Christ. GerefKerk contra algem. godsdienstigheid Bedrijfsschappen gevaar voor vrije organisatie Een woord voor vandaag 3.95 Boeiend spel hoogtepunt eeuwfeest „Neerboscli" Regenwater uit de kraan? Schenk ook aandacht aan niet zo begaafde kind Voorzitter middenstandsbond: „Eigen" minister |Xbr° zeer gewenst „De bedrijfsschappen die in ons land een verordenende bevoegd heid bezitten, gaan een weg op, die zeker niet in het belang is van de middenstand. Zij veroorzaken een aantal moeilijkheden, die een gevaar vormen voor de vrije orga nisaties. Een groeiend onbehagen over de positie die de middenstand in de Nederlandse volksgemeen schap inneemt, heeft veel kleine ondernemers doen besluiten maar op de Boerenpartij te stemmen." Deze woorden kon men gisteren horen toen hij rijn jaarrede hield ter opening van het congres van het N.V.M. in Den Haag. Hij vroeg zich af of het niet be ter is de verwezenlijking van betere arbeidsvoorwaarden en sociale voorzie ningen over te laten aan de vrije orga nisaties van werkgevers en werkne mers. Veel middenstanders hebben vol gens hem het gevoel, dat in het bijzon der de bedrijfsschappen een gevaar vooi hen betekenen, ze staan er echter mach teloos tegenover en uit rancune bedan ken ze voor de vrije organisaties. MAATREGELEN Naar het oordeel van het N.V.M. kunnen deze organisaties dit alles niet werkloos blijven aanschouwen. „Willen zij nog langer de verant woording voor het bestaan van drijfsschappen kunnen aanvaarden, dan zal een maatregel moeten den genomen, waardoor heffingen en verordeningen aan de goedkeuring der vrije organisaties zullen zijn on derworpen." De heer Rademakers acht het ge wenst. dat de nieuwe regering het loon- en prijsbeleid eens ernstig gaat bekij ken. Hij was voorts van mening, dat het totale vraagstuk der sociale verze kering door de nieuwe regering onder de loep moet worden genomen, zodat het door middel van volksverzekeringen wordt opgelost. landbouw In dit opzicht zoveel belang- u zijn dan die van het mld- kleinbedrijf. Het midden- en kleinbedrijf omvat 400.000 bedrijven, de agrarische sector ruim 300.000. De heer De Kruif noemde, bij een vergelijking van het beleid door het de partement van landbouw en visserij dat van economische zaken, het onderlijk dat de behartiging van de belangen van de circa 340.000 agrari sche bedrijven (met een personeelsbe zetting van 110.000 man) voor ruim vijf honderd miljoen op de begroting staat en het behartigen der belangen van de 400.000 middenstandsbedrijven (perso neelsbezetting ruim een half miljoen man) voor 12,1 miljoen gulden. Hij vond dit verschil duidelijk en opmer kelijk en achtte het dringend nodig dat hieraan aandacht wordt geschonken. MINISTER In zijn toelichting op het urgentie- program 1963 stelde de secretaris het verbond, de heer P. J. de Kruif d©r meer dat het gewenst Is dat er minister voor de middenstand komt. Hij zag niet in waarom de sector van de Ds. Rebel op Theol. Hogeschooldag: Witte rook boven Rome maar nog geen nieuwe paus Het publiek op het Sint Pieters plein in Rome heeft dinsdagavond ietwat verwonderd staan kijken naar een witte rookpluim die, eerst aarzelend, opsteeg boven het dak van de Sixtijnse kapel in het Vati- caan, waar het conclaaf voor de pauskeuze zal worden gehouden. De witte rook werd al gauw echter onloochenbaar zwart, zoals volgens de tradities het geval behoort te zijn na een conclaafstemming die nog geen aanwijzing van een nieuwe paus heeft opgeleverd. Van de zijde van het Vaticaan werd uitgelegd dat men de nieuw aangebrachte, dertig meter lange pijp beproefd had die verbonden is aan de kachel in de Sixtijnse kapel waarin de stembriefjes weer ver brand zullen worden. Tevens was een proef genomen met rookfakkels, door de Italiaanse luchtmacht geleverd, die er voor moeten zorgen dat de rook onmis kenbaar zwart is na een nog onbe sliste stemming. Bij de vorige paus verkiezing is