebruikt, van beslis sende betekenis. Hoe hoger de rang van de steun verlenende officier of partij functionaris is, hoe beter zijn de kansen. Het grootste en nog steeds florerende huizenschandaal, dat men in Indonesië tegen kan komen, betreft de handel in woningen, die vroeger Nederlands eigen dom waren, De waarde van dit door de staat overgenomen huizenbezit is, op Papier, belachelijk laag gehouden. Het zelfde geldt voor de huur, die maande- ooit sprake mocht zijn van een schade loosstelling. dan kan deze, formeel, al thans eveneens laag worden gehouden. De verkoop van deze huizen in ver schillende plaatsen is men hiertoe over gegaan geschiedt op basis van de boekwaarde, ook al ligt de reële waarde op een niveau, dat tien tot twintig keer hoger kan zijn. Geen wonder dan ook dat er om dit soort proposities in de letterlijke betekenis van het woord ge vochten wordt. Degene, die eigenlijk op kosten van de staat begunstigd wordt, kan zich voor bijvoorbeeld tweehonderd duizend roepiah een bezit aanschaffen, dat hij eventueel voor drie miljoen roe- overal vallen de nodige duizenden af. Een import-annex exportvergunning verzekert de bezitter van een rijk be staan. De prijs van treinkaartjes, ge- banderolleerde pakjes cigaretten en post zegels is vaak afhankelijk van de han delaar. die er tussen zit. In hetzelfde ben zinestation, dat volgens de pomphouder geen druppel in voorraad heeft, wordt uit jerrycans motorbrandstof tegen een drie- tot vierdubbele prijs geleverd. Als men per schip wil reizen, of wat vracht wil laten vervoeren, vergeet dan vooral met de nodige personen te spekken. Doet men 't niet en heeft men geen relaties, beter alles meteen verge- dan kan i ten. Nee, door de wanstaltige inflatie, de begunstiging van bepaalde kasten en het aan de top blijven van steeds dezelfde bewindslieden, is het zo rijke Indonesië nog ver van het einddoel van de revo lutie verwijderd. Hoewel wel een on voorstelbare discipline op het punt van de lijdzaamheid kan worden opgebracht voor een breekpunt kunnen misschien alleen de communisten zorgen! moet de discipline, welke nodig is om de na tionale identiteit en het nationaal zelf- een bezoek gebracht aan het bezienswa bewustzijn te vervolmaken, nog worden bereikt. VAKANTIEREIZEN per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers mee eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programma 1963. Reisbureau Groeneveld, Botersloot 52, Rotterdam tel. 112535 Afrikaanse landen dreigen met uittreden uit ILO De delegaties san 32 Afrikaanse landen naar de internationale arbeids- conferentie in Geneve hebben gister, middag de vergadering geboycot uit protest tegen de aanwezigheid van de Zuidatrikaanse delegatie. Zij hebben besloten naar huis te gaan. mfcwrf sta^ten met worden gewijzigd, waardoor de conferentie bij een meer derheid van stemmen kan besluiten een van de ledenlanden uit te sluiten Volgens de huidige statuten is dit niet mogelijk. De beslissing van de 32 Afrikaanse landen kwam na een massale uittocht van delegatieleden toen de afgevaardig- van ^e Zuidafrikaanse werkgevers. William F. Hamilton, het podium be klom tijdens het debat over politieke aangelegenheden. „■Fvi 5^>missie ,va!ï algevaardigden uit 12 Afrikaanse landen is belast met het ontwerpen van een verklaring waar in Zuid-Afrika wordt beschuldigd van rassendiscriminatie. De verklaring zal aan de conferentie van de ILO worden overhandigd, Volgens Afrikaanse afge vaardigden zal de verklaring de vorm hebben van een ultimatum. Toen de afgevaardigde van de Spaan werkgevers, Luis Galdos Garcia, het IJ'^et,'S^lbTSliS^erg'idSSSrt'e*

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5