Oorlog' tussen militairen en burgers bij defensie Verkoudheid blijf jong..SWj blijf fit... Felle kritiek op personeelsbeleid ZONDER RECLAME VEEL MEER WERKLOOSHEID Bastaardwoorden brengen onrust in onze taal Kinderdoop verwerpen iê kerk verkeerd zien Protestantse gemeente in België geïnstitueerd Een kanttekening N.C.B.O. neemt problematiek in studie Ongerustheid over tempo Deltawerken Een woord voor vandaag dflp- Hout lijmen?... CETAFLEX Ceta-Bever Schoolhoofd rijdt in op bus met schoolkinderen Massale produktie eist behoeften wie jam koopt Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! I: Prof. Bonman vraagt steun gemeenten Ex-r.k. schenken doopbekken Wet tot opheffiifei rassenscheiding in V.S. DONDERDAG 30 MEI 1963 DE KOEK MOET STEEDS GROTER WORDEN J^EZER dagen hebben NVV en KAB hun gezamenlijke actieprogramma be kend gemaakt. Het is een ambitieus programma, dat aandacht zal trekken en tot de verbeelding spreken, omdat het op een verhoging van het levenspeil van de werknemers mikt. Met nadruk stellen de organisaties, dat de wensen niet alle ineens verwezen lijkt kunnen worden, maar dat hiermee verscheidene jaren gemoeid zullen zijn. Dit is zo lijkt ons niet alleen een kwestie van politieke machtsver houdingen, maar ook van economische mogelijkheden. Er zal weinig verschil van mening zijn over het sociale nut van de geuite wen sen, over de wenselijkheid om de positie van de werknemers te verbeteren. Er zal echter wel verschil van mening zijn over het economisch mogelijke van een aantal verlangens. En daar zal op het politieke vlak menig hartig woordje over vallen. De mogelijkheid om sociale en economische wensen te realiseren wordt gro ter naar mate onze economie blijft groeien, naar mate de hoeveelheid goede ren voor onze behoeftenbevrediging groter wordt. Simpeler gezegd: de koek, die wij willen opeten, moet elk jaar dikker worden. Het is merkwaardig, dat dezer dagen ook de achtste nota over de industriali satie in ons land werd gepubliceerd. Want hierin stelt de minister van econo mische zaken, dat een voortgaande economische groei allereerst nodig is om de nog altijd groeiende beroepsbevolking werk te geven en het inkomen per hoofd van de beroepsbevolking op te voeren. Maar deze economische groei maakt het ook mogelijk, bepaalde economische en sociale wensen te verwezenlijken. Het streven zo wordt verder gezegd naar een gelijkmatiger inkomensverdeling zal in een groeiende economie op minder moeilijkheden stuiten dan in een stagnerende economie. Er is overigens nog een derde reden, dat economische groei belangrijk is: de geïndustrialiseerde landen zullen dan gemakkelijker in staat zijn, hulp aan de minder ontwikkelde gebieden te geven, waardoor de internationale welvaarts verschillen kleiner kunnen worden. Uit deze trits van mogelijkheden blijkt overigens wel, dat wij voortdurend voor een keuze geplaatst worden. Als wij economisch sterker worden, zal duidelijk gesteld moeten worden waar wij de aanwas voor zullen benutten. Het hemd moge dan nader dan de rok zijn, wij zuilen aan meer hulp aan de minder ontwikkelde gebieden op den duur niet kunnen ontkomen. Wij kunnen heel gemakkelijk praten over economische groei, over de nood zaak om de koek steeds groter te maken, minder gemakkelijk is het om dit doel elk jaar te bereiken. Zelfs al weten wij, dat het na de oorlog aardig is gelukt het levenspeil regelmatig te verhogen. De economische groei komt tot uiting in een grotere produktie en deze is in onze sterk gemechaniseerde maatschappij in belangrijke mate afhankelijk van de uitbreiding en de modernisering van ons produktieapparaat. En dat kan in de praktijk alleen, als er voortdurend wordt geïnvesteerd, door het bedrijfs leven en door de overheid. Het bedrijfsleven is bereid zijn investeringen op te voeren als het van mening is dat die investeringen hun geld zullen opbrengen, als zij dus rendabel zijn. De