Nieuwe Leidis e Courant Amerika staakte eenzijdig proeven in de dampkring Commentaar r Vredesoffensief van president Kennedy Verkorting diensttijd met enige maanden mogelijk s::: sur- ƒ36,50 Dak zoutsilo ingestort, vier arbeiders gedood Nieuwe tijdbom voor Macmillan Wilson zou de premier hebben gewaarschuwd M II li hamolweer vandaag'- Wrecteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEME* Postbus 76 CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Telefoon 31441 Dinsdag 11 juni 1963, 44ste jaargang Scottland Yard in de boot „Sfentvastigh ii ghebleren mijn hert in feghenspoet" Zie pagina 11 V- Abonnementsprijzen Nieuws in één oogopslag President Kennedy heeft gisteren een vredes offensief ontketend, waar van hij hoopt dat het via een akkoord over het ver bieden van proeven met kernwapens zal uitlopen op een stopzetten van de bewapeningswedloop die als een dreigende scha duw over de mensheid hangt. Vandaag willen twee jonge negerstudenten zich laten inschrijven aan de universiteit van Alabama. In verband hiermee heeft president Kennedy gouver neur Wallace gewaar schuwd van de universiteit weg te blijven, daar er an ders onregelmatigheden worden gevreesd. Bij het instorten van een in aanbouw zijnde silo in Spijkenisse zijn vanmor gen vier arbeiders om het leven gekomen. Anderen, werden zwaar gewond. De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Ka mer, prof. Vondeling, heeft gisteren in een radio-inter view gezegd dat bij de in formatiepoging van prof. Romme wel duidelijk is ge worden dat een diensttijd verkorting van enige maan den voor het overgrote deel van de landmacht mogelijk is. Er zou al een vrij grote mate van overeenstemming over deze materie zijn be reikt. Ondanks de geruchten bevat de Zaanstroom geen baren goud, zoals Scotland Yard vermoedde. Douane en rijkspolitie zijn gisteren de gehele dag bezig ge weest het schip nauwkeu rig te onderzoeken. Tot nu toe hebben zij niets gevon den. In Irak zal de strijd te gen de opstandige Koerden weer worden opgevat. De regering heeft de leider, generaal Barzani, een et maal de tijd gegeven de wapens neer te leggen. Ge beurt dat niet, dan zal de regering met kracht de op stand onderdrukken. BIJ DE FORMATEUR: Specialisten van defensie en agrariërs TTABINETSFORMATEUR De Kort heeft vandaag zijn oriënterende besprekingen voortgezet. Vanmorgen sprak hij achtereenvolgens met de voorzitter van het Comité Verenigdp Chefs van Staven It. gen. G- J. Le Fèvre de Montigny, en de minister van defensie ir. S. H. Visser. Vanmid dag verschenen resp. de voorzitter van het Landbouwschap de heer A. W. Biewenga en de minister van land bouw en visserij mr. V. G. M. Marij- nen bij de formateur. Deze heeft nu vrijwel alle hoge mili taire autoriteiten op bezoek gehad. Aan de hand van hun informaties heeft hij zich een oordeel kunnen vormen over de mate waarin de defensie-uitgaven de komende vier jaar zullen moeten wor den verhoogd. Met minister Visser zal dr. De Kort ook van gedachten hebben gewisseld over de voor de .toekomst meest wenselijke organisatie van de po litieke leiding van het departement van defensie. Er is in het jongste verleden van versohillende kanten aangedragen Op de aanstelling van een speciale staats secretaris voor de luchtmacht. Het K.V.P.-Kamerlid vice-admiraal Moor man verklaarde gisteravond nog voor de televisie, dat de Gouden Luchtmacht aan zo'n functionaris zeker behoefte zou hebben. (Voor vervolg zie pag.9) pRESIDENT KENNEDY heeft gisteren een vredesoffensief ontketend, waarvan hij hoopt dat het via een akkoord over het verbieden van proeven met kernwapens zal uitlopen op een stopzetten van de bewape ningswedloop, die als een dreigende schaduw boven de mensheid hangt. Hij onthulde in een rede tot de Amerikaanse universiteit in Washington dat de Verenigde Staten zich zullen onthouden van het nemen van