m Economie en financiën ZOMERPRIJZEN BONTMANTELS - t BONTHUIS Proefschrift van L. van cler Burg Waardevolle bijdrage kankeronderzoek Lager saldo bij Müller Ontwikkeling Albert Heijn bevredigend MAATSCHAPPIJNIEUWS Treiler voer op een 1 jsschots Kennedy NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 13 JUNI 1963 AAN de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer L. van der Burg uit Leersum tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „Plaatselijke zenuwreacties bij car- cinogenese". In het proefschrift con stateert hij dat men met zeer geringe sporen van zuivere stoffen, die een zeer speciale structuurformule moe ten hebben, langs experimentele weg kanker verwekken kan. Een goed en veel gebruikt proefdier daarvoor is de laboratoriummuis; men verwekt door opdruppelen van deze stof fen op de huid plaatselijke kwaadaardi- nieuwvorming. Hoe dit geschiedt is wezenlijk onbekend. Al wat men hier doet aan waarnemingen, kan mogelijk steentje bijdragen tot het beantwoor- a van een even fascinerend als betreu renswaardig duister probleem. De heer Van der Burg onderzocht de reacties van de zenuwen in de muizen huid. Dit weefseldeel is op zichzelf i zijn functie reeds tamelijk onbekend. Wat r dus in geval van kunstmatige kanker, verwekking mee gaande zal zijn, is een niet gering en ook zeer samengesteld probleem. Dat er zeer bijzondere verschijnselen te verwachten zijn, bewees in 1926 de promotor van de jonge doctor, prof. dr. H. W. Julius, die de toenmaals als eerst Plattelandsvrouwen sloten het seizoen af De afdeling Leiden van de Christe- Ifjke Plattelandsvrouwen- en Meisjes- bond heeft gisteravond in het Gere formeerd Jeugdhuis het seizoen 1962-63 afgesloten met een gezellige bijeenkomst. korte meditatie sprak de pre sidente, mevr. W. Dorrepaal-Parlevliet i woord van welkom in het bijzonder zuster A. W. Hoogvliet, die met een iserie over haar reis naar Nieuw Zeeland in ruime mate bijdroeg tot het welslagen van de avond. Tijdens het hieraan voorafgaande ge deelte bracht mevrouw C. van Leeu- i-Roest een verslag uit van de con tactdag van de C.P.B. die in mei te Boskoop is gehouden. Op 10 juli komt de propaganda -afde ling van de Maggi-fabrieken voor de Leidse leden een demonstratie geven in het bereiden van soepen e.d. Op voorstel van het bestuur werd be sloten een propagandcomissie te vor men. die onder leiding van mevrouw k. de Graaf-Van Bekkum en mej. G. Dorrepaal tot taak krijgt het ledental uit te breiden. Dit mede in verband met het 25-jarig bondsjubileum in septem ber. Zuster Hoogvliiet bracht in augustus 1962 een familiebezoek aan Nieuw Zee land. Zij vertelde op onderhoudende wij ze van de indrukken, die zij zowel tij dens de bootreis als gedurende haar ver blijf in Nieuw Zeeland heeft opgedaan. Kleurendia's verluchtten haar verhaal. Leidse kapperszaken dinsdags dicht Een aantal Leidse kapperszaken, aan gesloten bij de Ned. Kappers Bond. zijn in het vervolg dinsdags de gehele dag gesloten in plaats van alleen 's middags. Binnenkort wordt deze sluitingsdag ver vangen door de maandag. Burgerlijke stand van Leiden Angela dv P. Groenendijk en M. C. H. de Hollander: Simon Hendrik zv. S. Braxhoven en M. Fakkel; Ro nald zv. W. de Vos en D. van den Voord: Peter zv. A. Hoek en A. van Dijk; Gerrit zv. T. Russchenburg en P. Baas. OVERLEDEN: C. T. E. Dijkman 68 j wed. v. J. J. Guldemond; M. Ru dolph 78 j vrouw; G. N. Houps 45 j. De Rotterdamsche Bank (100) gaat recipiëren Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Rotterdamsche Bank N.V. wordt op maandag 1 juli van drie tot '1 het gebouw van de Bank aan het Rapenburg een receptie gehouden. PROMOTIES TE LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „Patent me dicines and autotherapy in society", de heer M N G Dukes, geboren te Barnley (Enge land) in 1930 en thans wonende in Oss Promotor was prof. dr. P Muntendam. Gepromoveerd tot doctor in de wis- ei natuurkunde op proefschrift getiteld: ,,Eei interend onderzoek naar de reacties vai lanisool met broom en jodiui FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf