„Jullie scepticisme stimuleerde ons" „Penkofsky stierf als een verachtelijk verrader" ht een. daafce u;. Protestants verzet tegen staatsmacht Britse bezwaren tegen Navo - kernmacht 1 Oude 1 Onvriendelijke wens Directeur met grootse plannen: Kinine fabriek in Bandoeng als voorbeeld V.S. staken de ver volzin" van rode leiders Dodencijfer ramp Lissabon: 49 Hoge officieren ook gestraft Rusk: Russen konden wel eens nieuwe proeven nemen mmm i ROBINSON ,,14.95 Offensief in Lagerhuis Britten en Russen eens over Laos De Gaulle wil naar Kennedy Compromis in luchtgeschil TOCH IS HET ZO! 6 7 DONDERDAG 30 MEI 1%3 BANDOENG, mei En dan ita je in de Bandoengse Kinine- fabriek, waarvan je al op de schoolbanken hebt gehoord. Het is 't grootste bedrijf in zijn soort ter wereld; voor de Tweede 'een merkwaardig stelsel geplaatst, dat een bundeling is van elementen als ar beidsrecht en welzijnszorg, en dat, wat de profijten betreft, een bijzonder indi vidueel karakter heeft. ..Wij maken geen verschil tussen werkgever en werknemer'", aldus ma joor Soebagio. ..Vakbonden kennen we niet in ons bedrijf, omdat we een eigen arbeidersvereniging, de Persatoean Ka- Tvr i i i i .i t\T *i i ryawan Bhinneka Farma. hebben. Elk Wereldoorlog werd er vierhon- (Van onze speciale verslaggever lid. elke Karyawan, is verantwoorde- derd ton kinine-zouten per jaar geproduceerd, of wel tachtig procent van de wereldconsump- tie. De fabriek is oud. Hij dateert van 1896. Ook een groot deel van het ma chinepark is alles behalve gloednieuw. Nu 'het tragische verhaal van een pro- duktie-proces, dat door gebrek aan ma chine-onderdelen moest worden gehal veerd, of gestopt? Verre van dat. De Bandoengse Kininefabriek, die tot 1957 onder Nederlandse leiding stond, geldt als een modelvoorbeeld. Het getuigt van een goede zin voor public relations van de zijde van de algemene directeur, de pharmaceut majoor R. Soebagio, dat hij mij op eigen initiatief uitnodigde. Gesprek In het gesprek, dat ik met hem heb, [vallen een paar zinnen mij bijzonder ;op: i,,Door jullie scepticisme werden wij gestimuleerd. Toen jullie hier in 1957 wegtrokken, werd de opmerking ge maakt dat de zaak nu wel in duigen vallen zou. We konden niets, we de- paar jaar zou- ihoop van ma- Link van Bruggen) geheel van Nederlands fabrikaat was, is uit België. Denemarken en de Ver enigde Staten aangevuld. Wel is het thans moeilijk onderdelen van machi nes te krijgen, die een secondaire func- lijk voor de goede gang van zaken in de fabriek, want deze is eigendom van de gemeenschap en daarom van de Ka ryawan zelf. We kennen het systeem van kinderbijslag tien procent van het basis-salaris per maand per kind met een minimum van tweehonderd roepiah per maand zomede dat van winstdeling, 't Laatste wordt berekend De export-directeur met op de achtergrond de verschillende pro- dukten van de fabriek. horen hierbij, evenals dc produktie- band, die uit de Verenigde Staten is ge komen. Als de deviezenschaarste ech ter is opgelost, zal dit laatste ook geen probleem meer zijn. Omdat majoor Soebagio Nederland op het gebied van kinine als zijn grootste concurrent beschouwt, is hij erop uit kennis en techniek uit te wisselen. Hij heeft reeds contact met het Instituut voor Tropische Gewassen in Leiden; dat met de Amsterdamse Kininefabriek zal binnenkort wel tot stand komen. Als goed zakenman wenst hij de ki- nlne-positie van Indonesië op de bui tenlandse markt eerst zo sterk moge lijk te maken, alvorens samenwerking in enigerlei vorm te overwegen. Naar Japan, de Chinese Volksrepubliek, Siam. België, Duitsland, Engeland. Frankrijk. Australiëen de Verenigde Staten wordt al