Nieuwe Leidse Courant Wallace buigt het hoofd na ingrijpen van Kennedy Commentaar hamo^f Profumo zou toch vrijuit gaan Oom Joop krijgt nu 300 neefjes Negerstudenten ingeschreven Kabinet houdt spoedzitting Man schiet vrouw en oom in woonwagenkamp dood vandaag- Diractewr: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Woensdag 12 juni 1963, 44ste jaargang Vrijgezellen op drift Zie pagina 11 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen De negerstudenten Vivian Malone en James Hood zijn gisteren inge schreven aan de universiteit van Alabama te Tuscloosa, zonder dat het tot incidenten is gekomen. Maar er ging heel wat aan vooraf, voordat het zo ver was. Eerst heeft George C. Wallace, gouverneur van de staat Alabama, getracht de inschrijving te beletten. Door een persoonlijk ingrijpen van president Kennedy werd deze poging echter verijdeld. Ds. Luther King, leider van de aetie van de negers voor integratie, heeft president Kennedy telegrafisch gelukgewenst met zijn gisteravond gehoudij rede over de ras gelijkheid. Morgen wil de 27-jarige negerstudent David Mcglathery zich aan de universiteit van Alabama laten inschrijven. f mannequin Lois James met eze „Beef eater"-achtige hoofd - edekking ook buiten zal gaan pen, betwijfelen wij sterk, 'aar om den brode wilde zij et geval wel opzetten. Dat ge- turde tijdens de show van hei igelse Hoedenmakersgilde in •t Dorchester-hotel te Londen. hoed is uitgevoerd in ige panne, versierd door een ial met sierspeld opzij. EK Meuws in één oogopslag De Griekse premier Karamanlis heeft koning Paul het ontslag van zijn regering aangeboden, om dat hij zich niet kan ver enigen met het voorgeno men bezoek van de koning en koningin Frederika aan Engeland. Karamanlis wil dat het bezoek wordt afge last of tenminste uitge steld. President Kennedy heeft Averell Harriman aangewezen als de voor naamste Amerikaanse on derhandelaar bij het kern- stopoverleg dat de volgen de maand in Moskou be gint. Wie Engeland zal vertegenwoordigen, is nog niet bekendgemaakt. Frankrijk heeft laten we ten, dat het zich door geen overeenkomst zal laten binden. De Eerste Kamer heeft gisteren de Algemene Bij standswet aanvaard. Vele sprekers hadden lof voor het werk van minister Klompé in dezen. De wet vervar„gt de armenwet van 1912. De eisen tegen de twee Israëlische agenten die in Bazel terechtstaan op be schuldiging dwang te heb ben gebruikt om Duitse geleerden uit de VAR te halen, zijn zeer gematigd. IJe openbare aanklager verklaarde dat wat er op het ogenblik in de VAR gebeurt niet zo vreedzaam De voorzitter van de Bond van chr. bakkerspa troons vindt dat de bak kerij op het ogenblik niet hoog staat aangeschreven, hetgeen tot gevolg heeft dat het bakkersbedrijf vooral te kampen heeft met gebrek aan leiding gevend personeel. De negerstudenten Vi vian Malone en James Hood zijn gisteren inge schreven aan de universi teit van Alabama te Tus caloosa, zonder dat zich incidenten voordeden. Maar er ging wel heel wat aan vooraf. Minister Zijlstra bij formateur (van onze pariementsredactie) Kabinetaformati-ur De Kort heeft van morgen ter afsluiting van zijn financiële besprekingen een onderhoud gehad met de demissionaire minister van finan ciën, prof. dr. J. Zijlstra. In Haagse po litieke kringen r.eemt men aan, dat de formateur a.s. vrijdag of zaterdag zijn basis-program gereed zal hebben. Voordat de negerstudenten bij de universiteit waren gearriveerd, ge lastte de president de gouverneur, zich te onthouden van obstructie van de grondwet. Toen hij zich daaraan niet wilde storen, werd de nationale garde van Alabama op bevel van Kennedy ingelijfd bij het Amerikaan se leger. Toen deze troepen het terrein van de universiteit betraden, verdween Wallace met stille trom. De aula van de universiteit werd streng bewaakt. Agenten hadden het gebouw omsingeld, zulks in opdracht van Wallace. Bijna een uur voordat de studenten arriveerden werden alleen degenen, die speciale toestemming hiervoor hadden tot het terrein van de universiteit toe gelaten. Verscheidene agentep van de staatspolitie stonden met machinepistolen op het dak van de aula. Toen de twee onge negers arriveerden in een optocht van drie wagens vlogen twee helikopters van de nationale garde (die toen nog niet ingelijfd