proeven in de dampkring, zolang andere staten dit ook doen. Voorts liet hij weten zoals we in een deel onzer edities gisteren nog meldden met premier Chroesjtsjef van de Sowjetunie en premier Macmillan van Engeland te zijn overeengekomen om in juli een conferentie op hoog niveau te doen houden, teneinde tot een spoedig akkoord te komen over een uitgebreid verdrag voor het verbieden van kernproeven. Kennedy verklaarde, dat de Ver enigde Staten niet de eersten zullen zijn om de proeven te hervatten. „Deze verklaring", aldus de president „is geen vervanging van een formeel bindend verdrag, doch zal naar ik hoop een bijdrage zijn tot het tot stand brengen van zo'n „verdrag". Over de Moskouse conferentie zei hij „Onze hoop moet worden getemperd met de voorzichtigheid der geschie denis. Maar onze hoop is die van de gehele mensheid". Het zal geen top conferentie zijn en evenmin een bij eenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken, doch een gesprek van mensen die het vertrouwen van de drie regeringsleiders hebben. Risico's De president gaf toe, dat geen enkel verdrag- absolute zekerheid kan bieden tegen de risico's, van ontduiking. Wel kan het echter veel meer veiligheid bie den en veel minder risico's geven dan Vondeling over iniomiatie-Romme: Tijdens de informatiepoging van prof. Romme zou ihet duidelijk ge worden zijn, dlat een dienstitijdverkor- ting van enige maanden voor het over grote deel van de landmacht mogelijk is. Dit verklaarde de fraotieleider in de Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid, prof. dr. ir. A. Vondeling, gisteravond tijdens een radio-uitzen ding die gewijd was aan de kabinets formatie. De heer "Vondeling voegde eraan toe, dat er .,vrij brede tot brede overeenstemming" over deze ddenst- tijdverkorting is verkregen. Op de vraag van de heer K. Voskuil (die de oud-minister van landbouw in terviewde) of bij een samengaan van de K.V.P. en de P.v.dA. de socialisten zich ..netjes zullen gedragen" en dus „een toontje lager zullen gaan zingen", ant- v/oordde professor Vondeling onder meer dat men de dingen bij de naam moet kunnen noemen en dat in de Kamer met duidelijke woorden de eigen mening je gens de regering .gezegd moet kunnen worden. Ofschoon de P.v.d.A., een ver kiezingsnederlaag leed, is zij nog altijd sterker dan de A.R.P., de C.H.U. en de V.VjD. samen (resp. 43 en 42 zetels, red.) Wij kunnen niet met ons laten sollen zoals met een soort' harlekijn. Wat ons betreft is dat er niet bij", aldus de heer Vondeling. Woningbouw De fractieleider onthulde verder dat er ver de volkshuisvesting nog geen vol ledige overeenstemming is bereikt. Ten jen van de structuurhervorming van naamloze vennootschappen wilde de P.v.d.A. veel, de V.VJ). weinig doen. In dit opzicht is er wel wat meer licht ge komen, zo zei hij. Prof. Vondeling vond, dat prof. Romme zich stellig op objectieve wijze en strikt zijn opdracht heeft gekweten. Hij hield het er voorlopig op. dat dr. De Kort het daardoor gemakkelijker zal hebben. Op het punt van de rijksuitgaven belastingen bijvoorbeeld is men door deze informatie verder gekomen. Op de vraag of de formateur ook pre- ier zal worden, antwoordde prof. Von- Vandaag wordt het een kritieke dag in Alabama, omdat twee negerstudenten van plan zijn zich te laten inschrijven aan de universiteit, o.a. deze twintig jarige Vivian Malone. President Kennedy heeft gouverneur Wal lace gewaarschuwd vandaag van de universiteit vandaan te blij ven. In dat geval zal een tus senkomst van federale troepen niet nodig zijn. Er zou dan wei nig gevaar bestaan voor onge regeldheden. Advertentie) GRASMACHINE Wij geven van 5 tot 10 gulden voor Uw oude machine bij aan koop van een nieuwe. Keuze uit diverse merken o.a. Abner, Brill, Bunse, Folbate, W. SEGAAR Cr Zn D1EFSTEEG 8 - TELEF. 