Niet meer godsdienst i van vreemdelingen Amerikaanse negers weten wat zij willen Al sinds 1926 op Java Liefst ambtenaar, die met zijn vuist op tafel slaat Voorstel voor Maleise statenbond Rijke landen dienen deel voedsel af te staan Beroemd. Jjti aan Ivojnta Kij Slinger op eilanden ZATERDAG 8 JUM 1963 Broer van premier De Quay: Solo, mei „Juist deze maand hebben we le honderdste geboortedag van pater Van Lith gevierd. Hij was 3e eerste Jezuïet, die op bet Ja vaanse platteland een parochie restigde. Dat gebeurde in Moen- tilan, waar bij later begraven is. Dok ik heb daar een paar jaar pastoor mogen zijn". Pastoor Het is pastoor G. J. E. de Quay SJ, Jie dit in Solo, ook Soerakarta gehe- !en, tegen me zegt. als ik hem daar te len het lijf loop. Hij woont in de hoofd- Itraat, die thans Djalan Djenderal Soe- Jirman heet, precies achter de kleine, rooms-katholieke kerk. Het nummer is. irreemd genoeg, hetzelfde als dat van het 1 okto»'1 1832 stammende, protestantse bede- wis, dat aan dezelfde straat ligt. Ver- men Ben ik hier soms omdat jullie den ken dat ik in Irian Barat ben geweest? Of is 't omdat ik de broer van de Ne- derlandse minister-president ben? vroeg ik zonder meer. Vooral vanwege het laatste keek men mij hoogst verbaasd i aan. Is dat zo? luidde de tegenvraag. Nou dat hebben we nooit geweten. Wat ik maar zeggen wil, is dan men verslaggever Link van Bruggen nooit enige verwantschap heeft gezocht. Dat komt in de eerste plaats, omdat ve len. zelfs mensen, die uit m'n eigen pa- - rochie komen, nauwelijks weten, hoe (Van onze speciale Volgende week gaat liet spannen De Amerikaanse neger heeft er genoeg van een „gedeeltelijk burger" te zijn en wil niet langer wachten op volledige gelijkheid. Dit is de explosieve kracht van de grote sociale onrust, welke warring is hier vaak het gevolg van, maar aan veranderen wordt nog steeds niet gedcht. De moeilijkheid is name lijk dat de Djalan Djenderal Soedirman uit twee kleine, doch geheel verschil lende straten werd samengevoegd. Oudere broer Pastoor De Quay, die 64 is, is de ou dere broer van minister-president De Quay. De familietrekken zijn duidelijk waarneembaar. Hoewel de geestelijke langer en schraler is dan de staatsman, is de neus gelijk, de lach bijna dezelf de. De innemende, vaak ontwapenende conversatietoon van de één verschilt ook al weinig met die van de andere. De Jezuïeten-pater, die Indonesisch staatsburger geworden is zoals vele andere Nederlanders, die in de Archi pel zijn blijven wonen heeft z'n Ne derlandse broer zeker in tien jaar niet gezien. Ook per brief heeft hij de laat ste jaren weinig contact gehad, omdat de postverbindingen verbroken waren. Kleine tekenen van leven werden wel eens via de Verenigde Staten doorgege ven, waar een famililid als tussenper soon fungeerde. Anders stands VLOT DOOR EUROPA MET lerwijs ..Ik heb net een lange brief broer gekregen. Ja, van de verkiezings uitslagen heb ik alles vernomen. Niet ia de minister-president overigens, iaar via de Wereldomroep". De geestelijke, die sinds 1926 bijna on onderbroken op Java verblijft als standplaats had hij o.m. Djakarta, Se- marang, Djokjakarta en Moentilan heeft geen moeilijkheden gehad in ver band met het feit, dat het, qualitate qua. uitgerekend zijn broer was. die in de kwestie-Nieuw-Guinea zo lang het been stijf hield. ,.Ik werd eens een keer bij de ligheidsdienst geroepen", brengt naar voren, „om het normale routine- onderzoek te ondergaan. Naam, adres, geboortedatum, vingerafdrukken enzo voorts. De laatste vraag was en ik vond hem nogal vreemd, ook al kon ik hem ontkennend beantwoorden of ik ooit in Irian Barat was geweest. Een paar weken geleden werd ik door