Nieuwe Leidse Courant De Kort gaat 't eerst met vijf proberen Grote haast met wet op burgerrechten Commentaar Macmillan tracht tijd te winnen Poging zal misschien ten dele slag en IE Kennedy sprak met Truman LUXAFLEX 19, Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 14 juni 1963, 44ste jaargang Heel Nederland in Amsterdam Zie pagina 5 Kantoren Leiden Steenstraat 37 ONRUST in Cambridge, Mary land. V.S.: negers houden een mt-down-demonstratie om hun gearresteerde vrienden morele tteun te bieden. Een van de de monstranten houdt een Ameri- kaanse vlag omhoog. (Van onze parlementsredactie) DE KABINETSFORMATEUR dr. W. L. P. M. de Kort wil in eerste in stantie proberen een vijf-partijen-kabinet te vormen, bestaande uit vertegenwoordigers van KVP, PvdA, ARP en CHU. Pas als blijkt dat dit streven niet te verwezenlijken is, zal di De Kort een vier-partijen-kabinet, bestaande uit de drie confessionele partijen plus PvdA of WD, pogen te formeren. Dit heeft, de woordvoerder van de formateur gisteravond ver klaard. mend voorzitter van de KVP-fractie Andriessen afzonderlijk ontvangen De formateur zal maandag tussen half tien en half driet achtereenvol gens de fractieleiders Vondeling (soc.), Van Eysden (A.R.) Beernink (CH), Toxopeus (lib.) en de waarne- ieuws in oogopslag een Dr. De Kort streeft in de eerste plaats naar een vijf- partijenkabinet. Slaagt hij in dit streven niet, dan zal hij het met vier partijen proberen. Het concept-ba sisprogram van de forma teur zal maandag gereed zijn. Op die dag ontvangt hij de fractievoorzitters van de vijf partijen. De forma teur hoopt dinsdagavond of uiterlijk woensdagmorgen de antwoorden van de frac tievoorzitters in ontvangst te nemen. Premier Macmillan vecht voor zijn politieke leven. Achter de schermen blij ven krachten aan het werk, die hem tot heengaan wil len dwingen, voordat maandag het Lagerhuis bij eenkomt om over de zaak- Profumo te debatteren. De Amerikaanse minis ter McNamara heeft giste ren een boekje open ge daan over de Franse strijd krachten. Ze zijn, zo zei hij- onvoldoende uitgerust en opgeleid en worden niet op de juiste plaatsen gezet. Frankrijk heeft nu nog maar twee divisies aan de NAVO toegewezen. In tijd van oorlog zou het evenwel bereid zijn zijn gehele strijdmacht in te zetten. De Amerikaanse negers winnen langzaam maar ze ker terrein. Gisteren is zonder enige moeite een derde neger ingeschreven aan een van de universi teiten van Alabama. Pre sident Kennedy heeft die dag uitvoerig gesproken met de ledderè van beide partijen en oud-president Truman. Alleen in Jack son, waar Evers werd ver moord. is de toestand ge spannen. De Russen willen een complete olieraffinaderij ter waarde van een mil jard gulden van de En gelsen kopen. Dat heeft Labourleider Wilson, die een bezoek aan Moskou brengt, verteld. Hij gelooft niet dat de levering moei lijkheden zal veroorzaken in verband met het embar go op strategische goede ren. Staatssecretaris Rool- vink heeft voor de vereni ging van a.r. burgemees ters. wethouders en ge meentesecretarissen in een rede verklaard, dat de hui dige situatie een zeer nauwkeurig hanteren van het instrument van de loonpolitiek vereist. In de komende jaren zal op het verantwoordelijkheids gevoel van ons volk nog een beroep worden gedaan, zo zei hij. ïnschede kreeg parkeerschijf In Enschede zijn gisteren de door rate parkeerschtjven in Neder- werknd in gebruik genomen. Zij zijn stemd voor de Markt en de lokkenplas, twee naast elkaar ge- gen parkeerterreinen in de bin- mstad, die plaats bieden aan on weer tweehonderd auto's. iischr*et gebruik van de parkeer- Ktf is verplicht gesteld op werk- fcgen van 8 tot 19 uur. De tijds- van het parkeren is vastge- op anderhalf uur. Washington-demonstratie 3000 negers vandaag ruim drieduizend negers „niet tegen de regering, maar tegen de toestand", aldus een leider. Deze ordelijke demonstratie de groot ste uit de geschiedenis van de Ame rikaanse hoofdstad was gericht teegen de rassendiscriminatie in het district Columbia, op het gebied van de huisvesting. Washington is de enige Amerikaanse stad met een ge kleurde meerderheid; er wonen 518.000 negers. Het inwonertal is 764.000. De demonstratie begon met zingen en bidden in het