vele jaarverslagen en uitlatingen in de jaarvergaderingen bewijzen echter, dat de kostenstijgingen de winstmarges drukken, waardoor de lust om meer te investeren in tal van gevallen duidelijk minder wordt. Het niet regelmatig toenemen van de investeringen zal de economische groei na verloop van tijd ongunstig kunnen beïnvloeden. Om te kunnen investeren moet er geld beschikbaar zijn, moet er dus voordien gespaard zijn. Besparingen zijn daarom eveneens een wezenlijke factor voor de economische groei. Gelukkig hebben wij over besparingen niet te klagen. Dat blijkt heel duidelijk uit de cijfers van de spaarbanken, ofschoon de spaarstroom die naar de spaarbanken gaat maar een deel van het totaal aan besparingen is. Neen, voor investeringen is in onze maatschappij wel geld beschikbaar maar de lust wordt minder groot. Ons land is voor een verdere economische groei ook in belangrijke mate van de uitvoer afhankelijk en dan natuurlijk van een steeds grotere uitvoer. Wij moeten hiervoor goederen beschikbaar hebben (en dit is een kwestie van meer produceren) waar het buitenland belangstelling voor heeft. En dan uiteraard tegen concurrerende prijzen en andere voorwaarden die aantrekkelijk zijn (lange betalingstermijnen, korte levertijden enz.). En het laatst maar niet het minst. Er moeten genoeg vakbekwame arbeids krachten zijn die aan de produktie meehelpen. Vakbekwaam wil dan zeggen dat meer jongeren algemeen vormend, vaktechnisch en als zij dat kunnen wetenschappelijk onderwijs moeten volgen. Onze overheid heeft vertrouwen in de mogelijkheden van economische groei, maar anderzijds wijst zij toch ook op de verschillen met het jongste verleden. Zo staat in de achtste industrialisatienota, dat in de periode 19611963 de ar beidstijd 5,2 pet. korter werd, hetgeen een direct nadelig effect op de produk tie had van ruim 4 pet. Voorts wordt er rekening mee gehouden, dat de ar beidsduur tot 1970 verder met 4 pet zal verminderen, hetgeen een direct na delig effect op de produktie van 3 pet. zal hebben. Dit nadelige effect kan echter door extra investeringen worden opgevangen. Economische groei is een noodzaak; die groei zit er ook wel in, al zal niet alles even geruisloos gaan en zullen economisch-politieke spanningen die groei nog wel eens kunnen beïnvloeden. In de driedaagse algemene ver gadering van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheids personeel is gisteren, zowel uit een aantal afdelingen als van de zijde van het hoofdbestuur scherpe kri tiek geleverd op het personeels beleid van het ministerie van militaire personeel in aantal een (Van onze soc.-econ. redaktie) defensie, waarbij met name de verhouding tussen militair- en burgerpersoneel een belangrijke rol speelt. Er blijkt aan deze ver houding nogal wat te schorten, vooral bij de diensten, waar het •Voorkom. Rillerig? Onprettig? Vlug: Het is onmogelijk precies aan te geven welk tijdsbestek voor het uitvoeren van de werkzaamheden aan de waterkering van Delfland met het oog op de veilig heid toelaatbaar is, aldus heeft de dijk graaf van het hoogheemraadschap Delf land, mr. dr. J. Winsemius, gisteren ver klaard .op de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap in Delft. Onder de ingelanden heerst enige onrust over het tempo waarin do werkzaamheden in het kader van de Deltawerken in het gebied van het Hoogheemraadschap ge schieden. Met het oog hierop legde Winsemius zijn verklaring af. Hy noemde het verheugend dat de mi nister van verkeer en waterstaat heeft verklaard dat het de bedoeling is de post op de begroting voor dijkverhoging geleidelijk te verhogen om de vereiste jaarlijkse investeringen .mogelijk te ma ken. Met grote instemming had mr. Win semius in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer gelezen dat de bewinds man verwacht dat de plannen die betrek king hebben op de waterkering van Delfland nog dit jaar zullen worden