ILF0CHR0ME In welke richting koerst formateur De Kort? - Koplopers in eerste klasse struikelen voor het zelfde geld als Uw zwart-wit foto's nu in levensechte kleuren GRATIS Nieuw loonbeleid zeker reden tot optimisme Zwart-Wit in finale tegen Quick Boys Militairen en burgers op sportgebied samen NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 JUNI 1963 Basisprogram thans in de maak Landbouw en defensie Uit de consultaties van agrarische des kundigen en militaire specialisten kan opmaken dat landbouw en defensie Rr de formateur moeilijke zaken wa- De landbouw we wezen er hier- en al op zit de formateur "hoog. herinneren ons een betoog van hem. dat de overheid zo nodig tijdelijk mee moet bewerkstelligen dat armetierige en riet te redden landbouwstreken tot re creatiegebieden worden. Gedachtig aan de spreuk dat de kost voor de baat uit gaat. zei hij toen dat het ontwikkelings- saneringsfonds daartoe over de nodige kapitalen zou moeten beschikken. Bij de formatie moest hieraan aandacht worden geschonken en het is dan ook vrij zeker dat dit een onderwerp van gedachten- wisseling is geweest in de besprekingen met de heren Marijnen en Bieuwenga. De defensieproblematiek ligt ook gro tendeels in het financiële vlak. De mili taire deskundigen zouden van oordeel zijn dat de defenslelastcn de komende vier jaar zouden moeten stijgen tot 2.9 miljard. Dat is 700 miljoen meer dan de formateur zal daarvoor wel teruggeschrokken zijn. Intussen is r evenwel over eens dat dienst tijdverkorting mogelijk is, hetgeen de defensie-uitgaven uiteraard omlaag zou drukken. Andere problemen Defensie en landbouw vormden de laatste gebieden, waarover de formateur voor zichzelf tot meer klaarheid moest komen, alvorens hij een basisprogram kon samenstellen. Allerlei andere zaken zijn al uitvoerig besproken in de infor matie-periode, al is het laatste woord er zeker nog niet over gezegd. Intussen vraagt men zich af in hoe verre dr. De Kort de bouwstenen van Romme zal inmetselen. Hy heeft dit in het midden gelaten, zodat het niet ge heel uitgesloten is dat hij met nieuwe gezichtspunten komt. De 38 bouwstenen zijn inmiddels alle bekend. (De NJt.C. i.eeft ze volledig gepubliceerd). Vooropgesteld is dat wordt gestreefd aar een kort en duidelijk basisprogram, dat de instemming heeft van de fractie voorzitters als door hun groepen geko- leiders een program dus met binding in hoofdzaken. De staatsuitgaven zouden ten be hoeve van de belastingdruk moeten achterblijven bij de stijging van het «nationaal inkomen. Dat is juist het tegenovergestelde van wat de P.v.d.A. propageert. Hoewel het socialistische standpunt volgens de heer Suurhoff „karakterbepalend" voor de P.v.d_A. is, zouden de socialisten slechts heb ben opgemerkt dat niet méér „on oprechte" verwachtingen ten aan zien van belastingverlaging moeten worden gewekt. De WD beschouwt de structurele belastingverlaging als iets essentieels en wil het program in die zin beïnvloeden. Volkshuisvesting In de leidraad wordt als streefcijfer een getal van 90.000 woningen per jaar genoemd, waarvan 45.000 woningwetwo ningen. De K.V.P. heeft voorkeur voor 25.000 premiewoningen, zodat men op een totaal van 70.000 gesubsidieerde wo ningen komt De P.v.d.A. heeft dit getal ook in het hoofd. De huren moeten blij ven binnen de grenzen van de koop kracht der verdiende lonen. Van een staatsbouwbedrijf wil alleen de P.v.dA. weten, maar alle (grote) par tijen kunnen het er mee eens zijn dat een onderzoek wordt ingesteld naar de wenselijkheid