Uw probleem is het onze Van gemaakte afspraken kwam niets terecht i Van prostitutie-probleem meer studie maken Amerikaanse kerken doen te weinig voor de jeugd CNV niet tegen inhouc program NVV en KA] V.U.-lioogleraren: aan de hogeschool geen rechten ASPIRIN® BAPTISTEN EN WERELDRAAD N.C.B.O. over georganiseerd overleg: Minimumloon hoofdschotel Jaarlijkse schooldag Chr. Geref. kerken Groei NCBO verrassend Een woord voor vandaag Tegen procedure wél bezwaren i Dousadj-actie m| maand verlengd* WOENSDAG 29 MEI 19» ANDERZIJDS Ds. J. Rei ling, baptistenpredi kant te Utrecht, werpt in „De Christen" een terugblik op de 83ste algemene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten, in Sneek gehouden, waar het be sluit genomen werd uit de We reldraad van Kerken te treden. TAAT de meningen over onze aan- sluiting bij de Wereldraad zeer verdeeld waren, wist iedereen. Hoe ernstig de gemeenten de zaak opna men bleek uit de stroom van mo ties en amendementen, die waren ingediend. Er mocht dan ook wor den verwacht dat er een uitgebreid en ..stevig" gesprek zou plaatsvin den, waarin voor- en tegenstanders hun meningen zouden betuigen. Wie meent dat die meningen wel zo bekend waren dat er niet meer over gesproken behoefde te worden, degradeert de Algemene Vergade ring tot stemvee. Ook al zou er niemand door tot andere gedachten komen, dan was het toch nodig dat de gedachten werden geuit. Om een voorbeeld te noemen: in sommige gemeenten hadden, zo werd gezegd, de bezwa ren tot gewetensnood geleid. Daar van is in Sneek niets gebleken. Niet omdat die nood er niet zou zijn maar omdat de discussie eigenlijk niet over de oecumenische kwestie ging. Zij ging over de vraag: nu beslissen of later? Terwijl er een werkelijk grote zaak aan de orde was, zijn we in de discussie niet verder gekomen dan praten over de procedure. Dat, en niet het feit van onze uittreding uit de Wereld raad, is de teleurstelling van Sneek. Door de ellenlange vruchteloos heid van het debat ontstond in Sneek zoiets als een oververmoeid heid. Men wilde van het probleem af. Niemand verzette zich toen bij de heropening op de donderdagmor gen de voorzitter de zaak in stem ming bracht. De vergadering was er moe van. Ondertussen zijn we natuurlijk niet van het probleem af. De hier en daar merkbare struis vogelreactie van ..gelukkig, nu is het gevaar voorbij miskent volle dig de ernst van het oecumenisch probleem. Want dat is een probleem van onze tijd en wereld. Wij zit ten er als gemeenten en als gelo vigen dag in dag uit tot aan onze hals in. Onze jeugd groeit er mee op. Daar is niets aan te doen. Wij moe ten ons er wel van bewust zijn dat we met deze A.V. eigenlijk niets anders gedaan hebben dan voor het oog van onze eigen mensen en met name onze eigen jeugd en voor het oog van alle gelovigen en kerken ons te verplichten tot een antwoord op het oecumenische vraagstuk. Want daarover moet onder ons geen twijfel bestaan: blijven, in of uit treden uit de Wereldraad betekent op zichzelf nog niets. Het gaat niet om het lidmaatschap van dat li chaam als zodanig maar om de vraag naar het wezen en de een heid van de gemeente van Jezus Christus. Dat. en niet onze aanslui ting bij de Wereldraad is het wer kelijke oecumenische vraagstuk. Daarom zijn we er met Sneek niet af. We zouden er ook niet af zijn geweest, wanneer de beslissing anders was uitgevallen. Ook al is het probleem misschien wat groot voor de kleine hersens" (aldus een bekend afgevaardigde), onze medegelovigen en onze eigen jonge ren willen ons antwoord weten. Dat antwoord ligt niet op het vlak van: voor of tegen de Wereldraad, en ook niet op het vlak van: kijk eens hoe mooi ons nieuwtestamentisch ge meentebeginsel is. maar in de wij ze waarop wij gemeente naar het Nieuwe Testament zijn. Niet het beginsel van de gemeen te is haar legitimatie maar de vrucht van de