RECLAME: BENT UOOK ZO N MAN onmisbare schakel tussen producent en U vmmrm &pen briel ZATERDAG 8 JONI 1963 „Alstublieft mevrouw" u hebt nog nauwe lijks de deur geopend of u wordt een pak zeep poeder in de handen gestopt, cadeau. U duikt in uw damesblad en daar leest u: grandioze prijs verlaging! Vervolgens zijn de boodschappen aan de beurt en op de toonbank ligt een slordige sta pel artikelen en daarop een grote kaart: voor ieder maar drie stuks. Reclame hier, voordelige aanbiedingen daar, als je alles moest geloven wat er per week in je brievenbus komt, dan kregen we ons halve huishouden cadeau. „Je moet het toch allemaal zelf betalen", zucht u misschien met mij, „konden we nu niet beter geen zegel tjes, geen korting, geen plastic autootjes noch snoepje voor de kinderen krijgen, maar een lage prijs en goede waar zonder poespas?" Ja, dat dacht ik, totdat ik op onderzoek uitging op de vraag: „als de reclame achterwege bleef, is dat in het voordeel van de consument?" Neem nou die zeep hè. Voor mijn grootmoeder nas het luxe, xo'n gezellig kleurtje en frit parfum. Dank zij de reclame kost het mij maar een paar centen duurder dan de gewone huishoudzeep. Trouwens, had zij een geiser? Ik profiteer van de reclame, reken maar! Een nodige waarschuwing Van de NHR is ook de waarschuwing tegen col portage met wasmachi nes van onbekende mer ken. De NHR verwijst naar de bonafide zaken, die na aankoop service en reparatiemogelijkhe den leveren. De NHR heeft advies gevraagd aan twee juristen in een „brandende kwestie" Kan men iemand dwingen, iets terug te sturen ofte betalen, wat ongevraagd is thuisbezorgd? Ook al is dit vergezeld van de mededeling: „Wanneer u binnen vijf dagen de machine niet hebt terug gezonden, nemen wij aan dait u de machine ge kocht hebt", waarbij dan uitgebreid de wijze van betaling staat aangege ven. Op deze wijze kan geen rechtsgeldige koopover eenkomst worden aan gegaan, was het ant woord. Uiteraard moet men het artikel niet gaan gebruiken! Men is niet verplicht aan de af zender mede te delen, dat het artikel onge wenst is, evenmin kan men u verplichten het terug te sturen. Verstandig evenwel is het, even een briefkaartje te sturen, wanneer het ge stuurde kan worden te ruggehaald. Wie een dergelijk artikel, onge vraagd is ongeweigerd) per se niet in huis wil hebben, kan het bij de politie deponeren, wat zegt u van de afdeling gevonden voorwerpen. Het lijkt ons een goede manier, om aan derge lijke kwalijke praktijken een einde te maken. Ook reclame heeft een geschie denis, ze is immers nauw aan de mens verbonden, om wie alles hier op dit ondermaanse draait. Met een variatie op het rijmpje kunnen we vragen: „When Adam dug and Eva span where was advertising then?" Aanvankelijk was er de familie- huishouding, wat men vervaardig de was volkomen voor eigen ge bruik. De tweede ontwikkeling is de stadshuishouding, kleine knusse groepjes waarvan de een lakenwe ver, de ander schoenmaker was. Gilden Door onderlinge ruiling werd in de levensbehoeften voorzien. In deze tijd ontstonden de gilden. Hun principe ging niet verder, dan de vakgenoten een goed be staan waarborgen. Met hand en tand vochten ze tegen de recla me, de inventiviteit (vindingrijk heid) bepaald niet bevorderend. Tot de achttiende eeuw hebben de gilden hun invloed kunnen uit oefenen, maar het levpn was ster ker dan de -leer. Van buiten kwa men ook nieuwtjes doordat de ex peditie een rol ging spelen. Ze werden vernoeipd naar hun ge boorteplaats": eau de cologne uit Keulen en uit de Zuidelijke, Ne derlanden Brussels kant. Ruilmid del was het geld, dat niet be paald uit munten behoeft te be staan: onze jongens die in Nw. Guinea waren weten, dat ook schelpjes dienst kunnen doen als substituut. In ons land kregen we de Indische compagnieën en onze