en mogelijkheid van ge mengde bouwbedrijven. De bouw van kerken en scholen mag niet achterblij ven en de wachttijd voor industriële touw moet worden bekort. (Van onze parlementsredactie) Op het Plein 1813 heeft kabinetsformateur dr. De Kort zich gistermiddag bezig gehouden met de samenstelling van een basisprogram, dat de frac tieleiders der vijf grootste partijen op z'n vroegst morgen, maar waar schijnlijk zaterdag of maandag in hun brievenbus kunnen verwachten. In spanning wacht politiek Den Haag af hoe het program er uit zal zien; er is niemand, die daarover voorspellingen durft te doen. Wel herinnert men zich uit de verkiezingstijd dat de KVP-fractieleider twee problemen op de voorgrond heeft geplaatst oplossing van de woningnood en recon structie van de landbouw en dat hij daarom de breedst denkbare basis een constructief uitgangspunt heeft genoemd. Men zou zich dus kunnen voorstellen, dat er een program in de maak is, dat behalve de christen-de mocratische partijen ook de liberalen en de socialisten uiteraard na nog wat geven en nemen zou kunnen bevredigen. De formateur heeft de opdracht in beraad genomen om een kabinet te for meren, dat een zo ruim mogelijke steun in het kabinet geniet; welnu de steun van vijf partijen in ruimer dan die van vier. In dezelfde richting zou de mede deling kunnen wijzen, dat dr. De Kort zich nu reeds bezig houdt met het vraag stuk van de departementale indeling en de zetelverdeling. Hoe kan dat. is men geneigd te vragen, als hij geen bepaalde conceptie voor ogen heeft. Kan dat op dit tijdstip, nu socialisten en liberalen ongeveer evenveel concessies hebben ge daan om in de „running" te blijven, een andere conceptie zijn dan een vijf-par tijen-kabinet? Het theorietje schijnt aardig te klop pen, maar dr. De Kort heeft óók gezegd het als een bekroning van zijn werk te zullen beschouwen als prof. De Quay bereid zou worden gevonden om nog eens vier jaar als minister-president op te treden. En prof. De Quay gesteld dat hij te vindén is voor een nieuwe ambtstermijn kan men zich toch moei lijk voorstellen als premier van een kabinet, waarin ook socialisten zitting hebben. Dr. De Kort heeft er ook nooit twijfel over laten bestaan dat hij niets veelt v oor een beleid met collective- ïende tendensen. De versterkte sociali sering. die de P.v.dA. ten slotte toch voorstaat, baarde hem zorgen, zo heeft hij letterlijk gezegd. In de P.v.d.A. zag hij „maohtsdraoig dreigen", waartegen zich „zijn inzichten en zelfs zijn gevoe lens" verzetten. Het valt moeilijk aan te nemen dat dc heer Vondeling er tijden6 de informatieperiode in is geslaagd om ardere gevoelens en inziohten te wek ken. hoe „handzaam" de socialistische fractievoorzitter ook was. Dus toch een kabinet zonder socialisten? Nog heeft de formateur de raadselachtigheid van een sfinx. Televisie Een echt knelpunt is tot nog toe de televisie. De K.V.P. stelde een pacificatie- ccmmissie voor, bestaande uit de vijf fractievoorzitters, vertegenwoordigers var de omroeporganisaties en nieuwe gega digden. In afwachting van een defini tieve regeling zou het tweede net vo lopig moeten worden toevertrouwd bestaande concessionarissen. De P.v.d.A. verwees aanvankelijk n de ..Schets voor een nieuw omroep- televisiebestel", die een uitwerking is 1 de motie-KleijvVegt, maar heeft inmid dels een nieuw voorstel geformuleerd. Er zou een orgaan moeten worden ge oreerd, bestaande uit vertegenwoordi gers der gegadigden en een minstens even groot aantal exponenten van