Premier Chroesjtsjef binnenkort naar Cuba Commentaar Romme gezame zal fractieleiders nlijk ontvangen I| NappaVince stormachtig bejubeld [23 Op „hoogzit" wild bespieden Na bezoek van Castro aan Rusland lieuws in één oogopslag Woensdag is hij al eind op streek Gesprek over leidraad „Onze suikerprijzen blij ven stabiel" Ben Bella: „Tienduizend vrijwilligers gereed' Ernstig ongeluk bij Muiden 75/6 fe Y ,\W- 53 Nieuwe Leiclse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen „Stentveitigh h ghebleven mijn hert in teghenipoet" Zaterdag 25 mei 1963, 44ste jaargang Zie zondagsblad .m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uijr V, V- i tl fLineriKaanse ministerie van fensie heeft deze foto vrij geven, waaruit blijkt dat een isische bommenwerper vlak het Amerikaanse vlieg- pschip Kitty Hawk heeft logen. Twee Amerikaans lers wisten onder het Sowjet- toestel te blijven. Het langdurige bezoek van premier Fidel Castro van Cuba aan de Sow- jetunie heeft gisteravond geresulteerd in de uitnodiging aan premier Chroesjtsjef het eiland met een bezoek te vereren. Het Russische pers bureau Tass, dat dit nieuws gisteravond met juichkreten bekend maakte, voegde er onmiddellijk aan toe dat Chroesjtsjef de uitnodiging „met dank baarheid" heeft aanvaard. De juiste datum zal in de komende tijd langs diplomatieke weg worden vastgesteld. De laatste reis, die de Russische premier buiten het Sowjetblok heeft gemaakt was die naar Wenen, waar hij iu 1961 Kennedy ontmoette. Na precies vier weken officieel te gast geweest te zijn bij Chroesjtsjef zal Fidel Castro nog enige tijd onofficieel met de Russische leider in het zuiden van Rusland vertoeven. Hoewel Chroesjtsjef nog nooit op Cu ba is geweest, zün wel hoge functiona rissen van de Russische regering in de loop der jaren naar het omstreden eiland gereisd. Zo bracht de eerste Rus sische vice-premier Anastas Mikojan in februari 1960 een bezoek aan Havanna, Premier Chroesjtsjef heeft „met dankbaarheid" de uitnodiging van zijn Cu baanse ambtgenoot Fidel Castro aanvaard om bin nenkort een bezoek aan zijn laind te brengen. De Cubaanse premier heeft zijn officiële bezoek aan de Sow jetunie beëindigd en zal nu nog enige tijd infor meel met Chroesjtsjef in het zuiden van Rusland .vertoeven? De informateur prof. Romme hoopt volgende week woensdag met zijn opdracht klaar te zijn. Men neemt aan dat hij de Vor stin dan zowel een advies zal geven, over de samen werking van de confessio nelen met de Parij van de Arbeid als met de V.V.D, De Sociaal-economische raad heeft zich gisteren in grote lijnen verenigd met het door een S.E.R.-com- missie opgesteld advies in zake de invoering van een algemene premiespaarre geling voor het gehele Ne derlandse volk. Er kon geen overeenstemming worden bereikt over de yraag of een inkomens grens moet wnrde vast- ngesteld en zo ja, op welke hoogte deze grens moet lig gen. t De Navo-ministerraad heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan het iroorstel een intergeallieer- tfe kernmacht te creëeren Dm de westelijke defensie ie versterken. Alle Euro pese taktische luchtstrijd krachten die al ter beschik king van de Navo stonden, tullen deel uitmaken van 3e nieuwe kernmacht. Het saldo van de Staats mijnen heeft in het afge- open jaar een daling te ïen gegeven in vergelij- ing met 1961. Het voor- elig exploitatiesaldo daal- van f 70,9 tot 17,1 mil- n. Op kolen en cokes erd een verlies geleden n niet minder dan veer- miljoen gulden, maar chemische bedrijven ebben dit verlies toch nog oen resulteren in een ordelig