geëxporteerd. Het uit geven van verkoopreohten is een volgen de stap, doch deze kan pas worden ge nomen, als de Bank Indonesia erin toestemt voor de fabriek het principe In de sterilisatie-afdeling van het nieuwe laboratorium. De produktie is minder hoog dan vóór 1940 majoor Soebagio geeft het zonder meer toe. Maar in vergelijking met 1957 is hij met honderd ton ge stegen, namelijk van tachtig tot hon derdtachtig ton. Als men bedenkt dat tot de Tweede Wereldoorlog toe met een drie-ploegenstelsel dag en nacht werd gewerkt, en dat er thans slechts één ploeg ingeschakeld is, dan komt men zelfs tot de conclusie dat de re sultaten, relatief gezien, nimmer zo gun stig zijn geweest. Continu van produktie-deling op basis van een tegenwaarde-rekening toe te passen. Omdat het research-werk van de Ban doengse Kininefabriek tot 1957 in Am sterdam werd verricht, is de directie verplicht geweest er een gloednieuw la boratorium bij te bouwen. Verschillen de nieuwe produkten zijn er sindsdien bijgekomen, waaronder antibiotica en moderne sulfa-preparaten. In een twee de fabriek, die in Modjokerto in Oost- Java staat, wordt verder jodium ge produceerd. zomede eindprodukten als ether en vitaminen. Individueel Evenals vele genationaliseerde andere bedrijven in Indonesië is de Bandoeng se Kininefabriek binnen het raam van Is dat afstappen van het principe van continu-arbeid dan toch nog een om standigheid. waarbij men de wenkbrau wen moet fronsen? Als men de algemene directeur aan hoort. zeker niet. ..Door deviezenschaarste", verklaart hij, ..kunnen we niet op volle capaci teit werken. Hoewel onze plantages ki nabast genoeg leveren, moeten chemi caliën als zwavelzuur en natriumcarbo- naat worden ingevoerd. Tot nog toe is dit slechts mondjesmaat gelukt. Er wor den nu echter plannen uitgewerkt de eerste besprekingen met de Bank In donesia zijn reeds begonnen om op basis van een soort produktie-deling tot opheffing van ons tekort aan grondstof fen te komen. Zowel Duitsland als En geland en Japan zijn voor kredieten in imarkt. Het principe is vrij eenvou- dig. Een deel van de opbrengst van on- ze export willen we voor onze onont- heerlijke import gebruiken. Als dit lukt en ik heb er goede hoop op kun nen we meteen op het drieploegenstel- sel overstappen. We kunnen arbeiders genoeg krijgen we hebben er op het ogenblik achthonderdvijftig terwijl het kader al is opgeleid." Machines i' Wat de machines voor bewerking en fabricage betreft, heeft de Bandoengse Kininefabriek weinig moeilijkheden. Het machinepark, dat vroeger in z'n thans tweehonderd procent van het jaarsalaris bedraagt. Het aantal kin deren en het aantal dienstjaren, die men heeft, kunnen deze. twee keer per jaar uitgekeerde som nog aanzienlijk verhogen. Zo kan het gebeuren dat een arbeider met veel kinderen en veel dienstjaren een hoger bedrag aan winst deling krijgt uitgekeerd dan een hoge staffunctionaris, die weinig kinderen en dienstjaren heeft." Voordelen De Karyawan van de Bandoengse Ki ninefabriek geniet nog veel meer voor delen. Hij krijgt twee stel werkkle ding per jaar (de kantoorbediende twee costuums), een paar schoenen, een hoeveelheid rijst voor een bijna ouder wetse prijs (dertien liter voor een ge huwde man) en alle mogelijke facili teiten op het gebied van opvoeding en sport. Er is een pensioenfonds inge steld, een vrouwenvereniging. waar van de leden gezinshulp verlenen, als dit nodig is, enzovoorts, enzovoorts. Eigenlijk vormen de werkers van de Bandoengse Kininefabriek een moeilijk binnen te dringen eiland in de grote, vol van tegenstellingen zijnde, Indone sische maatschappij. Degenen, die erop 'zitten, kunnen gelukkig