geestelijk, cultureel en maatschappelijk leven, die door de overheid zouden ten worden aangwezen. De voorzitter zou door de Kroon moeten worden be noemd en het nieuwe orgaan zou bij het beschikbaar komen van het tweede net de beschikking krijgen over de helft van de totale televisiezendtijd. Alle ge gadigden zouden in gelijke mate profi teren van de opbrengst van de reclame op het scherm. De activiteiten vai gegadigden zouden gericht moeten op de bevrediging van in het volk le vende geestelijke, cultureele en/of maat schappelijke behoeften en niet het oog merk. moeten hebben winst te maken. Met de instelling van een pacificatie commissie wil de V.V.D. wel akkoord gaan, maar overigens wil zij de televisie als een vrije kwestie beschouwen. Het onderwerp zal ongetwijfeld nog uitvoe rige besprekingen vergen. Sociale zaken gen. 1. Optrekking van de A.O.W. tot sociaal minimum en dienovereenkom stige aanpassing van de A.W.W. 2. In voering van een arbeidsongeschiktheids verzekering voor zware geneeskundige )'6. 3. Invoering van een volksver zekering voor zware geneeskundige ri sico's. 4. Opheffing van de discriminatie bij de kinderbijslag voor niet-loontrek- kenden door het vervallen van de inko mensgrens van 14.000. Ten aanzien van het eerste en tweede kind voor loontrek- kenden en zelfstandigen geleidelijk stre ven naar bekostiging uit de algemene middelen. Voor de V.V.D. is het laten vallen van de grens van 14.000 een moeilijke zaak, maar het is voor haar geen „breek punt". De bekostiging van de A.K.W. uit de algemene middelen wil de V.V.D. als een vrije kwestie beschouwd zien. De P.v.dA. is er voor dat bijvoorbeeld tot een bedrag van ƒ400 miljoen uit de al gemene middelen wordt geput. Afdoend beletseV Slechts écn party heeft een bouwsteen als een „afdoend beletsel" gekwalificeerd. De anti-revolutionairen willen beslist niet dat de wet op de lijkbezorging in die zin wordt gewijzigd dat de „discrimina tie t.a.v. de crematie wordt weggeno- De K.V.P. heeft vooralsnog „overwe gend bezwaar" tegen het instellen van een onderzoek naar excessen i.vjn. de matiging van de prijsvorming t.a.v. on roerend goed; tenzij omvangrijke exces sen blijken wil zij geen voorziening tref fen. De formateur is nu dus bezig van al deze punten en nog verscheidene an dere een afgerond basisprogram te maken. Hij heeft eens opgemerkt de a s. kabinetsformateur niet te benijden. Wij doen dat ook niet De kabinetsformateur, dr. W. L. P. M. de Kort, zou vandaag geen personen ont vangen maar wel afspraken maken met de fractieleiders van de vijf grote par tyen over de toezending van het basis program. Eind deze of begin volgende week zal de formateur met de vijf voorzitters af zonderlijke gesprekken voeren over het him toegezonden conceptprogram. Bij de Lokbrug te Havelte is gister avond een personeelsauto van de farma ceutische fabriek Brocades te Meppel te gen een boerderij gereden. Van de 14 inzitenden, bijna allen fabrieksmeisjes, was de 24-jarige mejuffrouw H. Dedden uit Darp (gem. Havelte) op slag dood. Vijf anderen werden gewond. Het on geluk gebeurde doordat een voorligger plotseling links af sloeg. Kring-waterpolo De kopploegen in de eerste klasse de waterpolocompetitie van de kring Gouwe-Rijnstreek hebben in de afgelo pen week enkele steekjes laten vallen. Het leidende LGB 1 kwam in „Poel meer" tegen het derdq team van de Leidsche Zwemclub niet verder dan een gelijkspel (22), terwijl ook het Lei- derdorpse DKD 1 niet zonder kleer scheuren bleef. Wel leverde de ontmoeting