Nieuwe Leidse Courant Commentaar Geen kernwapens om Middellandse Zee Instrumenten kapot van muziek 59 aratyfus in Bennekom: zeker 35 zieken Prinses Beatrix kreeg dispensatie van klooster Terugkeer huis Habsburg bedreigt coalitie Zaterdag 8 juni 1963, 44ste jaargang CHR1STELIJK-NATI0NAAL DAGBLAD Met de Zie pagina 7 VUIST tafel Postbus 76 Chroesjtsjef: kunstschatten beschermen. In de Prawda is gisteren een interview verschenen dat de Moskouse cor respondent van het communistisch gezinde Italiaanse blad Paese Sera heeft gehad met premier Chroesjtsjef. De kern van het betoog van Chroesjtsjef komt hier op neer dat het grootste deel van de landen die aan de Middellandse Zee grenzen erg ingenomen zijn met het Russische voor stel, dat gebied tot een kernwapenvrije zone uit te roepen. De vragen van de Italiaanse journalist waren voornamelijk bedoeld om Chroesjtsjef nog eens de gelegenheid te geven zijn voorstellen uitvoerig uiteen te zetten. CHROESJTSJEF .cultuurschatten. De Russische premier ontkende dat de Sowjetunie „bijzondere belangen" voor ogen heeft met de poging on Amerikaanse Polaris-onderzeeërs uit het gebied van de Middellandse Zee te verjagen. „De enigen die aan zoiets denken, zijn degenen die hun kernbases zover mogelijk van hun eigen grondgebied trachten i richten", aldus Chroesjtsjef. Hij noemde Amerika in dit vraaggesprek niet GGD legt spreekverbod op (Van een onzer verslaggevers) Beijnekom hebben zich de afgelopen maand gevallen van para llus voorgedaan. Er zouden momenteel nog 35 personen, onder i een aantal kinderen, aan deze ziekte lijden. Het schijnt dat de i niet ernstig is. Wat de oorzaak van het uitbreken is, kan niet Men denkt aan een kistje met sla "of Vreemd is, en daarover zijn een aantal families in Bennekom en omgeving zeer ontstemd, dat de GGD (uit Ede) nauwe lijks in Bennekom is komen kijken. Be paald boos is men dat deze instantie niet tijdig maatregelen heeft genomen om verbreiding van de ziekte te voor komen. Want ook deze niet kwaadaar dige paratyfus is zeer besmettelijk. Bo vendien hebben de GGD-functionarissen aan kinderen, die broertjes of zusjes hebben die aan de ziekte lijden, maar ook aan ouderen gezegd, niets over de- ziekte aan anderen te vertellen. Dat is er ook de oorzaak van, dat pas nu van het uitbreken van deze ziekte iets bekend De ziekte heeft zich voor het eerst geopenbaard bij een vijfjarig jongetje uit een gezin van vijf kinderen op 8 mei. Zijn broertje en zusjes konden, dank zij de voorzorgsmaatregelen van de moeder voor de ziekte behoed blijven. Uiteraard mochten die ook niet mee naar school toen na een week de arts vaststelde dat het jongetje aan een soort tyfus leed. Overigens zal het waarschijnlijk nog ruim een maand duren voordat deze kinderen weer naar school mogen. Geen der patiënten behoefde in een ziekenhuis te worden opgenomen. Het schijnt dat op 18 mei reeds voor het laatst zich een patiënt bij zijn huisarts heeft gemeld. Er is geen gevaar meer aanwezig dat de ziekte, nu zij is gelo- caliserd, zich naar andere delen van ons land zal verplaatsen. eenheden in het Middellandse Zee-gebied zouden willen, vroeg hij of dit soms niet was voor Italië, Frankrijk, Grieken land en Turkije, die allen bij de NAVO zijn aangesloten. j wees erop dat de landen aan de Middellandse Zee, de wereld haar rijkste cultuurschatten hebben geschonken. On danks alle overgebleven schatten is er toch een veel grotere hoeveelheid in oor logen verwoest, zo zei hij. „Is het mogelijk toe te staan, dat de vruchten vaii de arbeid van het volk brand worden in de vlammen van kernoorlog? Neen, die moet niet worden toegestaan", aldus Chroesjtsjef. Veiligheid Een andere vraag was of de landen aan de Middellandse Zee de beweringen van de NAVO dat de kernmacht var westen „algemene