voorouders waren niet langer aan hun woonplaats gebonden voor handel: integendeel! De techniek, weer een stapje verder, bracht een grote omwenteling in het le ven van alle dag. Artikelen kon den in grote hoeveelheid vervaar digd worden, men specialiseerde zich op één artikel wat kostenver mindering met zich bracht. Hier door konden ook bredere lagen van de bevolking profiteren, van wat eenmaal als luxe gold. Eenheid Om de produkten te onderschei den van die van de concurrent, ontstond de eenheidsverpakking, waarvan inhoud, en kwaliteit ge garandeerd werden: het merkar tikel was ontstaan, onder dwang van de concurrentie. In onze tijd met zijn zelfbediening en super- markets zien we nog verder spe cialisatie: een kannetje stroop is er beslist niet meer bij, langza merhand verdwijnen de losse ar tikelen om plaats te maken voor een verpakt „vertrouwd" gezicht, rodat ons al aardappelen in cel lofaan met etiket aangeboden werden en de eieren een stem pel kregen. Hier keerde de wal het schip: ONS PATROON Leuke, vlotte blouse Een leuke, vlotte blouse heb ben we als ons patroon nummer 374 voor u uitgekozen. Het is een apart modelletje, dat over de rok gedragen kan worden. Alleraardigst is het ceintuurtje op heuphoogte. Het wordt door lipjes gehaald. De knopen op de brede overslag geven het model een fijn cachet. Men heeft voor de vervaardiging ongeveer 2 me ter stof van 90 cm breedte no dig. Onder vermelding van num mer 374 is dit patroon (in de maten 42, 44 en 46) aan onze bureaus verkrijgbaar tegen be taling van 0,50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan 0,60 per stuk. U ge- lieve dit bedrag in postzegels te plakken aan de adreszijde, naast het gewone frankeerzegel, van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Bestellingen moeten uiterlijk op 15 juni a.s. in ons bezit zijn. Na die da- I turn kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. Handig, die nieuwe handschoenen Hebt u ze ook al ontdekt, die handige plastic „wegwerphand schoenen"? Van origine een Ame rikaans snufje, sinds kort ook bij ons te koop. Handig voor vroed vrouw en dokter, ja, maar wat zegt u van de huisvrouw? Ze kunnen zonder de minste moeite aan- en uitgetrokken wor den, houd er uw ring maar bij geven, geen beklemmend handschoenen. Geweldig le huis-, tuin- en keukenkarwei tjes. Zegt de fabrikant: leg eens een pakje op tafel als er kip of wild gegeten wordt, geen vette handen, servetten of vingerdoek- de hulsvrouw was meer gesteld op ongestempelde eieren, die er verser uitzagen en dat inderdaad ook konden zijn. Met die verpak te aardappelen, dunkt ons, zal het ook wel los lopen: een aard appel in een jutezak van de aard appelboer ziet er vertrouwder uit. Overigens is het dus belang rijk, hoe de mens zelf reageert op alles wat hem aangeboden wordt. En hoe wordt ons van daag de dag niet allerlei moois en heerlijks voorgeschoteld. Concurrentie Beste bewaaksters van de huls- houd-beurs, om uw uitgaven wordt gevochten, een vreedzame strijd overigens tussen de heren fabri kanten. De eerste klap is een daalder waard: het is de aankon diging, de geboorte annonce; bier ben ik, en zo heet ik, en dat kan je van me verwachten gezien naam en afkomst. Het is dat pakje zeeppoeder aan de deur bij voorbeeld. Ieder zal het nut dui delijk zijn: onbekend maakt on bemind, op uw deur zit een naam bordje en u zendt uw kinderen ook niet naamloos door de we reld. Een andere onderneming zit ook niet stil, brengt hetzelf de artikel tegen nog goedkopere prijs cn dc tweede faze is inge luid: de concurrentie. Daar heeft iedere zakenman mee te maken, doet hij niet mee, dan moet hij het onderspit del ven. De derde slag in het ge vecht om de merkt is de conso lidatie, het vasthouden van de af nemers, en dat kan alleen, wan neer een produkt werkelijk