een andere veiligheidsdienst, een hogere, zal ik maar zeggen, voor een tweede ge sprek opgeroepen. Ik dacht toen ik moet zelf het initiatief maar eens -- Nota UNIEKE WEGEN GIDS VAN EUROPA (met wegenkaart en routestift: f 2,50) KI BSKEDH HjgHH ggj] mm M ■m Jffi AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met een schat van informaties: f 1,25) NIEUWSTE WEGWIJZER VOOR PARIJS (en voor de prachtige omgeving: f 1,25) ri ities, W "W1 fc, 4 jjf 2fi§li=jl8Hl meei SPECIALE KAART VAN NEDERLAND (met tal van toeristische tips: f 0,90) ien Vele honderden Esso dealers heb- |us ben al deze kaarten in voorraad. Geroepen Indonesië nooit aanleiding geeft de eventuele familieverhou ding te vragen. De meeste namen ko-j men daarvoor veel te veel voor". Verheugend Volgens pastoor De Quay is ei het punt van de christianisering verheugende ontwikkeling waar t< men. Dit geldt niet alleen voor maar ook voor andere delen van nesië, terwijl het zowel op de rooms-1 katholieken als op de protestanten slaat. De oorzaak is volgens hem niet zo-| zeer dat de staatsideologie, die geba-1 seerd is op de Pantjasila. als eerste al-1 gemene erkenning de naam van God noemt. Wel echter op de omstandigheid dat het christendom niet langer met de aanwezigheid van blanken wordt geas socieerd: De Europeanen trokken weg; hun godsdienst bleef. Ook vele geeste lijken bleven achter, wat op zichzelf stimulerend heeft gewerkt. Prof. Prins: Geloof in gemeente Prov. griffies Jongeren zijn liet zat over de Verenigde Staten trekt, Noord en Zuid, van kust tot kust. in Jackson. Mississippi -i Philadelphiaverklaringen door negerextremisten als ,,We hebben de blanken op de loop gejaagd" Het is een ..massaal opdringen" naar de woorden van een negerdominee Solidarteitsbetogingen in tientallen noor delijke steden tijdens de crisis in Bir mingham. Alabama... Blanke leiders wekken in talrijke zuidelijke steden op tot totale integratie extremisme is, noem het dan maar zo. Maar is het extreem om dezelfde zege ningen van de vrijheid te willen genie ten, welke anderen zo ruim worden toe gestaan?" Ongeduld ontdekken gauw noodtoestand Javaans De Poerbajan-parochie in Solo, waar pastoor De Quay al weer heel wat jaar tjes werkt, heeft thans een Javaanse hoofdpastoor. Verder is er nog een tweede Nederlandse (pater Oosthout) en een Duitse pastoor. Het aantal zielen in de parochie be nadert op 't ogenblik de drieduizend. Hoe sterk de groei is geweest, blijkt wel uit het feit, dat er tot de oorlog toe één, voornamelijk door Europeanen be zocht, kerkje stond. Later is er een tweede en een derde bijgekomen (de laatste weer groter dan de eerste), ter wijl thans de bouw van een vierde en zelfs een vijfde kerk overwogen wordt. Ruim 100 jaar (Van i onzer verslaggevers) het honderd jaar gele- den", aldus pastoor De Quay, „dat de i- eerste Jezuïeten voet op Javaanse bo dem zetten. Het aanvankelijke doel: ge- De Philippijnse minister van bui tenlandse zaken, Emmanuel Pelaez, heeft gisteren aan het begin van een vierdaagse conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken var Indonesië, Malakka en de Philippij- nen het denkbeeld geopperd van een Maleise statenbond, bestaande uit Indonesië, de Philippijnen, Malakka, Singapore en de Britse gebieden op Borneo. De bijeenkomst is belegd wegens het onbehagen van Indonesië en de Philip pijnen over de plannen inzake de fede ratie van Maleisië, die voor 31 augus- n het leven zou moeten worden ge roepen en waarvan slechts Malakka, Singapore en Brits-Borneo deel zullen uitmaken. Een statenbond zal naar de mening van Pelaez „een machtig bas tion vormen tegen de agressie uit wel ke hoek dan ook". Fraundorfer van blaam