Ring Leiden van chr. koren j ubileum-zangconcour s hield Van voorzitter Goedhart werd afscheid genomen Breestraat vanmorgen weer open Sportdag Leicis Gymnasium met vaardigheidsproeven Duits koor bezoekt Leiden VADERDAG ligtvoet NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 JUNI 1963 26 Deelnemers wedijverden in Sleutelstad Oe T)E veertigjarige Ring van chr. zangverenigingen Leiden en Omstreken" IU (zó luidt de officiële naam) hield, als bekroning van de jubileum- ,te feesten, een nationaal zang-concours in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het was gd het acht-en-twintigste in veertig jaar. De aanduiding „groot" had men deze iu- keer weggelaten. Waarschijnlijk voorzichtigheidshalve, omdat zo'n feeste- te lijke vlag, blijkens enkele teleurstellende ervaringen, niet altijd de lading dekt. Achteraf gezien was die voorzorg niet eens nodig geweest, want de aanmelding beloofde wel een gróót concours. Eén vereniging trok zich terug, zodat er niet minder dan zesentwintig koren achtereenvolgens thet „strijdtoneel" konden betreden. Met inachtneming van de broodnodige pauzen en voldoende tijdmarges om eventuele vertragingen te kunnen verwerken, eisten deze zesentwintig een volle dag op. 's Morgens tegen i half elf werd begonnen; het einde was niet ver van middernacht verwij derd. Het bestuur, bij monde van de nieuwe Het js zoiets als een drukbezochte recep. voorzitter, de heer O. J. Knipscheer, toonde zich verheugd over het grote aan tal deelnemers. Met het oog op dit bijzon dere jubileumconcours ook wel met recht Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Rehoboth, 8 uur: Veron, filter- en fase- stemen in enkelzijbandzenders. gstgeest, Irene, 7.30 uur: Slui- igsavond clubwerk, opvoering operette Rozelijn". Haag Lutherse kerk, 8 uur 1 der Panne, orgel. Vrüdag Waaggebouw, 24.30 en 7—9.30 uur nm.: T.b.c.-onderzoek. Academie, 4 uur: Oratie prof. dr. A. A. H. Kassenaar, gewoon hoogleraar in da[Me c^emie ^er stofwisselingsziekten. 7.45 Zaterdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Geza menlijk concert Betriebs Chor Fuhr und Reinigungsamt, Wiesbaden en Stem des Volks, Leiden. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelgroep oschl Centrum met „Nathan de Wijze", van 'Lessing (Holland Festival) Station N.S., 1.45 uur: Vertrek K. en O.-excursie naar Amsterdamse water- it li4leidingduinen. gelej Busstation, 2.30 uur: Vertrek K en O.- ar St. Jorisdoelen Noordwijk. f"i*Binnen. Busstation, 1.40 uur: Vertrek excursie Ned. Natuurhistorische Vereniging Pan van Persijn. n Haag Kon. Schouwburg, 8.15 Nederlandse Toneelmanifestatie .Uitkomst" van Heijermans. Op gouden Wieken, 8.15 uur: Residen- Vrouwenkoor. huldf Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De woes tijnhavik (14 jaar); donderdag: Carrou- IddiJ80' van het nachtleven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontsnapt lit San Pablo (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Summer loliday (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Winches- 73 (14 jaar); donderdag: Huis der mhoJDDtucht (18 jaar). Fer3 Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Binnen wei*onder kloppen (18 jaar). I Trianon (2 en 8 uur): West Side Story "didf14 jaar)- le g» m a Films Casino, 2.30, iific (14 jaar), •ach' i vrijdag af 9.15 1 3.0.S Pa- Lido, 2.30, ..De Groene Spin" (14 jaar). Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: Pas op boudoirleeuwen (18 jaar). Frau (14 jaar), i 8 uur: Westside Story Luxor, 2. auch nur eii Trianon, 2 <14 jaar). 