zijn, omdat ze door de voorzieningen, door welke ze zijn ingekapseld, enigszins redelijk kun nen leven. Maar wie er buiten staan, moeten zien rond te komen met schar relen en versieren en versieren en O O De Amerikaanse regering heeft een eintle gemaakt aan liaar nu reeds 15 jaar durende vervolging van de Amerikaanse communistenlelders. De nog hangende klachten tegen acht voormalige hooggeplaatste communisten zijn geseponeerd. Geseponeerd zijn de oude klachten tegen Jack Stachel, Robert G. Thomp son, Benjamin J. Davis jr.. Henry Winston, John Gates, Gilbert Gren. Carl Winter en Gus Hall. Hun leeftijden variëren van 47 tot 63 aar. Winston, die eens organisatiesecretaris van de partij was, is in de gevangenis blind geworden en verblijft thans meestentijds in het buitenland. Gates keerde de partij in 1958 de rug toe. De thans 52 jaar oude Hall is nu landelijk secretaris van de partij. De justitie te Lissabon heeft gisteren enkele (onbekende) personen verant woordelijkheid ten laste gelegd voor de ramp op het station Cais de Sodre wel ke 49 doden geëist heeft. Volgens officieuze ramingen zijn ver- Izwestia ontkent geruchten: De Russische regering heeft gisteren voor het eerst openlijk gereageerd op de westerse ver moedens dat Oleg Penkofsky, die wegens spionage voor Engeland en Amerika ter dood werd ver oordeeld, niet werkelijk terecht gesteld is. Sommige westerse bladen hadden, zoals bekend, gemeld dat de voorma lige geleerde wellicht een Russische contraspion was, die tot taak had westerse diplomaten te lokken tot compromitterende spionage-activitei- ten. Het proces zou in dat geval een schijnproces zijn geweest. De reactie was vervat in een in terview van Izwestia met luitenant kolonel Arjem Gorny, de openbare aanklager, die Penkofsky (en de Brit Wynne) vervolgde. Deze zei over de westerse berichten: dit be richt is een schaamteloos kranten verzinsel. Penkofsky is dood. Het vonnis werd op 16 mei voltrokken. Hij stierf als een verachtelijk ver rader. Op een vraag waarom Penkofsky zo lang als een Russische functionaris en een „westerse spion" heeft mogen wer ken. antwoordde Gorny dat men Pen kofsky al geruime tijd verdacht had be vonden wegens zijn aanhoudend streven om naar het buitenland te gaan, maar niet onmiddellijk werd gearresteerd om dat er geen afdoende bewijzen waren. der ruim 40 mensen gewond, van 16 van hen is de toestand kritiek. Aan de commissie van onderzoek is op de plaats van de ramp meegedeeld dat het breken van de glazen vensters van de reclame etalages het eerste te ken was geweest dat er iets mis was met de 65 m lange betonnen overkap ping. Daarna was een ondersteunende arm van de overkapping boven het eerste perron gebarsten. De commissie is meegedeeld dat de meeste slachtoffers gevallen zijn onder nieuwsgierige omstanders. Bij de gisteren verrichte sectie is ge bleken dat de meeste slachtoffers ver pletterd zijn. Anderen zijn gestikt. De opruimingswerkzaamheden in het station vorderen goed en gehoopt wordt dat de spoorbaan binnen twee of drie dagen weer In gebruik genomen zal worden. (Advertentie) De Amerikaanse minister van buiten- landse zaken, Dean Rusk, is van me ning dat de reden dat de Russen wei geren om tot overeenstemming te ko men voor een verbod op proeven in de atmosfeer misschien gelegen kan zijn in B" het feit. dat de Russen een nieuwe se tt! rie proeven in de ctmosfeer van plan zijn. J, Bij een gesprek met de Russische i ambassadeur Dobrinin had Rusk geen enkele aanwijzing gehad dat de Russen bereid waren om mee te werken. De 4\ minister is van mening dat overeen- i stemming over ien dergelijk vei-bod I een belangrijke eerste stap