Co) Uitgesproken: E K van Veen. V. Arem- nergerlaan i2. Voorburg, enig beh. venn. C V. tot Expl. van Hessons Cartonnage Ind. Noordersingel 34. Voorthuizen, cur. mr. B. H. t. Kuile, Den Ha; in fai Ruysd Rijswijk. Z.H M G Vermeulen. Den Haag. i.p.v. W A Th Huysmans. Opgeheven; fa. Electro-Techn. In! J. Catss 63; J M Her 285, idem; J taxi-chauffeui Henderson. Beeklaan 372. idem. Münmü- Curasao: Voorgesteld wordt de beide trustmaatschappijen in staat te stellen f 105 (vorig jaar 60) per bewijs van 10 certificaten uit te keren; houder» van winstbewijzen ontvangen f 3.81 (-) Tier bewijs. W. C. *t Hart en Zoon Instrumenten en Apparatenfabriek: End juni zal aan aan deelhouders op oude aandelen 9 (8)% en op nieuwe 4Vzc'c dividend voorgesteld. enig bekende kankerverwekkende substantie, namelijk de koolteer, op de huid van muizen smeerde, de zenuw kleurde en daarin zeer heftige reacties vaststelde. Sindsdien is betrekkelijk wei- aan dit studie-object gewerkt. Van enig inzicht in het raadsel, wat de enor- vermeerderlng aan zenuwvezels bij het ontstaan van kanker betekent, is dan ook niet de minste sprake. De heer Van der Burg heeft echter :er waardevolle gegevens aan het be kende toegevoegd. Zo wist hij in de eer ste plaats aannemelijk te maken, dat de enorme zenuwvermeerdering (hyperneu rie) samengaat met de carcinogene eigenschappen van de gebruikte stof. Prof. Julius noemt het proefschrift: een belangwekkend stuk werk, dat zich als onzeker bestuurde hand uitstrekt een heel, heel moeilijk genaakbaar probleem. Maar in ieder geval een werk dat stimuleren zal tot nieuwe weten schappelijke onderzoekingen. ptatenleden: pak\ naar de stomerij (Van een onzer verslaggevers) Verschillende leden van Pro- J l vinciale Staten van Zuid-Holland l g h abb en gisteren hun kostuum naar de stomerij moeten bren- i gen, nadat zij gisteren op de jaar- 5 ïijkse staten-excursie langs de Zuid-Hollandse Delta-werken waren getroffen door een regen van teer. Het gebeurde bij het passeren van een pas geteerde brug in de schutsluis van de in aanbouw zijnde Grevelingendam. Personeel van de speedoboot en de provincie trachtten met verf- verdunner de vlekken op de kos tuums van statenleden, ge depu teerden en deelnemende journa- listen te verwijderen. Voorzover dat niet is gelukt, zal het provin ciebestuur de schade vergoeden, j De excursie verliep overigens tn een zeer geanimeerde stem- ming. De statenleden namen met belangstelling kennis van de werken in de Grevelingen en het Haringvliet, nadat zij met bussen 1 via Dordrecht en de Moerdijk de zuidwest Hoek van Brabant had- den bezocht. De sluiting van de Grevelin- gen tussen Schouwen en Duive- land en Goeree-Overflakkee zal waarschijnlijk niet dit jaar meer geschieden, zoals berekend was. Deze sluiting moet geschieden met behulp van een kabelbaan. De aflevering van belangrijke onderdelen van deze kabelbaan door een Frans bedrijf verloopt traag en bij de Deltadienst van rijkswaterstaat wordt gevreesd, dat de sluiting eerst een half jaar na de berekende tijd, het voorjaar van 1964, zal kunnen geschieden. Adviescommissies premie kerkbouw De voorzitter en de leden der bij de wet premie kerkenbouw ingestelde com- nissie van advies voor de kerkenbouw :r. der commissie van advies voor de gebouwen, bestemd tot het houden van openbare bezinningssamenkomsten, zijn benoemd. Leden van de eerste commissie zijn: ir. G. van der Fliet te Den Haag (voor zitter); ir. F. L. van den Bom te Den Haag; mr. H. Craandijk te Amsterdam; H. van Eesteren te Den Haag; A. G. van Hooft te Breda; T. van der Kooy te Den Haag; mr. G. A. J. ter Linden te Den Haag; mgr. J. C. J. M. Poell te Zeist; J. A. Wentink te Baarn; mr. F. J. Beunke te Den Haag; ir. A. O. Schuil te Den Haag; mr. J. H. van Wijk te Haarlem, en J. W. van Borselen te Rotterdam (se cretaris). Leden van de tweede commissie zijn: ir G. van der Flier te Den Haag (voor tter); F. van den Berkhof te Amster dam; prof. dr. ir. A. M. Haas te Den Haag; prof. dr. B. C. J. Lievegoed te Zeist; prof. dr. ir. J. P. Mazure