saldo. In een brief aan de in- rmateur, prof. Romme, eeft het Landbouwschap t ,'n wensen kenbaar ge- Vaakt ten aanzien van de lomende regeringsperiode. )e moeilijkheden in de and-bouw dwingt het agra- ische bedrijfsleven nieuwe formen te zoeken, aldus mciudeert het Landbouw- (Van onze parlementsredactie) XNFORMATEUR Romme heeft vandaag de oriënterende fase van zijn werkzaamheden afgesloten. Het weekeinde zal hij besteden aan het opstellen van wat door welingelichte kringen wordt aangeduid als „een lei draad van bouwstenen voor een regeringsprogram betreffende de punten, die controversieel/zijn of controversieel lijken te zijn". Het gaat hier dus niet om een ontwerp-regeringsprogram, maar om een soort schets van mo gelijke oplossingen voor de moeilijkste politieke problemen, die de kabi netsformatie zullen gaan beheersen. De leidraad zal maandagmiddag schriftelijk ter kennis van de fractievoorzitters van K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R.P. en C.H.U, worden gebracht. De informateur heeft deze vijf heren uitgenodigd voor een gezamenlijke bespreking op maandagavond. Het doel van dit gesprek is: tot klaarheid te komen over wat er in de lei draad staat, zodat wederzijdse misverstanden over de inhoud zijn uitge sloten. lonc! khaj De bespreking zal de hele maandag avond in beslag nemen. Als zij met klaarkomen, zullen de .zes gespreks partners dinsdagmorgen doorgaan. Voorzover daaraan behoefte bestaat kunnen de fractieleiders dinsdagmid dag hun fracties raadplegen. Woens dagmorgen hoopt de informateur de uitslag van het eventuele fractieberaan schriftelijk of mondeling te vernemen. Prof. Romme zal dus midden volgende week een heel eind op streek zijn. Hij kan zich dan aan de hand van de reacties van de vijf groeperingen op zijn leidraad al een duidelijk beeld vormen van de poli tieke mogelijkheden en onmogelijkheden. Het is zelfs niet uitgesloten, dat hij woensdag reeds zijn slotconclusies kan trekken en zijn rapport aan de Koningin zal opstellen. Maar wellicht heeft hij na kennisneming van de fractiestandpunten nog behoefte aan zekere verduidelijkin gen. die tot amendering van zijn leidraad zouden kunnen leiden. Mogelijk zal ook het beraad over de getalssterkte der par tijen in de denkbare regeringscombinaties nog enige tijd vergen. Inmiddels zal het de Informateur onge twijfeld duidelijk zijn geworden, dat een vuf-partUen-kabinet niet meer tc ver wezenlijken is en dat gekozen zal moeten worden tussen de twee resterende moge lijkheden: een regcringscombinatie van de drie christelijke partijen niet de P.v.d.A. öf een combinatie van dezelfde partijen met de V.V.D. Naar wü vernemen is hel niet de bedoeling van prof. Romme in zijn eindadvies de conclusie te trekken welke van de twee denkbare combinaties bet best te verwezenlijken is. Hij zal er urg. Rcmelingh van Beilen overleden Jsteravond overleed plotseling (cvolge van een hartaanval de gemeester van Beilen. de heer 5. Römelingh. De heer Röme- h werd op 16 november 1948 tot gemeester van deze gemeente pemd. Voordien was hij 15 jaar bemeester van Peize. Hij begon ambtelijke loopbaan op 1 ?mber 1933 te Steeg. De heer ïelingh werd op 13 april 1 riel geboren, waar zijn vader leens het ambt van burgemees- vervulde. Minister van landbouw: Bij het ministerie van landbouw in Den Haag ziet men in de plotselinge prijsstijging op de Londense suikermarkt geen reden tot ongerustheid voor Neder land. Tot het einde van de zomer is de binnenlandse suikervoorziening gewaar borgd en zal de prijs niet verder hoeven te stijgen dan de