zou betekc- I nen naar een akkoord over het gehele II ontwapeningsprobleem. De V.S. zijn in i de onmiddellijke toekomst geen proeven I in de damkring van plan te nemen. I Amerika zal, samen met Engeland, de Sowjetunie binnenkort nog eens voor- i stellen de kernproeven in de atmosfeer te staken. Zeg jongelui, I i schuif eens op. t FELIX is niet J?, alleen voor jullie, maar ook voor mij 11 --\ rv mmm I MMM mmm I W j (vlees of vis) (door de lekkere harde brokjes worden de poezetanden sterk) .en voor de hond is er BONZO IM Xt President Kennedy is gisteren 46 jaar gewor den. Afgezien van het feestje gisteravond aan boord van de Sequoia is het een gewone werkdag voor de president ge weest. De president is er trots op dat hij, on danks een aantal kwa len, waaronder een zwakke rug die speciale zorg vereist, slechts twee dagen ziek is ge weest tijdens zijn ambts periode. Na 28 maanden ,,de moeilijkste baan ter wereld" te hebben gehad is Kennedy slechts weinig veran derd. Zijn gewicht is niet minder (156 pond) en hij heeft een paar grijze haren erbij. I In Denemarken kampt men met problemen. In de wiskunde-opgaven voor de middelbare exa mens kwam een „onop losbaar" trigonomelrie- vraagstuk voor tengevol ge van een drukfout in de tekst. Eerst zou een nieuw examen afgeno men worden, maar dit bleek in verband met de tijd niet mogelijk. Toen besloot men het gemid delde rapport-cijfer van het afgelopen jaar te la ten géiden. Daartegen kwamen echter de „al fa's" in verzet, omdat hierdoor volgens hen de „bèta's" een voordeel zouden genieten waarte genover ook een vrijstel ling van een examenon derdeel voor de „alfa's" zou moeten staan. Voor lopig is het probleem nog niet opgelost. Een koolmees in Aal ten heeft, kennelijk met huisvestingsmoei lijkheden kampende, een zwabber uitgekozen om zijn nest in te bouwen. Dc vogel was net begon nen met de bouw toe» de vrouw des huizes de zwabber gebruikte. Na dat zij hem weer tegen de muur had gezet bouwde de mees enthou siast verder. Het nest is nu voltooid en er liggen al eitjes in. I Louis Guion greep gis teren een houweel sloeg ermee in de vloer van zijn garage. Hij maakte de vloer vrij om er cement op te kunnen storten. De hou weel stuitte af op een metalen voorwerp. Guion bukte zich en haalde een Duitse gra naat te voorschijn. Toen hij wat beter keek bleek dat er nog meer lagen, allemaal geladen. De po litie vertelde later dat er wel duizend granaten lagen. Gorny verklaarde voort* dat zes Rus- sLscbe hoge officieren en wetenschappe lijke werkers, die op vriendschappelijke voet stonden met Penkofsky, disciplinair zijn gestraft. Hij noemde hierbij o.m. de naam van maarschalk Varentzow, op perbevelhebber van de artillerie, die van zijn functie Is ontheven en In rang Is verlaagd. Varentzow. was sinds 1955 opperbevel hebber. In 1942 onderscheidde hij zich aan het eerste Oekraïnse front. Hij nam deel aan de slag aan Oder en Weichsel en aan de verovering van Ber lijn. Op het 22ste partijcongres in 1961 werd hij tot plaatsvervangend lid van het centrale partij-comité benoemd. De Oostduitse protestanten hebben van hun kerkelijke leiders opdracht gekregen, zich te ver zetten tegen alle inmenging van de staat in kerkelijke aangelegen heden. Dit staat in een document, dat in maart jl. door een kerk vergadering in de Sowjetzone unaniem werd aanvaard. In het document staat dat de kerk het regime erkent „daar degenen, die de (Advertentie) malen 29(48 de sandaal met het ideale zachtverende voelbed •••••••••••••a macht van de staat in handen hebben, in de handen van God blijven". De kerk mag echter geen misbruik van deze macht dulden, zelfs indien zij