15 uur: Het zwaard (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot Hulp der Menschheid, iooigracht 48, tel. 21060. De dienst van fpotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargeno men door deze apotheek. Tentoonstellingen Academie, grafiek van Jan Beutenei (tot 7 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek", expositie van nomaden, trekken en kamperen (tot 6 oktober). Lakenhal, bekroonde inzendingen Ta- os' Prijs 1962—1963 (t/m 16 juni). Leeszaal en DlbUotheeK tutuven». dree straat 27, maandag en woensdag van I tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uui Jeugdbibliotheek, leeszalen en blbllo theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens osg en zaterdag van 12 tot 4.30 uur er wijdag (speciaal voor de grotere Jeugd 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. tie. Wie echter de zaak op de keper be. schouwt, kan een gevoel van verwonde ring toch niet geheel onderdrukken. We spreken nu maar niet over de verre ge westen, blijven liever dicht bij huis. Waarom was de Ring zélf maar met elf koren vertegenwoordigd (inclusief de drie Sassenheimse Lenteklokjes-groe pen)? We zouden willen, dat het bij belangrijke gebeurtenis storm liep. Wijst deze gedruppelde belangstelling misschien op een zeker tekort aan energie thousiasme of durft men zich niet serieuze beoordeling te wagen? Het is te hopen, voor de goede en schone zaak van de koorcultuur, dat het, naar ons ge voel, nog aflopend getij spoedig zal keren. Sprekende cijfers Nationaal was dit concours van opzet. Waarom ook niet Grenzen van ge westen en contreien zijn in de kunst maar onwezenlijke dingen. Toch loont het de moeite, uit een overzichtje, door derhaast gemaakt, wat cijfers te lichten en even aandachtig te bekijken. Van de .zesentwintig deelnemers kwa men er niet minder dan achttien uit Zuidhollandse gemeenten. Noordholland was met vier. Utrecht met twee koren vertegenwoordigd. Friesland en Overijssel elk met één koor. Deze getallen bewijzen weer eens de sterke gebondenheid eigen streek en streekcentra. Afstanden betekenen in onze tijd immers nauwelijks een beletsel. Misschien zou de zaterdag de toeloop nog wel wat hebben bevorderd, maar toch niet in sterke mate, menen we. Strenge beoordeling Wie deelneemt aan een bondsconcours, onderwerpt zich aan een strenge beoor deling. Men kan daarop niet naar be lieven in een willekeurige afdeling uit komen. Dat maken anderen uit. Men kan dus aan geen koor de hoogte klassificatie verwijten. Ten hoogste blijkt het uitkomen zelf een „gokje" te zijn ge weest. Gelukkig is het in dit geval niet nodig. Over 't algemeen was het met de ernstige voorbereiding klaarblijkelijk wel in orde. Verlaagd niveau ongewenst Opmerkelijk was de drukte in de ere- afdeling. Vijf koren dongen hiér naar de begeerde eerste prijs. Van eerste prijzen gesproken: het aan nemen door de Federatie van een voorstel, door de Chr. Bond ingediend, om het minimum aantal daarvoor nodige punten weer van 336 tot 300 te verlagen, bracht die hoge onderscheiding, zoals vroeger, onder een groter bereik. We zijn daar, eerlijk gezegd, niet erg gelukkig mee. Een eerste prijs mag niet gemakkelijk te behalen zijn. Met een verlaging van de onderste limiet wordt die prijs in waarde gedeva lueerd. Verplicht en vrij Concoursprogramma's hebben, in grote meerderheid, een dubbele afkomst Voor ne helft het verplichte nummer is de jury, voor de andere, het vrije num mer, het deelnemende koor verantwoor- En nu trof ons, dat geen enkel ver plicht werk door een der juryleden was gecomponeerd en in de vrije sector maar één, plus een bewerking. Vroeger was dat vaak anders, zodat er dan gemakkelijk een ongewenste gebon denheid ontstond. Beide partijen, de ene geheel, de andere zo goed als, konden nu vrij tegenover elkaar staan. Dit beteken de, dunkt ons, een belangrijke stap voor uit op de weg der volkomen objectiviteit Toch waren er nog die twee werken, door koren, naar men mag veronderstel len, wélbewust gekozen. We hopen, dat er weldra in het con- •ursreglement een bepaling zal wor den opgenomen, die de keus van door juryleden