vastgesteld en dat de vaststelling van de plannen met betrekking tot twee ge deelten van de waterkering bij de Nieu we Waterweg over ongeveer drie maan den zal kunnen geschieden. (Advertentie) overheersende positie inneemt. De secretaris van de N.C.B.O., de heer W. Wieringa, had voor het per soneelsbeleid bij „defensie" geen goed woord over. „Dit beleid werkt volkomen averechts. Als het op de ze manier doorgaat, moet het minis terie van defensie er niet verbaasd over zijn als er op den duur van het nog aanwezige burgerpersoneel he lemaal niets overblijft. Aan deze on gewenste toestand moet een einde komen", aldus de bondssecretaris. Uit de vergadering werd naar vo ren gebracht, dat als gevolg van de veelvuldige reorganisaties en de hou ding van militairen tegenover bur gers een dienstverband bij defensie" nauwelijks meer prettig genoemd kan worden. Voor velen is het een ,,baan zonder enig houvast" gewor den. Felle kritiek werd ook gele verd op de houding, die vele militai ren tegenover burgers aannemen. llulpjc „Men beschouwt ons bij voorkeur als een soort hulpjes en er zijn militairen, die burgerambtenaren gewoon nege ren", aldus één der stemmen. Er werd bij het bestuur op aangedrongen alles te doen wat mogelijk is om aan onge wenste toestanden een einde te maken. De kern van het personeelsbeleid van het ministerie van defensie moet zijn het in overeenstemming brengen van de waardering voor burgerpersoneel met die voor militair personeel. De voorzitter, de heer J. ten Heuvel hof, heeft zoals gemeld in zijn openingsrede eveneens op de moeilijk heden in de samenwerking tussen mili taire en burgerambtenaren geweze Het hoofdbestuur maakt zich daarover zóveel zorgen, dat het inmiddels beslo ten heeft een speciale werkgroep in te stellen, die het probleem burger-militair in studie zal nemen, men belangrijke taak voor goedwillende be stuursleden van diakonessenhulzen. Van enkele zijden werd ook kritiek geuit op het C.N.V. De afdeling Rotter dam verweet het bestuur van de vak centrale gebrek aan homogeniteit en aan krachtdadigheid, met name t.a.v. ambtenarenbelangen. Uitvoerig werd gesproken over de be stuursvoorstellen om de algemene ver gaderingen in het vervolg niet meer om de twee jaar. maar om de drie jaar te houden en om de contributies te verho gen met gemiddeld ca. één gulden per maand. Het eerste voorstel ontmoette zeer veel tegenkanting. De discussies hierover zijn vandaag voortgezet. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan de begrotingen voor 1963 en 1964, die een eindcijfer hebben van resp. 1.477.000 en 1.653.000, waarvan aan contributie naar het C.N.V. gaat resp. 304.000 en 308.000. In de tijd tussen Hemelvaart en Pinksteren bevinden de volgelingen van Christus zich in Jeruzalem. In een boven zaal ontmoeten zij elkaar elke dag om te spreken over het geen is gebeurd èn over de dingen, die nog zullen gebeuren. Er moet in deze zaal voortdurend een spanning hebben bestaan vanwege het vreemde, dat was aangekondigd, maar waarvan niemand ook maar bij benadering kon weten hóe het zou komen. Maar in deze dagen van spanning, van af wachten, wordt het gebed niet vergeten. Er staat in Hande lingen één, dat die allen (de discipelen, enkele vrouwen onder wie moeder Maria, en de broeders van Jezus) een drachtig blijven volharden in het gebed. Het gebed „hangt er niet bij"; integendeel: het is het begin en het einde van al hetgeen hier wordt gedaan en besproken. Het is een ononderbroken gebed tot God om de komst van de Trooster Die is beloofd en zonder Wie de kerk niet voort kan. En er wordt geen wanklank gehoord: er is ook in dit bidden een dracht, in inhoud en in concentratie. Wat kan het moeilijl vallen te volharden in het gebed. Hoe vaak gebeurt het niet, dat wij maar ophouden met bidden, omdat het lijkt het gebed toch niet wordt gehoord. Hier is een groep mensen bijeen, die begrepen heeft, dat