Uw probleem is het onze Overbodige druk op gemeenten HELFT VAN BEVOLKING 's ZONDAGS IN KERK „Prinsen van de R.K. Kerk" hebben handenvol werk ICCC jeugd Nederland stelt statuten vast Een kanttekening Tweederde werkt op zaterdag Evangelisatie landdag te Velsen HOOFDPIJNPOEDERS Door schadelijke detailcontrole Geheimhouding niet overdrijven Y.N. verkeren in financiële crisis Weer aanvraag voor dubbel lidmaatschap Een woord voor vandaag t 8°£ DINSDAG 28 MEI 1963 ROL EUROMARKT BELANGRIJKER ^PRIL doet wat hij wil. Dat plegen wij dan te leggen, als het weer ons in die maand parten speelt. Maar met even veel recht kunnen wij dit nu ook van onze buitenlandse handel zeggen. Weliswaar liep de uitvoer in vergelijking met de uitvoer in april 1962 met 16 op maar de invoer steeg met liefst 20 Natuurlijk heeft die sterke stijging van de invoer in april de cijfers voor de eerste vier maanden van het jaar beïnvloed en de balans die in het eerste kwartaal nog gunstig voor de uitvoer was naar de andere kant doen door slaan: de invoer blijkt in die eerste vier maanden van dit jaar 6 hoger te liggen dan in de eerste vier maanden van 1962, terwijl de uitvoer 5 opliep. Het gevolg was uiteraard, dat het tekort op de handelsbalans, het bedrag dat wij per saldo aan het buitenland voor onze te grote invoer moeten betalen opliep van 1166 miljoen in de eerste vier maanden van 1962 tot ƒ1259 mil joen in diezelfde periode van 1963. De oorzaak van deze teleurstellende gang van zaken moeten wij eerder bij de invoer dan bij de uitvoer zoeken. De stijging van de export valt ons namelijk niet tegen. In 1962 werd de uitvoer 6 groter dan in 1961, terwijl het Centraal Planbureau voor 1963 een stijging van 7 ten opzichte van 1962 heeft getaxeerd. Als wij er nu rekening meehouden, dat de uitvoer in het tweede halfjaar het meest pleegt op te lopen, dan zijn wij thans al be hoorlijk op weg. Neen, de zwakke plek voor onze handelsbalans zit bij de invoer. De binnen landse koopkracht loopt voortdurend op. De produktie in het binnenland kan dit tempo niet bijhouden en daarom moet er om in de behoeften te kunnen voorzien steeds meer ingevoerd worden. De enige oplossing voor dit pro bleem is, dat de produktie verder wordt opgevoerd. Dezer dagen werd bekendgemaakt, dat de industriële produktie in maart 314 hoger was komen te liggen dan in maart van het vorige jaar. Dat was een opluchting na drie maanden (december januari februari) van stilstand. Wij kunnen alleen maar de wens koesteren, dat het zo door zal gaan. Het is niet alleen interessant om te weten, hoeveel,,wij kopen en verkopen, maar ook waar wij dit doen. Het blijkt namelijk, dat zich langzaam maar zeker een verschuiving in de goederenstroom naar en uit het buitenland voltrekt. In het eerste kwartaal van dit jaar werd 50 van onze totale invoer uit de landen van de Euromarktpartners betrokken (Frankrijk, Italië, West-Duits- land, België en Luxemburg). Dat is heel wat meer dan in 1952, toen niet meer dan 35 van de totale invoer uit de Euromarktlanden kwam. Blijkt hieruit al, dat de Euromarkt met zijn steeds dalende invoerrechten een zuigkracht op de invoer uitoefent, nog sterker spreekt die invloed bij de uitvoer. In 1951 ging 3414 van de uitvoer naar de Euromarktlanden, maar in het eerste kwartaal van 1963 zien wij dat dit percentage was opge klommen tot 52. Het zwaartepunt wordt dus geleidelijk aan naar de partner- landen verlegd. Daarentegen heeft de handel met de landen van de Vrijhandelszone (Enge land, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal) de tendens om naar verhouding in te krimpen. In 1951 stroomde 27 van onze export naar dat gebied, maar in het eerste kwartaal van 1963 was dit percentage ingekrompen tot 21. Overigens loopt ook de invoer verhoudings gewijs terug: in 1952 nog 16 en in 1963 tot nu toe 14 Let wel, het zijn percentages. In absolute getallen uitgedrukt, is er wel sprake van een stijging. Het is echter een stijging die bij de totale stijging achter blijft, en daarom geven de percentages een juister beeld van de ont wikkeling. Hoe komt het nu, dat onze export naar de landen van de Vrijhandelszone naar verhouding terug loopt? Voor de hand ligt de