De Smeroe mag de slaap niet vatten HUNTER! Jji eeti te. vji Mag Oe Tliant de vrede in Jemen brengen? Betogingen in Perzië op dood spoor geraakt Machtsvertoon in Z.O.-Azië ZEISS IKON goed hè die Geweld van golven MAANDAG 10 JUNI 1963 Prop steen van 40 miljoen kub. meter Loe«ad,a»c. - Dooi Regent is blij Basoeki, de voorraadschuur van Java, rijd ik naar Banjoewan- lTL(?t 01Tl/TYh@L gi oru daar de oversteek naar Bali te maken. Het i, een lange, aoma Val% VUlkaün stottige, maar in vele opzichten on vergetelijke tocht door een eeuwig groene landstreek, die op de uit gestrekte plateaus en laagvlakten (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) op een tentoonstelling laat zien. Suiker, koffie, tabak, thee, rub ber de plantages, waarvan er vele goed onderhouden zijn, rij gen zich als het ware aaneen. Het is een gebied, dat de Nederlan ders goed hebben gekend. Thans zijn ze er niet meer. Alle cultures, die daar zijn opgebouwd, zijn Indonesisch staatseigendom ge worden. Prachtig maar de In Malang vertelt men mij lijke Smeroe-route te nemen een prachtige weg. zo voegt toe, misschien wat eenzaarr. natuur is er van een onvergelijkba praal- en pronkzucht. M"n route voert dan ook door hoog en laag, langs stei le rotswanden en over smalle, over diepe kloven gespannen bruggen, door kronkelingen en haarspeldbochten, die in de Franse Alpen zouden kunnen lig gen. Hij voert me en daar gaat 't mij om ook langs de bijna vierduizend meter hoge vulkaan Smeroe. bekend om het leed. de rouw en de vernielin gen, die hij zowel in 1895 als in 1909 tot in de wijde omgeving heeft gebracht. De Smeroe werkt weer hij heeft z'n eerste waarschuwingen al laten ho ren. Over de randen van de krater zijn al vijftien miljoen kubieke meter la va geworpen. Gloedwolken zijn naar be neden gedreven en tot acht kilometer, in de omtrek zijn hete asregens neer geslagen. Overgekookt Ik rijd op een afstand van misschien tien kilometer onder de Smeroe langs. Als een wazige, donkerblauwe reus rijst hij ten hemel op. De ietwat afgeplat te top is in slierten van nevel gehuld, welke grijs tot wit gekleurd zijn. De „pot" is overgekookt, ik kan het vaag onderscheiden. Halverwege de vulkaan bevindt zich een scheidingslijn: lichte tinten boven, donkere tinten onder. 1 Als ik een zijtvëg insla'om'nog dich ter bij de vuurspuwer te komen stuit ik op een afdeling van de vulkanologi- sche dienst, die aan de voet van de berg een post heeft betrokken. Ik kan niet verder ik mag niet verder. „Te i gevaarlijk", zegt men mij met de vriendelijkste glimlach. den hebben 's nachts in hun dessa te blijven. Elke avond trekken ze dan ook naar beneden; elke morgen weer naar bo\ Geconsigneerd De regent spreekt op zachte toon. In de geweldige ontvangstzaal van z'n re sidentie laat hij een gekoelde, stroop- achtige drank aanrukken. Het is in de namiddag en hij heeft nog geen toilet gemaakt. Hij draagt een wit over hemd met een wijde Schiller-kraag, terwijl z'n blote voeten in riempjes-san dalen zijn gestoken. „Ik ben hier geconsigneerd", zegt hij, ,.ik mag m'n huis niet verlaten. Per telefoon sta ik in verbinding met de vulkanologischq, en seismologische pos ten, die zich hier zo'n twintig kilome ter vandaan bevinden. We hebben al een heel evacuatie-plan klaargemaakt. klaart de regent. ..Ze zijn uitnemend we hoeven ze echt niet over te ma ken. De richtlijnen, die erin te vinden zijn, passen we nauwkeurig toe. Als we maar op onze qui-vive blijven, be hoeven er geen slachtoffers te vallen." De heer Soekardjono is blij dat het gerommel van de Smeroe dagelijks te horen is. Het klinkt me vreemd in de oren, maar ter verduidelijking voegt hij eraan toe dat een werkende vulkaan niet in staat is de enorme druk op te bouwen, die voor het wegslingeren van een prop noodzakelijk is. Wat hem enigszins benauwd maakt, is het feit, dat de