te Den Haag; prof. dr. H. J. Witteveen te Rot terdam; ir. A. O. Schuil te Den Haag; mr. J. H. van Wijk te Haarlem, en mr. F J. Beunke te Den Haag (secretaris). Van scholieren werkt 60 pet. in vakantie Zestig procent der Amsterdamse scho lieren boven de 16 jaar werkt volgens een schatting van de plv. directeur var het gewestelijk arbeidsbureau Amster dan gedurende kortere of langere tijd in de vakantie. Bij dit G.A.B. is nu reeds een aanvraag van werkgevers binnen voor totaal 1750 jongelui en 800 jongeren hebben zich bij het G.A.B. ge meld voor vakantiewerk. Heel veel jon geren. die vorig jaar gewerkt hebben, worden nu rechtstreeks door de betref fende directies benaderd met het zoek of zij wederom willen komen ken tijdens de vakantie. Afhankelijk van het schooltype en de lengte der va kantie kan drie of vier weken worden gewerkt. Dit vakantiewerk door jonge ren is een welkome aanvulling voor de tekorten die ontstaan door de vakanties van het personeel op de kantoren en in bedrijven cn fabrieken. Hoewel het G.A.B. zich schaart achter de meerder heid uit de onderwijskringen, die tegen vakantie-arbeid door scholieren is, heeft men echter, als gevolg van de vele mis standen in het verleden, in overleg met onderwijsautoriteiten dit vakantiewerk gekanaliseerd en aan bepaalde eiser gebonden. Zoals de duur. geen ploe gendiensten, geen voor de gezondheid schadelijk werk en de leeftijd niet jon ger dan 15 jaar. Meisjes vragen vaak „iets aardigs in de buitenlucht", e~ J~ jongens ..wat betaalt het meeste?" jentfickooi KcipOlkürj kt tUfiénn. De geconsolideerde bedrijfswinst van \Vm. H. Müller Co. bedroeg in 1962 (1961) f 17,68 (19,8) miljoen tegenover f 8.16 (9,02) min. afschrijving en (3.5 min.) extra-afschrijving. Het saldo bij zondere winsten en verliezen was f 1,75 (3,78) min. Diverse voorzieningen belie pen f 2 (2) min., belastingen f 3,75 (3,68) min., waarna de winst f 5,5 (5,37) min. bedroeg. Voor pensioenverbetering is nl. f 1 (1) min. gereserveerd, voor het erts- bedrijf is f 1 (1) min. voorziening getrof fen. Voorgesteld wordt 15 (15) pet divi dend. In de samenstelling van het bedrijfsre sultaat traden verschuivingen op. De resultaten van het binnen- en buitenlands ertsbedrijf de belangrijkste bijdrage tot de winst gingen vrij gevoelig ach teruit door de nadelige invloed van ge daalde ertsprijzen op de commissie-ont vangsten. De resultaten van de eigen lijndiensten, die 20 jaar lang de bedrijfs winst belangrijk schaadden, toonden ver betering, hoewel de onbevredigende vrachtenmarkt voortduurt Gezien de ontwikkeling in de staalproduktie geeft het voldoening dat de omzethoeveelheid van ijzer-, mangaan- en andere ertsen 6 pet toenam, en opnieuw een record vestigde. De cargadoorsafdelingen te Rot terdam en Amsterdam gaven vergrote bedrijvigheid te zien, mede door uitbrei ding van lijndiensten der vertegenwoor digde rederijen. De havenoutillage werd verder verbeterd. Er zijn bewijzen van beëindiging van de druk op de lijn- vrachten in de korte vaart De kosten stijging gaat echter steeds voort In de omstandigheden van de lijndiensten op de oostkust van Zuid-Amerika verbeter den nog niets. Desondanks was de ex ploitatie nagenoeg sluitend. De wilde- vaart-vloot leverde weer aanmerkelijk verlies op. De omzetten van passage- en reisbureaus bleven nagenoeg gelijk, doch de resultaten bleven door kostenstijging ten achter. De strenge winter heeft de resultaten in de eerste maanden van 1963 zeer geschaad b(j de scheepvaart en de erts- handel. De directie betwijfelt het of het mogelijk zal zijn dit jaar de achter stand geheel in te halen. Daarom wordt uit de winst f 2,23 (1,58) min. naar nieuwe rekening overgebracht. De afgesloten ertscontracten doen ver wachten, dat de omzetten niet bij die van 1962 zullen ten achter blijven. De da ling van de ertsprijzen zal de commissie baten weder verminderen. Gestreefd wordt naar verbreding van het ertsbe drijf. De cargadoors- en stuwadoorsbe- drijven verwachten weder een goede be zetting. De vrachtenmarkt was iets gun stiger, doch de toestand in de