gezuiverd Een speciale commissie van onder zoek van de Duitse chr. socialistische unie heeft de vice-penningmeester van de partij, dr. Max Fraundorfer. gezui verd van de beschuldiging dat hij eens de persoonlijke adjudant is geweest de chr. socialisten, zusterpartij vai S.S. De naam van Fraundorfer bracht beroering in geheel West-Duitsland toen de chr. socialisten, zuterpartij var chr. demokraten, hem in januari stelden voor de bondsdag ter vervanging van een aftredend lid. Onder druk van de openbare mening zag Fraundorfer van de aanstelling af. Daarna volgde toch een onderzoek door de partij naar zijn nazi-verleden. loofsuitbreiding, werd tot omstreeks 1900 enigszins omgebogen. De eerste missio- rissen van onze orde kwamen veelal die plaatsen terecht, waar militaire garnizoenen lagen. Er waren daar veel rooms-katholieken. maar er was een ont stellend gebrek aan zielszorg. In 't be gin hebben de Jezuïeten zich dan ook bijna geheel op de consolidatie toege spitst. In die jaren werd dit belangrij ker geacht dan de bekering van moham medanen tot christenen". Midden-Java is volgens pastoor De Quay geen moeilijk missiegebied. An ders dan in West-Java hebben de mo hammedanen daar geen diepe religieu ze overtuiging. De "vasten worden nau welijks gehouden, de dagelijkse gebe den evenmin. Ook het moskeebezoek laat veel te wensen over. Grote fout „Het is een grote fout van professor Snouck Hurgronje geweest", zo besluit de broer van minister-president De Quay het gesprek, „dat hij alle Isla mieten op Java over één kam gescho ren heeft. Toen hij in z'n boek stelde dat het, wat missie en zending betrof, een moeilijke zaak zou worden, vergat hij te vermeiden dat mohammedanisme en mohammedanisme twee kunnen Ontmoeting Kennedy- Macmillan President Kennedy zal op 29 en 30 juni een bezoek brengen aan Enge land voor besprekingen met pre mier Harold Macmillan, zo is vrij dag in de Britse hoofdstad bekend gemaakt. In de bekendmaking wordt gezegd, dat beide staatslieden informele be sprekingen momenteel nuttig achten aangezien zij elkaar in een half jaar niet hebben ontmoet. President Kenne dy zal 23 juni in West-Duitsland aan komen voor een bezoek van drie da gen aan de bondsrepubliek en West- Berlijn. Nu elektrische tandenborstels De electrische tandenborstels, die ver leden jaar op de Amerikaanse markt ge ïntroduceerd zijn, worden vlot verkocht. In de meeste types drijft een elec- trisch motortje in het handvat de borstel aan. die in sommige types 2.000 horizon tale en vertikale bewegingen per mi nuut maakt. De modellen hebben alle verwisselbare borstels voor de verschil lende leden van het gezin. „Honderdduizenden mensen wonen niet in de plaats waar zij hun werk verrichten, en zij willen dat ook helemaal niet. Men gaat ervan uit of een natuurverschijnsel is, dat het niet-stedelijke deel van Nederland on bewoonbaar is en dat elke stad op eigen grondgebied woonplaats moet bieden aan de groeiende bevolking. Kennelijk bestaat ergens in Neder land een noodtoestand, want er zijn permanent voorstellen aanhangig be paalde gemeenten op te heffen. Op sommige provinciale griffies schijnen ambtenaren te werken, die niet rus tig kunnen slapen als zij niet zo'n noodtoestand hebben ontdekt", zo schertste prof. mr. W. F. Prins, hoog leraar in de staathuishoudkunde aan de Utrechtse universiteit, vrijdag middag in hotel Huis ter Duin te Noordwijk in forse lijnen zijn geloof in de waarde van de zelfstandige ge meente. Hij hield zijn rede onder de titel „Geloof in de gemeente bij geloof", voor de veertig jaar oude Vereniging van Zuidhollandse Ge meenten. De Nederlandse gemeente is niet :n toevalligheid, maar betekent een onmisbaar