Nieuwe leidse Courant KUS BLIJFT EEN WEEK IN DE RUIMTE Commentaar Chroesjtsjef voelt wel voor „top r Wilde geruchten over nog een lancering - nu van een vrouw Stem uit de Wostok: Alles wel aan boord Wilson prijst cle Russen Dr. De Kort met program klaar Achtervolgd door politie dronken achter stuur? Voorlopig le. Vier meisjes omgekomen bij ernstige autobotsing Zaterdag 15 juni 1963, 44ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Bruiden- tuin van Tokio Zie Zondagsklad 2,80, p.kw. jf 8,25 K._ Klachtendienst bezorging 18—19 uqr Nieuws in één oogopslag Premier Chroesjtsjef heeft een voorstel van La'bour-leider Wilson voor een jaarlijkse topconfe rentie van de Grote Vier, dat is dus inclusief Frank rijk gunstig ontvangen. Over de kernproeven zei Wilson dat er geen hoop volle tekenen zijn dat er overeenstemming kan wor den bereikt. In het Westen heeft men de indruk dat de Russische, astronaut Bykowski, die gisteren is gelanceerd met de Wostok-5 een week zal wegblijven. Tevens doen hardnekkige geruchten de ronde dat er een vrouw in een tweede ruimteschip zal worden gelanceerd. De demonstratie in Washington, die als op zienbarend was aangekon digd, is zeer kalm verlo pen. Er hebben zich geen onregelmatigheden voor gedaan. In Cambridge, in de staat Maryland is de situatie gespannen. De burgemeester heeft de gouverneur van de staat verzocht troepen van de nationale garde te zenden om de orde te handhaven. Verlaging van de totale belastingdruk voor de middengroepen mede ge zien de stijgende premie lasten van de verplichte sociale verzekering. Dat is ten van de verlangens die de Christelijke midden standsbond in de speciale aandacht van de kabinets formateur heeft aanbevo len. TV7ESTERSE ruimtevaartdeskundigen hebben de indruk dat de Rus- W sische astronaut luitenant-kolonel Bykowski, die gisteren zijn een zame reis om de aarde is begonnen, in zijn Wostok-5 ongeveer een week zal wegblijven. Volgens het persbureau Tass functioneert alles aan boord normaal en maakt Bykowski het uitstekend. In Moskon deden gisteren hardnekkige geruchten de ronde dat het bij deze lancering niet zal blijven. Gesproken werd over de lancering van een tweede ruimteschip met een vrouw aan boord, dat vandaag de ruimte zou ingaan. Hoewel men op de jongste interna tionale bijeenkomst van Sowjetrus- sische ruimtevaartdeskundingen in Warschau zoals gewoonlijk zeer zwijg zaam was over de komende Russische ruimtevaartprojecten, liet men wel doorschemeren dat de Sowjetunie de medisch-biologische proeven in de ruimte zou voortzetten en dat er nieu we verbeteringen aan het besturings systeem van een ruimtevaartuig zou den worden beproefd. Waarschijnlijk is Bykowski dus in staat zijn cabine tot op zekere hoogte te besturen, wat zijn voorgangers niet konden. Groot De Wostok-5 kwam gistermiddag om drie uur in zyn baan. De kleinste af stand tot de aarde is 175 km, de grootste 222 km. De baan van het ruimteschip maakt een hoek van 65 graden 58 minu. ten met de evenaar, een omwenteling wordt in 88,27 minuten voltooid. Men neemt aan dat de vlucht begonnen i.« op de basis te Baikonoer in Kazakstan Het gewicht van de Wostok-5 is min stens driemaal zo groot als dat van de Amerikaanse ruimtecabines, zo zegt Tass. Tijdens de tweede omwenteling gebruikte Bykowski een lichte maal tijd bestaande uit rosbief en kip. Hij deed in de "avonduren fysiologi sche proeven en maakte lichaams oefeningen. Bij het overvliegen van de continenten groette hij de bewo ners van Europa, China en Zuid- Amerika rcer zijn boordradio. Om half acht had hij een gesprek met premier Chroesjtsjef. die hem een behouden vaart en een goede lan ding toewenste. Dit gebeurde tijdens de vierde omwenteling. Gewichtloos Drie keren zagen