hieronder zou moeten leiden. Een afschrift van het document werd gisteren door Associated Press ontvan gen. Westberlijnse protestantse kerke lijke functionarissen hebben het als au thentiek erkend. Het is de meest sensationele stap van de Oostduitse protestantse kerk in de laatste tijd welke resoluut afrekent met gissingen dat bepaalde kerkelijke leiders bereid zouden zijn om hand in hand met de regering te gaan werken. Sommige westerse deskundigen verge lijken het reeds met de beroemde „Ver klaring van Barmen", die in 1934 door de kerk werd uitgevaardigd in de strijd tegen de nazi's. „Wij zouden ongehoorzaam aan God zijn als wij niet voor de waarheid opko men, als wij zwijgen wanneer (staats-) macht misbruikt wordt, en als wij niet bereid zijn om God meer te gehoorza men dan menselijke wezens", aldus het document. Alle predikanten kregen de opdracht om degenen die onder druk van het re gime staan daadwerkelijk te helpen, om dat het nalaten hiervan een overtreding Rusk In het Britse Lagerhuis hebben de conservatieve rechtervleugel en de socialistische oppositie een eerste offensief geopend tegen het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale Navo-kernmacht, waarover in het begin van de volgende maand in Londen tussen Engeland en Amerika besprekin gen gevoerd zullen worden. De Britse onder-minister van buiten landse zaken. Edward Heath, verzeker de het Lagerhuis, dat Engeland nog geen enkele verplichting heeft aange gaan en dat Britse deelneming aan een eventuele multilaterale Navo-kernmacht slechts een aanvulling zou zijn van een onafhankelijk kernwapen, dat de Brit- regering wil behouden. De komst van admiraal Ricketts, plaatsvervan gend chef van de Amerikaanse mari ne-operaties, naar Londen, heeft tot doel, de Britse deskundigen in de ge legenheid te stellen, kennis te nemen van de technische 'bijzonderheden van het Amerikaanse plan. De kwestie van de politieke controle zou onderwerp van onderhandelingen uitmaken. Verscheidene weinig overtuigde Con servatieve Lagerhuisleden tekenden on dubbelzinnig verzet aan tegen het Ame rikaanse plan voor vaartuigen met Po- larisraketten die een internationale be manning hebben. De socialistische woordvoerder gaf uiting aan bezorgd heid van de socialisten over een ini tiatief. dat het gevaar inhield dat West- Duitsland op de lange duur een soort autonomie op het gebied van de kern bewapening zou krijgen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Rusk, heeft op een persconferentie in Washington mee gedeeld, dat in de komende drie we ken de leden van de Navo, die be langstelling hebben voor het plan van een multilaterale kernmacht, met el kaar van gedachten zullen wisselen over kwesties als organisatie, financie ring, bemanning en uitrusting van de ze strijdmacht. „Dan kunnen wij met elkaar beslissen over de verdere uit werking van het plan", aldus de mi nister. Hij herhaalde dat de V.S. een veto over het gebruik van de kernvloot van de Navo zullen behouden. Als de Euro pese landen tot een vorm van eenheid zouden kunnen komen, zouden zij ge zamenlijk hun stem kunnen laten ho ren. Washington blijft echter gekant tegen een uitbreiding van liet aantal nationale kernstrijdmachten en zal dan ook niet tot het ontstaan daarvan bij dragen, aldus Rusk. tegen de wil van God, en een overtreding van de geboden met betrekking tot de naastenliefde zou zijn. De kerk heeft eveneens de communis tische bewering verworpen dat de tien geboden van het communisme identiek zijn aan de tien geboden van God, „om dat beiden op humanisme zijn geba seerd". De kerk zegt te zullen streven naar een wet ter bescherming van degenen die op