veertig miljoen kubieke meter steen, die zich tussen de randen van de krater bevindt, in de afgelopen weken meer dan dertig meter naar boven ge komen is. Als deze stijging zich voort zet. gaat de prop, of althans een deel ervan, onherroepelijk de lucht in, met alle gevolgen van dien. Moskou vraagt uitspraak V-raad Oe Thant heeft het zenden van waarnemers naar Jemen uitge steld, hangende een beslissing van de Veiligheidsraad hierover. De Raad komt vandaag op ver zoek van de Sowjetunie bijeen. i Engeland had- Amerika, Frankrijk den gehoopt dat de Jemen hadden kunnen worden gestuurd bomb&rdeerd, [zonder een desbetreffend raadsbesluit. De Hierbij werden Arabië. noch de V.A.R., de kwestie door de Veiligheidsraad behandeld willen zien. Cairo zou zich zelfs in dit verband in verbinding met de Russen hebben ge steld. Incident Egyptische vliegtuigen hebben zaterdag nn Jemen uit de Saoedl-Arabische ha- meldt radio-Mekka. mensen gedood en 19 Saoedi-Arabië hadden zich be-gewond. Zaterdag hebben Egyptische -i- i—-- vu.# ook c 1 verblijf De Smeroe werkt... Verband Om de omstandigheid namelijk dat Goenoeng Agoeng op Bali nog altijd werkt. Hoewel wetenschappelijk nooit is komen vast te staan dat de Smeroe met de Goenoeng Agoeng in verbin ding staat, zou de ervaring hebben ge leerd dat er wel degelijk een verband bestaat. ,,Ik althans geloof erin", stelt de heer Soekardjono met klem. „Zodra het stil wordt rond de Goenoeng Agoeng ga ik me beslist zorgen ken." Minister van voorlichting ontslagen Chamis Moesjait. ival uitgevoerd op V.A.R. reid verklaard de kosten van twee maanden samen te dragen. De steun van Saoedi- Arabië aan het afgezette royalistische regime in Jemen en de militaire steun van de V.A.R. aan de rupublikeinse over heid hebben wrijving teweeggebracht, die men door het zenden van waarnemers hoopte te kunnen opheffen. Waarnemers zijn van oordeel dat de Sowjetunie om de vergadering heeft ver zocht om kenbaar te maken dat zy tegen elke interventie van de V.N. in JemenMoskau aan voor een bezoek lis. die niet door de Veiligheidsraad is week tijdens welke hij^ besprekingen I goedgekeurd. Harold Wilson in de Sowjetunie Op wacht „Wij zitten hier om te waarschuwen,1 als er iets mis gaat", voegt men er aan toe. ..Jazeker, een vulkaan, die op 't punt van uitbarsten staat, meldt zich van tevoren. Of we iets verwach ten? We zijn er zo goed als zeker van. We hebben een lange ervaring met de Smeroe. Nog in 1961 stroomde de kra ter over, maar, vergeleken met nu, was dat maar kinderspel". Men wijst mij dan op twee pieken In Perzië, dat vorige week in het nieuws kwam wegens de op grote schaal gehouden anti-Sjah betogingen, is het gedurende het weekeinde weer vrij rustig ge worden. Alleen zaterdagmorgen braken nog wat relletjes uit die zouden zijn georganiseerd door religieuze elementen, uit protest tegen bepaalde hervormingen, zoals de afschaffing van de sluier voor Perzische vrouwen en land hervormingen die de Sjah heeft ingevoerd. Bij deze onlusten zijn geen doden gevallen. Uit Qum, enkele kilometers ten zui den van de hoofdstad Teheran, werd gemeld, dat volgelingen van een mos lim-leider de bevolking hadden aange spoord zich tegen de regeringsstrijd- j krachten te verzetten. Zij gaven zelfs '..vurige moslims" de verzekering, dat, zo zij zouden sneuvelen, zij „rechts- streeks naar de hemel" zouden gaan, vooral als zij zouden proberen neuzen en oren van politiemannen en militai ren af te snijden en vrouwen, die zich ongesluierd op straat begaven zouden „vernietigen". De studenten in Teheran hadden het zekere maar voor het onzekere geno men en het collegelopen op zaterdag stopgezet. Ofschoon de studenten voor hun examens zitten bleef de universi teit de gehele dag gesloten. bruik. Bij deze gelegënheid merkte de Sjah op vastbesloten te zijn de hervor mingsplannen van de regering