Geest, die in haar openbaar wordt. (Van onze sociaal-economische redaktie) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Staveren en te Welsum (Ov): J. Schoneveld jr.. vicaris te Zeist. Benoemd tot hulpprediker te Zoel- mond: J, F. Roth, te Ruurlo. GEREF, KERKEN Beroepen te Oude- en Nieuwe Wete ring: C. A. Verhoog, te Winsum (Fr.); te Vlaardingen (vac. H. Zandbergen): IJ. J. Tiemersma, te Zierikzee. Aangenomen naar Schoonoord: J. A. C. Rullmann jr., kand. te Amsterdam. Bedankt voor Tijnje en Wijekei: J. A. C. Rullmann jr.. kand. te Amsterdam; voor Haulerwijk: C. A. Verhoog, te Winsum (Fr.), CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Papendrecht: N. Brandsma te Nw-Amsterdam en K. J. Velema, te Hoogeveen. Beroepen te Noordsche Schut: T. Harder, te Kornhorn. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Harlingen: R. J. Vóórhaar, te Vroomshoop. Ds. A. H. de Boer overleden In de ouderdom van 75 jaar is te Bellingwolde overleden ds. A. H. de Boer, emeritus predikant der Nederland sche Hervormde Kerk. Ds. De Boer. in 1888 get>oren, studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht. In 1912 werd hij kandidaat in Noord-Holland en in 1913 werd hij in zijn eerste gemeente. Wap- serveeii. bevestigd. In 1919 vertrok hij naar Garnwerd en in 1925 verbond hij zich aan zijn laatste gemeente Belling wolde. Ds, De Boer was 20 jaar praeses van het classicaal bestuur van Winsochoten en assessor van het breed moderamen van de classicale vergadering van Win schoten. Ook was ds. De Boer lid van de provinciale kerkvergadering in Gro ningen. In 1953 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De crematie van zijn stoffelijk overschot zal m stilte geschieden. De Nijmeegse hoogleraar, prof. dr. H. Ruygers, heeft tijdens een gisteravond in Utrecht gehouden bijeenkomst van het criminolo gisch instituut gepleit voor een voortgezette studie van de oorza ken van het voortbestaan der prostitutie. In de financiële offers die daarvoor gebracht moeten worden, kan de maatschappij, vol gens hem, haar collectieve schuld in dit verschijnsel enigszins com penseren. Door studie van de vraag, waarom de man of de vrouw tot de prostitu tie overgaat, zal, aldus prof. Ruy gers, zowel de preventie tot welzijn van de maatschappij tot ontplooiing kunnen komen als het curatieve werk ten bate yao de slachtoffers meer vorm kunnen .krijgen.' Prostitutie behoort tot de menselijke mogelijkheden van verval. Dat het ech ter als zo'n hard geïnstitutionaliseerd verschijnsel onherroepelijk moet blijven bestaan, is. aldus prof. Ruygers. een bewering, die in ieder geval niet bewe zen is en ook minstens, in verband met de huidige stand van de wetenschappen, voorlopig onbewijsbaar zal blijven. De overheid heeft, naar de mening van prof. Ruygers, slechts met zeer par- TN DE giseravond te Arnhem begonnen driedaagse algemene vergadering van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheids personeel heeft de voorzitter van deze organisatie, de heer J. ten Heuvelhof, er zijn diepe teleur stelling over uitgesproken, dat, van de in 1954 gemaakte afspra- righeid is praktisch nooit iets terecht ken met betrekking tot het ge- gekomen, omdat de regeringsdelega tie nimmer enige behoorlijke onder handelingsbevoegdheid heeft gehad of bleek te hebben, terwijl de voor bereiding van belangrijke aangele genheden bijna steeds te wensen heeft overgelaten. De heer Ten Heuvelhof noemde de mislukking der afspraken, in 1954 ge maakt bij de instelling van de gereor ganiseerde Centrale Commissie voor ge organiseerd overleg, een ontstellende zaak. „Men mag nog zulke mooie no ta's maken over de werkwijze van het overleg, maar er zal pas verbetering te verwachten zijn wanneer aan deze afspraken is voldaan. Zoals de zaak thans ligt treedt er regelmatig een ge voel van rechtsonzekerheid bij de amb tenaar op, hetgeen