veiligheid" in dal bied versterkt, moeten geloven. Chroesj tsjef antwoordde, dat de aanwezigheid deze kernmacht aldaar het gevaar veelvoudig vergroot. (Voor vervolg zie pag. 9) Klachtendienst bezorging 18—19 Abt gaf haar een Madonnabeeldje Prinses Beatrix heeft gisteren eei uitgebreid bezoek gebracht aan d> zogenaamde oude IJsselstreek. Na een bezoek aan Doesburg stond de Bene dictijner Abdij St. Willibrord in Slan genburg op haar programma. Tijdens het verblijf in dit klooster betrad de Prinses ook de refter en de kapittel zaal. Bij pauselijk besluit is het vrou- echter niet toegestaan deze af- leuws in ëén oogopslag Prinses Beatrix heeft listeren een uitgebreid be- soek gebracht aan de pude-IJsselstreek. Na een Iezoek aan Doesburg stond e Benedictijner abdij St. Ifillibrord in Slangenburg >p haar programma. Zij [reeg dispensatie om ook e refter en de kapittelzaal e betreden. In de Prawda is een verschenen, Chroesjtsjef heeft dat de aan de Middellandse Zee gelegen ingenomen zijn met iet Russische voorstel, dat (ebied tot een kernwapen- frije zone uit te roepen. De kabinetsformatie jevindt zich nog steeds in |et stadium van onderzoek laar mogelijkheden. Gis- eren hebben verschillen- le demissionaire ministers Ie formateur dr. De Kort hlichtingen verstrekt. P Het commando van de Savo werkt aan plannen ie indien noodzakelijk l- verzet tegen elke vijan- lelijke aanval langs het IJzeren Gordijn mogelijk lullen maken.' Zo'n af- loende fysieke verdedi- |ing maakt het zeer dui- (elijk aldus Navo-op- ierbevelhebber Lemnitzer - dat een inval op zijn binst niet goedkoop kan porden ondernomen. I In de komende week ;al mogelijk een beslissing (allen over het al dan niet foortbestaan van de Oos- enrijkse coalitieregering 'an rooms-katholieken en locialisten. De kwestie van Ie terugkeer van dr. Otto fon Habsburg is aanlei- ling geworden tot een (rnstige crisis. Een maand voorwaar- lelijk met een proeftijd jan twee jaar en een boete an vijftig gulden is giste- pn geëist tegen een 22- Brige student, die tijdens Ie laatste ontgroeningen jen groen met de stok van !en paraplu ernstig heeft lewond. Groot alarm is gister avond gemaakt toen een {tarfighter-straaljager op [chiphols langste baan joor zijn landingstel zak- p en met een spectaculaire ronkenregen 900 meter op Pjn buik over de grond Ichuurde voordat de ma rine eindelijk tot stilstand twam. Moeilijke week voor Oostenrijk TN de komende week zal mogelijk de beslissing vallen over het al dan niet voortbestaan van de Oostenrijkse coalitieregering van rooms-katholie- ken en socialisten. De basis van de coalitie wordt ondermijnd door de kwes- tie-Habsburg. De coalitie dateert reeds van het eind van de oorlog, maar de verdeeldheid tussen beide partijen over de eventuele terugkeer van dr. Otto Habsburg, die nu in Beieren woont, naar Oostenrijk is steeds op de achtergrond blijven hangen. Maandag wordt een definitieve aan--' wijzing over het lot van de coalitie regering verwacht De conservatieve kan selier Alfons Gorbach heeft de verbin dingscommissie voor de twee coalitie partijen bijeengeroepen voor besprekin gen over de toestand, die ontstaan is c'oor een stemming, die woensdag in het parlement heeft plaatsgehad. Voor de eerste maal sinds 1945 heeft een coalitie partij de socialistische met de op positie meegestemd. Beide partijen richten over en weer felle verwijten tot elkaar. De conservatieven zeggen, dat de so cialisten toegeven aan de Russische te genkanting tegen Oostenrijks verlangen cm zich met de E.E.G. te associëren. De socialisten beweren, dat reactionaire krachten in het conservatieve kamp de verkoop van belangrijke industrieën aan liet Westerse kapitaal overwegen. De waarheid is vermoedelijk, dat de twee coalitiepartijen genoeg van elkaar beginnen te krijgen. Opwinding