het bidden zonder ophouder\ en in grote eendracht God niet onverschillig kan blijven. Dij gebed wordt nu zeer binnenkort verhoord: „Geest des Heren! kom van bovenLaaf met Uw genadegoed alle zielen, dii geloven, doe ze blaken van Uw gloed MTl- lijk hei °l Geen voet In deze vergadering kwam o.iri. ook de rechtspositieregeling in diakonessen hulzen weer ter sprake. De heer Wierin ga verklaarde, dat er nog steeds geen sprake Is van overleg. „We krijgen geen voet binnen de deur", zo zei hij. „Eén van de redenen zal zijn, dat de rechtspositieregeling zó slecht is, dat men er niet mee voor de dag durft ko- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Meppel (a.s. vac. dr. J. C. Fritzsche): W. E. Verdonk. te Workum; te Stedum: W. J. Burghgraef, te Ooster- nnkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Waardhuizen-Almkerk: R. Fernhout. kand. te Zwolle. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam: B. Bijleveld, te Bussum en Joh. de Waal, te Klundert. Beroepen te Sliedrecht-Middeldiep- straat: N. Brandsma, te Nieuw-Amster- dam. Het hoofd van de landbouwschool uit Epe (Gld.) de 48-jarige heer Otte, is gistermiddag op de weg Elspeet—Vier houten in zijn auto, waarschijnlijk aan een hartverlamming, overleden. De auto reed daardoor in op een bus met school kinderen van de burgemeester De Vlugtschool uit Amsterdam. Drie kin deren liepen lichte verwondingen op. Als gevolg van de botsing ontstond een grote ravage. Prof. dr. W. J. van de Woestij- ne, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft heeft giste ren zijn pre-advies over „de stij gende welvaart, groeiend assor timent en de kiezende consu ment", dat hij had opgesteld voor de voorjaarsefficiency- dagen 1963 in Den Haag van het Nederlands Instituut voor Effi ciency toegelicht. Prof. Van de Woestijne had de wel vaart omschreven als de relatie tussen middelen en behoeften, bepaald door de hoeveelheid en de kwalitatieve variatie van goederen en de keuzemogelijkheid van de consument. Er ontstaan steeds Samen met Belgen naar oplossing Minister dr. M. A. M. Klompé hëeft dinsdag in Den Haag in haar functie van minister van O., K. en W. ad interim in plaats van haar nog niet geheel herstelde collega mr. J. M. L. Th. Cals, de Bel gisch-Nederlandse commissie inzake spelling van de bas- aardwoorden geïn stalleerd. Men is van mening, dat in afwijking van het gestelde in de woorden- lijst de voorkeur gege- kan worden bereikt, derland in tegenstelling waarbij een zo conse- tot België de voorkeur quent mogelijke opzet in meestal uitging naar de fonologische zin en een meer conservatieve zo ver mogelijk gaande schrijfwijze. kwam vernederlandsing wordt nagestreefd. Minister Klompé zei in haar installatierede, dat de lijst van bastaard woorden lie in Nederland in 195ö en in België in 1954 ingevoerd werd bij ons beter bekend als ..het groene boekje" van meet af aan in bei de landen ernstige kri tiek ondervond. „Het beoogde doel: eenheid in schrijfwijze te brengen in noord en zuid, was niet bereikt. De woordenlijst en de daar bij behorende leidraad droegen duidelijk het ken- eenheid nieuwe behoeften. Deze moeten vaak door de producent worden geschapen n de welvaart op te voeren. Om een massale produktie te kunnen afzetten moet er een massale behoefte worden geschapen. Dit moet geschieden met massale reclame. Men kan natuur lijk stellen dat dit onjuist is, maar als dit niet gedaan zou worden zou er in West-Europa reeds lang grote werkloos heid bestaan, zo meende prof. Van de Woestijne. Elk bedrijf staat voor de noodzaak het assortiment te beperken. Een pro bleem hierbij is dat nieuwe variëteiten vaak de oude van de markt drukken. Dit leidt tot een agressieve verkooppo- litiek, uitbreiding van het fabrikanten-, merk en daardoor weer nieuwe. MOEILIJKE KEUZE De consument staat voor de moeilijke keuze uit prijsklassen en vele variëtei ten. die hij niet meer op