nu weer heel dui delijk blijkt bij het brandweerpersoneel. En dit gevoel kan beslist niet worden weggenomen, wanneer een op verkie zingspad zijnde minister van binnenland se zaken aan „boeboe" roepende brand weerlieden een persoonlijk onderhoud toestaat", aldus de voorzitter in zijn openingsrede. Hij vond het tijd worden, dat een beleidsfigüur het voorzitterschap van de Centrale Commissie gaat bekle den. organiseerd overleg voor het per soneelsbeleid praktisch niets te recht is gekomen, omdat de regering bij herhaling niet bereid is gebleken een morele gebonden heid te aanvaarden aan hetgeen overeengekomen werd tussen de regeringsdelegatie en de perso- neelsdelegatie. (Advertentie) Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras De jaarlijkse schooldag van de Chris telijke Gereformeerde Kerken zal woens dag 13 juni aanstaande te Apeldoorn worden gehouden. In de bidstond op 12 juni spreekt ds. Joh. Prins, te Gronin gen. Op de schooldag zullen het woord voeren de rector prof. W. Kremer, J. J. Rebel van Haarlem-N, over het onderwerp „Voor beeldendienst zult gij wachten". Ds. R. Kok, te Alphen aan de Rijn en prof. J. Hovius over het on derwerp „Kluister of regel". Ds. N. Rib- bers, te Enschede-W over „De vreugde van het kerk-zijn". Ds. J H. Velema. te Apeldoorn-C. president-curator zal het slotwoord voeren. (Advertentie) 13 1 V) IC(3O iVll\ uit Zwitserland - voor uw huid! yifi) het „natuur"liji<e. geheim van jeugd en schoonheid Waarom lopen jongeren de kerk uit? tiele aspecten van de prostitutie te ma ken. Zij moet uitwassen tegengaan, de openbare eerbaarheid beschermen, maar ook de vrijheid van de volwas sen burgers, zelfs als deze zo gebrekki ge sexuele relaties wensen aan te gaan, beschermen, zij moet ten slotte de jeugd voor verleiding behoeden. Het verschijnsel gaat echter wel de maatschappij als geheel aan. Deze moet met het verschijnsel leren leven, zij moet via allerlei maatschappelijke acti viteiten dit kwaad zo goed mogelijk trachten te keren of althans voorkomen. Zij moet de preventie ontwikkelen en de publieke opinie waarachtiger, dus meer genuanceerd en niet sensationeel informeren. Senaat aanvaardt wet w.a.-verzekering motorrijtuigen (Van onze parlementsredactie) De wet aansprakelijkheidsverzeke ring motorrijtuigen is gistermiddag z.h.s. door de Eerste Kamer aange nomen. De minister van justitie, mr. Beerman, kon tot zijn genoegen vast stellen dat alle sprekers de heren Van Bruggen (c.h.), Niers (kath.v.), Delprat (lib.) en Samkalden (soc.) waardering voor de inhoud van het wetsontwerp hadden. Een grote ach terstand is er mee ingehaald. De bewindsman was het niet eens met de heren Niers en Delprat dat de straf sanctie wegens het niet-nakomen van de verzekeringsplicht te zwak is. Een, overtreder kan worden gestraft met een hechtenisstraf van ten hoogste drie maanden, een geldboete van maximaal 1000 en wat zeer hard aankomt ontzegging van de rijbevoegdheid tot een jaar. Aan de uitvoeringsmaatregelen zal de nodige prioriteit worden verleend. Een ontwerp voor een algemene maatregel van bestuur over de toelating van verze keringsmaatschappijen ligt klaar en de zer dagen zal een bespreking plaatsheb ben tussen dë verzekeringskamer en de automobielassuradeuren. Het aantal gewetensbezwaarden kan zeer globaal worden geschat op 4000. De minister is van mening dat het van groot belang is dat de wet op de schadeverzekeringsmaatschappijen zo spoedig mogelijk door de Staten-Gene- raal wordt behandeld. Een serie van drie postzegels ter her innering aan het feit dat Cyrillus en Methodius de apostelen van de Sla- viërs 1.100 jaar geleden hun werk be gonnen zal op 5 juni uitgegeven worden. De postzegels hebben een frankeerwaar- de van resp. 30, 70 en 150 lire. zeggen: werk deze zaak nu als het u belieft snel af. Laat de regering er voor zorgen, dat dit „schandaal" spoedig