21195 delinlg veelbetekenend met de woorden: ..Iedere grote fractie moet in haar voor- ivtter een toekomstige premier zien." niet aflatende, ongecontroleerde en niet te voorspellen bewapeningswedloop. Hij noemde de mening van velen, dat vrede iets onmogelijks of onwezenlijks ls, defaitistisch, omdat zij leidt tot de gevolgtrekking dat oorlog onvermijdelijk Die opvatting behoeven wij volgens de Amerikaanse president niet te aan. vaarden. „Onze problemen zijn door sen geschapen, bijgevolg kunnen zij door mensen worden opgelost", aldus Kennedy, die hieraan toevoegde: „En de mens kan zo groot zijn als hij zelf wil". (Voor vervolg zie pag. 9) Lijkjes gevonden van verdwenen baby's Gisteren zijn de stoffelijke resten ge vonden van de twee zuigelingen van de 35-jarige gescheiden vrouw ,Th. J. G. uit Siebengewald, die kort na de ge boorte zijn verdwenen. De vrouw had reeds bekend dat zij van het lot van de zuigelingen op de hoogte was. Haar 54-jarige buurman Th. G., die, de vader van de twee kinderen zou zijn.i heeft de justitie de plaatsen gewezen waar zij destijds begraven zijn. Een lijkje is gevonden in de .tuin van de man. Het andere is opgegraven in de gemeente Venray. De man en de vrouw zijn vrijdag ge- arresteer^, nadat de rijkspolitie had ontdekt dat een twee maanden geleden geboren kind van de vrouw spoorloos was. Bij het onderzoek kwam ook vast te staan dat een twee jaar eerder pas- geboren kind van deze vrouw eveneens was vrdwenen. De vrouw heeft drie kinderen uit haar nu ontbonden huwelijk. De twintigjarige Nelie van der Hout uit 's-Gravenzande is tot Westlands twaalfde druivenprinses gekozen. Gistermiddag werd de blonde troon opvolgstervan de druivenprinses 1962met haar beide hofdames, voor gesteld door de Broederschap van de Blauwe Druif, het college dat de jaarlijkse Westla'ndse oogstweek organiseert. Nelie zal haar functie op 31 augustus aanvaarden. Op die dag zal zij het middelpunt zijn van de grote oogststoet, die de ouverture vormt van de oogstweek. (Van verslaggevers) Drie betonarbeiders waren op slag dood, toen vanmorgen omstreeks kwart over zes de dakconstructie van een op het terrein van Borax N.V. »u aanbouw zijnde silo in het Botlek complex te Spijkenisse het begaf en zij tezamen met drie kameraden naar beneden stortten van een hoogte van veertig meter. De drie anderen wer den zwaar gewond naar het Zuider ziekenhuis gebracht. Een hunner bleek bij aankomst te zijn overleden. Op slag dood waren de 26-jarige C. L Kesten ea de 33-jarige A. P. Hellemons uit Hoeven in Noord-Brabant en de 50- jarige L. van Drongelen uit Rotterdam. Later overleed L. Vergouwen uit Zeven bergen. Zwaar gewond zijn J. W Merode uit Hoeven en C. A van Tilburg uit Halsteren by Bergen op Zoom. D, N.V. Koninklijke Rotterdamse Be ton- en aanneming mij vjh. Van Waning en co. heeft aan de Botlek de aanbouw van eei groot emplacement van Borax N.V. waarop ojn. tien veertig meter hoge zoutsilo's komen te staan. Deze silo's hebben de vorm van een peperbus, de doorsnede is zestien meter. Aan dit complex wordt in ploegen dag en nacht doorgewerkt. De ploeg die op het ingestorte silo-dak aan het werk was, was juist enkele uren bezig e; de sportieve rivaliteit, die er gewoon lijk op een dergelijk bouwwerk is. t een aantal gelijkvormige objecten den opgetrokken, was juist deze ploeg er bijzonder trots op dat hun silo het «erst op hoogte en dus het dichtst by de voltooiing was. Er waren juist zeven kubels beton voor het sïlodak gestort toen plotseling de stalen steunconstruc- tie, die bekisting en bewapening droeg. Ineenzakte en in de silo stortte. Voorman Van der Ven bevond zich bij de rand en deed toen het ongeluk geschiedde, toevalligerwijze een stap terug op de muur. Die stap redde hem het leven. Een der arbeiders kon zich nog vasthouden aan een stuk beton ijzer, dat uit de silowand stak. Voor man Van der Ven kon hem grijpen en in veiligheid brengen. Een