Wild bespieden „Zonder paarden en koetsen is Groningen onleefbaar" op „hoogzit" ZONDAGSBLAD Nieuwe toeristenattractie in Veluwse bossen gr j NIEUWE BOEKEN L ZATERDAG 25 MEI 1963 .Camoufleer uw witte boordje, praat alleen maar fluisterend en maak geen onverwachte bewegingen." Dat was de instructie, die ir. C. H. J. Maliepaard, directeur faunabeheer van het ministerie van landbouw meegaf voor het bezoek aan Nederlands eerste wild- toren voor het publiek. Je hebt er geen idee van, zei hij, hoe scherp gezicht, reuk en gehoor van de wilde dieren zijn. Bjj het minste gerucht of een abrupte beweging gaan ze er vandoor en dan zie je ze weken niet meer. Er moet 50.000 gulden op tafel komen 1 Daarom ook zijn alle! voorzie ningen getroffen om del toren zo ongemerkt mogelijk te 'naderen. Een honderd meter lange met kurk bestrooide loopgraaf vormt de toegang tot de toren, die een nieuwe attractie beoogt te zijn voor de dagjestoerist. Luttele ki lometers van het Veluwse dorpje Ugchelen verrijst hij, midden in het 3000 ha grote staatswildreser- vaat, waar volgens opgave van de j jachtopzieners nog zeker 100 edel herten, 200 reeën en 80 zwijnen i moeten zitten, allemaal in het wild. iDoel ervan: ook niet gerouti- neerde natuurliefhebbers in de ge legenheid te stellen wild in de vrije wildbaan te bespieden. Zon der deze speciale voorzieningen, zegt ir. Maliepaard, zou dit vrij wel onmogelijk zijn. Slechts zeer weinigen, die volkomen vertrouwd zijn met de gedragingen van het. wild, die letten op de windrich ting, die onhoorbaar kunnen slui pen en die zich muisstil weten te gedragen, zijn soms in staat wild ongemerkt waar te nemen. Maar heel dikwijls wachten ook deze mensen nog teleurstellingen en vangt men slechts een glimp van een (vluchtend) dier op. Bungalow De toren is gebouwd aan de grens van een door knoestige oude vliegdennen omgeven voerakker, waar jachtopzieners dagelijks de voerbakken vullen. Het is een soort bungalow op palen, die de bezoeker bereikt door een aan tal goed geïsoleerde trappen te „nemen". De boogzit die. men daarna be treedt is een modern ingerichte ruimte met banken, die plaats bieden aan ruim zestig personen. Vanaf deze banken heeft de be zoeker door hoge ramen vrij uit zicht op de voerakker. Het geheel Is gebouwd van ge luiddempend materiaal. Maar on danks die voorziening moet door de bezoekers de grootste omzich tigheid in acht worden genomen. Niet schuifelen met de voeten, niet plotseling bewegen en de kij- Ook de wilde zwijnen brengen so nu en dan een bezoek aan de voerakker, in dit geval een moederzwijn met een aantal jongen. ker langzaam naar de ogen bren gen, instrueren de jachtopzieners, die de excursie leiden. Alleen maar rustig zitten en geen geluid maken. En dan nóg kan het soms uren duren voordat het wild zich laat zien en het eerste hert uit het don kere bos de schemerige voerak ker, waar jonge konijnen rondbui- telen, betreedt. Aarzelend, op elk onraad gespitst. Het is een indrukwekkend ge zicht, de majesteitelijke dieren te zien voortschrijden, zich onbewust van het feit op nog geen hon derd meter afstand door enkele tientallen mensenogen te worden bespied. Hoewel de jachtopzieners hun Zo betreedt men de nieuwe ..wildtoren"via een door het leger aangelegde loopgraaf, die om alle geluid te dempen is bestrooid met kurk. De „hoog zit" een soort bungalow op palen is geheel geluiddicht geconstrueerd, want, zo toeten de jachtopzieners, bij het minste gerucht is het tvild voor weken verdwenen. komst nooit kunnen garanderen heeft de ervaring geleerd dat de herten en reeën (een enkele keer Een tafereeltje zoals de bezoe ker van de uildtoren het te zien kan krijgen: een prachtig edelhert met kalf, zich onbe wust van het feit op nog geen honderd meter afstand door enkele tientallen mensenogen te worden bespied. ook wilde zwijnen, marters en dassen) meestal rond zeven uur 's avonds naar de voerakker trek ken, Zij blijven er doorgaans on geveer twee uur, waarna