de wereld uit komt en vergeten kan wor den". Wat de groep „Volksgezondheid" be treft noemde de bondsvoorzitter de re geling van de arbeidstijd voor het per soneel, werkzaam in inrichtingen, die nog niet zijn gerangschikt onder de be- Ook van het beginsel der wederke- palingen van het Verplegingsbesluit, - uiterst urgent, evenals een bindende al gemene salarisregeling voor personeel van verpleeg- en rusthuizen. Het con tact met het toporgaan van het gehele ziekenhuiswezen is zeer teleurstellend, aldus de heer Ten Heuvelhof, die de groep „Maatschappelijk Werk" een an der bijzonder zorgenkind noemde. Hei praktisch charitatief maatschappelijk werk zal indien men niet spoedig tot een financiële herwaardering van het be roep komt wrange vruchten plukken. Het aantal arbeidsgeschillen en ontslag kwesties is bij het maatschappelijk werk bijzonder hoog. Tot vervelens toe Aan de hand van het actie-program 1963 van de N.C.B.O. (dat wij reeds eerder publiceerden) ging de voorzit ter nog In op een aantal andere vraag stukken. Daarbij verklaarde hij dat als gevolg van stelselmatig traineren van het desbetreffende overleg het rijksper soneel voor overwerk op zaterdag nog steeds 25 procent vergoed krijgt, terwijl praktisch alle gemeenten het advies het Centraal Orgaan hebben gevolgd om 50 procent uit te betalen. De bon den van overheidspersoneel hebben tot nu toe vergeefs, tot vervelens toe, op regeling van deze zaak aangedron gen. Speciale aandacht vroeg de heer Ten Heuvelhof ook voor het gevangenisper soneel. Het personeelsbeleid bij de af zonderlijke departementen en diensten wordt doodgemaakt met afwachten en onzekerheid, schrikbarend veel over werk en achterstallig vakantieverlof. (Het 1477 man tellend bewakingsperso neel had op 31 december jl. een vakan tieachterstand van 14.037 dagen!). In dit verband pleitte de bonds voorzitter voor meer aandacht voor de taakwaardering en de intermense lijke verhoudingen t.a.v. de ambte naar tn het algemeen en hij wees daarbij op moeilijkheden in de sa menwerking tussen militaire en bur ger-ambtenaren. „Het blijft een te betreuren situatie, dat de waardering van alle taken van ambtenaren in 'S rijksdienst in feite in handen is van de minister van binnenlandse zaken. Hier is sprake van een enor- jhe centralisatie, vaak tot schade van de rijksdiensten", aldus de heer Ten Heuvelhof, die pleitte voor vol ledige inspraak in de taakwaarde- I ring door de bonden. Hoogste prioriteit Ten slotte vroeg de voorzitter bijzon der aandacht voor de laagstbezoldigden. „Schandaal" De heer Ten Heuvelhof wees, naast een aantal bereikte belangrijke resulta ten, nog op vele andere hangende pro blemen. Hij hoopte dat een definitieve ziektekostenregeling voor het rijksper soneel niet langer door de regering zal worden getraineerd, doch op 1 januari a.s. kan worden ingevoerd en dat dan ook spoedig een oplossing voor de ge pensioneerden wordt gevonden. „Met alle kracht die in ons is, willen we (Van onze kerkredactie) Amerika is het land van de en quêtes. Ook de kerk heeft zich op dit opinieonderzoek geworpen om lessen te trekken uit de dagelijk se praktijk. De jongste enquête die gehouden is betrof'de vraag waarom jonge mensen van zestien jaar de kerk de rug toe keren. Zowel jonge mensen zelf, als hun predikanten zijn ondervraagd. Het blijkt dat hun antwoorden lang niet met elkaar in overeen stemming zijn. De enquête omvat meer dan 2000 kerkelijke gemeen ten. Gebleken is dat bij de jonge mensen de kleine gemeenten er niet al te best voor staan. Van de jongeren die ondervraagd werden, keerde 60 procent de gemeenten de rug toe die een opkomst in de diensten hebben die onder de 150 ligt. Van de ondervraagden ging 62 procent voorheen iedere zondag naar de kerk en 49 procent van hen ging reeds toen ze nog niet aan de lagere school toe waren. Er werden twee lijsten