goed is. De reclame staat dus in dienst van de handel, maar evenzeer van de consument! De grote slag om duurzame gebruiksartikelen deze winter tussen de grootbedrij ven en de middenstand leverde ons huisvrouwen aantrekkelijk la ge prijzen op. En zo zijn in heel korte tijd de elektrische keuken machines, wasmachines, geysers en wat niet al gemeengoed ge worden, mede dank zij de recla me en de concurrentie. Mag dat niet Het hoofd van de advertentie exploitatie van onze krant, de heer E. Diemer Gzn, zegt het wel heel scherp in zijn interes sante artikel (in A.R. Staatkunde van febr. *63): „Reclame bevor dert het snelst het beste artikel tegen de laagste prijs". „Ik word er altijd een beetje kriebelig van", zei ik hem, ,,al die mooie plaat jes met slanke, opgewekte, wel verzorgde moeders en keurige kin deren die om door een ringetje zijn te halen, zo akelig ver van de werkelijkheid." „Mag dat dan niet, het is een prikkel om er verzorgd uit, te zien. net zoals trouwens de advertenties die al leen uit plaatjes bestaan. Op het zelfde vlak bewegen zich de zgn. Er is ook misleiding „Dat gaat te ver", denkt de Nederlandse Huishoud- raad in haar Maandelijkse medelingen. Het gaaj om de gratis aanbieding van een linnenpakket. De huisvrouw kreeg het aangeboden onder het motto: „goedgekeurd door de „Huisvrouwenkring te Rotterdam". Hier wordt gepoogd een indruk te wek ken, dat hier sprake is van een bona fide Nederlandse organisatie zoals b.v. de Ned. Ver. van Huisvrouwen haar goedkeuringsstempel aan be paalde produkten verleent. Dit manipuleren met quasl- namen gaat de N.H.R. al te ver. Het „gratis" bestond hieruit, dat de huisvrouw dq hele llnnenuitzet moet be stellen én betalen, maar ze kan het verschuldigde be drag in elf termijnen beta len terwijl ze het gehele geval in twaalf pakketten toegezonden krijgt. Het Me dedelingenblad voegt er nog niets aan toe: namelijk de klacht van een zeer boze huisvrouw die in het eerste zichtpakket een goede kwali teit aantrof, maar zeer te leurgesteld was over de kwaliteit van het linnengoed in de volgende pakketten. „verborgen verleiders". De om zet in fruit van een grote zelfbe dieningszaak kon verdubbeld wor den, door in de betrokken afdeling „Is er iets tegenin te brengen?" vroeg onze advertentieman, „een frisse geur van parfum is toch ook een attentie aan uw mede mens?" Ik kon er niets tegenin brengen, en moet na kennisne ming van de feiten bekennen: re clame is boeiend, thuis winkelen is inderdaad gezellig, het is bo vendien nuttig en efficiënt. Er is een grote verscheidenheid op alle gebied te koop, voor iemand met fantasie is er te kust en te keur te combineren. Reclame bevor dert bepaald niet het eenheids- streven, zoals wel beweerd wordt, maar de inventiviteit. De recla me gaat trouwens uit van de mens: de behoeften worden zorg vuldig gepeild. Dat kan door bij voorbeeld een lezerskring-onder zoek, waaruit kan blijken, dat er in een van de vijf gezinnen een auto-bezitter is, terwijl de lezers kring in meerdere of mindere mate over een auto de beschik king heeft. Al die zaken zijn prachtig bekeken, zo kan een overzicht verkregen worden van persoonlijke bezittingen (fiets, brommer, fototoestel, platenspe ler), welstandsnormen (huis, te lefoon, bad, bankrekening, vakan tiebesteding) of huishoudelijke ap paraten en het „zelf doen"; on derverdeeld in percentages, leef tijdsgroepen en inkomen. Fijne neus Bovendien heeft de advertentie man een fijne neus, een zesde zintuig voor „sluimerende" be hoeften, want de reclame kan alleen iets bereiken, door zich aan te sluiten bij wat er in de mensen leeft. Reclame kan ook voorlichtend werken (denk maar 'll Zou hel voordelig f!;' zijn als hel helemaal M niet bestond rjrrrr Alles verpakt in de zelfbedie ning. Een kannetje stroop is er niet meer