verklaring, dat de voor keursrechten die de landen In dat gebied elkaar geven, het moeilijker voor de Nederlandse exporteurs maken om er tussen te komen, om concurrerend te kunnen aanbieden. Kort geleden hebben de betrokken landen zelfs be sloten om de tarieven voor de industriële produkten in versneld tempo af te breken, waardoor die tarieven op 31 december 1966 volledig zullen zijn afgeschaft. Toch is niet met absolute zekerheid te zeggen, dat hier de oorzaak van de relatieve achteruitgang van onze export nu schuilt. Een heel grote rol kan namelijk ook de zuigkracht van de Euromarktlanden gespeeld hebben. Door de hoogconjunctuur en de regelmatig lager wordende invoerrechten is het in die landen gemakkelijk om te verkopen, gemakkelijker dan elders. En als wij ons nog even herinneren, dat de produktie een aantal maanden stabiel is geweest en in geheel 1962 maar 394 hoger was dan in 1961, dan vloeit hier al direct de conclusie uit voort, dat er èn door de grote uitvoer naar de Euromarktlanden èn door de in toom gebleven produktie niet veel extra's voor de export naar andere landen kon overschieten. Pas als de industriële produktie weer op volle toeren draait en regelmatig zal oplopen, komen er zo moet gehoopt worden voor de export volop goederen vrij. Pas dan zal met zekerheid gezegd kunnen worden waar de schoen bij de handel met de Vrijhandelszone wringt. Van het weekend (vrijdagavond tot en met zondag) wordt de zater dagmorgen in sterke mate bepaald door de arbeid. Ondanks de invloed van de vijfdaagse werkweek is toch nog ruim twee derde gedeelte der bevolking van 12 jaar en ouder werkzaam in beroep, huishouding of op school. Deze gebondenheid aan het werk geldt in het bijzonder voor de ge huwde vrouwen van 18-39 jaar, van wie op zaterdagmorgen 90 pet haar gewone, dus meest huishoudelijke werk doet, de helft met kinderen be zig is en een derde boodschappen doet, alles minstens een uur lang. Dit zijn enkele conclusies uit een zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgebracht rap port, dat over tijdbesteding geduren de het weekend een aantal voorlopi ge uitkomsten bevat van een onder zoek dat in november 1962 werd ge houden. Wat de vrije-tijdsbesteding betreft, hebben gedurende het weekeinde rust, lezen, visites en televisiekijken de mees te betekenis. Het op zichzelf grote aan tal bezoekers van de vermaakcentra als bioscoop, café, dansgelegenheid e.d. valt daarmee vergeleken in het niet. Overigens is dit bezoek meer een man nelijke dan een vrouwelijke aangele genheid, evenals het sport- en vereni- gingsbezoek. Vooral voor sportbezoek op zondag geldt dit: 11 pet van de mannen kan men dan als toeschouwer langs de sportvelden aantreffen tegen 2 pet van de vrouwen. Vrouwen vinden daarente gen vaker dan mannen gelegenheid tot het ontvangen of afleggen van visites e.d. Het winkelen en boodschappen deen Is nor een typische zaterdagmiddagbe zigheid, ook al besteden velen hieraan, mede door de invloed van de vrije za terdag, een deel van de zaterdagmor gen. Van de gehele bevolking is op za terdagmiddag een derde deel geruime tijd aan het winkelen of boodschappen doen, van de vrouwen afzonderlijk ge nomen zelfs bijna de helft. Advertentie) In tegenstelling tot de vrijdagavond, die het wat dubbele karakter heet! van enerzijds veel werk en anderzijds veel televisiekijken en lezen, vertoont de za terdagavond het beeld van een vrije of ontspanningsavond. Deze avond is voor ruim een derde deel der bevolking een bezoekavond, voorts is hij een topavond voor de televisie: 40 pet. van de be volking zit dan lange tijd aan het tele visietoestel. Bij een nadere vergelijking van radio en televisie kan men vaststellen dat de radio tijdens het weekeinde duidelijk minder in trek is dan de televisie, met uitzondering van de zondag waarop bei de massamedia elk een derde deel van de bevolking bereiken. 