opgesteld, een die de meningen van de jongeren weer gaf. de ander gaf de inzichten van de predikanten weer. Het bleek dat de reden die door jongeren het veelvuldigst werd opgegeven als oorzaak van hun onwil om nog naar de kerk te gaan. op de lijst van de predikanten pas de twaalfde plaats innam. Het was een typisch Ame rikaanse reden. Het grootste aantaa jonge mensen zei namelijk dat de kerk niet voldoende activiteiten voor hen had. Deze jongeren willen niet slechts een zondagsschool (die in Amerika voor alle leeftijden is en meestal de plaats van de catechisatie inneemt) en een jeugdclub, maar ook allerlei andere activiteiten. Voor hen moet kennelijk de kerk de plaats zijn waar zij hun vrienden ont moeten, aan het werk gezet worden of bezig gehouden worden, anders „vinden zij er niets meer aan". Verschillen Andere oorzaken in volgorde van het aantal antwoorden dat binnen kwam: 2. De ouderen in de kerk zijn schijn heilig. Een meisje uit Minnesota gaf het inzicht van vele jongeren weer: „Er zijn zo veel mensen die „heilig" doen op zondag, maar de rest van de weck kun je niet aan ze zien dat ze naar de kerk gaan." De predikanten noemden dit punt op de vierde plaats van hun lijst. 3. De kerk is zo vervelend. Deze opmer king sloeg niet slechts op de preek en de kerkdiensten, maar ook op de zpndagsschool en de andere jeugd- activiteiten. Meestal werd er bij ge zegd dat men er voor het practische leven niets aan had. Het opmerke lijke is dat de predikanten dit punt pas op de dertiende plaats stelden. Te veel andere activiteiten buiten de kerk. De predikanten noemden dit punt op de derde plaats. 5. Mijn ouders stimuleerden mij niet. Dit was de oorzaak die de predikan ten op de eerste plaats hadden ge noemd. 6. Godsdienst interesseerde mij niet. Bij de predikanten kwam deze opmer king op de tweede plaats. 7. De school eiste te veel van mijn tijd. De predikanten plaatsten deze op merking nummer zes. 8. Mijn vrienden gingen niet naar deze kerk. Kennelijk hadden de predikan ten aan deze mogelijkheid nauwe lijks gedacht. Hij kwam bij hen pas op de achttiende plaats. Het opmerkelijk is dat de predikanten de voornaamste oorzaak van het niet meer naar de kerk gaan zochten bij de jongeren zelf en bij hun ouders. De jon geren evenwel gaven de schuld in de eerste plaats aan de kerk, die te weinig zich voor hen inzet. Het opmerkelijkste van deze enquête was dat de jongeren de meeste hekel hadden aan de zondagsschoolbijeenkomst, terwijl juist deze in Amerika een vlucht genomen heeft als in geen ander land ter wereld. Er is een overvloed van uit stekend en modern materiaal. Er worden de nieuwste pedagogische methoden toe gepast. De predikanten waren van me ning dat de zondagsschool nog wel het meest gewaardeerd zou worden. De jon geren vonden er echter „niks aan", voor namelijk omdat de zondagsschoollciders |en -leidsters zich te slecht voorbereiden A(^sn onze sociaal- economische redactie) Het gaat goed met de Neder landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, zo bleek gisteravond in Arnhem bij de opening van de algemene ver gadering der organisatie. Vol trots werd van bestuurszijde meegedeeld, dat het ledental thans 44.020 bedraagt, zodat het streefgetal van 43.000 (te bereiken op deze tweejaarlijk se landelijke vergadering) aanzienlijk is overschreden. De mededeling werd onder streept met een klaterend ap plaus. Dc bond heeft de afgelopen winter zeer hard gewerkt aan de propaganda, waar voor tal van personen uit vele afdelingen zich ijverig hebben ingezet. Op 31 decem ber 1962 bedroeg het ledental 42.338, waarna het hoofdbe stuur de leden activeerde tot opvoering van dit aantal naar 43.000. „Wij hebben bepaald een ver keerde beoordeling gehad van wat in onze bond kan", al dus de voorzitter, die nog meer goed nieuws in petto had. Hij deelde mee, dat ds Christelijke Vereniging