de in keizer Karei toestemming naar zün land terug te keren nuchter politiek oordeel ge- Uit de kwestie-Habsburg kan wellicht politieke munt geslagen worden, in het bijzonder indien de socialistische bewe ringen waar zijn, dat bij de terugkeer van Otto aan hem goederen ter waarde van 700 miljoen schilling (rond 100 mil joen gulden) zullen worden teruggege ven vrolijke prinses Beatrix be zocht gisteren de Oude IJssel streek. Zij sprak o.a. met mej. M van Arkel, een van de patiënten van de reactiverings- en verple- gingsinrichting „Den Ooiman" te Doetinchem. Bejaarde man wurgt weduwe De politie van het bureau Linnaeus- straat te Amsterdam heeft gisteren ontdekt dat zich drie of vier dagen geleden een drama heeft afgespeeld in een huis in de Veeteeltstraat in de buurt Betondorp Volgens de politie heeft de 69-jarige J. B. de weduwe met wie hij al jaren samenwoonde, de 67-jarige J. M C. van de S. met een 'ektrieiteitssnóer gewurgd en daarna zichzelf van het leven beroofd. De buren, die al enkele dagen geen teken van leven in het huis hadden gezien, waarschuwden vandaag de politie Toen deze zich toegang tot het huis verschafte, ontdekte men in de keuken de twee stoffelijke overschotten. Volgens commissaris Binnendijk van het bureau Linnaeusstraat staat hel vast dat de man de weduwe om hei leven heeft gebraoht. Buren hebben verklaard niets opvallends te hebben gehoord op het tijdstip dat het drama zich moet hebben afgespeeld. deling te betreden. De regerend vorstin is van deze bepaling uitgezon derd. Voor de familieleden van regerend vorstin kan dispensatie den verleend. Prinses Beatrix, die de wens te ken nen had gegeven ook de beslotenheid van de klooster-communiteit te bezich tigen, verkreeg hiervoor de dispensatie die mogelijk is. Zij beperkte haar bezoek echter tol de kapittelzaal en de refter en meed de kloostergangen en de cellen. Later vertelde de Prinses, dat z- bezoek aan het klooster bijzonder had gewaardeerd. Ze was even verheugd ovei het bezoek aan de koeienstallen als aar het atelier voor kerkelijke kunst. Spon. taan liep ze naar een tafel, waarop eer uit een oude eiken balk gesneden Ma donnabeeld stond. „O, wat is dat mooi", zei de Prinses spontaan. De broeder-beeldsnijder H. Boelaars, die het beeld had gesneden, keek trots Even was er een blik van verstandhou ding tussen hem en zijn abt ei broeder glunderde. „U moogt het heb ben", zei de abt plotseling. Prinses Beatrix was onthutst ove: gebaar. Maar de abt en de broeder hielden aanhet beeld was voor de Prinses. Duur tegelpad In Ulft viel de Prinses eveneens een bijzondere eer te beurt. In deze gemeente lamelijk maakte ze een wandeling langs en levend mozaiek van het culturele en verenigingsleven van Ulft. Men had er daar in Ulft wel werk van gemaakt. En de gemeenteraad had maar eventjes 3.000 uitgeteld om een tijdelijk tegelpad te leggen in een weiland om de Prin- het lopen wat gemakkelijker te ma- ben. Op haar weg ontmoette ze twee vaan- ;ls van de Ulftse schutterij, die op de grond lagen. „Mag ik er wel overheen lopen?'- vroeg ze. Een gebruinde schutter antwoordde wat verlegen. „ïk dacht, dat de Prinses wel wist", zo zei hij later, „dat personen van koninklijke bloede de eer genieten het vaandel te betreden „Hot line" nog niet helemaal in orde De Russische ontwapeningsonderhande laar Tsarapkin heeft gisteren gezegd dat er nog een aantal punten geregeld moe ten worden in de overeenkomst voor een „hot line" (directe verbinding) tus sen Washington en Moskou. Gevraagd over de geruchten dat de overeenkomst volgende week voor on dertekening klaar zal zijn, antwoordde Tsarapkin: „Ik heh geen berichten dat er de volgende week een overeenkomst ondertekend moet worden." Tsarapkin bedoelde vermoedelijk politieke, en geen technische punten. Vonkenregen