was bij het Amerikaanse leger) boven de universiteitsterreinen De wagens stopten voor de aula. waar de studenten zich wilden laten inschrij ven. De officier van justitie. Macan Wea ver, liep met twee andere functionarissen naar de ingang van de aula. Terwijl zij naderden liep gouverneur Wallace hen tegemoet, hief hij zijn linkerarm op om hen te kennen te geven, dat zij niet ver der mochten gaan. Weaver verklaarde toen: „Ik heb de proclamatie van de pre sident by mij. Ik kom u de ondubbelzin nige verzekering vragen dat u. noch iemand die onder uw gezag staat, nocb deze studenten Vivian Malone en James Hood de toegang zal verhinderen." Wallace antwoordde grimmig: „GeeD commentaar." Tot drie maal toe werd Van officiële zijde wordt dat het geheime onderzoek paar het gedrag van de Britse oud-minister John Profumo deze gezuiverd heeft van de verdenking dat hij geheimeD in handen van de Russen zou hebbeu gespeeld. Het onderzoek, waartoe pre mier Macmillan opdracht had gege ven, werd uitgevoerd door lord Dil- horn, de hoogste justitiële autoriteit in Engeland. Dilhorne kwam gisteren klaar met zijn rapport en besprak het op een spoed- bijeenkomst met de naaste politieke en rechtskundige adviseurs van de premier in het Admirality House. De bespreking van Macmillan en de leden van zijn kernkabinet over rapport-Dilhorne heeft twee uur geduurd. Daarna reed de pre mier naar Buckingham Palace voor zijn wekelijkse audiëntie. Heden werd het rapport voorgelegd aan een spoedbyeen- komst van het kabinet, waar Macmillan het vertrouwen van zijn ministers zou vragen alvorens maandag voor het La gerhuis te verschijnen voor het debat over de zaak-Profumo. Profumo (48) heeft de vorige week ontslag genomen nadat hij toegegeven had dat hy gelogen had om zyn liefdes affaire met de 21 jaar oude Chrisine Koeler, maitresse van een Russische marineattaché, te verhullen. Profumo heeft steeds staande gehouden dat de Britse nationale belangen niet in het ge ding gekomen zUn by deze affaire. Ver: moedelijk is hy er bij de geheime be sprekingen die hy vrijdag met Dilhorne gevoerd heeft, erin geslaagd deze te overtuigen dat hy ditmaal de waarheid sprak. Macmillan heeft alle ministers ont boden voor de kabinetsraad van heden. Macleod, medevoorzitter van de conser vatieve party, heeft hiertoe zijn bezoek aan de VS afgebroken. Lord Home, de minister van binnenlandse zaken en an dere ministers hebben plotseling hun Pikstervakantie onderbroken om zich naar de hoofdstad te spoeden. De enige minister, die waarsdhijniyk zal ontbre ken is John Hare, de minister van ar beid. Miss Keeler heeft gezegd dat zy en Profumo soms voor uitstapjes gebruik gemaakt hebben van de auto van Hare. Hare heeft bekend, dat hy de auto aan Profumo, zijn buurman, geleend had maar hy beweert niet te weten waar voor deze gebruikt werd. Hare is her stellende van een pleuritus. De fractievoorzitters van de conser vatieve en Labour zyn overeengeko men dat het debat in het Lagerhuis ge voerd zal worden „over de veiligheid speciaal in verband met het aftreden van de minister van oorlog". Intussen begint de effectenbeurs zich langzaam te herstellen. Industriële waar den hebben ongeveer de helft van de grote verliezen van gisteren ingelopen. hem door de plv. Amerikaanse minister van justitie Nicohlas Katzenbach ver zocht, op zij te gaan. Hy gaf hieraan echter geen gehoor. Toen Katzenbach een opsomming van verscheidene gerechte lijke bevelen, die de inschryving van de studenten mogelijk maken, begon voor te lezen, viel Wallace hem in de rede en zei: „Wij hebben hier geen toespraak no dig. Ik heb een proclamatie die zal ik voorlezen." Wallace noemde de stap van de regering „niet welkom, ongewild, on gewettigd en gewelddadig machtsmibruik op de universiteitsterreinen door de fe derale regering." Hij bestempelde de be slissing van Kennedy als een ..schrik aanjagend voorbeeld van onderdrukking vsn de eouvereiniteit van de staat." NAAR BINNEN Toen Wallace bleef weigeren en geen duimbreed wilde wijken van zijn post voor de deuropening, keerden de federale ambtenaren terug naar de wachtende wagens, van waar uit de negerstudenten de gebeurtenissen hadden gadegeslagen. Miss Malone, die een zwarte jurk droeg, werd daarop naar de slaapvertrekken in de Mary Burke Hall