van administratief- en bedienend personeel bij het nijverheids onderwijs, welke organisatie ca. 90 leden telt. in het najaar zeer waarschijnlijk een fusie zal aangaan met de N.C.B.O. Met het hoofdbestuur van de ze bond is reeds volledige overeenstemming bereikt. Met genoegen gewaagde de heer Ten Heuvelhof ook van de besprekingen, die onder lei ding van de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State, plaats vinden om te komen tot herstel van de eenheid tus sen de Bond van prot. chr. verplegenden (3400 leden) en de groep Volksgezondheid van de N.C.B.O. Een lege plaats moet worden vervuld voordat de Heiluj Geest wordt uitgestort. De naar de hemel gevaren Het wil door middel van mensen Zijn gemeente bouwen. Doe de zwakke krachten van nietige mensen wil Hij het Evai gelie van redding en verlossing uitdragen over de gehei wereld. Die mensen zijn slechts instrumenten, maar om God ze wil gebruiken hoekstenen in het gebouw van Zij Koninkrijk. Nu, enkele dagen vovrdt-t de Geest zal nederdi len, moet de plaats, die Judas heejt bezet, door een andt worden ingenomen. Het heejt niets van een onderonsjeo1 bespreking in de Jeruzalemse bovenzaal, over de opvolgirfi Twee mannen worden aan de vergadering voorgesteld: Joz\e en Matthias. Wie zal het worden Op dat moment wem ieder zich tot God: „Wijs Gij, Here, kenner van aller hart die éne aan, die Gij van deze twee hebt uitgekozen om plaats van deze dienst en dit apostelschap in te nemen, ivaaP van Judas vervallen is om naar zijn eigen plaats te gaarr God hoort het gebed: Hij wijst niet door een onmiddelliji\ ingreep de opvolger aan, maar Hij leidt ruèl de loting: he- lot valt op Matthias, die gekozen wordt verklaard bij de <jjj apostelen. Daarmee is de groep van discipelen weer voltalliL Het kerkvergaderende werk van de Heilige Geest behoe1 niet met een onvervulde vakature te beginnen. Matthias fe geen onbekende in de kring: hij heejt Jezus gekend en is her, gevolgd, vanaj het begin. Zijn verdere levensloop is nu bil paald: hij zal niet anders doen dan getuigen van het het dat Christus wil bereiden. H. Borstlap voor NCBO: (Van onze sociaal economische redactie) De reden waarom het Christe lijk Nationaal Vakverbond niet heeft deelgenomen aan de samen stelling van het gezamenlijk soci aal-economisch program van het N.V.V. en de K.A'.B. moet niet worden gezocht in de inhoud. In dit program staan vele punten die ook te vinden zijn in het so ciaal program van de C.N.V. Aldus zei de tweede voorzitter van de christelijke vakcentrale, de heer H. Borstlap, gisteravond in een gast- toespraak op de algemene vergade ring van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel In Af' hem. met duurtetoeslagen moet worden ge werkt", aldus spr., die volledig instem de met de kritiek van staatssecretaris Roolvink op de S.E.R. over het uit blijven van het advies-minimumloon. Ook vroeg hij zich af of voor het bestuur van het C.N.V. en zijn repre sentant Jn de betr. SER-commissie dit wel een „brandende kwestie" is. De heer Ten Heuvelhof vroeg in overeen stemming met het actieprogram alvast een interimregeling voor het overheids personeel. De nieuwe regering zou hier aan de hoogste prioriteit moeten verle nen. „Dit kan niet wachten, geen dag en geen uur." Aan de kwestie van een welvaarts- vast minimumloon zal in deze tweejaar lijkse algemene vergadering van de N.C.B.O. grote aandacht worden tie- 0steed. Niet alleen staat zij als eerste waarvan talrijke gezinnen moeten le- eis in het actieprogram, maar er ko ven van een netto-inkomen van 80men m.b.t. dit vraagstuk, zoals eerder ƒ90 per week. „Het is een wonderlijke gemeld, niet minder dan 15 afdelings zaak, dat bij een beetje strenge winter1 voorstellen aan de orde. (Advertentie) U rust echt uit op een DRAKACEL matras (Van onze parlementsredactie) noom van professie is, vond die uit breiding