's Zondags gaat de helft van de be volking een of meermalen naar de kerk. Van degenen die bij een kerkgenoot schap zijn aangesloten, gaat ruim een derde gedeelte niet. De helft van Nederlanders slaapt minstens een uur uit, tegen bijna een kwart op zater dagmorgen. Ook recreatie-bezigheden als lezen en het krijgen of afleggen van bezoek worden op zondag door de helft van de bevolking verricht, aldus het rapport. Ver. Volkshogescholen hield jaarvergadering In Kampen is zaterdag de jaarverga dering gehouden van de Vereniging tot Stichting van Volkshogescholen, onder voorzitterschap van prof. dr. H. D. de Vries Reilirwi. In zijn jaarverslag merk te de secretaris dr. H. G. W. van der Wielen op, dat 10.843 personen geduren de 75.928 verblljfdagen de volkshogescho len hebben bezocht, resp. 150 en 3000 minder dan in 1961. Hij merkte op dat de doelstellingen an het volkshogeschoolwerk dikwijls leiden tot stellingname tegen een te in dividuele levenshouding van personen groepen en somde ook de redenen op die tot een gebrekkige verwezenlij king van de doelstellingen leiden: ge brek aan goede leiding, gebrek aan cursisten door de overspannen arbeids markt (in vergelijking met tien jaar Scleden), de snel stijgende kosten voor e ontwikkeling van de outillage en te weinig universitair gevormde leiders en cursisten. De nieuwe rijkssubsidieregeling maakt de subsidiëring van het volkshogeschool- werk tot zestig procent mogelijk. De rijksbegroting vermeldde een bedrag van 2.600.000 gulden voor het volksontwik kelingswerk in internaatsverband. Drie aftredende bestuursleden werden herkozen: mr. J. A. Buurma (Gronin gen), dr. A. L. M. Knaapen (Den Bosch) en de voorzitter prof. dr. H. D. de Vries Reilingh. Na de ochtendvergadering in Kampen maakten de deelnemers een excursie naar de Noordoostpolder. Zij bezochten een forumbijeenkomst in Tollebeek, ge wijd aan de Noordoospolder als nieuwe gemeenschap. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Leeuwarden (vac. Ph. Loggers): W. Koole, te Wissekerke (Zl.); te IJsselmuiden: C. v. d. Bergh, te Pols broek; te Leiden: W. van Hei-pen, te Nieuw-Lekkerland. Aangenomen naar Beetsterzwaag (wijk- gem. Nij-Beets) (toez.): G. J. Droppers, te Mensingeweer. Bedankt voor Boven-Hardinxveld: J. v. a. Haar, te St. Maartensdijk. Benoeming: mej. B. H. de Neeling, vicaris te Bilthoven, is in gelijke functie benoemd te Zuidzande. GEREF. KERKEN Beroepen te -Heinkenszand: W. E. Hoek stra, kand. te Wassenaar; te Opperdoes (N.H.): L. Hartholt, kand. te Grootegat; te Hardenberg: A. Klapwijk, te Boven- smilde. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hillegom: J. Kampman, te Rijnsburg. Bedankt voor Arnhem: J. Keuning, te Veenendaal; voor Vlaardingen: C'. Ver- haige, te Hilversum. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Amsterdam (as. vac. F. Kuiper): J. P. Matthijssen, te Meppel. Voor de achtste maal wordt dit jaar op Tweede Pinksterdag de grote Evan gelisatie-Landdag gehouden in het wan delpark „Velserbeek" aan de Parkweg te Velsen. Op het terrein wordt een grote tent met ruim 3000 zitplaatsen geplaatst, waarin om 10.30 v.m.. 2.30 en 5.30 n.m. bijeenkomsten worden gehouden. Sprekers zijn ds. G. Toornvliet, de Radio-Bloemendaal predikant; ds. J Gravendeel, van de Belgische Evangeli sche Zending uit Genk; ds. J. A. Visser, te - Amsterdam en de evangelisten J. Kits, Doorn; Th. Dikkes, Leiden en J. Klein Haneveld, te Bodegraven. Muzikale medewerking wordt verleend door John Buurman, zangleider en solist. Han en Thea Schenk, zang; Flip de Koning, hammond-orgel; Frans van der Reyden, piano en een kinderkoor uit Genk. Tegelijkertijd worden in een aparte tent kindersamenkomsten gehouden. Fed. van Diakonieën in Ned. Herv. Kerk te Zeist bijeen De jaarlijkse zomerconferentie van d( federatie van Diakonieën in de Neder landse Hervormde Kerk zal op 13, 14 en 15 juni op Woudschoten bij Zeist gehou den worden. Inleiders zijn dr. J. J. Buskes, Am sterdam (over het rassenvraagstuk), mej. dr. J. C. Schreuder, over bejaar denzorg en ds. J. C. van Dongen, te Utrecht over het werk voor licamelijk gehandicapten. Inlichtingen te Utrecht, Maliesingel 26. (Advertentie) ÏU8UW MUIZEN VLOKKEN RATTEN- PASTA ROEIT ZE GENADELOOS UIT Christ, kleuters in r.k. schoolgebouw In het Twentse grensdorp Overdinkel wonen slechts weinig protestanten. Zij vormen een kleine kern in de overwe gend rooms-katholieke gemeenschap. stand gehouden worden, voor een chris telijke kleuterschool is het aantal ..kleu