met Gouwe 4 eon grote 80 zege op, xr gistei avond kregen Van der Kwaak in Boskoop een flinke nederlaag te slik ken van het revanche uit zijnde Bos koop 1 Nadat middenvoor Kees var Water de DKD-doelman Colpa voo eerste maal het nakijken had gegeven, was het Menno Diehl die gelijk maakte. De Leiderdorpers namen zelfs nog een 21 voorsprong door een dubieus doel- dia's 24 x 36 mm in dia-raampje gemonteerd projectieklaar nog geen cent per dia. toonaangevend in kleur, zwart-wit en camera's ILF0RD .natuurlijk Jubileum metaalunie: In Amsterdam is gistermiddag het jubileumcongres gehouden van de 60- jarige Metaalunie, de ruim vierdui zend leden tellende organisatie van ondernemers in de metaalnijverheid. Prins Bernhard, de Commissaris van de Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de staatssecretaris van economische zaken drs. F. W. J. Gij zeis en de burgemeester van Amster dam mr. G. van Hall, woonden een groot deel van%de bijeenkomst bij. Prins Bernhard en staatssecretaris Gijzeis hielden een toespraak. De voorzitter van de metaalunie, de heer M. van der Voet, die in zijn jubi leumrede een uitvoerig historisch over zicht gaf van de in 1903 door een aantal smeden opgerichte organisatie, vestigde o.m. de aandacht op de moeilijkheden voor de werkgeversorganisaties bij de loononderhandelingen door het over heidsstandpunt ten aanzien van de pro- duktiviteitsontwikkeling. De heer Van der Voet sprak er zijn voldoening over uit dat het oude sys teem op 1 januari j.L is verlaten. Hij ver trouwde er op, vooral in verband met do nieuwe metaal-c.a.o. op 1 oktober a.s., dat thans inderdaad rekening zal worden gehouden met de specifieke omstandig heden in elke bedrijfstak, hoewel de er varingen in andere bedrijfstakken hem hieromtrent niet volkomen gerust stel- De verklaring van de minister van economische zaken ten aanzien van het prijsstabilisatiebeleid, dat in die sectoren waar de produktiviteitsontwikkeling on voldoende is om de loonstijging op te vangen, een loonsverhoging thans eerder kan worden overwogen en daarmede de mogelijkheid van doorberekening in de prijzen, gaf de heer Van der Voet het vertrouwen dat de moeilijkheden op dit gebied tot het verleden zullen behoren. BOUWMARKT Bijzonder teleurgesteld was hy over de situatie op de bouwmarkt, omdat veel le den soms meer dan twee jaar op goed keuring voor nieuwbouw moeten wach ten. Deze termyn noemde spreker een ernstige handicap bij nieuwe investe ringsplannen. Hij hoopte dat bet nieuwe kabinet erin zal slagen aan deze onhoud bare toestand een einde te maken. Over de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zei de heer Van der Voet dat de recente gebeurtenissen rond om het Landbouwschap leren, dat de p.b.o. hier en daar weerstanden op roept Dat er niet weinigen zijn die menen dat de p.b.o. te vuur en te zwaard moet worden bestreden, is vol gens de heer Van der Voet een waar schuwing voor hen die doorlopend bij de regering op spoed aandringen bij het instellen van bedrijfslichamen en daartoe desnoods dwangmaatregelen willen gebruiken. De 81-jarige oud-voorzitter van de met de metaalunie gefuseerde Neder landse smedenvereniging, de heer G. Heemskerk, bood de voorzittershamer van deze oude vereniging aan de metaal unie aan. (De heer Heemskerk kreeg tevens te horen dat hij tot erelid is be noemd). Europese interesse voor Ned. aardgas De Belgische senator V. Leemans heeft gisteren op een persconferentie schatting van de Nederlandse aardgas reserves bekendgemaakt. Volgens