scheep vaart is verre van bevredigend. Voor de korte vaart lijkt het dieptepunt van het vrachtenpeil bereikt te zijn. De toestand in de Rijnvaart is weinig rooskleurig en men verwacht hiervan in 1963 generlei rendement. Geïnvesteerd werd f 11 min., waarvan f 7 min. in de vloot. Ook de lopende in vesteringen hoofdzakelijk ter uitbreiding van de stuwadoorsoutillage te Rotterdam kunnen geheel uit eigen middelen wor den gefinancierd. De directie blijft naar ruime liquiditeit (deze bleef vrijwel ge lijk) streven. Onveranderd dividend Vereinigte Glanzstoff De met AKU verbonden Vereinigte Glanzstoff-Fabrieken A.G. zal 14 (vorig jaar 14) dividend voorstellen en het oog op vrij grote op zich zelf staande bijzondere inkomsten 2 bonus in tanten. De winst was DM 18,7 miljoen na toevoeging van DM 5 min aan nieuwingsreserve en DM 5 min aai vrije reserve. De vergadering komt 10 juli bijeen. Underwood Corp.: De gouverneurs van de New Yorkse effectenbeurs heb ben besloten de handel in gewone aan delen 17 juni te doen staken en de secu rity and exchange commission te ver zoeken, de aandelen uit de notering te verwijderen. Ing. C. Olivetti C.S.P.A. heeft thans 67.5 pet. der aandelen en is voornemens Underwood geheel over te Albert Heün boekte over 1962 (1961) f 17,71 (17,21) miljoen geconsolideerd ex ploitatiesaldo. f 8.87 (8,63) min. afschrij ving, waartegenover de Investeringen (verminderd met de boekwaarde Vami) f 11,92 (13,94) min. bedroegen, f 3,75 (3,76) min. interestlast, f 1,55 (1,45) min. belasting en f 3,54 (3,37) min. winst. Voorgesteld wordt 12 (12)% dividend. De vergadering is 27 juni. Het aantal vestigingen daalde met 1 omdat er tegenover de opening van 7 supermarts en 9 zelfbedieningszaken, 4 zelfbedieningszaken en 13 bedieningsza ken werden gesloten. Voorts werden 11 bedieningszaken verbouwd tot zelfbe- aieningszaken. Eind 1962 waren er 164 bedieningszaken, 181 zelfbedieningszaken en 18 supermarts alsmede 47 broodwin kels van N.V. Hoeve te Amsterdam. De zelfbedieningszaken kunnen beter om- zetverhogingen verwerken, waardoor de kostenstijging ingeperkt wordt en de netto-marges hoger zijn. Men heeft ech ter minder zelfbedieningszaken en su permarts kunnen openen dan men van plan was door de toestand op de bouw markt. De remming dezer plannen maakt dat de daarin gestoken gelden, geen ren te geven. Door de beëindiging van de uitgifte an klantenobligaties daalde aanvanke lijk de omzet, doch er kwam aanmerke lijke verbetering door de Premie Maand Club, zodat de omzet tenslotte 12W% De scherpe concurrentie zou marge- verbetering vrijwel onmogelijk maken als de regeringspolitiek dit niet deed. Dank zij hogere omzetten per man en per filiaal bleef de nettowinst van het kruideniersbedrijf nagenoeg gelijk, on danks de kostenstijging. De verkoop van textiel, huishoudelijke artikelen e.d. is in enige supermarts be gonnen. Het distributiecentrum te Zaan dam is na ernstige tegenslagen begin in gebruik genomen. Vergroting produktieruimte te Zaandam en in de broodfabriek te Zwanenburg wordt voorbereid. Albert Heijn strijdt tegen de vakantie sluiting van de supermarts. De daling in het melkverbruik schijnt tot stilstand te zijn gekomen, waarbij men een ver schuiving ziet naar flessenmelk en melk- produkten. Albert Corners zijn geopend te Hoogvliet en te Leiden (in 1963). De omzetten van de Formosa-zaken daalde door de weersomstandigheden. In 1963 worden te Amsterdam twee Wimpys- restaurants met als specialiteit de ham burger, geopend. Alle voorbereid ings- en aanloopkosten werden ten laste van de exploitatierekening gebracht terwijl boekwinst op aandelen en pandenver koop werden geboekt ten gunste van de reserve gerealiseerde waardeverschillen, die f 595.000 (-) bedraagt De f 28 min. liquide middelen en de uit de verkoop van Patria vrijkomende middelen i(jn voldoende voor de in vesteringsplannen in 1963. Hoewel de winter het consumptiemelkbedrjjf en de restaurants schaadde, hield de kleinhandel het resultaat der eerste maanden van 1963 op peil, cn de resul taten van 1963 ontwikkelen zich bevre