ter-kandidaten" te klein. Toch werd eni- ,,De noodzaak erkennend van een i algemene coördinatie, blijven wij van mening, dat er van de zijde van veel ni' hogere organen nog steeds en leende geen goedkeuring. ®n schadelijke detailcontrole Het schoolbestuur heeft het daarom iwordt uitgeoefend. Dit zei vanmor- nu over een andere boeg gegooid. Zijl8en mr- A. M. T. Kolfschoten, heeft contact opgenomen met het r.k. j burgemeester van Den Haag, bij de kerkbestuur, dat o.a. een r.k. kleuter-1 opening in Vlissingen van het twee- school beheert in Overdinkel Men kwam daags congres van de Vereniging tot volledige overeenstemming over deivan Nederlandse gemeenten. In zijn stichting van enn <*rut<liito dépmUn- j,lrrede schonk hij o m aaltda(,hl StortVdtaS.™;?™worjK d.i hc. tegenwoordige gemeentelijke - -«--r-e- bestel en aan de z.i. zozeer bedreig de gemeentelijke zelfstandigheid. Lang niet altijd, maar toch wel dik wijls, aldus mr. Kolfschoten, ontstaan conflicten van de gemeenten met hoge- 1n een lokaal van de school voor Christe lijk Vlksonderwijs een christelijke kleu terklas komt met een leidster van chris telijke beginselen, die aangesteld wordt door het r.k. kerkbestuur. Er zal mettertijd ook een christelijke ----- 5- oudercommissie komen. Formeel zal hetjre _or£a_nen_in_de_ sfeer J^n^e^vakde- r.k. kerkbestuur de school besturen, in i J" feite heeft het bestuur van de christelij ke school de leiding. Dezer dagen is het verzoek om uitbreiding van de r.k. kleu terschool met een dénendance ingediend en het ziet er naar Uit. dat de vergun ning spoedig zal worden verleend. Nederland en vier andere westelijke landen, waaronder Zweden, stellen po gingen in het werk om een oplossing te vinden voor de financiële crisis in de Verenigde Naties. Vijf afvaardigingen uit Afrika. Azië en Latijns-Amenka werken ook aan een ontwerp-akkoord. Naar van gezaghebbende zijde te New York wordt vernomen, zijn al vorde ringen in de richting van een oplos sing gemaakt. Men zou er naar stre ven woensdag een ontwerpresolutie in te dienen op de speciale zitting van de al gemene vergadering die op het ogenblik aan de gang is. Hetzelfde geldt ten aanzien van dc Van gezaghebbende zijde te Washing- OVerdrcven geheimhouding „Zakelijk ton is inmiddels verklaard, dat de V.S. i gezien zijn er ln het bestuur maar heel er met kracht op aandringen, dc Sow-jwej„|g aangelegenheden, dlc geheim ge- jetunie het stemrecht in de algemene houden moeten worden" vergadering te ontnemen, als dit land blijft weigeren aan zijn financiële ver- XUnncan plichtingen te voldoen. De Amerikaan- n CII&CII se autoriteiten zouden van mening zijn, dat Moskou wel zal betalen, als het merkt dat de bepalingen van het hand vest in dit opzicht strikt worden nage leefd. ..Het is daarom goed, dat men zich in de gemeentelijke kring rekenschap geeft van de ingrijpende veranderingen, die de techniek of de exacte weten schappen in ruimere zin in de naaste toe komst zullen brengen". Hij noemde het van het grootste belang, dat de verte genwoordigers van de ..geestesweten schappen" en de beoefenaren van de exacte wetenschappen trachten het veel al verloren contact te herstellen. In dit verband citeerde burgemeester Kolf schoten de romanschrijver C. P. Snow, die stelde dat men nooit aan het oordeel van enkele experts een beslissend gezag moet toekennen. „Iedere eespeciali- seerde deskundigheid draagt de Kiemen van eenzijdigheid in zich". Ook moet men waken tegen het in de ban geraken van technische apparatuur op zodanige wijze dat die apparatuur doel in zich zelf wordt. „Het spelen met technische installa ties kan een geoorloofde vrijetijdsbe steding zijn, maar behoort nooit te wor den tot een officieel erkende bestuurs taak". Gedurende dc eerste vier maanden van dit jaar zijn in Amerika bij ver keersongelukken 11.630 mensen om het leven gekomen. Dit is een record aan tel- zijn toespraak mÊ loten, in de trant de ..science fiction", de verlokkende perspectieven die het jaar 2013 de ge meenten op bestuurlijk terrein zou kun nen bieden. Hij hoopte o.m. op de tot standkoming van een algemene decen- tralisatiewet. die een reële verschuiving van allerlei bestuurstaken naar de ge