hem bevindt zich (duizend miljard kubieke meter gas in de Nederlandse bodem. De senator zei dat hij dit van bronnen heeft vernomen die „even betrouwbaar zijn als die, waarover ik beschikte toen ik enige jaren geleden in Straatsburg verklaarde, dat de hoeveelheid aardgas op vierhon derd miljard kubieke meter mocht den geraamd aan de hand van de tot ie verrichte onderzoekingen". De heer Leemans zei dat de kwaliteit m het Nederlandse gas beter is dan die an andere Europese aardgasvoorraden. zei te hopen dat de Nederlandse re gering binnenkort met partnerlahden de Europese Gemeenschap, en met /an de Benelux, zal gaan bespreken wat de gevolgen kunnen zijn van deze belangrijke hoeveelheid aardgas voor de energievoorziening van Europa. Senator Leemans gaf zijn persconfe- :ntie als rapporteur van het Europese parlement over het elfde algemeen ver slag over dc werkzaamheden van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal Russische condoléance met dood van paus Het condoleanceregister, dat de pause lijke internuntius mgr. G Beltrami na de dood van de paus ter tekening open gesteld heeft, draagt de bewijzen van deelneming van bijna heel het corps di plomatique in Den Haag. Onder hen, die hun handtekening hebben geplaatst, zijn ook de vertegenwoordigers van de Rus sische ambassade en van de ambassades Polen en Tsjechoslowakije. Ook van protestantse zijde is van de deelneming getuigd. punt, maar nog voor de rust liep Bos koop door Nico Geers tot 32 uit. Na de hervatting een steeds zenuw achtiger wordend DKD en een er lustig op los schietend Boskoop. Vier treffers van Van der Water waren ruim vol doende voor de eerste Boskoopzege (7—3). Alles bij elkaar wordt de coApetitie er aanmerkelijk interessanter op. want behalve de Leidse Golfbrekers en DKD kunnen ook OZV 2 en LZC 3 nog spraken maken op de titel. De stand in de eerste klasse luidt: 1. LGB 1 4—6: 2. DKD 1 4—5; 3. LZC 3 3—3; 4 OZV 2 1—2; 5. Boskoop 1 3—2; 6. De Gouwe 4 30. In de overige afdelingen valt er nog weinig of niets met zekerheid te zeggen al zullen de meisjes van DKD en de jongens van De Zyl en De Gouwe het kampioenschap van hun klasse wel voor zich opeisen. UITSLAGEN Heren eerste klasse: De Gouwe 4 LZC 3 1-4; LZC 3—LGB 1 2—2; DKD 1 —De Gouwe 4 80; Boskoop 1DKD 1 7—3; LGB 1—OZV 2 uitgest. Derde klasse: Boskoop 2OZV 4 OZV n.o„; ZPS 1—GZC 5 3—7. Jongens afd. B: De Gouwe aBoskoop a 60; GZC aDe Gouwe 34; De Gouwe aLZC b 8—0. Dames eerste klasse BDonk 2— BZC 1 5—6; GZC 3—SZ en PC 1 0—9. Tweede klasse: ZPS 1De Gouwe 2 1—5. Meisjes afd. A AZC aDKD Boskoop aDKD a 48. Afd. B: De Gouwe aOZV a 42. 1—2; Na fortuinlijke 2-1 zege op LFC JUIST het zwakste plekje heeft zich het sterkst ge toond. Dat slaat op het elftal van Zwart-Wit '28 uit Rotterdam, dat zich gisteravond onder „toezicht" van een paar honderd bezoekers met een 2-1 zege op LFC aan de Boshuizerkade in Leiden in de finale speelde om de Zilveren Molen. Het „zwakste" plekje van de ploeg was namelijk de defensie, waarin zich twee van de vier invallers bevonden. Deze defensie heeft een eerst na rust (1-0) genomen 1-2 voorsprong weten te verdedigen de cornerverhouding liep op tot 9-2! tegen een uiterst snelle en gevaarlijke voor hoede van de Leidse geel-zwarten. Linksback Nico Kreft heeft daarbij zeker tweemaal een zeker doelpunt voorkomen door het leer óf uit het lege doel óf van een schoenpunt weg te werken. Geteld bij een fortuinlijk twee de doelpunt, mochten de Rotterdammers bepaald niet over de uitslag klagen. R'damse