zij zich voor de nacht terugtrekken in de veilige duisternis van het bos. In die tijd bieden zij de bezoeker een schouwspel, dat hij zelden of nooit elders te zien krijgt. Experiment Zegt ir. Maliepaard: het open stellen van de toren voor het pu bliek is een experiment. Of het slaagt, is nog niet te voorzien. Alles hangt af van het publiek zelf. De bezoekers zullen zich streng aan de instructies moeten houden. Een van die instructies is dat zij het gebied van 100 ha rond de wildtoren absoluut niet mogen be treden. Dit is een terrein dat zelfs door de jachtopzieners zo veel mogelijk wordt gemeden. Een nieuwsgierige bezoeker kan de zaak voor dagen of weken ver knoeien als hij op eigen initiatief in de buurt van dit terrein gaat ronddolen, omdat er geen schu wer dier in Nederland bestaat dan het statige edelhert. Tegen rustverstoorders zal dan ook zeer streng worden opgetre den. Men zal zich onopvallend moeten gedragen. Dat verlangt het wild nu eenmaal, zegt de heer Maliepaard. Voor de geïnteresseerde na tuurliefhebbers: Van 24 mei af is de toren tweemaal per week (maandag- en vrijdagavond) voor het publiek geopend. Om half ze ven wordt vertrokken van het V.V.V.-kantoor in Ugchelen (waar men ook kan reserveren). Per bus wordt men dan naar een par keerplaats op een kilometer af stand van de toren gebracht, van waar men verder te voet gaat. „Zonder paarden en koetsen is Gro ningen onleefbaar", zei student D. W. Everts van de Gro ningse universiteit aan het begin van dit jaar en hij nam het initiatief tot het voeren van een ac tie om de laatste stalhouderij van het noorden des lands „in leven te houden". Hiertoe werd de Stichting Stalhouderij opge richt. De stichting is vorige week begonnen met een geld inzamelingsactie. Er moet 50.000 gulden op tafel komen. De stalhouderij, staande aan de Oosterkade in Gronin gen, is eigendom van de heer E. Hemmes, die eind vorig jaar besloot tot liquidatie over te gaan. Er bleken op dat moment geen personen en instellingen te zijn, die het be drijf in zijn geheel wilden op kopen. De laatste Noordneder landse stalhouderij dreigde een prooi van „snipperver- koop" te worden. Met andere woorden: geen trouwpartijen- met-koetsen meer, geen Sin- terklaas-koetsritten enz. ,,Dit moeten we voorkomen", zei student Everts, presiderend regent van ..Pragmaticum II- lustre". een subvereniging van het Groninger Studenten Corps „Vindicat Atque Polit". Hij voerde verschillende besprekin gen, waarvan het resultaat was de oprichting van de Stichting Stalhouderij. De stichting, waarin vier or ganisaties samenwerken, te we ten de Vereniging voor Volks vermaken, de Provinciale Ver eniging ter Bevordering van de Paardenfokkerij, de Stichting Paard en Karos en voornoemde studentenvereniging, voerde on derhandelingen met de heer Hemmes, die tot verkoop van de stalhouderij aan de stichting bereid bleek. De 50.000 gulden, die moet worden ingezameld, is niet al leen bestemd voor de aankoop J^ËSskIP Nu nog vertroutvd in het Gro ningse stadsbeeld, maar het zal een halve ton vergen om het zo te houden. van de stalhouderij, maar te vens om verschillende repara ties te bekostigen en om eerv- bedrijfskapitaaltje achter de hand te hebben. De stichting zal van de heer Hemmes het volgende kopen: acht paarden (drie schimmels, drie vossen en twee bruinen) met zes span tuigen, zes van 1904 daterende gelijkvormige Berline-karossen (uniek in Ne derland), vier landauers, twee coupé s en voorts verschillende accessoires, waaronder enkele zeldzame stallantaarns. De heer Everts is van mening dat de exploitatie van de stal- Of men in Groningen in de toekomst dergelijke tafereeltjes zal zien hangt af van het uel- slagen van de geldinzamelings actie van de Stichting Stal houderij. m houderij zeer lonend zal zijn. Volgens hem zal de omzet de komende jaren met ten minste 25 procent toenemen. De stich ting denkt dit te bewerkstelli gen door het aantal koets-trouw partijen op te voeren, evenals, door