de Russische tele- 'isiekjjkers gisteren de ruimtevaarder in zijn cabine op hun scherm verschij- lachend, pratend en aantekeningen makend. Ter demonstratie van gewicht loosheid liet Bykowski eenmaal een vel papier in zijn cabine zweven. Te mid dernacht Moskou-tijd ging de ruimte vaarder enige uren slapen. Doel van de vlucht van de Wostok-5 iu o.m. zijn na te gaan hoe een ruimte vaarder een vlucht van langere duur doorstaat. Bovendien zouden de Russen opnieuw willen proberen twee ruimte vaartuigen zeer diohit bij elkaar te bren gen. Vandaar ook de geruchten over de lancering van nog een astronaut. Wan- dat gelukt, zullen de Russen de eersten zijn die een „rendez-vous" in de ruimte verwerkelijken. In augustus vorig jaar naderden de ruimtevaartuigen Wostok 3 en 4 elkaar tot 6.3 km Verwacht wordt dat de ruimtevaar der (s) niet zullen landen voordat het centrale comité van de Sowjetrussische communistische partij dinsdag bijeen komt. Met een spectaculaire landing, die samenvalt met de opening van deze bijeenkomst, zou deze in het te- it is de 66-jarige boer James ennedy, die het op zijn hooi- trg kennelijk rustiger heeft dan in beroemde neef, de Ameri- tanse president John F. Ken- '.dy in het Witte huis. James ennedy heeft een boerderij in unganstown, New-Ross, graaf- 'hap Wexford in Ierland, waai de Amerikaanse president sopt te ontvangen, als deze van tot 29 juni een bezoek brengt m Ierland. Dunganstown is de laats waar de familie van de resident haar oorsprong vond. ijdens het bézoek van president '.ennedy zullen vermoedelijk al- Ierse Kennedy's bijeen komen 9 de boerderij van een nicht, 64-jarige Mary Ann Ryan. Op eze boerderij is de over-groot- oder van de president. Patrick 'ennedy, geboren, die in 1850 naar Amerika emigreerde. ken komen te staan van een triomf van de mensheid en de Sowjetrus sische technici- En wanneer, zoals wordt verwacht, voor de eerste maal een vrouw de ruimte wordt inge stuurd, zal het wereldcongres van vrouwen dat in Moskou wordt gehou den, zijn prestige hiermee aanzienlijk verhoogd zien. Op een luisterpost bij Milaan is gisteravond een gesprek opgevangen tussen Bykowski en een vrouw, die tamelijk opgewonden was. Zo nu en dan kwam daar een derde stem tus sen, waarschijnlijk afkomstig van de vertrekplaats. Enige minuten waren de stemmen zeer duidelijk, daarna werd de ontvangst steeds slechter. Het gesprek werd om kwart voor tien (Nederlandse tijd) opgevangen. De Wostok-5 zette vandaag zijn vlucht voort. In het nieuws-bulletin van hedenmorgen 6 uur Ned. tijd werd zijn stem uit de ruimte ten ge hore gebracht: „alles is wel aan boord". Deze dag begon met prachtig weer. Ideaal weer dus voor de start van een tweede ruimteschip wellicht met een Tot dusverre is hieromtrent officieel met geen word gerept, maar velen wach ten bij hun radiotoestellen op nieuws aangezien Chrooestsjef zelf gisteren ge zinspeeld heeft op de mogelijkheid dat een ander ruimteschip zich bij dat van Bykowsky zou kunnen voegen. Een onbezorgde foto van de Rus sische astronaut Valery Bykows ky met zijn vrouw Valentin a en hun kleine zoontje. Omstreeks 6.30 had Bykowski 12 ba nen rondom de aarde voltooid. Om 5 minuten na middernacht (22.05 Ned tijd) ging hij slapen. Op dat tijdstip voelde hij zich volgens het ochtendbulletin van „Tass" best en toen hij zeven uur later ontwaakte, voelde hij zich ook best. Hij deed gymnastische oefeningen, ontbeet en begon met zijn verdere pro grammatische werkzaamheden. PREMIER Chroesjtsjef 'heeft voorstel van Harold Wilson de Britse labourleider, voor een jaar lijkse topconferentie van de „Grote Vier", (dus inclusief Frankrijk) tij dens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gunstig ontvan gen. Dit deelde Wilson