gebracht en Hood, die ook in stemmig zwart gekleed ging, naar de Palmer Hall. De ramen van de vertrekken der meisjesstudenten puilden uit, omdat de nieuwsgierige studenten niets wilden missen van wat zich daar afspeelde. Maar Miss Malone werd niet gehoond, toen ze naar binnen liep. Ook in het paviljoen waar Hood werd onder gebracht, bleef alles rustig. Voor vervolg zin pag. 11) 0 P. Groenveld, technisch hoofdambte naar-afdelingschef bij het gemeente- energiebedrijf in Rotterdam is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. „Mógge," knorde de man op het zonnebed voor de ingang van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag toen hij vanmor gen om vier uur werd wakker geschud. De goedkope plaatsen voor het Holland Festival zijn zó weg en liefhebbers moeten er dus vroeg bij zijn. „Ik kwam gistermiddag om twee uur en ben nummer één. M'n naam? Zeg maar Piet en laat me sla pen...." Hij geeuwde, draaide zich om en binnen vijf minuten sliep hij weer. De Leidse stu dente MacGillavru heeft volg- nummertje twee. Slapen op vouwstoelen *is haar niet ge lukt en koud en stijf hoopte zij op hete koffiedie vroege plaatsjes-jagers per traditie broederlijk delen. Gouverneur Wallace van Alabama houdt zijn handen omhoog om zo enkele officials van het Federale departement van justitie, onder wie de plv. procureur-generaal (die op de rug gefotografeerd is) toegang tot de universiteit van Tuscaloosa te versperren. De gebeurtenis had plaats toen gisteren twee jonge negerstudenten trachtte toegang tot de universiteit te verkrijgen. Gisteravond juist op zijn ver jaardag heeft de 31-jarige J. F. V. in het woonwagenkamp te Vessem zijn 28-jarige vrouw Jettie V.-Slof en zijn 65-jarige oom Willem Slof dood geschoten met een Flobertgeweer. De dader is met het moordwapen het kamp uit gelopen en is voortvluchtig. V., die koopman is, had herhaaldelijk felle twisten met zijn vrouw, nadat hij slechts enkele glazen bier had gedron ken. Gisteravond was het weer het gevaL Zyn vrouw, gesteund door haar oom, trachtte hem ervan te weerhouden het serviesgoed kapot te gooien. De verjaars visite eindigde voor de oom buiten de woonwagen, eruit geslagen "door V. Ook zijn vrouw en vier kinderen joeg hy naar buiten. V. ging met het geweer achter Slof aan en schoot hem dood. De vrouw vluchtte naar een andere woonwagen, die vyftig meter verderop stond. Daar werd zij door haar man neer geschoten. Hun zesjarig dochtertje be vond zich ook in die woonwagen. Met het kind kwam V. naar buiten. Hij zyn eigen Daarna is V. met zijn geweer verdwe nen. Uit angst dat V. nog terug zou ke ren en opnieuw aan het schieten zou slaan, hebben verschillende woonwagen bewoners daarna het kamp verlaten. Er werd een groot aantal politiehonden ingeschakeld om V. op te sporen. Men nam aan, dat hy zou trachten naar Bel gië te ontsnappen. Maar vanmorgen kwam de man zich op het politiebureau te Vessem melden. V. is een bekende van de politie. Het is een man die onmid- dellyk met zijn mes klaar staat In Tiel stak hij op Nieuwjaarsdag 1962 nog een de buik. Hij heeft in het Vreem delingenlegioen gediend. ÜEN VERDRIETIG aspect in de Am«H- kaanse negerkwestie is, dat er zijn die door de wet tot een juiste houding moeten worden gedwongen. Heel wat be ter is het, zo de wet de bevestiging mag zijn van het inzicht dat is gegroeid, dat zij dus volgt in plaats van voorafgaat. Nu is dit volgen van de wet voor het over wegend deel van het Amerikaanse volk stellig het geval. De grote meerderheid aanschouwt met wrevel de hardnekkige pogingen van bepaalde lieden om vast te houden aan een gedachtengang die altijd al verkeerd is geweest en vandaag minder dan ooit te aanvaarden. Dat de president zijn gezag Iaat gelden en tot diep ingrijpen bereid is gebleken, stemt dankbaar. Dat het noodzakelijk was, blijft voor de grote meerderheid een vervelende zaak. Beslissend blijft in deze de gezindheid. Een gouverneur die onder dwang en met wrok opzij gaat, verandert daarmede van ge zindheid niet. Formele gelijkstelling van de negers houdt nog geen erkenning in van de gelijkheid binnen het maatschap pelijk leven. Het vooroordeel zit vast ge worteld en met wettelijke gelijkstelling alleen zal men er niet zijn. Het is in wezen een menselijk probleem. Het is het probleem