het instellen van speciale tarieven, het aantal studenten- ritten, rondritjes op mooie da gen te organiseren en reclame- ritten te maken voor bedrijven. De exploitatie is ,in handen van het vijf leden tellende dage lijkse bestuur van de stichting: twee afgevaardigden van Prag maticum Illustre. één van de Vereniging voor Volksvermaken, één van de Provinciale Vereni ging ter Bevordering van de Paardenfokkerij en één van de Stichting Paard en Karos. Boven het stichtingsbestuur staat een commissie van toe zicht, bestaande uit vijf leden: notaris T. H. Huisman, lid Ge deputeerde $taten van Gronin gen, ir. M. Sanders, rijkstuin- bouwconsulent, mr. H. Addens, secretaris van de Groningse uni versiteit. J. M. van Diepen, scheepsbouwer, en Th. W. Nie- meijer, fabrikant. Als de aankoop van de stal houderij doorgaat, zullen koet siers moeten worden aangetrok ken. Zegt student Evers: ,,Dat zal geen moeilijkheden opleve ren. We hebben in Groningen en Friesland onze voelhoorns uitge stoken en zijn tot i de conclu sie gekomen, dat er nog voldoen de koetsiers zijn." Tot het jaar J&X&Nm Mi >5.. Negenhonderd inwoners tegen opheffing y :-*■*&-.-r voor u besproken De onwillige getuige, door Sara Woods, Honderd procent zekerheid, door Martin Mons Het Listerdale-mysterie en De spiegel barstte.... belde door Agatha Christie, uitgave A. W. Sijthoff te Leiden, Accolade-se rie. filn de Accolade-serie verschenen Ser klassieke misdaad-verhalen igelijk, waaronder De spiegel irstte... van Agatha Christie als iderdste Accolade en, zoals de ind duidelijk laat zien, ook als lulden accolade", dus door de tgever uitverkoren als een van beste der besten. Een bespreking van de boeken I722jan Agatha Christie is overbodig. fe waardige oude dame heeft cn jch een vast lezerspubliek ver dorven door haar knap opge- I e t (e romans, die ondanks het bak lugubere onderwerp nooit hbeschaafd-afstotend zijn, nooit bloederig", zodat van de mis- bad slechts de plezierige span- fng overblijft Dat geldt ook voor de beide bdere romans, al heeft Sara roods in De onwillige getuige bms neiging tot langademigheid al gaat door de vertaling veel jan de door haar geschetste teer verloren. Martin Mons is Nederlander en Ijn historie speelt zich af in BUkn milieu van rijke Nederland se zakenlieden. Merkwaardig, dat de lezer op de achtergrond van zijn bewustzijn een aanraking voelt met de zo beruchte Baarnse moordzaak, hoewel die niets heeft te maken met het verhaal van Mons, de moord te Baarn zelfs nog moest worden gepleegd toen Mons zijn boek schreef. Aan alle vier boeken hebben hebben wij veel genoegen be leefd. 365 vensters op het jaar. Uit gave La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Twaalf predikanten hebben aan de totstandkoming van dit nieuwe Bijbelse dagboek hun medewer king verleend. Zij zijn er in ge slaagd de gekozen bijbelteksten te bezien in het licht van het leven van alle dag. Het dagboek richt zich namelijk sterk op de prak tijk van het leven met al zijn moeilijkheden en problemen. Lan ge theoretische beschouwingen vindt men er niet in. Een punt in het voordeel van het boek is ook, dat Bijbelgedeelten ter spra ke komen, waarover mefr niet vaak iets in dagboeken vindt, zo als het hogepriesterlijk gebed en het hooglied van Salomo. Het boek bevat in totaal 376 overden kingen. Ook zijn namelijk aparte stukjes voor de feestdagen opge nomen. Het leest gemakkelijk. Rozendaal wordt volgend jaar opgeheven, maar de mensen, die er wonen, moeten er niets van hebben. Nu wonen er maar ne genhonderd mensen, dus nauwe lijks voldoende om een keel op te zetten. Het provinciaal bestuur van Gelderland, dat blijkbaar de dagen van Rozendaal geteld acht, hoeft ook niet beducht te zijn voor de gewapende tegenstand, omdat het sterke argumenten bij dc hand heeft: het dorp is te klein geworden voor een bestuurlijke eenheid, die zijn zelfstandigheid rechtvaardigt; het is goedkoper een deel te worden van dc al zes vreemde