zelf gisteren mee op een persconferentie. Wilson wilde meer kontakt tussen de rege ringsleiders van de grote mogend- Wat de kernproeven betreft deelde Wilson mee, dat er geen hoopvolle teke nen zijn dat overeenstemming kan wor den bereikt over een volledig kernstop- verdrag met zelfs maar minimale inspec- tievoorwaarden. Een akkoord evenwel inzake het verbieden van alle kernproe ven boven de grond, in de ruimte en on der water ligt binnen bereik en daar moet men voorlopig op aansturen. Over de ondergrondse proeven kan dan later nog worden gesproken. „De heer Chroesj tsjef en ik waren van mening dat er geen vooruitgang ten aanzien van een volledig verbod op kernproeven kan worden ge boekt zonder een topconferentie. Ondanks enkele fundamentele ver schillen van mening over een aantal in ternationale kwesties was een bemoedi gende mate van overeenstemming ge constateerd. Dat was echter geenszins het geval met betrekking tot Berlijn en de kwestie van een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland. CHINA Wilson verklaarde verder het volledig met Chroesjtsjef eens te zijn dat com munistisch China in staat moet worden gesteld deel te nemen aan het werk van de V.N. Wat West-Berlijn betreft had de Labourdelegatie er de nadruk op gelegd dat zy alleen akkoord zou kunnen gaan met een overeenkomst die de vrede en veiligheid van West-Berlijn en de vrije toegang vanuit het Westen verzekert. Men was het eens over de noodzaak om de wapenleveranties aan Zuid-Afrika stop te zetten. Later sprak Wilson voor de Russi sche televisie in zeer prijzende be- ivoordingen over het verlangen naar vrede dat hij in de Sowjetunie had aangetroffen. Een zelfde verlangen, aldus Wilson zullen de Russen aan treffen in Engeland en ook in Ameri ka. Hij besloot zijn woorden met een groet aan de Russen, die hij in het Russisch voorlas. De Belgische ambassadeur F. L. N. Baron van der Siraten-Waillet. heeft gisteren de Europese Open luchttentoonstelling van „klein- plastiek" in Madurodam geopend. De Hagenaar Theo van der Nahmer kreeg de prijs voor de beste Ne derlandse inzending. Op de foto v.l.n.r.: de heer Theo van der Nahmer, de directeur van Maduro dam, de heer G. G.Jungerius, de voorzitster van de miniatuurstad, mevrouw mr. J. E. Glastra van Loon-Boon en Baron Van der Stra- ten-W aillet. De kabinetsformateur, dr De Kort, is erin geslaagd het concept-basisprogram ma zo tijdig gereed te hebben, dat het nog heden in de loop van de middag aan de fractievoorzitters van de vyf grote partijen kon worden toegezonden. NTS zendt rede Kennedy uit In een extra N.T.S.-programma wordt vandaag om 22,50 uur de volledige toe spraak uitgezonden die president Ken nedy maandag in de „American Univer- r" in Washington over de buitenland politiek van de V.S. heeft gehouden waarin hij aankondigde, zich per soonlijk te willen inspannen voor een gi gantische poging van de V.S. om veran dering te bewerkstelligen in de gespan nen sfeer tussen Oost en West. De uit zending duurt 25 minuten. Hulpofficier in moeilijk parket geschorst Voorlopig zal de substituut-officier m justitie mr. R. L. H. te Amsterdam zijn functie niet uitoefenen. Dit is hem bevolen door de procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaayer, omdat hy er door Amsterdamse politiemannen wordt verdacht, gisternacht onder invloed een auto te hebben bestuurd. Wanneer dit inderdaad juist blijkt te zyn, wordt hij geschorst. Voor gerechte lijk vooronderzoek zal de Hoge Raad dan een rechtbank aanwijzen. De politie geeft geen inlichtingen over deze zaak. Bij het Leidseplein zag de bemanning van een surveillancewagen de auto van mr. H. rijden. De politiemannen ver moedden dat hij dronken was. Ze ach tervolgden hem en dwongen hem