meentebesturen zal bewerkstelligen; op een verruiming van de middelen, die de gemeenten zullen toevloeien door ener zijds verhoging van het aandeelpercen tage uit het gemeentefonds en door an derzijds de uitkeringen in verband met de wegenfinanciering en door de invoering van een beperkt eigen gemeentelijk be lastinggebied. Burgemeester Kolfschoten sprak voorts de wens uit van een slechts be perkte toepassing van het thans nog in behandeling zijnde wetsontwerp kapi taaluitgaven publiekrechtelijke licha- Daarnaast verwachtte hij verbetering in de structuur van zowel de externe als de interne bestuursorganisatie door districtsvorming; door een betere toe passing van de wet gemeenschappelijke regelingen en door de instelling van ter ritoriale en van functionele commissies, die het mogelijk zullen maken de bur gers meer bij het bestuur te betrekken, respectievelijk te profiteren van de spe ciale deskundigheid van bepaalde perso nen en organisaties. Naar verwachting zal, aldus mr Kolf schoten, beperking en vereenvoudiging van het toezicht van de hogere organen kunnen lelden tot een versterking van de bestuurskracht der gemeenten. Stedelijke scholieren gaan vernieuwing platteland bekijken De drie centrale landbouworganisaties willen zowel boeren, burgers als bui tenlui iets laten zien van de plattelands vernieuwing en van de problemen die zich tussen stad en land kunnen voor doen. Zij gaan daarom drie excursies organiseren. Op 4 juni bréngen zij een groep stedelijke scholieren naar het ri vierengebied om hun daar de platte landsvernieuwing te tonen. De jeugdi ge gasten zullen allen redacteuren van schoolbladen zijn. Dat aan het uitstapje een wedstrijd voor het beste verslag verbonden wordt ligt dus voor de hand. Op 19 juni gaan vijftig jongelui uit de boerenstand de stadsuitbreiding, de re creatieobjecten en nog zo het een en ander in Rotterdam bekijken. Daarbij zal ook aandacht worden besteed aan de plaatsen „waar landbouw de stad een halt toeroept"* Niet-agrarische prominenten zullen op een nog nader overeen te komen da tum. eind juni. geconfronteerd worden met de vernieuwing van het Geestmer- ambacht. een veelbesproken agrarisch gebied in Noordholland, en met enkele recreatieobjecten in die provincie. De drie landbouworganisaties hebben het initiatief tot deze excursies geno men naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de thans Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij. Ter gelegenheid van dat in januari jl. ge vierde jubileum heeft de Heidemaat schappij de organisaties een bedrag van 35.000 geschonken en de organisaties hebben besloten het te gebruiken Tentoonstelling over de Hugenoten in de Nederlanden Tegen het najaar wordt er een ten toonstelling voorbereid in het Prinsen hof in Delft over de Hugenoten in de Nederlanden. Daar zullen de historische, godsdienstige, politieke, economische en literaire banden worden uitgebeeld, die er in de 16e en de 17e eeuw zijn gelegd tussen Frankrijk en Nederland. De Fran se refugées brachten toen hun ontwikke ling, ondernemingslust en onkreukbaar heid mee naar hun nieuwe vaderland, dat hen zo hartelijk ontving. Nog steeds zijn er vele nakomelingen van de paar honderdduizend vluchtelin gen om des geloofs wille, die in Neder land een veilig onderkomen vonden. Daarom wordt er nu ook een beroep ge daan op allen die bij oude familiestuk ken nog documenten, boeken, portretten en andere zaken hebben, die voor deze tentoonstelling van waarde kunnen zijn, om een en ander ter beschikking te stel len. Na Maastricht is nu ook in Venlo een verzoek gedaan tot dubbel lidmaat schap. nl. van de hervormde gemeente en van de gereformeerde kerk. Het be treft hier een echtpaar, dat enige jaren lang op West-Irian heeft gewerkt en daar lid was van de Evangelisch chris telijke kerk. Teruggekeerd in Nederland achten zij et vanzelfsprekend de band met de beide kerken, die met die Ev. chr. kerk in verbinding stonden, aan te hou den. Dus volgde aanmelding bij de beide kerken. Hier ligt de zaak dus wel enigszins anders dan in Maastricht. Ir het gemeentebericht van hervormd Ven lo lezen wij, dat tot nu toe de Gerefor meerde kerk van Venlo nog niet is in