dorpen omvattende ge meente Rheden. Maar het sta peltje grieven, verwerkt tot een aantal spandoeken met metersho ge letters, blijft. Ze denken er ook niet aan hun protesten terug te nemen. Grootste rebel tegen de voor genomen, door het provinciaal ge zag aangekondigde liquidatie is de plaatselijk gezagsdrager en erf later van Rozendaals hoogwaar dige beschaving Willem F. T. baron van Pallandt, één van de beide wethouders van dit aan millionairs rijke villadorp ach ter Arnhem. Wat kan men erte gen doen, als men tegen de op heffingsplannen niet meer kan aanvoeren dat het motief van knusheid en de gezelligheid-van- het-kleine? Overigens krijgen de negenhonderd op sfeer en gering heid gestelde Rozendalers meer dan anderhalf jaar de tijd om zich voor te bereiden op de invoering in het grote samenstel van Rhe- dens dorpsgemeenschappen (40.000 mensen). Met pensioen Van de burgemeester hoeven de zich vérzettende en gal spuwen de negenhonderd niet veel doel treffende steun te verwachten, omdat de burgemeester juist de pfovincie in staat stelt zijn eigen gemeente op het administratieve erfblok te leggen. De provincie heeft er namelijk mee gewacht het dorp van de kaart te stuf fen, totdat de hoogste magistraat zou heengaan. Dat gebeurt vol gend jaar, in het midden van de zomer: burgemeester D. M. M d'Hangest baron d'Ivoy van Mij drecht gaat dan met pensioen. Dat wil zeggen: tijd voor Rozen daal het hoofd in de schoot te leg gen. Een burgemeester kan zich immers moeilijk kwaad maken, om plannen, die boven hem staan de bestuurders zullen uitvoeren als hij er vrij vertaald niets meer mee te maken heeft. Van een gepensioneerd burge meester verwacht men alleen dat hij, met gestrekte benen, van zijn pensioen geniet. Anders is het voor die andere baron, de wet houder, populair genoemd: Wil lem van Pallandt, eens behorend tot de allergefortuneerdste klasse van kasteelheren. Voor de baron betekent Rozen daals opheffing vermoedelijk meer dan gewone burgers kun nen doorgronden. Voor het zeggen Zijn familie heeft het hier eeuwenlang voor het zeggen ge had. In een gemoedelijk Rozen daals verenigingszaaltje, door voorbijgangers schimpend een ..ouweherenkroeg" genoemd, maar volgens de officiële kwali ficaties een vertrekje, dat moet doorgaan voor sociëteit, brengt de kasteelbaron menig rustig uurtje door met de filatelistenclub. In dit gezelschap van heren, die al lemaal de rust zoeken en met het wereldlijk geraas wéinig op heb ben is de baron, die een ver maarde vriendelijkheid bezit, zon der omwegen bereid van zich af te bijten. Hij doet het ingetogen, want de heer Van Pallandt zou geen Van Pallandt zijn, als hij zichzelf niet in de hand kon hou den. Per slot van rekening heeft hij een langdurige ervaring in de beteugel ng van verhitte gemoede ren tijdens gemeenteraadsverga deringen in Rozendaals huiskamer- Rozendaaleen oase. van rust en schilderachtigheid, maar nu voor de bewoners aanleiding voor on rust in het hart, want hun dorp dreigt op te gaan in de naburige gemeente Rheden. achtig raadszaaltje, waar de raads leden, hoewel ze op een na allemaal tot dezelfde partij (Dorpsbelang) behoren, bijna in elk agendapunt aanleiding vinden luidruchtige balletjes op te gooi en. Niet zo best Maar de baron mag dan zelfs in geëmotioneerde toestand een rimpelloze vijver zijn, hij laat zich niet ervan weerhouden te betogen, dat het allemaal niet zo'n best vooruitzicht geeft. Er moet hande lend worden opgetreden tegen kwade invloeden van buiten. Of het zal moeten gebeuren zoals een Rozendaler driftig aangaf („We trekken ons met pek en dorsvle gel terug op het kasteel") of op de wijze die een lid van Rozen daals anti-opheffing comité voor stelde (,,Met spandoeken en schel dend naar het Huis van Provin cie in Arnhem") is nog geen uit gemaakte zaak. Er moet nog krijgsraad worden gehouden, maar het is zeker dat de Ro zendalers. onder aanvoering van hun militante baron, zichzelf niet ten geschenke geven aan het na