namelijk onbevredi gende ervaring opgedaan met het bijvoegen van het traditionele natte stroo. Bij het verbranden van de stembrief jes na een nog onbesliste stemming steeg er toen danvankelijk witte rook op, die daarna geel en tenslot te groen werd, zodat de menigte buiten niet meer wist waar zij aan toe was. De Theologische Hogeschooldag der Christelijke Gereformeerde Kerken is, zoals prof. W. Kremer in zijn openingswoord hoopte, een verkwikkend feest der ontroering geworden. De vele honderden aan wezigen zullen, met hem, dankbaar zijn dat, zoals prof. Kremer het zei, „God 70 jaar geleden door Zijn Geest de geloofsbeslissing gegeven heeft, waardoor in 1893 de Hoge school werd opgericht. Als dat toen niet gebeurd was, waren we nu niet hier te Apeldoorn, rondom de uitgebouwde Hogeschool, bij een", aldus de rector prof. Kremer. Ds. J. J. Rebel, van Haarlem-N., hield hierna een referaat over ,Voor beeldendienst zult gij u wachten". Verder voerden nog het woord prof. J. Hovius over de be tekenis van het kerkrecht en ds. Advertentie) SPORT-SHIRT? MEESTERLIJK. CADEAU, MAAR KOOPWEL'N ROBSON urr p»e- kunst Gereformeerde religie op retour (Van onze kerkredactie) N. Ribbers van Enschede-W. over „De vreugde van het kerk-zijn". Hoe staat het met de beleving van de gereformeerde godsdienst? Deze vraag stelde ds. Rebel zijn gehoor in zijn referaat over het tweede gebod. Zij is kennelijk op haar retour, raakt almeer uit de tijd, meent ds. Rebel. Hiervoor in de plaats ziet hij meer en meer de zogenoemde algemene gods dienstigheid" naar voren komen. Dit is, volgens ds. Rebel, waarneembaar in de houding van vele christenen ten opzich te van godsdiensten als het Boeddhis- e en de Islam. Het Nieuwe Testament schakelt de godsdiensten niet gelijk. Sommige chris tenen, met name doelde ds. Rebel hier op de vele oecumenische gemeenschap pen. doen dat wel. Ds. Rebel acht dit strijd met de gereformeerde religie. Eigenwilligheid Ds. Rebel ziet dit verschijnsel algemene godsdienstigheid alleen als eigenwilligheid. Men gaat horizontaal in plaats van verticaal denken, d.i. op zichzelf gericht en niet op God. In dit verband noemde ds. Rebel het in de mode komende woord ..bermgods dienst": waarin het karakter van de zondag door de mens wordt bepaald 1 niet door God. Aan dit klimaat van algemene gods dienstigheid nu wil ds. Rebel met zijn kerk weerstand bieden. Het is volko- fout God wel te willen dienen. dan op onze eigen manier, aldus ds. Rebel. De diverse reformaties had den het goed gezien: de wijze van die nen laat God niet aan ons over. aldus ds. Rebel. Zeer veel waarde kende hij in dit verband aan de Heidelbergse Ca techismus toe. Als prof. Miscotte vraagt „Waar hoort len in de gewone preek de toon nog »n de catechismus?", moeten wij als Christelijke Gereformeerde Kerken kun nen zeggen: „Hier, bij ons", aldus ds. Rebel. De gereformeerde religie ziet ds. Rebel als de ware schriftuurlijke, en alleen deze is het antwoord op alle vragen van de moderne mei Prof. Hovius waarschuwde hierna, zijn rede over het kerkrecht, voor standpunt van sommigen als zou het kerkrecht van geen betekenis zijn. De ze opvatting, die jammer genoeg ook nog wel in onze kringen heerst, is een dwaling, aldus prof. Hovius. Het gaat bij het kerkrecht niet meer en niet min der om het koningschap van Jezus Christus. Alleen door van dit recht grondig studie te maken kunnen we de heerschappij van Christus realiseren. Ds. Ribbers' toespraak, in de mid dagbijeenkomst. was erop gericht zijn gehoor ervan te doordringen ook in het gewone leven iets van de vreugde van het kerk-zijn te laten blijken. Ds. J. H. Velema, van Apeldoorn-C, tenslotte, sprak in zijn functie van president-cu rator het slotwoord. Niet onvermeld mag blijven dat het dames-comité dit jaar door middel van de bekende busjes 24.000 bijeen ge bracht had. Mevrouw F. den Braber- Maaswinkel, te Rotterdam bood de che- qué