en onvervangbaar element de publieke samenleving, zo begon prof. Prins zijn anderhalf uur duren de rede. Bijgeloof omtrent de gemeente ls iet zo gemakkelijk te onderkennen, omdat dit zich rankt om het geloof de nuttige functie van de gemeente, e de literatuur over het gemeente zen bestudeert stuit telkens weer op hardnekkigheid van aangenomen waarden, die net inzicht in de werke lijke problemen vertroebelen. Bij betogen over de noodzakelijkheid an de opheffing van een gemeente als an historisch gegroeide eenheid denkt ïen niet aan Amsterdam, maar aan ïn kleine, besloten eenheid die nog ge meenschap kent. Nadat men de gemeente in dit ro mantisch kleed heeft gestoken komt men tot de conclusie, dat het deze gemeente aan bestuurskracht ontbreekt. Prof. Prins vond het merkwaardig, dat {'uist bestuurskracht helemaal niet past >ij de idee van de gemeenschap. In een breed opgezet historisch overzicht schetste hij de ontwikkelingsgang die de gemeenten hebben doorgemaakt, het geen heeft geleid tot het feit dat wij heden ten dage nog onwennig aankij ken tegen de gedachte dat voor grote gemeenten een afzonderlijk regiem no dig zou zijn. Over de inhoud van een statuut dat deze grote gemeenten moe ten hebben is nog vrijwel niets om lijnd. Na een beschouwing over het begrip „huishouding" kwam de hoogleraar tot de stelling, dat de grondwet aan J- gemeente een huishouding van een paalde omvang niet garandeert. In het geijkte gedachtenpatroon behoren huis houding en autonomie bij elkaar, maar met vele voorbeelden trachtte prof. Prins aan te tonen dat dit een mis vatting is. Geen tegenwicht Hij keerde zich met kracht tegen de gedachte dat wijkraden of gemeen schapsraden een goed tegenwicht den vormen voor de toenemende vreemdlng tussen bestuurders en stuurden. Hij achtte districtsvorming voor verwezenlijking vatbaar in veler lei vorm. Net als een waterschap wel eens gezag kan uitoefenen buiten ei gen territoir, moet dat bij gemeenten ook mogelijk zijn. Tot slot kwam prof. Prins tot de conclusie, dat de gemeente in zich zelf moet geloven en haar beslui ten niet moet aanpassen aan wat toezicht houdende organen denken. Hij zag liever een gemeenteambte naar die in Den Haag met de vuist op tafel slaat, dan één die er goed de weg weet, want dat ii weg van de minste weerstand. Ik deze onder vooriztterschap mr. L. R. J. ridder van Rappard, bur gemeester van Gorinchem, staande ver gadering werden de bestuursleden mr. J. A. H. J. van der Dussen. burge meester van Dordrecht, mr. J. Heus- dens, burgemeester van Vlaardingen mej. J. Zeelenberg, wethouder i Rotterdam, herkozen. Herkozen als afgevaardigden van (Advertentie) In het Zuiden beslaap de negereisen het gehele gamma, van stemrecht en geïntregeerde scholen tot het gebruik maken van cafetaria's, bibliotheken en zwembaden, 't Sleutelwoord in de stem ming van de negers is „ongeduld". Hen ry Moon, van de NAACP, zegt het aldus: „Te weinig en te langzaam". De sleutelfiguur is de jonge neger. Tieners waren in de meerderheid bij de betogingen in Birmingham. De moeder van een dier jongens verklaarde voor de rechtbank: „Die jonge mensen slikken eenvoudig niet meer wat wij ons hele leven hebben geslikt." Doorzetten ,Ik heb nog nooit zulk een woede onze mensen gezien", zegt mevr Ruby Hurley. „Er is nog nooit zulk een onverbiddelijke vastberadenheid geweest om door te zetten." En mevrouw Hur ley kan het weten. Zij is de directeur in het zuid-oosten van de V.S. van de Nationale vereniging voor de bevorde ring van de belangen van gekleurde mensen (NAACP.) Haar ervaring met dit werk dateert van 12 jaar geleden. Bisschop George W. Baber van de Afrikaanse Methodistenkerk in New York, de