gecomponeerde werken kort en goed verbiedt. Zelfs de kwade schijn moet worden vermeden! Van toen en van ver De bewerkingen van Komt nu met zang '2de afd.), Wie maar de goede God laat zorgen (3de afd.) en Heer Jezus heeft een iiofken (le afd.) van resp. de Groningse organisten Risselada en Westra en de Haagse componist Wolff waren eigentijds i Nederlands, de rest van de verplichte erken was van oud of zeer oud buiten lands fabrikaat Deze constatering houdt geen waarde-oordeel in. Sweelinck, Schütz, Goudimel, Krieger. Melchior, Franck. Schubert en Hassler konden het overigens nog opperbest tegen de ge noemde tijdgenoten opnemen. Onder de door de koren zelf gekozen werken was niet zo veel opmerkelijk moois ie ontdekken. Palestrina, Swee linck, Goudimel, Schütz en nog een paar vrijwel ge garandeerden mogen daarbij buiten beschouwing blijven. Wel brachten de jeugdkoren ten dele frisse muzikale liederen. Toch moeten nog altijd met klem blijven aan dringen op een, uiteraard artistiek ver antwoorde, vernieuwing van het reper toire. Hiermee bedoelen we vooral niet de onbeheerste import van allerlei mo derniteiten, in rijp en groen. Er is nog de, dat werkelijk waardevol is, in eer houden en mogen onze jonge compo nisten, door de ware geest gedreven veel zuivere muziek voor amateurs koren scheppen. Ze hebben werkelijk goede composities dringend nodig. Matig tevreden Over de artistieke resultaten van deze concoursdag zijn we matig tevreden. Men had zich goed voorbereid; technisch werd er verdienstelijk tot zeer verdienstelijk gewerkt. Maar niet weinige prestaties bleven in die techniek steken. Vooral klankschoonheid haperde het bij vele koren ook aan muzikale vervoering. Wa ren ze daaraan niet toegekomen of warqn ze nerveus? We geloven dan ook, dat de jury, de heren Piet van den Kerkhoff. R. Beintema en Mees van Huis, met haar gemiddeld vrij lage waardering juist heeft gehandeld. De enkele uitschieters op deze dag vielen juist op door schone klank muzikaal elan. We verwijzen naar uitslagen, waar die uitblinkers terecht de hoogste puntenaantallen veroverden. Organisatie en toespraken 's Morgens werd het concours geopend met een korte toespraak door dr. P. L. Schoonheim, waarin hij, met een ver wijzing naar 2 Kronieken 5 en Nehemia 12, opmerkte, dat de zangkoren onder de regering van David en Salomo hun sprong hadden. De zang weert duivelse invloeden en bevordert de blijdschap de mensen. Bijna de gehele dag en vooral in voormiddag en avond was het bezoek, ook van buitenaf, bevredigend. De Ring heeft wel succes met dit jubileumconcours ge had. We wiUm graag de vlotte organi satie prijzen. Alles liep voortreffelijk, be halve de ene keer, toen een koor te laat kwam. Maar dat was niet de schuld de concoursleiding. Werkelijke tijdnood deed zich niet voor. De voorzitter van de Bond, de lieer Brüne, sprak de scheidende voorzitter (nu ere-voorzitter), de heer Goedhart op zeer sympathieke wijze toe, hem dankend voor het vele wrk, voor de amateurszang in de Ring Leiden, veertig jaar lang, verricht. Ook voor zitter Knipscheer sprak goede w den. De heer en mevrouw Goedhart ontvingen bloemstukken, een mand met fruit en een klok. Ontroerd dankte de ere-voorzitter, wie het kennelijk zwaar viel, nu toch werkelijk afscheid te moeten nemen, al zal hij, hopelijk nog lang, het Ringwerk van dichtbij kunnen blijven volgen. Concourssecretaris Wernecke vertrekt en werd daarom ook bedankt voor vele werk, door hem verricht, bij het jubileumfeest en nu, op deze grote dag. Om half twaalf besloot de bondsvoor zitter het concours met een dankwoord en gebed. Uilslag' _en 2e afd. Soli Deo Gloria (Opperdoes) 301 p., le pr. le afd. Halleluja (Den Helder) 276 p., 2e pr. leafd. Sursum Corda (Vree land) 305 p., le pr. Ere afd. Amersfoorts Chr. Gem. Koor 317 p., le pr. Ere afd. Excelsior (Sneek) 326 p., lepr. Jeugdkoren. Lenteklokjes A (Sassenheim) 319p., lepr. Lenteklokjes B (idem) 320p., lepr. Lenteklokjes C (idem) 323 p., le pr. le afd. Cantemus Dominus (NOP) 271 p., 2e pr. Afd. Uitmuntendheid. Jubi late Deo (Middelharnis) 285 p., 2e pr. Jeugdkoren. Ned. Prot. Bond EVEN STIL Even denken wat ik vader zal geven met Vaderdag. Ja ik weet het. HERENMODEMAGAZIJNEN Korevaarstraat 5 Hogewoerd 109 daar is volop keus, leuke verpakking en MIDZA zegels op de koop toe. Jeugdkoren. Hosanna (Bos koop) 307p., lepr. 2e afd. Zangkoor Ned. Prot. Bond (Alphen) 281 p.,2e pr. Ere afd. Dameskoor Hosanna (Boskoop) 287 p., 2e pr. 3e afd. De Lofstem (Nieuw- veen) 256 p., 3e pr. 2e afd. Het Laakkoor (Den Haag) 309p., lepr. Jeugdkoren. L'Espérance (Krimpen a. d. IJssel) 319 p., le pr. 2c afd. Advendo (Valken burg, Z.-Holland) 304p., lepr. le afd. Dameskoor Mendels sohn (Den Haag) 311 p.,lepr. le afd. Halleluja (Oude Wetering) 315 p., le pr. Afd. Uitmuntendheid. Het Paul PuL koor (Den Haag) 304p.,lepr. le afd. Concordia (Noord- wijkerhout) 315 p., le pr. Ere afd. L'Espérance (Krimpen a. d. IJssel) 335 p., lepr. Ere afd. Dameskoor Vivezza (Vlaardingen) 311 p., lepr. Superieure Afd. Advendo (Burgerveen) 295 p., 2e pr. Advendo (Burgerveen) moest dus de Nieuwe Leidsche Courant-wisselbeker afstaan aan de chr. gem. zangver. „L'Es pérance" (Krimpen a. d. IJssel). Joh. Wolfswinkel Haagse politierechter Arbeiders uitgeleend zonder vergunning (Advertentie) Voor een goede zonnebril of prismakijker natuurlijk naar Uw opticien ROOSEN OPTIEK Ziekenfondsleverancier Benoemd aan universiteit Bij besluiten van Curatoren der Rijks universiteit te Leiden zijn: Dr. F. L. Bastet, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de archeologie, benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar; A. C. Bobbert, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de fysiologie, voor het tijdvak 1 mei 1963 Een bouwondernemer te Leiden houdt 'tot 1 m*> 1964, wederom in deze functie zich bezig met uitlenen van arbeids- benoemd: krachten. Op zichzelf zou daar geen be ur tegen zijn, indien er toestemming zou zijn aangevraagd. Bovendien de aannemer te hoge lonen hebben betaald en vergoedingen uitgekeerd, die onder de gegeven omstandigheden on juist waren. Dat betrof dan o.m. reis geld, laarzengeld, materiaalgeld enz. Tegen dat alles had de Officier be zwaren, doch verdachte en ook zijn ver dediger, mr. De Clercq, zetten uiteen, dat niets onbehoorlijks wordt gedaan. Het is slechts een kwestie van bevorde ring van het werk, want wanneer b.v. op de timmerlieden moet worden ge wacht, helpen de arbeiders van ver dachte een handje. Dit zou nu totaal 26 arbeiders betreffen. Uiteindelijk beslo ten de rechter en officier de zaak aan te houden, teneinde verdachte gelegen heid te geven de nodige vergunningen aan te vragen. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor coupeuse mej. J. C. M. Hilhorst, leerlinge van mej. M. Stouten. drs. L. L. E. Braes, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Sterrewacht, voor het tijdvak 1 mei 1963 tot 1 mei 1964, wederom in deze functie benoemd; drs. B. C. Damsteegt, wetenschappelijk hoofdambtenaar in vasrte dienst bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte, benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A in vaste dienst; drs. R. W. Elias, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de keel-, neus- en oorheelkunde, voor he tijdvak 1 mei 1963 tot 1 juli 1963, we. derom in deze functie benoemd; dr. J. B. Haag, wetenschappelijk hoofd ambtenaar A in tijdelijke dienst bij de farmacie, voor het tijdvak 1 mei tot 1 mei 1964, wederom in deze functie benoemd; mej. E. C. M. Hoefsmit, wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de anatomie, voor het tijdvak 1 mei 1963 tot 1 mei 1964, wederom in deze