door te voeren. Hij noemde de chaotische be togingen een schande voor een be schaafde gemeenschap en een misdaad tegen de mensheid. Het overdragen van eigendommen n boeren was de laatste stap van de hervormingsprogramma's van de Per zische regering. Tot nu toe zijn 2350 dorpen die vroeger eigendom waren _,an feodale landeigenaren, overgedra- ;en aan 140.000 Perzische families. De ijah heeft ruim vijfhonderd dorpen van zijn eigen bezit onder de boeren ver deeld. De Perzische minister van voorlich ting en propaganda, Taffazzoli, is in middels uit zijn functie ontheven en vervangen door Moynian, die deze por tefeuille al eerder heeft beheerd. Deze persoonswisseling wordt gezien als een concessie van de Sjah aan de fanatie ke godsdienstige leiders in het land. Taffazzoli had, sinds hij vier maanden geleden deze functie kreeg toegewezen, meermalen felle aanvallen op de lei ders gedaan. Misdaad De Sjah i: ruggekeerd. nieuwe stuwdam, die ter prinses Sjahnaz i De bewoners van de dessa's in de onmiddellijke nabijheid van de Smeroe trekken elke avond en kele kilometers naar beneden om 's morgens vroeg terug te keren. Indien dat nodig mocht zijn, kunnen we in betrekkelijk korte tijd tot een straal van twaalf kilometer rond de Smeroe Nederlands De heer Soekardjono laat me enkele vulkanologische boeken zien. Ze dateren nog uit de tijd van de Nederlanders. Ze zijn dan ook in de Hollandse taal gesteld, terwijl een tekenaar er alle mogelijke schetsjes bij heeft gemaakt. Onder het hoofd Eruptiewolken lees ik onder meer: „Vorm, kleur, hoogte en richting, waarin de eruptiewolken afdrijven, nauwkeurig noteren." „We gebruiken ze nog steeds", ver- Terwijl de Pathet Lao in Laos nog steeds trachten de vredesonderhan delingen te boycotten dan wel te vertragen, zal een strijdmacht van 25.000 man, samengesteld uit acht landen, morgen trachten de wester se paraatheid in Zuidoost-Azië te demonstreren. De macht, de grootste die ooit de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie (Zoavo) op de been heeft gebracht, zal worden ingezet langs een denkbeeldige frontlijn die zich uitstrekt door de noord-oostelijke provincies van Thai land over de grens met Laos. Mochten de communisten Laos op 't hoogste gedeelte van de berg. Ik kan ze slechts flabw onderscheiden, daar de ruimte ertussen massaal lijkt te zijn opgevuld. „Daar zit 't" verklaart men. „Daar zit het gevaar, dat de omgeving be dreigt. Die massa daar is een gewel dige prop, die als het ware op de ope ning van een fles zit. Wordt de druk binnen te hoog, dan vliegt hij er met 'kracht uit. Men moet zich hier geen geringe voorstelling van maken. We heb ben berekend dat die prop uit veertig miljoen kubieke meter steen bestaat. Een paar uur later maak ik m'n wachting bij regent R. Soekardjono Loemadjang. Hij is de burgerlijke auto riteit, die de verantwoordelijkheid voor de hele Smeroe-streek draagt. Hij is de man, die over het al of niet eva cueren moet beslissen, die in feite het lot van 170.000 mensen in handen heeft. ,.De eerste zone", brengt hij in on vervalst Nederlands naar voren, „die dus, welke zich in de onmiddellijke omgeving van de vuurpot bevindt, is al (Advertentie) wereldgnrantie C0NTINA f139.- Israël „verbetert,, Russische nota Israël heeft zich zonder reserve ak koord verklaard met het Russische voorstel voor een atoomvrije zone in het Middellandse Zeegebied. Israël zal graag toestemmen in een doeltreffend initiatief dat het oorlogsge vaar in het gebied zal wegnemen, zo luidt het antwoord van de regering. Daar werd aan toegevoegd: „De Is raëlische regering hoopt dat de Sowjet unie begrip en sympathie voor het Is raëlische standpunt zal tonen". In de Israëlische nota werd erop ge wezen dat er een aantal fouten, omis- onjuiste interpretaties Marsmannetjes in Siberië? Amerika kende enkele jaren geleden de angst voor