Lafayette- park tegenover het Witte Huis en zou 's avonds eindigen bij het minis terie van justitie, aldus van te voren uitgereikte pamfletten „vanwege de grove arbeidsdiscriminatie" tegen negers op het departement onder leiding van minister van justitie Ro bert F. Kennedy. President Kennedy voert de gehele dag besprekingen met leiders van de partijen en gisteravond met oud-presi dent Harry Truman. Kennedy is er-ken nelijk op uit de natie als eenheid achter zich te krijgen als de nieuwe voorstellen over de burgerrechten, die in voorbe reiding zijn, in bespreking komen. Een negerdominee en een blanke stu dent die zich gisteravond in Columbus in de staat Ohio aan elkaar hadden vast geketend en daarna aan zetels in het parlementsgebouw zijn vandaag door de politie verwijderd. Drie andere demonstranten, die een knieldemonstratie in de Kamers van het Huis van Afgevaardigden hadden gehou den, werden weggedragen. In Greensboro in North Carolina zul len de vele hotels, restaurants en bio scopen onmiddellijk negers als klanten accepteren. Dit deelde de burgemeester. David Schenck, i half (Advertentie) VOOR A.E.G. VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. (Advertentie) Geef PAPA!! 'N HEERLIJKE Ll'IE STOEL van WOUT BERGERS "S: uur durende conferentie met de meest vooraanstaande zakenlieden van de stad. Zonder moeilijkheden is een derde ne ger. Dave MsGlathery, die een functie bekleedt bij het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, ingeschreven op de universiteit van Huntsville in Alabama, niet de univefsiteit waar deze week de moeilijkheden met gouverneur Wallace voorvielen. Er waren slechts enige sol daten aanwezig. toen zjj aanstalten maakten voor een rouwmars door de stad zijn weer vrij. De andere negers, 146 in betal, zitten nog Er worden nieuwe incidenten verwacht, wanneer Evers deze week begraven wordt. Ds. Martin Luther King zal de begrafenis bijwonen. Op weg naar Jack son logeerde hij in een hotel dat pas en kele dagen geïntegreerd was en wel zon der moeilijkheden. De vereniging voor de vooruitgang van gekleurden (NAACP) organiseert mor gen een begrafenisdienst in de vrijmetse laarstempel, waarin het hoofdkwartier van de beweging is gevestigd. De tempel kan drieduizend personen bevatten. De politie heeft overigens nog niet veel bereikt. Het geweer is gevonden maar aan arrestaties is men nog niet toegeko- RUST in Tuscaloosa, Alabama, V.S.: het inschrijven van neger stu denten is zonder incidenten verlo pen. Gezellig babbelend met de blanke medestudente stapt Vivian Malone dagelijks naar college. Gouverneur Wallace had al eangekon- digd dat hij niet zou trachten deze in schrijving te verhinderen." omdat Ken nedy toch de macht heeft". McGlathery reed zonder begeleiding de parkeerplaats op en liep het gebouw binnen. Hij be taalde zijn 60 gulden collegegeld en was aangenomen. De omstandigheden voor de beide ne gerstudenten op de universiteit van Tus caloosa worden steeds beter. De blanke studenten behandelen hen vriendelijk. In Jackson echter, waar de negerleider Medgar Evers met een schot in de rug is vermoord, is de toestand gespannen. De 14 predikanten die zijn gearresteerd Dr. Abdoh ontvangen door Koningin H M. de Koningin heeft gistermorgen dr. Djalal Abdoh. oud-bestuurder van de Verenigde Naties in Nieuw-Guinea. op paleis Soestdijk ontvangen. In de middag heeft dr. Abdoh in een Fokker Friendship van de Koninklijke Luchtmacht een vlucht boven de Zui derzeewerken gemaakt. hen (met toelichting) een door hem opgesteld concept van een basis programma voor 'n vijf-partijen-ka- bineet te overhandigen. De 5 kamer fracties komen maandag of anders dinsdag bijeen om hun standpunt ten opzichte van dit program te bepalen. Uiterlijk woensdagmorgen wil de formateur de fractie-antwoorden in zijn bezit hebben. Aan de hand daar van kan hij zien of een vijf- dan wel een vier-partijenkabinet moet wor den gevormd. Als elk van de vijf antwoorden po sitief is, en de zeer brede basis dus op grond van het program mogelijk blijkt, zal de formateur zo spoedig mogelijk gaan beraadslagen over de zetelverdeling. Voordien is het vraag stuk van de zetelverdeling niet aar de orde, niet in de gesprekken vai Formateur zat vast t in Maastunnel