by. aan de recepten van Henriëtte Holthausen). „Is de marge, die aan reclame besteed wordt, niet te hoog?" vraagt u zich af. Voor sommige artikelen is dat het ge val. met name cosmetica, mode, sigaretten en genotmiddelen. Zon der die dure reclamekosten zou den ze niet verkocht worden: een potje zalf in een spanen doosje suggereert ons niet die verzor ging, die er van een schattig fla connetje met een minuscuul strik je uitgaat en voor die illusie moe ten we dan betalen! De fabrikant wordt in dit geval opgedreven door het publiek, en wij krijgen zelf de kous op de kop. Nou, laat ons dan die illusie, het is ook wel een tikje gezellig. Voor nuch tere waarschuwingen zorgen trou wens velerlei instanties: het bouwcentrum, de N.H.R.de Con sumentenbond en noemt u maar TIP PARADE Houdt u van knutselen als vrijetijds besteding? Dan lijkt het u wellicht gezellig toe het nuttige met het aan gename te verenigen, zoals dat zo keurig heet, en gaat u aan de slag om de wek ker van een jasje te voor zien. In verschillende gezin nen zwerft de wekker soms van het kastje naar de muur om van grijpgrage kleuter- vingers maar niet te spre ken. De heer P. J. Smit uit Den Haag besloot daarom van de gewone huis-, tuin en keukenwekker een soort westminsterklokje te maken. De traditie getrouw vertelt onze tekening er al een he leboel van. Gaan we de schets nog na der toelichten: dan komen we bij de benodigde materialen zijnde in de eerste plaats reep triplex met gelijk breedte de wekker van achterwand, waar bij we rekening houden met de opwindsleutels. De lengte is zes maal de diameter van de wekker. Deze strook moet van uit het midden half rond worden gebogen. Dit gaat goed op een groenteblik met een iets grotere diameter dan de wekker. Eerst het triplex in een teiltje met goed heet wa ter leggen en het daarna om het blik buigen om dan de uit einden met een paar nageltjes tegen het vooraf gereed ge- maakte grondklampje te be vestigen. Het geval goed laten drogen anders gaat het triplex barsten en laat de lijm los. Vervolgens bepalen we de hoogte van de wekkerklamp door middel van de zij klam pen waar het geval op komt te steunen. Bedoelde klampen hebben de breedte van de tri- plexboog en worden vastge lijmd aan de zijwanden er van. De stukken triplex voor achter- en voorkant zijn even groot en worden aan de bo venkant gelijk gezaagd aan de boogzijde van de triplex zij wand. Voor de voorplaat wordt vastgelijmd zagen we er van zelfsprekend eerst de wijzer plaat uit. De achterwand gaat met de zaag in tweeën en krijgt een pianoscharnier, zo dat de bovenkant opengeklapt kan worden om de wekker te kunnen opwinden en bij repa ratie deze zo nodig er uit te kunnen halen. Nu nog de on derkant vastlijmen, een lijstje voor afwerking aanbrengen, uw triplex „westminster" een passende kleur geven en u herkent uw wekker niet meer. en zo'n vrouw? HAA< 'n voetje ÖNDEW, FINEER DC VOORZUOt: EN O H er&r EEN "OCPnt5c"K»DK Melder uit Leiderdorp: „Er zijn al veel manieren bekend om een aluminium pan aan de binnenkant schoon te krijgen na b.v. aanbranden. Minder bekend is: even uitkoken met een paar stukjes ui. De pan wordt schoner dan ooit". Een wenk, het navolgen waard als we eens tegen een bruine bo dem zitten aan te kijken. Regen op uw bed? U heeft het damasten overtrek van het bed lekker buiten gehangen om het te laten luchten. Wat u niet kon voorzien was het regenbui tje, dat u naar balcon of tuin doet rennen om de zaak binnen te halen. Toch regendruppels op het damast gekregen? Haal er een goed warm strijkijzer over en die nare plekjes gaan er wel uit, schrijft mevrouw C. te Ridderkerk, wier adres ik helaas niet op de correspon- dentiekaart tegen kom. Stuurt u het even? Krijgt u per om gaande uw „Dat zit zo" thuis. Nieuw en oud. We hebben bijna allemaal