de mensen van Mars, gekweekt na de vertoning van een film die op adembenemend ge loofwaardige wijze een invasie van de Marsmannen op onze aarde vertolkte. Rusland wil zeker ook op dat gebied niet achterblijven. Twee Russische geleerden hebben een landgenoot-schrijver van science fiction verhalen tenminste belache lijk gemaakt, omdat hij gefantaseer de theorieën over Marsmannen ver spreidt. Deze man is ervan over tuigd dat Mars wordt bevolkt door intelligente en levende wezens. Zo heeft deze schrijver onder meer be weerd dat de beroemde Toengoes-kra- ter in Siberië is gevormd door een kernexplosie van een oorlogs-roimte- schip dat even een landing op de aar de kwam maken om de boel te ver kennen. Aan boord van dat schip zouden de verspieders van Mars ge weest zijn. Hij heeft zijn theorie dat er leven op Mars zou zijn, grondig voorbereid. Vo rig jaar reeds publiceerde deze schrij ver, Kazantsef. een bericht dat er le vende microven waren gevonden in een meteoriet. Russische geleerden waren totaal in de war gebracht, j ontkenden het bericht pas veel later en het verhaal had zijn werk al ge- nemen. dan is volgens militaire deskun digen de kans het grootst dat het noordoosten het volgende slagveld zal worden. Een oefening van acht dagen die morgen zal beginnen zal het Zoavole- ger plaatsen tegenover een aanvallende macht. Defensieve, vertragende acties, waaronder een aanval door Ameri kaanse parachutisten die rechtstreeks vanaf Okinawa zullen worden overge vlogen, zullen worden gevolgd door tegenoffensief. Twee Russische bladen hebben terdag de op handen zijnde van de Zoavo-strijdkrachten in het telijk deel van Thailand een schending van het Geneefse verdrag en neutraliteit van Laos genoemd. Oe Thant heeft een verzoek van Sowjetunie om zelf de raad bijeen roepen, afgewezen. Hij voerde hij de raad al mededeling had gedaan van zijn pogingen om de crisis in Jemen op te lossen, dat het zenden Van de 200 waarnemers de instemming heeft van Saoedi-Arabië, Jemen en de V.A.R.. en tenslottte, dat de gehele operatie geen kosten voor de V.N. meebrengt. Men meent te weten dat noch Saoedi- Kongo Menigte aanwezig bij ophanging Een menigte van meer dan 5000 men sen. waaronder kinderen en blanken, is zaterdagochtend vroeg getuige geweest van het ophangen van de 31-jarige Al- phonso Ngabidila op een terrein bij het moderne sociale centrum in Leopoldstad. Ngabidila werd veroordeeld wegens pogmg tot moord tijdens een gewapen de overval op een restaurant. Minister van justitie Bomboko ver klaarde vrijdagavond in een radio-uit zending dat de openbare executie moest dienen „als voorbeeld voor boosdoe- N.A.V.O. ivist er niets van. (Militaire) liulp van Bonn aan Afrika zeer hoog premier Chroesjtsjef zal Wilson kent de Sow jet-premier en an dere Russische leiders persoonlijk en heeft te kennen gegeven dat hij graag de kwestie van de ontwapening wil aansnijden. Waarnemers verwachten, dat verder ook het probleem-Duitsland, de toestand in Zuidoost-Azië en de handel tussen Oost en West ter sprake zullen komen. Wilson wordt vergezeld door de mi- ster van buitenlandse zaken in het schaduw-kabinet van Labour. Patrick Gordon Walker, en door David Ennals, de secretaris van de partij afdeling- Voor Wilson Londen verliet had hij de pers verteld te zullen trachten de kloof tussen de Sowjetunie en de V.S. over- de enkele nog overgebleven vraagstuk ken die een kernstopverdrag in de weg staan, te overbruggen. Syrië beschuldigt Israël Een Syrische regeringswoordvoerder heeft gisteravond meegedeeld dat twea Israëlische straaljagers en een kanon neerboot een aanval hebben gedaan op een Syrische voorpost en een dorp op de oostelijke oever van het meer van Galilea. dat de kanonneerboot zon dagmorgen de voorpost, in de buurt van het dorp Doka, met machinegeweren en mortieren had beschoten. De Sy- hadden