grootste kerkelijke organisatie van voornamelijk negers, zegt: „Wat de jonge negers willen, willen zij i Het gevaar is thans dat zij die hun de weg staan overspoeld zullen worden door de golf van de toekomst. Als dit Negen jaar geleden deed het Opperste Gerechtshof de uitspraak dat scholen met rassenscheiding ongrondwettig zijn. Thans bezoeken ongeveer acht procent de negerkinderen in de leeftijden lagere en middelbare scholen geïn tegreerde instellingen van onderwijs. Dit wordt „symbolisch" genoemd en dat vinden de negers een naar woord. In 1958 waren er sits-in in Oklahoma City en Wichita in Kansas. Deze wer den in 1960 gevolgd door andere in Char lotte, North Carolina, en Tallahassee, Florida. Daar bereikten de negers over al hun doel. „Zij leken op mensen, die voor de eerste keer ijscream mochten proeven", zegt mevrouw Huley. „Nu wil len zij de hele beker". (Advertentie) 2 |aor gratis verzekerd gemeentebesturen in het I.Z.A.-bestuur werden A. Boer. burgemeester van venhuizen, mevrouw Th. M. F. Huur man-van der Voet, wethouder van rinchem, M. H. L. Weststrate, wethou der van Vlaaringen en P. J. van Meurs, wethouder van Dordrecht; gekozen werd in de vacature Langevoort: C. J. var der Hoeven, burgemeester van Ridder kerk. Voorstel wereldvoedselcongres: De bekende Zweedse econoom dr. Gunnar Myrdal heeft giste ren in een rede voor het wereld voedselcongres de oprichting voorgesteld van een internatio naal voedselbureau, waarin alle rijke landen deel zouden nemen in de kosten van het verstrekken van landbouwoverschotten aan behoeftige en economisch ten achter gebleven landen. Ook drong hij er op aan alle buiten landse hulp, schenkingen en kre dieten via de Verenigde Naties en hun instellingen te laten lopen, in plaats van dit op bilaterale ba sis te doen geschieden. Dr. Myrdal verklaarde zich een sterke voorstander van voedsel als een vorm van hulpverlening, maar volgens hem was er geen reden waarom dergelijke steun alleen ten laste zou moeten ko men van landen met een overschotpro- duktie. „Het zou redelijker zijn als de kosten gedragen zouden worden door alle rijke landen, volgens een beginsel van eerlijke verdeling op basis van het inkomen per hoofd der bevolking", zo verklaarde dr. Myrdal. „Het zou dan ook voor de landen met overschotten niet nodig zijn hun voedselproduktie op er nog zulk een verschrikkelijke behoefte aan voedsel in vele economisch minder ontwikkelde landen bestaat", aldus dr. Myrdal. Deze gaf toe, dat een dergelijk stelsel van invloed zou kunnen zijn op de exportmarkten van nog economisch min der ontwikkelde landen, die landen met een overschotproduktie van voedsel zijn of zouden kunnen zijn. Hij stelde echter een wijze voor, waarop zij schadeloos gesteld zouden kunnen worden. „Een verstandige oplossing zou zijn, dat het multilaterale voedselbureau voor de af zet van overschotten hun werkelijk hun exporten zou betalen, ook wan..„. deze als voedselhulp geschonken zouden worden aan economisch minder ontwik kelde landen", zo zei dr. Myrdal. Vispraak Kennedy Robert Kennedy, de minister van ju stitie. noemt nog enige andere factoren in de campagne van de negers. Hij zegt: 1. De demonstraties in Birmingham waren een succes. Daardoor werden de negers elders gestimuleerd. Ook wekte het gebruik van honden en brandweer- slangen de verontwaardiging op van heel wat mensen, zowel negers als blanken. 2. Ik denk, dat het feit dat er fede rale troepen naar de omgeving van Bir mingham werden gestuurd ook zijn uit werking had. Men kon hieraan zien, dat de federale regering de situatie volgde. 3. Dit alles gaf ae negers moed. En het had een tegenovergesteld effekt op de blanken. Zij beseften dat het niet veel nut had om het nog langer tegen te houden. 