gegaan op het verzoek. De zaak wordt daar nog steeds besproken. De dagen verstrijken en het woord van Jezus blijft gelden:, u moogt Jeruzalem niet verlaten voordat de Trooster is ver schenen. Zouden de discipelen reeds nü het offensief van het Evangelie inzetten op de gehele wereld het resultaat 20U^ nihil zijn. Hier, in de bovenzaal ergens in Jeruzalem, houdtk Christus vanuit de hemel Zijn volgelingen nog even vast tot-l dat Hij de belofte zal hebben vervuldIk zend u de Heilige Geest, Die u in alle waarheid zal leiden. Ook over de inhoud^ van deze belofte zullen de gesprekken hebben gelopen. VJap is dat: de Heilige Geest, de Trooster? En hóe zal Hij komen w Zeker, als zij de oude boeken lezen, zullen zij daarin verb scheidene keren dat woord tegenkomen. Hoe deze Geest dm wereld en de geschiedenis van de mensen, ook van de grote)» in het oude Israël, heeft geleid. Maar straks zullen zij, dflj discipelen, de vrouwen (ook moeder Maria) en de broeder» van Jezus, persoonlijk met die Geest worden geconfronteerd» Dat zal een wonderlijke belevenis zijn zoveel begrijpen zij| er wel van. En niet minder weien zij, dat die Geest alles met hun Meester te maken heeftHij heeft het hun immers zelf verteld Maar nu, in deze periode van afwachten, is hei hun zo wonderlijk te moede er hangt voor de toekomst eerf gordijn. Het zal straks worden weggetrokken en dan zal eeri nieuw leven beginnen. Het zal want dat hebben zij óók begrepen een leven zijn van de hoogste activiteitgetui gen van Christus, eerst in Jeruzalem, dan in Judéa en Sa maria en tenslotte tot het uiterste der aarde. j Door ziekte van Paus Johannes In vele kwesties kan echter de paui® alleen een beslissing nemen. Dit geldjv met name voor het oecumenisch concilqW en bijvoorbeeld de diplomatieke ondeim handelingen die met Hongarije, Polen eij^ mogelijk nog andere communistisch^,, landen gaande zouden zijn. De gezondheidstoestand van paus Johannes XXIII blijft voor uitgaan. De lijfarts van de paus zag geen reden de paus maan dagmiddag, na zijn bezoek 's mor gens, nogmaals te bezoeken. Toch is de vooruitgang in de toestand van de paus voornamelijk van De paus is d€ absolute heerser vaP( subjectieve aard. Dit wil alleen de Rooms Katholieke Kerk. Zijn over maar yppapn Hat Hp 7ipkp zich heersende rol spreekt uit de bepalingidfc maar zeggen aai ae ziexe zien een oecumenisch concilie automatiscr beter voelt. De ziekte van de paus geschorst wordt bij de dood.van de paif* brengt het college van kardina len steeds meer in de belangstel- Absoluut heerser ling. Deze 82 „prinsen van de R.K. Kerk" zijn de nauwste ad viseurs en medewerkers van de paus. De ziekte van de paus betekent meer werk voor de kardinalen en speciaal voor kardinaal Cicognani. de Vaticaanse staatssecretaris, die een kwart eeuw in Washington doorgebracht heeft als apostolisch gedelegeerde. Als staatssecretaris Is de 80 jaar oude Italiaanse kardinaal waarschijnlijk beter (lan een van de andere pre'aten op de hoogte van dc gedachten en het kerke lijk beleid van de paus Hij is de enige prelaat die sinds de paus de vorige weck ernstig ziek werd, hem dagelijks bezocht heeft om bestuursaangelegenheden te bespreken. geschorst wordt bij de dood van de pai die het bijeengeroepen heeft. De nieuw 5 paus moet dan beslissen of het al of ni^ voortgezet zal worden. (Advertentie) I5EEEB3EE®2S Voor aansluiting bij I.C.Y. (Van een onzer medewerkers) De I.C.C.C. jeugd in Nederland heeft op de in het afgelopen week einde in Driebergen gehouden conferentie, de eerste stap gezet tot aansluiting bij International Christian Youth (ICY)Tijdens deze conferentie, die door 115 deelnemers werd bezocht, zijn namelijk de statuten bepaald, be- sprpken en ook aangenomen. Op de conferentie werd vooral de nadruk gelegd op de noodzaak van zelfwerkzaamheid van de le den. Dit zou bijvoorbeeld het stu die maken van de oecumenische beweging in het algemeen en het meedoen aan hulpacties, georga niseerd door het Jeugdcontact kunnen omvatten, aldus de lande lijk voorzitter van het I.C.C.C, jeugdcontact, de heer Dick Boo gaard. Tijdens de zondagmiddag gehouden vergadering werden aan een forum vra- Vaticaanse zegslieden zijn van meninF