het vuur beantwoord „en de boot verdreven". Later waren twee Israëlische straaljagers verschenen, die het dorp met raketten en machinege- bestookten. Syrië heeft West-Duitsland zal aan een|van politieke overwegingen, twaalftal neutrale staten in Afri- ka en Azië militaire hulp in de vorm van opleidingen en uitrus ting verlenen. Naar gemeld, deel de regeringswoordvoerder Von Hase vrijdag op een persconfe rentie mee, dat voor militaire hulpverlening aan Afrikaanse landen, en de opleiding in het ka der van de NAVO dit jaar 109 miljoen mark is uitgetrokken te gen 50 miljoen vorig jaar. Naar verluidt is West-Duitsland reeds in 1959 met de militaire bijstand aan ontwikkelingslanden begonnen. Alleen de toenmalige minister van defensie Franz-Josef Strauss en generaal Becker van de afdeling economische zaken van zijn ministerie zouden toen de omvang van deze hulp hebben vastgesteld. De activiteit van de Westduitse rege ring op dit gebied waarover de me ningen nogal verdeeld zijn bleef in de afgelopen jaren niet alleen op grond ontvangende staten verborgen. Momenteel zouden zich ongeveer drie honderd Duitse militaire instructeurs in Afrikaanse en Aziatische landen bevin den. Tass-kritiek Naar aanleiding van de berichten wordt in een commentaar van het Rus sische persbureau Tass gezegd dat de Westduitse generaals thans hun blik op het Afrikaanse vasteland hebben geves tigd. „Het karakter tie", aldus Tass, I® derheden, zoals door officiële woord voerders in Bonn is toegegeven, zelfs aan de NAVO-bondgenoten niet bekend waren, blijkt uit de overeenkomst over opleiding van de Nigeriaanse lucht macht. Bonn zal naar dat land vijftig militaire raadgevers zenden. er tien reeds in Lagos zijn. Er zijn ook voorzieningen getroffen voor de levering van de „nodige mili taire uitrusting" en volgens de woord voerder van het Westduitse ministerie van defensie zijn dergelijke overeen komsten ook met de andere Afrikaanse staten gesloten. In Westduitse dagbladen werd zater dag kritiek geleverd op de regering. De linksgerichte Frankfurter Rund schau meent: „een school is in Afrika belangrijker dan een leger". Het onaf hankelijke Hamburgse dagblad Die Welt vindt, dat West-Duitsland op deze wijze gevaar loopt betrokken te worden bij conflicten tussen Afrikaanse landen. de bestandscommissie ingediend naar aanleiding van „herhaalde Israëlisch» agressie". de Russische nota stonden. In de Russische nota werd het grote lijden genoemd van de volkeren van het Middellandsche Zeegebied sinds onheug lijke tijden, maar Israël werd niet ge noemd, aldus heit antwoord. De nota maakte melding van christe nen en moslems als behorende tot de re ligieuze groepen die betrokken zijn bij het welzijn van Jeruzalem, Mekka en Medina, maar van de Joden werd met geen woord gerept, ofschoon Jeruzalem toch de historische hoofdstad was van het volk van Israël die de eersten zijn geweest die de wereldvrede hebben ge predikt, aldus de Israëlische regering. Een Westberlijiier, die op een luchtbed gelegen heerlijk van het zonnetje genoot, was er zich blijk baar niet voldoende van bewust dat hij ronddreef op een meer dat grenst aan Oost-Berlijn. De man viel in slaap en dreef zoetjes over de sectorgrens die midden door het meer loopt. Hij werd uit zijn slaap ge rukt door leden van de Oostduitse rivierpolitie, die de man arresteer den. Twee Amerikaanse pi loten zijn er als eersten in geslaagd met hun een- motorige vliegtuigen op de Noordpool te landen. Zij vlogen met Cessna 180 S-toestcllen die wa ren uitgerust met extra brandstoftanks. Tot dus ver waren uitsluitend meer motorige vliegtui gen op de pool geland. I In de Spaanse stad Oviedo heeft zaterdag een ontsnapte circus leeuw drie uur lang in de straten rondgedwaald. Schildwachten voor het verblijf van de militaire gouverneur vuurden op de leeuw, maar misten hem. Hij werd