van de mens die in de ander een ander ziet en daarbij aan het wezenlijk menselijke voorbijziet. Daar bij wordt niet beseft, dat men intussen zichzelf ook als mens tekort doet. Wie een medemens miskent, miskent als mens ook zichzelf. Wie 'n medemens onteert, onteert als mens ook zichzelf. Ook in Amerika heeft het negerprobleem tal van kanten. Dat de president, als de hoogste burgerlijke gezagsdrager, een zwaar accent legt op de wet en haar eer biediging, is vanzelfsprekend. Kan hij verder gaan? Het schijnt van hem te worden verwacht. Negerleiders, hoewel waarderend wat hij doet, hebben zich in hem niettemin teleurgesteld getoond. D«» president zou het probleem te overwegend van de juridische kant hebben benaderd. Nogmaals, kon hij meer doen? Het ant woord op deze vraag is uiteraard, dat het negerprobleem daar niet alleen ligt voor de regering maar voor heel het Ameri kaanse volk. Het probleem omvat meer dan een duel tussen een president en een gouverneur, waarbij de bevolking toeziet. Meer dan wettelijk, is het geestelijk. Voor zichzelf zal ook de president het zo zien. Hier echter liggen dan tevens de grenzen van zijn kunnen en wellicht ook van zijn bevoegdheid als president. Met de wetten behoort bij al zijn mede burgers de gezindheid gepaard te gaan die er een is van mens jegens mens. Hoever is men daarmee gevorderd? Die kant moet het op. en er zijn aanwij zingen dat het die kant ook wel opgaat. De fase van de gehoorzaamheid aan de wet is een belangrijke. Niet minder be langrijk echter, maar moeilijker nog te verwezenlijken, zal de fase zijn die erop volgt. West- Europa een hogedrukgebied uit van het centrum in het zeegebied tussen Engeland. De Golf van Biscajje en de Azoren ligt. Boven Duitsland formeert zich een tweede centrum. In verband hiermee zal in ons land de wind richtingen tussen zuidwest en west draaien. In de nacht ontstaat er plaat selijk mist of laaghangende bewolking maar overdag komt de zon weer door. De temperaturen zullen over het alge meen iets hogere waarden bereiken dan vandaag. De neerslag-kansen zijn te verwaarlozen. renden? ïttleend Donderdag 13 juni: zon op 4.20. onder 21.00 u„ maan op 0.44, onder 10.28 uur. Vrijdag 14 juni: laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA De Bilt verwacht tot donderdagavond: Droog en zonnig weer. maar in de nacht en ochtend plaatselyk mist of laaghan gende bewolking. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot iupporten hedenmorgen zeven uur matige wind in hoofdzaak uit westelU- ke richtingen (Opgemaakt te 11-15 uur). Strandverivachling u iï 4i I i gMteWh. m k D Heider Ypenburg Hogedrukgebied by Zuid-Engeland Vlissingen houdt het weer stabiel. Ook morgen Demit droog met overdag flinke zonnige perio- Twente den. Matige wind tussen west cn noord- Eindhoven west. In de middag ongeveer 17 a 18 gra- Zd.-Limb. den, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: iets te koel. n: rigens goed strandweer. Stockh. fAOM Joop Legerstee uit De belangstelling voor de In elke startplaats zullen trui kan niet alleen door Net als bij grote wielerron- Arnhem denkt het an- vakantiefietstochten, waarmee beroemdheden uit de sport- fietsprestatics worden ver- den zijn er inschrijftermijnen, ders te doen: er kunnen dit oom Joop Legerstee in 1950 radj0wereld aan de streep die"d- doch ook door kamc- NederIand mce jaar drie honderd jongens begon, groeit nog steeds. Zo- raadschap. Vrijwilligers wer- meedoen aan dc ..Tour der wel de „Tour der V.N." als de staan om het startsein te ge- ken mce de organisatie. On- doen, moet zich aanmelden V.N.", die voor jongens van „Tour dc Frats" telt 25 ploe- ven. Aan elke finish wacht der hen is ook de tourdokter, aan het adres: Oom Joop 14 tot 17 jaar openstaat en op gen van zes man. een Tourmiss om de winnaar d'e ervoor zorgt, dat de ren- Legerstee, Arnhem. Voor de juli start. ,n aan de ..Tour Oude^miu^en^adopteren omhcl„„ als belonine ïoor Tour der V.N. slui, de termiju wonden opvallend worden '5 juli en voor de Tour de begint. naam worden gestoken. Strijd is er, i de gele verbonden. Frats op 20 juli. Kopenhagen Aberdeen m« Londen 1 25 11 rindstil 23 11 mist, windstil 21 onbew. windstil 21 zw bew windstil 23 Madrid Mallorca Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1