digend. Antilliaanse Verf liad weer verlies De Antilliaanse verffabriek was in 1962 voor het eerst geheel in bedrijf. Het verlies bedroeg naf. 116906 in 1961 tijdvak 27/3-31/12 naf. 139.559). De ver kopen bedroegen naf. 793.432 (380.926), de kosten naf. 878.688 (487.709), afschrij vingen 44.354 (33.739). Het totaal verlies is nu 256.465. De uitvoer is nog zeer be scheiden. De aanlooptijd viel tegen, voornamelijk in de industriële sector. Ook de overgang op importverf vergde tyd. De directie is vol vertrouwen. In het nieuwe jaar stijgt de omzet, en hoop het verlies klein te houden. Stoomspinnerij Twenthe had klap van 4 milj oen Ned. Spaarkas: Het ingeschreven spaarkapitaal steeg in 1962 (1961) tot f 135.34 (129.03) miljoen, dat per polis f 1267 (1204); in onderlinge jaarkas werd f 13,74 13,2) min. nieuw spaarkapitaal ingeschreven; jaarkas-1947 kwam tot uit kering. Voor het totaal ingeschreven spaarkapitaal van f 4.23 min. bleek f 5,7 min. beschikbaar te zijn. Het totaal ver zekerd kapitaal steeg tot f 138,69 (131,82) min. Van de totale spaarkasportefeuille was slechts 0,75 pet zonder contraverze kering. Het spaartegoed steeg f 5,39 min. tot f 68,01 min. Van spaarders werd f 8,46 min. ontvangen, aan rente f 3,34 min. ge boekt Het bedrijfsresultaat is f 1,02 (0,97) waarin begrepen f210.329 (108.100) toevoeging aan technische reserves. Aan jaarkassen werd f 793.735 (754.800) geno teerd. waarna aandeelhouders f 150 (150) per aandeel en f 14,81 (14,81) per oprich tersaandeel wordt uitgekeerd. De beleg gingen der spaarkassen bedragen f 66.37 (61,8) min. Kon. Ned. Springstoffenfabrieken. Het exploitatiesaldo was over 1962 (1961) f 531.061 (414.437). De afschrijvingsreke ning werd met f 224.620 tot f 1,6 miljoen verhoogd. Na^f 25.000 voorziening inzake toekomstige verplichtingen jegens de staat is de winst f 284.115 (229.287). Voor gesteld wordt 9 (8) pet dividend. De af zet van het hoofdprodukt rookzwak bus kruit is aanmerkelijk gestegen en die van andere produkten was over het alge- hoger. De bedrijfskosten hielden met de omzetstijging gelijke tred, waar van 10 pet voor speurwerk inzake vaste voortdrijvingsstoffen voor raketten. Voorlopige beproevingen daarmede ga- zeer goede resultaten. Ondanks de daling van personeel was de produktie aanmerkelijk hoger. Men verwacht in 1963 gezien de bezetting en orderporte feuille een zekere stijging der resultaten. De weg zal volgens de directie zijn ge baand voor een nieuwe overeenkomst met de staat, waarmee de langdurige on derhandelingen bevredigend zullen zijn afgesloten. (Voorbedoeld ontwerp is 7 mei door de Eerste Kamer goedgekeurd. Het gaat o.m. om vrijheid voor de direc- m zonder fiat van de regeringscom- aris de zakelijk noodzakelijke af schrijvingen en reserveringen te verrich ten. Geveke en Co's Technisch Bureau: Het resultaat was in 1962 2 pet hoger (hoe wel het in 1961 buitengewoon hoge ex ploitatiesaldo te Hollandia in 1962 tot bijna niets daalde) dank zij de hogere winst in Nederland. Het exploitatiesaldo bedroeg f 4,18 (vorig jaar 4,06) miljoen. Na afschrijving, belasting, reserveringen enz is de winst f 1.44 (1,33) min. Voor gesteld wordt 25 (25) pet dividend. Wan neer de algemene conjunctuur ndet al zeer verstoord wordt, zal de omzet 1962 niet aanmerkelijk veranderen, doelt deze zal moeten blijven toenemen om do kostenstijging goed te maken. Belang ls verkregen bij verkoop van werktuigma chines en gereedschappen op een nieuu terrein door overneming van een aande- De N.V. Stoomspinnerij heeft over 1962 f 4,24 miljoen verlies geleden (1961 f 406.000 winst), waarvan f 3,09 min. op het verzendhuis De Postduif. De begro tingen waarop dit verzendhuis het be leid had gefundeerd waren te optimis tisch en de verliezen op debiteuren er de kosten onderschat. Bij liquidatie van de overtollige voor raden waren buitengewoon lage prijzen noodzakelijk. De liquidatie is nog niet geheel voltooid en de nog te lijden ver liezen zijn moeilijk te schatten, doch de directie meent voldoende tegen de af- wikkelingsverliezen te hebben gereser veerd