Pinksterdrukte toch niet overweldigend? Commentaar <3H£> Politie neemt scholieren ,in de boot' Zelfs ondanks mooie weer: Automobilisten: zoek de kleinere wegen op Niemand kan enig j uiste oplossing geven ZON, ZEE, ZAND Soekarno (onder druk) weet van geen wijken Op Java woont een vriendelijk volk iieuws in één oogopslag LEUKE MAN IN LEUKE JAS rak van de Thresher is thans gevonden Socialisten beraden zich op samengaan met communisten Paus hoopt sluiting concilie te beleven Romme sprak met mr. Van Aartsen Meer dan 1000 doden in Oost-Pakistan Verf met voldoening Zweedse in A'dam in quarantaine Nieuwe LeMse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEL)JK-NATIONAAl DAGBLAD „St«ntvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Vrijdag 31 mei 1963, Itle jaargang Zie pagina 7 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen Klachtendienst bezorging 18—19 De Franse socialisten beraden zich op een der vier dagen durend congres over de vraag, of zij in de toekomst samen moeten gaan met de communisten in een verenigd volksfront tegen De Gaulle. Hoe dit zal aflopen is niet te zeg gen, want het plan heeft nogal wat verzet opgewekt binnen de partij. De Amerikaanse on derzeeër Thresher is ge- vonden. De marine heeft jde plaats waar de atoom duikboot op 10 april ge zonken is, definitief vast- ;esteld. Foto's (genomen |met een onderwater- |camera) vertoonden dui- beelden van de 'uikboot. die 129 man aan loord had. Voor zijn terugkeer laar Nederland heeft mi- ister Luns in New York persconferentie ge- [even. Hij verklaarde, dat de Duitsers het meest en- jthousiast zijn over een te vormen Navokernmacht. Hij vertrouwde de journa- (listen ook toe, dat zijn relatie met kanselier Adenauer de laatste jaren 1 uitermate slecht is ge weest. Strauss, de vroegere Westduitse minister van defensie, heeft zich in Is raël (waar hij als gast van sremier Ben Goerion ver- :oeft) op een persconfe- rentie verweerd tegen de I aanklacht, als zou hij ver antwoordelijk zijn voor de lood van Joodse, Tsjecho- slowaakse en Poolse Iwangarbeiders. De leden van de Ne- lerlandse christelijke plat. elandsjongerenbond heb- )en gisteren in IJsselmui- len een aan het spit ge- iraden os opgegeten. Het vas een hoogtepunt van de tondsdag van de N.C.P.B. Jl Het verlossende woord iCpver het bouwprobleem is nog niet gesproken. Dat is Informateur Romme wel ïuidelijk geworden. Tij- Jens zijn informatiewerk fijn de fractieleiders van Ie P.v.d.A. en de V.V.D. klkaar min of meer in de iaren gevlogen. De achter grond was wie er met de jhr. partijen in zee mag laan. TTOEWEL de ANWB en de ANVV niet verwachten dat het zelfs bij mooi weer overweldigend druk zal zijn, zullen toch grote stromen buiten landers morgen onze grenzen passeren om de PPinksterdagen hier door te brengen. Vooral de kust, de Utrechtse heuvelrug en de westelijke Veluwe zijn in trek. Behalve de hotels zullen ook particulieren weer (door middel van de Logicsinformatiedienst) vele vakantiegangers aan een kamer kun nen helpen. Bovendien komen ed duizenden kampeerders uit eigen land, maar ook Duitsers, Fransen, Belgen en Scandinaviërs. Reeds nu is een groot aantal buitenlanders in ons land. De Nederlandse kampeerders zullen bovendien gebruik maken van de kam peerterreinen aan een van de zeven „toe ristische routes" van de ANWB. De vraag naar deze rondritten is de afgelopen da gen bijzonder groot geweest. De centrale leiding van de Kampeer- informatiedienst, die ook gedurende de Pinkstedagen open is, berust bij de ANWB. Van uur tot uur zullen in het Wegens enorm succes nogmaals: - Moderne regenjassen ook in Terlenka: Guildhall, Mercury en Falcon v.a.59.