ten slotte te stoppen. Mr. H. weigerde zijn auto te verlaten en papieren te laten zien. Zijn contactsleuteltje wilde hij niet afgeven en evenmin wilde hij zijn iden titeit bekend maken. Hij zou verder zijn gereden en opnieuw zijn achtervolgd. De per mobilofoon opgeroepen assis tentie kwam snel en de bemanning van een nieuwe surveillancewagen herkende mr. H. Hij liet toen wel zijn papieren zien, maar weigerde nog uit zijn wagen te komen. Vermoedelijk om zijn „wanke lende gang" niet te laten blijken, aldus politiemannen. Normaal zou een auto mobilist in deze omstandigheden uit zijn .auto zijn gesleurd, maar mr. H. staat in politiekringen in hoog aanzien. Men noemt hem „de kundigste substituut". ■Toen de politiemannen bemerkten, wie zij hadden aangehouden waarschuwden zij onmiddellijk de inspecteur van dienst, die besliste dat hij door radiowagens naar zijn woning zou worden begeleid. Van de Hobbemakade tot aan zijn wo ning zou mr. H. uitstekend hebben gere den. Hij stapte echter niet uit, doch bleef enige tijd in zijn auto zitten. Toen mr. H. eenmaal zijn huis was binnenge gaan, waarschuwde de inspecteur zijn superieuren. Dit had een bespreking tot gevolg met om. de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, die dit een „af schuwelijke zaak" noemde. Alle betrok kenen bij deze zaak zullen worden ge- Mr. H. is niet alleen in sportkringen bekend, ook was hy lid van de Commis sie Justitie-Foiitie, die zich in het bij zonder met verkeerszaken bezighoudt. HET IS, ook naar ons gevoelen, een ge lukkige gedachte geweest van de re dactie van het tweemaandelijks tijdschrift Bezinning (uitgave Kok te Kampen), een van haar nummers ter beschikking te stel len van de dusgenaamde Essaigroep, die het nu heeft gevuld met beschouwingen over de plicht en mogelijkheid tot inter nationale bijstand. De Essaigroep bestaat uit studenten en jongere afgestudeerden van de Vrije Uni versiteit. Tot hun eer mag worden gezegd, dat zij bezield zijn van een zekere onrust over bepaalde verschijnselen in onze tijd, een onrust die uit bewogenheid voorkomt en die tot prikkeling van ook anderer geweten leidt. Een van de onderwerpen die hen en zij staat daarin gelukkig niet alleen be zighouden is dat van de ontwikkelingslan den, en ook wanneer zij daarover spreken en schrijven, doen zij het met een onmis kenbare klem. Tot dit laatste is, dunkt ons, zeker reden. Wij leven in een tijd. waarin de jonge volken vaak overigens met oude cul turen zicht krijgen op ons en wij op hen. Wij mogen niet doen alsof zij niet bestaan. Wij weten van hun bestaan, wij weten ook van hun meestal schrikwekken de achterstand in bevrediging van de meest wezenlijke behoeften. Dat zij ons zien. houdt tevens in, dat zij oog krijgen vóór, zich bewust worden van, de achterstand waarin zij leven. Dat be hoort ons reeds te denken te geven. Maar er is gelukkig een nog wezen lijker motief om tegenover hun noden niet onverschillig te staan. En die ligt in onze verantwoordelijkheid jegens de mede mens, of deze nu nabij woont dan wel ver. Ieder die weet, gaat in zijn geweten niet langer vrijuit. En de verantwoordelijkheid die wij hier hebben is, dat wij onze medemens behulpzaam zijn in het leiden van een menswaardig bestaan. Daartoe zijn wij als mensen gehouden, en vooral ook als christenmensen. Van ons, Christus' volgelingen, wordt gevraagd, dat wij in ons zijn, ons doen en ons handelen, iets laten zien van Zijn gelaat. Hij heeft in Zijn prediking onze ogen geopend voor de naaste. De naaste dat is wie naast ons staat; en wie is dat niet in deze tijd waarin de afstanden zijn weggevallen, ook de afstanden van ons weten en dus van onze verantwoordelijkheid? Met haar schrijven over deze dingen wil de Essaigroep ons