functie benoemd; dr. E. H. Huizing, hoofdassistent op Kunstmaand Orkest geeft jeugdconcert in Stadsgehoorzaal In het kader van de esthetische vor ming van de schooljeugd wordt donder dag 20 juni in de Stadsgehoorzaal een jeugdconcert gegeven door het Kunst maand Orkest onder leiding van Anton Het programma vermeldt de Serenata Notturna van W. A Mozart, het trom petconcert van L. Mozart, het Jeu 'd Enfants van Bizet en Slavische dan sen van Dvorak Trcmnetsolist is de heer Klaas Kos Expositie Oudheden verlengd De tentoonstelling „Het dier als motief de antieke kunst", welke momenteel het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden wordt gehouden, is t/m 25 augus tus verlengd. Tot nu toe bezochten i 7000 bezoekers de expositie. zonnig I de jongens: S. Hilarius. G. den Tex. B. an het Flippo. F Kooyman. C. Saraber. R. Kas- Leiden gisteren in het ten, B. Cohen. W. Grotenhuis, B. Boeke de De Leidse Hout volop en H. van Vliet hun jaarlijkse schoolsport-) Diploma A, de meisjes: Gymnasium Sportpark genoten v dag. Dank z(j het initiatief van de leer krachten in de lichamelijke oefening, mej. G. Oort en de heer L. Adriaansche, die tevens in samenwerking met de sportcommissie van het Gymnasium de leiding hadden, konden de leerlingen naast de gebruikelijke handbal, en soft- balwedstrijden in de klassenteams de rdigheidsproeven afleggen om in aan- king te komen voor het vaardig heidsdiploma A, B of C. Dat de eisen voor het diploma C aller minst gemakkelijk zijn blijkt wel uit het feit, dat slechts zes jongens en twee méisjes, n.L de meisjes M. Galestin en M. Nap en de jongens N. de Water, G. Nap, G. Meelker, D. Bouman, R. de Horn en S. Kooyman, dit diploma wis ten te behalen. Voor het diploma B kwa- 16 meisjes en 10 jongens in aan merking, terwijl 28 meisjes en 13 jongens met het A-diploma een basis legden om later voor het diploma B en C proeven te leggen. Diploma B. de meisjes: J. Kooyman, A. Steenhauer, T. Woudstra, L. Katz, M- Steenhauer, C. Brussee, E. Roosenschoon, Raalte, M. Smit, E. Haantjes, H. Zwolle, E. Frielink, C. Hermsen, C. van Doorn, P. Stelhvagen en J. Dekker en Smit, E. Leeuwen, S. van Veen. F. Takones, B. Schutte, L Diakonoff, K. Andor, L. Zuidema, E. Herfst, M. Hidding, E. de Groot, V. Steinbach, E. van Praag, W. Melai, E. Bachrach, N. Huising, D. v. d. Vliet, M. Beijers, E. Dirksen, J. Tjerk stra. A. Heymans, H. ter Hage, A. Ver- weij, H. Muller, A. Klerks, M. Vosmaer, E. Huisman en M. Bosch en de jongens: W J Claes, D. de Boer. J. Frankhuizen, A. Kist, M. Tonkers, M. Meelker. R. van der Schaaf, M. Kamminga. G. den Har- tog, G. Leurdijk. R. Hettinga, B. de Wolf en J. van Buuren. De uitslagen van de driekamp waren: meisjes, leeftijd 12 en 13 jaar: A. Steen hauer; meisjes, leeftijd 14 en 15 jaar: M. Galestin; meisjes, leeftijd 16 jaar en ouder: C. Hermsen; jongens, leeftijd 12 en 13 jaar: J. W. Claes: jongens, leeftijd 14 en 15 jaar: R Kasten: jongens, leef tijd 16 jaar en ouder: G. Meelker. De wedstrijduitslagen luiden: Softball meisjes: 1. klas 3B: 2. comb, klas 5A en B: 3. comb, klas 3A en C; 4. comb, klas 4A en B; jongens: 1. klas 51: 2. klas 3; 3. klas 4: 4. klas 5n; handbal meisjes eerste klassen: winnaar klas 1B; tweede klassen: winnaar 2A; handbal jongens eerste klassen: winnaar 1B; tweede klassen: Vanmorgen is de Breestraat weer opengegaan voor het ver keer in de richting van het Gangetje. Sommige mensen moeten aan die ene richting nog wennen. Een onzer spio'niers zag enkele ogenblikken nadat deze foto was gemaakt de eerste bur ger van Leiden naderen op de fiets. Vrolijk groetend naar alle kanten fietste hij in de verkeer de richting de Breestraat op Foto N. v. d. Hart Vader dag cadeau in MID ZA ZAAK, met MIDZA zegels. V.V.V. Leiden krijgt onvoldoende steun De „Vereniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer te Leiden en omstreken" houdt maandagavond 24 juni om 8 uur in Albert's Corner aan het Sta tionsplein haar jaarvergadering. Uit het thans verschenen jaarverslag blijkt on der meer, dat de toetreding per 1 aug. 1962 tot de V.V.V.