- Advertentie) VOOR A.E.G. VOLAUTOMATISCHE WASMACHINES ?EMCO N.V. i Amerikaanse marine heeft de plaats waar de atoomonderzeeër I Thresher is gezonken, thans definitief vastgesteld. Foto's die giste- op 220 mijl ten oosten van Boston gemaakt zijn, vertoonden duide- p beelden van de vergane boot. De Thresher zonk op 10 april tijdens proefduik met 129 man aan boord. kt laboraitoriumschip Conrad, dat zijn speurwerk geconcentreerd t op een zeegebied van 700 bij 200 meter, slaagde er eindelijk in, zijn onderwatercamera's foto's van de Thresher te maken. Het ach- jek van de Thresher is op de foto's duidelijk te zien. Zij vertonen rts een gescheurd deel van de romp van de duikboot en een van de [roeren. Dc Conrad is gisteren naar Boston vertrokken, vanwaar de Js per vliegtuig zullen worden overgebracht naar Portsmouth in f Hampshire. Daar zullen zij voorgelegd worden aan de marineraad, ieen onderzoek instelt naar het verloren gaan van de Thresher. Invankelijk lag het in de bedoeling van de marine, de bathyscaaf |ste van Boston naar de plaats van de ramp over te brengen om )r water nieuwe foto's van het wrak te maken. Later werd echter [egedeeld, dat de bathyscaaf in Boston ligt en alleen dan naar de lts van de ramp zal gaan, als de commissie van onderzoek nog meer js nodig meent Ie hebben. Het staat op het ogenblik nog niet vast, [de Trieste de haven van Boston zal verlaten. De Conrad maakte pto's met een onderwatercamera op een diepte van ruim 2500 meter. hoofdkantoor in Den Haag meldingen binnenkomen over het aantal kampeer ders en „caravanners" op de kampeer terreinen in geheel ons land. De gegevens worden doorgeseind de ANWB-kantoren en het ANVV-hoofd- kantoor, dat op zijn beurt aan alle bij de Logiesinformatiedienst betrokken VW- kantoren de bezettingsgraad op de kam peerterreinen zal melden. Zodoende zul len ANWB en ANVV dezelfde informa ties kunnen verstrekken. Congres in Frankrijk De Franse socialisten beraden zich op een vier dagen durend congres over de vraag of de socialisten in de toekomst samen moeten gaan met de communis ten in een verenigd volksfront tegen het bewind van president De Gaulle. Hoe dit zal aflopen is moeilijk te zeg gen. Er zijn socialisten die het aftre den van Guy Mollet eisen, omdat deze secretaris-generaal de partij teveel in het vaarwater van de communisten zou brengen. Mollet gewaagde onlangs van een „mo. gelijk defensief bondgenootschap" met de communistische partij en van gemeen schappelijke actie mits de communisten zouden afzien van het beginsel dat alle instructies die van Moskou komen, moe ten worden nageleefd. Paus Joannes XXIII heeft weer een rustige nacht gehad. Sinds gisteren is met succes een nieuw bloedstollend mid del gebruikt, dat is gebaseerd op paar- debloed. „Maakt u om mij niet teveel zorgen. De koffers zijn gepakt en ik ben bereid, in feite zeer bereid, om te gaan". Dat heeft de paus tegen zijn artsen ge zegd. De lijfarts, dr. Gasbarrini, voegde aan zijn mededelingen toe, dat de paus hem verteld had: „Ik hoop de sluiting van het concilie bij te wonen". He' conc-iie, dat nu op reces is, zal 8 september her vat worden en tegen het einde van het jaar aflopen. Vlak voor het ter perse gaan van deze editie meldde D.P.A. dat paus Joannes de sacramenten der sterven den ontvangen zou hebben. Kabinetsformatie en woningbouw (Van onze parlementsredactie) INFORMATEUR Romme heeft gis teren geen zichtbare activiteiten aan de dag gelegd. Hij bestudeerde in zijn woning te Bloemendaal de antwoorden van de vijf fracties op zijn leidraad. Zoals bekend heeft hij vanmiddag weer