allen vastgrijpen. Zij wil dat wij via onze partijformaties een beroep doen op de regering. Zij wil via de kerkleden een appèl doen op de kerken. Zij wil bij ieder van ons opwekken tot vindingrijkheid en tot het brengen ook van een persoonlijk offer. Hartelijk wensen wij haar de instemming toe, die zij verdient voor haar pleit in dit vraagstuk dat ons niet mag loslaten. Aartshertog Otto niet naar Wenen De advocaat van aartshertog Otto van Habsburg, de vroegere Oostenrijk se minister van justitie Draxler, heeft gisteren in Wenen gezegd, dat de aarts hertog niet van plan is in de naaste toekomst naar Oostenrijk te gaan om er zich te vestigen. Draxler, die een onderhoud met de aartshertog had gehad, verklaarde dat deze zijn literaire en journalistieke werkzaamheden wil voortzetten en de regering niet in verlegenheid wil bren- Beaverbrook nu nog rijker Uit de naaste omgeving van Lord Bea verbrook is vernomen dat de 84-jarige uitgever in 1961 in het geheim is ge trouwd met Lady Dunn. De in Canada geboren Lord Beaver brook is eigenaar van de Evening Stan dard, de Daily Express en de Sunday Express. De 52-jarige Lady Dunn is de wedu we van Sir James Dunn, die, toen hy op 81-jarige leeftyd in 1956 overleed, een landgoed naliet met een geschatte waar de van 23 miljoen pond sterling (230 miljoen gld.) weer in ons land beheerste, trekt maar heel langzaam naar Midden-Eu ropa weg. In het uiterste zuidoosten van het land was vanochtend de regen nog niet tot een einde gekomen. Uit het wesen nadert nu een zwakke mg van hoge luchtdrukmaar deze wordt ov korte afstand gevolgd door een oceaan- depressie, die ten noorden van Schot land zal passeren. In verband hiermede behoudt het weer een veranderlijk ka rakter. Verwacht wordt, dat morgen de frontale bewolking van de nieuwe dc- pressie al boven Nederland aanwezig 21.02 uur, maan op 1.55, onder 14.24 zal zijn en dat deze later op de dag Maandag 17 juni: zon op 4.19, onder door enige regen zal worden gevolgd. 21.02; maan op 2.17, onder 15.46 uur. De wind krimpt naar zuidwest tot zuid. Vrijdag 21 juni: nieuwe maan. De aanvoer van polaire lucht komt dientengevolge tot taan. De temvera- tuur kan dan ook iets hoger worden dan vandaag, maar he blü/t koud voor de tijd van het jaar. Zondag 16 juni: op 4.19, onder Hoogwater Scheveningen 16 juni: 9.52 v.m.. 22.26 n.m. 17 juni: 1,06 v.m-, 23.45 mm. HEI WEER l/V EUROPA De Bilt verwacht tot morgenavond: lapporten hedenmorgen zeven uui Aanvankelijk enkele opklaringen, maar morgen weer toenemende bewolking, met later kans op enige regen, het eerst in het westen van het land. Matige ty- delyk zwakke wind krimpend van noord 1 zuidwest. Iets minder koud. per. sta** ESSih. u ii 5 E U 4 U 7.'3 Triest einde schoolreisje Een ernstig auto-ongeiuk by Rolde heeft gisteren het leven gekost aan vier meisjes, Annie Schwering, Ferina van Veen, beiden uit Steggerda, Ria Groen uit Blesdijke en Tineke Kok, uit Fe- perga (allen tien jaar). De kinderen zaten in een busje van een reisbureau uit Steenwyk. Het busje reed achter een grote bus van hetzelfde reisbureau, waarin de andere kinderen zaten, die als leerlingen van de r.k. la gere school te Steggerda hun jaarlijkse uitstapje maakten. De chauffeur van het busje week in een flauwe bocht naar het midden van de weg. Op hetzelfde moment werd het busje door een uit de richting Rolde ko mende E.D.S.-bus gegrepen. De chauffeur van het volkswagenbusje kreeg een shock. Zijn voertuig werd aan de linkerzijde geheel vernield. In het busje zaten tien kinderen. Drie van de vier meisjes zyn nog naar het ziekenhuis in Assen overgebracht, maar bij aankomst daar bleken zij al te zyn overleden. Aberdeen windstil 19 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1