wel iets van ny lon. hetzij ondergoed, hetzij tricotnylon blouses of over hemden. Is uw nylon wat aan op. Niet klakkeloos HET RECEPT VAN JUSTINE Bruine bonenschotel Voor 4 personen: 400-500 gr. gekookte bruine bonen, 200 gr. mager 5 spek in dunne plakken gesneden, zonder zwoerd, 4 in plakken keloos geplaatst, onze eigen krant 1 ««sneden, geschilde tomaten, 1 grote gesnipperde ui, 1 volle i weigert advertenties die stootgevend zijn, of moreel niet verantwoord. Ook advertenties op medisch gebied zijn strenge keuring onderworpen, er dan nooit misbruik de reclame gemaakt? Het dwaas zijn, dit te ontkennen, H punt basilicum, zout naar smaak, 1 theelepel Engelse saus of 1 eet- lepel sojasaus, theelepel versgemalen peper, 1 mespunt tijm, 50 |j gr. geraspte kaas en 50 gr. vet vers spek. Ys Smeer een vuurvaste schotel in met boter en leg er de helft van van de Plakken mager spek op. Hierop deponeert u de plakken tomaat met de gesnipperde ui en de basilicum met de tijm. Dan komen de bruine bonen aan de beurt die u afdekt met de rest van de plakken aldus de heer Diemer, mager spek. Giet er de Engelse s iets dat niet keerd kan worden aangewend of beoefend?" En daarom: dank u wel voor de zeeppoeder, de prijs verlaging en de concurrentie, en ook voor de advertenties, het is gezellig winkelen thuis, heren fa brikanten. Ik zal er niet meer over e spek door - Dek nu af met de geraspte kaas neer in klein stukjes gesneden. S Laat in de hete voorverwarmde oven eerst door EE warm worden en dan 15 minuten doorbakken. Zet daarna de schotel in de nabijheid van de warmtebron, dus hoog in de oven, en laat de bovenkant bruinbakken. Geef hierbij alleen maar een lekkere aardappelpuree of gekookte aardappels. VOOR EEN stukje werk dat ik op mij genomen heb, rijd ik wel eens langs de gevangenis. Gewoon er langs, in bus of tram. En dan gebeurt het soms dat er bij de halte voor het gebouw men sen instappen die van een bezoek aan een gevangene komen. Dat zie je natuurlijk niet aan hun neus. Maar het blijkt soms. Laatst was er zo iemand, een vrouw, iets ouder dan ik, denk ik. Ze stap te in en liep zonder te betalen, diep in gedachten, naar een plaats in de bus. „Hé, zeg, ken je me niet meer?" riep de bestuurder goedgehumeurd, en excuses mom pelend rende zij naar voren en kocht een kaartje. Daarna liet ze zich naast mij neervallen, zei: „ik weet niet meer wat ik doe", en begon zachtjes te schreien. Heel de verdere weg tot het eind punt waar we beiden in andere richtingen moesten overstappen, praatte ze. les niet zo geweldig i verheven, willen hel pen zijn niet deftig en groots, zijn niet „anders" maar elke daad die zij verrichten u ten dienst, wordt door God Die ons ziet en -... .-i» veel dieper in ons hart kijkt dan ei briefjes van vijf en twintig inrichting! Een inrichting bergt de knapste psychiater, met die vermist worden, als er materiaal mensen, vreemde mensen die je beker koud water gelijk gesteld: zoek is. Enzovoort. Tot de kort- vreemde vragen stellen. In een ge- lafenis, troost, verlichting van sluiting volgt als de vrouw on- vangenis behoud je jezelf, je bent pijn. J"~ diefje ziet een eind aan Wanneer zullen wij elkaar zo inrichting eens gaan vertrouwen? Een begin de gevangenisstraf. trouw wordt. Nu gebeurt alles fel- die Ier, kortzichtiger ook de dief- de zaak. Ma'ar~iu 1U stal is ditmaal groter en despera- verlies je jezelf, je ziet jezelf niet maken met vertrouwen? Een ter. En als een geweldige rust meer, en waar is het einde? tweede brief praat nog even o\ter ®r Paast mil volgt Door een paar stamelende zin- het woord zelfbevrediging dat de nen van de vrouw wordt mij dit vorige keer viel, en onwillekeurig duidelijk. Als ik zacht probeer te komt de vraag naar vertrouwen zeggen dat „die mensen" in de in- in me op. Een vrouw van even