evenals tegen dubieuze debiteuren. Het verlies in de produktiebedrijven was na afschrijving f 1.14 miljoen. Het exploitatiesaldo zakte tot f 5.44 (7,1) min. Van het totale verlies wordt f 1,5 min. afgeboekt van de reserves, die geheel verdwijnen en f 2,6 min. naar nieuw kening overgebracht De produktie van de spinnerij was 8 pet lager mede door gebrek aan geschoold personeel. Hoewel de verkoopprijzen trokken was er geen verbetering enige betekenis in de marges. Enkele grote afnemers van de weverij lieten plotseling verstek gaan. Het confectie bedrijf was het gehele jaar volledig be zet De tricotage leverde nog verlies op. De orderstand is voor alle bedrijven vrij normaal en de prijzen voor de orders zijn iets beter, doch nog niet bevredi gend. De directie heeft enig vertrouwen. Adra. Cunningham in taxi overleden De Britse admiraal burggraaf Cun- nigham van Hyndhope is gisteren in Londense taxi overleden. Burggraaf Cunningham kwam in 1897 als cadet bij de koninklijke marine er werd tijdens de tweede wereldoorlog be vorderd tot onderminister van marine en ohef van de marinestaf. In 1939 was hij opperbevelhebber in het Middellandse-zeegebied. Als zodanig speelde hij een belangrijke rol in de strijd tegen de Italiaanse vloot, die hij volkomen wist uit te schakelen. Dankzij zijn optreden werden de geallieerde successen in Malta, Noord-Afrika en Ita lië bespoedigd. In 1943, na overwinningen op de Ita liaanse marine bij Taranto en Kaap Ma- tapan te hebben behaald, werd hij noemd tot opvolger van admiraal Dudley Pound als onder-minister van rine, wat hij tot het eind van de oorlog bleef Tot zijn vele internationale onder scheidingen behoort het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. N.I. Spoorweg Mij. honderd jaar De N.V. Nederlands-Indonesische Spoorweg Mij. bestaat 27 augustus 100 jaar. Na financiële moeilijkheden door de deconfiture van de Mij. Handel Mij., die 7300 aandelen bezat, in 1866 kwamen de lijnen Batavia-Bui- tenzorg en Semarang-Vorstenlanden ir 1873 gereed en er werd van 1873 tot 1931 steeds dividend betaald. Over 1937 kon eindelijk weer 8dividend worden be taald, maar toen kwamen spoedig de oorlogsjaren en van het begin van de oorlog af, had de N.V. geen zeggenschap meer over haar bezit in Java, dat voor f 94,3 miljoen op de balans staat. Het is moeilijk in te denken aldus het verslag dat met een staat als Indo nesië voor een nutsbedrijf als dit, het welk Midden-Java tot bloei heeft ge bracht en nog dagelijks wordt geëxploi teerd, niet een bevredigende regeling te treffen zou zijn. Het verlies over 1962 ad f 1,66 min., wordt gebracht ten laste van de alge mene afschrijvings- en beleggingsreke ning, die dan f 20,7 min. bedraagt. De in komsten beliepen ongeveer f 55.000 te genover f 24.411 kosten, f 1,44 min. rente, f 220.914 afschrijving en f 23.375 koers verschillen. De activa in Nederland be dragen f 1,4 min. tegenover f 50,5 min. renteschuld en bijna 7 ton andere plichtingen. De Zeven Provinciën Branden in winter gevolg van zorgeloosheid Uit het jaarverslag van de verzeke ringmij. De Zeven Provinciën blijkt dat de talrijke en omvangrijke branden in de barre winter de assurantiewereld veel hoofdbrekens kostten. Natuurlijk waren de omstandigheden bü de bestrijding toen zeer moeilijk. Houdt echter het ont staan in hoofdzaak verband met deze vorstperiode, opvallend ls het echter dat vooral in sterk-geïdustraliseerde streken de brandschade verontrustende vormen heeft aangenomen. In Engeland is deze bijvoorbeeld reeds enige jaren een bron van zorg. Men vraagt zich af of ook verwerking en opslag van snel ontvlambaar materiaal, plastic en andere kunststoffen, minder effectieve personeelsbezetting door ge- brek aan geschoolde arbeidskrachten en daardoor grotere zorgeloosheid een rol spelen. Ondanks de grotere schaden, ook bij het wegverkeer was het batig saldo U3,1?