een gezamenlijke bespreking met de vijf fractieleiders gehad. Vanmorgen sprak hij enige tijd met de demissionaire minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid mr. J. van Aartsen. Het ziet er niet naar uit, dat prof. Romme nog deze week zijn informatie-arbeid zal afsluiten. Vermoedelijk zal hij het Pinksterweekend benutten voor het opstellen van zijn eindrapport aan de Koningin. De benoeming van een kabinetsformateur wordt niet vóór a.s. dinsdag of woensdag verwacht. Van minister Van Aartsen heeft de informateur nog eens kunnen ver nemen wat hij ook al uit de antwoor den van de fracties moet hebben ge concludeerd, nl. dat eigenlijk niemand de enig juiste oplossing voor het bouw- vraagstuk kan aangeven. Men kan voor de woningbouw wel een mooi pro gramma opstellen (45.000 woningwet- NHMi woningen en daarnaast een ruime pre miesector), maar de beschikbare bouwcapaciteit spreekt toch het laat ste woord. Het gaat trouwens niet alleen om de woningbouw. Ook de industrie staat te trappelen van ongeduld om de talloze bouwaanvragen (in totaal f 1 miljard om vattend) nu eindelijk eens gehonoreerd te krygen. Ze gaat er terecht van uit dat de industriële bouw bepalend is voor de toekomstige werkgelegenheid. Bij de komende kabinetsformatie zal dan ook niet slechts het woningbouwvraagstuk. maar de hele problematiek van de bouw nijverheid een knelpunt zijn. Tactiek van P.v.d.A In Haagse politieke kringen neemt men aan, dat de informateur vandaag, tijdens zijn gesprek met de vijf fractieleiders, zou trachten wat meer opheldering te krijgen over bepaalde antwoorden die sommige fracties hem hebben gegeven. Naar ver luidt zou vooral het antwoord van de P.v.d.A-fractie hier en daar erg vaag zijn. Dat zal wel tactiek zijn: de socialis ten willen zich in dit stadium nog niet bloot geven, maar eerst de kat eens uit de boom kijken. Als zij zich nu reeds op bepaalde standpunten gaan vastleggen, lopen zij het gevaar vroegtijdig buitenspel te worden gezet Informateur Romme wil echter weten waar hij aan toe is. Hij wil niet alleen de standpunten weten, maar ook het ge wicht kennen dat de fracties aan die standpunten hechten. Hij verlangt duide lijkheid. Als hij die niet krijgt zal dit het opstellen van een concreet eindrapport niet vergemakkelijken. Niet in de stemming Dat de P.v.d.A. en de V.V.D. bepaald niet in de stemming zijn om in één kabi net te gaan SEtmenwerken, is de afgelopen dagen nog eens overduidelijk gebleken. Beide partijen betwisten elkaar de eer met de drie christelijke partijen in te mogen gaan. De scocialistische fractie leider prof. Vondeling liet woensdagavond (in het televisie-journaal) aan de hand van prof. Rommes leidraad doorsche meren hoe groot z.i de verschilpunten tussen de V.V.D. enerzijds en K.V.P.. A.R.P. en C.H.U. anderzijds zijn. Zijn libe rale collega mr. Toxopeus sloeg gister avond (ook voor de tv.) terug. Hij ver weet prof. Vondeling uit de geheime stuk ken te hebben geklapt. „Hij zal daar wel een bedoeling mee hebben gehad", aldus de V.V.D.-aanvoerder, die voorts zei, zich niet te kunnen indenken dat de P.v.d.A haar eisen zal laten vallen om zich als regeringspartner aanvaardbaar te maken. Het officiële dodencijfer als gevolg van de cycloon die het kustgebied van Chittagong in Oost-Pakistan heeft ge troffen, is vandaag tot boven de 1.000 gestegen. TJET IS al wel bewezen: de inschakeling van een informateur bij de kabinets formatie betekent niet, dat de moeilijkhe den zyn opgelost. De formatie zelf mag dan straks meer het karakter krijgen van een formele handeling en behoeft dus met teveel afbreuk te doen aan het