richting dokters zijn die het bes- 40, werkzaam bij het ULO-onder- te met je voorhebben, schudt zij wijs, trekt zich het lot aan van verward haar hoofd en zegt: „het een leerling, jongen van 16 jaar, zijn vreemden". En als ik dan die het thuis ellendig heeft door omdat ik geen lezing kan houden scheiding van zijn ouders. Zij wil op straat en haar kan schilderen hem bij zich in huis nemen, zij hoe geschonden deze wereld is woont met twee vriendinnen sa- hoe wij geroepen zijn onze men in een aardige woning; wat Ik had slechts „ja" die i zele woorden te zeggen die je meer mompelt dan uitspreekt. Van gevangenis tot station hoor de ik het verhaal van een kind. Haar kind, haar oudste zoon. Een kind dat zich in deze maatschap- Dij niet redden kan. Een hulpe loos kind, en daarom te slim. Een kind dat niet met geld kan Dmgaan, het zó maar kwijt' is; dat voor de mop door anderen bedot wordt. Een jongen die nèt niet lager onderwijs kon volgen, ook en ik kon toch ook wel dokter zijn" dan kijkt ze mij ver legen aan: „nee hè?", en bedankt me voor het luisteren, en ik wens haar sterkte, en daar gaan we, r eigen noden, ja dat ze ker. die mikpunt kameraadjes schooltassen eens lekker geman die r als „ze" hem een familielïelid. Eerst dat huis inrichten en nu zo'n jongen verzorgen, dat ligt er duimendik op. 't iog zou haar kind kunnen zijn. Wat voor narigheid kan uit zo'n sympathie niet voortvloeien. Ja, o ja. Uit allerlei sympathie van u en mij kan ook allerlei narigheid voortvloeien. En kijk eens, al die moeders die zo trots naar hun kinderschaar staren, er een brief kan volgen zullen we die ook maar niet on- gesprek kan ontstaan. Zo der het hoofd: zelfbevrediging zijn school- „Nu kan hij tenminste niks zal, hoop ik, ook de briefschrijf- rangschikken? Zei ik niet dat wij sten die niet nodig zijn, die ech ter niet in een gesprek bij een tramhalte kunnen worden wegge- WEL HIER. Althans zó hier. die bij hun jassen zat óm zich wreken. Een jon- in de werkplaats, /eer erg te grazen hebben gehad, bij andermans por tefeuille zit. Die natuurlijk ook heeft getoond dat hij niet achter blijven hoeft als het om een meis je gaat: op zijn een en twintig ste wordt er getrouwd met een meisje van 17, en als zij negentien is zijn er twee kinderen, de laat ste uit een verhouding met een andere man toen zij. naar zij zegt „weer eens zonder centen zat". Vier hulpeloze kinderen. Geld: altijd op. Kleine diefstallen. Vader en moeder passen bij. Va- moeder zetten de jongelui Mevrouw"... „Nu hoef ik niet el ke avond in angst te zitten".. Als het verhaal zover we al lang aan het station ik drie trams voorbij laten gaan Eindelijk waag ik nu ook een woordje. Want dat dit alles even gezegd moest worden tegen ie mand die zij nauwelijks ziet, dat die op dit punt van éllen onszelf tegenkomen i tobt. Heus, psychia- de mens"? Maar als u uw schoon- en aan wie je zusje nu eens eerst uw vertrouwen slavin, tot wie gaf. Die beker koud water. En als lijfei- u uw gebed eens gaf. Wie kan ik me van deze moeder be begrijpen maar wat nü. Wat .r| gebeurt er straks? Hoe moet het tekort, God liefhebben verder? En zie, dan blijkt vertrouwen zijn ters zijn ni heb je uitlevert als je in een relatie staat genschap die alle gevoel dat je wordt ze dan in haar zware taak zélf iemand moogt zijn, vernie- voor veel bewaard. Wie weet tigt. Het zijn, als het goed is, heeft ze u nog eens nodig. Garant en waar u zich aan toevertrouwt, voor elkaar zijn kunnen we niet. daar is het goed, want daar wil Hoeft ook niet. Eén, de Zoon des open oog voor alle mensen, was al garant. haar diepste ligt: niet bij leven die juist willen dienen. Die het len maken. Die uw last willen het verlichten. Wij leven veel te weinig letter die gevangenis, maar bij de Bij diegenen die straks ov lot van haar zoon te