„'X°rig )aar 3-nl ■n'Boen. Er wordt 16 (16)% dividend uitgekeerd. Het bru- to-premie-inkomen was f 48,79 (4511) min, waarvan f 32,64 (31,64) min. eigen rekening, tegenover f 20.23 min. schaden e.r. of 62 (55,33)% terwijl algemene be drijfskosten en netto-provisie 27,07 (28,36)% opeisten. De verzekering van inyaliditeitsrente ging belangrijk voor uit Meer dan 500 bedrijven hebben hun personeel bij de N.V. verzekerd. De toe gepaste organisatiesystemen houden de kosten binnen redelijke grenzen De technische reserves werden verhoogd tot o o «o? mln" de alSemen reserve tot f 8,3 (7,3) min. De totale garantiemidde- technische reserves zijn f 39,16 (36.46) min. Inventaris, auto's en elek tronische administratie zijn geheel af geschreven. Op het gebouw Lange Voor hout is f 364.450 verder afgeschreven stichting pensioenfonds wordt C toegevoegd. aan belastingreser ve f 0,6 (0,4) min. A'dam voteert 9 miljoen voor Schiphol-spoorli j n De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming besloten negen miljoen gulden beschik baai- te stellen ten behoeve van een ge deelte der werkzaamheden in verband met de eventuele aanleg van een recht streekse spoorverbinding Amsterdam- Schiphol-Den Haag. Het betreft hier dt kosten van het aanbrengen van eer middenstrook van dertig meter en via ducten in de nieuwe Haagse weg (rijks- weg 4) vanaf de kruising met de weg Haarlem-'t Gooi en de Schinkel. H wordt in het betreffende voorstel vs.. groot belang genoemd voor de gemeen te dat de mogelijkheid om de aanleg van de spoorweg volgens het voor Am sterdam meest gunstige tracé te doen geschieden wordt benut. Het rijk heeft zich bereid verklaard de in uitvoering zijnde plannen voor de nieuwe Haagse weg alsnog te wijzigen door een middenstrook voor de spoor baan in deze weg op te nemen indien Amsterdam de daaraan verbonden hoge kosten voor zijn rekening neemt. Ee* definitieve beslissing over de aanleg var de rechtstreekse spoorlijn Amsterdam. Schiphol-Den Haag is nog niet genomen De 25-jarige heer G. Idink uit Venlo is gisteravond in Blerick met zijn auto tegen een geparkeerde vrachtwagen ge reden. Z\jn naast hem zittende echtge note was op slag dood. De heer Idink werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht lenpakket in de N.V. N.I.M.-werktuigma- chines te Amsterdam. Op 1 mei warer alle uitgezonden Nederlandse krachter uit Hollandia teruggetrokken. Of de ver betering der betrekkingen met Indonesië invloed zal hebben op het kantoor te New York, valt moeilijk te voorspeller. oorwaarde is in elk geval verbetering an de deviezen-stand in Indonesië. N.V. Beleggingsmlj. Voorburgwal te Amsterdam, uitsluitend voor effecten, is opgericht met een kapitaal van 6000 aan delen van ƒ1000,—, waarvan geplaatst en volgestort 1199 door inbreng van banksaldi door de N.V. Rotatiedrukkerij Voorburgwal, en één in contanten door N.V. Dagblad De Telegraaf. Directeur wordt de heer J. M. Goedemans, direc teur van beide aandeelhoudsters. Com- irissen worden de heren mr .dr. L in Maasdijk in Den Haag, R. A. van Yuyenbroek, F. W- C. Smulders. A. D. de Koster te Wasenaar, M. E. Borrius Broek en mej. dr. A. J. M. Goedemans. gunstiger zal zijn. Deli-Drukkerij: De geconsolideerde op brengsten zijn in 1962 (1961) tot ƒ453.933 (466.865) gedaald en na exploitatie en algemene kosten, afschijving, enz is de winst ƒ34.667,— (57.468), waarna het verliessaldo tot ƒ202.547 daalt. Ondanks vrije zaterdag en personeelszorgen is de gehele omzet verhoogd, doch kostenstij gingen versmalden de winstmarge. De directie beraamt middelen tot uitbrei ding van de bedrijvigheid en een nieuw plan is in onderzoek. De omzet van drukkerij Merckelbach steeg doch niet voldoende om de exploitatiekosten ge heel goed te maken. De Bussumsche Courant gaf reden tot tevredenheid. In 1963 gaf de omzet van boek- en kantoor boekhandel en de drukkerij een bevre digend beeld. Deze bleef niet achter bij '~"T. De drukkerij is goed van orders rzien, doch de advertentie-omzet bleef door weersomstandigheden achter. Mij. Zeevaart: Op exploitatie en deel nemingen is in 1962 (1961) f 264.763 ver lies (422.910) winst geleden. Van de re serve div. doeleinden kwam f 509.527 vrij. Belastingreservering is onnodig. Aan interest is f558.818 (537.967) ontvan