religieuze gronden weigeren om in militaire dienst te gaan. De commu nistische regering erkent geen principi ële dienstweigeraars en iedereen, die m militaire dienst weigert te gaan wordt naar de gevangenis gestuurd. In het hoofdstuk getiteld „De hoop van de kerk" verwerpt de kerk de commu nistische ideologie, en zH spreekt het ver trouwen uit dat het internationale com munisme niet het einde van de ontwikke ling der mensheid zal zijn. „Wat de toe komst voor ons inhoudt, werd reeds be slist door de overwinning van Christus", zo besluit het document. Hoewel gezegd wordt dat de Oostduit se regering op de hoogte is van het be staan van het document, heeft de party er nog niet op gereageerd. Engeland en de Sowjetunie hebben gisteren een gezamenlijk beroep ge daan op de elkaar bestrijdende par tijen in Laos ten einde een onmid dellijk staken van het vuren tot stand te brengen. De oproep was gericht tot de neu- tralistische regering van Soevanna Phoema met het verzoek dat deze het doorzendt aan de elkaar bestrijdende partijen in Laos. In de Brits-Russische boodschap werd er bij de partijen verder op aangedron gen volledige faciliteiten te verlenen aan de internationale controle commissie, die de taak heeft te helpen bij het handhaven van de vrede. Tot nu toe heeft communistische ob structie de commissie belet zich overal in Laos te bewegen. De commissie be staat uit afgevaardigden uit India, Ca nada en Polen. Twee Oostduitse soldaten zijn woens dag naar West-Berlijn gevlucht. Beiden waren in uniform en hadden hun wapens bij zich toen zij ten zuiden van Berlijn door het prikkeldraad kropen. De ene was een 23-jarige korporaal, de andere een 20-jarige soldaat eerste klasse. Bei den patrouilleerden langs de grens tus sen Oost-Duitsland en West-Berlijn. (Advertentie) President De Gaulle is van mening dat hij president Kennedy een bezoek verschuldigd is cn dat hij daarom van plan is naar Amerika te gaan, aldus heeft een woordvoerder van het Franse kabinet meegedeeld. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft ver klaard, dat president De Gaulle welkom zal zijn als hij het bezoek, dat presi dent Kennedy twee jaar geleden aan Pa rijs heeft gebracht, zou willen beant woorden. Op het ogenblik werd overi gens niet een plan voor een dergelijk bezoek bestudeerd. Ook president Kennedy heeft gisteren, bij monde van zijn pefschef Salinger, de wens uitgesproken, dat president De Gaulle ..op een gelegen komend ogen blik" een bezoek aan de VS brengt. Salinger wilde niet ingaan op een vraag, of president Kennedy bij zijn komend bezoek aan Europa premier Macmillan van Engeland zal ontmoeten. De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart heeft gisteren een Compro misregeling in het geschil over de ta rieven voor het passagiersvervoer met Europese luchtvaartmaatschappijen goedgekeurd. De regeling, die gisteren van kracht werd, behelst dat de verho ging van de retourtarieven met vijf pro cent (waartoe de Europese maatschap pijen al hadden besloten en die de twee betrokken Amerikaanse maat schappijen noodgedwongen in sommige gevallen toepasten) tot 15 juli van kracht zal blijven. Met ingang van die datum zullen de I transatlantische enkele-reistarieven met zeven dollar worden verlaagd en deze korting zal tot maart volgend jaar wor den toegepast. Dan zal de internationale vereniging van luchtvervoer (I.A.T.A.) de gehele kwestie opnieuw bezien. De vruchtbaarheid van de huwe lijken was in vroeger eeuwen aan zienlijk groter dan thans. Vinden wij gezinnen van 6 of 8 kinderen aardig uitgebreid, onze grootouders wisten te verhalen van dubbele cij fers die in him tijd normaal heet ten