defensie te machtig voor L.F.C. Zwart Wit, dat Wim van Elderen zijn broer node mist (ze zijn naar Over maas gegaaan), trad aan met invallers voor spil v. d. Giesen, Stravers (mil. dienst), Cor v. d. Pols en L. C. Olofsen, die zaterdag in het Rotterdams elftal moet spelen. Trouwens, de Rotterdam mers konden wat dat betreft hun tegen standers de hand drukken, LFC stond ook met drie invallers opgesteld. Vlotte ivedstrijd Het zag er voor de bezoekers de eerste twintig minuten zeer hoopvol uit. Knap en vlot spel leverde veel werk op doelman Van Leeuwen, terwijl toch doel man v. d. Laan eerst daarna werk kreeg. En voldoende, want nadat Zwart Wit het overwicht, o.a. door enkele grandioze missers van linksbuiten Oorebeek, zonder winst had laten glippen, kwam LFC op zetten. Hier waren het vooral midden voor Henk Heymans, linksbinnen Aad Heymans en rechtsbuiten J. Rietkerken die met enorme snelheid gaten sneden middenlinie van de gasten. Wel verdiend Toch duurde het nog 36 minuten voor de score werd geopend. Een keurige pass van linksbuiten Siera bereikte middenvoor Heymans, die om de verbouwereerde stopper W. Wit draaide en v. d. Laan kans loos liet. (10). Zo goed als Zwart Wit de eerste 20 minuten had kun nen scoren, miste nu LFC enkele goede kansen. Over het geheel ge nomen was de Leidse voorsprong ze ker wel verdiend Keurig hersteld, zetten de Rotterdam mers na rust de „kanaries" onder druk. Na zes minuten bracht de voortreffelijk spelende Jan Nieuwstraten de bal door de defensie en gaf afgemeten door Oorebeek, die maar voor het inkogelen had (11). En weer duurde de krachts inspanning van Zwart Wit niet lang ge noeg. Goed gesteund door kanthalves Ruytenbeek en v. d. Heyden stormde LFC op het doel van v. d. Laan af, waai echter voortreffelijk „gegrendeld" werd, Toevalstreffer Toch kwamen de gasten aan de leiding. In de 18de minuut kreeg rechtsbuiten Jos van Keulen, een corner te ne\ die in de vallende duisternis door LFC'er achter de verslagen Van Leeu wen werd gewerkt (1—2). Rest nog te vermelden dat rechtsback Kees Kool en de halfspelers Scherpen- huizen en Bordewijk kranig werk heb ben gedaan met voornoemd resultaat. CoCiMis opgericht Op initiatief van de chef generale staf en de Ned. Sportfederatie is een commissie civiel-militaire sportbe oefening (CoCiMis) opgericht. Deze commissie draagt een permanent ka rakter en heeft tot taak het verkrij gen en onderhouden van goede menwerking en coördinatie van sportbeoefenaren in civiel-militair verband. Speciale aandacht zal worden be steed aan de opvoering van de fy sieke conditie van het Ned. volk door middel van sportbeoefening en het daarenboven scheppen van gelegen heid tot een gezonde vrijetijdsbeste ding van de militair. De grote samenwerking en coördina tie tussen de militaire- en civiele sport organisaties, is vooral van groot belang voor de volgende aanrakingspunten: 1. Het wederzijds beschikbaar stellen van sportaecomodaties, instructeurs, men toren. wedstrijdleiders e.d. 2. Het uitwisselen van wetenschappe lijke gegevens met betrekking lot de li chamelijke conditie van jongeren. Het deelnemen van militairen, al niet in groepsverband, aan civiele sportwedstrijden, cursussen. 4. Het medewerken van militairen aan wedstrijden (juryleden), 5. Coördinatie in wedstrijddata. 6. Samenwerking bij vaardigheidsproe- ven en vijfkamp. 7. Verkrijgen van faciliteiten voor mi litairen, die tot de topklasse behoren. 