beslissen zul- len hebben: psychiatrische inrich- lijk bij de woorden ting? Een gevangenis, dat is niets, ker koud water. Nu het dat is veilig. En als je gezeten heb. dan heb je per slot betaald voor je zonde, dat is af. Maar een deze dagen, spreekt het beeld ous misschien meer aan, maar het is voor alle tijden: het ia al- •TROMMEL O* co Nsercvoj oei k MET OE3EWENSTC 'lAMCTt*. de gelige kant geworden, dan kunt u het zeker weer wat op knappen. Bijvoorbeeld door het eenvoudig in de (ouderwetse) gele zeep te stoppen. U maakt daar vanzelfsprekend een sop je van, laat uw nylon er rus tig een tijdje in staan en vol gens mejuffrouw H. Lodder ui/t Schiedam zult u dan ontdekken dat die doodgewone zachte zeep uw moderne vezel weer eer helder aanzien heeft gegeven. Trechter. Mevrouw J. Pijl uit Sliedrecht tipt huisvrouwen die iets door een trechter wil len laten lopen maar zo'n ding niet in huis hebben, 't Is ge woon een kwestie van „er oj komen" om dan de plastic schenkstop van een melkfles als trechter te laten fungeren. De grote stop past in heel wat flessen, de kleinere schenker voor bijvoorbeeld limonade- flessen kan ook in omgekeerde stand prima trechterdiensten bewijzen. Hang een jurk op. Kleine- hummels-uit-logeren kunnen soms maar moeilijk nieuwe slaapomgeving De kamer is anders, het bed soms ook, de ramen... 't is maar een vreemde zaak. Me vrouw C. Koster-van Aalsburg uit Blaakschendijk doet vakantietijd is aangebroken moeders van kleintjes een aar dig idee aan de hand. Hang een jurk, die u veel draagt en die uw peuter dus kent zo in de slaapkamer op. dat de klei ne vanuit het bed de jurk kan zien. Zij heeft de indruk ge kregen, dat jong grut daar rus tig van wordt en dus gauwer in slaap valt. De centrifuge in. Wat Je al niet in een centrifuge kan stoppen! Aalbessen in een sloop als u bessensap wilt ma ken, zoals in onze tipboeken staat, kletsnatte kinderlaarsjes en noemt u maar op. Mevrouw E. Hout-de Sterke uit Ridder kerk weet nog iets op dit ge bied. Als zij patates-frites zelf wil bakken stopt zij de gesne den stukjes aardappel na hel wassen in een schone theedoek om dan de hele zaak in di centrifuge te doen. De patat jes worden door en door droog en komen knapperiger dan ooit uit de hete olie tevoorschijn. Na de droogpartij even eec emmer water door de centri fuge spoelen om het achterge bleven zetmeel weg te spoe len. Vul het beest. Die opblaas bare plastic beesten zijn ge wild kinderspeelgoed, alleen is het jammer dat eerder dan ons én onze jongsten wel lief is, een gelaste naad kan los laten. Dat gebeurde ook ten huize van de familie Van der Spek te Berkel. Lijmen ging niet, een reepje leukoplast hielp ook niet en daarom werd de zaak als volgt opgelost. De naad werd eerst wat verder losgemaakt, het belletje, dat bij dit beest in de nek zat, ging er uit en vervolgens werd het dier stevig opgevuld met snippers schuimplastic. Aan de stukje leukoplast ter verstevi ging waarna de opening met een dubbele draad machinega ren werd dichtgenaaid. Resul taat: baby heeft weer een zacht speelgoedbeest, waar ze mee fs" bijten en tijden 20et 'T IS JAMMER, MAAR De minder prettige medede- {uig aan t eind van de rubriek ™<wfezre «ee,k voor mevr- de S <e Maasland; dhr. Alblasserdam (van harte beterschap!); meVr. N. De Tin /0tte^am; mevr- De B.-van der G. te Delft a j «ePubliceerd, 't is in derdaad een voordelige oplos sing); mej. a. H. tl Rotter dam; mevr. J. N-de R Den Haag en mevr A r w te Rotterdam. Iedere gepubliceer de „Bent u ook zo'n """■"-inzending dingt automatisch mee in de wedstrijd: „Win hon derd gulden voor uw vrouw". Voor iedere tip en elk doe-het-zelf Idee in deze rubriek ontvangt u een van onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar keu ze).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15