aan prof. Hovius als vertegenwoor diger der Hogeschool aan 14.000, is be stemd vor de nieuwbouw. De overige 10.000 wordt besteed voor de uitbrei ding van de bibliotheek. Prof. dr. G. W. Rathenau verlaat Universiteit van Amsterdam de 1 gang van 1 september eervol ontslag verleend aan prof. dr. G. W. Rathenau, gewoon hoogleraar in de experimentele natuurkunde en directeur vai tuurkundig laboratorium der teit. Hij heeft een functie aanvaard het natuurkundig laboratorium der N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindho- DONDERDAG 13 JUNI 1963 Nooit kan de mens zich onttrekken aan zijn persoonlijke ver houding tot God. Het is nooit God en „men", het is altijd God en „ik". Als Petrus de schare toespreektop Pinksterdag, zegt I hij, sprekende over de Here: deze Jezus Die gij gekruisigd I hebt". Gij, een voor een! Als de Here Zijn discipelen het lijden dat Hem wacht aankon digt, vraagt Hij eerst: „Wie zeggen de scharen dat Ik ben?", maar ten slotte verandert Hij de vraag in: „Wie zegt gij, dat Ik ben?" (Lucas 9 20). Wie zegt gij, dat Ik ben? We kunnen over godsdienst en God heel mooi gaan praten, zo mooi, dat we er zelf tranen van in de ogen krijgen. Maar die ene kardinale vraag blijft: Wat neg ik vam Jezus? De mens, die zich nooit deze vraag heeft gesteld en nooit met het antwoord heeft geworsteld, is het doel van Christus' lijden en wederopstanding ontgaan. Wie niet kan zeggen: Het is alles voor mij geschied, kent Jezus niet. Wat zeg ik van Jezus? Het is de enige vraag in het leven van de mens, die waarlijk van grote betekenis is. Want in deze vraag gaat het om het eeuwige leven. Petfus antwoordde: „De T Christus Gods". Waf zeg ik van Jezus? Is Hij voor ons niet meer don een grote fet Naam of de Man aan het kruis, door Wiens bloed wij gereinigd he zijn van alle zonden en op Wie wij al onze hoop mogen bou- he wen? Het is de vraag, die we ons telkens weer hebben te j lij stellen. <*c Brit promoveert in Leiden Van wondermiddel naar patentgeneesmiddel %moo^,TG^ JN HYLOAtt VANJ0> j Een feest, theater bezoek of etentje fn de etad? Draag bij uw moolete Japon de 2 mooiste nylons: Jovanda S Unique, uitermate chique met naad en elegante punthlel of de Jovanda Idylle zonder naad. Belde IS denier, due flulsterdun. Héél fijn gebreid waardoor veel minder kant op ophaaltjes. En... belde natuurlijk met de befaamde Skinflt rimpelloze pasvorm. Inwondertere tinten Met de industrialisatie en ver stedelijking van West-Europa verloor een groot deel van de be volking zijn band met de tradi tionele volks- en kruidengenees- kunde van het platteland. Het commerciële preparaat werd een vervangingsmiddel voor het ei gen bereidsel. De verkoop van „populaire" geneesmiddelen is omvangrijk en tenminste even groot als die van de geneesmid delen, die door artsen worden voorgeschreven. De reclame voor patentgeneesmiddelen in de me dia voor de leek is te vergelijken met die voor belangrijke toon bankgoederen. Dit staat in het proefschrift „Pa tentgeneesmiddelen en zelfbehande- ling in de samenleving", waarop gis termiddag aan de rijksuniversiteit in Leiden de heer Maurice N. G. Duke* kwalen." uit het Engelse Barnsley promoveer de tot doctor in de geneeskunde. Pro fessor dr. P. Muntendam, de direc teur-generaal voor de volksgezond heid, was de promotor. WIE KIJK HEEFT OP KOUSEN KIEST Kerken ontraden huisvesting aan Jehovah's Getuigen De Rooms-Katholieke kerk en de pro testantse kerken in Miinchen hebben de bevolking verzocht geen huisvesting te verschaffen aan deelnemers aan het wereldcongres van Jehovah s Getuigem dat volgende maand in München worden gehouden. kwakzalvers, die successen hadden ge boekt met wondermiddeltjes en geheim middelen, terwijl de geneeskundige dik wijls om financiële redenen voor een groot deel van de bevolking niet be reikbaar was. In de meeste landen heeft de c heid lang geaarzeld om het publiek te beschermen