eindelijk door personeel van het circus gevangen, nadat hij een in aanbouw zijnd gebouw was binnengelo pen. moest bewijzen hoe oud hij was (in verband met zijn aanvraag voor een ouderdomsuitke- ring), kwam hij het ge meentehuis binnenwan delen met een grafzerk van 20 kilo. Het „bewijs stuk", van het graf van zijn moeder, toonde aan dat zij in 1901 was over leden, een dnidelijk be wijs dus dat Robert min stens 62 jaar oud moest zijn. Het „bewijs" werd ontvankelijk verklaard. I In de Perzische hoofd stad Teheran kropen gis teren twintig giftige ad ders en cobra's vrij rond. De krat, waarin de dieren werden vervoerd, was van een vrachtauto gevallen. Een plaatselij ke krant wilde het pu bliek voor dit onheil waarschuwen en schreef dat „iedereen die een ge kleurd touw op straat vindt uiterst voorzichtig moet zijn bij het opra pen ervan." I Russische geologen hebben in een woestijn in de Sowjetunie belang rijke goudlagen ontdekt.; Volgens radio-Moskou kwamen de geologen op het idee om in dit ge bied van de Sowjetunie naar goud te gaan zoe ken bij de bestudering van klassieke schrij-j vers... 1 1131) Tijdens de stormramp van paraat ontdekte hij dat de kracht 1953 joeg de zware noordwester- van de golven die op de kusten van storm het water van de Noordzee Schotland beukten, soms 24.000 kg met zo'n onstuimig geweld tegen on- per vierkante meter bedroeg. Van ze kusten, dat in De Bilt de slagen een dergelijke orde moet het geweld van de golven konden worden gere- inderdaad zijn, wanneer we beden- glstreerd! Het hele land schudde dus ken dat in 1872 te Wiek een aan ste- voor de kracht waarmee het aan- vlge kettingen verankerd blok beton stormende water tegen de weringen van 800.000 kilo, door de golven van beukte. Maar... dat was nog slechts de verankering werd losgerukt en de kracht van de kleine en ondiepe over de pier werd gesmeten! Bij on- Noordzee. derzoek bleek enkele dagen later, Veel erger is na een storm van dat niet alleen dit enorme stuk be- verscheidene dagen de zeegang in ton was opgetild en neergesmakt, de grote oceanen, wanneer de hele maar dat ook de gehele daaronder kracht dreunt en blokken scheidene den kilo's wor den opgenomen en weggeslingerd. Maken wij ons zor gen over het feit dat onze duinen met een snelheid 5 tot 15 m per jaar door de TOCH IS 11I I ZO! aarln de ijzeren vestigd, was wegge slagen. Dit was nog maar een voorproef je, want de zee was nog riet aan het einde van haar Latijn. Dat bleek vijf jaar later, toen CPn nieuwe pier van 2600 ton werd eggeslagen. Ook op grote hoogte wordt som zee worden weggevreten, de rots- achtige kusten die het geweld van tijds de kracht van de golftoppen op de gehele oceaan hebben te keren, treffende wijze gedemonstreerd, zo- zijn er weinig beter aan toe. De als op Unst, het noordelijke deel van klippen van Kaap Cod worden met de Shetland-eilanden, waar 65 m bo- een snelheid van 1 m per Jaar weg- ven het zeeoppervlak de deur van gevreten, die van Nantucket gaan 2 de vuurtoren werd Ingedrukt; op Mi ni per jaar achteruit, de klippen not's Ledge, waar in 1851 de hele aan de kust bij Holderness, in Groot- vuurtoren werd weggeslagen, of op Britannië, 5 m, die tussen Cromer Tillamook Rock, waar op een hoog- cn Mundesley 6 m en bij Southwold te van 35 m boven de zeespiegel 5 tot 15 m! een rotsblok van 65 kg door het dak De eerste, die ooit de kracht van van het buis van de vuurtorenwach- ccn oceaangolf heeft gemeten was ter werd geslingerd en daarin een de vader van de Engelse schrijver gat van 7 m sloeg. R. L. Stevenson (die de auteur is Desondanks is de zee tot nog veel van Dr. Jekyll en Mr. Hyde). Deze machtiger demonstraties in staat, vader Stevenson dan, had een toe stel uitgevonden dat golfdynamome- (Nadruk verboden), ter wordt genoemd en met dit ap- II. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5