ene cent per kilo, waarmee hij enkele weken geleden al verhoogd is. Of het op langere termijn nodig zal zijn, voor de directe binnen landse consumptie suiker op de wereld markt te kopen, zal afhangen van het aanbal hectares suikerbieten, dat dit voorjaar ingezaaid is en verder van de opbrengst per hectare en het suikerge halte. zich toe beperken in overleg met fractieleiders na te gaan, welk program en welke zetelverdeling voor de ene welke van de andere combinatie moet worden opgezet. Prof. Romme wenst dus kennelijk de tockofnstige kabinetsformateur in geer: enkel opzicht te beïnvloeden. Hij inven tariseert slechts de mogelijkheden. De formateur doet de keuze tussen P.v.d.A. en V.V.D. De aanvankelijke veronderstel ling, dat prof. Romme in zijn eindadvies een bepaalde keuze zou adviseren, blijkt Prof. mr. C. P. M. Romme aan Jiet werk op Plein 1813 in Den Haag, daarbij geassisteerd door een secretaresse. dus niet juist te zijn. In politieke kringen houdt men het erop, dat na de informatie- Romme K.VJP.-fractieleider dr. De Kort formateur zal worden. De informateur heeft gisteren met mi nister De Pous ruim een kwartier en met de ministers De Quay en Zijlstra ander half uur gesproken. De gesprékken waren van oriënterende aard. Van de minister van economische zaken kreeg de infor mateur een nadere toelichting op de eco nomische vooruitzichten. Vanmorgen sprak prof. Romme in zijn wén in g te Bloemendaal met de minister van land bouw mr. Marijnen. terwijl by vorig jaar oktober opnieuw naar Castro is gegaan om bem op de boogtc te stellen van het besluit van premier Chroesjtsjef dat de Russische raketten van Cuba zouden worden ver wijderd. In \yestelijke diplomatieke kringen acht men de uitnodiging van Fidel Castro een logisch gevolg van het bezoek dat de Cubaanse regeringsleider aan de Sowjetunie brengt. Men neemt aan dat Chroesjtsjef niet voor de komende herfst aan de uitnodiging gevolg zal kunnen geven, gezien zijn buitengewoon druk bezette programma. De bekendmaking van Tass bevatte ook nu weer een dreigende boodschap aan het adres van de Verenigde Staten' bij eventuele stappen die Kennedy te gen het communistische bewind op Cu ba zou nemen. „Wanneer in stryd met CHROESJTSJEF .kom bij je kijken. Strijd tegen Z.-Afrika en Portugal 'VOALS eerder gemeld zijn er twee problemen die de topconferentie van Afrikaanse landen in Addis Abeba beheersen: het vrijmaken van het Afrikaanse continent van kolo nialistische en racistische tendenzen en de eenheid van Afrika. Premier Ben Bella heëft met een zeer kort. maar uitbundig toegejuichte rede het eerstgenoemde onderwerp van dus danig belang gemaakt, dat het Handvest van Afrika waarin de politieke en econo mische samenwerking moet worden ge regeld, ver op de achtergrond is gescho ven. Ben Bella van Algerije kondigde aan. dat hij een voorbereidende rede had weg gegooid en voor de vuist weg zou spre ken. Het werden in totaal vijf minuten, die een minstens even lang durende ovatie tot gevolg hadden. „Tienduizend Algerijnen (vrijwilligers)", zei hij, „staan klaar om mee te helpen de onderdrukte volken in Zuid-Afrika en Angola te hel pen bevrijden". Kondigde Sekou Touré van Gulnee een ultimatum aan Zuid-Afrika en Portugal aan, „Ben Bella wilde hier niets van weten. Slechts hardê strijd is nu op zijn plaats. We moeten niet meer denken aan onze magen en aan onze economische pro blemen. Het gaat nu om de bevrijding van onze onderdrukte broeders", aldus Ben Bella. Hij zei: „Wij moeten allen bereid zijn om een beetje te sterven, op dat de Afrikaanse vrijheid