8. Vertonen van sportfilms in militaire kampementen etc. In overleg tussen de militaire autori teiten en de besturen van de Nederland- Sportfederatie. de Ned. Katholieke sportbond en de Ned. Chr. Sportunie is de CoCiMis als volgt samengesteld. Voorzitter F. Jutte (NSF); vice-voor- zitter luitenant-kolonel van de generale staf J. H. Jansen (chef staf inspectie op leidingen); secretaris majoor K. de Wijk (hoofd sectie lichamelijke opvoeding en sport). Leden: kapitein-luitenant ter zee J. C. H. Bol (hoofd afdeling ontwikke ling sport en ontspanning der Kon. Ma rine), luitenant-kolonel E. A. Verduyn- Lunnel (hoofd sectie militaire vorming der Kon. Luchtmacht», luitenant-kolo nel W. Meuldijk (hoofd sectie welzijns zorg van het hoofdkwartier van de Kon. Landmacht), de heer L. M. van den Ak ker (NKS) en de heer A. F. den Boeft (NCSU). De installatie van de CoCiMis, zal plaats vinden op donderdag 4 juli om 10.30 uur op het hoofdkwartier de Kon. Landmacht. Deze zal namen, krijgsmacht worden verricht door de chef van de generale staf, de luitenant- generaal A. V. van den Wall Bake en na mens de Ned. Sportfederatie, de Ned. Katholieke Sportbond en de Ned. Chr Sportunie, door de voorzitter van de NSF, jhr. mr. A. Feith. Waterpolo KNZB Sleutelstad-dames verlies onmogelijk „Het is toch zo eenvoudig", legde coach Van der Wilk „zyn" dameszeven tal uit, na de verdiende 27 overwin ning van De Sleutelstad op Boskoop. We moeten het wel beamen. Met zo'n coach op de kant. die precies zegt waar de bal naar toe moet worden gespeeld, is verliezen nagenoeg onmogelijk. Toch zag het er in het begin nog niet naar uit dat de score zo hoog zou op- topen. Wel deporteerde Gerda van Es al vlug de bal voor de eerste maal in de touwen, maar direct na het uitspelen was het door Henny Sanne weer gelijk. Eerst nu kwamen de Leidse dames „los" Jopie Lamboy verhoogde de score tot 13, waarna Henny Sanne een reprise van haar eerste doelpunt gaf: 23. De Sleutelstad was niet meer te houden Gerda van Es en Jopie Lamboy maakten er voor de rust nog 25 van. Na de wisseling daalde het spelpeil aanzienlijk en geloofde men het by De Sleutelstad ook eigenlijk wel. Elly Stou ten en (weer) Gerda van Es bepaalden de eindstand op 27. Atletiek Tijdens atletiekwedstrijden in Londen heeft de Brit John Boulter met een tijd van 1 min. 47.8 sec. het Eur. record op de 880 yards geëvenaard. Dit staat op naam van zijn landgenoot Hew- son en werd gevestigd op 14 juni 1958 in Wolverhampton. Het wereldrecord op deze afstand is met 1.45.1 in handen van de Nieuwzeelander Peter Snell. Beide ploegen moesten een mannetje laten vervangen. Voor Zwart Wit was dat Coen Nieuwstraten (v. d. Spek) en bij de thuisclub v. d. Berg (Wim Siera). Enkele minuten voor het einde van deze spor tieve en snelle wedstrijd werd Henk Heymans min of meer door eigen schuld pijnlijk aan de knie geblesseerd, zodat LFC de wedstrijd met 10 man uitspeelde. Volgende week woensdag om acht uur speelt Zwart Wit de finale om de Zilveren Molen tegen Quick Boys. Tot nu toe heeft Zwart Wit de Molen met succes verdedigd. Ned. elftal naar Suriname De Surinaamse voetbalbond heeft het Ned. elftal uitgenodigd voor een wed strijd op Suriname in verband met de viering van hel 100-jarig emancipatie feest aldaar. Oorspronkelijk had men contact ge zocht met Sparta maar later besloot men het Ned. elftal te inviteren of indien dit de uitnodig'ng niet zou aanvaarden de landskampioen PSV. Met het oog op de hoge kosten, die eventueel een financieel verlies tenge volge zouden kunnen hebben, zullen de verdere besprekirgen op hoog niveau