waarde kan schatten. De meeste consumenten kie zen daarom impulsief. Zij worden geleid door irrationele factoren, zoals bijvoor beeld de keus van de buurman en d< reclame-advertenties in de krant, De kracht van de reclame neemt daardoor toe. Het ontstaan van de consumenten bonden is te danken aan rationele fac-| toren. Maar denkt de consument wel ra- I tioneel? zo vroeg prof. Van de Woes-| tijne zich af. Prijsvraag ontwerp campus „Drienerlo" voor T.H. Enschede Het curatorium an de Techni- school Twente te Enschede schrijft een prijsvraag uit voor het ontwerpen van huisvesting voor plm. 500 studenten op de Campus „Drienerlo" te Enschede. Deelname staat open voor Nederlandse architecten en architectuurstuderenden. Op verzoek kunnen ook anderen door de jury tot deelname worden toegelaten. Curatoren stellen de volgende bedra- gens als prijzen beschikbaar. Een eerste prijs van 10.000, een tweede prijs van 6.000, een derde prijs van 3000, drie prijzen van elk 1500. Bovendien zal de ontwerper van de bekroonde inzending behoudens de in het programma genoemde restricties, wor den uitgenodigd een definitief ontwerp ter uitvoering te maken. De inzending sluit op 31 januari 1964. (Advertentie) huishoudjam 76 ct. tot 1.04 extra jam 1.30 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Ds. Rijksen op meisjes- en vrouwenlanddag: i Chef staf Leger des Heils in ons land De chef-staf van het internationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils in Londen, commissioner Erick Wiek- berg en zijn vrouw zijn gistermiddag uit Rome op Schiphol aangekomen. De commissioner, een Zweed, zal in Amsterdam het officierencongres lei den en de jaarlijkse velddag van het Leger des Heils, die op Tweede Pink sterdag op het koninklijk domein Soest- dijk te Baarn wordt gehouden. Commis sioner Wickberg, die nu de tweede man in het internationale Leger des Heils is, bracht zijn jeugd in Zwitserland door en werd in Londen opgeleid tot Leger des Heils-officier. Tot 1934 werkte hij in Duisland, waar hij in 1957 terugkeerde en het bevel van het werk van het Le- 5 er des Heils op zich nam. Gedurende e oorlog droeg hij speciale verantwoor delijkheden in Zweden. Mevrouw Harriet Lies Kreisler, de weduwe van de violist Fritz Kreisler. is woensdag in de ouderdom van 94 jaar overleden. Mevrouw Kreisler. die uit New York afkomstig was, leerde haar man in Europa kennen. Zij traden in 1902 in het huwelijk. Fritz Kreisler over leed in januari 1962. (Van onze kerkredactie) Ook deze keer was het kerk gebouw der gereformeerde ge meente in Utrecht weer uitver koren de leden van de meisjes- en vrouwenverenigingen van deze gemeenten te mogen herbergen. Enige honderden vrouwen en meisjes vierden in dit ietwat sombere gebouw de jaarvergade ring van het Landelijk Verband der verenigingen. De dag stond in het teken van de persoonlijke beleving en benadering van doop en bijbel. Ds. H. Rijksen, te Gouda en de heer L. Walhout, te Lisse waren de inleiders. Na de betekenis van de doop als sa crament uiteengezet te hebben bepaalde ds. Rijksen zijn gehoor bij de kinder doop. Deze wordt in onze dagen fel bestreden, zei ds. Rijksen. Hij haalde in dit verband de uitspraak van Karl Barth, als zou de kinderdoop een „executie zonder slachtoffer" zijn, aan. Allen die de kinderdoop verwerpen, aldus ds. Rijksen, zien niet wat de kerk eigenlijk is. De kerk is geen vereniging j met Christus als voorzitter, waarvan je I door persoonlijke keus lid wordt. Del kerk is een volk, en Christus is daar de koning van. Door je geboorte hoor je bij een volk, aldus ds. Rijksen. Er bestaat ook het gevaar de doop te onder- of overschatten, aldus ds. Rijk sen. Aan het eerste maken de Zwing lianen zich schuldig, die de doop alleen als uiterlijk onderscheidingsteken zien, aan het tweede de rooms katholieken. De doop nu veroorzaakte afscheiding van de wereld. Ds. RUksen wilde dlgj scheiding