en van ouders die een record van 25, 28 of 30 kinderen op hun naam hadden staan. Een dergelijke kinderrijkdom is een paar eeuwen geleden zeker niet normaal geweest, want hoewel de moeders aanzienlijk méér kinderen ter wereld brachten dan tegenwoor dig, stond hier tegenover een zó grote kindersterfte, dat slechts wei nigen de volwassen leeftijd bereik ten. Trouwens, ook de moeders zelf hadden het zwaar te verantwoorden, want vele lieten In het kraambed het leven. Ook hierop waren weer uitzon deringen. getuige het rijmpje dat ge maakt werd op een zekere Lambcrta, van hopman Augus tijn, welke vrouw in 1582 stierf cn al dus vereeuwigd werd. „Lamme, weduwe van hopman Augustinus eerbacr, ,.OIt wesendc CV jaer, „Van haer sijn geboren even „Anderhalf hondert klndtsklndcren in leven. Een nageslacht van 150 kleinkin deren geeft alle reden tot tevreden heid, dunkt me. Maar er zijn nog grotere getallen want twee ecuwen later kon een echtpaar er zich op beroemen 181 kinderen, klein- en achterkleinkinderen te bezitten. Hoe de verdeling hier precies lag, weten we niet en daarin moeten wc ons dan ook maar niet verdiepen. Het record ls echter in alle op zichten geslagen door Margrleta, de dochter van graaf Florls IV. Tot goed begrip van de zaak moeten we er bij vertellen dat men destijds meende dat tweelingen het gevolg waren van een onrechtschapen le venswandel der moeder en toen Mar grleta dan ook een vrouw opmerkte die een tweeling ter wereld had ge bracht. voegde ze dit arme mens toe: „dat sulcker bij enen man niet mochtc geschien, ende heeftse met schoffierlieke woorden verstooten". Dc dochter van Florls IV deed daar hoogst onverstandig aan, want de moeder van de tweeling liet zich niet onbetuigd cn wenste Margrleta toe dat ze zou krijgen „soe veele kinder tot eender dracht alser daghen in een jaer mochten wesen". Nu was Margrleta gehuwd met de graaf van Huwenberch en ziet; out sljnde omtrent 42 jaer heeft sij ter werelt voort gebracht op ten goeden Vrijdaeh omtrent negen uur int jaer 1276 drie hondert ende vijf en zes- tlch kinderen, die al te samen eerst gedoopt sijn". Van deze 365 kinderen werden alle jongens Johannes ge noemd cn de meisjes kregen alle de naam Elisabeth, waaruit we kunnen afleiden dat Margrleta zich van deze puzzle wel erg gemakkelijk heeft af gemaakt. Hoe het ook zij, alle kin deren, mitsgaders dc moeder zijn „op ecnen dagh ghestorven ende te Loosduinen in die kerek begraven". Zo staat het in de oude kronieken vermeid. Maar omdat we het curlositeitshalve in deze rubriek heb ben overgenomen, wil dit nog geens zins zeggen, dat u het nu ook maar moet geloven. Want als we de „vervloeking" van de moeder van de tweeling kunnen lezen in de trant, waarin destijds raadseltjes werden opgegeven, d.w.z. als: „soe vielc kinder tot een der dracht alser (nog) daghen in een jaer mochten wesen", cn Mar grleta zou bevallen zijn op goede vrijdag, dan zou zij twee kinderen hebben gekregen. Het jaar begon destijds met pasen, dus op goede vrijdag waren er nog twee dagen in het jaar. Die tweeling van Margrle ta zou dan bestaan hebben uit een jongen cn een meisje. Johannes cn Elisabeth genaamd. Dat de moeder én de tweeling op één en dezelfde datum zouden zijn gestorven, behoeft in het licht van die tijd geen verwondering te baren. Als enige conclusie moeten we er dan aan toe voegen, dat de kroniekschrijver, die uit dc „vervloeking" opmaakte, dat de vrouw 365 kinderen ter wereld had gebracht, van de raadseltjes van zijn eigen tijd geen zier heeft begrepen. Datzelfde geldt voor dc Amerika nen ten opzichte van de held van Haarlem. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7