op Schiphol Starl i c hter maakt buiklanding; Groot alarm is gisteravond op Schip hol gegeven toen de Starfighter straal jager KG-180 bij de landing op de langste baan door zijn landingsgestel zakte en met een spectaculaire vonken regen 900 meter op zijn buik over het beton zeulde, voor de machine eindelijk tot stilstand kwam. IJlings rukten brandweerwagens, poli- e en ambulances naar de baan en trof fen daar de straaljager weinig bcscha. digd aan. De piloot, die ongedeerd bleef, invlieger van Fokker. Het Hoogewerff-fonds heeft besloten de gouden Hoogewerff-medaille toe te kennen aan prof. dr. M. Tausk, voor zijn uitstekende werk op het gebied van de fabricage van geneesmiddelen. Een beeld van het bezoek, dat prinses Irene aan Barcelona brengt: na afloop van een stie rengevecht in de arena van Bar celona brengt de matador Diego Püerta hulde aan de hoge be zoeksterdie geheel links op de tribune zit. Kabinetsformatie Ministers geven inlichtingen (Van onze parlementsredactie) Hoewel prof Romme een flink stuk informatiewerk heeft verricht, is duidelijk dat het aan formateur De Kort overgedragen dossier niet toe reikend is om direct de basis voor een kabinet te leggen. Dr De Kort zou zich vanmorgen in zijn bungalow te Ulvenhout door prof. Romme laten inlichten, maar daarmee - we schreven het reeds - vol staat hij geenzins. Gisteren reeds heeft hij aan alle leden van het demissionaire kabinet schriftelijk inlichtingen gevraagd, die hem in staat moeten stellen zich een' totaalbeeld te vormen. Een aantal be windslieden kon onmiddellijk antwoor den en de antwoorden van de overigen verwacht hij dn het begin van de vol gende week. Voorzover bekend zal de formateur gedurende het weekeinde geen besprekingen voeren, doch hij zal er zich des te meer over beraden hoe de stukken nu precies op het bord staan Vooralsnog ziet de stelling er ingewik keld uit en het is begrijpelijk dat de formateur er de tijd voor wil nemen om te gaan hoe het „spel" verder dien: worden gespeeld. In het bad bij de uitspanning Oud- Valkeveen te Naarden is gisteren de jarige marianne Clay uit Beets (N.H.) verdronken. Het meisje nam deel schoolreisje. Het water in het bad tot 70 cm diep. yELE GEBEURTENISSEN in onze tijd zijn van een aard als in deze eeuw te verwachten. Dit geldt in het klein, het geldt zeker niet minder de grote processen die zich aan het voltrekken zijn. Het is tegelijk een eeuw van tempo als van groeiend inzicht. In de algemene voor uitgang worden de achtergeblevenen zich hun achterstand te pijnlijker bewust. De vorst van Perzië we hebben er hier deze week over geschreven heeft te maken gekregen met conservatief protest tegen zijn pogingen tot hervorming. Men kon daar zijn tempo niet bijhouden. In Amerika zijn de negers gegrepen door het tempo van deze tijd. Onze eeuw zou genoemd kunnen worden de eeuw van het ongeduld, dat om bevrediging roept. En het geduld van de negers is op. Processen als in Perzië en in Amerika en waar worden soortgelijke niet aange troffen gaan met leed en smart gepaard. Ook hier, als altijd, openbaart zich het menselijk onvermogen. Er is alle tijden door en overal ter wereld veel leed ge leden in het streven naar recht en mense lijkheid, en in onze tijd, die er tevens een is van openheid en openbaarheid, komt de moeizaamheid wel bijzonder duidelijk aan de dag. Te weinig wordt ruimte gelaten aan de Pinkstergeest om de hof van het mensen leven te doorwaaien. En tocht ligt daarin de oplossing voor alle problemen waarmee mens en mensheid worstelen. Ook in de roep der negers in Amerika naar gelijkheid en in rechten gaat het nu hard tegen hard. Alles wijst erop, dat de strijd der negers in een beslissende fase is gekomen. De president verkeert in een moeilijke positie. Zijn gezindheid is on verdacht. Maar