prestige van de formateur tevens immers mis schien de toekomstige minister-president de moeilijkheden, voor een deel ver schoven naar het informatieve stadium, blijven er niet minder om. Als burgers van deze staat, die na het uit brengen van onze stem weer tot toekijken gehouden zijn, weten we, waaraan het ligt. Het ligt aan de omstandigheid, dat al onze partijen, geen uitgezonderd, minder heidspartijen zijn en dat dus, na de felheid van de verkiezingsstrijd een aantal elkaar moeten zien te vinden op een gemeen schappelijk te voeren beleid. Het ligt ver der aan de gecompliceerdheid van de pro blemen. Het ligt gelukkig ook aan de ernst waar mee ons volk de politiek beoefent, de le vensbeschouwing, of op zijn minst dc maatschappijbeschouwing, spreekt beslis send mee en dan is het niet gemakkelijk om tot de toch onvermijdelijke inschikke lijkheid jegens de ander te komen. Hoe ver immers is het verantwoord, van eigen denkbeelden afstand te doen? Het is, dunkt ons, van stonde aan wei duidelijk geweest, dat het ditmaal vooral gaat om de keuze tussen liberalen en so cialisten. Daarop is heel de problematiek terug te voeren. De vragen waarvoor de informateur zich ziet gesteld, houden met deze keuze verband. In bepaalde opzichten zouden ook wij aan de socialisten de voorkeur willen geven, mits met bereidheid hunnerzijds tot het doen van water in de rode wijn. In andere opzichten weer lijken de liberalen verkies lijker, maar ook van hen mag worden verlangd, dat zij wezenlijk tot toegeven bereid zijn. Wij denken daarbij aan het moeilijk te slikken punt van de commer ciële televisie. Met alle begrip voor de in gewikkeldheid die heel deze problematiek van een kabinetsformatie vertoont, blijven wij hopen, dat er spoedig iets te voor schijn komt. Waarom trouwens alle punten van rege ringsbeleid in de weinige weken van in formatie en formatie samengedrongen en waarom niet een enkel puai overgelaten aan het wijze inzicht, waarop wij binnen kort weer bij de volksvertegenwoordiging mogen vertrouwen? Misschien heeft het zijn nadelen, maar het kan de formatie be spoedigen en bovendien te zijner tijd nog bijdragen tot verlevendiging van de poli tieke belangstelling. Uitgemaakte zaken werken zelfs bij een volk als het onze de versuffing in de hand. (Advertent ie) Een produkt van de Sikkens Groep. Bouclé Tapijt VAN PLINT TOT PLINT 380 cm breed 59.— p.m. WONINGINRICHTING BULTHUIS BOTERMARKT 23 De badpakje zaten nog in de viotteballen. De ruggetjes zijn nog niet door de zon gebronsd. Het water is nog net iets te koud. Maar zon, zee en zand lokken nu het dan toch eindelijk zomert. De 55-jarige Zweedse mevr. Engel- brekson is uit voorzorg in quarantaine in het Wilhelminagasthuis in Amster dam opgenomen, omdat zij mogelijk met pokken is besmot. Zij maakte deel uit van een Zweeds reisgezelschap, dat de vorige week op Schiphol arriveerde. "CNGELAND en Amerika oefenen druk uit op de Indonesische re gering om de eisen tegenover de olie maatschappijen te matigen. Londen heeft zelfs laten doorschemeren de h'ulp aan Indonesië eventueel stop te zetten als Djakarta pogingen blijft doen de maatschappijen het land uit te werken. Djakarta heeft laten weten dat het zioh tegen de druk zal ver zetten. Vertegenwoordigers van president Kennedy hebben Soekarno in Tokio op gezocht. Soekarno werd duidelijk ge maakt dat ook in Amerika de neiging bestaat de hulp te staken aan landen die Amerikaanse investeringen nationalise ren. Soekarno zei echter vast te willen houden aan de datum van 15 juni, de dag dat de oliewet in werking zal tre den. Een moeilijk te slikken pil voor de