burige Rheden. Er zijn grenzen, zegt men in Rozendaal unaniem I verontwaardigd. I De burgemeester, de tweede ba- I ron in het drie man sterke ge- meentcbcstuur, geeft enige ach tergrond aan de zaak: ..Het is l hier altijd vechten geweest". En hij voorspelt: „Als de gemeente eraan gaat, krijgt de gemeenschap I een zware klap". Hij licht dat toe: „Als hier, op feestdagen, wat te doen ls. is iedereen van dc I partij. Met het Oranjefeest is geen mens afwezig, als de koninklijke harmonie uniformen nodig heeft, I dan komt de hele bevolking na I een huis-aan-huis-collecte ermee voor de dag, zo Intiem gaat het hier toe". In en uit Nog een voorbeeld van die ge- I zelligheid, hier zo hoog door Jan 1 Alleman en de baron gelijkelijk aangeslagen: op elk uur van dc I dag loopt men vrij in en uit bij 1 de burgemeester. Zijn ingewikkel de en omstandige naam is voor I niemand van de inwoners een be- lemmering. ,.Ik ken hier ieder een als er jubilea of trouw- partijen zijn, ga ik er zelf naar toe", zegt deze op de rand van zijn pensioen lopende burgemees- I ter, naar wij menen nog de eni- ge, die in Rozendaals knusse her vormde kerk waar de donke- I re. uit een vermolmde tijd da- terende notabelenbank achterin nog is gehandhaafd zondags met hoge hoed binnenkomt en het I bezinningsgebed voor de dienst I staande met de hoed voor de ogen zegt. Rozendaal is niet alleen in I levenstempo bij het oude geble- I ven, ook in levensvormen. (Baron van Pallandt: „Het blijve zo") Afgezien van de gezelligheid die door de samenvoeging met een andere gemeente bedreigd wordt, zullen de Rozendalers te velde trekken omdat er andere, econo misch bepaalde redenen voor oorlogvoering zijn: het gemeen tehuis in de gemeente Rheden, straks dus ook Rozendaals ge meentehuis, ligt vijf kilometer van huls. Dat is te ver als men straks op de fiets moet klimmen om de geboorte van een nieuwe Rozendaler aan te geven. Daar wringt voornamelijk de schoon. De Rozendalers zijn geen beste fietsers. De heer D. 1T. Everts, die het initiatief nam om de koetsen voor het paardenminnend Gro ningen te behouden. 2000 behoeven we ons in ieder „eval geen zorgen te maken." Mocht de stichting op een ge geven moment om koetsiers ver legen zitten, dan kan ze een be roep doen op een aantal studen ten (circa 30) van de Groningse universiteit, die een eigen koets huis hebben. Deze studenten heb ben een speciale „mencursus" gevolgd en doen voor volwaar dige koetsiers niet onder. Eveneens moet een bedrijfs leider worden aangesteld. Zegt student Everts: „We hebben al besprekingen gevoerd met ie mand, die bereid is als zoda nig in dienst te treden. Hij heeft een grote kennis van paarden en weet ook veel af van admi nistratieve aangelegenheden." Voorlopig zal de stalhouderij blijven gevestigd in het bedrijf van de heer Hemmes. Als de actie slaagt zal de gemeente Groningen de stichting te zijner tijd een passende ruimte aan bieden. Gedacht wordt aan een boerderijtje in of aan de rand van de stad. Bovendien, vertelt initiatiefnemer Everts, heeft de heer De Vries aangeboden de achter zijn hotel aan de Gro ningse Veemarkt staande stallen eventueel voor de duur van twee jaar te verhuren. Vorig week zaterdagss de ac tie begonnen. Van vele zijden is al medewerirfng verleend. Zo heeft de gemeenteraad van Gro ningen besloten een subsidie van 4000 gulden beschikbaar te stel len. Er is een comité van aanbeveling samengesteld, waarin o.a. mr. C. L. W. Fock, commissaris van de Koningin in Groningen, J. Tuin, burgemees ter Van Groningen, en mr. N. J. Polak, president curator van de Groningse universiteit, zit ting hebben. Enkele duizenden actiefolders zijn al verstuurd. Dc Stichting Stalhouderij is be nieuwd hoeveel er gestort zal worden op de door haar ge opende girorekening (nummer 803935) bij dc Amsterdamsche Bank te Groningen. Een tan de koetsen, die de Stichting Stalhouderij van de heer Hemmes hoopt te kopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13