-combinatie „Holland" positieve resultaten oplevert. De hotelaccommodatie onderging enige verbetering, terwijl het restaurantbedrijf een gevoelig verlies leed door opheffing van Het Gulden Vlies en verplaatsing van de Turk. Ten aanzien van het in richten van een camping, het aanleggen van een jachthaven en het stichten van een jeugdherberg kon niet veel voort gang worden geboekt. Door éénrichtingsverkeer en andere Leidse verkeersmaatregelen kwam het bureau van de V.V.V. helaas wat geïso leerd te liggen voor vele passerende toe risten. De financiële medewerking van bedrijfsleven en middenstand is niet gro ter geworden en dat betreurt het bestuur van de V.V.V. ten zeerste. Het totale aantal mondeling, schrifte lijk en telefonisch verstrekte inlichtin gen bedroeg in 1962 40.269, tegen 44.044 in 1961. Er werden 806 aanvragen voor een kampkaart behandeld. Aantal bezoekers logiesreservering: 1671. Van zaterdag 15 t/m maandag 17 juni zal het Betriebs-Chor Fuhr und Reini gungsamt uit Wiesbaden te gast zijn in Leiden. Dit koor, dat vorig jaar zijn tien jarig bestaan heeft herdacht, bestaat uit ongeveer 35 personeelsleden van de stadsreinigingsdienst Wiesbaden, die in gezamenlijke zang hun ontspanning vinden en zodoende hun steentje bij dragen aan het culturele leven in hun Samen met het Leidse koor „De Stem des Volks", dat als gastheer zal optre den, zullen zij een concert geven en al dus medewerken aan het leggen van in ternationale vriendschapsbanden, en wel om 8 uur, in de foyer van de Stadsge hoorzaal. Medewerkenden aan dit zangersestijn zijn het bezoekende koor uit Wiesbaden o.l.v. Gerhard Hoffmann (solist: Lothar Wolz), het Jeugdkamerorkest Leiden o.l.v. Henk Briër (solisten: Lenie Ste vens-Ridderhof, Henny Ravensteyn en H. de Wit jr.) en de organiserende ver eniging „De Stem des Volks" o.l.v. Wil lem Mizée. Het uitgebreide progrmma bevat naast werken van Mozart en Beethoven om. Messe in G. dur van Schubert, een serie Duitse Volksliederen en een concert voor fagot en orkest van C. H. von Weber, een gevarieerd programma, dat een gang naaar de gehoorzaal stellig waard is. Op het officiële gedeelte van het pro gramma staat verder de ontvangst van het koor ten stadhuize door Burgemees ter en Wethouders op maandag 17 juni, om half tien 's ochtends. Bij deze ge legenheid zal het koor nog enige liede ren ten gehore brengen. In de loop van de middag zal het koor weer naar Wiesbaden vertrekken. Museumbezoek in Leiden loopt sterk terug In het jaarverslag over 1962 van de V.V.V. te Leiden komt het volgende over zichtje voor van het aantal bezoekers aan de musea in Leiden tussen haakjes de aantallen in 1961: De Lakenhal 32,552 (39.875); Volken kunde 35.666 (32.403); Oudheden 29.943 (31.535); Geschiedenis der Natuurweten schappen 3.440 (8.030); Geologie 4.721 (3.515); Legermuseum 12.074 (17.454). Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het Ruime keuze in alle prijzen. arbeidsovereenkomst bij de keel-, neus- en oorheelkunde, benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dr. C. Mulder, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in vaste dienst bij de toegepaste enzymologie en radiobiologie, benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst; mej. Tan Hong Hie, assistente op ar beidsovereenkomst bij de farmacie, be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst; dr. P. H. Schmidt, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de keel-, neus- en oorheelkunde, voor het tijdvak 1 januari 1963 tot 1 februari 1964, wederom in deze functie benoemd; drs. A. D. Tates, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de