tegen farmaceutisch be drog. Zowel in Engeland als in Neder land is de basis voor bescherming var de volksgezondheid gelegd door vrijwil lige maatregelen van fabrikanten, re clamemedia en geneesmiddelenverko pers. Aanvulling De zelfbehar«leling van ziekte 1 positieve en negatieve aspecten. Dukes concludeert, dat de geneeskunde niet zonder meer al die praktijken mag verwerpen, die van de orthodoxie in de geneeskunst afwijken. Deze praktij ken kunnen in sommige opzichten de geneeskunst zelfs aanvullen. Principieel bezwaar tegen zelfbehandeling behoeft niet te bestaan, mits de autotherapie wordt toegepast bij „kleine alledaagse De promovendus heeft met zijn stu die beoogd vooral op basis van Britse en Nederlandse gegevens een reeks bestaande of gewenste sociale en te definiëren voor de zelfbe handeling van ziekte en voor de sa menstelling, verkoop en aanprijzing patentgeneesmiddelen en verwante preparaten. Met het woord patent bedoelt de jonge doctor in zijn proefschrift niets, wat met octrooi heeft te maken. Het patentgeneesmiddel is een preparaat voor preventieve of genezende doelein den. waarin een of meer geneeskrach tige stoffen zitten, en dat wordt gepro pageerd en verkocht aan het lekenpu bliek onder een kenmerkende naam. Het preparaat wordt verpakt geleverd. De geschiedenis leert, dat in de mid deleeuwen de geneeskunde in verval was geraakt. Nadien moest het artsen beroep opnieuw een eigen plaats in de samenleving krijgen, waarvoor de strijd moest worden aangebonden met de Dr. Dukes somt op welke ziekten klachten ongeschikt zijn om ze zelf behandelen. Daarbij zijn: toestanden van verslaving, psychiatrische afwijkin gen, ziekten van de zintuigen, epidemi sche ziekten, chronische, aanhoudende, hardnekkige en vaak terugkerende toe standen, ziekten en symptomen, die niet gemakkelijk door de leek kunnen wor den geconstateerd, en symptomen, die te wijten zijn aan ernstige pathologi sche toestanden of gebreken. Ontoe laatbaar is het gebruik door leken geneesmiddelen voor: prikkeling het bewustzijn, bevordering van sexuele drift, verwekking van abortus, ve gering (uitgezonderd, wanneer het der om dieetgerechten gaat dan om geneesmiddelen), en voor slaapverwek- king of kalmering (behalve de zeer on schadelijke preparaten tegen zenuwach tigheid). •vat in een gezamen- enkele honderd duizenden exemplaren zijn gedrukt. „De Jehovah's Getuigen verstoren de vrede in onze woningen. Zij erkennen het geloof van de rooms-katholieken en de protestanten niet, maar trachten het te bestrijden", aldus het pamflet, noemen de christelijke kerken eei ganisatie van Satan.' Voor het congres worden 130.000 Ge tuigen uit alle delen van de wereld wacht. Het duurt van 21 tot 28 juli. HET kinderdorp „Neerbosch" heeft gisteren, in aanwezigheid van koningin Juliana, zijn honderd jarig bestaan feestelijk herdacht. „Neerbosch" is een instelling van de Van 't Lindenhoutstichtingen, die in 1863 in het leven werden geroepen door Johannes van 't Lindenhout, een boerenzoon uit Beuningen. Zoals wij enige maanden geleden al uitvoerig hebben beschreven waren Johannes van 't Lindenhout en zijn vrouw destijds zo bewogen door het lot van de wezen, dat zij hun huis ter beschikking stelden voor hen, die de ouderlijke zorg moesten ontberen. De heer Van 't Lindenhout was ook de eerste directeur van de weesinrich ting en stichtte er een eigen drukke rij en uitgeverij. Door giften, vooral van minder bedeelden, kon grond wor den aangekocht en konden de gebou- WASWATER NU ZO Prof. Scheffer rector r.k. Ec. Hogeschool 'Curatoren der rooms-kathoISeke Eco nomische Hogeschool in Tilburg hebben tot rector-magnificus voor het studie jaar 1963/1964 benoemd prof. dr. C. F. Scheffer en tot secretaris van de senaat prof. dr. H. W. J. Bosman. Prof. Scheffer werd geboren op 30 maart 1911 te Oudenbosch. In 1935 be haalde hij het doctoraal examen in de economische wetenschappen aan