4. De neger is thans beter onderricht dan hij een paar jaar geleden was. Hij weet wat hij wil. 5. En dan de nieuwe landen in Afrika. De neger in Amerika ziet thans hoe Afrikaanse leiders en diplomaten wor den ontvangen door president Kennedy premier Chroesjtsjef. Zij zien hoe de ro de loper voor hen wordt uitgerold op de vliegvelden. Hij kan trots zijn op zijn rasgenoten en zijn eigenwaarde wordt hierdoor versterkt. briek, die de beroemde racefiets merk Diamant maakt. Een gevluchte wielrenner heeft nu verklaard, dat de fabriek eigenlijk maar heel weinig met de beroemde fietsen te maken heeft. De versnellingsappara- ten en de assen komen uit Italië. De ketting is Westduits fabrikaat. De rem men zijn afkomstig uit Frankrijk en het zadel uit Groot-Brittannië of Italië. Het frame wordt vervaardigd in de fabriek te Karl Marx Stadt uit staal van Britse makelij. Mr. D. U. Stikker geopereerd Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de Navo, heeft gisteren in het Walter Reed-ziekenhuis in Washington een breukoperatie ondergaan. In een NAVO-mededeling wordt verder gezegd, dat er geen complicaties zijn geconsta teerd. De patiënt heeft de operatie zeer goed doorstaan. kunstmatige wijze te beperken lang Vrijdagavond is in de Marokkaanse hoofdstad Rabat vernomen dat vijf le den van de Istiqlal-partij, onder wie drie leden der nieuw gekozen volks vertegenwoordiging, in arrest zijn ge steld. Zij zullen ervan worden beschul digd de veiligheid van de Marokkaanse staat in gevaar te hebben gebracht. (Advertentie) Overal in West-Europa ziet U dit embleem. Symbool van Esso serviceI Speciaal voor toeristen. .MET ESSO BENT U BETER UIT! 9 Mevrouw Signe Hagen, 65 jaar oud en grootmoe der, is er nog ontdaan van, hoewel de haven meester van Bodoe (Noord-Zweden) zegt, dat er niets van waar is. Maar die havenmeester gelooft zelfs de verhalen over het monster van Lochness niet. Groot moeder Hagen dan heeft, toen zij haar zuster be zocht, een vreselijk mon ster van wel 50 meter lengte uit de zee zien op duiken. Het was niet te geloven. Ze riep haar zuster, zwager en hun beide volwassen kinde ren, die allen het mon ster zagen. „Het leefde en het kronkelde", zei Signe Hagen. Maar de havenmeester antwoord de: „Er zullen wel een stelletje walvissen op een rijtje hebben ge zwommen". Vier Russische zeelie den zijn veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het smokkelen van tapijten. Ze werden in Moermansk gesnapt. Zes Tsjechen, onder wie drie vrouwen, hebben politiek asiel in Grieken land gevraagd. Zij waren aan boord van het Rus- sisohe schip Pobeda in Piraeus gearriveerd. In Egypte hadden reeds vijf opvarenden van de Po beda politiek asiel ge vraagd. In 1965 zal Zweden ver moedelijk 828.000 inwo ners tellen, die ouder zijn dan 67 jaar. Uit een vliegtuig, dat uit het Verre Oosten kwam, stapte gisteren in Sidney een jong echtpaar met een baby. De man hield het bundeltje le ven, gewikkeld in een smoezig dekentje, voor zichtig in zijn armen. Het kindje huilde niet. Een ambtenaar van de ge zondheidsdienst naderde en wilde de baby wat be ter bekijken. Hij sloeg het dekentje terug en keek in de grote bruine ogen van een Japanse spaniel. De rest is gauw verteld Er hielp geen praten te gen. De hond zou moeten worden gedood. Aan de Australische quarantaine bepalingen valt niet te tornen. De vrouw was er slecht aan toe. Enkele uren later was ze nog niet tot bedaren geko men. 9 Opvoeders houden van 19 tot 24 augustus in Ge neve een wereldconfe rentie. Onderwerp vanj discussie is de „verant-1 woordelijkheid van de1 opvoeders en het Rode Kruis voor de