tot uitdrukking gebracht zlejei door het niet kaarten en dansen, het nl&] bezoeken van schouwburg cn bioscoojh H(j eindigde met de ernstige waarschea wing dat als men niet doet wat de do zegt dit een teken en zegel van c' eeuwige verdoemenis zal worden. tt' doop roept op tot geloof en bekering anders verandert hU ln een vloek, dus ds. RUksen. k< Op de landdag werd verder nog orjg' huid dat het Verband met 204 leden L gegroeid. Er zijn thans 53 bij het La£e delijk Verband van Meisjes- en Vrodi wenverenigingen der Gereformeerde Gfti meenten aangesloten verenigingen. V* Advertentie Gereformeerd De gereformeerde doopopvatting is, aldus ds. RUksen, de schrlftuurlUke doop opvatting. De doopsgezinden, baptisten. vrU evangellschcn, en de plnkstergroepen zitten er naast als ze bijvoorbeeld alleen doop door onderdompeling aan nemen of een verkeerd accent aap de doop geven, aldus ds. RUksen. Wij worden bij onze naam genoemd. De doop is dan ook strikt persoonlijk. Het is een gemeenschap met God zelf: de band des Verbonds. Dit is een roeping tot gehoorzaamheid aan Hem. Ds. Rijk sen-legde sterk de nadruk op de ver antwoordelijkheid die dit met zich mee brengt. Een kind-des Verbonds dat ver loren gaat, gaat vrijwillig verloren, al dus ds. RUksen. Dit alles geeft ook verantwoordelijk heid ten opzichte van de kerk. Ds. Rijk sen onderschreef de woorden van Cal- vijn: „Wie de kerk niet heeft tot zyn moeder, kan. nooit God tot vader heb ben". 'N BLOUSE VOOR JE HOEDER? zoek'N ROBSON UIT UIT t>E KUNST) Ifi Spis In Barstow (Californië) heeft radiocontact gemaakt met de planla; Mercurius. Het duurde elf minuten vel dat de radioseinen de 195 miljoen kr. meter hadden afgelegd. Uit de echo l<Ja ben geleerden opgemaakt dat het oppd< vlak van Mercurius ruwer is dan dat üd Venus of Mars. Het lykt op dat van ei maan. Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar lOT I „Het is zinvol om in de geschiedenis van een volk bepaalde data te her- Het bedrijfsleven moet niet de fout I denken". Dit merkte prof. dr. P. J. Bou- maken welke het vijftig jaar geleden I man, voorzitter van het algemeen werk- heeft gemaakt in zijn houding tegen-1 comité van het comité nationale her over de vakbeweging. Er moet een denking 1813-1963 gisteren op in een toe- vorm worden gevonden om met elkaar spraaJï jP ^et fongres van de vereniging - 1 van Nederlandse gemeenten. Hij vroeg de aandacht van de gemeentebesturen voor de herdenking van de verrijzenis NrJ a Snel werken „Een poging, door de in 1955 ingestelde Neder lands-Belgische commis sie voor de bastaard woorden te verkrijgen, is helaas op niets uitgelo pen. Ook deze poging bracht derhalve niet de rust. waarnaar algemeen inzake de spelling werd verlangd." ven moet worden aan een merk van een compro- schrijfwijze zonder keu- mis. Voor tal van bas- zemogelijkheid. De com- taardwoorden werd een missie moet adviseren op dubbele spelling gegeven, welke wijze een spelling waarvan er^ een de voor- van de bastaardwoorden Minister Klompé richtte aan het slot van haar re de het dringende verzoek tot de commissie om haar advies op zo kort mogelijke termijn mogelijk nog voor het UIL.-JB- einde van dit jaar keur had. Doordat in Ne- uit te brengen. aanpassing Kruidemersbonnen voor actie Dousadj Een op de huisvrouwen gerichte unie ke landelijke actie voor steun aan de herbouwactie van het bij de aardbeving van september 1962 verwoeste Pei'zische dorp Dousadj zal van 17 tot 22 juni wor den gevoerd. In deze week zal de huis vrouwen worden gevraagd al de zegels, bonnen en spaarkaarten, die ze bij de aankoop van levensmiddelen ontvangen, te deponeren in daarvoor bij de winke liers staande dozen en blikken. Het Am sterdamse Dousadj-comité dat het initi atief tot deze actie nam, heeft zich reeds van de medewerking hieraan van een aantal kruideniersorganisaties en het Nederlands grossiersverbond verze kerd. Het is nog met