de Tilburgse Hogeschool, waar hij in 1951 iromoveerde op een proefschrift „Het jankwezen in Indonesië sedert het uit breken van de tweede wereldoorlog". Dr. Scheffer werd op 1 juli 1952 be noemd tot gewoon hoogleraar aan de universiteit Indonesia te Djakarta. Op 1 september 1955 werd hij buitengewoon hoogleraar aan de rooms-katholieke Eco nomische Hogeschool met de leerop dracht bedrijfshuishoudkunde. in het bij zonder het financie-wezen van de on derneming. In 1956 volgde zijn benoe ming tot gewoon hoogleraar. ZACHT ALS MEIREGEN ook gemeen hard. net als vroeger met zacht .regenwater wassen! Maar wie heeft er nu nog een regenton? En toch kunnen we nu de was doen in meiregen-zacht water. Daar zorgt Castella Actief Blauw voor. Dat is een nieuw wasmiddel met een unieke eigenschap: het maakt hard water zacht! Antical 3: zo heet het onthardingsmiddel in Castella Actief Blauw. Let U eens op hoe de was kracht zich nu volledig kan „uitleven", hoe schoon Uw was wordt.... hoe zacht en soepel. Modern, snel en mak kelijk wassen met ouderwetse dege lijkheid wie zou dat niet Ideaal vinden? Het kan nu, met Castella Ac tief BlautV. Inkomen boeren sterk gedaald Het koude voorjaar en de natte zo mer van 1962 en de lage prijzen voor het rundvee zijn factoren geweest, die het inkomensniveau op de weide- en gemengde landbouwbedrijven ongunstig hebben beïnvloed. Aldus het Landbouw-Economisch In stituut, dat de voorlopige resultaten heeft gepubliceerd van een onderzoek naar de financiële resultaten in de landbouw in het tijdvak april 1962-april 1963. Op de weidebedrljven Is het arbeids inkomen van de ondernemer in belang rijke mate gedaald, aldus het L.E.I. Op de klei- en veengronden bedroeg deze daling ongeveer 4000 ten opzich te van het vorig jaar. De weidebedrij- ven op de zandgronden in de Friese wouden vormden hierop een uitzonde ring. Het arbeidsinkomen in dit gebied bleef op het niveau van het vorig jaar gehandhaafd. Het gemiddelde arbeidsinkomen van de ondernemer op de gemengde bedrij ven in het oostelijk en zuidelijk zand gebied toonde geen verbetering van het lage niveau in het voorgaande jaar. Ook voor de gemengde bedrijven was het resultaat derhalve teleurstellend. Bond chr. nijverheidsondenvijs Meisjesonderwijs neemt sterk toe Geef aandacht aan het niet zo begaafde kind. Overweeg of het uw zorg behoeft. Van voorstanders van protestants-christelijk onder wijs mag worden verwacht, dat zij vooral ook denken aan diegenen, die er langs de gewone weg niet zo gemakkelijk komen. Deze op roep richtte de heer G. Bramer, voorzitter van de Bond voor Ver enigingen van Christelijk Nijver heidsonderwijs, gisteren tot de aanwezigen op de ledenvergade ring te Hilversum. De heer Bramer schonk in zijn ope ningsrede aandacht aan de nieuwe wet op het Voortgezet Onderwijs en de ge volgen hiervan op het nijverheidsonder wijs. De bonden van besturen spreken mee. niet alleen over de toekomstige organisatie, maar ook over de toekom stige inhoud van het voortgezet onder wijs. Zo hoort het. meent de heer Bra ber. Met name voor het meisjesonderwijs zag de heer Bramer de noodzaak, ze ker met het oog op de heroriëntatie in het kader van de nieuwe wet, de vraag te stellen of het leggen van nauwere contacten tussen schoolbesturen en het geheel van de studie ten bate van het meisjesonderwijs geen aanbeveling zou verdienen. Het meisjesonderwijs neemt kwanti tatief en kwalitatief snel toe in beteke- ;n waarde, aldus de heer Bramer. De nijverheidsscholen laten in twintig jaar een ruime verdrievoudiging van het aantal meisjes leerlingen zien. Steeds duidelijker ook tekent zich, net als bij het jongensonderwijs een „tweede weg" af van de primaire opleiding (die ook meer naar verschillen in begaafdheid en bestemming wordt gedifferentieerd) voor alle mogelijke functies, aldus de heer Bramer. Deze integratie is mo menteel in volle gang. De heer Bramer noemde in' dit verband d"> term „brug- Idas". Bij de realisering van dit alles zag de heer Bramer een grote verantwoor delijkheid van dc schoolbesturen. En dan niet zo. dat uitsluitend aantal meer-deskundigen of mee langstellcnden uit de kring van bestu ren zijn medewerking verleent. Op de hoogte te zijn, mee te denken, is de taak van elk lid van elk hoofdbestuur, aldus dc .heer Bramer. Ook bij de technische opleidingen stond de heer Bramer stil. Hij krijgt, zo zei hij, de indruk, dat de u.t.s.