gen. Hoewel het resultaat feitelijk geen dividend toelaat, stelt de directie 3 (3) pet. dividend voor. Voor afschrijving op de vloot is f 660.397 bestemd. Lonend em plooi voor de beide schepen was onmo gelijk te vinden. De kosten bleven stij gen. De Mij Vriesvaart heeft de renite en slechts een zeer klein deel van de af schrijving verdiend. Voor de verplich tingen dezer N.V. tegenover Mij. Zee vaart is een voorziening van f 2 min. getroffen, welk bedrag onttrokken is aan de bouwreserve. Over 1963 valt weinig goeds te zeggen. Natuurlijke sanering van de bedrijfstak is vooreerst niet waarschijnlijk. De reders in de wilde vaart zullen hun lot in eigen hand moe ten nemen. Besprekingen zijn reeds enige maanden aan de gang, maar men weet niet of zij vrucht zullen dragen. Lager dividend van Blydenstein Blydenstein-Willink stelt over 1962 (1961) 6 (9)»/» dividend voor, waarvan 4 (-)•/• in agio-aandelen. Het exploitatie saldo was f 2,47 (3,74) miljoen tegenover f 1,87 (1,9) min. afschrijving, f 337.960 (200.000) toevoeging reserve, f 58.940 (871.720) belasting en diverse voorzie ningen, en f 195.176 (772.403) beschikbaar jr winstuitkeringen. De orderstand s eind 1962 hoger dan een jaar tevo- i, doch het prijspeil laat op sommige punten te wensen over. De invloed van orders in 1963 is in hoeveelheid bevre digend, zodat de directie op volle be zetting vertrouwt. De weverijproduktie is gestegen tot het gewenste peil. Voor. spellingen blijven moeilijk. Het was een moeilijk jaar voor de textiel in de Euro- markt met stijgende produktiekosten en ernstige marktverstoringen. Voorts waj er een derde ongunstige zomer en de doorwerking van de revaluatie. De geld- afzet daalde iets waarbij het uitvoer- aandeel steeg tot 21,5 (20)»/., terwijl het aandeel op de binnenlandse markt ruim werd gehandhaafd. De uitvoeren werden steeds meer gericht op de Euromarkt, die naar de vrijhandelszone gingen ach teruit, en naar Zuid-Afrika liepen sterk terug door hoge tolmuren. De produktie van de spinnerij is flink verhoogd, die van de weverijen daalde iets en die van het veredelingsbedrijf was lager. De grondstoffenvoorraad verminderde, die van gereed doek en halffabrikaat, doch is ruim door orders gedekt. Van de weefgetouwen is 94»/» geheel geautoma tiseerd, tegen 47*/« voor de gehele Ne derlandse industrie. In 1963 zijn de nog ontbrekende aandelen Lakatex Textiel- my. door aandelenruil verworven. De Amerikaanse kustwacht heeft gis teren meegedeeld, dat de 1763 ton me tende Franse motortreiler Alex Pléven veertig mijl uit de noordwestkust van IJsland op een ijsberg is gelopen. Het schip heeft om onmiddellijke assistentie verzocht. De Alex Pléven blijkt volgens een later bericht uit Reykjavik tegen een ijsschots te zijn gevaren. Het schip heeft een klein gat in de romp opgelopen. Het Britse fregat Keppel heeft de treiler inmiddels bereikt Een reparatieploeg van dit fregat is aan boord van de Alex Pléven gegaan en de schade kon ter plaatse worden her steld. (Vervolg van pagina 1) Intussen heeft de politie van Jackson (waar de moord werd gepleegd) veertien negerpredikanten gearresteerd, omdat zij in het centrum van de stad een rouw mars voor Evers hielden. De predikan ten begonnen hun mars na een bijeen komst waarop zij voor Evers gebeden hadden. In Tuscaloosa hebben zich aan de uni versiteit van Alabama geen moeilijkhe den voorgedaan. De ncgerstudenten Vi vian Malone en James Hood zijn tot dus ver volledig door de andere studenten geaccepteerd. Hood had alle lof voor do centen, studenten en inwoners van Tus caloosa. „Alle universiteiten zouden nota moeten nemen van de toestand hier", al dus Hood. Gouverneur Wallace is intussen een slecht verliezer. Hij heeft nu weer te rugtrekking geëist van de staatspolitie, die zich op het terrein van de universi teit bevindt Het zijn dezelfde troepen die door Wallace werden opgeroepen, maar die door Kennedy bij het Ameri kaanse leger werden ingelijfd. Nieuwe Rijn 54 - Telefoon 23308 Ook voor moderniseren en repareren

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11