geen leeg woord wordt". Zelfs de zeer gematigde president van Tanganjika, Julius Nyerere, sloot zich aan by Ben Bella in wat neerkomt op een dreigen met geweld tegen Zuid- Afrika en Portugal. Ook Nyerere oogst te een donderende ovatie. lly verzeker de Ben Bella dat hy en het volk van Tanganjika bereid waren „een beetje te sterven" voor het wegnemen van de vernedering van het kolonialisme van het gezicht van Afrika. Voor Nyerere was de tyd van woorden voorbij, thans moest men overgaan tot daden. (Voor vervolg zie pag. 9) de verplichtingen, die president Kenne dy op zich heeft genomen, een aanval op Cuba wordt gedaan, zal de Sowjet unie haar internationale plicht tegen over Cuba nakomen en de noodzakelij ke hulp verlenen voor de verdediging van de vrijheid en de onafhankelijkheid van de republiek", aldus Tass. In een gemeenschappelijke verklaring van Chroesjtsjef en Castro wordt nog zegd, dat de discussies in een sfeer van volkomen wederzijds begrip zijn verlo pen. Zij hebben echter wel moeten con stateren, dat hoewel het directe gevaar Van een aanval op Cuba is afgewend, de spanning in het gebied vpn de Caribi sche zee nog steeds bestaat De beide staatslieden waren het er over eens. dat de belangrijkste taak voor de mens de strijd voor de vrede is en dat alle vredelievende krachten de plicht hebben een kernoorlog te voorkomen. Volgens westelijke diplomaten in Mos kon heeft de Russische premier met het bezoek van Fidel Castro een crisis in zijn bewind overwonnen. Zoals bekend vormde Cuba een van de zwakste pun- ten in het politieke spel van Chroesj tsjef Zyn besluit om, onder Amerikaan se druk, de raketten alt Cuba te ver wijderen, is in communistisch Chinese kringen fel gehekeld. Communistisch China probeerde zelfs by Castro in gunst te komen. De uitnodiging van Castro ziet de Russische premier dan ook als een overwinning op zijn Chinese „vrienden". Op de rijksweg 1 by Muiden is gister middag een verkeersongeval gebeurd, waarbij een persoon om het leven kwam en drie personen werden gewond. Op de bewuste plaats geldt een snel heidsbeperking wegens de aanleg van een nieuwe brug over de Vecht. Enige auto's die uit de richting Amsterdam kwamen remden daarom af. Een vracht wagen uit Bussum die bijna op zijn voorliggers inreed, week naar links uit waardoor hij op de baan van het tege moet komende verkeer kwam. Een uit de richting 't Gooi komende kleine per sonenauto werd hier het slachtoffer van Van de twee inzittenden was de heer G. H. van der Mey (35) uit Amsterdam op slag dood De heer J. C. van Adams (23), eveneens uit Amsterdam, werd ern stig gewond. Op de ontstane ravage de vracht auto was omgeslagen reed een auto in die uit de richting Gooi kwam. Van de drie inzittende militairen werden er twee gewond. Zij werden, evenals 'de heer Adams, naar het Wilhelmina Gast huis in Amsterdam overgebracht. De der de militair en de chauffeur van de vrachtwagen liepen lichte verwondingen op. De 59-jarige gehuwde tabaksverwer ker J. van den Broek uit Tilburg is gis teren met zijn bromfiets in botsing ge komen met een hem tegemoet komende bromfietser. De man kwam zo ongeluk kig te vallen, dat hy een schedelbasis- fractuur opliep en enige uren later in het ziekenhuis overleed. A L LIJKEN de woorden sterk op elkaar. een informateur is geen formateur. Juist vanwege de gelijkenis in de woorden kan er misverstand ontstaan. Het is trou wens niet altijd duidelijk gebleken, waar de grenzen liggen. Er zijn informaties ge weest die vrijwel zonder meer in forma ties overgingen. Er zijn gevallen geweest