ander poogde zich door een sprong op de muur te redden. Hij sprong te ver en viel aan de buitenzijde van de silo. Hij was op slag dood. De vijf andere le den van de ploeg zijn met dak en al in de silo gestort. Zij moesten worden weggehaald uit een onbeschrijfelijke warboel van staal, bekistingshout, ge vlochten betonijzer en natte beton. Eerst tegen acht uur waren alle ge wonden en doden geborgen. Urenlang heeft men nog gezocht naar een ne gende lid van de ploeg elke ploeg béstaat uit negen mannen maar ge lukkig bleek dat deze die ochtend we gens ziekte niet op het werk was ver schenen. Zijn verzuim heeft hem het leven gered. TN EEN NIEUWE poging om de politieke dampkring te zuiveren heeft, blijkens zijn jongste rede, Kennedy afgezien van kernproeven in de dampkring. Wel gaan er nu besprekingen komen, en wel te Mos kou. Besprekingen tussen Amerika, Enge land en Rusland. Het zullen besprekingen zijn die ons worden aangekondigd te lig gen op hoog niveau, maar niet tussen de regeringsleiders zelf. Al deze mededelingen zijn uiterst belang rijk. Dat de besprekingen te Moskou zul len worden gehouden, is al kenmerkend voor de politieke situatie. Rusland neemt op dit moment een merkwaardige positie in binnen de verhoudingen tussen oost en west. Aan het begin van deze conferentie over de kernwapens gaat, eveneens te Mos kou, het gesprek met China vooraf. De rede van Kennedy was wijs, ook in dit opzicht dat reeds naar de woordkeuze al les werd vermeden wat hernieuwde toe nadering van Rusland tot China zou kun nen veroorzaken. Aan de vooravond van de besprekingen met China beklemtoont Chroesjtsjef nu opnieuw zijn leidende plaats in de communistische wereld, hij is het die praat met Amerika en Engeland. Van Kennedy blijken de handen thuis niet zozeer door de rassenkwestie gebonden te zijn, dat hij in de internationale politiek niet langer een opmerkelijke werkzaam heid zou kunnen tonen. Dat lag ook niet in de lijn der verwachtingen. De rassen kwestie is een voorbijgaande zaak, waar van het eind zelfs in het zicht lijkt. De wereld zelf echter draait voort en er zijn problemen van wereldwijde strekking die om oplossing vragen. Behalve met Amerika ook met Engeland. Voor de dermate geschikte Engelse rege ring kan de aankondiging van deze con ferentie niet anders dan uiterst welkom zijn. Nog eens weer staat het oude Enge land op gelijke lijn met Amerika en Rus land. Niet alleen dat het zal zich beijveren al zijn diplomatie aan te wenden om de ontmoeting met en tussen de beide groten tot een succes te maken. Of het daarin slagen zal? Frankrijk blijft afwezig. Het heeft reeds lang laten blijken, van een ontmoeting als deze geen verwachtingen te koesteren. Dc Gaulle wenst het aanzien van zijn land te verhogen mee door een volharden in het isolement. Reeds te Genève liet het verstek gaan. Het schakelt zichzelf uit. En de mensheid? Aangenomen mag wor den, dat zij deze nieuwe poging tot door breking van de verstarring gespannen zal volgen. Kennedy heeft gesproken van ge meenschappelijke belangen van Amerika en Rusland. Maar het voortbestaan van heel de wereld is erbij betrokken. Tot dusver dreven de staatslieden elkaar voort in de spiraal steeds hoger, steeds be klemmender. Men kan het macht noemen het was eer machteloosheid. In zulk een situatie lijkt het niet vreemd, dat men tot bezinning komt Straks ziet men elkaar te Moskou opnieuw in de ogen. Kennedy heeft in zijn toezegging tot op schorting van de proeven opnieuw zijn goede wil beklemtoond. Is het voldoende geweest om binnen te dringen in de ge- dachtenwereld aan de overzijde? Op zulk een moment wellicht is het goed te bedenken, dat er een macht is die de macht en de machteloosheid van de men sen te boven gaat. Het is die van het ge bed. Juister dan sceptisch te staan tegen over die nieuwe samenspreking te Moskou en haar resultaten lijkt het