dat het concilie, dat op 8 september weer hervat wordt uitgesteld zal moeteW worden indien de paus niet de kracl>c heeft om de ontwerpen die aan concilie voorgelegd zullen worden, te keuren. Kerk van Schotland^ verwerpt decreet f van Yaticaan ;t De algemene vergadering van de Kèjjy van Schotland heeft maandag met grog meerderheid een decreet van het Vafc caan veroordeeld, dat bepaalt dat ['- gemengde huwelijken tussen een roorrbr katholiek en een niet-katholiek de k& deren een r.k. opvoeding moeten krijg%d Aanbevolen werd met andere kerk'„. van de Britse Raad van Kerken er U* de regeritig op, aan te dringen, dat rj het Vaticaan stappen worden gedaan e" intrekking van het decreet te beweM' stelligen. c- Ds. A. de Haan naar Congo gen gesteld. Men sprak onder meer i het feit -dat een conferentie doorgaans meer effect sorteert als er van te voren studiemateriaal aan de deelnemers wordt verstrekt. In verband hiermee bestaat het plan om vóór de tweede IC Y-wereldassemblee, die in 1965 in Genève wordt gehouden, voor' de Nederlandse jeugd in 1964 een zomerkamp met voorstudie van de te be handelen onderwerpen te houden. Ds. P. J. Mietes, vrij-evangelisch pre dikant te Zeist, sprak op de conferentie over „Oecumenisch getuigenis". Hij drong aan op studie in de Heilige Schrift, om tot een persoonlllk geloof te komen en een levend getuige te zijn. Pal staan Om in deze tijd goed te kunnen getui gen moet er een diepgaande studie wor den gemaakt van alles wat er op oecu menisch gebied wordt gepubliceerd, is de mening van ds. Mietes. Willen wij de fundamenten van het geloof goed be waren, dan moeten we het compromis uit de weg ruimen en pal blijven staan voor Gods woord, aldus ds. Mietes. Een van de buitenlandse deelnemers, Robert Vanoy uit de Verenigde Staten, vertoonde dia's die hij maakte tijdens zijn reis door Oost-Duitsland, Polen en Rusland. r: Per 1 januari 1964 zal ds. A. de HaSfc secretaris van de Nederlandse Zending- raad deze functie neerleggen om i dienst te treden bij de Conseil Prote tant du Congo. Op 1 maart zal ds. De Haan nap Congo vertrekken en daar .godsdienstd01 derwijs gaan geven aan een middelt! re school. In de Conseil Protestant jhi Congo zijn een groot aantal kerken ia ën verenigd. 'e Haan was sedert 1958 aan Nederlandse Zendingsraad verbondc Voordien was hij hervormd predikant?0 Hansweert. ilc WE UNIECOLLECTE, JAARCOLLECTE F VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEke LIJST 26. Jgi Transport lijst 25 (1962) 425.749.13 le< dum 1.015,15, Grootegast 229. Roodescblc 459,50 Ulrum 702,50, Ol.V, Parochie 22»p Oppenhuizen 142,50. Eelen en Rhaan 23, Den Hulst 446,26, Slagharen 217,50. Ben01 kom I 1.306,20, Schaarsbergen 85,89, ït< 981,75. Vierhouten 208.-. Nlgtevegt 26ty Broek op Langedijk 576.50, Hoek van H 528,60, Poortugaal 430,25, Shedrecht Ter Aar II 646,45, Zevenhoven 430,01, hem 90,95, Moerdijk 207,50, Veen Sfir, Waardhuizen 633.-, Woudrlchem 186,10. Totaal van 650 lokale comités 436.74Jfc« (ƒ386.719,52, vorig jaar). ie 84E UNIECOLLECTE, JAARCOLLECTE )e VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEfe] LIJST 27. L( Transport lijst 26 436 744,06, Ezjce 359, G'arrelsweer f 419.65, Godlinze 14hr Ten Post 176,75, Zandtange 350, Ocni 734,10, Zwagerveen f 581, Eelde 34f Valthermond I 372,50, Almelo 91' Bruchterveld 200, 's-Heerenbroek 7lj Helno 481,25, Wljhe 381,50, Puttenini 363,32, Stroe 379,55, Wapenveld I Wolfheze 238,04. Bennebroek 7" den 750, Slootdorp 2.940, 's- 711,56, Rockanje 663, Waarder_ Geersdijk 192. Nagekomen lijst 14. 90. Nagekomen lijst 24. Noord Ooste»- Polder I 84,50. Totaal vap 675 lokale com-x 450.772,37 (ƒ396,618,52, vorig jaar). I« 0. Puttenini eld I 39lnc f 757,09. Ni 's-Gravenlj aarder 3 voorlichting te geven over onderwerpen die betrekking hebben op het werkter rein van de Heidemaatschappij. Vraag: Op mijn pantalon (geen ter- lenka) heb ik velpon gemorst. Van alles heb ik geprobeerd, maar niets helpt. Gaarne uw raad. Antwoord: Het voorgeschreven mid del voor velponvlekken is betten met aceton en daarna uitspoelen met lauw warm water. Vraag: Ik heb een roodbruin maho niehouten slaapkamerameublement. Op de kastdeur, het tafeltje en de stoel