waarin de formatie zelf weinig meer was dan de formele bevestiging van allerlei handelingen, in het stadium van de infor matie verricht. Prof. Romme laat ons niet in het onzekere, dat hij zijn informatie niet wenst be schouwd te zien ais een verkapte formatie. Het zal hem niet zün ontgaan, dat ook in zijn eigen kring het feit van zijn aan wijzing enige verwondering heeft gewekt. Waren niet anderen gepasseerd die in aan merking leken te komen en drukte het vertrouwen, in zijn bekwaamheden gesteld, niet tegelijk gebrek aan vertrouwen uit in de bekwaamheden van anderen? De aanwijzing van een informateur als zodanig houdt uiteraard rechtstreeks ver band met de moeilijkheden waarmede ten onzent kabinetsformaties meer en meer gepaard gaan. Dat is een ervaringsfeit. Het heeft ertoe geleid, dat bij vorige for maties, na enkele mislukkingen, een infor mateur werd ingeschakeld. Met formateurs moest wat zuinig omgesprongen worden. Elke mislukte formatie betekent gehavend prestige. Een informatie echter, mits op gezet naar haar aard, kan als zodanig nooit mislukken, daar is het slechts een informatie voor. Zij kan uitlopen op een formatie of niet, een informatie blijft zij altijd. Informateur Romme is er kennelijk op uit, gevoeligheden bij mogelijke formateurs te vermijden. Hij beperkt zich uitsluitend tot een inventarisering van de mogelijkheden, die hij blijkbaar op een rijtje wil zetten, opdat daaruit straks de formateur een keuze kan doen. De vraag naar mogelijkheden is op zich zelf interessant. Een kabinet met èn so cialisten èn liberalen wordt niet wel mo gelijk geacht. Dat zou trouwens lijken op een nationaal kabinet, iets wat mede om het dan onvermijdelük beperkte pro gram allicht bewaard wordt voor extra zorgelijke tijden. Zulk een tijd het mag met dankbaarheid worden vastgesteld beleven we nu niet. Dan komt de keuze van öf socialisten öf liberalen. Voortzetting van het reeds ge voerde beleid kan dan voor de hand schij nen te liggen. Echter, bij de verkiezingen hebben zowel de socialisten als de libera len belangrijke verliezen geleden al beijveren de liberalen zich, met nadruk op de socialistische verliezen te wijzen. Wij vermoeden zo, dat de informateur doende is, beide mogelijkheden naar haar wezenlijke inhoud te onderzoeken. Dat daarbü de programs, niet alleen uiteraard van de socialisten cn liberalen, op hun on derlinge aaneensluitbaarheid dienden te worden onderzocht, lag voor de hand. In de karittckening, elders in ons blad van heden, wordt voor een onderdeel van het regeringsbeleid een poging daartoe be proefd. Want het bloed kruipt waar het niet gaan kan. In deze dagen van afwach ting hebben we allen iets van een infor mateur, indien al niet van een formateur zelf. Fa D. Kret en Zn. SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSBEDRIJF EN Hoge Rijndijk 71 - Lelden Telefoon 20023—24350 JjjlNDELIJK zet de meimaand een streep onder de lange periode van koud en regenachtig weer. Vandaag kwam de temperatuur nog niet hoger dan dertien graden, maar zondag kan het kwik al tot ongeveer 18 a 20 graden zijn gestegen. In de afgelopen nacht trad nog een sterke afkoeling op waarbij plaatselijk in Zuid-Holland de tempera tuur tot een graad boven het vriespunt daalde. Hogedrukgebieden gaan nu met een meer oostelijke wind het weer zon dag een geleidelijker warmer karakter geven. Ook na zondag zal de tempera tuur op een aangenaam niveau blijven. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en vrjj zonnig weer, met plaatse, lyk ook wolkenvelden. Koude nacht met hier eu daar mist. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of leis hogere. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 26 mei: zon op 4.33, onder 20.42; maan op 7.37, onder Maandag 27 mei: zon op 4.32, onder 20.43; maan op 8.43, onder 0.018. Donderdag 30 mei Eerste Kwartier. N Tendens stügend HOOGWATER SCHEVENINGEN 26 mei: 5.00 v.m.; 17.38 n.m. 27 mei: 5.55 v.m.; 18.25 n.m. Rapporten hedenmorgen zeven uur '\ri\ TMJNA tweeduizend, me rendeels langharige, ge- zonnebrildc en in het nappa geklede Rotterdamse tieners, hebben gisteravond opmer kelijk rustig gereageerd op hysterische Vince-bewonde- raars in de clinch gingen. een grote groep fluitende en het vijfde - - ----- van bliek achterlatend. Het op gillende tieners naar de „Maistro" Vince slaagde treden had, tot groot onge- nlnl „«n.hnJiir I Het leek er evenwel aan- zeker niet overbodig ge- iemand er in het cordon be- vankclijk niet op dat het op- plaatste hekken voor het po- wakers tc doorbreken zich op een allerlei bochten wringende Taylor te werpen. noegen van de zich bekocht oelende tieners, slechts veer tig minuten geduurd. De or ganisatoren en aankondiger Max van Praag moesten nog treden van twister Taylor <jium, waarachtig potige sup- met zün in paarse truien cn poostcn als getergde roofdic- het optreden van hun super- leren broeken geklede play- ren heen cn weer liepen oin twister Vince Taylor. Iraprc- boys zich in gunstige zin zon eventuele doorbraken to Dit incidentje, door het jeug- geruime tijd alierlri nnvrirn" sario Charles Aerts had het onderscheiden van het Blok- voorkomen. Dat lukte won- digc publiek met veel instem- dclijkhedeii incasseren Tot vanavond heel wat gemakke- kerleest. Nauwelijks nadat derwei, ook nadat een min- ming begroet. betekende slot werd er nog even met lijker dan zijn collega Ben Taylor's trillende en schok- zaam glimlachend, geheel in eveneens het einde van de stoeien gesmeten Essing precies vierentwintig kende secondanten met don- het nappa gestoken Taylor. uren terug in het West friese derend geweld de eerste to- onder een orkaan van en- Blokker, toen politiemannen ncn uit de elektrische gitaren thousiasme het helverlichte en suppoosten met een aantal hadden geslagen, stormde podium betrad. Pas tijdens show. Vince Taylor en zijn kroop men op de brommers. playboys verdwenen als ha zen van het toneel, een van Mensen die het weten kun nen, vonden het desondanks woede gillend en fluitend pu- een rustige avond.... ■tattoo Wecrs. ge»teldh. llïiiï D. Helder onbew. windstil 12 4 0 Ypenburg onbew. windstil 13 2 0 Vliss. onbew. 1 13 8 0 Eelde 1. bew. nnw 1 14 2 0.2 De Bilt onbew. windstil 13 2 0 Twente zvv. bew. no 14 5 0 Eindhoven onbew. windstil 14 4 0 Zd.-Limb. onbew. no 14 5 0 Helsinki onbew. O 2 25 13 0 Stockh. 1. bew. n 20 10 0 Oslo gh. bew. 20 11 10 Kopenhagen onbew. 2 22 12 0 Aberdeen zw bew. 5 9 6 7 Londen onbew. windstil 16 6 0.2 A'dam onbew. no 2 13 0 Brussel onbew. o 1 15 7 0 Luxemb. onbew no 5 13 7 0 Parijs onbew no 1 16 5 0 Bordeaux onbew ono 18 7 0 Grenoble h. bew windstil 19 8 0 Nice 1. bew nw 3 20 13 0 Berlijn gh, bew. nw 4 25 15 2 Frankfort gh. bew. nno 3 14 11 5 München gh bew. windstil 13 9 0 ZUrich zw bew n 2 13 10 0 Genève gh. bew. n 2 16 9 0 Locarno 1. bew windstil 21 6 0 Wenen zw bew 2 23 13 10 0.1 Innsbruck gh. bew windstil 19 Belgrado niet ontv. Athene h. bew. nnw 2 15 0 Rome h. bew windstil 24 13 0 zw bew windstil 20 13 0 Madrid zw. bew windstil 22 8' 0 Mallorca onbew. windstil 20 8 0 Lissabon gh. bew. 2 18 13 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1