van de economische hoge- De Eerste Kamer is gister middag zonder hoofdelijke stem ming akkoord gegaan met de in stelling van juridische faculteiten aan de economische hogescholen te Rotterdam en te Tilburg. Al leen de anti-revolutionairen Die penhorst en De Gaay Fortman, beiden hoogleraar in de juridi sche faculteit van de Vrije uni versiteit, wensten geacht te wor den te hebben tegengestemd Prof. Diepenhorst was van oordeel dat de rechtswetenschap een bepaal de geest ademt, die zich niet leent voor binding aan niet in de eerste plaats normatief zijnde wetenschap pen. Een oude boom wordt overge plant in een bodem, die niet de juis te voedingsstoffen bevat, aldus de hoogleraar. 1 Prof. Thurlings (kath v.), die eco- hem. De bezwaren van het C.N.V. richt}- zich tegen de procedure die aan de 4 menstelling van het actieprogram vg N.V.V. en K.A.B. voorafging. Een f voorwaarden van "e beide vakcentra)' was. aldus de heer Borstlap, dat If CNV zal moeten afzien van zijn eii vierjaarlijks sociaal program waarvï de werkzaamheden al zeer ver gevf derd waren. Hiermee kon het CNV dr akkoord gaan. te Ook heeft de christelijke vakcentrL haar medewerking opgezegd om de af tergronden die zij in de opzet van P gezamenlijk actieprogram meende te Ir derkennen en die, aldus de heer Boi} lap, wijzen in de richting van een st? ven naar een eenheidsvakcentrale n afzonderlijke bczinningsorganen, fr streven dat ook tijdens en kort na lu oorlog leefde en dat toen resoluut d^c de christelijke vakbeweging is afgefeu zen. U PRINCIPE »o Het CNV begeert een eigen Bijbels |e fundeerd geluid te laten horen. Het v bond gaat samenwerking niet uit lv weg, doch dit mag niet ten koste gi an het eigen principiële geluid. e De heer Borstlap ging ook in op min of meer verwijtende opmerking v' de voorzitter der N.C.B.O. in zijn <f ningsrede ten aanzien van het CNV' verband met het uitblijven van het SI advies over het minimum-loon. Hij zei dat de betreffende SER-cifJl „ïissie de weg naar verdere studie blokkeerd zag door het ter discu| komen van het nieuwe systeem loonpolitiek. Het beraad is nu ecl hervat. Ik Los van een eventuele wettelijke mit mum-loonregeling zag de heer Bonf lap als eerste taak van de vakbon» om bij komende arbeidscontractson<pr handelingen meer dan normale aor dacht te schenken aan de positie fel laagst bezoldigden ook al zouden dai^ door andere verlangens voorlopig inj^ ijskast moeten. jjc Gezien de grote belangstelling voorL landelijke actie der Europese werkgrL om gelden bijeen te brengen voor f herbouw van het tijdens de aardbevF' van 1 september 1962 verwoeste Irate se dorp Dousadj, is besloten deze a« gedurende de gehele maand juni vtk te zetten. De actie, die door Pnnfc Beatrix als presidente der E.W.G. F 29 april via de televisie werd geopef zou oorspronkelijk vandaag eindigen. fe (Advertentie) scholen met een juridische faculteit daarentegen een verrijking, óók voor de rechtswetenschap. Prof. Schermerhorn (soc.) legde de nadruk op dat de verschillende tak ken van wetenschap niet zonder elkaar kunnen. Zeer in het algemeen kan men zeggen dat de inrichtingen van weten schap niet zozeer worden aangepast aan de eisen van de maatschappij als wel aan de ontwikkeling an de wetenschap zelf. Dr. Van Hulst (c.h.) kon zich in deze opvatting zeer goed vinden. Verder wil de hij volstaan met te zeggen dat zijn fractie zich aansluit bij hetgeen dr. Ti- lanus over dit onderwerp in de tweede Kamer heeft betoogd. Mevr. Schouwenaar-Franssen (lib.) juichte het wetsontwerp toe. omdat hier door de spreiding van het wetenschappe lijk onderwijs wordt bevorderd. De minister van O.K. en W. ad inte rim. mej. dr. Klompé, had het met de beantwoording van prof. Diepenhorst na de bestrijding, die deze reeds van zijn ambtgenoten had ondervonden, niet zo moeilijk. Prof. Diepenhorst gaf zich i evenwel niet gewonnen. daar