oliemaatschappijen is verder dat zij de 40 procent die zij van de winst mogen behouden, in produkten, maar niet in contanten mogen hebben. Een vierde Amerikaanse oliemaat schappij die ook in Indonesië werkt, is reeds met de Indonesische regering over eengekomen zich te zullen houden aan de Indonesische wensen, dus ook een verdeling van 6040 ten gunste van In donesië. Tot nu toe was er een 50—50 basis. In Djakarta is officieel tegengesproken det men naastingsplannen heeft. Soe karno zou slechts „een nieuwe vorm van samenwerking" beogen. l»amO\*eer T\E komende 24 uur zullen er in onze streken nog geen belangrijke ver. anderingen in de luchtdruk voorkomen. De aanvoer van droge en warme lucht uit Duitsland houdt dan ook morgen aan. Bij zonnig weer zullen de temperaturen opnieuw tot zomerse waarden oplopen. Het hoge drukgebied van Schotland tot Skandinavië en het lage drukgebied boven Zuid-Europa, die oorzaak zijn van de oostelijke luchtstroming, ver plaatsen zich langzaam. Het hoge druk gebied ondergaat nu een belangrijke uitbreidiiig in de richtng van Groenland terwijl het lage drukgebied boven de Middellandse zee iets in betekenis aj- neemt. Ten zuidwesten van Ierland be gon zich vanmorgen een nieuwe sto- ring te ontwikkelent die evnwel nog geen directe invloed op hel weer in ons tand zal uitoefenen. Een onweersstoring boven Zuid-Frankrijk verplaatst zich maar weinig. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Droog en overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige en af en toe vr(j krach tige noordoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon en maan Zaterdag 1 juni: zon op 4.27, onder 20.49 u., maan op 14.26, onder 12.36 uur. Vrijdag 7 juni: volle maan. Tendens stationair Hoogwater Scheveningen 1 juni: 10.52 v.m„ 23.28 n.m VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAKRSTR. 71 TELEFOON 50105 "T)E politie in Dordrecht heeft 2000 scholieren die vlak voor hun eindexamen staan per briefkaart een uit nodiging gestuurd om op 1 juni, 4 juni of 25 juli naar Dordrecht te komen voor 'n fi uur durende vaartocht door het prachtige watergebied rond het Eiland van Dortit op een boot van het gemeen telijk veerbedrijf. Als gasten van het politiekorps van Dordrecht. Dc reactie op de ze invitatie was bijzonder verrassend. Men had hoog stens op 105 jongens gerekend maar binnen twee dagen had den zich al 146 liefhebbers aangemeld. Nog steeds ko men er op het politiebureau van Dordrecht aanmeldingen binnen en de grote belang stelling heeft de leiding van het korps dan ook verplicht het hele plan opnieuw te be zien en er een oplossing voor te zoeken, dat zo min moge lijk jongens behoeven Ie worden teleurgesteld. De gastheren, politiefunc tionarissen uit alle rangen, krijgen nu tot taak de jon gens die ze „in de boot wil len nemen" een dermate ple zierige indruk van politie mensen te geven dat voor oordelen en verkeerde ideeën omtrent het politiewerk ver dwijnen. Dit jaar bestaat zoals be kend voor het eerst de mo gelijkheid om jongens die in het bezit zijn van het ulo diploma op 17-jarige leeftijd bij de politie aan te stellen. Het politiekorps van Dor drecht heeft gemeend de jon gens op een aparte manier te moeten benaderen. Het is uitgegaan van de overweging dat het gezien de aversie die veelal nog tegen het politie ambt bestaat, onverstandig is direct tot werving over te gaan, maar dat eerst getracht moet worden het beeld dat omtrent de politiefunctie be staat, in een wat gunstiger zin om te buigen. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nleawe R(fn 4f

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1