-en thans gaan „aanslaan", zowel naar de kant van het onderwijs en de leerlin gen als naar de kant van het bedrijfs- Ook het jaarverslag 1962 van de bond maakt melding van de groei van technisch onderwijs. De Rotterdamse plannen tot het verkrijgen van een christelijke H.T.S. komen in een gevor derd stadium, zo lezen wij. Er is reeds een terrein geaccepteerd, zodat de voor bereidingen nu verder kunnen worden afgewikkeld. In de middagvergadering refereerde ds. dr. mr. J. Ozinga, gereformeerd pre dikant te Lunteren over „Wat is er ver anderd in het midden van de twintigste Vorstin hoort historie van oud baasje Terwijl koningin Juliana gis termiddag over het terrein van het jubilerende kinderdorp „Neerbosch" wandelde stond plotseling een oud baasje voor haar. „Ik ben Leen Elzerman, 82 jaar oud en heb een snipper dag genorpen om u te zien me vrouw", zo lachte hij de Vorstin toe. De Koningin, die de olijke oude baas wei-mocht, begon on danks de aandrang van haar ge volg om door te lopen, een bab beltje met de heer Elzerman. Hij praatte honderduit over de tijd die hij nog onder de eerste directeur J. van 't Lindenhout had meegemaakt. „Er is veel veranderd mevrouw", zo zei hij. „Het is veel moderner gewor den. maar aan de „Neerbosch' bewaar ik de fijnste herinnerin gen'. Maar nauwelijks had de Koningin zich aan een al\s maar vasthoudende hand van de oude baas ontrukt, of er ontstond een olijk twistgesprek tussen de heer Elzerman en de heer K. Wessels uit Utrecht, die scham per opmerkte dat hij van een nog vroegere lichting van Neerbosch was." „Als de Ko ningin dat had geweten", had ze met mij wel over de historie van Neerboschgepraat', zei hij schampér tegen zijn vroegere klasgenoot. wen worden gesticht. Thans zijn hel voornamelijk voogdijkinderen die hiei een veilig tehuis vinden. De Vorstin was vrijwel de gehele da| dit „dorpje", even buiten Nijmegen getuige van de op touw gezette festivi teiten, waarbij zij niet in de laatst plaats een grote interesse aan de dai legde voor de opvoering van het histo risch spel dat getiteld was „Spelend ver leden", waarin leden van het personer en de kinderen van het tehuis op sym bolische wijze het begin, de groei en d uitbouw van het huidige „Neerbosch uitbeeldden. Ontroerend t was een ontroerend spel, dat li( hoe de kinderen honderd jaar gek den in lompen gehuld het weeshuis bir nenkwamen en hoe zij later met griji weeskleren de tafel van één reciteer den. Niet altijd had „Neerbosch" oorspronkelijke bestemming. Direct de Tweede Wereldoorlog moesten kinderen plaats maken voor enke! honderden Britse militairen. In het spf werd zelfs Montgomery ten tonele g voerd, die op „Neerbosch" het grol offensief besprak. Het was een boeien spel, waarvoor de Koningin aan het ein de samenstellers bijzondere huid bracht. Dankdienst Koningin Juliana woonde 's middag een dankdienst in de Intieme kapel het dorpje bij. Voorganger was voorzitter van het stichtingsbestuur, D. H. Haspels, die een predikatie hl' naar aanleiding van de woorden Mattheus 18 vers 2: „En hij riep tijnl Boli Re zich en plaatste het in faa^r midden". Johannes van 't Lindenhofcntu was zo'n kind, dat door God ultverk* st ren werd om voor de verstoten wei4nnrj iets te doen, a'dus de predikant. Ten slotte deed de minister vai. titie, mr. A. C. W. Beerman, medet de benoeming tot officier i Ord< Oranje Nassau van ds. Ha' Ca Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Lexmond: J. H. Vlijm, te Aangenomen veld jr. voor W. ar Staveren: J. Schone- te Zeist, die bedankte 'elsum (Ov.). Bedankt voor Maarssen: C. v. d. Bergh, te Polsbroek; voor Veenwouden: J. Jucke- ma. te Holwierde. GEREF. KERKEN Beroepen te Warns en Scharl: P. v. d. Berg, kand. te 's Gravenhage. Aangenomen naar Vlaardingen (vac. H. Zandbergen): Y. J. Tiemersma, te Zierikzee. Dit deel van de psychologische verhandelin gen van de befaamde Zwitserse psycholoog en psychiater Jung heeft tot algemeen thema het archetype, het oerbeeld, dat in de door hem ontwikkelde analytische psychologie van alles omvattende betekenis is. Jung ziet naast het persoonlijk onbewuste het collectieve onbewus te en wezen en betekenis van het archetype ten aanzien daarvan licht hij uitvoerig toe. Hij gaat er daarbil van uit, dat het collec tieve onbewuste een samenstel van geestelij ke beelden is, die de mens als aangeboren meekrijgt in zijn psychische structuur. De oorspronkelijke titel van het boek, „Von den Wurzeln des Bewusstseins", zegt wat dit aan gaat meer dan het lakonieke „Archetypen", dat men de Nederlandse vertaling van dr. Eli sabeth Camerling als titel heeft meegegeven. Dit werk is alleen van betekenis voor dege nen, die een psychologische scholing hebben gehad. Zij zullen er een verdieping en een nadere verklaring van Jung's inzichten in de uitermate gecompliceerde materie van de ar chetypen in vinden. Eens was Ik een mens, door Primo Levi. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. naar het concentratiekamp Auschwitz. Met duizenden anderen wend hij slachtoffer van de rassenwaan van de Jodenhaters. Velen van zijn lotgenoten vonden tijdens de mensonteren de arbeid, die de bouw van een fabriek verg de, een afschuwelijke dood. Primo Levi be hoorde tot de weinigen, die het er levend af brachten. In zijn boek, dat voor het eerst In 1949 in Italië verscheen, doet hij op sobere wijze verslag van zijn kampbestaan geduren de een jaar. Met gematigd realisme beschrijft hij de geestelijke en lichamelijke vernederin gen, die de kampbewoners moesten doorstaan. De directe en zeer persoonlijke manier, waar op hij zijn relaas doet, laat een diepe indruk achter en doet de lezer hopen, dat een der gelijke degeneratie van de mens zich nooit meer zal herhalen. Springtij, door Abe Brouwer, Arbo-reeks. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Voor iedereen die kan instemmen met des neren Algra's opmerkingen over de literatuur van de laatste tijd (u weet wel: weinig fris en zo) moet dit boek een verademing zijn. 't Is namelijk geschreven in een eenvoudige, eer lijke stijl, zo helemaal de verteltrant die het al jaren geleden deed en waarvan we soms wel eens denken dat hij is uitgestorven. In feite een wat ouderwets aandoende roman dus dit boek, temeer daar de schrijver zijn ver haal heeft opgebouwd tegen het decor van het Friese vissersdorp Wierum anno 1880. De strijd tegen de elementen, het harde leven aan boord, sociale en andere misstanden in de kleine dorpsgemeenschap, de man met de revolutionaire nieuwe denkbeelden, de zich toespitsende spanningen.... zij die dit genre ro mans wel kennen zien het verhaal misschien al voor zich. Toch kan ring hebben Abe Brouwei nele pen.^ literair gezien zijn zij geen "uitblin- i I— ke_ len bewondering en ook waarde- oor het werk van schrijvers als Goed. zij hebben een traditio- kers en het sentiment is vaak doeld dan diep ingrijpend. Maar hun verhalen lopen, zitten redelijk goed in elkaar en komen altijd weer tegemoet aan een bepaalde keus. Als we dan bovendien op de flap nog lezen dat deze Friese schrijver thans in het Drentse Diever het „beroep van straatmaker uitoefent" een mededeling, die de uitgever meende vooral niet te moeten vergeten dan geloven we te mogen zeggen, dat „Springtij" zijn weg ook anno 1963 nog wel vinden zal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2