De kabinetsformateur dr. W. j L. P. M. de Kort heeft vanmor- 5 I gen met eigen ogen kunnen c l stateren, dat de oplossing var Rotterdamse verkeerssituatie I eigenlijk een programpunt voor s het nieuwe kabinet zou moeten 5 zijn. Op weg van zijn woonplaats 2 Ulvenhout N.Br.) naar Den Haag zat dr. De Kort zo lang vast in s de file voor de Maastunnel, dat 5 zijn gesprek met minister 2 Klompé een uur moest worden e uitgesteld. Zo erg was dat e ook weer niet. want de woord- I voerder van de formateur ver- l klaarde vanmorgen, dat dit ge- I sprek „geen bijzondere bete- kenis" zou hebben. f maandag tussen formateur en fractie leiders en ook niet in de daarop vol gende fractievergaderingen. Komt dr. De Kort woensdag tot de conclusie dat een vijf-partijen-combinatie niet realiseerbaar is, dan zal hij in de tweede helft van de volgende week aan de vorming van een vier-partijen kabinet gaan beginnen. Vanmorgen heeft de formateur nog een gesprek gehad met de demissionaire minister van maatschappelijk werk mej. dr. M. A. M. Klompé. Volgens de woord voerder van dr. De Kort ging het ge sprek over „enkele desiderata, mej. Klompé's departement betreffende". Waarnemers veronderstellen, dat onder meer gesproken is over een eventuele overheveling van de afdeling „volks gezondheid" van „sociale zaken" naar ..maatschappelijk werk". Deze overhe veling is een desideratum, waaraan mej. Klompé al jarenlang haar hart heeft verpand. Alles wijst erop, dat formateur De Kort inderdaad een serieuze poging doet om een vijf-partijen-combinatie op touw te zetten. En men moet er rekening mee houden, dat deze poging ook ten dele Maar het zit hem niet mee Premie* Macmillan vecht voo zijn politieke leven. Verschillende conservatieve parlementsleden der wie een of meer gewezen minis ters hebben al over de mogelijk heid van een politieke zet gesproken om Macmillan tot heengaan te dwin gen. Volgens waarnemers in Londen maken vele Britse conservatieven zich veel meer zorgen over het lot hun partij, die uiterlijk in de herfst van volgend jaar voor nieuwe algemenee verkiezingen staat, dan de vooruitzichten voor de poli tieke loopbaan van Macmillan. De premier daarentegen is vastbe- I sloten het roer van staat in handen te blijven houden. Hij zou erop ver trouwen, dat hij ook deze politieke storm het hoofd kan bieden. Genoemde verscheidene ministers geloven, dat het vertrouwen van de geschokte conserva tieve kiezers slechts kan worden her steld door een onverwijld aftreden van Macmillan. Zij zouden tevens van oor deel zijn, dat de premier slechts tot af treden kan worden gedwongen, indien zij zelf hun portefeuille ter beschik king stellen. Zover lijkt het op het ogen blik nog niet te zijn gekomen. Geen van ministers van wie bekend is dat zij op het heengaan van Macmillan zou den hebben aangedrongen, heeft willen toegeven dat hij van plan is af te den als Macmillan zou aanblijven. Deze houding is wellicht verklaarbaar, gezien tegen de achtergrond van de besprekin gen in de boezem van het kabinet, die nog niet zijn afgesloten. Het is echter duidelijk dat de kans op een breuk gro ter wordt naarmate het Lagerhuisdebat (op maandag a.s.) naderbij komt. Vooi vervolg zie pagina 15 I zal slagen. Het program van de forma teur zal namelijk nog geen keuze inhou den tussen PvdA en VVD. De overeen stemming, die tijdens de informatie- Romme werd bereikt, heeft dit trouwens onmogelijk gemaakt. PvdA en WD heb ben zoveel concessies gedaan, dat beidp nog in de running zyn. Dr. De Kort heeft dit feit geaccepteerd en er ziin basis program op afgestemd. Hij wil kenne lijk voorkomen, dat straks een van de partijen kan zeggen, dat ze via het pro gram is uitgerangeerd. Gezien de angst van socialisten en liberalen om buitenspel te worden gezet en gezien hun bereidheid om vergaande concessies te doen, zal het geen verras sing betekenen als zij volgende week met de drie confessionele partijen posi tief zullen reageren op het program-De Kort. In dat geval is de weg voor een vyf-partyen-combinatie gebaand, maar tevens een gecompliceerde situatie ge schapen. Voor vervolg zie pagina 15 Een fortuinlijke fotograaf, toeval lig op de weg, die de tegenwoor digheid van geest had. direct te knippen, maakte deze opnamen