zitten enige uitgebeten vlekken. Ik heb al geprobeerd met was en teakolie de vlekken weg te .werken, maar het is me niet gelukt. Hoe moet ik het nu doen? Antwoord: Als het u niet lukt de uit gebeten vlekken op uw slaapkamer ameublement weg te krijgen door polijs ten met een verwarmde kurk. dan moet u ingrijpender te werk gaan. Wij nemen aan dat de meubels gebeitst zijn, omdat politoeren tegenwoordig erg duur is. U kunt gebeitst hout van de waslaag ontdoen door af te nemn met water, waaran een flinke scheut ammoniak is toegevoegd. Wanneer er een dikke waslaag aanwezig is. moet u deze eerst met een schraapstaal of stuk glas verwijderen. Zo nodig moet u daarna met glaspapier gladschuren, waarna u het hout in de gewenste kleur kan beitsen met wasbeits. Na dro- ging met e*a hard# borstel uitborstelen en dan opwrijven. Mogelijke bekleding van de stoel moet u vooraf verwijderen. Vraag: Kan men benzine bewaren in een plastic jerrycan, die van goede kwa liteit is. Er gaan geruchten dat plastic zou oplossen. Antwoord: Benzine kan bewaard wor den in plastic jerrycans indien dit uit drukkelijk op de jerrycan zelf of in ieder geval op een bijgaande folder of garantiebewijs staat aangeeven. Er zijn jerrycans van zeer goede kwa liteit. die echter niet voor benzine ge bruikt kunnen worden. Als u van de reeds aangeschafte jerrycan de ge- gebruiksaanwijzing niet heeft en die niet kan achterhalen, kunt u het pro beren, doch het risico van aantasting bestaat zeer zeker Vraag: Ik heb een plant, genaamd Chinese roos. Die laat haar knoppen vallen voordat ze gaan bloeien. Wat kan hiervan de oorzaak ziin? Antwoord: Het laten vallen van de knoppen van uw Chinese roos is gevolg van een onjuiste behandeling. De plant moet in het volle licht staan, doch niet in de zon. In volle groei verlangt de plant veel water en een maal in de week mest. In de zomer kan de plant desnoods buiten staan. Bij zonnig weer moet u dagelijks met water sproeien *D de plant voor een vochtige atmo sfeer op een zogenaamd eilandje zet ten. In de winter moet u haar koel maar vorstvrij houden en in het voor jaar sterk terugsnoeien en zo nodig ver potten in een wat grotere pot in voed zame grond, bijvoorbeeld een deel bloe- mistenaarde, een deel graszodengrond of goede tuinaarde, een deel verteer de stalmest en wat scherp zand. Is de plant aan de groei, dan geleidelijk meer water geven. Vraag: Wilt u mij enige inlichtingen verstrekken over de fabricage van plastic-voorwerpen? Wat is de grond stof? Zijn er over de fabricage boeken of tijdschriften, en zo ja, zou u mij dan enige titels kunnen noemen en uit gevers? Antwoord: Plastic is de verzamel naam van een enorme verscheidenheid van materialen, die slechts gemeen heb ben, dat ze uit ingewikkelde chemische verbindingen bestaan, met zeer grote molekulen, die wel duizend en meer malen groter zijn dan de molekulen van de meer gebruikelijke materialen. Er bestaan duizenden verschillende soor ten. die ieder weer een andere samen stelling en bereidingswijze hebben. Eni ge soorten zijn: Synthetische rubber (b.v. neopreeni, synthetische looistoffen, synthetische weefsels (b.v. orlon. par- lon), nylon, caseïne, acrylaten, phenol- Ui Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in ,K- behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per j^( brief dient een gulden aan post- j zegels te worden ingesloten. Ux formaldehydehard (bakeliet), poljf3 reen, polyvinylchlonde (P.V.C. céx repreen, eiwitten, enz. Hierover j jj dikke boeken volgeschrevn. Wij ra d u eens aan in een technische of weL schappelijke boekhandel enige literar" uit te zoekn. Het kunststoffeninstil T.N.O. te Delft geeft een maandna ter bevordering van de kennis der Ur stoffen uit. Vraag: Welke vogeltjes kunnen er parkieten gehouden worden? pej Antwoord: We zouden niet aanr4je: parkieten met andere vogeltjes saïij, te houden. In elk geval nooit parkiCj met kanaries of zebravinken, wani* parkieten hebben de gewoonte deze®® geitjes in de pootjes te bijten. Me£d' zijn het de parkieten, die moeilijkhl— veroorzaken als ze met andere voy^ samen zijn. Houd ze dus in een af_ derlijke kooi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2