er zijn machten die hem weerstreven. Hij heeft rekening te houden met factoren van onderscheidene aard. En zo ondervindt hij kritiek aan de ene kant van wie menen dat hij zijn ge zag tezeer ten gunstie van de negers aan wendt, aan de andere kant van wie hem te grote omzichtigheid verwijten. Gelukkig blijken op knelpunten der moei lijkheden niet zelden groepen weldenkende burgers mogelijk, die de plaatselijke ver starring doorbreken en daadwerkelijk be vorderen dat de negers de rechtsgelijk heid verkrijgen die hun, mensen als ieder ander, toekomt. Discriminatie is een restant uit voorbije tijden en onze eeuw ruimt ermee op. Eens zal zij niet meer mogelijk zijn dan iets om met wrevel en schaamte aan terug te denken. De opruiming gaat nog met moei lijkheden gepaard. Maar het heeft zij» goede kanten om, als mens en als christen, in deze eeuw te mogen leven. Mits er die ruimte blijft voor de geest. RIT A JE JUNIMAAND heeft gebracht zijn dan ook niet anders dan vol lof. Gisteren kwam het vooral in Limburg en Brabant tot een onweersbuitje dit storingsgebied trok naar Frankrijk weg. Een meer noordoostenwind, in stand gehouden door een hogedruk. bied met het centrum boven Noorwe gen, voert drogere en warmere lucht aan In de omgeving van Berlijn werd het gisteren 29 graden celsius. In de komen de avond kan plaatselijk nog een bui tot ontwikkeling komen, maar de algehe- ne toestand wordt stabieler, zodat er weer heel wat uren zon bijeenkomen met een stijging van de temperatuur die ook hier in het westen tot boven 25 graden kan konten. Wanneer de zomermaand zo blijft doorgaan mogen wij eindelijk sinds 1959 eens weer echt van zomer spreken. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zonnig. Vanavond plaat- srlijk een regen- of onweersbui. Van nacht hier en daar mist. Morgen overdag overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige aan de kust in de namiddag tijdelijk zeer krachtige wind tussen noord en noord oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 9 juni: zon op 4.21, onder 20 57: maan op 22.52. onder 6.05. Maandag 10 juni: zon op 4.21, onder 20,58; maan op 23.37, onder 7.00. 69 Tendens stationair Hoogwater Scheveningen 9 juni: 4.17 v,m.; 16.42 n.m. 10 juni: 4.53 v.m.; 17.17 n.m. HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 'f I 35 fer ff m ii A FGEMATTE musici van het moderne muziek te spelen, ingestudeerd maar de musici lof moeten gaan na repetities ken maar dat het bij de nieu- Zweedse radio-orkest heb- aldus heeft de cellist Folke konden de repetities niet van die modernistische mu- we muziek ten slotte gaat ben ondubbelzinnig te ver- Bramme zich in een gesprek doorkomen zonder watjes in ziek om een nieuwe klank, door staan gegeven dat zij niets met een persvertegenwoor- de oren. „Als dit de uitdruk- alle instrumenten tezamen moeten hebben van ultra-mo- beklaagd, moeten wij onze king is van eigentijdse mu- Een vertegenwoordiger voorgebracht. Maar, zo voeg- derne muziek welke hen houten instrumenten mishan- zikale creativiteit, ga ik maar van de modernisten, de com- de hij eraan toe, persoonlijk dwingt „hun instrumenten delen tot vernielens toe. liever gauw met pensioen", ponist Arne Mellnaess, gaf houd ik toch niet van muziek met geweld te lijf te gaan en aldus Bramme. „Er moet toch als commentaar hierop, dat die tot vernieling van de in- naar hartbrekende geluiden Het orkest had enige weken wel iets verkeerd zitten, als misschien een enkel instru- strumenten leidt te luisteren". Om die ultra- lang modernistische muziek er orkestleden met ziektever- ment onaangenaam kan klin- indstil 25 14 10 2 17 U 18 vnw 3 22 14 1 rindsttil 23 12 0 rindstil 22 II 1 19 8 0.1 indelil 24 12 indstil 23 9 indstil 23 12 0 4 20 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1