worden gevoerd. De Surinaamse over heid zou namelijk het tekort moeten dekken. De secretaris-penningmeester van de KNVB, Lo Brunt, heeft een schrijven ontvangen van de Surinaamse voetbal bond. waarin wordt medegedeeld, dat de minister-president van Suriname per soonlijk contact op zal nemen met de KNVB. ADO in finale bekercompetitie Vijftienduizend toeschouwers zagen woensdagavond in het Goffertstadion te Nijmegen in de lialve eindstrijd om de Ned. voetbalbeker NEC met 31 verlie zen van de Haagse eredivisieclub ADO. Het heeft er echter lange' tijd naar uit gezien dat niet de Hagenaars, maar NEC de finale zou halen. In het veld waren de ploegen aan elkaar gewaagd en het was niet te merken dat er een verschil van twee klassen bestond tussen beide elftallen. Integendeel, het was zeker niet tegen de spelverhouding in, dat NEC in de 4e min. van de tweede helft door mid denvoor Gieben de leiding nam (10). Pas 20 min. later slaagde linksbuiten Feldmann erin voor de Hagenaars gelijk te maken (11). ADO kwam daarna op gemakkelijke wijze aan een voorsprong, toen spil Koopman in de 30e min. de Haagse rechtsbinnen De Zoete een doel- rijpe kans offreerde, die prompt werd benut <12). Vijf min. voor tijd maakte rechtsbuiten Heynen aan alle onzeker heid een einde door met een prachtig vleugelschot het lot van de Nijmegena- ren te bezegelen. Voetbal In een vriendschappelijke wedstrijd heeft de Duitse club Schalke 04 woensdag in Gelsen-Kirchen met 10 van het Nationale elftal van Bulgarije gewonnen. Deze stand was reeds bij rust bereikt Bladel behoudt gele trui in Tour van Valkenburg Op de tweede dag van de Tour van Valkenburg werd een tijdrit verreden verkort parcours van 23 km. Zo als te verwachten was werd een zeer iel le strijd geleverd tussen de renners Bladel en Van Kastoren, die op de eer ste tourdag de eerste twee plaatsen in het algemeen klassement wisten te be zetten. Winnaar werd ten slotte Bladel, die met een tijd van 36 minuten en 5 seconden de eindstreep passeerde, waar door hij in het bezit bleef van de op eerste dag veroverde gele trui. In het dagklassement werden de eer ste tien plaatsen als volgit bezet: 1. Bla del 36.05; 2. Van Kasteren 36.51; 3. Non- t 38.41; 4. Beurden 38.45; 5. Elzen .57; 6. Pater 39.40; 7. Velden 39.40; 8. Haaren 40.17; 9. Ras 40.40; 10. Veghel 40.40. Door dit resultaat is de stand voor de eerste tien plaatsen van het algemeen klassement als volgt geworden: 1, Bladel 1 46.39; 2. Van Kasteren 1.47.48 3. Non- 1.53.32; 4. Hazen 1.55.37; 5. Van der Velden 1.55.46; 6. Van Beurden 1.56.10; Ras 1,56.43; 8. Geitenbeek 1.56.54; 9. ransen 1:57.02; 10. Veghel 1.57.20. PLOEGEN Wat de ploegenwedstrijd betreft zijn de eerste tien plaatsen in het dagklas sement als volgt verdeeld: 1. Troepers 1.21.27; 2. Lijntrekkers 1.21.37; 3. Transva .21.46; 4. Beeches 1.22.05; 5. Quartetto i'Amore 1.22.38; 6. Brakes off 1.23.03; 7. Stella Artois 1.23.20; 8. Rode Haantjes 1.24.02; 9. Pokeraars 1.24.33; 10. Ferro Boys I 1.25.09. Door deze uitslag drongen de Troe pers, die gisteren nog de vierde plaats de ploeg Transva van de eer ste plaats en zij staan nu in het alge een klassement op de eerste plaats. De kopgroep van het algemeen klas sement ziet er daardoor als volgt uit: Troepers 3.54.14; 2. Transva 3.55.51; 3 O. Off 3.57.44; 4. Lijntrekkers 3.59.20; Quartetto d'Amore 4.00.22; 6. Stella Artois 4.03.39 7. Ferro Boys I 4.06.04; Pokeraars 4.06.41; 9. Beeches 4.07.23; 0. Brakes off 4.07.32.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9