staat BAYER achter Vraag: Wij hebben een scrabble-spel. Dit is een 'spel waarbij men met 26 losse letters van het alphabet verschil lende lettercombinaties kan maken. Nu is er één letter Y bij maar de IJ ont breekt. Wel kan men de IJ door de letters I en J vormen, doch de spel regels geven dit niet aan. Wij spelen wel eens met kennissen en deze -bewe ren, dat men de combinatie I en J niet mag maken omdat de IJ één letter is. Zij gebruiken wel de Y voor IJ. maar dat vinden wij niet zo leuk, daar er in het woordenboek voor de woorden „tijdelijk" of „tijger" geen Y wordt gebruikt. Hoe ziet u dit nu taalkundig? Misschien is het mogelijk mij een op lossing aan de hand te doen. Antwoord: Inderdaad wordt het als een gemis aangevoeld, dat er in het scrabble-spel geen blokje met de letter IJ voorkomt en daarover ook geen aan wijzingen worden gegeven in het regle ment. Het beste is dus vooraf overeen te komen, welke gedragsregels men zal volgen voor het gebruik van de letter IJ. dus of men h ervoor uitsluitend de Y zal gebruiken of de letters I en J. Aangezien er geen voorschriften be staan. is men vrij zelf op te stellen. Vraag: Sinds 1949 bewoon ik een ge huurde duplex-woning. De eigenaar mocht het huis niet alleen bewonen en verhuurde de parterre aan ons. Nu is het huis verkocht en de nieuwe eige naar woont al bijna twee jaren boven met zijn vrouw, en twee kinderen. Hij wil nu het gehele huis hebben en be weert. dat hij als hij er drie jaar ge woond heeft, mij een proces kan aan doen. waarop ik onmiddellijk het huis zou moeten verlaten. Is dit juist? Is dit niet drie jaar nadat hij de procedure gewonnen heeft? Antwoord: Als hij twee en half jaar eigenaar is. kan hij vorderen dat u het huis verlaat, in de praktijk wordt het dan met een aan u te verlenen uitstel, drie jaar voordat u er uit moet. Of u er dan inderdaad uit imoet, is nog niet zeker. Het blijft altijd mogelijk dat hij de procedure verliest. Als hij deze ech ter wint. betekent dit niet. dat er dan ook een termijn van drie jaar begint te lopen. De termijn is reeds begonnen, toen hij als eigenaar uw verhuurder was geworden. spelregel Vraag: Wij hebben een pan brandend spekvet naar buiten gesmeten op de achterstoep. Het vet is er ingebrand. Nu kunnen wij dit er niet meer uitkrijgen. Weet u een middel? Antwoord: Wanneer het spekvet er inderdaad is ingebrand, is het niet meer mogelijk de tegels helemaal schoon te krijgen. Er is een nieuw mid del tegen olie- en vetvlekken. Probeer dit eens bij uw drogist te krijgen Vraag: Een vader is overleden. Bei de echtgenoten waren voor de eerste maal gehuwd. De kinderen zijn allen ■meerderjarig en staan niet onder cu ratele. De vader had pensioen, onroe rend goed en wat kapitaal Hij hield altijd stipt boek en liet bijna alles over de bank of giro lopen. Kan de me morie van successie na taxatie der vas te goederen door een beëdigd makelaar, door de accountant ingediend worden of is dat uitsluitend het weric van een notaris? Als de successierechten betaald zijn, kan dan de weduwe de betalingen aan de overige erfgenamen verrekenen met Brieven, die niet zyn voorzien van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels tc worden ingesloten. de door deze reeds opgenomen gelfr en kan de accountant dit voor hfe administreren'' rj Voor de uitgaven in verband met p sterfgeval is het nodig geld van de baal te balen. Hoe moet de weduwe da 5. over beschikken? Antwoord: Als alles in goede vr geregeld wordt, kan de accountant memorie van successie opstellen. 1 vens kan hij zolang alles in der mil geregeld wordt, regelen hoe alles betaald en met mogelijke schulden de erfgenamen verrekend wordt. Om een tegoed van de bank len is een verklaring van erfrecht eist Het beste is deze zaak met betrokken bankinstelling te besprei den te p

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2