ons, haar van dat gebed te vergezellen cn haar daarmee te omringen. Men zal er ginds, zelfs in zo verre er niet om zou worden gevraagd, behoefte aan hebben. Ijlings is Macmillan in Londen te ruggekeerd om te redden wat er nog te redden valt. Formeel heeft hij nu een onderzoek gelast naar de zaak Profumo en hij heeft daarmee lord Dilhorne belast. Deze zou echter al einde mei met dit onderzoek zijn be gonnen cn Profumo reeds gehoord hebben. Een rapport hierover is dus te verwachten. Maar dan is dc premier er nog niet. De Daily Mail heeft aangekondigd dat binnenkort een sensationele briefwisse ling tussen oppositieleider Wilson en Macmillan gepubliceerd zou worden waarin Wilson de premier waarschuwt voor de zaak-Profumo. Deze brieven zouden gedateerd zjjn vlak na de ont kenning van Profumo in het Lagerhuis dat hij betrekkingen met Christine Hee ler onderhield. Daarmee zou Wilson willen aantonen, dat Macmillan niet heeft geluisterd naar waarschuwingen en de zaak op zijn beloop heeft gelaten. In ieder geval moet de premier dus op de hoogte zijn van complicaties. (Voor vervolg zie pag. 9) Boedhistische nonnen liggen op de grond in het klooster van de An Quang Pagode in Saigon, Vietnam. Zij zijn in hongersta king gegaan om daarmee te pro testeren tegen de rooms-katho- lieke regering, die het Boedlüs- me ten achter zou stellen. Elders in Saigon heeft een monnik zich vandaag op straat levend laten verbranden, terwijl honderden andere monniken toekeken. Tijdens werkzaamheden op het Hooiland is gisteren de 28-jarige, onge huwde boerenzoon H. Bolden door de bliksem getroffen en daarna vrij spoedig overleden. Ook het paard waarmee hü werkte werd dodelijk getroffen. Gistermiddag is in de tunnel onder het spoorwegemplacement te Dordrecht een ongeluk gebeurd, dat aan de 36-ja- rige tuinman J. ten Braak uit Dordrecht het leven heeft gekost. De heer Ten Braak, die op een bakfiets reed, werd van achteren aangereden door een per sonenauto waarvan de bestuurder ver moedelijk door de zon verblind werd. IN geheel Europa zijn de luchtdruk- verschillen door drukdalingen afge nomen. De laagste druk bevindt zicli bo ven Duitsland en Zuid-Zweden, waar door de wind naar noord tot noordoost is gedraaid en het weer nu minder is dan tijdens het weekeinde. De lucht druk begint boven de Britse eilanden, Frankrijk en de Golf van Biscaye wat te stijgen. De onstabiliteit, waardoor in ons land nog enkele verspreide buien tot ontwikkeling kwamen neemt hier door af. In verband hiermee wordt morgen op de meeste plaatsen droog en opnieuw overwegend zonnig weer verwacht. In de ochtend zal echter met noordweste lijke wind tijdelijk wat bewolking wor den binnengevoerd. De temperaturen bereiken maximale waarden tussen 20 en 25 graden. Dc Bilt verwacht tot woensdag avond: Vanavond en vannacht in het bin nenland enkele verspreide regen- of onweersbuien, morgen overdag droog en over het algemeen zonnig weer, J maar aan de kust tijdelijk bewolking. Zwakke tot matige wind tussen noord i en noordwest en weinig verandering J in temperatuur. (Opgemaakt 11.15 u.). Strandverwachting l Ook morgen overwegend droog strand weer met in de middag vrij'zonnig weer, maar in de morgenuren wat lage wol kenvelden van de Noordzee. Matige meest noordelijke wind. In de middag ruim 20 graden. Zeewater 13 Vooruitzichten: licht gestoord strand weer maar nog vrij zonnig. Tendens stationair Zon en maan: woensdag 12 juni: zon op 4.20, onder 20.50, maan op 0.13, onder 9.13. Vrijdag 14 juni: eerste kwartier. temper. Woers- sejteldh. Sr j -| Kopenhager Aberdeen Londen MUnchen ZUrich Genève nno 'a h. bew. windstil 26 32 h. bew. wnw 4 21 13 gh. bew. zzw 1 :2 9 gh.bew. ,n 4 26 10 zw bew.nno 6 24 13 onbew. nno 2 26 14 h. bew. w i 24 li gh. bew. n 4 26 13 zw. bew. zw 2 20 14 zw. bew. windstil 22 :4 13 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1