ontwikke ling van nieuwe, prakti sche middelen om de jeugd te brengen tot vrij- i willige dienstbaarheid en het beleven van humani taire waarden". De titel van een toespraak is „De condities, waaronder de mens van vandaag leeft en een prognose voor de komende honderd jaar 9 Voor de vierde keer heeft de „Stichting Fries aardewerk Museum" in Makkum een expositie ingericht van Fries aar dewerk. De tentoonstel- lingis dit jaar geheel gewijd aan de Fayence; (Majolica). Vorig jaar trok de expositie 5.0001 bezoekers. met Suprimal onbezorgde reis SUPRIMAL tijdig Ingonoman, reisziekte voorkómen. (iO tf# tlhuwt Vtrptkking let op de Juiste dosering) 1129) We vertelden de vorige vastelanden. Men had Juist het om keer, dat een secondeslinger een gekeerde mogen verwachten. Want zodanige lengte heeft, dat de dunr we hebben tot na toe weliswaar al- van de sllngertijd precies 1 secon- leen gesproken van de zwaarte- de bedraagt. En we voegden er aan kracht, die afhankelijk is van de af- toe, dat de lengte van de slinger stand tot het middelpunt der aarde, verband houdt met de zwaarte- maar deze zwaartekracht wordt kracht, dic weer afhankelijk ls van ook beïnvloed door de massa van de afstand tot het middelpunt der naburige gesteenten e.d. En omdat aarde. het water rondom de eilanden een Het zal dan ook niemand verba- geringer soortelijk gewicht heeft zen dat de lengte van de seconde- dan de steenmassa's waaruit het slinger aan de polen langer Is dan vasteland bestaat, zonden we dus aan de evenaar, want we hebben op de eilanden een kleinere slinger- gehoord van de af platting aan de po len, die zich dus dichter bij het middelpunt der aarde bevinden. En hoewel die af platting zó gering is, dat we haar op een gewone teke ning niet aantoon- TOCH IS HET ZO! lengte mogen wachten dan op het vasteland. Zoals gezegd, het omgekeerde bleek het geval, zodat er alle aanleiding was dit zonderlinge ver schijnsel eens duch tig aan de tand te voelen. De vcrkla- de langere slingerlengte op velerlei facto- baar kunnen maken, zijn de polen ring toch heel wat dichter bij het aard- de eilanden bleek se middelpunt dan de evenaar. Het ren afhankelijk. Om te beginnen .u.- scheelt maar liefst 21,5 km. een ten de oceanen op zware steensoorteu aantal dat met de secondeslinger zodat de zwaartekracht boven de duidelijk aantoonbaar ls. Want op oceaan, ondanks de mindere zwaar- de pool fa de sllngerlengte 996,22 te van de watermassa's, groter ls mm en aan de evenaar 990.97 mm, dan op het land, dat op verhou- een verschil van 5 li mm. dingsgewijs lichtere steensoorten Lange tijd heeft men gemeend, rust. dat de aarde beschouwd mocht wor- Wat nog belangrijker is: het idea- den als een mooie regelmatige bol, le zeeniveau blijkt een gedachten- die aan de polen weliswaar wat af- beeld dat in werkelijkheid niet be- geplat en aan de evenaar wat uit- staat. Want de aantrekkingskracht gezakt was, maar in de breedte- van de vastelanden zuigt a.h w het richting in leder geval toch een ge- water van de oceaan langs de'vas- lijkmatige kromming vertoonde, telandskusten. De oceaan staat dus Men dacht zich het oppervlak dus hol en de kusten der eilanden llg- als een In rust verkerende water- gen daarom iets dichter bij het mld- spiegel. die zich over alle eilanden delpunt der aarde dan de kust van en vastelanden als zodanig voortzet, het vasteland op gelijke breedte! Welk een verrassing was het dus. Desondanks kan de zee nog hoog toen men ontdekte dat de seconde- genoeg komen! slinger op bijna alle eilanden van de oceaan langer was dan aan dc (Nadruk verboden). kusten of In het binnenland der w p/uillnn

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7