andere kruide niersorganisaties in onderhandeling. Het totaal aantal winkels dat binnen het be reik van deze actie valt loopt tegen de 20.000. van de staat der Nederlanden in 1813. tebesturen op aan deze herdenking me de vorm en inhoud te geven. Prof. dr. Bouman stelde nadrukkelijk, dat het co mité niet van bovenaf regelend wil op treden. maar juist zoveel mogelijk „speelruimte" aan het gemeentelijk en particulier initiatief overlaat. Sprekende over de verschillende mo- Jelijkheden voor een zinvolle, eensgezin- e herdenking uitte prof. dr. Bouman de wens, dat ook de jeugd in sterke ma te in de herdenkingsactiviteit zal wor den betrokken. Meegedeeld werd, dat het comité na tionale herdenking een schrijven heeft gericht tot alle colleges van burgemees ter en wethouders. Hierin wordt onder meer de aandacht gevraagd voor de ln r.k. plaats Merksen: (Van een onzer medewerkers) Onder grote belangstelling van vele predikanten, kerkeraden en andere belangstellenden uit Nederland en België is afgelopen dinsdag de plaatselijke evangelist de heer W. van Kranenburg, af komstig uit Rotterdam, bevestigd in de, hierdoor zelfstandig ge worden, gemeente Merksem (in België) als lerend ouderling. De gemeente Merksem is zendings terrein van de inwendige zending der Gereformeerde Gemeenten, geschenkuitgaven die in het kader van de komende nationale herdenking het licht zullen zien en waarin op de ge- met Gouda als zendende kerk. meentebesturen een beroep wordt ge- j Op Initiatief van ds. W. Suyker, van daan om mee te werken aan „een niet 'Krabbendijke hebben jongeren uit Zee- te karige verspreiding" van deze uitga- land een inzameling gehouden voor de ven. laankoop van een elektrisch pijporgel, waarmee een grote wens vervuld werd. Ais dank voor de moeilijke arbeid van de evangelist en als blijk van oprech te genegenheid tot zijn persoon cn die van zijn aktief meelevende echtgenote, schonken de gemeenteleden, voorname lijk ex rooms-kathollekcn, een zilveren doopbekken. Aan het eind van de bijeenkomst sprak evangelist Van Kranenburg nog over: „Rehoboth. de Heere heeft ruimte gemaakt". De heer Van Kranenburg tziet de schenking van het orgel en het doopbekken, en zijn bevestiging tot ouderling als een gunst van God. Naar aanleiding van Handelingen 4 bracht ds. H. Rijksen, predikant der (gereformeerde gemeente te Gouda, die ,de dienst leidde, naar voren, dat de ikracht van de Heilige Geest nodig is voor het vervullen van de opdracht als evangelist onder de rooms-katboliekc bevolking van Merksem. Pionierswerk „Deze kracht is van geheel andere aard als die van eigenwaan, hoogmoed en wijsheid. Deze kracht ontstaat door de werking van de Heilige Geest, zoals die op de eerste Pinksterdag uitgestort is". Hierna gaf ds. RUksen een resumé van jsn President Kennedy heeft ongelon vijf vooraanstaande zakenlieden Ie- vraagd volgende week dinsdag: hem te beraadslagen over ophef. van de rassenscheiding in het m(g zuidelijke deel van het land. De. trokken zakenlieden staan aan ms hoofd van hotels, theaters. bioscofn warenhuizen en andere zaken. !-3C Het Witte Huis heeft toegeg^o. it president Kennedy ovcrwe j een wetsontwerp in te dienen totL opheffen van de rassenscheidinj het merendeel van de winkels enW- taurants in de Verenigde Staten; dat het ontstaan van de gemeente M Sem, toen de heer Polder nog het nlerswcrk verrichtte. Kwamen de meenteleden vroeger samen ln eer fe, waar dank zij het baanbrek werk van de heer Polder regelmatig dienst kon worden gehouden, nu nen de belangstellenden ontvangen I 'den In een eigen kerkzaal. Deze i 'gellsatiepost is nu een zelfstandig*31 meente, waar ook gedoopt kan woi Th Na de bevestiging van dhr. nenburg, uit ds. Rijksen de wem bede, dat d ------ Van int ten van het door hun evangelistlB de gemeente de rijke -iet door hun evangelis ibrachte evangelie moge plukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2