van het kruitmagazijn bij Muiden, enkele seconden nadat het in de nacht van woensdag op donderdag in de lucht was gevlogen. W/AREN de felle koude en de barre weersomstandigheden in januari en februari voor bepaalde winkels gunstig, zoals voor de slijters en drogisten, voor andere winkels was het weer een handicap zoals voor de schoenreparatiebedrijven, de sigarenwinkels en de zaken die huishoude lijke artikelen verkopen. Men gaat niet onnodig de deur uit. In maart wordt alles weer normaal en dan blijkt alras dat de stijgende koopkracht haar invloed uitoefent. Maar in nog ster- kere mate blijkt dit in april het geval te zijn, zoals de zojuist verschenen cijfers van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf zonneklaar aan tonen. De stijging van de omzet in die maand was frappant; zij bewoog zich tussen de 5% en 19% in vergelijking met april 1962. Hierdoor konden de cijfers van de eerste drie maanden gunstig beïnvloed worden en komt er uiteindelijk over de eerste vier maanden van het jaar de volgende om zetstijging in vergelijking met de eerste vier maanden van 1962 tevoorschijn. schoenrepar.bedr15% kappersbedrijven 1% sigarenwinkels 4% meubelwinkels 4% parfumeriezaken 5% boekhandel 4- 6% slagerijen 6% kruideniers-zelfbed.w. 7% banketbakkers 7% kantoorboekhandel +7% huishoud.art.winkels 7% kruideniersbedien.w. 8% bakkerswinkels 9% melk- en zuivelw+10% juweliers +10% aardapp.- en groentew. +10% textielwinkels +11% drogisterijen +12% slijterijen +14% De schoenreparatiebedrijven zitten dus nog altijd met een achteruitgang in de omzet, niettegenstaande april een vooruitgang van 10% in de omzet bracht. In januari en februari was het dan ook wel hard aan gekomen. Ook de kappers komen niet verder dan 1% en toch was de omzet in april 5% hoger. Niet altijd was het louter een kwestie van grotere koopkracht, die de omzet opvoer de. Bij de aardappel- en groentewinkels hebben de hogere prijzen in januari en februari een rol gespeeld, terwijl bij de melk- en zuivelwinkels en de bakkers winkels de prijsverhoging ook niet weg gecijferd mag worden. Als wij alles combineren, dan blijkt een bedrijfstak nog met een omzetverlies te worstelen, maar 10 bedrijfstakken konden od een omzetstijging van 1% tot en met 7% prat gaan, terwijl 8 bedrijfstakken aan de kop gingen met een omzetstijging van 8% tot en met 14%. (Advertentie) Deze zonwering wordt vakkundig en GRATIS door ons gemeten en geplaatst. WONINGINRICHTING BULTHUIS BOTERMARKT 23 T\E STORING die in ons land buien en regen veroorzaaktis vannacht wat dieper geworden. Tot vanmorgen 7 uur is er veel regen ge- vallen, vooral in de kuststrook, plaatselijk meer dan 10 mm werd ge meten. De depressie is in tweeën ge splitst en een deel bevond zich van morgen om negen uur boven het zuiden van het land. De storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, maar de verplaatsingssnelheid is gering. Ver der daalt de luchtdruk by IJsland waar een volgende storing een oostelijke tot zuidoostelijke koers volgt. Er herstelt zich daardoor een westcirculatie zodat het weer wisselvalliger wordt. In ons land zal de komende-24 uur de wind uit noordwestelijke richting opnieuw koele Vrijdag 21 juni: lucht van de Noordzee aanvoeren, waar in opklaringen gaan overheersen en de kans od buien afneemt. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking en aanvankelijk nog hier en daar een bul. Overwegend matige wind tussen noordoost en noord west. Dezelfde temperaturen als van daag of Iets hogere. D. Helder Ypenburg Strandverwachting geM» Onweerdepressie trekt paar het oosten Twente weg met aanvankelijk nog veel bewol- Eindhoven king. Op Schouwen en Waloheren werd vanmorgen plaatselijk 40 mm regen ge- stockh.' meten. Morgen enkele opklaringen en Oslo overwegend droog. Iets te koel strand- Kopenhagei weer, overdag 15—17 graden en een Lomten^ zwakke tot matige wind tussen west A'dam en noord. Brussel Vooruitzichten: langzame verbetering p"*fcmb en minder koel. Bordeaux Tendens dalend HET WEER ll\ EVROPA Fipporteri hedenmorgen zeven uur VADERDAG U gaat toch ook naar NOLET'S HERENMODEMAGAZIJNEN? BOTERMARKT 8-9 Grenoble gh. bew regenbu h. bew indstil 23 10 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1