stralengenetica, voor het tijdvak 1 janua ri 1963 tot 1 januari 1964, wederom in deze functie benoemd: drs. J. G. H. Wessels, hoofdassistent op arbeidsovereenkomst bij de botanie, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; dr. R. J. van Zonneveld, wetenschappe lijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de sociale geneeskunde, voor hert tijdvak 1 januari 1963 tot 1 januari 1964, wederom in deze functie benoemd. Zomercursus in Amerikaans recht De Leidse Universiteit en de Columbia University van New York houden in juli te Leiden een zomercursus in het Ame rikaans recht. Gedurende vier weken zullen zes prominente hoogleraren van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Columbia University, de cursisten wegwijs maken in een aantal aspecten van het Amerikaans recht, in het bijzon der onderwerpen die voor de Europese jurist van belang zijn. De namen van de hoogleraren en de vakken die zij zullen doceren zijn in chronologische volgorde de volgende: prof. Smit: Introduction to the American Legal System; prof. Rosenberg: Civil Procedure; prof. Gellhorn: Constitutio nal and Administrative Law; prof. Reese Conflict of Laws; prof. Handier: Anti trust Law; prof. Pugh: United States Ta xation of International Business Opera- De colleges zullen worden gegeven op Amerikaanse wijze. Dit betekent dat de cursisten zich naast de 62 lesuren moe ten voorbereiden op de te doceren stof, zodat zij tijdens de lesuren kunnen res ponderen. De belangstelling voor deze cursus is opvallend groot. Een zestigtal cursisten, afkomstig uit tien Europese landen, uit Israël en Formosa kon worden aange nomen voordat de inschrijving gesloten werd. Aan 25 van hen kon een finan ciële tegemoetkoming in de vorm van een beurs gegeven worden. De huisves ting van de meeste cursisten is eenvou dig: zij wordt verzorgd door de Stich ting Leidse Studenten Huisvesting. Voor de maaltijden wordt gebruik gemaakt van de uitgebreide mensa-accomrtodatie der Universiteit. Tijdens de week-einden zullen de cur sisten door 'middel van excursies o.a. naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Delft en Slot Loevestein, in de gelegen heid gesteld worden nader met Neder land kennis te maken. Bovendien zullen zij ontvangen worden door het gemeen tebestuur van Leiden. De cursus zal op 1 juli om 10 uur in het Juridisch Studie centrum „Gravensteen" te Leiden door de Rector Magnificus der Leidse Univer siteit in aanwezigheid van civiele en academische autoriteiten worden ge opend; onmiddellijk daarna zal de cur sus aanvangen. Deze zomercursus in het Amerikaans recht is een experiment. Ondanks het be staan van vergelijkbare cursussen, zoals die van het Salzburg Seminar, deed zich de behoefte gevoelen naar een meer op de rechtspraktijk afgestemd programma. Het experiment is financieel mogelijk geworden door bijdragen uit bijzondere fondsen van beide universiteiten en door een zeer verheugende steun van enkele grote bedrijven in Nederland. HET HUIS VOOR RADIO TELEVISIE Nijverheid en Handel te Leiden bijeen Het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor nijverheid en handel hield vanmorgen in Restaurant v. cl. Heyden zijn jaarvergadering o.l.v. de heer P. A. Wernik, die aftrad als voor zitter. Hij werd opgevolgd door ir. E. Ruempol. Inplaats van de heren J. A. Harteloh en Lindenbergh, die ook aftraden, wer den geen nieuwe bestuursleden gekozen. Het aantal bestuursleden bedraagt thans 7. Na de lunch sprak de heer J. E. Ver- wayen, directeur van het Financieel Economisch Bureau van de Twcntscho Bank over „het beleggingsadvies". Opbrengst straatcollecte van Rode Kruis De opbrengst van de straatcollecte voor het Rode Kruis, die zaterdag werd gehouden bedraagt f 3165,73,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3